Ik ben gemangeld tussen raad en ambtenaren" Panorama Lisiduna Inbrekers op oorlogspad I leusJET Krnwfc relien Blom (49) neemt afscheid als wethouder; positie Eising Lek Winkelen met schade Kettingbotsing met gewonden „Durf, visie en een stukje eigenzinigheid" InDERDAG 19 APRIL 1990 EN - Evelien Blom neemt eind deze maand afscheid van functie als wethouder Welzijn en Huisvesting. In het r 1989 bleek zij de spanningen en verwachtingen die deze [e met zich mee bracht, niet aan te kunnen. In de komende jperiode keert ze terug naar de gemeenteraad waarin ze 1976 een prominente plaats heeft ingenomen. Het is geen ■lijk afscheid. Het zal geen gemakkelijke terugkomst Ivelien Blom probeert afstand te nemen van de emoties hoog opwellen. Ze wil accepteren zoals ze is: „Ik ben nu aal iemand met meer begrip dan beleid." Daarbij blijft ze eren van wat ze kan doen in de Leusdense politiek; „Ik van overtuigd dat ik nog iets voor de inwoners van len kan betekenen, zeker voor de vrouwen, de ouderen en itochtonen." nlien Blom is een voorbeeld jen vrouw die door haar maat- pelijke bewogenheid opge- j is in de vaart der volkeren, er geval lokaal. Steeds op haakte ze in op het 'Evelien, wat voor jou.' Voor 'de eer' n kwam niet in haar op. opnieuw ervoer ze het als irong in het diepe waarna ze inzet er in slaagde boven te komen en te blijven. Ze [er van genoten. „Zo vaak heb mezelf moeten lachen. Wan- lc bijvoorbeeld op het bordes iet gemeentehuis iets offi- moest doen als loco-burge er, Steeds opnieuw ging het me heen: daar sta je toch dat je dit allemaal mag mee- Ja, ik heb er zonder meer jnoten loten heeft ze niet van de fei- invulling van haar wethou- Bicüe en de confrontaties die jij hoorden. „Ik heb mij van j onmogelijk kunnen voor- li hoe ik gemangeld zou wor- Issen de raad en de ambtena- k heb het steeds ervaren als vanuit de gemeenteraad ben wezen om namens de raads- aantal besluiten voor te len. Ik was een van hen zoals op gelijke hoogte met de maren voeldeZij moes- j de informatie leveren waar een standpunt kon voorberei- lc heb mij nooit iemand ge- daar boven stond. Het lelijk dat ik niet hard genoeg m wethouder te kunnen zijn. cussieer liever mee dan het woord te moeten hebben." heeft moeite gekost om zich lefinitief bij neer te leggen, ze de afgelopen maanden irt rouwproces" doorge- |le hebben. Het verlangen en voel van verantwoording ten :e van haar achterban was ite groot dat ze zodra ze her ik, weer aan de slag wilde Zover is het -door diverse politieke oorzaken- niet ge- n. tlien Blom bereidt zich voor raadswerk terwijl ze verder enthousiast is begonnen zich op andere manieren te ontplooien. Ze is begonnen aan een computercur sus, wil meer leren van Public Re lations en heeft zich vast voorgeno men om in vergelijking tot de afge lopen jaren, iets meer maar niet te veel thuis te zijn. HAMERS VELD Evelien Blom werd 49 jaar gele den geboren als oudste van elf kin deren, op boerderij Groot Rossen berg in de toenmalige gemeente Hamersveld. De boerderij met bij behorende grond bleek een van de eerste slachtoffers van de uitbrei dingsplannen van de gemeente. Dat was evenwel niet de aanleiding voor Evelien Blom in de politiek te stappen. Voor haar huwelijk werkte ze als verpleegster in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort. Dit zie kenhuis was toen nog uitermate katholiek. Zuster de Groot, zoals Evelien Blom toen nog werd ge noemd, droeg zoals het hoorde een donkerblauw uniform met een wit te sluier. „Voor het bijwonen van de Hoogmis en wanneer we naar de begrafenis