Nederland is paraat! Van Grebbelinie tot Valleistelling Mei 1940: Vijftienhonderd soldaten gelegerd in Leusden en omgeving DONDERDAG 19 APRIL 1990 De dagen van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog naderen weer. Voor Leusden en Achterveld, waar een deel van de Valleistelling was, zijn dat bijzondere dagen. Ach terveld was in de nadagen zelfs het toneel van internatio nale voedselconferenties. De komende weken zal er een serie verhalen van de hand van J.M. Schouten in deze krant verschijnen. Zij gaan over de vijf oorlogsjaren in Leusden en Achterveld. De verhalen gaan met name over het begin en het einde van de oorlog. Deze week een verhaal over de mobilisatie. Er waren hier 1500 soldaten gelegerd. De voedselconferentie is het onderwerp van het verhaal op 25 april. Een week later, op 2 mei, gaat het over de Canadezen, die aan het einde van de oorlog hebben meegeholpen aan de bevrijding. De oorlogslachtoffers komen op 9 mei aan de orde. De serie wordt afgesloten met een verhaal over de verwoestingen in 1940 en de grote stroom vluchtelingen die daarvan het gevolg was. De mitrailleur op het Groot Achteveldplein. Deze was gericht naar Terschuur. ACHTERVELD/LEUSDEN Voorjaar 1940. Ongeveer 1500 Nederlandse soldaten onder meer van het 16e en 21e Regiment In fanterie (voetvolk) en het 6e Re giment Veld Artillerie zijn inge kwartierd in de Leusdense buurt schappen: Oud Leusden, Laap- peers, Asschat, Snorrenhoef en het Kerkdorp Hamersveld. Ze lig gen er op de strozakken in het ge deelde Utrechtse-Gelderse Kerk dorp Achterveld, op Eemelaar, den Aard en Havikshorst tegen Barveveld aan. Nederland is pa raat! De soldaten bezetten de Vallei stelling die door hen en de bur gers is gebouwd. Het oorlogsge vaar dreigt vanuit het Oosten en in die schietnchting is de afweerstel- ling ingericht. De Duitsers laat ze maar komen. Nederland is paraat! Het soldatenvolk vermaakt zich opperbest op de boerdenjen Dijk- ster, Roozendaal, De Gort. Hont- horst, Oude Ryst, de school van Achterveld, en zelfs in de oefen- gaskamer van de Gouden Ploeg en nog veel meer plekken. Op 'Kasteel Stoutenburg' moesten de soldaten zich bijzonder rustig houden want de 'Kasteelheer' de Ritmeester van Stockum is zo ei genzinnig dat iedereen bang voor hem is, hij kan zelfs het inwo nende Artillerieleger alléén wel aan! Iedere dag is het kalmaan schopwerk verrichten om van hout en zand afweerstellingen te maken. Ook burgerwerkers uit het Over ijsselse Wierden maken de voor hen verre reis naar de Valleistel ling "En het verdiende goed", al dus Bartus Tolboom van het boe- renestje 'Goedkoop' "Ikwasboe- reknecht bij Tieman Zandbrink en had er negen gulden per week. Een gedeelte van zijn land kwam onder water te staan, dus minder werk en kon ik terecht bij Defen sie, aan de stellingen werken voor het bar hoge loon van vijf en twin tig gulden! Ik rookte een pakje si garetten per week en dacht bij me zelf nu kan het wel twee pakjes worden. Maar Moe Hentje was het er niet mee eens: één pakje is zat, het geld kunnen we best gebrui ken want ik wil voor de vijf kinde ren eindelijk eens wat nieuwe kle ren kopen". En zo is het bij één pakje gebleven, het is zat ook, en ook nog gezonder! Het soldatenleven gaat onbezorgd door Soldij 2,10 per week en voor de trommelaar een kwartje extra. De kuch is lichtjes zuur en de boeresoldaten eten er goed van. Maar de burgersoldaten moe ten niks hebben van die kuch en ze kopen krentenbroden van een kwartje bij bakker Hem Schouten en waar ze in de winkel om 8 uur meteen kunnen luisteren naar de radioberichten Een pakje sigaret ten vijftien centen en de North State wordt alleen gerookt door de officieren, want die kost tien centen per pakje meer. Een grote reep chocolade 4 centen, gevulde koek 5 cent en het nieuwerwetse pindakaas een kwartje voor een Het café 'Helmusoom' van Gemtje Blom. Het café was ergpopuJair bij de soldaten. grote pot vol. En er wordt wat op gegeten door de jonge lekker etende soldaten EEN ZWART GEINTJE Bij Jan Boersen, de boer op de Jam Pieter Adolphstichting, dient