lolfen bij Den Treek wordt steeds volkser Kampioenskansen SVL nog overeind Red Caps komen naar Leusden erste lustrum van De Hoge Kleij gevierd met internationaal toernooi lockeytrainer op non-actief Squashkampioen Uit de bladen JUSDEN - Sinds vijf jaar heeft Leusden een eigen golfbaan ovendien een eigen golfclub: de Hoge Kleij. In die afgelo- jaren hebben zowel de baan als de club zich nationale •ndheid verworven en dat is heel byzonder in een tijd, rin de golfsport een spectaculaire opmars is begonnen in ichting van een complete volkssport, zoals ooit met tennis L geVal is geweest. De Hoge Kleij is voor Leusden nog een iwelijks bekende, laat staan aansprekende sportclub ge- jden. Daarvoor is zij nog te jong. Maar dat zal binnen jenbare tijd veranderen, als ter gelegenheid van het eerste pun een internationaal toernooi wordt georganiseerd voor essionals, waaraan een Engels/Schots team van beroeps- Iers zich op de prachtige greens zich zal meten met een D van nationale beroepsspelers. joor de groeiende belangstelling voor de golfsport, ook al als rolg van de TV-uitzendingen in de laatste jaren, hoopt ook de ge Kleij op 12 en 13 mei vele Leusdenaren en belangstellen- uit de omgeving als toeschouwers te mogen begroeten op vooral in deze voorjaarstijd unieke accommodatie. greep uit de geschiedenis de Leusdense golfclub. Al in iegin van de vijftiger jaren eerde het echtpaar Schutter gel uit Amersfoort in hun om- ig een plek te vinden voor de »g van een golfbaan. En beetje jujdig misschien, want wie oen nog van de golfsport? Zelf beiden m die dagen lid van jode Utrechtse golfclub De Pan aarom speelden zij met het om in de buurt van hun stad baan te laten aanleggen, autoriteiten liepen er in die nog niet echt warm voor en Dm zou het nog jaren, tientallen zelfs, duren voordat er serieu- annen ontstonden. >r enthousiastelingen pakten ilan op in de septemberdagen 1974: een van hen was al een Men stelde zich in verbin- met het bestuur van het land- Den Treek/Henschoten met lerzoek een 9-holes golfbaan [e leggen op een gebied van hectaren. De brief werd ge- even op 18 september 1974 en ler ondertekenaren waren D. ma, P van Vonderen, G. Key- n K. Visser. bnef werd met pnma argu- en onderbouwd. Men wees op toenemende belangstelling de golfsport, de onderkende raren van het noodzakelijk jen van bomen, maar ook van liistekende lokatie: een plaats bi) hotel Den Treek.dat baat vinden bi) een nabij gelegen taan en daarnaast het belang de golfclub omgekeerd, zoals »k het geval is met het hotel wolt in Beetsterszwaag in land, waar jarenlang beide ttgen worden gediend. DERHANDELINGEN mag duidelijk zijn dat een lange periode van onderhandelin gen ging volgen. De golfsport werd niet in brede kringen met al te veel enthousiasme ontvangen. Een eli taire sport nietwaar. Zo was het toch in die dagen en zelfs in be paalde kringen nu nog terwijl in landen als Engeland, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland al tientallen jaren het golfen be kend staat als een volkssport, die door alle leden van het gezin wordt beoefend. Daar moet het ook in ons land naar toe en de cijfers wijzen uit dat het ook die kant uitgaat. Vandaar ook dat het plan voor de golfbaan in Den Treek in Leusden in het najaar van 1978 kans van slagen kreeg. Het initiatief was in die dagen aan de Leusdense kant bij het echtpaar Dick en Marijke Galema, Cees Broekhuijsen, J. van den Donk, J. Havelaar, G. Keyser en H. der Weduwen. Plaats van vesti ging: Den Treek/Henschoten, eige naresse van het terrein.Initiator van het plan en uitvoering berustten bij een stichting onder leiding van de heren Havelaar en Galema. Vevol- gens werd uitvoerig overleg ge voerd met tal van instanties, waar onder de gemeente Leusden en Rijkswaterstaat. Knelpunten zouden verder re gelmatig blijven de vorderingen en de omvang van de aanleg van de A 28 ter hoogte van de geplande golf baan, de financiële haalbaarheid, het aantal te verwerven leden, het aantal noodzakelijke vergunnin gen, de milieuproblemen en met in de laatste