van een patiënt gin gen, droegen we zwarte sluiers. Het idee dat ik daarmee dwars door Amersfoort heb gelopen..." Na haar huwelijk werd ze als moeder lid van de oudenraad van de Klimrakker. Het was eind zesti ger jaren. Een ouderraad was toen zo ongeveer de eerste gelegen heid voor ouders betrokken te ra ken bij de school van hun kinderen. Van een feestcommissie groeide de raad al snel uit tot een club mensen die mee wilde denken en praten. Evelien Blom wist en weet uitste kend uit haar woorden te komen. Van het een kwam het ander In 1974 kreeg ze het verzoek voorzit ter te worden van de Katholiek Plattelands Vrouwen Organisatie. „Ik was niet eens lid van die club. Ze hebben mij waarschijnlijk ge vraagd, omdat mijn moeder ooit Oud-wethouder Evelien Blom (CDA). voorzitter is geweest en omdat ze dachten dat ik het wel zou kunnen. Ik ben snel lid geworden en ben ruim zes jaar voorzitter geweest." In 1975 werd de Vrouwenraad opgencht als overkoepelend or gaan van alle vrouwenorganisaties m Leusden. Evelien Blom werd se cretaris van het bestuur. „In de loop der jaren ben ik 'gekaderd' door alle cursussen en bijeenkom sten, die het gevolg waren van mijn functies bij de KPO en de Vrouwen raad. Daardoor kwam ik met men sen in heel de provincie in contact en daardoor raakte ik voortdurend beter geschoold." POLITIEK Haar komst in de politiek ging ongeveer op dezelfde manier als haar komst bij de vrouwenvereni ging. „Tot 1978 was ik een papie ren lid van de KVP, daar was geen bewuste keuze aan te pas geko men. Zo ben ik opgevoed. Ik heb nooit overwogen voor een andere club te kiezen. Geen partij is vol maakt. Natuurlijk heb je pas een goede politiek wanneer je alles uit de diverse partijen waar jij het mee eens bent, zou kunnen bundelen. Ook andere partijen hebben soms standpunten waar ik het helemaal mee eens kan zijn. Ik ben geen mens dat denkt in hokjes. Maar uiteindelijk voel ik mij, als katho liek, nog altijd het meeste thuis in het CDA." In 1978 ontstond het CDA. De meuwe partij bestond uit drie "bloedgroepen' gevormd door KVP. ARP en CHU. Uit iedere bloedgroep moest een evenredig aantal kandidaten voor de nieuwe samenstelling worden gevonden. Evelien Blom werd gevraagd na mens de KVP tot het CDA toe te treden. „Eerst zei ik natuurlijk 'ik pieker er met over'. Maar men vroeg het mij 'tig-maal' dus over legde ik thuis. Mijn man raadde me aan het doen als ik het leuk vond en dus stemde ik uiteindelijk in." Tot haar grote schrik bleek ze direkt als nummer één op de kies lijst te staan. „Ik dacht dat ik er ter plekke wat van kreeg. Ik had geen enkele ervaring. Het CDA was en is hier de grootste partij. Met als ge volg dat ik met alleen lijsttrekker en fractievoorzitter werd maar ook af en toe bij overleg tussen alle partijen als voorzitter moest optre den. Ik moest zeggen, iedereen in clusief de pers, heeft mij twee jaar het voordeel van de twijfel gege ven. Ik ben enorm veel gaan lezen en heb me overal uit weten te red den zonder te doen of ik altijd over al verstand van had. Delegeren is daarbij het sleutelwoord. Hoevaak ik niet gezegd heb 'Mag die me neer of mevrouw daar antwoord op geven.' Ik heb het op mijn eigen wijze gedaan." In 1982 werd Blom opnieuw als nummer één op de lijst gezet. Zonder dat bij de samenstelling met bloedgroepen rekening was gehouden, heb ik dat ervaren als een eer. In 1986 gebeurde het op nieuw." ACHTERBAN Haar achterban bestaat vooral uit vrouwen, ouderen en autochtonen. Als Hamersvelds meisje kent ze 'de oude bewoners'. Juist daardoor was ze in de