Aids is een ramp in Afrika" I leusilen k Sint Joseph volop in de bloemen lieuws uit de verenigingen [ntermst-tropenarts Steven Smits (48) over zijn Afrikaanse ervaringen: Smeerwortel plaatselijk nieuws JSDEN - Aids is voor veel mensen een 'ver van mijn bed Aids lijkt zich in Nederland te beperken tot een kleine iep specifieke mensen, die naar het schijnt niet in de ge- ente Lensden woont. In Leusden woont in ieder geval wel de jnüst-tropenarts Steven Smits. Hij is gespecialiseerd in de handeling van tropische ziekten met een extra aandachts- it voor aids in Afrika. Hij probeert ogen te openen. In Afrika trekt zich een ramp. Westerse artsen kunnen waar mogelijk p bieden, maar dienen daarbij over voldoende middelen te chikken waarmee zij zichzelf en de medewerkers kunnen chermen. Door de groeiende internationale contacten rdt de wereld kleiner, met andere woorden wat in Afrika >eurt, gaat ook ons aan. AIDSVIRUS even Smits bracht de laatste nden van 1989 opnieuw door in lania, is net terug uit de Ver fde Staten waar hij een voorbe- (ëlring over tropische ziekten andere over een bestri]- «programma voor rivierblind- 1) bijwoonde. „Waar ik vreemd oeg ongeveer de enige was die woord aids liet vallen." Smits voor de opdracht een 'proto- e schrijven voor de artsen die frika met aids-patienten te ma- hebben. is in dienst van het Neder- idse Tropen Instituut en aids- cjalist van Simavi (een van de erlandse organisaties die steun eent aan medische projecten m fikkelingslanden). Zijn belang ing voor aids begon met be stelling voor Afrika. Na zijn icijnenstudie bracht hij vanaf een viertal jaren door in Tan als algemeen arts. „Aids >lde toen nog niet. Dat ik in ka terecht kwam was een lo- gevolg van de wens om dit ervaring op te doen. De ste artsen worden immers uit- uurd naar Afrika. Het continent de minste structuur dat de de 1st mogelijke hulp kan gebrui- Als je er eenmaal bent ge- si, dan laat het je niet meer los. ajn voor iedere arts m Afrika aküeve jaren. Ik had weinig »1 toen of wat ik deed wel goed Het gevoel te moeten doen nodig is overheerste. Of het ithaalde was op dat moment |de ham-vraag. Geschiedenis ilangzaam, je blijft altijd hoop m op structurele verbeterin- lATHANMANN I kwam terug om zich in Ne derland te specialiseren en koos voor inwendige geneeskunde. „Opnieuw een keuze voortkomend uit de mogelijkheden. Chirurgie viel na serieus overwegen af. Hoe wel ik veel chirugische ingrepen in Afrika moest doen, koos ik er uit eindelijk niet voor. Ik vond en vind het belangrijk me zo breed moge lijk te oriënteren. De vraag naar super-specialisaties is groot, maar mij heeft een algemene blik over vele aspecten altijd aangetrokken. Interne geneeskunde ligt dan voor de hand." Omdat hij zich specialiseerde in de Lichtenberg in Amersfoort en het AZU in Utrecht werd in Leusden domicilie gekozen. De wens om terug naar Afrika te gaan bleef. Hij was zelfs initiatiefnemer van een club waann gewerkt werd aan een mentaliteitsverandering, die het mogelijk moest maken specialisten naar Afnka uit te zenden. „Specialisten zijn dure mensen, naar Afrika willen is niet voldoende om ook te kunnen." Eind jaren ze ventig vertrok hij opnieuw naar de tropen. Eerst opnieuw naar Tanza nia, daarna naar Noord-Jemen. Nog steeds bleef aids voor hem buiten beeld. „Het drong pas goed tot mij door wat er aan de hand was na mijn terugkomst uit Noord-Jemen. Daar had ik te maken met hele andere problemen. Pas in 1986 drong in Nederland door wat er stond te gebeuren. Ik weet nog goed hoe Jonathan Mann, tot juni nog direk- teur van het Global Program voor aids van de World Health Organi sation (WHO), tijdens een bezoek aan ons