len kavel met een plek op zijn rug' ponsorvoor Klimrakker Paashaas haakkampioenen Kinderen brengen paasgroet li Vincent heeft meer dan één koeiekop jLoupe organiseert veiling voor kinderen krant IDERDAG 19 APRIL 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De kinderen van basisschool De Bnnk brachten vorige wwek een paasgroet aan hun buren, ue jongsten gingen naar verzorgingstehuis 't Hamersveld. Zij zongen daar enkele liedjes en deelden bloemen uit. Hun oudere schoolgenoten van de 'middenbouw'zochten de bewoners van de aanleunwoningen op en de oudste leerlingen gingen naar de Lindenlaan en de Lijsterbeslaan. Uit de reacties van zowel de leerlingen en de 'buren' was te merken dat de actie geslaagd was. k EN - »Wie biedt er vijfüg cent, vijf en vijftig, zestig, vijf tig, niemand meer dan vijf en zestig cent...enemaal, «aal, ....verkocht, twee zegels Nederlands met dieren." Ine blij- Ze verzamelt postzegels waarop dieren staan en ndse postzegels, dus in één klap ving ze twee vliegen. Iweek woensdag, op 11 april, werd in Leusden voor het len veiling gehouden voor jeugdige postzegelverzame- jgels spaar je niet, postze- mel je, staat in de folder kegelsvereniging De Lou- loupe is een soort ver dat door postzegels ver- i gebruikt wordt om een ed te kunnen bekijken. Ie- ichadiging maakt de zegel waard. Iedere afwijking ir. filing was georganiseerd nieuwe vereniging voor ilverzamelaars 'De Loupe' maart van dit jaar werd it Ongeveer twintig kinde- »n de zes en veertien jaar aar de Til gekomen, waar gehouden werd. meer dan meneer Co de d gehoopt. Co de Vnes is lusator van de veiling. Hij op als veilingmeester. Hij >1 veel van postzegels en merken. Door zijn enthou- irhalen, moet je bijna wel en in het sparen van die papier, de meeste kinderen was het de eerste keer dat zij een post zegelveiling meemaakten. Ze wis ten bij binnenkomst nog met wat hun te wachten stond maar hadden de smaak snel te pakken. Ze kre gen een kavellijst. Dat was een pa pier waarop de postzegels die door de vereniging te koop werden aan geboden, omschreven stonden. Iedere postzegel, of soms twee of drie die bij elkaar hoorden, had een zogenaamd 'kavernummer. Verder stond op de lijst het num mer waaronder die zelfde postze gel in de catalogus te vinden was. De catalogus is een boek waar geen postzegelverzamelaar buiten kan. Daarin staan alle postzegels met daarbij de prijs waarvoor ze ongeveer verkocht worden. In Leusden werden de postze gels ver onder die in de catalogus genoemde prijs verkocht. Postze gels die volgens de cataloguswaar- de voor f 12,50 waard waren wer den verkocht voor f 3.25. Dat was nog hoog. Maar dat kwam doordat het twee Nederlandse zegels van het Spoorwegmuseum waren. Zowel de kinderen die Neder landse zegels sparen als de kinde ren die zegels met treinen erop sparen, wilden die zegel graag hebben. Dus boden ze tegen elkaar op. Wie ze wilden hebben, bood een kwartje meer dan de andere. Op de kavellijst stonden ook mooie omschrijvingen, zoals Koning Willem 3 gebruikt". Een zegel dus waarop koning Willem 3 stond en die ooit opgeplakt was geweest. Daardoor zijn de zegels minder waard. Een andere aanduiding was 'mooi stuk of 'postfris' en 'kavel met een plekje op zijn rug'. Dat laatste betekende dat een verzamelaar deze zegel ooit met een plakkertje had opgeplakt waardoor een klei ne beschadiging op de achterkant van de zegel was ontstaan. Over iedere zegel wist de vei lingmeester, Co de Vries, de kin deren wel iets te vertellen. De meeste hadden