95 jaar huize Sint Joseph in Achterveld Pension voor dames en heeren in Achterveld bij Amersfoort' Nog meer jubilea de oorlog twee Nederlandse sol daten het leven: luitenant Thomas en ritmeester De Vriend. OORLOGSSCHADE Na de bevrijding werd met al leen de oorlogsschade hersteld maar pasten de zusters het huis ook aan, aan de tijd. De nadruk kwam steeds sterker te liggen op de zorg in plaats van het bieden van onder dak. Met als gevolg dat het brood voortaan van de bakker werd be trokken en de kleuterschool elders onderdak vond. Zodra zuster Dem- phena in 1956 als moeder overste aantrad werden de vernieuwingen goed doorgezet. De behoefte aan opvang van ouderen groeide na de oorlog explosief. Als gevolg van de maatschappelijke ontwikkelingen hielden ouderen eerder op met werken, konden ze minder snel bij hun kinderen terecht, waarbij de woningnood maakte dat ieder huis dat vrij kwam welkom was. Het gesticht werd bejaardenhuis. Om ingeschreven te worden was het niet langer nodig geen familie te hebben waar men terecht kon noch het onvermogen zelfstandig te functioneren. ACHTERVELD - Behalve het 95-jarig bestaan van het ver zorgingshuis Sint Joseph en het vijfjarig bestaan van de daarmee gelieerde aanleun woningcomplexen Wagen berg en Sine Cura viert St-Jo- seph dit jaar nog een jubi leum: De stichting 'Vrienden van Sint-Joseph', een club die zich ten doel stelt geld bijeen te brengen, waarmee het verzorgingshuis geholpen kan worden, bestaat 25 jaar. Het vijfde lustrum zal dan ook met een groot feest en een reeks van activiteiten worden gevierd. Zo zal er zaterdag 28 april een 'Boeldag' worden geor ganiseerd. Dat is een soort veiling. Van de opbrengsten wil de stichting een aantal wensen van de bewoners van Sint-Joseph realiseren, zoals een piano, een taptoe en een grootbeeld televisie. Mensen die nog bruikbare spullen hebben, kunnen die ter beschikking van de Stich ting stellen. Spullen kunnen worden ingeleverd bij Cor de Vette, telefoon: 03425-1284. Zuster Demphena breidde huize Smt Josef uit door opdracht te ge ven aan weerszijden vleugels aan te bouwen. De 'verfoeide' cham- brettes voor de zusters werden op geheven. Iedere zuster kreeg een kamertje op zolder. Na deze ver bouwingen werd het eerste bur gerpersoneel aangenomen. In het begin van de zestiger jaren waren er nog 22 zusters in huis. Het huis kwam langzaam maar zeker losser te staan van de kerk. Zuster Hippo- lia was de laatste moeder overste. Sinds 1968 sprak men van directri ce maar het was nog altijd een zus ter. In 1970 werd huize Smt Joseph (de ene keer met 's' en 'ph', de andere keer met een 'z' en een 'f geschreven) ondergebracht in een stichting. Het stichtingskapitaal was honderd gulden. Sindsdien is Smt Joseph een rooms katholieke, met-kerkelijke instelling. Hetgeen betekent dat de instelling katholiek is, maar niet onder directe verant woordelijkheid van bijvoorbeeld de bisschop staat. Het eind van de verbouwingen was daarmee niet in zicht. De in zichten voor de zorg van ouderen veranderden opnieuw. Langzaam maar zeker werd het steeds be langrijker gevonden de oudere mensen zo lang mogelijk zelfstan dig te laten wonen maar wel met de mogelijkheden tot zorg in de buurt. In 1973 werd de eerste steen ge legd voor de bouw van 18 bejaar denwoningen, spoedig gevolgd door nieuwe renovatieplannen voor het 'moeder' huis. Sinds 1977 beschikt dit huis over 60 één- en 10 twee-persoons appartementen, voorzien van keuken, koelkast, douche en telefoonaansluiting. Sindsdien is men blijven bouwen, vooral aanleunwoningen. DOORBRAAK