Achterveld krijgt bekendheid i leusd en kron Voedselconferentie 45 jaar geleden in Achterveld woensdag 25 april 1990 ACHTERVELD - De strijd der Geallieerde soldaten be gon onder meer in het Noord-Afrikaanse Algiers, het ei land Sicilië en aan de Normandische kust. Na 2Vt jaar strijd werd het 'Vredeseindpunt' Achterveld bereikt. Einde van de oorlog, op weg naar huis. Tweehonderd Ca nadese oud-soldaten brengen op vrijdag 4 mei 1990, in de voormiddag een bezoek aan het 'oorlogsdorp' Achterveld. Ze gaan een kijkje nemen in de oude Sint Jozefschool (nu 'De Moespot') waar een kleine tentoonstelling ingericht is over 'De Voedselconferentie van Achterveld.' De dagen van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog naderen weer. Voor Leusden en Achterveld, waar een deel van de Valleistelling was, zijn dat bijzondere dagen. Ach terveld was in de nadagen zelfs het toneel van internatio nale voedselconferenties. De komende weken zal er een serie verhalen van de hand van J.M. Schouten in deze krant verschijnen. Zij gaan over de vijf oorlogsjaren in Leusden en Achterveld. De verhalen gaan met name over het begin en het einde van de oorlog. Eerder verscheen er al een verhaal over de legering van 1500 soldaten in Leusden en Achterveld. Deze week gaat het over de voed selconferentie in Achterveld. Volgende week, 2 mei, gaat het over de gealiierden, die aan het einde van de oorlog hebben meegeholpen aan de bevrijding. De oorlogslachtoffers komen op 9 mei aan de orde. De serie wordt afgesloten met een verhaal over de verwoestingen in 1940 en de grote stroom vluchtelingen die daarvan het gevolg was. Prins Bernard komt aan in Achterveld en ontvangt bloemen van Marie en Corrie Kok, die vlakbij de school woonden. Hij reed in de auto die in beslag genomen was van Seys-Inquart. De conferentie duurde ruim vier uur Toen kwamen weer auto's voor en werden de Duitschers on- geblindoekt weggebracht Ach terveld leefde weer op. d.w.z de Achtervelders die emog waren, want tweederde was gevlucht naar het gastvrije bevrijde Bame- veld. De Duitschers ongeblin- doekt weg dus dan was de confe rentie zeker goed verlopen. De geheele Zondag mocht men niet buiten komen. Er werden voor het schoolgebouw vlaggen geplaatst, de Nederlandsche driekleur, de Engelsche, Amenkaansche en twee Canadeesche oorlogsvlag- gen en ook nog een Russische roode vlag met gele hamer en sik kel. SEYS-INQUART In de vroege ochtend van Maan dag 30 April 1945 vertrok Seys-In quart met luitenant-generaal P Reichelt, de chef-staf van Blasko- witz. uit Den Haag naar Achter veld. Louwes, die met een team van zes Nederlanders zou bijwo nen, was door de Duitsers uitge nodigd met hen mee te rijden, maar hij had voor de eer bedankt. Om elf uur ontmoetten de Neder landers en Duitsers elkaar in Amersfoort om gezamenlijk naar Hoevelaken te rijden, vanwaar te voet door de Duitse linies werd verder gegaan. Omringd door Duitse soldaten met witte vlaggen liep het gezelschap, springend over sloten, langs prikkeldraad versperringen naar de hoofdweg. Bij de spoorlijn van Amersfoort- Apeldoorn stonden Canadese sol daten met een witte vlag om de begeleiding van de Duitsers over te nemen. Vervolgens reed het gezelschap in jeeps door de ge allieerde linies naar Achterveld. Na meerdere besprekingen werd het hulpprogramma afgerond: er zou dagelijks 1600 ton voedsel naar het noodgebied worden ge bracht. 700 ton per spoor van Den Bosch naar Ede, 300 ton over de weg naar Amersfoort en 600 ton per binnenbschip naar Renkum. De vrachtauto's naar het westen zouden gebruik maken van een corridor tussen Wageningen en zette zijn radio aan. Eindelijk, na dat allen een luchtje hadden ge schept, zette de colonne wagens zich in beweging, richting Ter- schuur. Zoo was de conferentie in Achterveld geëindigd en het re sultaat m ons dorp was, dat er een gejubel opsteeg, waar schier geen einde aan kwam. De vrede was geteekend.. en nog wel in ons dorp Al weer een naam aan de geschiedenis van ons land toe gevoegd. 