Wit-Gele Kruis: Van vijf centen bodegeld tot De Heelkom" leusder ie Terugblik op zestig jaar vereniging voor volksgezondheid en ziekenverpleging in Achterveld Door J.M. Schouten „De wijkverpleegzuster was minder lief voor kinderen" „Het eigen wijkgebouw werd een aanwinst voor het dorp" „Arme mensen hoefden geen lidmaatschapsgeld te betalen" „Metweinig geld, veel doen" OENSDAG 11 APRIL 1990 plaatselijk nieuws Iik [irijf ACHTERVELD - Ruim zestig jaar èleden werd „De Vereeniging het it-Gele Kruis, de Rooms-Katholieke ereeniging voor volksgezondheid en ekenverpleging, gevestigd te Achter- eld opgericht. De Vereeniging strekt aar werkzaamheden uit over de ge- eenten Stoutenburg, Barneveld jGlind - Kallenbroek - Zwarte Broek), ,eusden N.O. en Woudenberg N." We- ;ens de doorgevoerde wetgeving, ver lat in onder meer de algemene wet bij- londere ziektekosten is het bestaan ran de plaatselijke afdeling niet meer Hogelijk. Het Wit-Gele Kruis Achter- eld werd opgeheven. Met gelijke lienstverlening als voorheen is er nu de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Jtrecht". Een terugblik op zestig jaar Vit-Gele Kruis Achterveld. Het verslagenboek opent met: Algemeene ergadering Zondag 14 April na 't Lof 1929 1. Jpening door de voorzitter met de Christelijke Toet. waarna allen welkom werden geheeten. oorlezing Notulen Mededeelingen over Con- ributie en aandeelen. Benoeming eener com- nissie voor 't nazien der rekening. Stemming oor een nieuw bestuur. P. v d Hengel 54, P. J. (ooloos 30, H. Verhoef 32. H. J. Baaiman 54, W Smit 39 stemmen. In het WGK-bestuur werden anuit het Kerkbestuur benoemd de Armbe- tuursleden J. Boersen en B. Overgoor In de londvraag kwam de heer A Steenbeek met de raag ,,Ben ik voor 3,- dan overal af?" Waar- ■p door de heeren geestelijken werd geant- roord: „Niet overal af maar overal aan W. inveld vraagt: „Waar kunnen we de verple- jingsartikelen krijgen?" Antwoord „In de Ihategismuskamer. Aantekeningen naar aanleiding van het hier- loven gestelde: Christelijke Groet Alle aan wezigen gaan staan Hoofd nederig gebogen, igen gesloten, handen gevouwen en zeggen met uide stemmen „Geloofd zij Jezus Christus in alle eeuwen." Allen gaan zitten en de vergade- ing neemt een aanvang. In het bestuur werden [ekozen „voorname" mannen Peel van den lengel, boer op Vendeloos Daatselaar in de murtschap Musschendorp, le voorzitter, Her- nanus Verhoef, boer op de Middelfliert, 2e roorzitter, Hermanus J. Baaiman, bovenmees ter, le secretaris, Petrus Kooloos, boer in de auurtschap Bitterschoten, Achteveld Gelder land, 2e secretaris. Willem Smit, kalververko- ler, le penningmeester, Bernardus Overgoor, loer te Stoutenburg, 2e penningmeester, J. Boersen. boer op Groot Zandbrink, buurtschap Snorrenhoef. Namens de Sint Joseph Parochie: de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Rentinck en de Wel Eerwaarde Kapelaan Kohlmann De katechismuskamer. Op „de lering" gaf de Pastoor of Kapelaan Godsdienstles. De kamer was gebouwd vlakbij de Pastorie, achter de bovenmeesterswoning. Wegens nieuwbouw werd de Kerk afgebroken in 1932. Een bestuursvergadering: P Bitterling had gewaagd lid te mogen worden voor 2,-. Be sluit: hij is wel in staat om 3,- te betalen. G. Blanc werd aangenomen voor 1,50 per jaar. Omschrijving grens der afdeeling: Stouten burg, Barneveld (Glind, Kallenbroek, Zwarte Broek), Leusden NO, Woudenberg