In 1973 was er opnieuw een doorbraak. Voor het eerst smds de opening van huize sint Joseph trad een niet-geestelijke aan als direc teur en dan nog wel een man. Gijs Hilhorst was sinds 1973 admini strateur van Huize Sint Joseph. Zijn aanstelling als directeur was teke nend voor de nieuwe mening over hoe een 'verzorgingshuis voor ou deren' geleid diende te worden. Het 'managen' vanuit een economi sche achtergrond, werd steeds belangrijker. In plaats van de kerk kwam de zorg m toenemende mate bij de overheid te liggen. De pro vincie ging zorgen voor de aanvul lingen die nodig waren bij de eigen bijdragen of bijstandsvoorzienin gen van de ouderen. De subsidie regelingen werden steeds inge wikkelder. Na zijn aantreden verdween een aantal typerende kenmerken van een voorbij tijdsbeeld. De ouderen werden m toenemende mate ge- Eén van de oude vleugels van het gebouw, dat dit jaar het 95-jarig bestaan viert. personeel. „Het is ook het gevolg van een beleid waarbij gestreefd wordt te integreren in de dorpsge meenschap. Natuurlijk hebben de vrijwilligers zich onmisbaar ge maakt door hun inzet. Dankzij deze hulp is het mogelijk geworden steeds hoger geschoold personeel in te schakelen voor de steeds meer verzorging vragende bewo ners." In vergelijking met 95 jaar geleden is de bevolking van het tehuis drastisch veranderd. De mensen die nu binnen komen zijn stukken ouder. De gemiddelde leeftijd steeg van ruim zestig bijna honderd jaar geleden tot in de 80 in 1990. Ze leven langer maar wonen in verhouding korter in het verzor gingstehuis. Vroeger was het heel normaal wanneer mensen twintig jaar in Sint Jozef woonden. Nu nog leeft een van de bewoner al veertig jaar in dit huis. Gijs Hilhorst „Direct ket afgestemd op de algemene richtlijnen waar de mensen uit moeten kiezen. In de nabije toe komst verwacht ik het diensten pakket te kunnen aansluiten bij de individuele wensen." De honderd jaar denkt hij vast en zeker vol te kunnen maken. In de verwachting in de nabije toekomst een nog bre der zorgpakket de moeten kunnen bieden, waarbij de eerstelijnszorg (artsen, gezinsverzorging en maat schappelijk werk) nadrukkelijk zijn ingeschakeld voor de zorg ook buiten het huis. Na de festiviteiten verbonden aan het 95-jarig bestaan gaat hij serieus denken aan het eeuwfeest. Hij realiseert zich daarbij dat er inmiddels Achtervelders zijn die tot in de vijfde generatie hun laatste jaren in Sint Joseph hebben door gebracht. jCHTERVELD - Zuster Silvia ging niet naar bed voordat haar latste 'oudje' thuis was gekomen. En o wee ....als dit oudje jdens het bezoek aan bijvoorbeeld zijn dochter merkbaar een laasje had gedronken. Zuster Silvia hield de touwtjes stevig in den als Moeder Overste van Huize Sint Joseph: 'Pension oor dames en heeren in Achterveld bij Amersfoort'. Huize Sint )seph bestaat op 17 april 1990 precies 95 jaar. 95 jaar geleden pgezet als een van de grootste huizen voor 'ouden van dagen' I in Nederland, maakte het de ontwikkelingen van 'gesticht' via •bejaardenhuis' naar 'verzorgingshuis voor ouderen' door. Een it dat gevierd zal worden. 