raad niet altijd het volgzame, lieve vrouwtje, waarop je gezien haar achtergrond (Katho liek, platteland, vrouw, tegenover een raad die grotendeels uit goed geschoolde, uit de stad afkomstige, mannen bestond) zou kunnen rekenen. „Ik heb me in de beginperiode regelmatig bijzonder boos ge maakt over de manier waarop de boeren hier werden behandeld, omdat ze ruimte moesten maken voor de uitbreidingsplannen. Door de importbewoners werd nog wel eens gereageerd alsof we de boe ren, die hier generaties lang ge woond hebben zondermeer naar Friesland konden sturen. Bij het aankopen van grond heb ik altijd gepleit voor een nette behandeling van de eigenaar. Die behandeling is later goed geworden. Ik ben blij ven vinden dat de oude inwoners een bepaald stempel moeten druk ken op de huidige gang van zaken. Dit stempel mag niet verloren gaan onder alle vernieuwingen. Daarom ben ik heel blij steeds opnieuw vast stellen dat de oude inwoners zich redelijk geïntegreerd hebben in de nieuwe samenleving. Je komt ze in alle besturen tegen. De autochto nen zijn bijna uit de raad verdwe nen. Dat is ook een van de redenen mijn verantwoordelijkheden daar weer op te nemen. Ik verbeeld me voor de autochtonen herkenbaar te zijn." Niet alleen voor autochtonen heeft Evelien besloten in de raad plaats te nemen. „Het valt mij op, dat ik nog steeds, altijd en overal wordt aangesproken. Vaak over kleine problemen, maar die vind ik ook erg belangrijk. De grote zaken zijn altijd wel goed onderbouwd, geregeld en vastgelegd in structu ren, nota's en beleid. Maar het zijn de kleine dingen die voor de meeste ergernis zorgen en die te vaak blijven liggen. Ik heb ook tij dens mijn wethouders-periode ge probeerd naar de mensen te blij ven luisteren. Begrip te hebben voor hun problemen. Daarbij moest ik vaak vertellen dat we bijvoor beeld echt geen huis beschikbaar hadden, hoe graag we dat ook zou den willen. Twee weken later na een gesprek belde ik mensen vaak op om te vragen hoe het ging. On danks dat ik geen oplossing kon bieden, begrepen veel mensen wel dat dit met het gevo^ue nieuwe uitdaging, omdat haar partij dit haar vroeg. „Ik had de intentie ook in die functie het menselijk aspect te brengen. Achteraf moet ik inzien dat het misschien juist daardoor niet is gelukt." In plaats van raadswerk vanuit een groep die behoorde tot dezelf de partij, werkte ze -met- ambtena ren. In plaats van 'een paar uurtjes per week" was ze full-time in het gemeentehuis aanwezig, overdag en meestal 's avonds, terwijl de weekenden gevuld werden door 'officiéél er de nieuwe uitdaging, omdat haar partij dit haar vroeg. „Ik had de intentie ook in die func tie het menselijk aspect te brengen. Achteraf moet ik inzien dat het mis schien juist daardoor riiet is ge lukt." In plaats van raadswerk vanuit een groep die behoorde tot dezelf de partij, werkte ze -met- ambtena ren. In plaats van 'een paar uurtjes per week" was ze full-time in het gemeentehuis aanwezig, overdag en meestal 's avonds, terwijl de weekenden gevuld werden door 'officiéél ergens aanwezig zijn en het lezen van stukken." Langzaam maar zeker ervoer Evelien Blom dat zij in haar functie als wethouder in conflict kon ko men met de mens Evelien Blom. „Soms moest je een meerderheids standpunt van het college verdedi gen, terwijl ik daar zelf diep in mijn hart niet mee kon instemmen. Het deed en doet me nog steeds zeer dat ik daardoor mensen en groe pen van mij vervreemd heb, waar ik het in wezen mee eens was. Soms werd ik geacht een standpunt vast te houden, terwijl ik gevoelig