y Verboden voor skateboarden 'Ik zie de buurt achteruit gaan' 'Minima mogen niet betutteld worden' Evelien Blom geen wethou der meer lockeyclub spreekt zich uit iver komst honkbalvereniging z Oud leraar ergert zich aan het niet naleven van de regels plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 WOENSDAG 11 APRIL 1990 schrijven van de brief, waarin Ten Hove gesommeerd wordt zijn acti viteiten te staken. De heer Van Nimwegen, ambtenaar op de afde ling ruimtelijke ordening, meent dat de klacht hooguit een aanlei ding is geweest om eens op onder zoek uit te gaan. Van Nimwegen: „Maar we waren sowieso een keer bij de heer Ten Hove terecht geko men, klacht of geen klacht. Het is onze taak de activiteiten te toetsen aan het bestemmingsplan en daar passen naar onze mening deze werkzaamheden niet in. In het be leid dat nu gevoerd wordt, is geen ruimte voor bedrijven m woonhui zen. Om precedentwerking te voorkomen zal ook hier geen vrij stelling van het bestemmingsplan worden verleend." Mevrouw Berendsen, advocaat op het kantoor van de praktijk van mr. Boven cs, zal de beschikking van de gemeente aanvechten. „We zullen in ieder geval bij de Raad van State om schorsing van het be sluit vragen. De termijn voor ontrui ming, die wordt voorgesteld (voor 1 juli) is wel erg kort. Bovendien zullen we zaak inhoudelijk bekij ken. Ik vind het op zijn zachtst ge zegd wel vreemd dat de gemeente eerst aanklopt voor een adverten tie, waarmee men impliciet aan geeft het bedrijf te erkennen, en later opdracht geeft het bedrijf te stoppen. Het echtpaar Ten Hove verkeert voorlopig in onzekerheid en gaat spannende tijden tegemoet. Roel: „Als ik moet stoppen, is dat een ramp. Ik heb net geïnvesteerd en ik ben bang dat dat m'n ondergang word. Ik hoop maar dat er een op lossing gevonden kan worden. Misschien kan de gemeente me helpen alternatieve ruimte te vin den. Ik wil best weg, maar zal dan wel betaalbare ruimte moeten kun nen vinden." LEUSDEN - Controleren of men sen met een minimuminkomen de bijdrage uit het gemeentelijke minimafonds op de juiste wijze besteden, is niet nodig. Dat vin den de meeste raadsleden van de commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu. Vorige week besprak de commissie de nota 'Gemeentelijk minimabeleid'. Mensen die met rond kunnen ko men van hun uitkering, kunnen voor bepaalde mtgaven, zoals de betaling van een abonnement of de omroepbijdrage, aankloppen bij de gemeente. Zij kunnen dan maxi maal 250,-- per jaar als extra bij drage krijgen. Voor alleenstaan den is dat 100,--. De gemeente heeft hiervoor een bedrag beschikbaar gesteld van 22.500,-- voor 1990. Volgend jaar zal dat bedrag worden verdub beld. De commissieleden Jan Koiuj- nenbelt (CDA) en Ed ten Voorde (WD) vroegen zich af hoe de con trole geregeld is. De overige leden vonden dat de gemeente niet be tuttelend moet gaan optreden en de aanvragers vrij moet laten m de besteding van het geld. Kornj- nenbelt en Ten Voorde verklaar den later dat het hen niet ging om de controle van de aanvrager zelf, maar dat de raad na enige tijd moet bekijken of de regeling wel werkt. Op de commissievergadering waren een aantal leden van de groep 'Vrouwen in de bijstand' aan wezig Een van hen hield de com missie voor dat het enorm veel energie kost voor een alleenstaan de moeder om dagelijks in het on derhoud van haar gezin te voor zien. Een extraatje voor bijzondere uitgaven zou helpen de zaken weer enigszins in balans te knjgen. (advertentie) ttvaartverzorglng warteveen eusden vastleggen persoonlijke wensen in ons archief levering grafmonumenten Kantoor Arnhemse weg 45 Postbus 337 3830 AJ Leusden (dag en nacht te bereiken) 033 - 944 844 LEUSDEN - Evelien Blom (CDA) zal definitief afscheid nemen als wethouder. Hoewel de onderhandelingen over het collegeprogramma nog niet afgerond zijn en nog met be kend is wie in het nieuwe col lege zal plaatsnemen, is het in ieder geval al zeker dat Blom, die in 1987 als wethouder aan trad. niet meer deel zal uitma ken van het college. Zij komt begin mei, als de nieuwe ge- meentreaad wordt geistal- leerd, wel als lid van de CDA- fractie terug in de raad. Blom moest in oktober vorig jaar haar werk wegens ziekte Evelien Blom:...niet