30^ bbe Eind vorige eeuw trok de pas- |por van Achterveld zich het lot van leenstaande oude mensen aan. Vooral van die oude mensen die ostü alleen op de wereld stonden, zon- ve der familie of middelen om zich van >n verzorgde oude dag te verze gen. Pastoor N. Wagenberg moet ondernemend man geweest Hij kocht de grote hereboer- >nj tegenover zijn parochiekerk nt Joseph en richtte deze in voor |3e bejaarden. In de bijgebouwen tanden een bewaarschool en later in 1899 ook een naai- en breischool Re-s koorjonge meisjes onderdak. Voor eve de verzorging en begeleiding kwa- en de zusters van Sint Joseph naar :hterveld. De zusters behoorden tot een de van dezelfde naam als de Pa- óchiekerk. Volgens de tegen- 1.24J oordige directeur Gijs Hilhorst, jnist de naamsovereenkomst op fegs ^va] De zusters werden door hun de, op verzoek van pastoor en £sschop, tot dit 'liefde'-werk ge- pepen Al voor de grote verbou- abj- lüngen klaar waren vingen ze 'ont- semden' op. Onder leiding van de irste moeder overste, zuster Ste- tana, beheerde zuster Momca de naai- en breischool en zuster Pra- idus de bewaarschool. Het aantal isters werd uitgebreid want de sters bezochten ook de zieken in tl vd chterveld. Het huis was spoedig 8,S (zet met tien 'gasten' en vijftien Ve euters. De 'gasten' werden bezig houden. Niet met volksdansen balspelen zoals tegenwoordig, mochten alleen op een plaatsje Smt Joseph rekenen als ze naar imogen wilden meehelpen. Ze oesten dus oud, maar gezond ge- >eg zijn om aardappelen te schil- nof in de keuken te helpen. Huize Snt Joseph deed de kerke was ge- lan en de grote moestuin voorzag snel m de eigen behoefte. Werk inoeg dus. i Go [ROUWEN Vijf jaar na de start telde men al iertig bewoners, waaronder de irste vrouwen. Mannen en vrou- en woonden streng gescheiden. Dk echtparen woonden niet meer j elkaar zodra ze in het huis wer- Bn opgenomen. De meeste bewo- Brs werden 'onderhouden' door in eigen parochie. Hetgeen bete inde dat de kerk, de katholieke dit geval, hun verblijf in 'het ge- icht' betaalde. Daarnaast woon- Bn er ook 'gegoeden', die zelf be- alden en 'op klasse' hun kamer idden. De eerste klasse kostte arlijks f 400,--, de tweede f 300,-- de derde jaarlijks f 130,--. („De koopprijs is berekend naar zes- Ijangen leeftijd.") Uit de prospectus van het Smt seph-Gesticht, Het Rooms katho- ike Liefdehuis te Achterveld, op- ïsteld door pastoor J.N. van Wa- inberg: 'Niet worden opgenomen of ge plaatst: 1 Personen die aan krank zinnigheid lijdende of geleden hebben. 2 Personen die aan toe vallen of vallende ziekte onderhe vig zijn. 3 personen van een open baar slecht levensgedrag. 4 Kinde ren^..) Het gesticht geeft ledikant met behang en gordijnen voor de ramen.(..) In de eerste en tweede klas eet en drinkt men in zijne ka mer en is men vrij om uit te gaan; men zorge echter op het uur van het middagmaal en ook op het be paalde uur des avonds thuis te zijn.(..) In de derde klas heeft men bepaalde dagen en uren van uit- gaan.(..) Bij overlijden blijft, het geen men heeft ingebracht als: meubilair, lijfstoebehooren, siera den, enzovoorts, het eigendom van het Gesticht, tenzij men te voren daaromtrent met de Directie een nadere overeenkomst heeft ge- troffen.(..) De directie houdt zich het recht voor, om diegenen uit het huis te verwijderen of weg te zen den, die zich aan een openbaar slecht gedrag overgeven, of zich verzetten tegen de vastgestelde re gels van het huis.(..) BEHOEFTE In 1914, amper twintig jaar na de start, bleek de behoefte aan bejaar- denopvang veel groter dan de ruimte. De nieuwe pastoor Ren- tinck besloot al snel na zijn komt in Achterveld dat er een compleet niet gebouw moest komen. Pastoor Rentinck dacht in het groot. In 1925 werd de essentie van het huidige gebouw door hem ingezegend. Het grote monumentale huis trok in heel Nederland de aandacht. Voor die tijd was het een opmerkelijke onderneming. De zusters pakten de zaken 'professioneel' aan. Het nieuwe huis beschikte over de meest noodzakelijke