plaats het ontwerp van de baan van de Engelse, van origi ne Nederlandse golfarchitect Pen- nink. De tachtiger jaren zijn zorgelijke geweest voor de iniatiefnemers. Dwarsligger was niet de lokale overheid, maar de Stichtse Milieu Federatie, die aanvankelijk de steun kreeg van de provincie en LEUSDEN - Gé Rehe, die dit Kizoen de mannenhockey- Klectie van de MHCL leid de, is met onmiddellijke in- flng op non-actief gezet. Het bestuur van de vereniging heeft die beslissing deze week genomen, op aandrang de selectie. Rehe zal op pepier zijn contract tot het eind van het seizoen uitdie nen, maar in de praktijk is de man al naar de zijlijn gedin eerd. Rehe zal in het restant de competitie worden vervangen door Rob Weers, die tot dit seizoen de mannen tarnde en coachte. Onvrede over de manier 'an leiding geven zijn de aanleiding dat de selectie in een gesprek met het bestuur naagaf niet met Rehe verder te willen. Tegenvallende re sultaten, met name na de winterstop, hebben de onder gang van Rehe versneld. De mannengroep, die het hele seizoen al tegenvallende prestaties levert in de eerste klasse, wordt na recente ne derlagen zelfs regelrecht met degradatie bedreigd. Volgens voorzitter Pim Goldsmann van de MHCL ligt het niet in de lijn der ver wachtingen dat Rob Weers volgend seizoen weer aan het roer zal staan bij de Leus dense club. Weers, die dit seizoen het Hilversumse Be Fair trainde, is toevallig vrij. De Amersfoorter staat voor volgend seizoen echter al on der contract bij SCHC uit Bilt- hoven, waar hij de jeugdaf deling gaat leiden. Het bestuur van MHCL heeft voor de vrouwengroep overeenstemming bereikt met Hans van der Linden, die ook dit jaar de selectie train de. Het contract van de Leus- denaar wordt verlengd. fehe en de mannenselectie van de MHCL in gelukkiger tijden het begin van het nieuwe seizoen De spelersgroep heeft het testuur geadviseerd het contract met Rehe niet te verlengen en dat Ve'2oeJc is deze week gehonoreerd. LEUSDEN - The Red Caps komen in Leusden. The Red Caps is de naam van een honk- en softbalvereniging. De vereniging was tot vorig jaar aktief in Amersfoort maar spelen vanaf volgende week in Leusden. Ze mogen gebruik maken van de achterste twee velden van de hockeyclub MHCL aan het Val leikanaal. Een jeugd- of aspirantenteam voor kinderen vanaf een jaar ot tien is er nog niet. Zodra negen kinde ren zich aanmelden kan echter een team gevormd worden dat dit jaar misschien nog mee kan doen in de competitie. Bij the Red Caps spelen jongens en meisjes. Alleen de jongens kun nen honkbal spelen. Ouderwets maar dat is nog steeds zo. Honkbal kost wat meer kracht dan softbal. Bij the Red Caps wordt meer soft bal dan honkbal gespeeld. De spelregels van honkbal en softbal zijn ongeveer hetzelfde. Bij allebei de sporten is het de bedoe ling met een knuppel, stick, de toe geworpen béil zover mogelijk weg te slaan. De tegenpartij probeert de bal te vangen en zo snel mogelijk te gooien naar een speler die bij een honk of de thuisplaat staat. Zolang de bal in beweging is mag de te- genpeutij van honk naar honk lo pen. Loopt hij of zij nog terwijl de bal gevangen is, dan is de loper uit. Bij softbal wordt de bal onder hands gegooid, bij honkbal boven hands. De afstanden tussen de ver schillende honken, en dus de af stemden die gelopen moet worden, zijn kleiner terwijl de bal groter is dan bij honkbal. In tegenstelling tot honkbal mogen er geen honken 'gestolen' worden. Volgens Renate van Wessem, de secretaris van the Red Caps, is soft bal beslist niet 'soft', niet zacht dus. De uitrusting van the Red Caps ziet er prachtig uit. De spelers dragen uiteraard een rode pet. Daarbij een wit pak met een blauwe streep, overhes en broek. Daaronder een rood shirt, witte kousen met rode overkousen. Alles is voorzien van diverse rode en witte strepen en zelfs sterren. Voor de kleding is nog geen sponsor gevonden. Wel voor de bijpassende jacks die ook door supporters kunnen worden gedragen. Een echt honkbaljack, rood met witte mouwen en op de rug de naam van de