N. Uitlening van goederen door de Eerwaarde Zuster, in geval van nood door Steventje van Bekkum In een soms stormachtige tijd heeft school meester B. van Bergen zich ingezet voor het Wit-Gele Kruis. Hij is er zeventien jaar secre taris van geweest. J. Boersen heeft bezwaar tegen aansluiting bij de Groote Bond. „De stedelingen profiteren er toch het meeste van en 't kost veel" Ant woord: aansluiting dan is de organisatorische kracht beter. Boersen gaat accoord. Dr Vrij land heeft gevraagd een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken te geven. Aantekening: Achteveld heeft geen huisarts en hierdoor was men aange wezen op de Katholieke dokter Vrijland, wo nende te Hamersveld, die met een paard en koets werd gereden. Gevraagd werd over een ligtent (een open tent voor langdurige tering - is t b c. patiën ten), 't Groene Kruis Algemeene Kruisvereni ging heeft er één ter beschikking Naar de prijs zal worden geïnfórmeerd. De Eerwaarde Zuster heeft gevraagd om electrisch licht, een kook- en en waschstel Allen vonden deze dingen noodzakelijk Be sloten werd daarom, deze aan te schaffen. De Achteveldse tolgaarder J van Laar heeft bij de Commissie Hessenweg, Notaris te Leuken, vrijdom van tol voor de Eerwaarde Zuster aan gevraagd. De Wel Eerwaarde Kapelaan Schel- tinga zal gevraagd worden te komen spreken over 't R.K. Fonds tot bestrijding der Zieken- huisverpleging. De lezing is op 15 December 1929. De arme gezinnen kunnen ook lid worden van het Fonds en dit aanvragen bij het Armbe stuur of bij de Gemeente. De verenigingscon tributie zal worden opgehaald door A. Ossen- rijver voor vijf centen per lid. Door de Hoogeer waarde Vicaris Capitulaar van het Aarts Bis dom Utrecht werd pastoor Rentinck benoemd tot Geestelijk Adviseur van het WGK Achte veld. Uit het eerste Jaarverslag over 1929: „Er zijn 208 leden. Hartelijk dank aan onzen Zeereer- waarde Adviseur pastoor Rentinck. Hij is het die de eerste stappen heeft gedaan voor onze afdeeling, die haar opgebouwd heeft op goede fundamenten en met een opwekkend woord de noodige gelden bij elkaar wist te verkrijgen. Aan onze Zuster: die dag in dag uit, weer of geen weer op weg was naar de patiènten om hulp en troost te brengen. Zorgvuldige verple ging en niet alleen verzachting van de pijn, maar ook gelatenheid en overweging aan Gods Heilige Wil te brengen. Aantal patiënten thuis bezocht 90, bezoeken aan huis 1517, patiënten in wijkgebouw 72, verplegingen 990, uitgeleen de artikelen 152. Bij de oprichting werden door Het eerste Wit-Gele Kruisgebouw werd gebouwd in 1933. Links de St Josefschool Het slecht onderhouden gebouw dient nu als kinderopvangplaats. Parochieanen aangenomen 218 renteloze aan deelen van 2,50 per aandeel, 36 aandelen zijnde 90,- werden aan de vereniging ge schonken. Spijtig was het dat een lid die veel steun heeft genoten toch weigerde om 5 centen kwitantie incassoloon te betalen De Zieken fondspremie is met twee centen omhoog ge gaan Zij die ver weg wonen worden verzocht de Zuster per rijtuig op te halen en in het donker te begeleiden. Inschrijving voor de bouw van een tbc-tent A Boersen 157,-, H Tolboom 135,-. Besloten werd het WGK te laten optreden als ondernemer voor de begra fenissen Het draagloon werd vastgesteld op 2,- bij eer. le klas begrafenis, 1,50 2e klas, 1,- 3e klas en gratis 4e klas. Moet 't lijk ver weg gehaald worden, dan wordt 't zoo