land aids de grootse ge zondheidsbedreiging noemde, die er was in Afrika. Op verzoek van hoogleraar De Geus ben ik mij toen met aids in Afrika bezig gaan hou den." Dat was het begin, een aarzelend begin. De volle omvang van de pro blemen werd maar langzaam dui delijk. „Tot voor kort waren er maar weinig wetenschappelijke gegevens. Het duurt jaren voor men ziektebeelden herkent. Aids is geen makkelijk herkenbare ziekte. Het uit zich in infecties die in Afrika schering en inslag zijn. Tu berculose en gordelroos komen veelvuldig voor. Voordat men be grijpt dat deze ziektes ook het ge volg kunnen zijn van het aantasten van het immuniteit, verstrijkt tijd. Men onderschat altijd het gebrek aan informatie dat zowel bij de art sen in de tropen voorkomt als door deze mensen verstrekt wordt. Toen ik hier kwam wist ik pas in welke problemen ik daar zat." Inmiddels is duidelijk geworden dat de problemen gigantisch zijn. In Dar-es-Salaam, de hoofdstad van Tanzania, is zo'n twintig procent van de sexueel aktieve bevolking besmet met het aidsvirus: „Zelfs wanneer je ervan uitgaat dat daar de helft van zal overlijden, spreken we van ruim 100.000 doden in de komende vijf jaar. Dat is m één stad. We moeten er vrees ik van uit gaan dat het hele middenkader in Afrika verloren is. Juist bij de man nen met de midden- en hogere op leidingen vallen de slachtoffers. Het nieuwe kader valt weg. Door dat juist zij vrouwen als wisselende partner kiezen uit de lagere lagen van de bevolking, wordt de ziekte ook daar verspreidt. Op een gege ven moment zal de cirkel rond zijn De ziekte verspreidt zich in een schrikbarend tempo vanuit Oost- Afnka. In tegenstelling tot m de westerse landen, vooral onder he- tro-sexuelen. De geruchten dat aids in Afrika ontstaan zou zijn, be strijdt Smits „Het is onmogelijk dat we deze ziekte tientallen jaren niet hebben opgemerkt. Het is hooguit mogelijk dat het HIV-virus, de ver oorzaker van Aids, in een minder agressieve vorm aanwezig was. Dit vermoeden is gebaseerd op een aantal bloedmonsters die om ande re redenen bewaard zijn gebleven. Hoe het komt dat het virus in dit decennium heeft toegeslagen, is onduidelijk. Duidelijk is dat het in Afrika aanwezige virus ongeveer dezelfde eigenschappen heeft als het virus m Europa. Alleen de om geving is anders." POTENTIE In Afrika komen meer infectie ziekten voor. HTV ondermijnt de immuniteit, hetgeen de bestrijding moeilijker maakt. Aids snijdt in de cultuur. „Over sexueel gedrag tus sen mannen en vrouwen is in feite wetenschappelijk weinig bekend. Hoe en hoe vaak is zeker in de Afri kaanse cultuur moeilijk te achter halen. Aan de ene kant een druk sexueel verkeer, maar anderzijds zo preuts als m Staphorst. De sterke indruk bestaat dat de potentie van de Afrikaanse mannen hoog is. Dat maakt de bestrijding moeilijk. Voor een keer een condoom meenemen is aanvaardbaar, voor twee, drie maal misschien ook nog. Maar zes condooms voor iedere nacht Be halve met een financieel probleem hoe deze betaald moeten worden, ontstaat er een milieuprobleem achteraf. Waar moet je heem met al dat bevuilde rubber dat overal slin gert." (Kop van Vrij Nederland arti kel van 17 maart 1990; Als we aan de behoefte aan condooms in Afri ka zouden voldoen kan er in Euro pa geen autoband meer gemaakt worden.") Smits ziet als beste bestrijding het veranderen van de mentaliteit „De traditionele waarden die men aan veel sexueel verkeer hecht, zijn niet zo oud als veel mensen denken. Hooguit een jaar of vijftig, het is als algemeen verschijnsel be gonnen nadat de kolonisatie was afgelopen. Antropologen roepen altijd onmiddellijk dat het onmoge lijk is de mensen daar te doordrin