honkbalclub. Lid worden van the Red Caps kost honderd gulden per jaar voor kinderen. Daar komt de kleding, de hémdschoen en de stick (de knuppel) nog bij en vijfentwintig gulden voor de wintertraining. Er wordt door de jeugd éénmaal in de week getraind en op zaterdag ge speeld. Het seizoen loopt vam april tot half september. Voordat je lid wordt, kun je eerst een paar keer meetrainen om te zien of de club je bevalt. Wie meer informatie wil hebben kan terecht bij Ton Pot, 94 42 09. LEUSDEN - Het eerste team van de schaakvereniging Leus den heeft vorige week in de uit wedstrijd tegen HSGIV de kansen op het kampioenschap in de le klasse B in stand weten te hou den. De sterke middenmoter uit Hilversum werd met 2,5 - 5,5 over tuigend verslagen, waardoor de spanning aan de kop van de rang lijst tot het uiterste werd opge voerd. Zeer veel zal afhangen van de afgebroken partij die Arnold Peperkamp vandaag uitspeelt te gen concurrent Vianen I. Als die cruciale partij voor Leus den verloren gaat, is Vianen vrijwel zeker kampioen. Houdt Peper kamp remise, dan is Leusden juist de voornaamste titelkandidaat. Maar ook dan zijn er nog kapers op de kust. Vianen zou dan alsnog voorbij Leusden kunnen komen door in hun laatste wedstrijd het zwakke tweede team van Ons Ge noegen met 7,5 - 0,5 of 8-0 te ver slaan en de twee andere concur renten, Bunnik I en Moira 1, zouden dat door een grote overwinning ook kunnen doen. Gelukkig voor Leusden zullen deze teams beide een uiterst gemotiveerde en sterke tegenstander treffen in de laatste ronde. Zij spelen namelijk tegen el kaar. Als het met de afgebroken partij voor Leusden goed gaat, staat het in ieder geval bijna vast dat de beslis sing valt op het aantal bordpunten. En daann deed Leusden dus be hoorlijk goede zaken tegen HSG IV. Leusden kwam weliswaar op ach terstand doordat Wim Velker in een uiterst gecompliceerd midden spel de bedenktijd overschreed, maar op dat moment was al duide lijk dat Leusden veruit de beste pa pieren had. Aan de beide kopbor- den speelden de gebroeders De Jager ieder een voortreffelijke par tij en zij brachten Leusden dan ook al snel op voorsprong. Carel Vos had in de opening een stuk gewon nen dankzij een minder bekende valstrik. Zijn tegenstander spartel de nog een hele tijd door, maar via een geforceerde afwikkeling be landde het punt nog ruim voor de tijdcontrole bij Leusden: 1-3. Bert Uneken kwam niet al te best uit de opening, maar toen zijn oppo nent een pion weggaf voor een illu- siore aanvaü keerde het tij snel. Er vielen nog wat zwarte pionnen waarna drie verbonden vrijpionnen de winst voor wit garandeerden: 1- 4. Bijna was Leusden nog voor de tijdcontrole op 1-5 gekomen, maar in wederzijds tijdnood overzag Hans Peperkamp wat elke toe schouwer wel zag, namelijk dat hij zomaar een stuk kon winnen. Daar door stond het bij het afbreken nog steeds 1-4. De resterende partijen, van Hans en Arnold Peperkamp en Jan Snijders, werden vervolgens re mise gegeven, want nergens was er een duidelijk voordeel voor een der partijen. In de andere eerste klasse gaat het beduidend minder goed met Leusden Doordat Tjerk Zijlstra zijn afgebroken partij tegen Doorn/ Driebergen I niet kon houden, ein digde die wedstrijd in een 4-4 ge lijkspel en staan de beide teams gedeeld op de voorlaatste plaats. Er degraderen twee teams en Leus- den II moet in de laatste ronde nog tegen koploper DDC I, zodat de toestand tamelijk precair is. Geluk kig treft ook Doom/Driebergen nog tegen een sterke tegenstander in de laatste ronde, namelijk Huizen I. In de 3e klasse B is ook Leusden Hl nog niet helemaal veilig. In een alles-of-niets poging om nog een gelijkspel te bereiken tegen Stuk ken Schijven I ging Leen Boog aard te ver met zijn winstpogingen, zodat de eindstand op 3-5 kwam. Voor de onderlinge competitie werden elf partijen gespeeld. De meest in het oog lopende uitslag was de knappe remise van Halkes (inmiddels 81 jaar!) tegen oud- kétmpioen Leo de Rijke. Vanavond ligt de onderlinge competitie stil vanwege de tweede voorronde