Duitsers moorden in nadagen van oorlog Zes topmerken bij Van Duinkerken B A* PEUGEOT Herdenking van dood onschuldige Leusdenaren ELKE MAAND EEN SUPER BIKE WOENSDAG 25 APRIL 1990 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - 27 april 1945. Tussen Achterveld en Hamers- veld. Achter de boerderij 'Klein Brinkenstein' zijn twee Russen ondergedoken. Ze leven er in een vochtig boshol. Ze worden ont dekt en door acht Duitse soldaten tot bloedens toe een vrachtwagen in geranseld. Richting concentra tiekamp Leusden. Ze worden er doodgeschoten. De 27-jarige Ber- tus Midden ziet in de verte de Achterveldse toren. Die richting moet hij uit, naar zijn onderduik adres bij de klompenmaker Marta Vos. In de Hoendersteeg, tegen de boerderij 'de kleine riet' aan, komt hij een groepje Duitse soldaten tegen. Bertus Midden wordt door deze Duitse soldaten doodgeslagen. Twee dagen later zullen vier onschuldige mannen worden vermoord door Duitse soldaten. En daarover gaat dit ware verhaal. 1944. Een Duitse legermacht heeft zich genesteld in Huissen (Zui delijk van Arnhem) en biedt er fikse weerstand aan de Ge allieerde soldaten die in opmars zijn voor de bevrijding van ons land. Op 2 october 1944 is er een bombardement door twaalf Ge allieerde vliegtuigen en worden er helaas negen en negentig bur gers gedood en ook vele Duitse soldaten sneuvelen voor hun Füh- rer. Onder de druk van het oor logsgeweld moet de burgerbevol king op 20 october vluchten naar hopelijk een veiliger oord Op een kar, in een kinderwagen en op een paar fietsen wordt het hoog nodige opgeladen en dan trekt het gezin van Jan Hubers uit de Bloemstraat te Huissen - zes tien mensen van 14-86 jaar - ruim zestig kilometer te voet West waarts. Er wordt onderdak gevon den in de noodwoning bij de fami lie van der Salm op de boerderij 'Nieuw Hagenouwe', in de buur schap Assacht tussen Achterveld en Hamersveld. Enige tijd later zullen ook de vluchtelingen Vader Jan Wessels, zijn invalide vrouw in een karretje zittend en zoon Piet volgen. 15 april 1945 Half zes m de namiddag zien de Engelsee bevrijders vanuit hun vliegtuigen hun prooien en schie ten ter hoogte van 'De Bantuin' op de Duitse soldaten die sneuvelen en de voertuigen worden vernie tigd. Eén gezinslid van de familie Hubers krijgt een schotwond, zon der ernstige gevolgen. De volgende dag weer een stnjd tussen aanvallende vliegtuigen en verdedigende Duitse tegenschut- ters. In de stromijt is een schuilkel der gemaakt en waann vijfen twintig angstige mensen, ander half uur lang, de gebeurtenissen afwachten, het is dan weer een korte tijd rustig. De beide voorkamers van de boerderij worden bezet door ze ven Duitse soldaten die er eten en slapen. Acht koeien worden door granaatscherven gedood. Viif Duitse soldaten m de grijze Het monument aan de Asschatterkeerkade waar vier onschuldige Leusdenaren werden vermoord. Hermann Göring-uniformen - ke rels van geen twintig jaar oud - komen op de boeredeel en drin gen verder het huis binnen, ze zijn zwaar bewapend Met flinke stem verheffing wordt meegedeeld: "Binnen één uur moeten jullie alle- De bekende caravanmerken onder één dak! Permanente tentenshow Caravantenten en luifels voor super- betaalbare prijzen VINTERSPOflT Keuze uit meer dan 50 modellen. Kampeersupermarkt Zeer grote sortenng van alle bekende merken caravanaccessoires, camping meubels, slaap- en rugzakken, koelkasten en -boxen, Camping Gaz-artikelen etc. Openingstijden: ma. t/m vr. van 9 00 tot 18 00 uur vnjdag koopavond (apnl t/m aug.) za. van 9 00 tot 17 00 uur Zeergrote occasionafdeling Al meer dan 20 jaar uw caravan- en kampeerspeciafist VAN DUINKERKEN REKREATIE BV Amersfoorlsestraal 40 44 Hoevelaken Telefoon 03495 35714* B0VAE maal weg zijn want de boerderij wordt in brand gestoken" De familie Hubers laadt de scha mele bezitting op een kar en moet weer vluchten voor het oorlogsge weld. Ze gaat naar de richting Bar- neveld, want daar zijn de Duitsers niet meer, naar bevrijd gebied. Onderweg moeten de angstige vluchtelingen enkele keren dek king zoeken voor de rondvlie gende kogels... Vader en de beide oudste