30 April 1945 vrede van Achterveld. Enkele inwoners hin gen de vlag al uit. Doch even later bleek dit te voorbarig te zijn, want nog was de vrede niet getekee- kend. Wat een teleurstelling. De vlaggen werden weer ingehaald, want men kon nooit weten, de moffen konden nog eens weer probeeren m Achterveld terug te komen. Zij hebben dit nog wel trachten te doen, maar de Cana- deezen zorgden wel, dat hun dit met gelukte. Zoo heeft Achterveld, het kleine dorpje, nog geen half uur verwij derd van de Grebbelme, de sen satie beleefd, dat vele hoogmo gende heeren het met een bezoek vereerden, met als doel te confe- reeren over de vredesvoorwaar den en al is dan ook hier de vrede met geteekend. toch zal hier de grondslag gelegd zijn voor de ver dere besprekingen die in hotel De Wereld te Wageningen zijn voort gezet en waar ook resultaat be reikt is. Nu is in Achterveld men- schelijkerwijze gesproken, het leven van milüoenen West-Neder landers gered, door de resultaten op deze voedselconferentie be reikt. Seyss-Inquart volhardde in zijn weigering te garanderen dat de Duitse troepen de voorwaarden voorde 'wapenstilstand' - zonder welke voedseltransport door de lnies niet mogelijk zou zijn - zou den nakomen Toen generaal Be dell Smith tenslotte zijn geduld verloor en met ernstige maatrege len dreigde, antwoordde de Reichscommissar schouderopha lend 'Het laat mij koud', waarop Bedell Smith hem via de tolk me dedeelde dat hij spoedig geheel 'koud' zou zijn indien hij zijn stand punt met wijzigde. Pas aan het eind van deze bespre king werd de kwestie van de capi tulatie aangeroerd. Aan Seyss-In quart werd te verstaan gegeven dat de Duitse legers overal gron dig verslagen waren en dat het einde van de oorlog vermoedelijk een kwesüe van enkele dagen was. Vond hij het niet verstandig dat de Duitse troepen in Neder land zich maar meteen zouden overgeven? Zijn antwoord hierop was dat hij als burgerlijke autoriteit hierin geen beslissing kon nemen. Nadat er enkele werkcomités gevormd waren, werd naar de linies terug gebracht. Met haar keerden ook terug de Nederlandse burgers uit het bezet gebied wie. in tegenstel ling tot de Duitsers, met zeer veel egards uitgeleide werd gedaan en die aanzienlijk opgewekter ver trokken dan zij gekomen waren. Bij de kerk in Achterveld stonden Canadese legertenten opgesteld. Daarm werden de maaltijden voor de gasten klaargemaakt. Op de achtergrond is de school te zien. waar de voedselconferentie gehouden werd. yy.*K,0A eb Kil ja*.®»" vo~ «- JfaJL CHTERVELD - Meer dan drie miljoen West-Nederlanders Hen honger in de winter van 1944. Zij wachten op de komst b de geallieerde bevrijders, op voedsel, de bevrijding en de [jjheid. Barneveld wordt op 28 april 1945 bevrijd van het oitse juk. 28 april 1945 begint de conferentie in Achterveld rer voedselaanvoer naar West-Nederland. Plaats van de be- irekingen is de Sint Jozefschool. Tweehonderd Canadese oud- ïdaten zullen op 4 mei 1990 om 10.00 uur een bezoek brengen in de Sint Jozefschool - nu de Moespot -Daar is een ten- Cnstelling over de voedselconferentie van 28-30 april 1945. De Achterveldse huisarts M.R. Braun maakte deze foto, hoewel fotograferen verboden was. Het is de laatste foto, waarop Seys-Inquart nog voorkomt in zijn functie als Reichskommissar. De foto is genomen op 30 april. Rhenen en aan het emd van de week zou de haven van Rotterdam opengesteld worden voor dne schepen met 2000 ton voedsel. Eisenhower schreef in zijn rapport aan Gerbrandy en de Bntse gene rale staf: "De besprekingen waren ten aanzien van de aanvoer van voedsel naar West-Nederland een volledig succes, maar voor het ovenge waren de resultaten nega tief." Geen capitulatie dus, en daarmee had Seys-Inquart volgens Bedell Smith zijn laatste kans voor bij laten gaan om emge grootmoe digheid of medelijden met het zin loze leed te tonen. Een verslag uit het Nieuwsblad van Barneveld: Die maandag daarop, 30 Apnl 1945, werd er weer een conferentie gehouden. Net voor de middag kwamen de auto's aan. Nederlandsche verte genwoordigers, Amerikanen, En- gelschen en Duitschers stapten uit en gingen direct het schoolge bouw bmnen. De moffen nu onge- blindoekt. De dorpelingen - hoe wel verboden - er op af, vaak achter de landerijen om ook vooral wat zien. Herr Reichs Ko- missar Seyss Inquart was ook aan wezig. Ook Z.K.H. Pnns Bemhard was inmiddels gearriveerd, met een zeldzame mooie luxe wagen met op het nummerbord de letters R.K. 1 en een Duitsche dienststem- pel er op. Het bleek de in beslag genomen auto van onze 'geliefde' Seyss te zijn. De Prins wandelde naar de school. Een tiental men- schen die hij in