was voor de argumenten die daar tegen ingebracht werden. Ik antici peer liever dan dat ik een stelling betrek. Als raadslid vond ik de dis cussies in de commissievergade ring plezierig. Samen naar een standpunt toewerken. Het luisteren naar de argumenten van eigen en andere fracties en daaruit een me ning formuleren. Be heb altijd ge vonden dat je gekozen bent om een mening te hebben. Daar heb ik mij aan gehouden ook al was nooit ie dereen het met mij eens. Hoewel ik het iedereen altijd vreselijk graag naar de zm wil maken. Ik ben pas nu goed aan het leren 'nee' te zeg gen. Ik ben niet hard genoeg om slechts één kant van de zaak te zien." Ze begon haar wethouderschap voortvarend. „Ik ben geschrokken van de traagheid van een dergelij ke grote organisatie. Zonder een beschuldigende vinger te willen gebruiken kan ik zeggen dat ik mij daar op verkeken heb. Het duurde enige tijd voor ik zicht op de struc turen kreeg. Enerzijds de raad, die nota's en beslissingen verwacht, anderzijds het ambtenaren-apparaat dat in haar eigen tempo en geledingen werkt, Voor ik daar de vinger op kon leggen heeft lang geduurd. De hele opbouwfase kostte veel meer tijd dan ik had verwacht. Daar stak ik veel energie in zonder dat daar duidelijke resultaten uitkwamen. De critici die beweren dat er geen beleid was hebben ongelijk. Er was wel degelijk een beleid, al was niet iedereen het met dat beleid eens." ANTWOORD De kritiek was niet mals. Van links en rechts, boven en beneden werd druk op haar uitgeoefend. Tegen deze druk bleek Evelien Blom uiteindelijk niet bestand. Haar benadeling van de problemen was emotioneel en open. Eigenschap pen die een goed functioneren als wethouder blijkbaar in de weg staan. Haar inbreng in het college omschrijft zij zelf ook als 'een ty pisch vrouwelijke'. Evelien herinnert zich ook uiter mate vervelende ervaringen met andere politici. „Daar wil ik verder geen uitlatingen over doen, maar het moet voldoende zijn te weten, dat men er met voor schroomde mij persoonlijk te bedreigen indien ik niet aan bepaalde wensen tege moet zou komen." Een voorbeeld van de sfeer waarmee getracht werd het werk van Evelien te beïn vloeden, c.q. te bepalen. „Samen met Corri Verduin (PvdA wethouder, red.), had ik vaak oog voor zaken waar de man nen niet direkt gevoelig voor wa ren. Het vervelende is echter, dat een vrouw altijd beter moet zijn dan honderd procent en volgens mij nooit een tweede kans krijgt." De sfeer in het college was en is volgens haar voortreffelijk. „De manier waarop zij elkaar opvangen en stimuleren. Van de open- en eerlijkheid waarop men met elkaar om is gegaan heb ik veel geleerd. Die ervaring alleen al is voldoende reden om terug te gaan in de poli tiek. Een tiental jaren geleden heb ik in een interview gezegd dat ik uit de politiek zou gaan zodra ik on eerlijk zou moeten worden. Mij is de laatste tijd regelmatig gevraagd of ik op dat punt ben aangekomen. Het antwoord is nee. Op die manier heb ik het nog niet ervaren." RAADSWERK In mei zal Evelien Blom opnieuw geinstalleerd worden als raadslid namens het CDA „Het zal allemaal weer wat makkelijker worden. Ik denk het raadswerk niet verleerd te hebben. Uit al die jaren dat ik raadswerk heb gedaan heb ik een stukje zekerheid overgehouden. Ik ben er van overtuigd voor heel veel mensen iets te kunnen betekenen. Wel zal ik het op een aantal punten anders bekijken. Ik weet nu meer van achtergrond en organisatie. Mijn wethouderschap zal mij door bepaalde mensen nog wel een poosje worden nagedragen. Ik hoop daar bestand tegen