'Na drie perioden is de uitdaging er af 'Ouderen groeien als kool' I leusiter km— Leusdense successen op sportdag voor ouderen 50 jaar geleden Belangstelling voor Uit en Thuisconcert Lily van Amerom neemt afscheid van de gemeenteraad WOENSDAG 25 APRIL 1990 10 2II|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM ^iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiH LEUSDEN - „Ik heb me altijd sterk gemaakt voor vrouwen en emancipatie", zegt WD gemeenteraadslid Lily van Amerom- Bach. „Zoals voorstellen over kinderopvang en overblijfmoge- lijkheden of begroeiing bij de fietspaden, daar kijk je als vrouw in de raad toch anders tegenaan." Na dertien jaar in de gemeen teraad wil Lily van Amerom-Bach andere mensen de kans geven om Leusden te gaan besturen. Zij: „Na drie perioden is de uitdaging er een beetje af. Het is genoeg geweest zo." „Toen ik begon was ik een huis vrouw met dne kleine kinderen. Voor het werk van de gemeente raad was ik vaak twintig uur per week weg. maar daar staat tegen over dat ik er veel interessante matene voor terug heb gekregen. Onderwerpen waar ik anders nooit mee in aanraking zou zijn geko men. Het was voor mijzelf ook een persoonlijk groeiproces." Lily van Amerom-Bach was van huis uit al in hart en nieren liberaal. „De WD sloot daar het dichtste bij aan. De WD-fracties hebben heel goed met elkaar gewerkt. Door de gezamenlijke liberale beginselen voelden wij elkaar feilloos aan. Er was dan ook minder overleg nodig dan bij andere fracties." Zij ziet de landelijke politiek als een steun. „Bij de laatste verkiezin gen zag je de landelijke trend ook terug in de regio." Dat het de laatste keer voor de WD nadelig was ziet ze niet als een probleem. Ook vindt ze niet dat de VVD de belangen van Leusden minder kan behartigen dan een plaatselijke partij. Over Leusden '90 zegt zij: „De proble men, die toch wel opgelost zouden worden, zijn door Leusden '90 wat versneld opgelost. Maar het zou fijn zijn als deze ook eens positief zou den meewerken. Met alleen schop pen kom je er niet." Lily van Amerom-Bach is de af gelopen jaren hoofdzakelijk met onderwijs en welzijn bezig ge weest. Kunst, ouderen, jongeren, maar ook de sportstichting hoor den daarbij. „Ik vind met dat raadsleden ambtenaar of wethou der moeten gaan spelen. Het is je taak om de zaken bestuurlijk en inhoudelijk te toetsen en niet om er tussen te gaan zitten." „Dat is weer wel nodig als er iets dreigt mis te gaan, zoals toen met de seniorenraad." De seniorenraad is een adviescommissie voor de gemeenteraad, die deze maand geïnstalleerd wordt. „Het College van Burgemeester en Wethouders had een heel andere visie dan de raad. De fracties hebben toen het geheel een wending gegeven zoals de senioren dat wilden." Ondanks de indringende wisse ling vindt Van Amerom-Bach niet alles slecht wat er gebeurd is. „De vorige colleges en raden hebben de meuwbouw gepland. Leusden heeft gelukkig een groene opzet. Het is een gunstige uitzondering tussen andere steenmassa's zoals Houten en Nieuwegein." De goede voorzieningen zijn vol gens haar ook te danken aan het financiële beleid dat de huidige- en vorige raden en Burgemeesters en wethouders gevoerd hebben. Zij vindt dit een speciaal beleid. „Overal in het land hebben ge meenten financiële problemen. In Leusden echter wordt zelfs niet vergeten om de riolering goed te onderhouden." Toch vond ook zij het na de wisseling een lastige tijd. „De eerste anderhalf jaar van de raadsperiode was moeilijk, vooral in de persoonlijke sfeer." Terugkijkend op de afgelopen twintig jaar is Leusden compleet veranderd. „Ik heb aan een aantal zaken stunng kunnen geven. Ik ben bijvoorbeeld altijd tegen hoog bouw geweest. Er is ooit sprake geweest van een hoog flatgebouw. Daar heb ik me dan ook met hand en tand tegen verzet." Leusden was een klem dorp. Het heeft een uitgebreide groei onder gaan, die in het begin van de jaren '80 nog is versneld. De provincie gaf die versnelhngsopdracht. „Dat is aanvaard onder de voorwaarde dat de voorzieningen gelijke tred zouden houden." De