gen hun sex te beperken tot één partner. Maar mensen zijn naar mijn vaste overtuiging overal het zelfde. Wanneer mensen pijn heb ben, kunnen ze met functioneren, wanneer ze ziek zijn, willen ze be ter worden. Hoe het culturele saus je ook is, bij de werkelijk grote vragen over het leven, reageren de mensen overal gelijk. Het is een moeilijk verhaal om daarvoor ge woontes te doorbreken. Weten wat je hebt is iets anders dan er iets aan doen." De behandeling van de aids-pa tienten in Afnka bestaat uit mikken op wat wel behandelbaar is en wat is vast te leggen ter lering voor later. Met als gevolg dat gedeelte lijk opgeknapte patiënten naar huis worden gestuurd om daar te ster ven en er in ieder ziekenhuis men sen m hun eigen vuil in hoekjes doodgaan. „Waar ik in de komende maan den aan wil werken is het samen stellen van een protocol. Een soort programma waardoor de artsen een meer gestructureerde benade ring kunnen volgen. Er is nergens in Afrika enige structuur in de aan pak van aids. Er zijn geen afspra ken, er zijn geen richtlijnen, niets." Voor die aanpak zijn artsen nodig. Artsen die een kans lopen besmet te raken. „De bescherming van art sen tegen professionele besmet ting verdient een hoge prioriteit. Dat betekent m de eerste plaats dat gezorgd moet worden voor goede hulpmiddelen, zoals handschoe nen. Iedere arts die in Afrika ge werkt heeft, weet hoe gebrekkig deze voorzieningen meestal zijn. Drie, vier maal met dezelfde hand schoenen werken is heel normaal. Het lijkt echter simpeler dan het is om goede handschoenen naar de artsen te sturen. Want hoeveel en naar wie moet je sturen. Voor de behandeling heb je hulp nodig. Moet die Afrikaanse hulp het zon der handschoenen doen? Het laat ste wat mag gebeuren is Afrika niet helpen. Let wel, ondanks alle ellen de is de maatschappij nog niet in z'n voegen aangetast. Wanneer dit gebeuren zou zal dit ongetwijfeld gevolgen hebben voor de rest van de wereld. Wat nu in Afnka ge beurt, lijkt in Europa niet te kunnen voorkomen. Tenzij de stabiliteit hier ook doorbroken wordt, bij voorbeeld door een oorlog waarbij structuren verdwijnen, armoede toeslaat door economische ont wrichting. Ik protesteer wanneer mensen toestanden 'typisch Afri kaans' noemen. Typisch armoede, roep ik dan." SOORT GRIEP Steven Smits heeft zijn hoop ge richt op de anologie met het verle den. „Ook vroeger braken enorme epidemiën uit. Achteraf is vast te stellen dat er altijd een aantal men sen overleefde. De epedemie zwakte af en/of kon doelmatig be- itzegelbeurs IDEN - De Woudenbergse tegel- en muntenvereniging er de loep' houdt maandag 23 een beurs m jongerencentrum lil aan de Hamersveldseweg. leurs, waar munten en posteze- verkocht en geruild worden, begint om 19.00 duurt tot 22.00 uur. nisten Arthur Marcussen en Koos Kleist op. Multi-instrumentalist Marscussen en Kleist, die op de saxofoon swingende tenor-battles zullen leveren, worden bijgestaan door drummer Bob van Hoolwerff en bassist Hans Wijnstroot. Peer Hartjesveld, Max Lim en Cees van der Velden zullen afwisselend het kwartet op piano bijstaan. Het concert begint om 20.30 uur en duurt tot middernacht. De toe gang bedraagt 2,50. Koffieconcert LEUSDEN - Het Leusdens Vocaal Ensemble verzorgt, onder leiding van Gerard Wijnands, zondag 22 Tijdens de wekelijkse m restauranmt Bos en aan de Doornseweg treden 24 april de tenorsaxofo- april een koffieconcert m de nieu we muziekschool. Op het program ma staan werken van de romantici Johannes Brahms en Hendrik An- driessen. Uitgevoerd worden 'Tre Canzoni' van Andriessen en 'Neue Liebesliederi van Brahms. Bij het laatste stuk wordt het koor bege leid door de pianisten Simon