Maximum-kaarten leeft bijna niemand" schoolvoetbal is geen nannenaangelegenheid meer t 1 1 Red Caps komen naar Leusden Marjolein en de floppy-disk met oren eusder krant rzamelaar Pieter van Eijsden (14) KIJKKRANT 'OENSDAG 25 APRIL 1990 plaatselijk nieuws 17 De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Dgoi Marianne de Valck Land|onkor 23. Lcusdcn Tel 033-946824 1984 maakte de PTT ansicht ei^ ien die er precies zo uitzagen de-' Ie bijbehorende postzegel, al groter. Daarna kwamen de na van Eysden spaart maximumkaarten. ISDEN - Pieter van Eijsden spaart maximumkaarten. Maxi- nkaarten zijn ansichtkaarten die iets met een nieuwe post el te maken hebben. Hij spaart uiteraard ook de bijpassende Izegels. kaarten die iets te maken hebben met een nieuwe postzegel maar waar iets anders op staat. Bijvoor beeld bij het vijfticnarig huwelijk van Prinses Juliana met Prins Ber nard, op de kaart een portret van hoe ze vijftig jaar geleden trouw den, terwijl op de bijbehorende postzegel staat hoe ze er nu uitzien. De kunst van een maximum-kaar ten verzamelaar is om de kaarten en de postzegels op de eerste dag dat ze verschijnen, te laten afstem pelen op het postkantoor dat iets te maken heeft met de afbeelding. Bij een kaart en postzegel van de Oosterscheldewerken, hoorde een stempel van het postkantoor in Burg Haamstede, het plaatsje dat daar het dichtste in de buurt ligt. En bij een kaart en postzegel ter gele genheid van het 75 jaar bestaan van de Biljartbond, dat was m 1986, een stempel van het postkantoor in Leusden. Want de biljardbond had toen nog een kantoor in Leusden. Tegenwoordig maakt de PTT bij al haar meuwe postzegels een bij passende kaart. Behalve bij de nieuwe luchtpost-zegels. Pieter probeert ze allemaal te sparen. Voor de nieuwe lijkt dat met zo moeilijk. Hij is lid van een club die hem regelmatig op de hoogte houdt van de nieuwe kaarten. Via de club kan hij de kaarten met af gestempelde postzegels kopen. Hij hoeft dus niet het hele land door om op de goede dag op het goede postkantoor, het goede stempeltje te halen. Hij heeft al vijf complete senes. Maar er zijn nog een paar kaarten en postzegels die Pieter niet heeft. Hij zoekt nog twaalf van de 197 serie bijvoorbeeld en de Molenreeks mist hij ook nog. Die kaarten en postzegels probeert hij te achterhalen op veilingen en postzegelbeurzen. Een meuwe kaart met zegel kost gemiddeld vijf gulden, met volgens Pieter 'uitschieters tot f 25,-- voor een hele serie." Ruilen is goedko per. Daarvoor heeft hij als 'ruilstuk- ken' dozen vol losse zegels. Dub bele kaarten heeft hij niet. Het vin den van de ontbrekende kaarten is niet makkelijk. Volgens Pieter zijn er maar heel weinig mensen die deze maximumkaarten verzame len. Hij zelf is begonnen door een advertentie van iemand die zijn verzameling wegdeed. Pieter kreeg deze verzameling voor zijn twaalfde verjaardag en is sindsdien op zijn eigen rustige wijze, "razend enthousiast." Sindsdien is het niet meer moeilijk om een verjaardags cadeau voor hem te vinden. Zijn ouders slagen er echter steeds op nieuw in hem toch weer te verras sing. Met groot enthousiasme laat hij aan het emde van het interview iets echt bijzonders zien! Het komt uit een gewone envelop. Eerst een certificaat van echtheid waaruit duidelijk wordt dat niets van wat nog komt namaak is. Dan volgt uiterst voorzichtig, in stijgende spanning, een boek. Uit gegeven door de Royal Society for the Protection of Birds, de Engelse vogelbeschermers. Behalve prachtige foto's en beschrijvingen van vogels zit m het boek een sene Maximumkaarten met bijbehoren de postzegels. Pieter zijn gezicht spreekt boekdelen, wanneer hij zich voorover buigt om een plaatjes voor wat vast de honderste keer is, goed te bekijken. En of dat nog met genoeg is, volgt hierna 'het pronk stuk'. Een soortgelijk boek uitgege ven door Wild Life America. Het boek bevat Amerikaanse zegels en kaarten, met een beschrijving door de kunstenaar die ze maakte. Pie ter valt stil. Hieraan is niets meer toe te voegen. Wie zoiets ziet hoeft met eens van postzegels verzame len te houden om ermee te willen beginnen. Wie heeft er nog meer een verza meling om andere kinderen en thousiast