ssen zijn zo 3k nog niet! omerspeelgoed van het jaar Haantjes-optocht Klok terug leusder hmnt e Shapely Kids de Hamershof De eieren staan op springen tsische kinderen op bezoek in Leusden eusder krant 3 lsDAG 11 APRIL 1990 plaatselijk nieuws 19 'N - Russische kinderen zijn niet anders dan Nederland- ren. Dat weten de kinderen van de Wegwijzer nu zeker, en dragen de meisjes het haar wat stijver in vlechtjes, .en ook giebelen. Misschien zien de jongens er wat iit, ze deden net zo stoer deden als de jongens van de izei Alle Russische kinderen waren voor de eerste keer Sen op visite. Met veel belangrijke grote mensen om en, moesten zij zich wel netjes gedragen. De plechtig- hét monument op Koedriest was om stil van te worden, ijdens de lange toespraken in het Nederlands zaten de :he kinderen zich 'netjes' te vervelen als de Nederlandse tijdens de toespraken in het Russisch. Het duurde ook ai wel erg lang voor gezonde kinderen van tien tot jaar die in zijn voor een geintje. as een belevenis, afgelo- ndag. De kinderen van de er hadden er maanden gekeken. Niet alleen de heid bij het monument, in gheid van veel belangrijke maar met de kinderen in drol. v/as belangrijk. Min- nieuwsgierig waren zij Russische kinderen die in Ad op de ambassade- iDen Haag zitten. Kinderen tgeen woord Engels, Frans spraken. Wat voor kinde den dat zijn? jde vragen hebben de Rus- londeren zich ongetwijfeld over de Nederlandse kin- Hoewel de meesten al een in Nederland woonden, nog nooit zoveel contact met Nederlandse kinderen gehad. Dat ook zij zich wekenlang ver heugd hadden op het bezoek aan Leusden bleek wel uit wat ze lieten zien. Ze hadden tassen vol zelfge maakte cadeautjes bij zich: mu ziekinstrumenten, boeken, Rus sisch speelgoed en vooral speld jes. Een kussen vol speldjes waar op afbeeldingen van Lenin ston den. De kinderen hadden zelf be sloten wat ze voor hun leeftijdge nootjes wilden meenemen. In een album stonden foto's van alle leer lingen die meegekomen waren. Het foto-album zal zeker de ko mende weken vaak bekeken wor den. Zodra de Russische kinderen de klas binnenstapten begonnen de Nederlandse kinderen enthousiast hun pas geleerde Russisch te spuien. „Hallo", werd vaak uitge sproken op een manier die voor de Russen even nieuw leek als voor de Nederlanders. Het moest klinken als „zdrèstwoeitje". Voordat de ge sprekken goed op gang konden komen, moesten de kinderen eerst even luisteren. Voor de eerste maar beslist niet voor de laatste keer, die dag. Corri Verduin, de wethouder voor onderwijszaken, heette de Russische gasten wel kom. Haar woorden werden ver taald door een Russische meneer die Nederlands sprak. De meeste kinderen begrepen hem. Na het officiële welkom in de klas, ging iedereen naar het grote lokaal. Daar werden de gasten toegezon gen door leerlingen uit iedere groep. Bij groep 5 zong meester van Bekkem het mooist. Naarmate de groep hoger werd, zongen de leerlingen harder. De Russische kinderen keken met open mond toe. Daarna zongen zij een lied waann gevraagd werd om vriend schap en vrede. Ook zij zongen enthousiast met af en toe een ge zonde misser. Acht van de veertien Russische kinderen droegen rode sjaaltjes. Deze kinderen behoorden tot wat ze in Rusland de Jonge Pioniers noemen. Volgens de Russische tolk is dat een club die een beetje te vergelijken is met onze scouting- clubs. In tegenstelling tot scouting leren de Jonge Pioniers veel over hoe een goede Sovjet-burger zich dient te gedragen. Net als bij scou ting zijn er allerlei insiges te beha len. Een aantal kinderen droeg daardoor vol trots een stervormin- ge