Vlet verlangen zien wij uit naar november 1990 1r Bewoners zijn Maanweg als racebaan zat Onze huizen zijn niet tegen het verkeersgeweld opgewassen". Als de balans onvoldoende in de goede richting doorslaat, hebben wij nog wat in petto". Er wonen hier gezinnen met kinderen, die de weg oversteken"... Wat zachter plaatselijk nieuws -JfcoNDERDAG 19 APRIL 1990 Bewoners van de Maan weg zijn het zat. De weg voor 1Un huizen wordt als race fan en sluiproute door het verkeer gebruikt. Lege trucks rijden over over de patdeksels en over de gaten ji de weg en maken daarbij »en hoop herrie. De Maan- iregbewoners stelden daar om vragen daarover aan de ijstrekkers tijdens het tele visiedebat, de avond voor de jemeenteraadsverkiezin- pen. Ook werd een brief ge- jchreven naar wethouder [oost de Jongh (WD) en de politieke partijen en werd de politie om raad gevraagd. Grote boosdoener volgens de woordvoerder van de Maanwegbewoners, J.Kiela, s Pon. Lege of volle trailers met auto's rijden van en naar tiet bedrijf aan de Zuiderin slag. Klanten die bij de im- lorteur hun nieuwe Porsche >f Volkwagen GTI hebben jpgehaald, willen hun nieu we bezit meteen uitproberen. Vol gas scheuren zij over het stuk weg tussen de spoor wegovergang bij de auto-im porteur en de bebouwde kom van Leusden-Zuid. Op de Maanweg aangekomen is hun snelheid vaak nog zo groot dat de bewoners zich niet veilig voelen. Inmiddels is er een gesprek geweest met vertegenwoordigers van Pon. De onveiligheid wordt verder versterkt, doordat aan het einde van de Maan weg op de kruising met de Amhemseweg tijdens de spitsuren honderden jonge ren op fietsen en bromfietsen oversteken op weg van en naar school. Uit de cijfers blijkt dan ook dat dit knelpunt het gevaar lijkste punt is in Leusden. Tussen 1985 en 1989 werden er 51 ongelukken geregi streerd, waarvan 20 met ge wonden en 31 met enkel blik schade. De meeste ongevallen ge beurden in de spitsuren tus sen 7.00 uur en 10.00 uur (50 procent) en tussen 17.00 uur en 18.00 uur (20 procent). Het grootste aantal slachtoffers viel in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar (66 procent). Ter vergelijking: bij het op één na gevaarlijkste punt in Leusden, de kruising Groene Zoom/ Heiligerbergerweg/ Noorderinslag, werden in de zelfde periode 42 ongevallen geregistreerd, waarbij 8 ge wonden vielen en 34 maal blikschade te noteren viel. Volgens de politie, die van uit haar bureau op de Maan weg direct zicht heeft op de gevaarlijke splitsing, is het aantal bijna-ongelukken nog veel groter. Opperwacht meester B.J. Klappe kan van uit zijn kamer het fietspad goed overzien. Afhankelijk van de weersomstandighe den veert hij verschillende malen per dag op uit zijn stoel, omdat er weer iets ergs dreigt te gebeuren. zelf nog geen officiële reactie heb ben gehad van burgemeester en wethouders is de pers al enige tijd geleden ingelicht over het stand punt van de gemeente. ZIEK „De brief aan de bewoners is op het bureau van een zieke ambte naar blijven liggen," kreeg Kiela als uitleg van wethouder De Jongh te horen. Hij heeft er genoegen mee genomen, als blijk van zijn wil de zaak met op de spits te willen drij ven. Er is inmiddels een aantal maatregelen aangekondigd om verbetering in de situatie te bren gen. Zo zal op het wegdek in rood en wit de snelheidsbeperking van 50 kilometer per uur geschilderd wor den. Ook zal na de opening van de aansluiting op de A 28 gekeken worden of er nog veel verkeer over de Maanweg njdt. „We zijn nu in de fase van de toezeggingen," zegt Kiela. „We zijn pas gerustgesteld als blijkt dat de maatregelen echt helpen. Als de balans onvoldoende in de goede nchting doorslaat, hebben wij nog wat in petto." ACTIE Kiela wil nog met prijsgeven wel ke acties de bewoners m dat geval zullen