Halie en Anne Bunt. Als interrmezzo spe len Anne Bunt en klannettiste Ka- trien Walther-Boer 'Drei Fanatsies- tücke opus 73' van Robert Schu mann. Het concert begint om 12.30 uur. Toegang: 7,50 (volwassenen), 5,- (CJP en Pas 65+). Kinderen tot 12 jaar hebben betalen niets. Fümmarathon LEUSDEN - Het winterprogramma van de Filmliga en de Culturele Raad wordt vrijdag 27 apnl beslo ten met een filmmarathon. Onder de noemer 'Oost west, thuis best?' worden drie films vertoond, te we ten 'Net als thuis' van de Hongaarse cineast Marta Meszaros, 'Lina Braake' van de West-Duitser Bern- hard Sinkel en 'De Illusionst' van Jos Stelling met Freek de Jonge in de hoofdrol. Plaats van handeling is boerderij Groot Krakhorst aan de Bolderik hof. Een kaartje kost vijftien gul den. De voorstelingen beginnen om 19.00 uur, de zaal is open vanaf 18.30 uur. In de pauze's zijn hapjes en drankjes verkrijgbaar. Collecte LEUSDEN - Het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten houdt in de week van 23 tot en met 29 april de landelijke collecte. De organisatie in Leusden kan voor de collecte in de gemeente nog vrijwilligers ge bruiken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de heer Dokter, telefoon: 940915. Degenen die geen collectant te genkomen, maar wel een bijdrage aan het goede doel willen leveren, kunnen ook gireren en wel naar giro 5855, ten name van NFSG, Den Haag. Vakantie in De Til LEUSDEN - Jeugdige paasvakantie- gangers kunnen vnjdag 20 april terecht in jongerencentrum De Til. 's Middags is er een kinderspel middag van 13.00 uur tot 16.30 uur. 's Avonds is er bingo, met fraaie prijzen, voor iedere belangstellen de. De bmgo begint om 20.00 uur Eveneens om 20.00 uur begint de soosavond met de vertoning van een videofilm. Heitje voor een karweitje LEUSDEN - Scoutinggroep Manito ba houdt zaterdag 21 aprü de actie 'Heitje voor een karweitje'. Op die dag zullen leden van de groep in een aantal Leusdense wijken kar weitjes doen tegen een passende vergoeding. De ruim 100 leden van de groep zullen zich met name richten op Leusden-Zuid, 't Ruige Veld, Rossenberg en Rozenboom. De bewoners van deze wijken zul len in de week voorafgaand aan de actie via folders worden ingelicht. Vrouwen in de VVD LEUSDEN - Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de vrouwen in de WD, die maan dag 23 april wordt gehouden in 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis, zal Katrien van de Berg spreken over positieve aktie. Van de Berg was tot 1 januari van dit jaar emancipatiewerkster m de WD. Iedere belangstellende is vanaf 20.45 uur, na het besloten deel van de vergadering, van harte welkom. Een van de oudste en meest bekende medicinale plant is de Smeerwortel. Van de meer dere toepassmgen in de ge neeskunst stond de eigen schap van wondheling op de eerste plaats. Uit zijn loodrech te, tot dertig centimeter lange wortel, die veel slijmstoffen be vat werd een zalf, een smeersel bereid, wat gebruikt werd ter genezing van gebroken botten, wonden, zweren, verrekkin gen en verstuikingen. Aan dat smeersel dankt de plant zijn naam. Ook tegenwoordig nog wordt de smeerwortel ver werkt in middelen toegepast bij chronische ettermgen ten gevolge van ontsteking van het beenmerg. Men meent dat de gunstige werking te danken is aan de stof allantoine, die in hoge mate in de plant aanwe zig is. Deze stof bevordert de afvoer van wondvocht en etter en prikkelt het weefsel tot het vormen van nieuw weefsel, zo dat de wond wordt geheeld. Zwellingen nemen af en de pijn wordt verlicht. De wortel is aan de buiten kant zwart en van binnen wit. Naar boven toe gaat de wortel over m een korte, maar meer koppige