zonen rennen onafgebroken de boerde rij en het woongedeelte uit, in, uit in, om er nog te redden wat er mis schien nog te redden is. Moeder en de kinderen gaan in snelle pas enkele honderden meters ver derop naar Bartus Herder op 'Groot Hagenouw'. Daar toeven ze in het voorhuis maar ook vaak in de schuilkelder. Het is acht uur in de avond. Dan komen de Duitse soldaten terug. Ze gooien fosfor, of zoiets, op ver schillende plaatsen in de boerde rij. De nog maar vier jaar oude boerderij gaat in vlammen op. Op korte afstand ziet het gezin mach teloos toe. De verliezende partij heeft weer een vernielingswerk uitgevoerd De bevrijders, de Canadese solda ten, proberen op woensdag 25 april door te dringen tot de boer derijen van van der Salm, van der Eijden en Herder om er de bewo ners uit het strijdveld te halen. Door verbeten tegenstand van de Duitse soldaten lukt dat met. Vader van der Salm denkt erover zijn gezin en de evacuees van de familie Wessels naar zijn zwager Ab Schueler m het bevrijde Bame- veld te brengen en daarna zelf te rug te gaan naar zijn vee. Maar ten slotte besluit hij toch maar bij zijn gezin te blijven. Maar ook bij Bartus Herder in de schuilkelder is het niet veilig, men hoort er het schieten van de Duit sers en de ontploffingen van de granaten die door de Canadese kanonnen vanaf de weg Ach- teveld-Terschuur worden afge vuurd op de Asschatterstelhng. Vnjdag 27 apnl 1945. Er komt een groep Duitse solda ten al schreeuwend de schuilkel deringang bezetten: iedereen moet eruit. Enigen van die kerels zijn of bezopen of hystensch om dat de nederlaag in zicht is; ze staan er wankelend bij en met ont redderde indringende ogen kij ken ze naar de weerloze vluchte lingen die angstig uit de schuilkel der komen. Het regent, het is vijf uur in de na middag Een korte tijd moeten de mannen de armen omhoog hou den Waarom? Ze hebben geen wapens, ze hebben geen ver weer, ze zijn onschuldig aan het oorlogsgebeuren. Vertroebelde gedachten: "Wat hebben de schreeuwers toch met ons voor?" Enkele soldaten hebben het ge weer vast in zijn handpalm. "Wat is toch de bedoeling? Zullen ze ons - in het zicht van de bevrij ding - neerknallen?" "Bijna een uur staan ze er en dur ven zich met te verplaatsen... de geweren zijn schietklaar. De klein sten klemmen zich aan hun moe der. De volwassenen en de kinde ren op een nj: Vader van der Salm die twee keer over zijn boerderij zag afbranden. Moeder die de twee jaar en vier maanden oude Annie in haar armen heeft... de bijna zes jarige Henk houdt ste ving de grote knuisten van zijn vader vast... zijn zusje Cunna en zijn grote broers Karei, Johan en René op één rij... en dan nog de oudste van het gezin Bep die over een goede maand zeventien jaar hoopt te worden. Bij deze angstige groep staan ook de tweeenveertig jarige Bartus Herder en zijn vrouw Martina van den Hengel. Zij houdt de nog maar een half jaar oude baby Willy in haar armen en de 5-jarige Kees staat tussen zijn ouders in. En ook nog de vluchtelingen vader en moeder Wessels met hun zoon. Wat gaat er in hen om: "Zullen we nog lang leven?" Bep mag nog droge kleertjes halen voor de twee kleinsten. Dnkus van Middelaar, de knecht van buurman Dorus van Eijden mag het paard inspannen voor de wagen die wordt volgeladen met emg huisraad en kleding want de Duitsers hebben opdracht gege ven: "Inrukken wegwezen". Mis schien de vrijheid tegemoet? Ze ventien mensen - negen van der Salm, vier van Herder, drie van Wessels en Drikus van Middelaar - op en rondom de kar; bewaakt door Duitse soldaten. Er wordt verder gegaan langs de dijk en dan rechtsaf. Dan door de dijk heen en na vijf en zeventig meter moet er halt worden gehou den. Bartus Herder, Nicolaas van der Salm, Jan en Piet Wessels moeten met enkele Duitse solda ten mee terug. Waarom? Er mag geen afscheid worden genomen. De angstige moeders en hun kin deren mogen verder gaan, ook dan nog omgeven door de Duitse soldaten. Dan worden er een paar geweer schoten knallen gehoord. De voor zich zelf gehouden gedachten worden bewaarheid en later be vestigd. drie onschuldige vaders en een zoon zijn