geregeld, dat de buren 't lijk „uitzetten" en de dragers bij de Kerk verder voor alles zorgen. Het „uitzet ten" is korte tijd geweest, want er werd een lijkwagen gekocht voor 135,-. De wagenma ker Lammers zal er een paar kruisen op plaat sen en bij Ypenburg in Leusden zullen een paar kleeden worden gekocht Kosten bijdragen, ongeacht de afstand, der lijkwagen: le klas zes gulden, 2e klas vier gulden, 3e klas twee gul den. Bij een le en een 2e klas begrafenis zijn de paarden voorzien van pluimen. Voor de pro testanten een aparte regeling met pluimen ze ven gulden en zonder pluimen vijf gulden. Jo hannes van de Koedijk, boer op De Kleine Riet leent het geld voor de lijkwagen zijnde 135,-, voor 4%. De melkboer Gard Kok zal de lijkwa gen stallen en schoonhouden voor 20,- per jaar. Over de eerste koetsier B. is het bestuur niet zo goed te spreken. Hij is geen lid en kan de ƒ3,- per jaar wel betalen, maar de koetsier zegt van niet. Hij lust een borreltje en komt niet goed op tijd. Er komt het besluit: de koetsier zorgt op tijd aanwezig te zijn, hij draagt zorg voor schone bij elkaar passende paarden en hij moet lid zijn van het WGK Tenslotte is hij koetsier af. Melkboer Gard Kok is zijn opvolger en komt prompt de gestelde voorwaarden na Lid van het WGK, goed op tijd, mooie glim mende geroskamde passende paarden. Waar dige uitvaarten De kleermaker H. van Bekkum brengt naar voren dat hij zich heeft gevestigd als aanspre ker en dat hij zich hiervoor passend heeft geïn stalleerd Na verloop van tijd zijn er grote me ningsverschillen omtrent de begrafenissen uit voering. Bovenmeester A P Kerstens stelt zich candidaat voor het bestuur maar de verhou ding met de secretaris B. v. Bergen, school meester onder Kerstens, is niet zo sterk De besprekingen met de aanspreker leveren ook al geen goed resultaat op. De secretaris en voor zitter vormden geen eenheid Na veel verwik kelingen neemt voorzitter P v. d. Hengel het besluit van aftreden, de aanspreker krijgt op volging. Kerstens trekt zijn candidatuur voor het bestuur in. Anna Henrica Klein Meulemans geboren op 29 Maart 1882 trad in het klooster en nam als Patronesnaam aan Gudula. Gudula, ook wel genoemd Goedele was de dochter van de H. Amelberga. Zij was liefdadig voor de armen in en rondom Moorsele te België. Zij is overleden omtrent 712 en haar relieken rusten in de Hoofdkerk van Brussel. Gudula's symboliek lantaarn die een duiveltje tracht uit te blazen. Naamsbetekenis: de goed radende en voor spellende. Gedenkdag 8 Januari In April 1911 had Zuster Gudula het diploma Wijkverpleging behaald. Zij behoorde tot de Congregatie van Sint Joseph te Amersfoort Het WGK Achteveld betaalde 87,50 per jaar aan de Congregatie voor de hulp (en dat zeven dagen per week en dag en nacht klaar staan) van Verpleegzuster Gudula die bovendien woonde en volledig pension had in het Sint Joseph Gesticht van Achteveld De eerste jaren in de wijkverpleging ging Zuster Gudula naar de zieke mensen. Op verdere afstand werd ze gehaald en gebracht met een één paards Utrechtse tentwagen. Ze was klein van stuk, nogal gezet, goed voor grote mensen, maar voor kinderen iets minder lief. Van 1929 tot 1946 heeft zij zware arbeid liefdevol verricht Toen werd zij door de Algemeen Overste teruggeroe pen naar het Klooster De Vlasakkers onder Amersfoort Zij werd opgevolgd door Congre- gatiegenoot Zuster Perpetua. Daarna kwam