provincie wil dat Leusden nog steeds blijft uitbreiden. Van Amerom-Bach wil eigenlijk met verder gaan dan normale bevol kingsgroei, wat in de komende vijf entwintig jaar zo'n zevenduizend huizen vereist. ,Je hebt het nooit alleen voor het zeggen. Maar ze venduizend huizen, daar is erg veel grond voor nodig. Het is ook weer met de bedoeling dat er geen mens Lily van Amerom: „De raad zou voor de helft uit vrouwen moeten bestaan, meer inkomt of dat de provincies een deel van Leusden bij Amers foort voegt. Er moeten wel keuzes gemaakt worden. Tot hoever ga je met de bebouwing? Een wijk ach ter het Valleikanaal heeft, volgens mij, geen zin, dat komt te dicht bij Amersfoort." Aan de andere kant van Leusden is nog een probleemgebied, na melijk de Schoolsteegbosjes. Van Amerom-Bach vindt het te ver gaan om dat gebied „heilig te verkla ren". „Men moet er voorzichtig mee zijn, maar het is geen nationaal park te noemen. De rand erom heen is al bebouwd. Er willen nog meer mensen m Leusden wonen en dan is het een illusie dat dat gebied ten eeuwigen dagen gespaard blijft." Lily van Amerom-Bach herinnert zich de tijd dat het winkelcentrum De Hamershof nog gebouwd moest worden. „Er waren bepaalde groe peringen die het winkelcentrum te gen wilden houden. Nu draait het allemaal goed. Daarna waren som migen weer tegen de vestiging van de bedrijven Hema en Albert Heijn." Nu is zij tegen het plaatsen van parkeermeters. „Ik zou het be lachelijk vinden als die er komen. De wekelijkse boodschappen ne men niet zoveel tijd in beslag, het gratis parkeren moet blijven." Een ander stokpaardje van haar was het onderwijs. Acht jaar gele den heeft zij zich ingezet voor com puters in het basisonderwijs. „Dat was in die tijd niet zo gewoon als vandaad de dag. Ik vind het be langrijk om kinderen op vroege leeftijd te confronteren met com puters, zodat er geen drempel ont staat. Voor kinderen is het erg prettig om te leren werken op een computer. Het basisschool perso neel kreeg een opleiding en alle scholen kregen meer dan en com puter en de software. Anders dan nu moest dat allemaal van ge meentewegen betaald worden." Het meuwe verkeersregulatie- plan houdt voor haar niet in dat bepaalde wegen in Leusden afge sloten moeten worden. „De Ha- mersveldseweg moet gewoon open blijven, maar wel verkeers luw gemaakt worden door snel heidsbeperkingen en versmallin gen. De voetgangers en fietsers moeten er veilia ziin Toch moeten de Hamershof en de Biezenkamp bereikbaar blijven voor verkeer, anders ontstaat er een doods ka rakter." Op de vraag of er meer vrouwen in de gemeenteraad moeten ko men, reageert ze fel: „Zeker, er zijn nu vijf vrouwen in de raad en dat is veel te weinig. Eigenlijk zou de helft van de raad uit vrouwen moe ten bestaan. Vrouwen hebben toch een (ver)zorgende kijk op veel za ken." Ze is van mening dat vrou wen, die capabel zijn en interesse hebben zich moeten aanmelden bij een politieke partij. „Iedereen vindt het in het begin moeilijk om bijvoorbeeld in een microfoon te praten, maar dat went wel. Als je je goed voorbereidt kan er niet veel mis gaan." „Veel vrouwen hebben een soort drempelvrees voor de raad. Men hoeft alleen het nuchtere verstand te gebruiken. Een universitaire a leiding is echt niet nodig, dat ben enkelen in de raad." to vrouwen betekent dat de be« king beter vertegenwoorft wordt. De opvolger van Lily van Aa rom-Bach is Dries Knopien. „ftj viseer hem om zich goed m] werken en zich goed voor te bej den. Verder gewoon belojl „Waar is men mee bezig? En bi het daar mee eens?" Ik ken b wel goed genoeg om te weten i het allemaal wel zal lukken. Ik w ook dat de wereld snel draait er je er eenmaal uit bent dan ben* gauw van allerlei dingen ruet n* op de hoogte." Ze heeft veel ple® gehad met het werk voor de spc stichting en met zaken over kg „Het mooiste afscheidscadeau! voor mij zijn dat er via de l%-re| ling voor openbare geboui meer beeldende kunst komt i Leusden aan te kleden. Dat b nogal bij ingeschoten." Vetj blijft ze op de zijlijn, als WD-lid actief voor pleiten dat Leusdenj dorp