terug... staken. Op dat moment had zij als wethouder veel kntiek te verduren. Zo was de raad met tevreden over de inspraakpro- cedurte bij de tot standkoming van het welzij nsprogramma. Zij moest haar werk overdoen. De andere leden van het colle ge hebben haar werk tijdens haar ziekte overgenomen. h/SDEN - Skateboarders kunnen geen gebruik meer maken van het bordes voor het gemeentehuis. Daar zijn jbifopsfaande steentjes geplaatst waardoor het bordes niet langer kan dienen als skateboardbaan. Het Jjoveltje was heel geschikt om er kunsten op uit te halen. Natuurlijk veroorzaakten de skateboarders herrie en Beriasf Ze waren al een paarmaal weggestuurd door de ambtenaren. Maar omdat ze nergens anders zo'n goede M bonden vinden, bleven ze komen. Op die manier werden de mensen m het gemeentehuis er bovendien felmatig aan herinnerd dat Leusden geen skateboardbaan heeft. Dat was duidelijk niet de bedoeling. De %teboarders zijn teleurgesteld maar geven de moed met op. Ze blijven skateboarden, hefst op een plek waar mag en kan. Als ze zo'n plek in Leusden tenminste vindenof krijgen. USDEN - Leden van de hoc- fvereniging MHCL zullen zich nderdag uitspreken voor of te en de komst van de honkbalver- aiging Red Capas naar het com- lex aan de Valleilaan. Door de led Caps onderdak te verlenen rfl de hockeyvereniging van de jmeente, in ruil daarvoor, de nleg van 1 en een kwart kunst- isveld. Op een onlangs gehouden le- itergadering kreeg het bestuur u MHCL mandaat om de ge- ente voor te stellen de Red Caps het complex toe te laten, in ruil oor de gevraagde kunstgrasvel- sïl Volgens voorzitter Pim Golds- tann hebben die besprekingen Itoe geleid, dat burgemeester en (houders hebben toegestemd en voorstel tot de aanleg van de gevraagde velden en subsidie daarvoor in juni aan de raad voor te leggen. Over de concrete financie ring van het project en de hoogte van de gemeentelijke subsidie moet nog nader overleg worden gepleegd. Dat plan zal in de behan deling van de gemeentelijke be groting, in november, moeten wor den meegenomen. Als de goed keuring van de raad er komt, kan medio 1991 met de aanleg van de velden worden begonnen. „Door de Red Caps op het hoc- keycomplex te laten spelen en tij delijk gebruik te laten maken van de clubaccommodatie aldaar, krijgt het voorstel een zekere mate van urgentie", aldus Goldsmann. De gemeente zit op dit moment met de honkbalclub in haar maag. De Amersfoortse vereniging gaf te kennen naar Leusden te willen ver huizen en is al geruime tijd in on derhandeling om onderdak te krij gen. Besprekingen met verenigin gen op het Burgemeester Buining- park liepen stuk, waarna de hoc keyclub zich opwierp als kandi daat. MHCL wilde in ruil voor het verlenen van onderdak wel dat de gemeente de aanleg van extra kunstgrasvelden mogelijk zou ma ken. Voor de honkbalvereniging be gint de tijd inmiddels te dringen. Op 23 apnl start de competitie en voorlopig is er nog geen duidelijk heid over het feit of de club tegen die tijd over een accommodatie zal beschikken. Bovendien zullen er, als MHCL donderdag 'ja' zegt, voorzieningen moeten worden ge troffen. Roel ten Hove in zijn 'bednjf aan de Kuperssingel. lijk, omdat wij het kant-en-klaar af leveren. Het is niet als in een copy- shop, waar mensen alles zelf moe ten doen. Wij doen alles." Op dit moment draait Ten Hove samen met zijn vrouw zo'n 10.000 kopieèn per dag, een kleine 200.000 kopieën per maand. Daar naast is Roel ook nog servicemon teur, hetgeen ertoe leidt dat er lan ge dagen gemaakt worden. Dagen van zestien uur vormen geen uit zondering. Desondanks is het nog geen vetpot. Ten Hove: „Op dit mo ment kunnen we er net van leven." Daarmee lijkt het ook te vroeg om naar andere ruimte uit te kijken. Ten Hove: „Ik wil best wel, maar betaalbare ruimte is op dit moment in Leusden met te vinden. Ik zou best een copy-shop willen begin nen, maar wat er aan ruimte voor handen is, is veel te duur. Laatst heb ik ergens ruimte gevonden, maar dat kostte 325,- per vier kante meter. En dat is voor een startende ondernemer als ik teveel. We kunnen nu tegen aantrekkelij ke pnjzen produceren, omdat ik haast geen overhead-kosten heb. Als ik een winkel zon gaan begin nen moet ik, naast de