onen verbluffende techniek Matador en Ceulemans en Van Oosterhout 'De mensen kennen mij' Gemeente wil tunnel onder Arnhemseweg Belevenissen tijdens de oorlog 1940-1945 en de bevrijding Een extra hoge rente: on Biljartvereniging viert feest met driebanders Hieuw raadslid Anton Berg kwam met voorkeursstemmen in de raad Feest in Achterveld Over ons welkomstgeschenk voor grote spaarders hoefden we niet lang na te denken: OV bank plaatselijk nieuws Wilde zouden evenwel ondanks het bordje „Biljartzaal" aan de deur van het souterrain naast de postka mer nog zes jaar moeten wachten voor er concreet iets van de plan- nan terecht zou komen. Dezelfde Henk Bitterling en de nog altijd ak- tieve Jan van 't Holt leken in 1975 meer kans van slagen te krijgen. Zij pakten het oude plan op en twee jaar later kwam het eerste succes: een verzoek van de personeelsver eniging om een kostenspecificatie op te stellen voor de oprichting van een biljartclub. Maar elk begin blijkt moeilijk. Het zou nog eens twee jaar duren voordat er een startsubsidie ter beschikking was: groot duizend gulden. De commis sie telde inmiddels nog emge nieu we leden, de heren Henk Kapp en Leo Scheerder. Een oproep aan het adres van belangstellende Pon biljarters leidde tot de oprichting van een club met 23 leden. Het eerste bestuur werd als volgt ge formeerd: L. Scheerder, voorzitter, J. van 't Holt, secretaris, G. Melgers, penningmeester en B.W. van der Brink, technisch adviseur. Na jaren was het zover - de Bil- jartclkub Pon '80, kortweg de BP '80 kon maart dat jaar starten.Inmid dels was er in de kelder voor de ontspanninsvereniging een nieuwe accommodatie geschapen met een speciale ruimte voor de biljartclub. Op de laatste dag in maart jongstleden is in datzelfde, inmid dels dus tien jaar oude clubhonk ter gelegenheid van het jubileum een feestmiddag georganiseerd met onder andere de huldiging van het kampioensteam en de winnaars van de huiscompetitie. Het kam pioensteam is het derde van BP '80, dat als eerste eindigde in zijn klas se binnen het district Eemland van de KNBB. Leden van dit team zijn Piethein Boeschoten, Gerard Mook, Wout Haneveer, Sjors Mer- kenij, Hans van Ee en Wim ter Beek. HOOFDPERSONEN „De finale van de jubileumvie ring". Zo kenschetste de voorzitter van BP '80 Louis Snijder afgelopen zaterdag het byzondere samenzijn met de ex-werelkampioenen Van Oosterhout en Ceulemans. En het werd een glansrijke, feestelijke fi nale met deze hoofdfiguren. Het vervolg op pagina 15 ACHTERVELD - Het Feestcomité Achterveld bestaat 25 jaar en wil dit groots vieren. De festiviteiten be ginnen al op vrijdag 27 april. Dan begint om 19.00 uur een stertocht met 5 muziekkorpsen. Daarna is er een grote feestavond. Op zaterdag 28 april is er een grote Boeldag met diverse activiteiten, zoals een au- totrtekdemonstratie (9.00 uur), een veiling (13.00 uur), en een boeren- bal (20.00 uur). Een dag later op zondag 29 aprilbgint om 11.00 uur het frühshoppen met een volks dansgroep. Om 15.00 uur treedt DWS op. De Havenzangers komen ook naar Achterveld. Zij treden op om 20.00 uur. Op koninginnedag is er een druk programma. Om 8.00 uur begint al de rondgang door het dorp met DWS. Om 11.00 uur be gint het volleybaltoernooi en om 14.00 uur is er een programma voor de kinderen met Appie en Flappie in Ons Gebouw. Appa Looza ver zorgt een Country en Western- avond vanaf 20.00 uur. Op de kin dermiddag (Ons Gebouw) na zijn alle activiteiten in de grote feesttent aan de Ruurd