speld of hadden insignes op hun schouders. Slechts één jongen had een soort schooluniform aange trokken. Hij zag er ernstig uit totdat De rubriek met Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Manannc de Vak* Landjonker 23 leusdon l Tol 033-946824 [en van de Wegwijzer leggen een krans bij het monument Koedriest. je naar zijn schoenen keek. Vrolij ke rode sportschoenen. De meeste meisjes droegen een witte bloes op een grijsblauwe (spijker)rok. Ze droegen dikke kousen. Toen aan de Russische lerares gevraagd werd hoe het toch kwam dat de meisjes er zoveel 'formeler* uitza gen als de jongens, antwoordde zij dat de meisjes een beetje verstan diger waren dan de jongens. Daar ook al Na het 'officiële' gedeelte en het uitdelen van de cadeautje kon ein delijk beginnen waar de meeste kinderen het meest naar uit hadden gekeken. Het samen spelen. Al snel bleek de lijst met woorden en zinnetjes, die door de dames Büters en Mooy was samengesteld, een onmisbaar hulpmiddel. De Russi sche kinderen gebruikten deze lijst evenveel als de Nederlandse. Want de uitspraak van het Russisch leek op papier makkelijker dan de praktijk. Op het papier werd de zin of het woord aangewezen. Zo kwam de Russische Natasja er achter hoe Guido heette en ook nog dat hij een hond heeft die naar de naam Bobbie luistert. Sonja wist na een uur al zeker dat de Russische kinderen aardig waren. „Heel lief, bescheiden maar ze willen best wat", was haar commentaar. Ze had het goed gezien. Na het spelen en verven vertrok iedereen naar de Hakhorst. Daar lag een handige bestelkaart klaar. In het Russisch en het Nederland stond een aantal mogelijkheden om te dnnken en te eten. Iedereen kon aankruisen wat hij of zij wilde. Bij de Russische kinderen waren de pannekoeken even geliefd als bij de Nederlandse kinderen. Voor veel Russische én Nederlandse kinderen was één zo'n grote pan- nekoek al te veel. Toen een aantal Nederlandse kinderen ondanks groot doorzettingsvermogen het heerlijke maar grote gevaarte niet op konden, keken een paar van hun gasten jaloers. Met kleme hap jes dooretend gaven ze niet op. Daarna konden ze geen pap meer zeggen. Zelfs met in het Russisch. Het officiële gedeelte kon begin nen. In het gemeentehuis legde Com Verduin uit, waar de raadszaal voor dient. Tenminste, dat probeerde ze. Maar op de Wegwijzer zitten ook kinderen die niet van een mi crofoon kunnen afblijven. In de raadszaal werd nog nooit eerder zo ontdeugend gehijgd en gefluis terd,... door de microfoons. De Rus sische kinderen gaven hun ogen goed de kost. Een van de meisjes mocht met de ambtsketen rond lo pen. Diezelfde middag droeg de burgemeester hem weer. Toen was iedereen in het gebouw van de golfclub. Hier waren minstens twee maal zoveel volwassenen als kin deren aanwezig. Behalve de burge meester, alle dne de wethouders, de commandant van de Rijkspoli tie, de Commissaris van de Konin gin (dit is de baas van de Provin cie), de militair attache van de Rus sische Ambassade, de Minister Raad die de ambassadeur verving en nog veel meer ambtenaren en hoogwaardigheidsbekleders. Daarbij flink wat journalisten. Er was zelfs een mevrouw van de grootste Russische krant, de Prav- da. Zij maakt voor deze krant net zo'n soort kinderpagina als deze pagina. Verder heel veel fotogra fen en zelfs de televisie was aanwe zig. Geen jeugdjournaal, wel een cameraman van de Russische tele visie. Kortom publiek genoeg voor alle belangrijke mensen die iets moesten zeggen over oorlog en vrede, het belang van vriendschap en vertrouwen. De één in het Rus sisch, de ander in het Nederlands en