voor het clubkampioenschap snel schaken. Tevens zullen heel wat ogen gencht zijn op de belangrijke afgebroken partij van Arnold Pe perkamp voor het eerste team. Uitslagen: Stienen - Van TuylJ 0-1 Halkes - de Rijke rem. Shahnzadeh - Elschot 1-0 S trui wig - Zijlstra 0-1 Nijhof-Moed 0-1 Aghalani - Buurlage 1-0 Lrnse - Modin 1-0 Gieskens - Veenendaal 0-1 Valkenburg - Van Kleef rem. Mus - Van Dalen 0-1 Boogaard - Wisman 1-0 Afgebroken partijen: Stienen - Halkes 1-0 Van de Meel - Rietveld 1-0 Stand aan de kop: 1 J de Jager jr 2. P de Jager 3. Uneken 4 Velker 5. Vos 6 H. Peperkamp 7 Shahrizadeh 8. Stienen 9/10. de Rijke 9/10. A. Peperkamp LEUSDEN - Afgelopen weekend is er wederom ge streden om het centrum Squashkampioenschap in Leusden. De wedstrijden wer den verspeeld in het tennis- en squashcentrum aan de Groene Zoom. Deelname stond open voor iedereen, het was dus met noodzakelijk dat men lid was van een squashvereniging. Er werd gespeeld in drie categorieën namelijk begin ners, half gevorderden en de gevorderden. Mede door deze vrij strikte scheiding was ie dereen gewaarborgd van leu ke wedstrijden op zijn of haar niveau. Alle wedstrijden gingen om drie gewonnen games. De voorronden werden verspeeld in poules, zodat er memand meteen uitgeschakeld was. De besten van iedere poule gin gen over naar de finaleronden, die wel volgens het afvalsys- teem werden gespeeld. De organisatie was dit jaar mede in handen van de leden raad van de Squashvereniging, die overigens de touwtjes ste vig in handen had. De wedstrij den konden snel achter elkaar door worden gespeeld en de planning was dusdanig dat er niemand was die erg lang moest wachten. Uitslagen: Beginners: M. Pieters - Aldo Séilomons 9-7, 9-2, 9-6. Half-gevorderden: John Hod- selmans - Peter Gilhooley 9-7, 9-4, 9-3. Gevorderden: Fred Machielse - Bert Jan Kreulen 9-4,9-6, 10-8. Met een slag tegen een 'gouden' bal opende Prins Claus in mei 1987 officieel Golfbaan De Hoge Kleij WARMING-UP In het clubblad van de Leus der Handbal Vereniging (LHV), 'Doeltreffend', staat een ingezonden brief van een ano nieme "vroegtijdig uitgetreden handballer m spe'. De man of vrouw in kwestie had vorig jaar met het jaarlijk se familietoernooi meege speeld. In een zeer cynisch stukje proza wordt beklag ge daan bij de redactie: „Hoe ik moest handballen werd mij uit gelegd. Ik moest vechten te gen de draak die in een grot stond. Ik kon hem doden door een bal in zijn grot te gooien. Deze bal was thermostatisch beveiligd en werd gloeiend heet als je hem langer dan dne seconden vasthield." De schrijver van het inge zonden stuk ging dus lekker draken doden en vroeg zich meteen af waarom het spel handbal genoemd werd. „Warming-up hoefde niet, want het was bloedheet. Maar wat gebeurde er?..", vroeg de handballer zich af. U kunt het wel raden. Het draaide uit op een blessure en wel op een zeer ongelukkige wijze. Werken was daardoor een half jaar lang niet mogelijk. 'De moraéil van het verhaal: „Hoeveel draken je ook on deruit haalt, hij zet het je toch betaald!" Of: „Handbal nooit." De redactie van 'Doeltref fend' zegt m een naschrift dat er achter de cynische brief een wereld van leed schuil gaat. 'Dat blijkt naar onze mening ook uit de naar mystiek zwe mende, negatieve beeld spraak, die gebruikt is om een handbalwedstrijd te beschrij ven.' Volgens de redactie zou de moraal van het verhaal moeten luiden: „Al schijnt de zon nog zo fel, een warming-up moet altijd wel." Daar kunnen wij ons volko men m vinden, vooral daar de familietoernooien aan het eind van het seizoen weer losbar sten. Het eerste familie-toernooi is al op 30 april bij de hockey- vereniging Leusden. Volgens ons lijkt het raadzaéim om een warming-up voor zo'n toernooi verplicht te stellen om nare blessures te voorkomen. Dat geldt natuurlijk ook voor 'De Reus van Leus-toernooi' dat voetbalvereniging Roda'46 op 9 juni organiseert. BADMINTONLEED De Badmintonclub voor Ont spanning, de BVO'79-Leusden, heeft met ingang van het nieu we seizoen de jeugdafdeling moeten opheffen. Voorzitter