wortelstok. De Smeerwortel komt vrij alge meen voor in giazige bermen en slootkanten. Uit de wortel stok groeit een krachtige, bolle stengel, die tot een meter hoog kan worden. De ei- tot lancet- vormige bladeren zijn ruw van de stijve haren en zijn op zich zelf al het bekijken waard. Aan de bovenkant zien we de ner ven als slootjes in een weide gebied en aan de onderzijde zien diezelfde nerven er uit als dijken in een polderlandschap. Opmerkelijk is het aantal kleurschakeringen waann Smeerwortel kan bloeien; paarsrood, blauwpaars, fiets purperrose, roomwit en zuiver t II DONDERDAG 19 APRIL 1990 streden worden. Je ziet niet hoe die oplossing zal zijn, maar je houdt vertrouwen m de wetenschap. Wanneer professor Goudsmits, een autoriteit op zijn terrein, be weert dat na het jaar 2000 aids be schouwd zal worden als een soort griep, twijfel ik er aan of dat zo is. Ik heb daar geen concrete aanwijzin gen voor maar hij zal het toch er gens op moeten baseren." Steven Smits weigert zijn werk in termen van betrokkenheid, laat staan heroïsme te vertalen. „Het is rrujn vak. Wat ik moet doen, zal ik niet laten. Mijn affiniteit met Afrika is door omstandigheden gegroeid. Wanneer ik in India gezeten had, was het misschien India geweest. Zo heeft mijn betrokkenheid bij aids te maken met de problematiek die er ligt en waar ik mij als tropen arts en internist mee bezig houd." In Afrika voltrekt zich een ramp. Mensen die zeggen dat het geld dat voor de bestrijding van aids wordt uitgetrokken m geen verhouding staat tot het aantal werkelijke ziek tegevallen, onderschatten de po tentie van de ziekte. Afrika is dich ter bij ons bed dan het lijktI!! Marianne de Valck wit. Verschillende kleuren kunnen op dezelfde groei plaats voorkomen. De bloe men zitten dicht opeen aan de uiteinden van de stengels en de zijstengels, in korte spiraal vormige bloeiwijzen. Steeds gaat in zo'n bloeiwijze maar één bloem tegelijk open. Door de langgerekte, klokvormige kroonbuis zijn de bloemen al leen toegankelijk voor ïnsek- ten met een lange tong. Pas als de stamper van de bloem is be vrucht, worden de helmknop pen rijp. Zelfbestuiving is hier door uitgesloten. Daarna valt de kroonbuis af. De lange stijl van de stamper blijft nog lang uit de kelk steken. Nu is de beurt aan de volgende bloem om open te gaan. De eerste richt zich op en de volgende neemt zijn plaats in. Zo ontrolt zich geleidelijk de hele spiraaL Aan de voet van de stamper ontwikkelen zich vier zwarte vruchtjes die een vlezig aan hangsel bezitten waar mieren dol op zijn. Die mieren slepen de zaden mee en zorgen op die manier voor de verspreiding. In de Middeleeuwen werden de jonge planten als groente gebruikt en de wortels als as perges klaargemaakt en gege ten. G. van Leeuwen che - De receptie van Huize Sint Joseph in Achterveld is iiaB* fegmiddag uitermate druk bezocht. Het verzorgmgstehuis vierde vanwege het 95-jang bestaan. De feestelijke bijeenkomst 'leverde' red® *woners in ieder geval een grandioos geschenk op. Namens de f"~ Vrienden van Huize Sint Joseph ontving het tehuis een groot voorin de recreatiezaal. Verder ontving directeur Hilhorst inden planten en giften voor het tehuis. De feestzaal was gedu- gehele receptie goed gevuld, in totaal is er een paar honderd Izngsgeweest. Namens de gemeente kwamen de wethouders Blom de directeur fehciteren. De receptie is overigens de start complete feestweek, hoewel de festiviteiten niet groots opgezet bjn nog vijfjaar af van het eeuwfeest, maar je weet maar nooit of honderd halen, vandaar nu al dit feest', aldus directeur Hilhorst Week in een interview in deze krant)

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9