huur, ook aan personeel gaan denken. En dat is nog niet op te brengen. Die beslis sing durf ik nu nog niet te nemen." VERGUNNING Ten Hove begrijpt niet goed waarom de gemeente hem zo plot seling het vuur na aan de schenen legt. „Volgens mij doe ik hier nie mand kwaad. Ambtenaren hebben de zaak hier bekeken en gecon stateerd dat ik het milieu niet be last, tenminste ik hoef geen vergun ning te hebben. Vrachtwagens ko men hier met aan de deur, want bestellingen worden afgeleverd op het industrieterrein. En met het ge luid valt het volgens mij ook wel mee. Ik kan me tenminste met voorstellen dat iemand hier last van mij heeft." Om dat te demonstreren doet Ten Hove zijn apparaten aan en het geluidsniveau lijkt inder daad dat van een gemiddelde was machine niet te overtreffen. „En als ik deze deur dichtdoe, hoor je hele maal niets meer. Bovendien liggen hier boven 's avonds kinderen te slapen, dus dan maak je sowieso geen herrie. De werkzaamheden, die meer lawaai zouden kunnen veroorzaken, verricht ik uitsluitend overdag." De lezing van Ten Hove wordt onderschreven door de buren, aan wiens kant de potentiële bronnen van geluidsoverlast staan opge steld. Zij overlegden een schriftelij ke verklaring, waarin wordt ge steld dat er geen hinder van de activiteiten wordt ondervonden. Die verklaring wordt gesteund door ambtenaren, die een onder zoek verrichtten. Toch lijken klachten uit de buurt het balletje aan het rollen gebracht te hebben. Een paar keer werd anoniem de politie gebeld, die daarop een bezoek aan de worung van Ten Hove bracht. Volgens Roel konden ook de agenten bij die ge legenheid geen overlast vaststel len. Ten Hove schrijft de klachten toe aan een controverse die tussen het echtpaar en een buurman be staan en die de vorm van een on vervalste burenruzie hebben aan genomen, met alle kleinzielighe den van dien. SCHORSING Op het gemeentehuis wordt ook ontkend dat de klachten uit de buurt de reden vormen voor het Ook het openbare groen is voor de heer Fokkema een bron van ergems. Als ik in de krant lees dat er ergens een boom mag worden weggehaald, ga ik kijken of dat niet te vroeg gebeurt. Ik heb al een aantal keren gezien dat mensen zich er niet aan houden. Ik ga dan weer schrij ven." Hij geeft toe dat ze hem op het gemeentehuis ondertussen wel een zeurpiet zullen vinden. Als hij bij de gemeente echter geen verhaal kan halen, richt hij zich tot de provincie. „De houding bij de provincie is heel anders dan hier. Daar wordt je te woord gestaan en knjg je concreet antwoord." Volgens hem is de provincie naar aanleiding van zijn brie ven regelmatig corrigerend opgetreden. De brief van de heer Meyers die kortgeleden in deze krant stond en die ook ging over de onzorgvuldige wijze waarop de gemeente met klachten van de burgers omgaat, was voor hem een nem onder het hart. „Toen ik het las, zei ik meteen tegen mijn vrouw: Ik ben dus niet de enige." Wethouder Joost de Jongh van Ruimtelijke Ordening gaf vonge week toe dat de ge meente een achterstand heeft bij het beantwoorden van klachtenbrieven die gaan over zaken die buiten de normale procedures vallen. „Door een gebrek aan personeel op de afdeling Ruimtelijke Ordening is er een achterstand ontstaan van één manjaar," gaf hij als uitleg voor de trage behande ling van de klachten. het openbaar groen wordt bij gehouden, de manier waarop de mensen gebruik maken van de tuinvuilstortplaatsen en de rotzooi bij de glasbakken. „Er is geen toezicht en con trole," vindt hij. „Bij het ge meentehuis ziet het er heel netjes uit, maar hoe verder je van het gemeentehuis komt, hoe slechter het wordt." Hij maakt een vergelijking met de manier waarop volgens hem mensen hun woning onder houden. „Iedereen heeft in zijn huis een nette kamer, die er goed moet uitzien. En de andere ka mers krijgen dan minder aan dacht. De omgeving van het gemeentehuis is de nette ka mer van Leusden." Volgens hem is echter een goed milieu de basis van de samenleving. „Een goede ge zondheid is voor de mens een eerste vereiste. Dat geldt ook voor het milieu. Maar dat kost wel geld. Een ambtenaar schreef eens aan mij, dat een bepaald probleem dat ik had aangekaart wel opgelost zou kunnen worden, als er maar geld voor zou