blijft, met de uitstraling i een dorp. „Die sturing is mogej en dat is ook een recht en e plicht van de burger." LEUSDEN - Grijs- en witbehaarde en kalende hoofden hadden de overhand bij de mensen die woensdag 18 april uit bussen en personenauto's stapten voor de Valleihal in Veenendaal. Deze hoofden hoorden bij de senioren die uit Zuid-Oost Utrecht en West-Veluwe kwamen om mee te doen met de Spel-ontmoetingsdag. Ruim 200 ouderen de den mee aan dit sportieve evenement, dat voor de zevende keer werd georganiseerd door de samenwerkende Stich tingen Welzijn Ouderen. De gratis beschikbaar ge stelde Valleihal bleek een ui termate geschikte accommo datie te zijn voor de 19 teams, welke gevormd waren door ouderen uit Leersum, Wou denberg. Rhenen, Vee nendaal, Dnebergen, Wage- ningen, Leusden, Scher- penzeel, Lunteren, Rens- woude en Doorn. De Vee- nendaalse wethouder De Rui ter opende deze dag met een kort woord van welkom, zodat de spelen op tijd konden be ginnen. Met groot enthou siasme namen de dne leden van de wedstnjdleiding de or ganisatie van de verdere dag voor hun rekening. Geholpen door een aantal vnjwüligers slaagden zij erin om het opge stelde schema vlekkeloos te laten verlopen, zodat alle teams voldoende tijd hadden om te proberen bij elk spel zoveel mogelijk punten te ha len. De zeven spelen kenden een grote variatie en deden een beroep op allerlei ver schillende vaardigheden van de deelnemers Doordat men tevoren met had kunnen oefe nen moest men al doende de vaardigheid zien te verwer ven Bij het 'trouwe-madam' moest men een soort schijf in een van de poortjes zien te rollen "dat lijkt op wat wij vroeger met kinderen onder elkaar deden met knikkers." De twee Leusdense teams waren hun kindertijd niet vergeten en bezetten dan ook de tweede en derde plaats bij dit spel. Ringwerpen en een lichtgewicht bal via rode la kenachtige doeken doorge ven bleek moeilijker dan men aanvankelijk dacht maar zorgde wel voor veel hilari teit. Bij de mini-trampoline werd soms zo vlug gegooid, dat sommigen af en toe even moesten gaan zitten Maar dat hoge tempo en de goede af spraken in het team Leusden II zorgden ervoor dat deze groep hier het hoogste pun- tenaantal in de wacht sleepte Het bleek niet gemakkelijk om de schijven bij het 'tons- pel' in de puntengevende ga ten te werpen. Dat ging mak kelijker bij het opvangen van een bal in een emmer Het lukte ook verschillende senio ren met een bol aan een koord alle kegels van een ta fel te mikken. Er was voor een ruime mid dagpauze gezorgd. Daann gaf een aantal Leusdense senio ren een demonstratie koers- ballen. Ook deden zo'n hon derd ouderen in die pauze mee met de volksdansen Dat men niet alleen leuk wilde spelen maar ook graag goed wüde presteren bleek onder meer uit de grote belangstel ling voor de puntenlijst welke steeds werd bijgewerkt. Men kon dan ook horen: "Goed zeg, met dit spel staan we bo venaan" en "Hoe komen zij aan zoveel punten?". Bij de einduitslag werd, door de grote animo waarmee men had deelgenomen, het grijs en het wit en de kaalheid aan gevuld met veel rood in de gezichten. Het team van Lun teren had het hoogste aantal punten, gevolgd door Wou denberg en het derde team van Driebergen. Het team Leusden II, met groepsleider Jelle Haanstra, bezette de vierde plaats en onder leiding van Bert Bakker eindigde Leusden I op de negende plaats. Uit het enthousiaste 'Ja' op de vraag "Moeten we doorgaan met deze sportdagen?" bleek duidelijk dat de deelnemers, ook de Leusdense senioren, uiterst voldaan waren. LEUSDEN - De ledenvergadering van ANBO afdeling Leusden had donderdag 19 april een speciaal karakter. De twee door het bestuur voorgestelde kandidaten voor de Seniorenraad werden door de leden goedgekeurd en de voorzitter kon het honderdste lid in de bloemetjes zetten. Bovendien werden twee nieuwe bestuursleden gekozen. In de koffiekamer van verzor gingshuis 't Hamersveld hield de Algemene Ouderenbond een ledenvergadering. Het fi nancieel verslag en de begro ting werden zonder proble men goedgekeurd, met waar dering voor het zuinige be heer. „Bestuursleden bren gen zelf het ANBO-maand- blad en de convocaties rond bij de leden." Het bestuur zal het nog druk knjgen met dat rondbrengen, want de ANBO blijft, sinds de oprichting in juru 1989, maar meuwe leden krijgen. Omdat het honderdste lid, mevrouw Wingerden, niet aanwezig kon zijn, nam haar echtgenoot de voor haar bestemde bloe men in ontvangst. Daar bleef het niet bij. want staande de vergadering meldde zich lid nummer 102. 