voor te maken? Bel 946824 of 941495. LEUSDEN - Marjolein Verwey (11 jr) houdt wandelende takken 'voor de sier', heeft siervogels 'voor de zang', kikkers 'door het toeval' en een konijn dat luistert naar de naam 'floppy-disk'. Het konijn is eigenlijk van haar broer André. En aangezien die broer gek is op computers leek Floppy-disk een goede naam voor het zwarte dwergkonijntje dat hij drie jaar geleden voor zijn verjaar dag kreeg. Het schattige dwergko nijntje groeide tot ieders verras sing op tot een slimme maar niet altijd even vriendelijke reus. In plaats van 3,5 werd het minstens 5,25 voor de kenners van floppy disks. Floppy, zoals het konijn meestal genoemd wordt, weigert zijn hok te verlaten. In de huiska mer ligt parket en daar glijdt een konijn op uit. Floppy is van mening dat een goed konijn niet glijdt maar huppelt en verkiest vrijwilhg zijn gevangenis waarin hij iedere dag zeker is van brood en water. Letterhjk. Wanneer iemand de kast waarin het brood bewaard wordt, open trekt laat hii duidehjk merken bijna de hongerdood te sterven. Hetgeen hem niet aan te zien is. Af en toe proberen ze zijn menu te veranderen. Marjolein noemt het voorbeeld van een stuk kip. Alsof een konijn ooit kip eet..... Floppy duikt zodra hem een stuk vlees wordt voorgehouden als ras echte vegetariër zijn nachthok in. Aan een snuif heeft hij genoeg om te weten wat voor vlees hij in de kuip heeft. Hij is dan ook goed te gebruiken als waakkonijn want zo dra vreemde mensen binnen ko men begint hij te stampen alsof hij de buren wil waarschuwen. Marjo lein vindt dat de dieren er thuis "gewoon bijhoren". In de eerste plaats de vogels. Dit jaar hebben ze bij haar thuis minder vogels dan andere jaren. Vorig jaar zijn ze veel vogels kwijtgeraakt, doordat de vohère door een leukerd werd opengezet en er zelfs vogels ge stolen werden! Alleen twee par kieten zitten op dit moment in de schuur te broeden. Aan het einde van de week moeten de eieren uit komen. De andere parkiet zit zo lang in de kamer. Marjoleins vader is de volière aan het verbouwen. Iedere vogel krijgt een eigen onderkomen en zoals te verwachten, verandert er iets aan de sloten. In de kamer zit een valk parkiet. Hij is hchtgeel met een oranje wangetje zo rond dat het er door Marjolein lijkt opgetekend te zijn. Hoe oud hij is weet ze niet, want hij liep hier meens zomaar door de straat.Ze vertelt het alsof dat regelmatig voorkomt. De valk parkiet fluit. De Japanse nachtegaal die ernaast zit kan prachtig zingen maar doet het niet. Tot groot plezier van Marjolein heeft hij zich op Ja panse wijze gewassen. Met veel spetters. Ze vertelt het verschil tussen fluiten en zingen: Wanneer je fluit doe je dat door een beweging van de tong, zingen doe je in je keel.De vogels zingen graag met de radio mee. Een bepaalde voorkeur heb ben ze niet. Als het maar muziek is. ..Dessnoods hard-rock", volgens Marjolein. Van de valkparkiet is dat te begrijpen. Die is een beetje punk. De Japanse Nachtegaal zou beter moeten weten. ISDEN - Alle velden van Roda werden bespeeld. Overal en toeschouwers en spelers rond. Vorige week woensdag, schoolvoetbaltoernooi. Een echt toernooi en een hoogte- t wat betreft het ontmoeten van en sporten met leerlingen alle Leusdense scholen. Af en toe klonk een 'yelT ofwel een n schoolkreet. Het meisjesteam van basisschool de Holm I zelfs een eigen clublied: „De Holm is de beste. Wij laten wedstrijd niet verpesten. We laten hem niet verknallen, it we scoren alle ballen. Raak!" Ze hadden gelijk. Ze werden ipioen. Op him rug droegen deze vrouwelijke voetballers aamen met bijbehorende nummers van spelers van het ■elftal. Dat moet geholpen hebben. schoolvoetbaltoernooi is al geen mannen-aangelegen- meer. scholen deden mee. De mees tolen hadden minstens één, r twee meisjesteams op de gebracht. De meisjes waren lerre te herkennen. Zij liepen wat onwennig rond op de snde voetbalschoenen en gen een joggingbroek in van een voetbalbroek. Ze Men vaak gezellig alle twee- mtig op een kluitje maar sco- deden ze, en in spannende ïrijden. Het meisjesteam van »!m bleek bijzonder gemoti- d. Het team was de afgelopen 5i getramd door Evert. Zodra ü]k werd dat het team was gedrongen