te zijn. Ik heb in de afgelopen maanden mijn wethouderschap voor mezelf afge bouwd en verwerkt." Evelien Blom probeert haar blik weer te richten op de toekomst. Ze is bezig met bijscholing door mid del van een computercursus en aandacht voor public-relations za ken. Als gemeenteraadslid wü ze zeker weer zitting nemen in min stens één commissie. „In ieder ge val niet één waar ik teveel van af weet. Welzijn wordt het dus niet. Bestuurszaken lijkt me wel leuk, maar er is nog niets beslist." De emoties zitten nog hoog en de verwerking lijkt, in tegenstelling tot wat ze beweerd, nog volop aan de gang. Het afscheid nemen van iets dat ze vond te moeten doen, graag wilde doen maar niet kon doen, blijft pijnlijk. De motivatie voor een grote betrokkenheid bij het welzijn van de inwoners van Leusden, leidt opnieuw naar het gemeente- raads-lidmaatschap. „Ik kan het aan. Ik ben gekozen en dat schept verplichtingen waar aan ik mij voorlopig niet wil ont trekken. Op de 387 voorkeurs stemmen van de laatste keer, ben ik heel trots. Ik ben ervan overtuigd dat mijn manier van benaderen, een heleboel mensen aanspreekt. Misschien is deze manier niet haal baar om beleid op uit te voeren, maar het is de memier die ik prefe reer en die ik waardevol acht als inbreng bij politieke zaken." it remmen )EN - Een automobilist uit en reed dinsdagavond over wmseweg in de richting van sloort, toen hij moet stoppen le verkeerslichten ter hoogte e opnt naar de A 28. Daar kwam een een mwoner uit Rotter dam vandaan, die naar zijn zeggen groen licht kreeg. De Leusdenaar wilde wegens de gladheid niet te hard remmen en probeerde vol gens zijn verklaring het oranje licht te halen. Een botsing was het ge- volg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar beide auto's hepen schade op. DEN/AMERSFOORT - De lense schilderes Bep Eising exposeert tot en met 12 juni in ver zorgingshuis Nijenstede aan de Heiligerbergerweg in Amersfoort. Er zijn 21 aquarellen te zien met bloemen, landschappen en stille- LEUSDEN - Terwijl de bewoners op vakantie waren, hebben onbe kenden het huis op de Vogelwik- ke leeggehaald. Er verdwenen in ieder geval een kleurentelevisie, een video-recorder en een ra dio-installatie. De inbraak werd bemerkt door een buurvrouw, die de planten kwam verzorgen. Uit een schuur van een woning aan de Van Boetzelaerlaan werden het Paasweekeinde twee fietsen weggenomen. De schuur was afge sloten. Uit een woning op de Kleinhorst werden autosleutels en een hand tas gestolen. De tas werd later m de buurt van de woning teruggevon den. De inbrekers verdwenen echter met de auto van de gedu peerde bewoners. De onbekend gebleven daders kwamen binnen, door via de brievenbus het slot van de voordeur te openen. Op dezelfde wijze kwamen on bekende inbrekers een woning aan de Landweg binnen. Vermist worden een portefeuille en een portemonnee met een onbekend geldbedrag. Bij een woning aan de Walstro werd zaterdag een automatische buitenlamp en een bijbehorende detector gestolen. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden ge tracht een huis aan de Karekiet bin nen te gaan. De inbrekers sloegen op de vlucht, toen de hond begon te blaffen. De gealarmeerde bewoner zag de daders zich nog juist uit de voeten maken. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag pogin gen gedaan een woning aan de Prinses Irenelaan in Leusden-Zuid binnen te komen. Op verschillende plaatsen aan de achterzijde van het huis werden sporen van braak aan getroffen. Het hang- en sluitwerk bleek echter van een degelijke kwaliteit, waarna de inbrekers hun pogingen staakten. LEUSDEN - In het Paasweekemde werden de banden van twee auto's lek gesneden. Een ervan stond ge parkeerd op de Wienckewijk. Hiervan werden de achterbanden met een scherp voorwerp kapotge- sneden. Op de Walstro werd een voorband lekgestoken. LEUSDEN - Op de Eijsinkplaats werd donderdag de auto bescha digd van iemand die op de Ha mershof aan het winkelen was. Toen zij terugkwam, was de linker voor- en achterzijde van haar auto beschadigd. LEUSDEN - Bij een kettingbotsing op de kruising van de Arnhemse- weg en de Trekerweg waren don derdag om 17.25 maar liefst vier auto's betrokken. Een echtpaar uit Amersfoort raakte daarbij gewond. Verder moest een auto toatal loss worden afgevoerd en liepen de an dere auto's ook zware schade op. het ongeluk gebeurde, omdat een inwoner uit Zeist vanaf de Arnhem- seweg linksaf de Trekerweg op wilde njden. Hij ging daarom in het middenvak staan. Achter hem ston den een inwoner uit Amersfoort en het echtpaar dat gewond zou ra ken. Een 53-jange Velpenaar zag te laat de stilstaande auto's en reed er met grote snelheid tegen aan. De tweede auto in de rij werd daarbij volledig platgedrukt. Naam: Joost de Jongh Beroep: Wethouder van ruimtelijke ordening Favoriete plek: „De wijk Rozendaal" -Bén van de redenen datikde wijk Rozendaal, zeg maar de Eurowoningen, heb uitgekozen als favoriete plek in de gemeente, is dat ik er zelf al 28 jaar met veel genoegen woon. Het is een prachtige wijk geworden en ik heb nog nooit ergens met zoveel plezier gewoond. „Maar er zijn natuurlijk ook andere redenen waarom juist deze wijk de aandacht trekt. Rozendaal is voor Püj tekenend voor de maruer waarop de groei van Leusden sinds de jaren zestig gestalte heeft gekregen. Leusden is een gemeente waar het goed wonen en werken is. In kwahteit kan de gemeente makkelijke wedijveren met veel grotere plaatsen in ons land. En dat is het gevolg van een duidehjke visie van de bestuurders van pakweg 25 jaar geleden, die de groei van de gemeente vormgaven Men is bij de uitbreiding van Leusden uitgegaan van variatie in de bouw en veel groen in de ruimtelijke inrichting." ■■fk denk dat de bestuurders van een kwart eeuw gelw n, denk aan burgemeester Buiiung en consorten, drie typerende eigenschappen hadden: Durf, en een stukje eigenzinnigheid. Het plan Rozendaal is een typische exponent van die drie eigenschappen: De wijk staat model voor datgene wat de Plannenmakers voor ogen stond bij het uitbreiden van Leusden. „Maar je kan het ook aan de huizen zelf zien. Die waren hun tijd ver vooruit. Een voorbeeld: Tegenwoordig is het in architectenkringen modieus om woningen te bouwen, die met stnkt gebonden zijn ton een vaste indeling, maar die in de tijd kunnen worden aangepast aan de veranderende eisen van de bewoners. Toen deze huizen gebouwd werden, konden ze al in 32 verschillenden vananten worden Qeleverd. Maar ook de filosofie achter de inrichtwg van de wijk zelf, met eigen voorzieningen voor de bewoners. Ook dat is een hoogst moderne gedachte. „Ik heb bewondering voor de mensen die Leusden op deze mamer hebben ontworpen. En ik zou me er niet voor schamen, als men later over mijn wethouderspenode zou spreken m termen, die ik net voor de Aderen heb gebruikt. Weliswaar stellen we ons nu op het standpunt voor eigen behoefte te bouwen, en is daarmee de taakstelling een heel andere dan die van 25 jaar geleden, maar we kunnen de dingen die we n°g gaan doen wel in dezelfde sfeer realiseren.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5