103 en 104. „Ou deren groeien als kool, zeker in het voorjaar. We zijn de jongste ouderenbond in Leus den met waarschijnlijk het grootste aantal leden", zei voorzitter Boshuis. Hij bestreed de opvatting dat de toekomstige Seniorenraad een sooit Chinees politbu reau zou zijn, waar een aantal oude kerels op krukken naar toe gaat om beslissingen te nemen. „De Seniorenraad is een instrument om het ge meentebestuur te helpen bij het uitvoeren van zijn taak voorzover het ouderen be treft." Nu de landelijke over heid een aantal taken over draagt aan de gemeentelijke overheid, kan een Senioren raad een belangrijke onder steuning zijn bij het uitwerken van die taken. Wat in Leusden gebeurt, het tot stand komen van een Se- 10 mei 1940. Ik werd veel eer der wakker dan normaal. Het moet een uur of vier zijn ge weest. Ik lag op bed in mijn chambret, een kamertje waarin naast dat bed alleen nog ruimte was voor een smalle kast en een plek om me te wassen aan de kleine wasbak. Ik begreep niet waarvan ik wakker was ge worden Ik was echter niet de enige, want ik hoorde allerlei beddegekraak om me heen. Kennelijk waren nog meer jongens wakker. We sliepen in het internaat met zo'n 200 jongens op een grote zaal, ie der in een eigen chambret. Al die kamertjes hadden als deur een gordijn en waren van boven open. Even later hoorde ik een heel eigenaardig geknal dat van buiten kwam En ik herinner me. dat ineens de gedachte bij me opkwam: „Zou het soms oorlog zijn? Is dit oor log?" Het knallen herhaalde zich en ik hoorde ook vliegtui gen overkomen. Wat moesten die boven Heemstede? Je was zo gedisciplineerd, dat je niet direct je kamertje uit kwam. hoewel ik wel kon ho ren dat er druk naar de w.c. werd gegaan. Aan een be kend geluid merkten we dat de deur van de slaapzaal openging en even later werd er met de bel geluid en in de doodse stilte die daarop volgde zei de surveillant: „Willen jullie je snel wassen en aankleden en over tien mi nuten in de kapel zijn". Ver der niks. In de kapel 400 jongens van 12 tot 20 jaar met halfwakkere gezichten en onderling ge fluister, dat er wel eens oorlog kon zijn. Dat werd even later bevestigd. „De Duitsers zijn Nederland binnengevallen en hebben Nederland de oorlog verklaard!" Wat is dat oorlog? Het was een woord met een erg vage inhoud. Ik herinnerde nuj een paniekerige man die in sep tember het jaar tevoren had gezegd, dat Duitsland Polen was binnengevallen. Maar dat was zo ver van ons af en emo- tioneerde ons niet sterk. Ja we hadden wel eens van Hitier gehoord, maar dat was die schreeuwlelijk waarbij je de radio zachter moest zetten. Verdere herinneringen aan die dagen vijftig jaar gele den? Slechts flarden. En ik weet met waarom ik me juist die flarden herinner en an dere dingen met We gingen naar huis, want 400 jongens in één gebouw was te riskant. Af en toe kwam er een soldaat in de bus, naar Alkmaar, kijken of er soms vermomde Duitse parachutis ten waren? Ik weet dat ik die dag in Alkmaar door een jo chie voor het eerst in mijn leven met 'meneer' werd aan gesproken. Dat was even een gebeurtenis! Thuis, een kilometer of tien van Bergen, zagen we af en toe een Gl, zo'n mooi vlieg tuig met een dunne romp. Ook hoorden we hevige knal len: zou dat 'bombarderen' zijn? Ook was er een lichte paniek Wij speelden thuis dikwijls met oude soldatenspullen van m'n vader: vooral die buiten- modelse sergeantekepi en de lange grijsgroene lappen, de poeties, vonden wij als kind heerlijk spelmateriaal. Maar toen de capitulatie een feit was, kwam de vraag op: als die moffen (ons vocabulair paste zich snel aan) hier