hun eigen albums bij zich zodat ze steeds konden nakijken of ze een bepaalde zegel al hadden. Bijna alle kinderen spaarden Nederlandse zegels en daarbij nog iets wat ze mooi vinden. Jeroen alle zegels die met sport te maken hebben, Esther alle Pool se zegels, Ariën zegels met dieren en schelpen er op en ga zo maar door. Joris kocht veel. Zelfs 'het blok' dat door Imre te koop werd aangeboden. Een 'blok' postzegels is een heel blad voor zegels die bij elkaar horen. Imre had zo'n blad van zijn moeder gehad. Er zaten allemaal Nigeriaanse zegels met kinderkopjes op. Hij mocht ze zelf verkopen en moest dus even veilingmeester zijn. „Ene maal, andermaal ver kocht of zoiets" zei hij en was zijn 34 zegels kwijt aan Joris. Na de veiling werd nog even verloting gehouden. Daarbij waren dozen vol postzelgels te winnen. Daarna mochten de kinderen snuf felen. Op de tafels werden dozen vol zegels neergezet. Iedere zegel kostte een dubbeltje, ook al waren ze volgens de catalogus veel meer waard. De zegels waren beschik baar gesteld door de grote mensen die lid zijn van deze vereniging. Op deze manier kunnen kinde ren ook eens 'leuke exemplaartjes' bemachtigen. De kinderen snuffelden gretig. Ca talogi werden doorgebladerd, ze gels werden onder een ver grootglas bekeken en dubbeltjes werden gewogen. Het leek net uit verkoop maar dan spannender. De veiling was de eerste bijeen komst voor kinderen, van de nieu we postzegelclub. Meer bijeen komsten volgen. Dat zijn niet altijd veilingen. Bij de vereniging kun je leren wat 'verboden postzegels' zijn, je leert postzegels afweken, alles over stempels, waar je op moet letten bij het ruilen en hoe je kunt deelne men aan tentoonstellingen. Wie veel weet kan zelfs examens doen en postzegel-verzamelaars diplo ma's halen. Wie daar meer van wil weten kan contact op nemen met het secretariaat van 'De Loupe', Wilgenlaan 16, Leusden, 033 946274. pioen van toen nog de vijfde jaars. Arno Ruarus hadden ze op de schaakclub leren kennen als een jongen met inzicht en durf. Roland liet zich niet van de wijs brengen toen hij zijn eerste partij, tegen Da niël, in remise moest eindigen. Hij is zesde geworden bij de jeugd- schaakkampioenschappen van Utrecht, zijn broer Lodewijk vierde en hij doorziet snel zijn kansen. Hij blijft speels en waagt. Wie waagt die wint, dat bleek. Johan van de Pol is negen jaar oud. Hij kan schaken als de beste Thuis leerde hij het van zijn vader, die ook op de schaakclub zit. Net als zijn mede-kampioenen zit hij ook vaak achter een schaakcum- puter. En net als de anderen speelt hij toch liever tegen een levende tegenstander. Waarom? De an deren zeggen dat het gewoon leu ker en gezelliger is." Johan zegt eerlijk „Van de computer mag je sommige zetten niet doen, terwijl het van gewone schakers wel mag." Dat is taal die de anderen kennen. Roland „Ja, van een com puter mag je geen rondjes draai en." Johan z'n broer, Boudewijn, is twee jaar geleden schoolkampioen geworden. Dit jaar redde Johan de eer van zijn familie. Ook Johan had geluk. In de laatste ronde zat Wil lem Kort tegenover hem. „Willem zag met dat hij mijn toren had kun nen slaan. Dus sloeg ik zijn dame en daardoor heb ik gewonnen." Hij kon vrijdag nog niet over zijn geluk van woensdag uit en koester de zijn zilveren beker. Hij was de enige kampioen die alle partijen gewonnen had. Van de kleintjes waren er het meest gekomen in de voorronden. Die voorronden vonden plaats in de Kinderlandschool. Vijf weken achter elkaar. Iedere week onge veer dertig