ondernemen. „We willen ISDEN-ZUID - Donderdagochtend 9.30 uur. De 'spits' is net rbij en op het fietspad langs de Amhemseweg is het rustig, ijden nog wel veel auto's in de richting van Amersfoort en irde aansluiting op de A 28, ook wel de Hertenkop genoemd, init de Maanweg voegen regelmatig auto's en trucks in. Van Unhemseweg slaan regelmatig vrachtauto's af naar Leus- Centrum op weg naar bedrijven op de Paardemaat, de bachtsweg en de Princenhof. fceen kwartier üjd passeren er rucks, waarvan het duidelijk is naar Pon toegaan of er van- komen. Veel 'gewoon' au- lijkheden om de Lockhorsterweg als secundaire route op de Am hemseweg aan te sluiten." keer njdt via de Maanweg het centrum. Het is een popu- shiiproute, ook al omdat de Ie Lockhorsterweg niet uitno- voor gebruik. >nze huizen zijn met tegen het eersgeweld opgewassen," woordvoerder J.Kiela, die ekt namens de 22 bewoners de Maanweg. Hij zamelde tekeningen m om aan deze he een emde te maken en lefbneven naar de gemeente, e en Pon. [et veel verlangen zien wij uit november 1990," citeert hij uit nef van de bewoners aan wet- er Joost de Jongh. „Eind van iar is de aansluiting van Leus- Centrum op de A-28 klaar en et vrachtverkeer buiten de be- vde kom kunnen blijven," legt ut. )ok is Rijkswaterstaat bezig plannen om de A-28 te verbre- en de Hertenkop te recon- sren. Dat geeft goede moge- HOOFDWEG Hij vindt dat de Maanweg dan als hoofdweg afgesloten zou kunnen worden, zodat het probleem is op gelost. De kans dat dat ook zal ge beuren is niet erg groot. De reactie van het gemeentebestuur op de brief van de bewoners luidt offi cieel: „De Maanweg zal, ook na de realisering van de aansluiting op de A 28, een hoofdroute voor de externe ontsluiting van Leusden- Centrum blijven. Een 'gesloten ver klaring' voor vrachtverkeer wordt niet overwogen." Toch is Kiela met ontevreden over de contacten met de gemeen te. In eerste instantie wil hij zelfs met met de krant praten. „Wij zijn nog in gesprek met de gemeente en willen niet via de pers communi ceren," is zijn commentaar. De gemeente heeft daar minder moei te mee. want hoewel de bewoners te slaan, door het licht lang op rood te laten staan, bijvoorbeeld." In het voorstel van de bewoners om de Maanweg gewoon voor doorgaand verkeer af te sluiten, ziet de gemeente niets. De Jongh: „De weg ligt nou eenmaal waar-ie ligt, en hoe je het ook wendt of keert, het is een belangrijke ont- sluitmgsweg voor Leusden vanuit het zuiden. Dat kunnen we met ver anderen. Wel kunnen we proberen de pijn voor de bewoners te ver zachten." Naast het plaatsen van verkeers lichten, waarover de gemeente momenteel in onderhandeling is met Rijkswaterstaat, wordt daar voor aan een aantal concrete maat regelen gedacht. De Jongh: „Een probleem is momenteel de geluidsoverlast, die lege vrachtau to's van Pon met name in de vroege ochtenduren veroorzaken. Dat komt voor een deel door een aantal putdeksels, dat na onderhoud van het nool hoger is komen te liggen. Dat zullen we gaan veranderen." „Verder zullen we, als de belij ning op de weg wordt vernieuwd, ook een bord op de weg schilde ren met de aanduiding van de ma ximumsnelheid, om extra aan te benadrukken dat daar met harder dan vijftig kilometer per uur mag worden gereden." „Als maatregel in de indirecte de klachten maar voor een heel klein deel aan Pon toegeschreven kan worden. Voorlichter Servaes daarover „Natuurlijk is het zo dat zowel vrachtverkeer, als personeel Leusden via de Maanweg verlaat Maar dat geldt voor veel meer ver keer. Alleen zijn onze auto's mak kelijk herkenbaar. We kunnen dat overigens ook staven. We hebben naar aanleiding van de klachten tellingen uitgevoerd. Dat onder zoek heeft uitgewezen dat het alle maal wel meevalt. Dat hebben we de bewoners van de Maanweg ook meegedeeld