voorzienin gen. Een wassenj, mangelkamer, droogkamer, een houtoven om brood te bakken, een melkerij voor de kaas en boter en de boerderij voor eieren en groente. Er was centrale verwarming, een eigen watervoorziening. In de melkerij oefenden de dorpsmeisjes hun naai-, brei- en stopvaardigheden op het noodzakelijke linnengoed van Sint Joseph. Bijna honderd bewoners vonden onderdak in kleine eigen kamers en vaker nog in 'chambrettes'. Chambrettes waren kamertjes die slechts van elkaar gescheiden wer den door gordijnen. In een zaal waren ongeveer twintig 'cham brettes'. Ook de 22 zusters sliepen in dergelijke 'slaapcellen'. Gezel ligheid was toen nog een luxe. Meer dan een bed pastte er niet in. Overdag zaten de mannen in de mannenzaal en de vrouwen m de vrouwenzaal, waarbij ze 'nuttig be zig gehouden werden.' De één- en tweekamerappartementen voor de 'pensiongasten' (dit waren de be woners die hun verblijf m Smt Jo seph zelf konden betalen) werden onderscheiden in de klassen la. lb, 2a en 2b. Het standsverschil was duidelijk te merken. De derde klasse kon slechts beschikken over een slaapkamertje met recht op een plekje m de gemeenschap pelijke huiskamer, voor f 350,-- per jaar. Eerste klasse A betekende echter een eigen zit-en slaapka mer. Dat kostte m 1928 f 1100 per jaar De pensiongasten kwamen m het begin voor de vakantie of tijde lijk maar velen bleven in hun 'vakantieoord'. GEZELLIGHEID Uit het Geïllustreerd Weekblad voor Nederland voor Nederland van 15 mei 1926; „Wanneer men het gebouw binnentreedt krijgt men de indruk van een gezelligheid en rust, die elk begnp van verveling verre houdt. Zóó moet het ook zijn. Waarna een beschrijving volgt van hoe een dergelijk pension dient te zijn: „De inwoners moeten bij een gepaste vrijheid van bewe ging, de orde van het huis honore ren... Een geest van blijde rust is vooral daar noodig, na de dikwijls zware zorgen en bekommernissen des levens." Waarop een beschrij ving van dit ideale huis dat Sint Jozef (hier gebruikt men plotseling de nieuwe spelling) is, volgt. Daar bij worden de armen niet vergeten: „Teekenend voor den geest van den pastoor (Rentinck) is, dat vol gens eigen bewering, hem het grootste genoegen verschaft het feit, dat ook de armen zoo goed zijn ondergebracht, En deze laatsten zijn ook maar wat blij met hun ver andering van woonplaats. Ze heb ben nu allen hun miniatuur-konink rijkje bestaande in eigen kamertje met bed, stoel en kast waar zij met ijver hun spulletjes opbergen, Geen gemeenschappelijke slaap zaal dus meer. En wat kijken ze tevreden, als ze zoo knus bij elkaar zitten in de gemeenschappelijke woonkamer, ieder op den eigen leuningstoel!" In 1940 moesten de bewoners van Sint Joseph evacueren naar Harderwijk en Amersfoort Het Rode Kruis bracht evacués in het huis onder tot het gevorderd werd door Duitse soldaten m 1944. Voor het huis lieten tijdens het begin van v*n het 'gesticht' Sint Joseph in Achterveld, bij Amersfoort. (De foto dateert van 1927). zien als bewoners met recht op eigen vrijheden. Tot 1970 was het heel gebruikelijk dat de directie bepaalde welke meubelen een nieuwe bewoner wel en welke met in de kamer pastte. De schilderijen werden gekeurd en op de venster bank mocht op de aangegeven plaats slechts één plant staan. Het liefst een Sansevierea want die reikt strak omhoog en komt dan niet tegen de exact afgemeten gor dijnen aan. Van de nieuwe mede werkers en bewoners werd met langer geeist dat zij katholiek zijn. Het huis stelde zich m toenemende mate open voor de Achterveldse gemeenschap. Directeur