kinderen. Alleen van de vijfde jaars, de negen en tien jarigen, waren er maar ongeveer twintig. Ongeveer 35 kinderen van zes, zeven, acht en negen jaar ble ken ook al een aardig partijtje te kunnen schaken. Hoewel er geen groep was waar de regels zo vaak naar eigen hand werden gezet. De meeste deelnemers waren al heel tevreden wanneer ze een par tijtje gewonnen hadden. Zo niet de üen beste. Jeroen van Wijk was vorig jaar in dezelfde categorie kampioen geworden en was niet van plan het bij een beker te laten. Eerst zat het hem tegen. Hij verloor notabene van Jan-Willem de Smeth die ziek begonnen was, maar tij dens de partij helemaal opknapte! Jan-Willem was de enige die zich na de partij met Jeroen beter voel de dan toen die begon. De rest won Jeroen en daarom werd hij verdient kampioen. Of de schoolkampioenen op school nog worden gehuldigd, we ten ze niet. Wel dat ze binnenkort met hun schaakclub weer overal in het land partijtjes gaan spelen. Want volgens meneer Boemaars leer je schaken door te spelen. Aan diploma's zoals pionnen, lopers en konings-diploma's die door scha kers te behalen zijn op theorie, hecht hij niet zo. „Met diploma's alleen, kom je er niet," zegt Roland alsof hij daar al les van af weet. Lodewijk vult aan: ,Je moet gewoon dat doen waar door je het beste komt te staan. Bij een slechte stelling moet je in de aanval. Daarom ben ik vooral goed in het pionnen-eindspel. In het begin moet je afwachten. Daar ben ik niet zo goed in. Alhoewel, in vier zetten iemand mat zetten, is het leukste wat er is." De andere zijn het daar helemaal mee eens. LEUSDEN - Vincent Cas (16) is een van die mensen die rustig hun ei gen gang gaan. Hij houdt van die ren. Hij brengt ze mee naar huis- levend en dood. Bij hem thuis is van alles te vinden: konijnen, cavia's, duiven, katten, vissen en wat er met is, is er ge weest of zal nog komen. Van bijna ieder dier dat ze had den of hebben is wel een mooi verhaal te vertellen. Het witte ko nijn is bijvoorbeeld in de School steegbosjes gevonden. Drie weken geleden. Wie het kwijt is mag het komen halen. En van de parkieten is er nog één van de vier over. Zoals alle parkieten in huize Cas wordt hij Rik genoemd. De cavia's heten Puut, de duiven Roek en de katten Loebas. De parkiet zit het liefst op zijn boom boven op de kast. Daar kan hij naar toe vhegen. Hij wel. Zijn blauwe en groene broer of zus, konden dat niet. Die werden 'de bommen' genoemd. Ze leden aan een of andere erfehjke ziekte waar door ze met vhegen konden. Daar werd wat op gevonden. Vincent knoopte keurig een paar touwladders. Een was bijna twee meter lang. Via zo'n touwladdder klommen de parkieten naar waar ze wezen moesten. Hoe ze naar beneden kwamen bhjkt wel uit hoe ze genoemd werden. Een van die twee is daardoor tragisch aan zijn einde gekomen. Hij stortte neer op een cactus.... We kregen Vincent's naam omdat hij slangen zou hebben. Eindehjk ie mand met slangen. Daar zoeken we al lang naar, net als iemand met spinnen, insekten en bijen. Vincent heeft ooit ringslangen gevonden, in de Schoolsteegbosjes en zomaar op straat. Hij heeft ze weggebracht naar het natuurcen- trum m de Schothorst. Daar waren ze er erg blij mee. Zijn moeder ook, want Vincent bewaarde ze onder zijn bed. Vincent bewaart meer op zijn kamer. Want hij vindt van alles. En doet er leuke dingen mee. Hij heeft een recept daarvoor, men neme een dood beest. Geeft niet wat: een muis, muskusrat, eend, ree, konijn of haas. Men snijde het beest open van kop tot kont en hale