Het belichten van actualiteiten... at zou mijn dokter veel werk besparen' BDU b.v. Afdeling Lezersservice leusder krant 'ionde Tafel scoort royaal met forum en gezondheidsmarkt Lisiduna in de prijzen Wisselvallig 5 Nieuws uit de verenigingen Leusder Krant plaatselijk nieuws Wanneer u als abonnee uw buurman, vriend of kennis op geeft als nieuw abonnee, dan ontvangt u geheel gratis van ons deze handige zaklamp met een digitale klok en alarm (inclusief batterijen). Nu invullen en opsturen. Ik ben abonnee op de Leusder Krant Naam Adres Plaats Code: en geef hierbi| op als nieuwe abonnee als premie ontvang ik de zaklamp Naam Adres: PlaatsCode m Telefoon(i.v.m kontrole bezorging) De nieuwe abonnee betaalt per |aar Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld Gisteren werd een koud tijdvak afgesloten. Het kwik daalde onder een sterheldere hemel en in zeer droge lucht flink. Op sommige plaatsen werd dinsdagochtend vroeg de laagste temperatuur van dit jaar gemeten. Langzaam komen er nu wijzigingen in het heersende weerbeeld. Een krachtig ho- gedrukgebied, verantwoor delijk voor de koude en schrale dagen, verliest ter rein in onze omgeving. Het centrum ervan trekt de komende dagen naar een po sitie die voor ons een stuk minder gunstig is, zeker voor de aktiviteiten van de zon. De ankers gaan uit ten zuid westen van Ierland en dat geeft fronten de kans om via de Britse Eilanden naar het zuiden door te stoten. Maan dagochtend bereikte een dergelijk systeem het noor den van Schotland en daar viel de eerste regen. Dit front trok gisteren verder naar het zuiden en dat had ook gevol gen voor het weer bij ons. In de afgelopen nacht kan er wat regen zijn gevallen, grote hoeveelheden werden echter niet verwacht. De wind heeft door die ontwik keling de schrale oosthoek verlaten en is verhuisd naar het zuidwesten. Door de be wolking zal het in de nacht voorlopig niet meer tot vorst komen. Ook de komende dagen moeten we af en toe op wat regen rekenen. Daarnaast zijn er echter ook vriendelij ke momenten. De tempera tuur stijgt geleidelijk naar ongeveer 13 graden. De vooruitzichten voor de Pasen lijken op dit moment niet al te rooskleurig. Tussen het eerder genoemde hoge- drukgebied op de oceaan en depressies, die steeds dich terbij komen, is een wissel vallig weerbeeld het meest waarschijnlijk. Doordat de wind de neiging heeft later weer de noordwesthoek op te zoeken, zal de temperatuur zeker geen positieve bijdra ge leveren. Nu maar hopen dat we net als het vorige jaar ongelijk krijgen. Toen wer den gure dagen in het voruit- zicht gesteld, maar een hoge- drukgebied schoot tijdig te hulp. Medewerker Bas van der Kuilen maakte maandag iets spectaculairs mee, maar dat (advertentie) wordt bij uitstek verzorgd door de Wekelijks worden tal van onderwerpen en nieuwsfeiten belicht, waarbij de eigen regio een centrale rol speelt. Lezing bij NC VB LEUSDEN - De afdeling Leusden- Zuid van de Nederlands Christelij ke Vrouwen Bond (NCVB) houdt dinsdag 10 april een lezing over 'Goede Vnjdag en Pasen'. Aan de hand van dia's wordt uit de doeken gedaan hoe kunstenaars, zoals Rembrandt, de Paastijd in de 14e en 15e eeuw bekeken. De avond wordt gehouden m 'Het Trefpunt' aan de Arnhemse- weg 75 en begint om 20.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met: 940681 of 940733. Opbrengst collecte ACHTERVELD - De collecte ten behoeve van de Hartstichting, die onlangs in Achterveld en Stouten- burg werd gehouden, heeft ƒ3621,90 opgebracht. Dat was iets meer dan vong jaar, toen beide plaatsen goed waren voor een to taalbedrag van 3369,95. Kaarten LEUSDEN - Donderdag wordt in De Woelige Hoek, Irenelaan 1 m Leus- den-Zuid, een kaartavond gehou den. Er is gelegenheid om te kla verjassen en te jokeren, met als finale diverse prijzen voor de beste kaarters. Ook is er een poedelprijs! er wordt gestart om 19.30 uur, in schrijven is mogelijk vanaf 19 uur. Voor meer inlichtingen kan men bellen met Werkgroep Leusden- Zuid: 94 00 46. NBPV LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond Platte lands Vrouwen houdt dindsdag een lezmg over blindegeleidehon- den. De heer Van de Coterlet, zelf blind, zal samen met zijn hond deze lezmg verzorgen. De lezing wordt gehouden in 't Vooronder', Burge meester Van der Postlaan 2. Aan vang 20 uur. Paaseieren LEUSDEN - Leusdense kmderen en hun ouders kunnen zaterdag