allemaal brachten ze wat mee. De Wegwijzer kreeg van de burge meester een grote foto van het mo nument dat zij gingen adopteren, met een bijbehorende oorkonde. Daarna van de voorzitter van Stich ting Februari '41 een plaquette, voor ieder kind een oorkonde, voor de Russische kinderen een vaantje en voor beide scholen en de burgemeester een boek. Deze Stichting was gestopt met de aktie om scholen oorlogsmonumenten te laten adopteren maar omdat er m Laren een school was opgeheven, konden ze toch weer een plaquette geven. Daarna zeiden zowel de Russische als de Nederlandse kin deren gedichten op Het hoogte punt van de dag brak emdelijk aan. De kinderen waren weer volko men ernstig toen ze naar het monu ment gingen voor de adoptie plechtigheid. Daarom was immers alles begonnen. Daar werd weer duidelijk dat ondanks alle mooie, wijze woorden van heel veel be langrijke mensen, het ging om wat kinderen van de Wegwijzer en de Russische ambassadeschool wil len. Heel ernstig stonden ze daar bij elkaar terwijl iedereen naar ze keek. Niemand zei meer iets en iedereen wist zeker dat deze kin deren vanaf dat moment wilden proberen vriendschap te sluiten. De Wegwijzer hoopt daarom jaar lijks Russische kinderen op bezoek te krijgen. CHT/LEUSDEN - Een zandemmer, een frisbee, een 'skate- met een stuurtje, puzzeltjes en een reisspelletje zijn Bond' als zomerspeelgoed van het jaar 1990. Dit is gebeurd een jury in opdracht van de Stichting Goed Speelgoed, stichting wil 'aandacht' voor goed speelgoed. In de hoop t speelgoed goed verkocht zal worden natuurlijk. Tot nu stond er alleen een speelgoed van het jaar verkiezing in ajaar. De verkiezing van zomerspeelgoed werd dit jaar tiet eerst gehouden. neeste leden van de 'deskun- jury hebben op de een of manier iets met speelgoed !n te maken. Zij kopen speel- >m het in hun eigen winkel te •en. Daarbij zit een mevrouw >r het maandblad Ouders werkt, die ook nog eens het leuk of zinnig kan zijn !t dit speelgoed te spelen. En ineer van de Keuringsdienst laren die in de gaten houdt of fcelgoed wel veilig is. moet al het het speelgoed is in een speelgoedwin- igzijn. Daarvoor bestaat een Ox wet. Die wet heet het Speelgoedbe- sluit. Bovendien zijn er door de mi nisters van de landen die samen werken in de Europeese Gemeen schap afspraken gemaakt over de veiligheid. Sinds 1 januari van dit jaar moet al het speelgoed voorzien zijn van een CE teken. Deze letters staan voor Code Europa. Dat is de naam van de wet waarin de afspra ken geregeld zijn. Op iedere ver pakking moet tegenwoordig ook de naam en het adres van de Ne derlandse importeur staan. Wan neer je klachten hebt over speel goed kun je naar het bednjf dat dit 5DEN - The Kids of Shapely zaterdag 14 april, op onder in de Hamershof. Volgens ^eUe en Marit, Lieke en Ka- van de Shapely kids, is ly aerobic en fitness voor «n vanaf acht jaar. sjepelieend' dansen ze op jrde disco'muziek of doen ze oefeningen met gewichtjes handen. Hoe het precies )e zaterdag bekijken in ^centrum de Hamershof. meisjes geven dan onder van hun juf, Josefa Pijpers, demonstraties. Een om één nuddags en een om drie uur 's - D® meiden maakten hun fiches. Daarop kondigen ze fende show' aan. Lieke - haar uitnodiging. „Het is voor lijk want we doen oefe- rungen voor je buik, rug, billen, benen, armen en je voeten." Dat lijkt griezeliger dan het is want ze zal wel lijf bedoelen inplaats van lijk. Op deze zelfde zaterdag, 14 april, zal de Hamershof 'vergeven' zijn van de Paashazen. Deze schu we diertjes die anders alleen 's nachts onopgemerkt door de tui nen struinen om overal