de inhoud eruit. (Is iedereen er nog?) Daarna volgt de schedel die netjes wordt uitgekookt in een pan netje met wat water. Ik ben vergeten te vragen of Vin cent daar een speciaal pannetje voor gebruikt. Het velletje wordt vervolgens gelooid. Een looibad bestaat uit 100 gram keukenzout gemengd met 100 gram alluinpoe- der op 1 hter water. Na 24 uur voelt het vel aan als leer. Eenmaal gedroogd stinkt het niet meer. Een aantal van de vellen die Vincent looide, hangen als versie ring op zijn kamer. Voor zijn aqua ria (ook een verhaal op zich, want een zit er vol met vissen, planten en zoetwatergarnalen gevangen m het Valleikanaal) staat een nj schedels. Op zijn kast staat een uitgekookte koeiekop. Vincent: „Binnenkort begin ik aan een schapenkop. Die zit nu bijna lang genoeg in de grond om uitgekookt te worden. Minstens an derhalfjaar moet zo 'n kop de grond in." Een bezoekje aan Vincent is leerzaam. Bij mooie exemplaren raakt hij niet uitknutseld. Dan vult hij het velletje zorgvul dig op met watten. Het beest wordt m een houding gezet en met ijzer draadjes op een plankje vastgena geld. Zo zette Vincent een muskus rat op en is hij bezig met een wa tersnip. Onlangs ving Vincent een vleermuis in zijn laars. (De ringslangen ving hij m zijn ther mosfles.) De vleermuis ging dood en verdroogde als een mummie. „Hij ligt nog in de min, hij stinkt daarom mag ik hem niet houden. Jammer. LEUSDEN - De Paashaas was dit weekend op bezoek in Leusden. In het Lockhorsterbos verstopte hij voor tientallen kinderen de nodige paas eitjes. Uiteraard bleef de Paashaas de verrichtingen van de kinderen geboeid volgen. Een enkeling vond de Paashaas 'best eng', maar een bemoedigend woordje bleek ook hier een uitkomst te zijn De kinderen waren op uitnodiging van buurt- en clubhuis De Blij hof naar het bos getogen. In een afgezet deel van Lockhorsterbos was het zwoegen en zweten geblazen, maar niet voor niets. Elk opgespoord eitje kon na |j Q w ïj WT afloop worden ingeleverd voor een heus chocolade exemplaar. K/ En de ervaringen van de paashaas zelf.....? Zie daarvoor pagina dne! kampioenen laten hun bekers zien. IEN - Leusden heeft er weer vijf nieuwe schaakkampioe- Lodewijk de Grauw werd kampioen van de achtste lerlingen van de basisscholen in Leusden en Achterveld, ter Roland van de zesde jaars. Rick van den Brink van de Ie jaars, Johan van de Pol van de vijfde jaars en Jeroen ijk van de jongsten. stellen voor het aanmeldingsfor mulier. Maar weirug onderwijzers (hooguit drie of vier) kwamen kij ken naar de finale. Niet meespelen- lieuwe kampioenen. Offi- :hoolkampioenen'. Hoewel den vaak niet meer doen ti prikbord beschikbaar de klasgenootjes waren helemaal met te zien, afgelopen woensdag in de kelder van het gemeentehuis. Dat is bij het voetbaltournooi wel even anders. Het was spannend die woensdag in de kelder. Vanaf twee uur zaten vijftig kinderen te schaken. Zij wa ren als beste uit hun voorronden te voorschijn gekomen. Tien uit ie dere groep. Iedere schaker moest vier wedstrijden spelen van maxi maal drie kwartier ieder. Volgens wedstrijdleider, de heer J, Boe maars, verliepen de eerste drie ronden tamelijk normaal. Zoals hij verwachtte deden de favorieten het het beste. Want meneer Boe maars kent de meeste jeugdscha- kers van Leusden. Ze zijn lid van de schaakclub. Uiteindelijk bleken alle schoolkampioenen lid te zijn van de schaakclub, zodat wel dui delijk is dat dat kan helpen. Vol gens Boemaars gebeurde er vooral in de laatste ronde, toen de span ning opliep, een