weer paaseieren zoeken in het Lockhor- sterbos. De stoet fietsers vertrekt om 10.30 uur vanuit het Blijhof-ge- bouw, Lisidunalaan 2. In het bos wordt het gezelschap opgewacht door een echte paashaas. Meer in lichtingen: 94 49 51 of 94 65 93. ten uit de Utrechtse Heuvelrug en Gelderse Vallei deel. De muzikanten komen uit als solist, duo, trio of kwartet in vijf divisies, de leden van Lisiduna scoorden als volgt: Arnoud en Leo Wijnands (hoorn) tweede prijs in de intro- ductieklasse; Viviënne Telnekes en Astrid Gemts (dwarsfluit) eer ste pnjs in dezelfde divisie. Hans Vollaard (bariton) tweede pnjs in de tweede divisie; Jeroen Vluggen en Gerrit van de Berkt (trom) eerste prijs m de eerste divisie; Kees Vaarkamp (trom) eerste prijs in de eredivisie en Johan Spronk (bas) ook een eerste prijs in de tweede divisie. Kledingbeurs LEUSDEN - De kledingbeurs van het Gemeentediakonaat Dorps kerk in 't Trefpunt Leusden-Zuid heeft vonge week vijfendertighon derd gulden opgebracht. De op brengst van de beurs gaat voor een deel naar een schooltje m een slop penwijk van Port au Pnnce op Haïti en voor een deel naar de Actie Taxi. Het resterende deel is be stemd voor meubilair van het Tref punt. De overgebleven kleding is gegaan naar de Stichting Mesnen in Nood en naar het Lotjeshuis in Suriname. Kinderbescherming LEUSDEN - De collecte Nationaal Fonds Kinderbescherming (eind maart) is goed geslaagd. In Leus den Centrum werd ruim zevendui zend gulden opgehaald, in Leus den Zuid bijna zestienhonderd gul den. De totaal-opbrengst was drie honderd gulden meer dan vorig jaar in beide wijken. Het geld gaat rechtstreeks naar kmderen, die in tehuizen zijn opgenomen. Goed Gewicht LEUSDEN - De kruisvereniging or ganiseert m mei-juni een cursus 'Goed Gewicht' voor vrouwen en mannen die op een andere manier met hun voeding om willen gaan. De cursisten zullen zich bewust worden van de gebruikte voeding en voedingsgewoonten. De leiding is in handen van een wijkverpleeg kundige en een diëtiste, voor deel name dient men lid te zijn van de kruisvereniging. Belangstellenden kunnen bellen: 033 - 94 88 75. de cursus wordt gegeven m het knus- gebouw aan de Rozengaarde 33 te Leusden. Aktie Taxi LEUSDEN - In het kader van de 'Aktie Taxi', waarbij geprobeerd wordt fondsen te werven voor een familie van Chileense ballingen, wordt vrijdag 27 april m de Marcus- kerk een Chileense avond gehou den. Die avond zullen een diasene te zien zijn en treedt een Chileense volksdansgroep op. Chileense mu sici omlijsten de avond. De avond begint om 20.30 uur en de deuren van de kerk gaan een kwartier eerder open. Kaarten kosten tien gulden en zijn te be stellen onder de volgende tele foonnummers: 948837, 945143, 940423 of 944886. ENSDAG 11 APRIL 1990 IJSDEN - „Als er ieder jaar zo'n gezondheidsmarkt zou Jen gehouden kan ik mijn huisarts een massa werk bespa- Er is zoveel, wat ik eigenlijk nooit over mijn eigen gezond- In die van mijn gezin heb geweten en vandaag te weten fekomen dat ik best zou willen dat zo'n markt er elk jaar pijn". j compliment van één van de enthousiaste bezoeksters de zaterdag jongstleden in De Korf gehouden gezondheids- t en de lezingen met paneldiscussies kunnen de organisa- I zich nauwelijks wensen. Irgaiusatoren in kwestie zijn ■ge mannen van de Ronde leusden, een serviceclub die lil uit leden met beoefenaren Jteerdopende beroepen en die zich onder andere ten [ellen positieve bijdragen te aan de gemeenschap, s zij behoren. Zo hebben zij |beeld kunnen bijdragen tot lichting van „Latent Talent". De gezondheidsmarkt van afge lopen zaterdag, die een regelrecht succes is geworden en over de gehele dag zeker een aantal dui zenden bezoekers heeft getrok ken, werd opgezet met het doel grotere bekendheid te geven aan de gezondheids- en welzijnsinstel- lingen in Leusden en omgeving en gelden in te zamelen voor goede doelen. In het laatste geval ging het v.vi-v Onder leiding van sportredacteur Heinze Bakker werd in De Korf een forumdiscussie gehouden. om het verzorgingshuis voor oude ren 't Hamersveld, wear met name ten behoeve van het verzorgend personeel dringend behoefte be staat aan (kostbare) in hoogte ver stelbare bedden en de stichting Hulpdienst Terminale Thuiszorg in Leusden en Achterveld, waar men het moet stellen zonder enige vorm van subsidie. Deze stichting beoogt hulp te geven aan mensen, die een