in een gesprek, naar aanleiding van de klachten. En vertegenwoordigers van de bewo ners hebben dat ook beaamd." „Het probleem is voor een groot deel toe te schrijven aan het feit dat de Maanweg een zeer populaire sluiproute is. Als het verkeer op de Amhemseweg bij de Hertenkop stagneert, wijkt het verkeer via de Maanweg uit. Ik denk dat de pro blemen voor een belangrijk deel tot het verleden zullen behoren, als de aansluiting op de A-28 gereed is. Daar zitten wij, net als heel Leus den denk ik, met smart op te wach ten." „Als die aansluiting er eenmaal is, zullen wij er als bedrijf alles aan doen om de Maanweg te ontlasten. Wij zullen de chauffeurs van de car-transporters er op wijzen ons niet alles op eén kaart zetten. Tot nu toe hebben wij nog niets ge daan, hoewel de gevaarlijke situa tie al enige jaren bestaat. We moe ten de gemeente de kans geven iets te doen," geeft hij als uitleg voor de voorzichtige houding van de bewoners. Hij kondigt wel aan dat de bewo ners begin mei borden m hun tui nen zullen plaatsen met een oproep om zich te houden aan de maximum snelheid. Die actie zal gevoerd worden in het kader van de campagne -25 Gemeentes die erin slagen om in een jaar tijd het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent te laten afnemen, krijgen van de rijksover heid 5000,-- per 'bespaard' slacht offer. Leusden doet daar al enige tijd aan mee, maar slaagde er in 1989 niet in het aantal verkeersongeluk ken te verminderen. Door met Woudenberg en Scherpenzeel sa men te werken denkt het college wel het gewenste resultaat te halen. RADAR Dan kan Leusden ook gebruik maken van de radarapparatuur, die de twee buurgemeentes al hebben aangeschaft. „Wij kunnen dan va ker snelheidscontroles uitvoeren," zegt de commandant van het rayon Leusden van de rijkspolitie, opper wachtmeester B.J. Klappe. „Dat is voorlopig het emge mid del dat wij tot onze beschikking hebben," zegt hij. „Wij voeren wat dat betreft een zogenaamd lik-op- stukbeleid. Wij doen de overtre dingen niet meer af met fotocon troles, maar houden de overtreders direct aan. Mensen die te hard heb ben gereden, worden opgevangen op het parkeerterreintje bij ons bu reau en krijgen meteen een boete van 80,-- tot 100,--." Het wordt de politie daarbij ove rigens niet gemakkelijk gemaakt. Volgens Kiela waarschuwen de chauffeurs van Pon elkaar per au totelefoon als er controles zijn. Klappe bevestigt dat werknemers van Pon elkaar waarschuwen, on der meer door in het bedrijf brief jes op te hangen als zijn mensen actief zijn. Hij probeert dit op te lossen door de meetauto's verdekt op te stellen. Klappe heeft begrip voor de bewoners van de Maan weg. „Er wonen hier gezinnen met kinderen, die de weg oversteken, omdat aan de andere kant in Leus- den-Zuid de scholen en de speel plaatsen zijn. Ik kan me voorstellen dat hun ouders de weg onveilig vinden. VERBETERING Volgens hem kan er al verbete ring optreden als de snelheidsbe perkingen duidelijker wordt aan gegeven. „Het stuk tussen Pon en de bebouwde kom nodigt uit om hard te rijden. Door de troittoirban- den te verlengen en de parkeerin- hammen te onderbreken, is het voor de automobilist duidelijker dat hij de bebouwde kom nadert." Bij de splitsing van de Maanweg met de Amhemseweg staan geen verkeerslichten. „Er wordt al lan ger over gesproken dat die er moeten komen," zegt Klappe. „Het zou zeker een oplossing zijn, als er verkeerslichten geïnstalleerd wor den," denkt hij. Voor de uitvoer van zijn voorstellen verwijst de rayon commandant naar het gemeente bestuur, die er geld en mensen voor beschikbaar zou moeten stel len. MAATREGELEN De gemeente vindt de klachten "van de bewoners rond de Maan weg voor een deel terecht en is van plan maatregelen te nemen, die een deel van de overlast moeten