paar opmerkelijke dingen. Bij groep acht bijvoor beeld. In die groep zaten een aantal goede schakers. Naast Lodewijk bijvoorbeeld Kazem Abassalian en Mare Verrips. Lodewijk wilde net als vong jaar kampioen worden. De beslissing viel pas in de laat ste ronde. Marc Vemps had een half punt meer dan Lodewijk. Wan neer hij verloor van Kazem werd Lodewijk kampioen. Het werd spannend, heel spannend. Met ie der nog één minuut op de klok, verloor Marc van Kazem en daar door werd Lodewijk kampioen. Bij groep 7 hoorde een gedood verfde kampioen. Joost Schaffner uit Achterveld heeft al heel wat wedstrijden gewonnen. Rick van de Brink, zijn vriend, had nog nooit van hem gewonnen. Rick is een rustige speler. Hij laat zich niet op jagen en is beslist niet aggresief. „Schaak is gewoon een leuk spel letje. Je moet slim zijn maar ik speel het zonder plannetjes." Slim was hij. Hij lette goed op. Joost deed dat maar even met. Daar kreeg hij spijt van. Joost Schaffner, verkeek zich op zijn vriend in een cruciaal belangrijk, moment. Joost verloor. Rick werd kampioen. In groep 6 zaten ook al een paar kinderen die weten wat schaken is. Daniel Elzas werd vorig jaar kam- ten ze van de komst van de nieuwe sport kleding op de Klimrakker een heel feest. Twee keer zelfs. Een keer voor het echt en een keer voor de krant en de fotograaf. Bij beide keren werd gezoend, zodat Frederik en Anton zeker weten dat hun meester ver liefd is op de mevrouw van de kap perszaak. Beide keren werd uitgelegd dat de t-shirts alleen gedragen worden bij 'officiële' gelegenheden. Zoals bij sportwedstrijden. Alle t-shirts zijn in dezelfde maat, zodat de kleintjes ze ook als jurk kunnen dragen. Bij de officiële aanbieding droe gen een paar leerlingen het t-shirts achterste voren. Met de sponsor- naam aan de voorkant dus. Dat vond mevrouw G.Fortijn, van de sponsor, de kapper Caravelle Hairfashion, wel leuk. Want op die manier was de naam van haar be drijf extra goed te lezen. Maar zo hoorde het niet. Het is ook met verplicht om voortaan allemaal naar die kapper te gaan of achteruit te lopen. Een beetje vreemd is wel dat de begeleiders van die mooie sweets- hirts kregen en de leerlingen die de prestatie moeten leveren dunne hemdjes. Volgens de begeleiders was dat nodig omdat zij altijd stil langs de kant moeten blijven staan. Onzin natuurlijk want toeschou wers en zeker begeleiders horen het juist extra warm te krijgen van de aanmoedigingen. Alleen wan neer een team met goed is, staan de begeleiders stil te kijken. IEN De rooms-katholieke basisschool de Klimrakker nieuwe sportshirtjes. Knalrode. Voorop staat met kleine op het hart' de naam van de school, achter op, met grote de naam van de sponsor. eeis de Klimrakker waarschijnlijk de eerste gesponsor- ool in Leusden. ponsor geeft geld waarvan voor de club (en nu dus de gekocht kunnen worden, waarde dat de naam van ri]f daarbij duidelijk te le zen valt. De sponsor hoopt op die manier bij iedereen bekend te ra ken. Terwijl het team van de Klimrak ker deze week loopt te voetballen tijdens het schooltournooi lopen ze dus tegelijkertijd een beetje recla me te maken. Dat gebeurt letterlijk achter hun rug. Maar daardoor kunnen ze wel in nieuwe shirtjes spelen. Zonder sponsor had de Klimrakker geen geld genoeg ge had om zestig meuwe t-shirts voor de leerlingen en vijf nieuwe sweet-shirts voor de begeleiders te kopen. Vorige week donderdag maak- aan in de rij met hun 'gesponsorde' shirts aan.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15