de Wijkverpleging in „burger handen" Het materiaal, verder de geneesmiddelen en zovoort, waren opgeslagen in de Katechismus kamer verbonden aan de Pastorie en de boven In 1973 kwam het WGK in air pana Met huidige medisch centrum voor het Kruiswerk is genaamd „De Heelkom" meesterswoning. Het was er maar behelpen vanwege de kleine ruimte. Daarom werd het besluit genomen om een eigen Wijkgebouw te bezitten Aanvankelijk zou men een oud ver vallen huisje ten Oosten van de Kerk hiervoor willen inrichten, maar de kosten van de ver bouwing waren hoger dan nieuwbouw, althans dan had men weer te weinig ruimte. Een oud schuurtje, het dak verhogen en een vloertje erin, waarin een ledikant en een ligtent in op slag kunnen blijven werd naderhand ook niet als een oplossing gezien. Voor zestien gulden de Roede bouwen op Kerkgrond gaf geen eigen domsrecht wegens erfpachtverplichting. En zei een bestuurslid: „Als er een pastoor komt die niks geeft om het WGK ben je het gebouw in eigendom direct kwijt Dankzij de medewer king van het bestuurslid G Overgoor uit Stou tenburg werd op 1 Januari 1934 geleend een bedrag, gelijk der bouwsom, van 1880,- tegen een rente van 4%. De Weduwe Koller schonk bij testament honderd gulden. Kosten voor ar chitect A. Brouwer te Soest: 139,79 De bouw van het Wijkgebouw ten Noorden van de hoofdingang van de Kerk werd uitgevoerd door Kees v. d Berg te Achteveld. Het omvat een gezellige wachtkamer, een flinke spreekkamer en een bergplaats met meerdere kasten In aan wezigheid van het bestuur van het WGK, het Kerk en Armbestuur en Zuster Gudula werd de grote aanwinst voor ons dorp ingezegend door de Geestelijk Adviseur Pastoor Rentinck. Korte tijd ervoor werd Zuster Gudula gehul digd vanwege haar 25-jarig ProfessiefeestEr werd 160,- bijeen gebracht. „Waarvoor door den Zeereerwaarden Adviseur een Godslamp werd gekocht, een geschenk, geheel passend bij haar (Zuster Gudula) religieuze Roeping Meerdere Parochieanen zagen geen kans om het jaarlidmaatschapsgeld van drie gulden te betalen Enkele arme gezinnen behoefden niet te betalen, anderen één gulden of twee kwar tjes meer Meerdere leden wilden het bodegeld van vijf centen met betalen en dat gaf dan ook verveelnis Meerderen wilden of konden geen lid worden, maar vroegen wel de hulp van de Zuster, dan was er een aanslag te betalen van zes gulden, zijnde voor het afgelopen en lopen de jaar Het doktersfonds bij de Katholieke dokter Vrijland in Hamersveld, zijnde 30 cen ten per week per persoon boven de zestien jaar, kon door de arme gezinnen niet opgebracht worden. Er waren twee groen geschilderde open ligtenten voor de teringlijders die er dag en nacht te bed lagen. Ondanks een krappe kas wilde men een bijzonder ledikant voor een zie ke kopen De koop is niet doorgegaan: „Daar de zieke zoo achteruit ging, dat de dood spoedig kan verwacht worden, wat dan ook het geval is geweest." Hent Routers ligt in het ziekenhuis en het WGK draagt mee in de kosten van het liggeld, zijnde vijf en twintig centen per dag. Oorlog 1940-1945 De geneeskundige dienst van het alhier lig gende 16e Regiment Infanterie vordert in 1940 enige ruimte van het WGK-gebouw en volgt er een goede vergoeding door het Rijk Er is een schaarste aan verplegingsartikelen. Gebruikt verband wordt schoon gekookt In de nacht van 12 op 13 Mei 1940 als er granaten worden afge vuurd op het dorp beschadigen rondvliegende