tot de halve finale 9 deze Evert een knaloranje daarom alle namen van zijn geschreven. Hun tegenstan- t de finale was het 'grote jes'team van De Groenhorst. A zij hadden een 'yell'; „Wie Worst, Winnen doet de Groen- I'- Die yell zou De Holm echter 'blijken te wezen. De Holm overtuigend met twee tegen ^lpunten. Zij hadden geen schoppen nodig zoals de an- foalisten. Zij wonnen alle solden. Zij droegen als ware P'oenen hun beker over het Hoe dat moest hadden ze ook teken van het nationale team. die tot en met de prijsuitreiking aanwezig bleef. Hij laeeg namens zijn team de 'dichtspijker" prijs. Zijn school mag bij een winkel een sta pel hout gaan halen. Waarschijnlijk om het doel wat kleiner te maken. Pech had ook Jeroen Wallet (8). Hij was de zwaarst gewonde van het schoolvoetbal. Nadat zijn team v^n De Groenhorst gewonnen had met 3-4 kreeg hij buiten het veld een balk op zijn voet. Met een ge kneusde teen werd hij afgevoerd. Gelukkig dat het volgende toernooi waaraan hij, namens zijn school, kan meedoen pas volgend jaar is. Hij hoopt dan hersteld te zijn. TOESCHOUWERS De hele middag waren veel ou ders, onderwijzers en begeleiders aanwezig. Bij de duizend kinderen die speelden hoorden ongeveer drie tot vier-honderd begeleiders, inclusief de achttien scheidsrech ters. Veel grote mensen hebben een vrije dag opgeofferd om bij het toernooi aanwezig te zijn. Heel wat mensen kostte het erg veel moeite om rustig langs de kant te blijven staan. De trainer van het C-team, jongens uit de bovenbouw, van 't Ronde bijvoorbeeld, kon onmoge lijk stil blijven staan. Hij schijnt meer rondjes rond de velden gelo pen te hebben dan de grensrech ters. Daarbij vuurde hij zijn spelers aan met geheimzinnig kreten als „Je moet meer wiebelen!" Het heeft niet moge baten, 't Ronde haalde geen enkele finale. Een paar va ders gaven op van verre hoorbare wijze, duidelijk commentaar Een klem meisje hoorde dat likkend aan haar ijsje eventjes aan en kreeg de smaak te pakken. Niet tegen iemand in het bijzonder begon ze enthousiast te roepen: „Hou die bal nou bij je. Je moet naar voren ko men. Pak hem!" en „Hou je spits in de gaten." De spelers onder elkaar konden er ook wat van. Na een mislukte aktie werd een speler uit gemaakt voor stoeptegel. Het woord werd met zoveel verachting uitgesproken dat de scheidsrech ter bijna besloot te fluiten. Het ver wijt stond echter niet op de lijst met verboden woorden. ORGANISATIE De organisatie van het school voetbal is in handen van een orga nisatiecomité. In tegenstelling tot de andere toernooien die in of bij de schoolvakanties worden afge werkt, horen deze mensen met tot een sportclub of bij een school. Jan Lohuis begon achttien jaar geleden m Leusden. Hij werkte toen pas bij Don Bosco en had in zijn vorige woonplaats Hengelo, goede erva ringen opgedaan met schoolvoet bal. Hij organiseerde het eerste schoolvoetbaltoernooi in zijn een tje. In 1978 traden veertien elftallen aan. In 1990 bestond het organisatie comité uit acht mensen, deden er 76 elftallen mee, dat wil zeggen bijna duizend kinderen van alle scholen in de gemeente Leusden. Het organisatiecomité begon in no vember met de eerste voorberei dingen. Veel werk maakt het comi té altijd van de pnjzen. „Niemand mag met lege handen naar huis", is het motto. Dat was te merken. Alle spelers kregen een vaantje en een viltpen. Tweehonderd vijf en twin tig finalisten kregen een goud-zil ver of bronskleurige medaille. Ie der team dat in de finale kwam, dat waren er twintig, kreeg een beker. Bijna alle bekers waren verschil lend. De één was nog groter dan de andere. Daarnaast waren er nog bekers voor de sportiefste school en het sportiefste team. Voor hen waren er ook vrijkaartjes voor het zwembad. Iedere school kreeg bovendien een bal. Deze prijzen zijn voor een groot deel beschikbaar gesteld door bedrijven, UITSLAGEN Groep A: (jongens van 7 en 8 jaar) (finale) De Rossenberg - De Holm 0-0. De Rossenberg werd kampioen na het nemen van straf schoppen. Om de derde en vierde plaats: De Hobbit - De Groenhorst 5-0. Groep B (jongens van 9 en 10 jaar) (finale) De Holm - 't Palet 4-0. Om de derde en vierde plaats: De Vallei - De Heerd 4-0 Groep C (de oudste