een kleine dappere dienstbode R.T. Een soldaat dringt zich iets teveel aan haar op. Er wordt een afweer- plan opgesteld. Tussen de beide 'op afstandverhefden' is de af spraak gemaakt voor een ontmoe ting om 10 uur in de avond op de- kamer van de dienstbode. Het zal een hartelijk ontvangst worden. Zij heeft zich al ingesteld door de handen royaal in te smeren met Er- dal schoensmeer, de zwartste kleur. Hij naar binnen en in het donker ontvangt de nog niets ver moedende chevalier enkele hand liefkozingen op zijn gelaat. Plots klaps hoort hij een troep luidruch tige soldaten en neemt hij de be nen. Rent naar de slaapdeel waar hij voor zwarte aap staat voor een tweede meespelende groep sol daten. Ook hienn is Nederland Pa raat. SPIONAGE Tot op 19 april 1940 toe had de Ne derlandse Regering geweigerd om de Staat van Beleg af te kondi gen. Mede daardoor kon ieder een vrij rondlopen, zo ook bij de stellingen. Einde februari 1940 is het de Duitse kapitein Kriebel die in het burger de Nederlandse af weerstellingen gaat bekijken en hij rapporteert hierover aan de Duitse militaire autoriteiten: 'Tal rijke, tot nu toe als permanente versterkingen beschouwde stel lingen zijn in werkelijkheid uit de grond gemaakte veldversterkin- gen. Deze overtreffen de werken van beton en pantser verre in aan- De twee-paards keukenwagen was dertig jaar oud. Hij stond bij de familie J. van Laar-van Burgsteden. tal. De strenge vorst, het gebruik van de troepen voor graafwerk en voor het openbreken van het ijs, de gebrekkige opleiding van de officieren, hebben wezenlijke vooruitgang van grotere eenhe den onmogelijk gemaakt. Op mijn reis zag ik gravende en marche rende troepen. Van militaire oefe ningen was geen spoor te beken nen. Het was mogelijk om de ver sterkte gebieden te doorkruisen, zonder ook maar één keer aange houden te worden". In maart, al dus een Duits rapport "Na weg- name van de Grebbeberg, die de linie tot ver naar het noorden be heerst (Scherpenzeel, Wouden berg, Asschat) is het eenvoudig de verdere verdediging van de In de turf- en eiereschuur van de familie H. van den Hengel-van Laar was xik een groep sï'ldaten ingekwartierd. Gelderse Vallei. In 1688 was er een bouwprogramma voor de Grebbe verdedigingslinie. In 1695 werd het bouwpro- grama voortgezet door de Veldheer en vestingbouw kundige Menno van Coe- hoom. Hij liet verkenningen verrichten en plannen opstel len voor het opstuwen van de Rijn bij Rhenen en het aan legen van inundatie's in de Gelderse Vallei en de Be tuwe. Vijf en vijftig jaar later is er sprake van de Waterkering van de Asschatterkade. In 1799 werd het Voorwerk aan gelegd op de Asschatter- steunkade. dat zijn de nu nog duidelijk aanwijsbare ver sterkingen van De Schans, Oostelijk Asschat Bij de Vest- ingswet van 1874 is er sprake van een blijvende linie vanaf de Rijn tot de Zuiderzee. De Nieuwe Hollandse waterlinie lopende van de Nieuwe Mer- wede tot de Zuiderzee kent de daarvóór liggende linie van de Gelderse Vallei. In 1937 werd aangevangen met het schopgraafwerk van het Valleikanaal, lopende van Veenendaal tot in de rivier de Eem. Dat geschiedde o.m. on der toezicht van de zeer kun dige ingenieur van de Provin ciale Waterstaat van Utrecht A. Mussert (leider van de NSB Nationaal Socialistische Be weging). Het zand der uitdie- Dina kwam op de Westzijde te liggen van het kanaal. Di rect na de Mobilisatie van 1939 werden er in opdracht van de bevoegde autoriteiten der Nederlandse Regering kazematten gebouwd, met de schietrichting naar het Oosten. Toestand in 1990. De kazemat ten voor de stad Amersfoort zijn allen geruimd. Tussen Amersfoort en de brug in de Asschatterweg zijn nog en kele kazematten. Ongeveer 100 met ter Zuidzijde van ge noemde brug nog duidelijk te zien een lichte kazemat, ook genoemd stekelvarken of spinnenkop. Het is met een dekking van slechts 80 aenti- meter een lichte kazemat voor een lichte mitrailleur met een schootsveld van 180°. Er zijn drie schietgaten, min of meer gericht naar het Oosten, om dat de agressie werd ver wacht van Duitsland. De schietgaten