de gaten reeg wuifde hij toe. Hij was gekleed in een leeren jasje zooals de Canadeese solda ten die hebben, en een bruine manchester broek. Een paar kin deren van het dorp gaven hem bloemen voor Prinses Juliana die dien dag verjaarde Het begon te regenen van jewelste, maar nie mand dacht aan naar huis gaan. Terwijl allen daar geduldig ston den te wachten op de dingen die komen zouden, passeerde nog een lijkstoet van een jongeman die door de Duitschers op wreede wijze om het leven was gebracht. Hij was de zooveelste van ons dorp die door den oorlog het leven liet. Doch nu waren er toch gegronde redenen om aan te nemen, dat de terreur van het nazi-dom spoedig voorbij zou zijn. Voor het echter zoover was moest er nog heel wat besproken worden. Eindelijk te gen den avond was het dan zoo ver De conferentie was beëin digd. Schotse officieren met hun breede plooirokken en met hun stick, Amerikaansche, Engelsche, Canadeesche en Russische gene raals en officieren liepen heen en weer evenals vele civiele perso nen, waaronder ook een vrouw. Als laatste kwam Seyss met zijn ka meraden naar buiten, allen keken strak en stuurs voor zich uit, in te genstelling met de geallieerden, die allen, ook de Russische, even voorkomend waren. De Russische generaal stond steeds via de radio met Moskou in verbinding en ook Pnns Bemhard J) 28 en 30 april 1945 zijn er be- Ignjke besprekingen in de Ach- Iveldse School over de voedsel- |oizierung voor hongerend [Bst-Nederland De capitulatie Ji de Duitse Legermacht in Ne- iiland kwam kort ter sprake, ■oor de besprekingen over de |edselvoorziening werden dui- tonnen voedsel door igtuigen afgeworpen vooma- |lijk bij de grote steden in lord en Zuid-Holland waar de fcgersnood al vele slachtoffers Jj geëisd. Over die dagen heb ■het een en ander in mijn dag- jek opgeschreven. Behoudens kort bencht in de onder- indse blaadjes werd aan deze inferentie van Achterveld' en aandacht geschonken J. louten was correspondent van hterveld voor het Nieuwsblad or Barneveld. Hij schreef onder- ind verhaal. Later kwam er een 1 in De Volkskrant Nadien men geschiedschrijvers, jour- isten, radiomensen en veel la- Itelevisiemensen op 'De Confe- Tme van Achterveld' af. CNFERENTIE Ijdag den 27sten apnl 1945 was i bevolking van Achterveld >den om zich buitenshuis te Reven De Nederlandse Bin- ïndse Stnjdkrachten en de fcadeesche Militaire Politie's Éden hierop stenge controle. wapenstilstand tusschen de Hieerden en de Duitsche le swas voor een paar dagen ge- Zoodoende waren wij vnj fchet hevige granaatvuur en van pndnngende moffen, die nog Is probeerden om de kerkto- op te blazen, wat hen met ge- fce, door het doortastend optre- p van de Canadeezen, die hen steeds neerschoten of gevangen namen. Men praatte in het dorp over een conferentie tusschen Geallieerde en Duitsche generaals, maar de meeste menschen geloofden er met veel van, er deden immers zooveel geruchten de ronde! Maar jawel! Een tweetal groote tenten werden opgezet op het gazon van de R.K. Kerk, en daarin werden kostbare serviezen en kristallen glazen gebracht. In de school naast de kerk zou de conferentie worden gehouden. Alle ramen waren eruit geslingerd vanwege het hevige Duitsche granaatvuur, doch er werd zwart papierglas voor getimmerd, en voor de ver lichting een paar petroleumlam pen. Zaterdagsmorgens den 28sten April kwam een lange co lonne jeeps van de nchting Ter- schuur naar ons dorp gereden, al len met groote witte vlaggen Nie mand van de burgerbevolking mocht op straat, de N.B.S. en de M P. keerden iedereen De auto's stonden stil. Een aantal Duitschers stapten uit, allemaal geblindoekt met grote witte lappen die op hun schouders afhingen. Ze werden eerst naar de tenten geleid en even later naar het schoolgebouw. Nog geen twintig burgers hebben dit unieke schouwspel gezien. De conferentie ging over de voed selvoorziening van Westelijk Ne derland en de eventuele overgave der ingesloten Duitsche troepen Door deze conferentie, waarbij omtrent de voedselvoorziening al les werd geregeld, werden vele honderdduizenden West-Neder landers van een wisse honger dood gered Omtrent de voor waarden van overgave konden partijen het blijkbaar met zoo goed eens worden Het contract werd tenminste nog niet getee kend.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11