maal gekomen in de laatste fase van hun leven thuis wensen te ster ven, waarbij de daarbij betrokke nen extra financiële hulp nodig hebben. Wat de financiële revenuen van de gezondheidsmarkt betreft kan worden gemeld, dat ondanks de toch altijd weer tegenvallende kosten van de organisatie van een dag als deze, het streefbedrag na genoeg is bereikt. Mede-organi sator van de Ronde Tafel en re- dakteur van de speciaal voor deze gelegenheid uitgegeven Gezond heidskrant Alexander Artz: „De juiste cijfers zijn nog niet bekend, maar we kunnen ervan uitgaan dat er een batig saldo is van 7.500,- tot ƒ8000,- en de verwachting is dat dit bedrag nog kan oplopen tot tienduizend gulden". OSTEOPOROSE „Leusden in beweging" was het motto van de gezondheidsdag van de Ronde Tafel. Wat dat betreft heeft het initiatief aan zijn doel beantwoord: tal van Leusdenaren, jongeren, maar ook tal van oude ren, hebben de weg naar De Korf gevonden en volgden met belang stelling de inleidingen van spor tarts Martin Koornneef, medisch coóordinator voor sportzaken bij het mirustene van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur over alge mene ontwikkelingen op sportme- disch terrein, vrouwenarts dr J A du Boeuff over sportadviezen in de regio en 's middags over botontkal- king bij vrouwen in de regio - „Al leen al in deze gemeente Leusden kan men spreken van vijftienhon derd tot tweeduizend gevallen van osteoporose, letterlijk het poreus worden van het bot" - en de Leus dense orthopedisch chirurg dr H.G.W. Vermeer, verbonden aan het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort, die een verhandeling hield over het voorkomen en gene zen van sportblessures. In alle gevallen werden de inlei dingen gevolgd door een groot aantal belangstellenden met aan sluitend paneldiscussies, die uitste kend werden geleid door ook al weer een Leusdenaar, Studio Sport-presentator Heinze Bakker. BROODJE GEZOND Bezoekers van de gezondheids markt, die met zorg was mgencht en waar meer dan veertig „koop lieden" hun waar ten toon spreid den - en dat waren dan huis- en tandartsen, EHBO-ers, maatschap pelijke werker(st)ers, homeopa- then, brandweer. Rode Kruis, kort om wat men ook mag bedenken in de sfeer van de gezondsheidszorg - spraken met grote waardering over het initiatief. „Graag veel meer van dit soort voorlichtingsdagen", mochten wij van vele kanten beluisteren en naar wij later van Alexander Arzt kon den vernemen moet het niet wor den uitgesloten dat deze succes volle start het begin zou kunnen betekenen van een jaarlijks terug kerende gebeurtenis. In ieder geval is de opzet voor de volle honderd procent geslaagd. LEUSDEN - Negen leden van mu ziekvereniging Lisiduna namen zaterdag deel aan een solistencon cours te Rhenen. Jaarlijks wordt door de samenwerkende muziek verenigingen in Rhenen een con cours georganiseerd. Hieraan ne men amateur muzikanten van di verse harmonie- en fanfare-orkes- De bevolking van Leusden heeft door een royale opkomst getoond het initiatief met optimale interesse te willen honoreren. En het „broodje gezond", uiter aard de emge passende mogelijk heid om op deze dag de inwendige mens te versterken, het smakelij ke, welverzorgde stokbroodje, ont moette gretig aftrek. En zo hoort het op een dag van een gezonde Ronde Tafel. leverde ook een enigszins angstige ervaring op. Op een kwekerij net buiten de bebouwde kom van Bar neveld, onstond midden op de dag een soort windhoos, ook wel stofhoos genoemd. Het begon zeer plotseling stevig te waaien. Volgens Bas was aan het bewegen van de coniferen te zien, dat de windkracht wellicht 8 of 9 moet zijn geweest. Dat is bij na stormkracht. Een stuk hout van 60 x 1.50 cm werd in de lucht geslingerd en de ganzen die verderop liepen, konden zich nauwelijks staande houden. Stofhozen ontstaan tijdens zeer drogend weer. Boven zandgronden wordt de lucht sterk opgewarmd en daar door ontstaan grote ver schillen met de schaduwge- bieden. Luchtdruktegenstel lingen die daarvan het ge volg zijn, laten de wind sterk opspelen. Er ontstaat als het ware een soort mini-depressie. De volksweerkunde hecht aan het optreden van dit soort fe nomenen erg veel waarde. Het zou duiden op een perio de met langdurig stabiel en droog weer. Nu maar af- j wachten of dit voor de ko- i mende tijd inderdaad gaat uitkomen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5