vermoord. De moordplaats is vlakbij, om de bocht naar rechts... de vluchtelin gen trekken verder. Vrouw Wesels is zo van streek dat ze wordt afgezet bij Gart Brouwer. Verder durven de Duitsers niet te gaan wegens verborgen landmij nen. Het paard moet worden uit gespannen en wordt dan door de soldaten doodgeschoten. De man nen en vrouwen moeten de kar zelf maar duwen. De oorlog zal verloren worden en daarom deze vernedering. Nog steeds is er het ongewisse van: "Zijn onze mannen en vaders gedood? Een oude soldaat helpt de dertien trekkenden zig-zag door het mijnenveld heen naar de boerdenj 'Krakhorst', dan verder naar de R.K. pastorie en naar het voorlopige eindpunt bij Ome Gijs van Eijden. De volgende dag gaan naar de moordplek de Hamersveldset ren Willem van Daatselaarer,] lem van den Hengel, de genu tewerker Arie Schut, Ab Scha uit Barneveld en de boereka Dnkus van Middelaar. Er is y rondom. Verse aarde, daarzjjt onschuldige slachtoffers j? ven. Drikus van Middelaar bedachtzaam en zeker: "De sers vermoeien zich niet om gat te graven, dat is al zo vaai delijk bewezen. Nicolaas, Ba Jan en Piet hebben hun eigen moeten graven. We hebbenl opgegraven. Van der Salm slagen en daardoor gedood, dezelfde wijze is één der and; om het leven gebracht, maai weet ik niet. De twee anderen doodgeschoten want de wonden toonden dat duid. aan. 1945 - 1990 vijf en veertig jaj ter is er nog steeds de onverg lijke plek: een eenvoudig ment op de hoek van de Assj terkeerkade en de Voorpog Schans'. Na vijf jaar onderd king. In het zicht van de vrij! werden er vier mensen vermo Leusden 4 mei 1990. Herdenl* dag der omgekomenen in del II. Vanaf de Asschatterkanaafc zullen vele tientallen Leusder* een stille voettocht gaan ir^ naar het Monument ter geda; nis aan de oorlogsslachtoffers! tus Herder, Jan en Piet Wessels Nico van der Salm. Dronken LEUSDEN - Een dronken auvj bilst uit Arnhem werd woensi nacht op de kruising van de hemseweg met de Ooievaan! sterweg aangehouden, blaastest moest hij mee naai politiebureau, waar hij een bod van 4 uur kreeg opgelegd niiin voor Kom in actie voor de beste transactie, dat is op dit moment het motto bij Peugeot. Hoofdrollen daarbij spelen de 205 en de 509. Maar hoe zit het precies met de transactie? Dat ontdekt u als u met uw huidige auto naar de Peugeot-dealer rijdt. Hij kan u namelijk momenteel een heel spe ciaal inruilaanbod doen. Méér geld dus voor uw hui dige auto. Maar aan de andere kant ook méér auto voor uw geld. Want de 205 en de 309 zijn uiterst gunstig geprijsd en bieden heel wat. Wat betreft de 205 kunt u kiezen uit maar liefst 33 sterke nummers. Benzine, diesel, 3-deurs, 5-deurs, Accent, Junior, Automaat, GTI (met 122 DIN pk), Cabriolet. Er is altijd wel een 205 die helemaal op uw wensen aansluit. Voor de goede orde moet u nog weten dat de 205 een vanafprijs heeft van 17.995,-. Naast de 205 is er de on langs geheel vernieuwde 309. Met nieuwe motoren die voorzien zijn van injectie, driewegkatalysator en tevens 'n Lambda-sonde. En verder een nieuw inte- De All-Terrain Bike van Yamaha. Oe beste fiets om mee te racen. te ravotten. te scheuren. te klimmen. te crossen of te trekken. Wie zou zo'n superfiets met 15 versnellingen nou niet willen winnen. ju toch ook-!1 nou. kom op Loop naar onderstaande schoenwinkel en haal een deelnameformulier. en... pas dan geluk een paar Super Cracks. - Neem geen genoegen met minder, sta op Super Cracks. rieur en geheel gerestylde grille en achterkant. Waarbij vooral de trape ziumvormige achterlichten en de grote achterklep opvallen. De vanafprijs is 22.545,-. Kom dus in actie voor de beste transactie en kom vandaag even bij ons langs voor meer informatie. U bent van harte welkom, JÊyiDÊi Bfll/CC Amersfoort Bovee Amersfoort B.V. SU D%/WCC Berkenweg 3, tel. 033-613846 I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG. CrcuAd maar dat spreekt vanzelf. deze aanbieding geldt niet voor de 20S MINT en de 309 comfort en geldt alleen voor particulieren prijzen incl btw. excl AFLE- veringskosten. wijzigingen voorbehouden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 16