Rob Maas zegt daarover in 'Clubpraat', het contactorgaan van de club, dat 'de almaar dalende belang stelling en de beperkte be schikbaarheid van begelei ders het bestuur tot het voor stel hebben gebracht deze af deling op te heffen. Een besluit dat door het bestuur wordt be treurd, maar gezien de gerin ge belangstelling en de daar tegenover staande kosten on ontkoombaar.' Toch had BVO'79 vorig sei zoen nog een zeer succesvol jeugdteam. Jos Tollenaar, Jo- van Mous, Jeroen Wijnbelt en Paul Koekoek werden met 24 punten uit twaalf wedstnjden kampioen (doelsaldo 95-01). Bovendien werden zij ook nog algemeen distictskampioen. Bij de semoren zullen we ze ker nog van deze jongens ho ren. nog bijna een jaiar duren, voordat het fraaie clubhuis en de baan offi cieel door prins Claus zou worden geopend. Dat gebeurde op feeste lijke wijze onder grote belangstel ling op 16 mei 1987. De golfclub de Hoge Kleij ging evenwel op de eerste april 1985, vijf jaar geleden dus, van start. De eer ste ledenvergadering had plaats op 19 juru onder voorzitterschap van Dick Galema, initiatiefnemer véLn het eerste uur en thans nog praeses. Destijds waren er 342 le den, thans rond de achthonderd. De eerste professional (golfleraar) was de inmiddels nationaal bekend geworden John Woof, geassisteerd m die dagen door Erik Vaartjes, Jan Willem Roland Holst en Andrea Vermaak. Later is aan dat team ook toegevoegd de nationaal en thans ook internationaal bekend gewor den professional Ruud Bos, in suc cessie nationale golfkampioen. LUSTRUMTOERNOOI Ter gelegenheid van het eerste lustrum van De Hoge Kleij wordt op de fraaie 18-holesbaan aaui de Ap pelweg m het tweede weekend van mei een interessant toernooi geor ganiseerd. Op vrijdag 11 mei is er een pro-am-toernooi, een wed strijd voor gecombineerde teams van professionals en amateurs. Op zaterdag 12 en zondag 13 mei is er een tweedaags internationaal toernooi met Nederlandse. Engel se en Schotse professionals, dat voor ons land u niek mag heten. Er wordt dan volgens de normen van de Ryder Cup gestreden om de International Professional Team Matchplay Trophy, waarvoor een prijzengeld van vierentwintigdui zend gulden ter beschikking is. In het Nederlandse team komen uit Cees Borst, Wilfried Lemmens, Guido Loning, Bertus van Mook, Tom O'Mahoney, Cees Renders en Willem Swart met Henk Stevens als captains. Bij de Engelsen zijn de vroegere pro van de Hoge Kleij John Woof en Brian Gee van het Rijk van Nijmegen van de partij. Het wordt een interessante krachtmeting, waarmee de jonge naüoneile golfclub uit Leusden on getwijfeld veel eer zal inleggen. Ruud Bos, nationaal kampioen bij de golfprofessionals in 1988 en 1989, hier Ruud won met deze spectaculaire laatste slag het titelgevecht Een jaar aan slag tijdens de wedstnjden in 1988 op golfbaan van De Hoge Kleij later zou hij de titel met succes verdedigen, (foto Eric Blom) haar adviescolleges, maar uitein delijk toch het groene licht kreeg omdat alle argumenten van die kant toch gewogen en te licht wer den bevonden. Zo kon de golfclub op 1 decem ber 1984 in de Korf in vol vertrou wen een voorlichtingsavond orga niseren om opening van zaken te geven omtrent de oprichting van een 'golfclub Leusden'. De zaal puilde uit vëui belangstellenden. Men hoopte op een voldoende aantal aspirant-leden; er waren er meer dan duizend, die zich spon taan lieten inschrijven en dat bete kende van het eerste uur af een wachtlijst. HISTORISCH JAAR Het jaar 1985 zal altijd als byzon der gedenkwaardig blijven m de geschiedenis van de Hoge Kleij. In februan werden ten behoeve vem de fairways de eerste bomen ge kapt - en dat bleken er echt niet zo erg veel als men had gevreesd van de zijde van de milieuvrienden, zo als die ook later in volle tevreden heid verklaarden. De aanleg van de baan kon toen m augustus be ginnen; nog dezelfde maéind werd de dnvmg range geopend. Niet echt officieel werd de Leus dense golfbaan in gebruik geno men op 28 juni 1986. Maar het zou

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11