paaseieren te droppen, delen de eieren nu in het winkelcentrum uit. Volgens de winkeliers hebben zij de paasha zen uitgenodigd wegens het tienja rig bestaan van het winkelcentrum. Maar het zou ook kunnen dat dit geen echte paashazen zijn of dat het een paashazen-protest is tegen de vervelende werktijden 's nachts. Als de eieren maar van cho colade blijken te zijn. speelgoed aan de winkels ver koopt schrijven. Overigens is 1990 een 'overgangs-jaar' Een winkel mag nog de verpakkingen van vo rig jaar verkopen waarop de CE aanduiding en het adres nog niet vermeld staan. Volgend jaar geldt de nieuwe wet pas helemaal. Het verkozen speelgoed is best leuk. Het is met het beste, het mooi ste, het duurste of het goedkoop ste. Het is gewoon de keuze van de jury. Zij willen daarmee alleen maar zeggen: „Kijk eens, dit is er ook." Een kooptip waar je je met aan hoeft te houden dus. De eerste be kroning ging naar een zandemmer. Een dure emmer, hij kost 9,95, maar het is wel een hele grote en stevige.. Hij is gemaakt van goed kunststof zonder voor het milieu schadelijke stoffen. De emmer is wel duur maar ook erg goed. Door dat hij zeskantig is, blijft hij stevig staan. Ook als je er een grote schep, nat, zwaar zand mgooit. Er kan maar liefst vijf en halve liter water in. Ongeveer tien jaar geleden kwa men de eerste crossfietsen op straat. Kinderen haalden daarop gevaarlijke kunsten uit en moesten daarom een valhelm dragen. Ik moest lachen toen de eerste cross- fietsjes met zijwieltjes verschenen omdat ik bij een crossfiets aan kun sten maken dacht. Nu zijn peuter- crossfietsen met zijwielen heel nor maal. Iets dergelijks gebeurt nu met skateboards. Bij skateboards denk je aan 'super-decks', 'halve- pipes' en 'ollies'. Nu is er een skate board met een stuurtje gekomen voor kleuters. Een soort step maar dan met kleme wieltjes en een kor te brede plank. De funny Roller wordt gemaakt in gekke, gave kleuren. Hij is licht en makkelijk in elkaar te klappen zodat hij eenvou dig is mee te nemen of op te ber gen. Hij kost 99,50. De kans een gnezel naar je hoofd gesmeten te krijgen wordt deze zomer groot. The Coops komen er aan. Coops, een engerd op z'n Amerikaans, is een heel zachte, buigzame fnsbee van rubber, met een ontzettend eng gezicht. De jury was zeker bang dat volwassenen hun voorkeur voor Coops 'totaal onverantwoord' zouden vinden. Zij schrijven tenminste dat deze fris bees zijn uitgekozen omdat ze zo zacht zijn dat het met meer zeer kan doen wanneer je zo'n ding tegen je hoofd aan krijgt. Onzin, ze zijn ge woon eng en dus geinig, 14,95. Uren zitten m de auto, op het vliegveld, in de trein, voor je op je vakantiebestemming bent, kan vervelend zijn. Een spelletje onder weg kan die verveling verdrijven. Ieder jaar komen er meer reisspel- letjes. Kleme, stevige spelletjes waarbij de pionnen stevig blijven staan. Reisspelletjes zijn ook han dig voor m bed en voor mensen die een hekel hebben aan omvallende pionnetjes. Bijvoorbeeld bibberen de mensen of giebelende kinde ren. Het bekroonde reisspelletje heet Ludo en kost 18,95. Het is gewoon een mens-erger-je-met spel De laatste 'bekroning' ging naar de Wirrel-Warrel puzzeltjes Klei ne puzzeltjes gemaakt van foam. Foam is een soort stevig schuim. Alle puzzeltjes zijn te combineren. Van de eerste serie was een grote kubus te maken. Nu komt er een tweede serie uit. Daarmee zijn bouwwerken te maken. De nieuwe sene bestaat uit puzzeltjes in twee kleuren die één gulden duurder zijn dan de oude, namelijk 3,95. LEUSDEN - Rogier (11) telt de da gen af. Pluis zit nu zeker twee we ken op tien