jongens) (finale) De Holm - De Bongerd 0-0 (De Holm wint na strafschoppen) Om de derde en vierde plaats:Klimrakker - De Heerd l-l(DeKlimrakkerwintna strafschoppen). Groep D (meisjes tot en met 9 jaar) (finale) De Heerd - Gereformeer de basisschool 1-0 Om de derde en vierde plaats: De Groenhorst - De Hobbit 2-0. Groep E (de oudste meisjes) (finale) De Holm Groenhorst 2-0 Om de derde en vierde plaats Het Startblok - Kinderland 1 -0 VOOR MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,- elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek: zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info 03420-94888 in kampioen kan alleen kam- worden om dat een ander het wordt. Deze oude wijsheid helemaal op voor doelman 1 Miggelbnnk (9) van het B van basisschool de Hobbit. ^aat iedere zaterdag voor ui het doel bij Roda E5. 5 dus een 'echte'. Maar toch Hl] VIJF-EN-TWINTIG BAL- zijn doel ophalen. In een elf, in de andere drie te- ■n veertien. Stond Ruud er wel9 Hhjkt teleurgesteld maar met ®9en. .Jazeker", zegt hij opge- h ..En ik heb er ook heel wat gehouden. Maar ja het team fEel 20 goed. De spitsen kwa- Net terug. De was een kleiner geiwen<d en ik had mijn dag ^hijnlijk niet." Als antwoord lJu eke die altijd aan filers gevraagd moet worden v°el je je nou", zei Ruud laco- Ach niet echt gigantisch." Hij in voetballen houden en ^n van de weinige Hobbits LEUSDEN - The Red Caps komen in Leusden. The Red Caps is de naam van een honk- en softbalvereniging. De vereniging was tot vorig jaar aktief in Amersfoort maar spelen vanaf De Red Caps oefenden tot voorkort nog op een willekeurig grasveldje in Leusden. Sinds een week trainen en spelen de honkballers op het terrein van de hockeyclub. volgende week in Leusden. Ze mogen gebruik maken van de achterste twee velden van de hockeyclub MHCL aan het Val leikanaal. Een jeugd- of aspirantenteam voor kinderen vanaf een jaar of tien is er nog niet. Zodra negen kinde ren zich aanmelden kan echter een team gevormd worden dat dit jaar misschien nog mee kan doen in de competitie. Bij the Red Caps spelen jongens en meisjes. Alleen de jongens kun nen honkbal spelen. Ouderwets maar dat is nog steeds zo. Honkbal kost wat meer kracht dan softbal. Bij the Red Caps wordt meer soft bal dan honkbal gespeeld. De spelregels van honkbal en softbal zijn ongeveer hetzelfde. Bij allebei de sporten is het de bedoe ling met een knuppel, stick, de toe geworpen bal zover mogelijk weg te slaan. De tegenpartij probeert de bal te vangen en zo snel mogelijk te gooien naar een speler die bij een honk of de thuisplaat staat. Zolang de bal in beweging is mag de te genpartij van honk naar honk lo pen. Loopt hij of zij nog terwijl de bal gevangen is, dan is de loper mt. Bij softbal wordt de bal onder hands gegooid, bij honkbal boven hands. De afstanden tussen de ver schillende honken, en dus de af standen die gelopen moet worden, zijn kleiner terwijl de bal groter is dan bij honkbaL In tegenstelling tot Een deel van de Red Caps m vol ornaat. honkbal mogen er geen honken 'gestolen' worden. Volgens Renate van Wessem, de secretaris van the Red Caps, is soft bal beslist niet 'soft', met zacht dus. De uitrusting van the Red Caps ziet er prachtig uit. De spelers dragen uiteraard een rode pet. Daarbij een wit pak met een blauwe streep, overhes en broek. Daaronder een rood shirt, witte kousen met rode overkousen. Alles is voorzien van diverse rode en witte strepen en zelfs sterren. Voor de kleding is nog geen sponsor gevonden. Wel voor de bijpassende jacks die ook door supporters kunnen worden gedra gen. Een echt honkbaljack, rood met witte mouwen en op de rug de naam van de honkbalclub. Lid worden van the Red Caps kost honderd gulden per jaar voor kinderen. Daar komt de kleding. de handschoen en de stick (de knuppel) nog bij en vijfentwintig gulden voor de wintertraining. Er wordt door de jeugd éénmaal in de week getraind en op zaterdag ge speeld. Het seizoen loopt van april tot half september. Voordat je lid wordt, kun je eerst een paar keer meetrainen om te zien of de club je bevalt. Wie meer informatie wil hebben kan terecht bij Ton Pot, 944209.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17