hadden twee cen timeter dikke stalen blinden hetwelk simpel door antitank- geschut doorboord kon wor den. Direct ter Westzijde van de Asschattenburg en om hoog klimmend staat een ko lossale grote Duitse bunker die werd gebouwd in het na jaar van 1944 en begin 1945. Bij de brug in de Langesteeg staat ook een Duitse bunker. Enkele Nederlandse kazemat ten zijn duidelijk te zien vanaf het fietspad langs het Vallei- kanaal. Grebbelinie (Valleistelling) onmo gelijk te maken". Op de toren van Oud Leusden staat soldaat P.L. v. Beveren uit het Zeeuwse Maartensdijk op de uit kijk naar lichtkogels. Meerdere lichtkogels worden waargenomen en kennelijk heeft dat ook te ma ken met spionnage. Prompt wordt een groep soldaten erop af ge stuurd, maar tegen de tijd dat men zo ongeveer op de plek is aange komen zijn de afvuurders ver dwenen. Nee, die wachten niet tot de Infanterie, het voetvolk, onder hand eens is aangekomen. Maar Nederland blijft paraat. HELDHAFTIGHEID EN GOED ETEN De officieren hebben hun kwar tieren in de voorkamers bij de bur gers en ook op de boerenheer- den. Kapitein van Zalmgen (nu 95 jaar!) huist bij de timmermansfami lie Boersen-Zwart. Hij is als een vader voor zijn jongens. Enkele soldaten komen bij hem klagen over het eten. Minzaam antwoordt hij: "Je ziet mannen, ik eet ook ge woon uit het blikje en hetzelfde eten, het smaakt mij wel best. En ach bij je moeder zal het eten ook wel eens iets te gaar zijn." De bin ken gaan af. ze komen nooit meer klagen. In de voorkamer bij bakker Schou ten-van Valkengoed is het vaan drig Woortman die een muizen gaatje ontdekt. Alias "zacht ge kookt eitje" besluit deze onheils- plek te verlaten. Hij knjgt onder dak bij de schoolmeester van Ber gen, want daar zijn geen muizen. Luitenant Ridders heeft zijn domi cilie in de villa van de familie Kohl- mann. De dochters des huizes zien m hem een grote ster. Maar de ster verbleekt als hij tijdens de oorlogsdagen als een sterloze sol daat door het leven wil gaan. Sla- Marslied: Daar komen de jong van Holland 'an. Daar komen de jongens van ft land 'an, De grond, en de huizen, ze tr ervan. De meisjes en vrouwen, ze tt voor twee Ze zuchten: "Och hadden gauw maar weer vreé Kom, zit niet te grienen om zco:| om man Want grienen, daar houden^ soldaten niet van. De jongens van Holland, ze fi] zo tam, Zoo zacht en zoo zoet en ged als een lam, Maar wil soms een vreemde baas zijn in huis Dan geven z'm netjes van k op zijn buis; En wil hij niet weg, wel. danW z'm staan. Maar schieten hem straks uitlj water vandaan. Daar komen de jongens van land 'an, De grond en de huizen, zij er van, Maar wie er ook trillen, ze niet mee, Er was nooit een HollandscheJ daat die dat dee', Zij vechten niet graag, maaraitf als het moet, Dan slaan zij er op, en dan veca zij goed! A.V.LO<* ger soldaat Massop uit Hairr^j is een goede kok in de keuken de Gestichtsboerderij van IQ, van Laar. De kapitein, de luiten vaandrig worden door zijn goe, gare voeding versterkt in afw& kracht. Nederland is paraat. HET WERELDGEBEURI GAAT GEWOON DOOR De soldaten helpen bij het dorsen op boerdnj De Driftakker, die eigendom was van de familie De Ruiter. Het is maart-april 1940: elf N&! landse schepen worden op, Noordzee bestookt door Dni vliegtuigen. Bij Pernis wordt e Engels vliegtuig neergeschoe Duitse troepen vallen Denera ken en Noorwegen binnen 1500 soldaten in de Valleisteü maken zich nog niet zo dnikc het wereldgebeuren. Denen ken en Noorwegen liggen ve en Nederland is super Neutg De mannen voetballen samen e de Nederlandse elftalspelers Ei tus Caldenhoven en Guus Dra; op het noodvoetbalbeld van] van Dijk in het Musschendorp de zaal van de Coöperatie-; Zandbrink zijn kaart en pijpro wedstrijden. De cabaretier La Noiret, alias Kobus Kuch, is grote man in een te kleine s Maar de allermooiste dagen j toch de Verlofdagen, naar meisje of naar Moeder die q weer zorgt voor schone kledj Het is nog steeds een goede tj maar over enkele weken slaat oorlog toe: 10 Mei 1940. Nederland is paraat.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8