G. Hil horst nu: „Vroeger was Sint Joseph een wereldje op zich. Op de oude foto's zie je er ook een groot hek om heen staan. In dit huis liep nie mand rond die hier niet woonde of in betrekking was. Dat is tegen woordig wel anders. Behalve dat hier ongeveer zestig vrijwilligers werken, lopen de mensen hier naar binnen om gebruik te maken van allerlei voorzieningen." Volgens Gijs Hilhorst was de komst van de vrijwilligers niet in de eerste plaats het gevolg van de groeiend tekort aan verzorgend na de oorlog namen de zusters ook wel daklozen op. De bewoner, die hier het langst is, is m verhouding nog jong, halverwege de zeventig. Dit is een uitzondering." De gemiddelde opnameleeftijd ligt tegenwoordig ruim boven de zeventig. De oudste inwoonster is in Achterveld honderd jaar gewor den. Dit was in 1981 zuster Alcanta ra. Tegenwoordig kunnen ouderen immers alleen opgenomen worden wanneer ze niet meer in staat zijn zelfstandig te functioneren en dus van alles mankeren. Waarbij nog komt dat Sint Joseph, in tegenstel ling tot vroeger, niet meer voor iedereen het laatste woonadres is. Een aantal bewoners verhuist naar een verpleegtehuis. De 'doorstro ming' is groter geworden. Inplaats van de plichten zijn de rechten van de bewoners steeds belangrijker geworden. Inplaats van 'zinnige ar beid' is na een penode waarin de bewoners 'niets' hoefden te doen, de actieve recreatie gekomen. Het is goed om actief te blijven. De bewoners kunnen iedere dag wel kiezen uit minstens één activiteit variërend van volksdansen tot bal spelen en afgewisseld door regel matige feestavonden. Ziek zijn is steeds minder iets onoverkome lijks. Vroeger betekende ziek zijn voor een bejaarde, in bed blijven liggen tot je beter was. Met als gevolg allerlei bijkomende kwalen die het opstaan vaak definitief on mogelijk maakten. Tegenwoordig geeft men meer aandacht aan het actief blijven. Een zieke blijft zo kort mogelijk in bed, wordt zo lang mogelijk overal bij betrokken en gestimuleerd. VOORZIENINGEN Tegelijkertijd met het vijf-jarig bestaan viert Sint Joseph het vijf-ja rig bestaan van het EVA-project. In dit project is een scala van moge lijkheden geregeld waardoor ou deren langer zelfstandig kunnen blijven. De toekomst van Sint Jo zef ziet Gijs Hilhorst met vertrou wen tegemoet. Een paar jaar gele den dreigde de provincie nog tot sluiting te moeten over gaan. In middels is men algemeen door drongen van het belang van goede voorzieningen voor een steeds grotere groep ouderen. Nog steeds verandert de samenstelling van de bevolking. Door het starten van de 'mantelzorg'- voorzieningen, onge veer vijf jaar geleden, konden veel mensen toen thuis blijven wonen in plaats van opgenomen te worden. Deze mensen zijn nu vijf jaar ouder. Zij komen nu voor een plaatsje in Smt Joseph in aanmerking. De wachtlijst wordt weer langer. Gijs Hilhorst stelt met name een toene mend aantal meldingen van echt paren vast: „Door de extra voorzie ningen die getroffen zijn waren met name echtparen langer in staat zelf standig te blijven. Met een beetje hulp kon de beste partner zorgen voor de iets mindere partner. Nu zijn beiden ouder en is ook de bes te partner niet meer in staat de noodzakelijke zorg te geven. Met als gevolg dat ze beide bij ons ko men." In 1990 wonen 82 bewoners in het huis zelf, 75 mensen in de aan leunwoningen en zijn 85 mensen op de een of andere manier door de zorg van 'EVA' aan het huis verbon den. „Nu bieden we nog een pak- JOSEPH GESTICHT ACHTERVELD

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11