zijn." Fokkema laat zich echter niet zo maar afschepen. „Bij de verlening van een kapvergun- iung geldt een bezwaartermijn van 30 dagen. Dat betekent dat de aanvrager van de vergun ning een maand moet wachten, voordat hij de boom mag kap pen. De verkeershchten werken volgens de heer Fokkema al enige tijd met meer. Hij vraagt zich af waarom er niets aan gedaan wordt De tuinvuilstortplaatsen worden niet gebruikt zoals dat hoort Pittige kritiek dus. De zaken waarover Fokkema ophelde ring wil, zijn overigens geen dingen waar een doorsnee burger zich druk over maakt. Een kleine greep uit de lijst met ergenissen: de maruer waarop het puin van een ge sloopte woning aan de Arn- hemseweg wordt gebruikt, het niet houden aan de termijn van kapvergunningen, het (onei genlijke) gebruik van gras veldjes en de illegale aanleg van volkstuintjes. Het zijn dingen waar Fokke ma zelf geen direct belang bij heeft, maar waar hij wel veel energie insteekt om ze onder de aandacht van het gemeen tebestuur te brengen. Wat bezielt iemand om re gelmatig in de pen te klimmen en het zelfs hogerop bij de pro vincie te zoeken als het ant woord van de verantwoordelij ke instanties hem niet bevalt. „Ik was voordat ik in januari de VUT inging, leraar geschie denis en aardrijkskunde. Vooral door het laatste vak weet ik veel van ruimtelijke ordening." Op zijn werkkamer puilt zijn boekenkast dan ook uit met atlassen, fotoboeken en rapporten. „Ik heb de 4de Nota Ruimte lijke Ordening nauwkeurig be studeerd," zegt hij. Daarin komt ondermeer het begnp DALO voor. Dat betekent de dagelijkse lokale omgeving. In de nota wordt daar uitgebreid op ingegaan. Dat zijn precies de dingen waarover ik brieven naar de gemeente stuur. Ik wandel en fiets veel rond in de gemeente en dan zie ik ge woon dingen die met kunnen." Hij geeft als voorbeeld het grasveld op de hoek van de Treekerweg en de Arnhemse- weg. „In december 1988 heb ik geschreven dat dit als par keerterrein door bezoekers van het restaurant Bavoort wordt gebruikt. Dat mag dus niet, want dat is in strijd met het bestemmingsplan." Burgemeester en wethou ders schrijven over deze zaak in hun brief aan Fokkema op 14 februari: „Het is ons bekend dat op het onderhavige terrein incidenteel geparkeerd wordt. Hier bestaan onzerzijds geen overwegende bezwaren. Om het weitje een definitieve par- keerfunctie te geven zou een vrijstellingsprocedure als be doeld in de Wet op de Ruimte lijke Ordening moeten worden gevolgd." Het is volgens Fokkema een typerend voor beeld hoe er m Leusden met dergelijke zaken wordt omge gaan. „Als er een vrijstelling nodig is om het weitje als par- keertererrein te gebruiken, dan moet die eerst worden verleend, voordat een derge lijk gebruik wordt toegestaan. Het is de manier waarop in Leusden met de regels wordt omgegaan. Dingen worden met de mantel der liefde be dekt. En dan gaat het mis schien om kleine dingen, maar tien kleine dingen zijn bij el kaar één grote." Fokkema, die in Leusden- Zuid woont, maakt zich druk over wat hij noemt de verpau pering van zijn woonomge ving. „Ik woon hier nu 20 jaar en ik zie dat de buurt steeds meer achteruit gaat." Als voor beelden noemt hij onder meer de de verwaarlozing van de omgeving bij de gebouwen van de opgeheven school De Blokkendoos, de wijze waarop LEUSDEN - „Het irriteert mij dat niemand zich aan de regels houdt," geeft oud-leraar S. Fokkema als verklaring voor de reeks brieven die hij in de loop der jaren over uiteenlo pende zaken aan de gemeente heeft geschreven. Het is niet de eiuge irritatie die hij heeft. Hij ergert zich ook aan de manier waarop zijn klachten door de gemeente behandeld j worden. „Als antwoord krijg ik dat mijn bneven zijn ontvan- gen en dat ze in behandeling zijn genomen. Als ik er daarna weer op terug kom, krijg ik weer precies dezelfde brief, zonder een antwoord op de vraag die ik gesteld heb." Hij laat brieven zien die hij in december 1988 aan de ge meente stuurde en die pas vo rige maand beantwoord zijn. „Ik heb inmiddels de mening dat het meerendeel van de gmeenteambtenaren onbe kwaam is. Het interesseert ze geen moer, waar ze mee bezig zijn." hgt er al enige tijd verwaarloosd bij.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3