eieren. Volgende week, misschien wel precies met Pasen, hoopt Rogier de kinderen van zijn Pluis te kunnen zien. Pluis is een eend. Ze ziet er uit als een doodgewone wilde eend. Maar ze is niet doodgewoon, laat staan wild. Ze denkt dat ze het kind van Rogier is. Zelfs Klaas, de man van Pluis, gelooft het. Hij is wel echt wild maar kan het best vinden met zijn 'schoon-vader'. Rogier houdt van dieren. Hij woont prachtig tegenover de Schoolsteegbosjes. In die bosjes ziet hij van alles gebeuren. Rogier houdt het haarfijn bij. Hij let met alleen, zoals hij zelf zegt, op dieren die iedereen aardig vindt maar juist ook op de andere dieren zoals een den en ratten. Zodra hij ergens het hol van een muskus-rat ontdekt, waarschuwt hij de gemeente. Vanuit het ge meentehuis wordt een speciale rattenvanger gebeld want muskus ratten graven zulke diepe gangen dat koeien er hun poten in kunnen breken en dijken kunnen mstorlen. Rogier heeft dit allebei zien gebeu ren. Hij zou graag een keer met een rattenvanger meewillen. Voorlopig moet hij het doen met Pluis. Rogier vond Pluis vorig jaar vlakbij de baan waarhij was wezen tennissen Jonge eendjes laat hij meestal met rust. Zelfs wanneer ze alleen zwem men wil dat nog met zeggen dat er geen eend voor het kleintje zorgt. Maar dit eendje viel op omdat het zo wanhopig contact zocht bij twee vrouwtjeseenden die hem steeds opmeuw wegjoegen. Rogier hield het een poosje m de gaten en toen hij zeker wist dat dit eendje zijn moeder kwijt was, heeft hij het ge vangen. Volgens zijn schatting was het beestje toen twee dagen oud. Wanneer Rogier iets schat kun je er bijna zeker van zijn dat hij gehjk heeft, want hij weet veel van een den. Zijn lievelingsboek is een door de bibhotheek afgedankt plaatjes boek, waarin dag voor dag de groei van eendjes staat weergege ven. Hij weet daardoor ook hoe de kinderen van Pluis die nu nog in de eieren zitten, er nu uitzien. Al heel snel voelde Pluis zich thuis bij Rogier. Ze liep door de kamer, kroop als niemand het zag op de bank om er schuldbewust af te springen zodra iemand haar aantikte. Ze ging kwaken zodra de ijskast openging en hep altijd en overal achter Rogier of zijn moeder aan. Ze ging afgelopen zomer zelfs mee op vakantie naar Duitsland. Omdat Rogier's ouders met wisten of eenden voor de vakantie moeten worden ingeënt, gmg hij stiekem mee. Bij het passeren van de grens werd Pluis onder een jas gestopt en waarachtig, ze hield zich doodstil terwijl ze anders een keel opzet bij het verstoppertje spelen. Op de camping hep ze vrij rond maar wist precies waar ze goed te eten kreeg, 's Avonds shep ze m een doos m de voortent. Volgens Rogier genoot ze van alle bekijks die ze trok als ze samen met Rogier en zijn famihe over de camping heen wandelden of mee gmg zwemmen. Eenmaal terug moest ze buiten bhj- ven. Ze werd te groot voor binnen en werd niet zindehjk. In het begin was ze het daar niet mee eens. Nu wel, al laat ze luid en duidehjk ho ren wanneer ze eten wil. Dan tikt ze tegen de schuifpui of loopt luid kwakend rond het huis. Daar kan niemand doorheen slapen, ook de buren met, zodat het nog altijd werkt. Na een paar weken vond ze een groep wilde vriendinnen. In het begin moesten die wilde een den ruets van haar hebben omdat ze waarschijnhjk naar Rogier rook. Maar nadat ze zijn mensenluchtje kwijtgeraakt was, mocht ze mee doen en vond ze een vriendje, Klaas. „Het was hef de op het eerste gezicht", volgens Rogier. Rogier herkent Klaas tussen alle man netjes-eenden in de buurt. Volgens hem staat Klaas hoger op zijn po ten, is hij mooier, steviger maar toch