wegnemen. Een cruciaal onder deel van die plannen vormt de plaatsing van verkeerslichten op de kruising Maan weg/Arnhemse- weg en een reconstructie van die kruising. De verkeerslichten zullen aller eerst de kruising veiliger moeten maken. Maar met de stoplichten hoopt de gemeente ook de ver- keerstromen op de Maanweg te kunnen beïnvloeden. Met andere woorden, het kan met stoplichten onaantrekkelijk gemaakt worden om vanaf de Amhemseweg de Maanweg in te slaan. Hoewel de aansluiting van Leus den op de A-28 als een belangrijke bijdrage wordt gezien in de oplos sing van de problemen omdat er een alternatieve route komt voor het gebruik van de Maanweg als invalsroute voor Leusden-Cen trum, kan juist die aansluiting ook weer meuwe problemen oproe pen. Wethouder Joost de Jongh daarover: „Het is niet ondenkbaar dat met name het verkeer uit het zuiden, dat via Woudenberg rich ting A-28 gaat, de weg daar naartoe gaat zoeken via de Maanweg en Leusden-Centrum. Gewoon omdat dat makkelijker en sneller is dan via de Hertenkop, waar je vaak lang moet wachten. Met andere woorden, de A-28 zal een deel van de oude verkeers stroom van de Maanweg kunnen afleiden, maar nieuwe verkeers stromen kunnen genereren. Daar zullen we voor moeten oppassen en daarvoor is een verkeerslichtin stallatie op dat punt onontbeerlijk. Niet alleen maak je daarmee de kruising veiliger voor het fietsver- keer, maar daarmee kun je de ver keersstroom ook sturen. Zorg er maar voor dat het onaantrekkelijk is om vanuit Woudenberg rechtsaf bednjf via de Groene Zoom te be naderen. Bovendien denk ik dat een groot deel van het personeel, dat nu via de Amhemseweg en de Hertenkop de snelweg opnjdt, de zelfde nieuwe route zal gaan kie zen." „Wij nemen de klachten van de bewoners overigens wel serieus. En we doen er ook al het mogelijke aan om nu al oplossingen te vinden. Zo hebben we een gesprek gea- rangeerd met de bewoners en heb ben we ons personeel via publica ties in het personeelsblad ge vraagd begrip te tonen voor de klachten van de bewoners." De suggestie van de bewoners van de Maanweg om het vrachtver keer niet 's morgens vroeg al te laten rijden, maar bijvoorbeeld vanaf zeven uur, wijst Servaes als niet reëel van de hand. „We heb ben steekproeven genomen en die wijzen uit dat het aantal vrachtwa gens dat 's morgens vroeg langs komt te verwaarlozen is. In ander halve maand waren er geen vracht wagens tussen vier en vijf uur, en slechts drie tussen vijf en zes uur. Tussen zes en zeven uur telden we in die periode 12 vrachtwagens. Daar komt nog bij dat die auto's niet allemaal via de Maanweg komen. Bovendien wordt de overlast voor al veroorzaakt door de lege vracht wagens, die op slecht wegdek rij den. De gemeente heeft inmiddels toegezegd het wegdek op de Maanweg te verbeteren. Maar juist de lege vrachtwagens verlaten Leusden ook via de Hamersveldse- weg en De Mof. Voor volle trans porters is die route minder aan trekkelijk, omdat de laag hangen de takken schade kunnen toebren gen aan de auto's die vervoerd worden. Maar van volle vrachtwa gens is de overlast maar zeer be perkt. Met andere woorden, be drijfsmatig is het voor ons niet te doen om de transporten pas om zeven uur te laten starten, maar wij denken dat de overlast die daarvan wordt ondervonden ook te ver waarlozen is." leitenkop De bewoners hopen dat de Maanweg na de reconstructie van dit kruispunt voor het htverkeer kan worden afgesloten. sfeer zullen we ervoor moeten zor gen dat van de reconstructie van het kruispunt De Hertenkop geen negatieve mvloed uitgaat op de verkeersdruk op de Maanweg." Over de termijn waarop de ver beteringen gestalte zullen krijgen, kan De Jongh nog niets zeggen, hoewel bijvoorbeeld de wens voor een verkeerslichtinstallatie op de kruising Maanweg/Amhemseweg