granaatscherven de muren, alle ruiten stuk In het najaar van 1944 bezetten Duitse soldaten het gebouw voor twee maanden Op 2 Maart 1945 weer voor enkele weken bezetting. De sporen zijn achtergelaten van berookte ver trekken en een paar verdwenen deuren. Maar ook het WGK zal herrijzen De kas van het WGK zit de eerste jaren vaak tegen rood aan maar door een zuinig beleid behoeft er niet te worden geleend. Behoudens één keer, toen er een bedrag werd geleend voor de bouw van het Wijkgebouw. Het blijkt dat de Verpleegzuster al spoedig in het bezit van een rijwiel werd gesteld Jan van de Kooij, de fiet senmaker aan de Dodeweg, tegenover het Kerkhof, levert een complete zaklamp voor negentig centen, een belastingplaatje voor een rijksdaalder en een Terry zadel voor 7,50 De Chemische Pharmaceutische fabriek in Zie- kenverplegingsartikelen Dr Lamers en Dr In demans te 's-Hertogenbosch, zal vele jaren le verancier zijn van oogbadjes, tinctuur myrrhe, staalpillen, zalfdoosjes, gemalen aluin, kam- ferspiritus, witte boorzalf en nog veel meer. De Achteveldse vrachtrijder Toon van Laar ver voert op zijn bodewagen naar de stad Amers foort een kist voor zeventig en een mand voor twintig centen. De Zuster moet hulp verlenen bij een bijna 100-jarige op de boerderij de Oude Rijst en autodienst Rik Kleinveld doet dat - met wachten erbij - voor 1,20 per rit v v De Bameveldse aannemer D B Nieuwstad levert een eiken bak voor de koperen pomp voor 12,50 Timmerman Aris Boersen rekent voor zijn knecht Teus Steenbeek vijf en veertig cen ten per uur, achttien schroeven en een leertje voor de pomp vijf en dertig centen A G. Wolf- fenbuttel schilder-behanger-decorateur C 11 rekent voor een deurruitje twee kwartjes en voor een deur verven drie kwartjes Stijn Wijntjes, die een kleeragewinkeltje heeft over het bruggetje rekent voor 7V* el katoen 2.71, het maken van zes sluitlakens dertig centen en het maken van de mantel voor de Zuster vijf en zeventig centen J. F. Bourgonje, autogene lasch-inrichting en hoefsmid met Rijksdiplo ma boort tien gaten in een matras voor 35 centen en een kachelpijp ophalen en schoon maken een daalder. Machinale schoen- en za delmakerij Gebr. Van Laar hebben een fou- draal voor de babyweegschaal gemaakt voor 20,-. Eén van de laatste penningbeheerders J J. van Burgsteden ziet zich gesteld voor veel Overheidsbemoeienissen en steeds wijzigende Wetten waardoor hij bijna dagwerk heeft aan het WGK. Verder maakt hij tientallen uitvoeri ge begrafenisrekeningen op: graf delven 35,-, mortuarium ziekenhuis 20,-, overlijdensbe- wijs 5,-. Voorzitters P. v d Hengel, G v. d Hengel, J. v. Dalen, G. Tijmensen, M C Huisman. In 1973 is er de bouw van de huidige „De Heelkom" waarin zijn gevestigd de Kruisvereniging „Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht, twee huisartsen, fysiotherapie en er worden meerdere cursussen gehouden Op de laatste ledenvergadering waren onder meer aanwezig de nog immer actieve bstuurs- leden M. C. Huisman en L P. Keizer. Van de ongeveer 400 leden waren er 3 aanwezig De heer C. van Esveld, mevrouw A Wijntjes en uw verslaggever maakten voor de 30e keer de jaar vergadering'mee Binnenkort zal er een messing plaat worden onthuld waarop de geschiedenis 60 jaar van „het Wit-Gele Kruis Achterveld tot de tegen woordige „De Heelkom" is weergegeven.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9