zo'n militair uniform vinden dan kunnen ze wel eens denken dat m'n vader een gedeser teerde Nederlandse militair is. Wat te doen? Met pijn werd de grootste schaar ge nomen en werd alles wat een beetje militairig leek kapot geknipt en gesneden. We za gen ons speelgoed van wel eer in een zak verdwijnen met een paar grote stenen erbij. Met het bootje achter ons huis werd het 'gevaarlijke spul' tussen de akkers in een diepe sloot in het water gegooid. Wat ik me ook nog duidelijk hennner: bijna iedereen was kaad op de koningin. „Wilhel- mina laat ons in de steek. Ze moet in ons land verblijven en niet naar Engeland vluchten." Zomaar wat herinneringen die het eerst bij mij naar boven komen vlak voor koninginne dag 1990 en 10 mei 1990. SENIOR niorenraad, blijkt zich als een olievlek uit te breiden over de omgeving. Bestuursleden is al om informatie gevraagd over het instellen van zo'n raad door ANBO-afdelingen in plaatsen als Amersfoort, Wou denberg en Nijkerk. Na enige vragen werden de twee door het bestuur voorgestelde kan didaten voor de Seniorenraad aanvaard door de leden. Bij de voordracht heeft het be stuur vooral gelet op het kri tisch vermogen, het kunnen omgaan met mensen en de overtuigingskracht. Mevrouw L.W. van der Heiden en de heer H. Kraan worden aan de gemeenteraad ter benoeming voorgedragen. Beide kandi daten hebben op verschil lende terreinen blijk gegeven van leidinggevende en be stuurlijke capaciteiten, waar bij zij met mensen van diverse achtergronden hadden te ma ken Mevrouw Van der Hei den is ook betrokken bij het Leusdense project 'Woon groep van ouderen'. Zij treedt af als ANBO-bestuurshd. Aan de orde werd nog ge steld de aandacht die de ANBO wil geven speciaal aar de vrouwen, waarvoor het ge west Utrecht trainingen ver zorgd op het terrein van wo nen, gezondheid en inkomen. Een bestuurslid houdt zich hier bijzonder mee bezig ui verband met het vaak lage in komen vein de oudere vrou- wen. Ook ontstaat in Leusden een groepje vertrouwensmenser in de ANBO, zodat men ledei met vragen en problemei vertrouwelijk kan adviseren en helpen. Hierbij wil men met gaan doen wat de WOLa! doet, zoals hulp bij invullen van belastingaangifte Ooi zullen enige ANBO-leden zich oriënteren in de problematiek van de huursubsidie. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw P van Leeuwen-de Jong en me vrouw I. Munnik, terwij secretaris H. Meijer 944935) werd herkozen Gezien het naderen van de tijd om het eten klaar te ma ken, werden enige rond vraagpunten bewaard vooi een volgende vergadering LEUSDEN - De orkestense rie, die het Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht orga niseert met daaraan verbon den een 'Uit- en Thuis-Bus- service', blijkt een groot suc ces. De serie concerten van seizoen 1989-1990 is nog maar pas afgelopen en reeds heeft zich een veel groter aantal belangstellenden in Leusden gemeld voor een soortgelijke serie in seizoen 1990-1991. Eind vonge maand stapten 21 senioren uit Leusden in de bus van Uit en Thuis. Zij kwa men laat in de avond weer veilig terug in Leusden, nadat zij volop hadden genoten van het laatste concert van de or- kestensene in Muziekcen trum Vredenburg. Voor de volgende serie concerten zal één bus niet meer voldoende zijn. De animo voor deze serie is namelijk zo gegroeid, date: een tweede bus bij moet ko men. Hadden zich voor het» juist afgesloten seizoen deelnemers gemeld, de op gave voor seizoen 1990-1991s meer dan verdubbeld. Bij de WOL gaven zich 43 senioren op en bij de heer Bitter meld den zich 22 bewoners van de serviceflats Groenhouten. "Het prettige is", zo zegt een deelneemster "dat je ecK zonder gezoek naar een keerplaats en zonder drukte bij de kassa veilig en droog van huis gaat en ook thus komt. Alleen dankzij deze Uit en Thuis-Bus ben ik m staat op negen avonden te geni van prachtige muziek "En® voegt daaraan toe, dat he. abonnement ook nog overge dragen kan worden aan eer' ander als zij zelf niet kan, war' de 65 abonnementen st^ niet op naam.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 10