niet van vandaag of gisteren is. Toch zal dat volgens de wethouder, zonder een preciese datum te noe men, niet al te lang meer duren. De Jongh: „Ik leg me nu nog niet vast op een tijdstip, want we zitten nog midden in de onderhandelin gen. Het zal echter binnen afzien bare termijn zijn." BESCHULDIGENDE VINGER Pon denkt dat er ten onrechte met de beschuldigende vmger naar het bednjf wordt gewezen. In ieder geval meent het bednjf dat Het stuk van de Maanweg buiten de bebouwde kom, vlakbij Pon. Automobilisten gebruiken dit als een racebaan. De splitsing van de Maanweg (rechts met de Amhemseweg. In het midden het politiebureau. Het vrachtverkeer draait vanaf de Maanweg rechtsaf in de nchting van de Hertenkop. door Jan Versteegr. Voor het tweede opeenvol gende jaar slaagt april er niet in de voorjaarsachtige sfeer, die maart op de mat bracht, te continueren. Dat wordt da gelijks merkbaar aan de ge middelde etmaaltempera- tuur. Die ligt beneden nor maal en dat was in de eerste drie maanden van dit jaar een zeldzaamheid. Als het zo doorgaat, wordt de grasmaand opnieuw kouder dan maart. Het verschil be droeg vorig jaar zelfs 1.3 gra den. De oorzaak van deze nega tieve geluiden is een depres sie op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Om dit systeem stroomt kou de lucht van hoge breedte naar het zuiden. De lage tem peraturen teisteren vooral de bovenlucht. Die is flink gestoord, zeg maar gerust ziek. De compu- terkaart, geldig voor het 5 km niveau, liet gisteren een temperatuur van 30(normaal -20) graden bo ven onze hoofden zien. Een koude atmosfeer geeft het weerbeeld een zeer on stabiel karakter. Zodra er lucht wordt aangewarmd, stijgt die op en komt in aanra king met de koude lucht. Een snelle condensatie treedt op en er worden buien gevormd, die door de kou bovenin met hagel en ook met onweer ge paard gaan. Aangezien het land in deze tijd warmer is dan het zeewater, komen de meeste buien overdag lan dinwaarts voor. In de nacht geldt het omgekeerde. Vandaag trekt een depressie met bijbehorende fronten vrijwel over ons land naar het zuiden. Dat geeft neer slag. De computers bereke nen ongeveer 5 mm bij de aftapping van vrijdagoch tend. Daarna komt het hoge- drukgebied op de oceaan op nieuw in stelling. Het stuurt een flinke uitloper op ver kenning richting Schotland en Scandinavië, teneinde contacten te gaan leggen met een ander maximum boven het noorden van de Sovjet- Unie. Gelijktijdig dalen de barometers boven Centraal Europa, zodat de wind de nei ging krijgt de noordoosthoek op te gaan zoeken. Erg veel positiefs betekent dat in eer ste aanleg nog niet voor de temperatuur. Pas tegen het weekeinde kan die een lichte stijging ondergaan. Wel wordt het gaandeweg sta bieler en krijgt de zon later meer in de melk te brokke len. Ook zal de buienaktivi- teit dan aan banden worden gelegd. Mij is ter ore gekomen, dat de stormen van januari en februari in West Europa ca 52 miljoen kubieke meter hout hebben doen sneuvelen. Wat een ramp! Op de ranglijst van de betere Paasdagen in deze eeuw, hebben die van 1990 zeker geen ereplaats veroverd. De wisselvalligheid vierde hoogtij en het was koud en guur. Allerlei weersver- schijnselen traden op. We kregen regen, zon, hagel en onweer. De meeste neerslag viel van zaterdag op zondag, toen in Achterveld 16 mm in de meters kwam. De oorzaak was een aktief koufront. Achter dit systeem stroomde koude, onstabiele lucht over ons uit en dat werd goed merkbaar aan het frequent optreden van buien, die soms met hagel en zondag ook met onweer gepaard gingen. De temperatuur brouwde er op beide dagen weinig van. Meer dan 11 graden werd het niet en tijdens de buien daal de het kwik tot bedenkelijk lage waarden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7