slanker. Een mooie man kort om. Sinds Pluis op de eieren zit, m een eendenkooi m de turn, houdt Klaas de wacht. Hij zit net buiten het bereik van Cora (roepnaam 'kom- Cor') de Cocker Spaniel, op z'n dooie gemak. Hij eet al uit Rogier z'n hand. Wie van Pluis houdt, houdt van mij, schijnt hij te denken. Zodra Rogier een bepaald soort 'honde'fluitje laat horen, komt Pluis op hem af en kijkt Klaas op. Alleen Cora luistert nog niet. Haantjes-optocht m Achterveld. ACHTERVELD - Vroeger deden bijna alle kinderen het. Tegen woordig is het iets bijzonders; meelopen in de haantjes optocht. De kleuters van de Sint Josephschool in Achterveld hielden de traditie in ere. Afgelopen vrijdag vormden zij een kleurige stoet. Iedere kleuter droeg in zijn een kruis. Zelf getimmerd, geverfd en ver sierd. Bovenop dat kruis moest een broodhaantje komen. Daarvoor vertrok de stoet naar de bakker. Die had er op gerekend. Voor ie der kruis was een broodhaantje gebakken. Dit was een broodje in de vorm van een haantje en be strooid met suiker en kaneel. De haantjes roken heerlijk. Eigenlijk is het de bedoeling om dit haantje een hele week, tot Pasen, te bewa ren. Maar weinig kleuters konden zoveel zelfbeheersing op brengen. LEUSDEN - Scholieren hebben weer een excuus minder om te laat op school te komen. De klok die bij de Rabobank hing, aan de Hamersveldseweg achter win kelcentrum de Biezenkamp, is weer terug. Sinds de Rabobank verhuist is en het gebouw verbouwd wordt voor de meuwe bewoner, was het niet meer mogelijk om op de grote bui- tenklok te kijken. Dat was voor heel veel middelbare scholieren verve lend want 'onder de klok' was zo'n makkelijk punt om af te spreken. „Als je om tien voor half negen nog niet onder de klok bent, nj ik alleen naar school", werd regelmatig ai- gesproken. Zonder klok die de juiste tijd aangeeft was het een stuk lastiger om precies op tijd te vertrekken. Horloges zijn wel handig natuurlijk maar op de een of ander manier altijd welkom als verjaardagsca deau om ze daarna te vergeten. Op school moeten horloges immers af bij gymnastiek en zwemmen. Kort om, een klok waar je onderweg op kunt kijken is bij veel scholieren erg welkom. De rueuwe bewoners van het pand aan de Hamersveld seweg, het kantoor van de Keursla gers, hebben het belang van een goed lopende klok begrepen. De klok doet het weer. Het is onge twijfeld de klok in Leusden waar onder tussen acht en negen uur 's morgens, de meeste afspraakjes gemaakt worden. Vasten is ook niet meer wat het geweest is. Het palmpasenkruis is een oude traditie. Volgens pastor J. van Hat- tum stamt het maken van een kruis voorzien van allerlei eetbare din gen, uit de tijd dat men hoopte dat alles vruchtbaar zou zijn. Daarom maakte men in het voorjaar een mooi kruis, een kruis is makkelijk mee te dragen en er is van alles aan te hangen zoals eieren, broodjes en vruchten. Het broodje heeft te ma ken met de hoop op een goede oogst. Het haantje werd gekozen omdat een haan bij veel kippen voor nog meer kuikens kan zorgen. Om dezelfde redenen horen bij Pa sen, paaseieren. Later werden de mensen in Nederland 'gekerstend', dat wil zeggen; ze gingen in Chris tus geloven. Bij het Paasfeest dat men toen ging vieren ter gedachte nis aan de dood en opstanding van Christus, wilde men de oude ge bruiken met helemaal vergeten. Daardoor bleven de 'haantjes-op tochten' bij Palmpasen, de zondag voor Pasen, behouden. Op die ma nier kunnen mensen en vooral kin deren laten zijn, ieder voorjaar weer blij te zijn met de vruchtbaar heid van de natuur.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 19