Visserstraat. De voor verkoop is op 20 april van 20.00 uur tot 22.00 uur bij snackbar De Ber ken in Achterveld. WOENSDAG 25 APRIL 1990 LEUSDEN - Hoe een Nederlands gezin in Amsterdam de Tweede Oorlog beleefde en doorkwam en deze ervaringen door te geven aan het nageslacht zijn de drijfveren geweest voor de heer N. Schouten uit Achterveld een boekwerkje samen te stellen. Onder de titel 'Belevenissen tijdens de tweede we reldoorlog 1940-1945, en de bevrijding van Nederland' is dit werkje verkrijgbaar bij de boekhandels in Leusden en Achter veld. „Door vele schrijvers zijn in de af gelopen jaren boeken geschreven over de hel van een verschrikkelij ke oorlog waarbij miljoenen slacht offers vielen en die overal in Ne derland ellende bracht. Ik wil onze ervaringen doorgeven om de hui dige en komende generaties toe te schreeuwen dat een oorlog vrese lijk is en nergens ter wereld voor zou mogen komen. Het is tevens ter nagedachtenis dat het 10 mei 1990 vijftig jaar geleden is dat voor Ne derland die verschrikking begon", aldus schrijver Schouten. In acht hoofdstukken loopt de schrijver door de oorlogsjaren van zijn familie. Het gezin Schouten heeft voorafgaande aan de invasie op de avond van 9 mei 1940 nog een verjaardagsfeest gevierd. „Er was een angstig voorgevoel en de toe stand was zo explosief dat oorlog bijna met uit kon blijven. De dag daarop waren de Duitse radiozen ders al in de lucht en hadden de eerste buitenlandse troepen onze grenzen al overschreden. De maandenlange geruchten bleken bewaarheid te zijn." CAPITULATIE De capitulatie van Nederland zorgde voor grote verslagenheid in het gezin. Het zien van binnenko mende Duitse troepen in Amster dam was moeilijk te verwerken. Op aanplakborden en gebouwen wer den aangekondigde maatregelen geplakt met als ondertekening: 'de bevelhebber van het bezettende Duitsche leger'. Dat was wel even wennen." Het gezin is redelijk goed door de hongerwinters gekomen. Door het feit dat vader boekhouder was bij een middelgrote broodfabriek, kwam een deel van de extra toewij zing van meel het personeel ten goede. „Toch moest vaak nog uit openbare gaarkeukens eten wor den gehaald, wat meestal bestond uit soep van suikerbieten." Hoofdzakelijk algemene feiten staan er in het overzicht, hier en daar aangevuld met persoonlijke herinneringen. De tekst wordt on dersteund door een uitgebreide fotoreportage. Het boekwerkje is verkrijgbaar voor acht gulden en vijfenzeventig cent. De Roomskatholieke school Sint Joseph in Achterveld. Aan de kant van de Dodeweg (nu Jan van Arkelweg) waren drie lokalen. In de eerste kals was het wachtlokaal voor de Duitsers ingericht. In het middenlokaal werden de geallieerden en de burgergasten ontvangen. De voedselconferentie werd gehouden w het zuidelijk deel van het gebouw (bestaat nog). LEUSDEN - „De contacten met de mensen in het buitengebied lopen nu eenmaal niet over ■papier"," geeft het nieuwbak ken CDA-raadslid Anton Berg als verklaring voor de vele voorkeurstemmen die hij bij de verkiezingen kreeg. „De mensen kennen mij en zullen gemakkelijker naar mij toestappen dan naar iemand anders van de fractie." Berg stond op een ogenschijnlijk onverkiesbare 10 e plaats op de lijst. De kiezers beslisten echter anders en met 388 voor keurstemmen mag de voorzit- ler van de landbouworganisa tie ABTB op 1 mei zijn plaats innemen in de raad. Met Evelien Blom, ook CDA, is hij daar de enige overgeble ven autochtone Leusdenaar. „De landbouworganisaties hadden gehoopt dat Gijs van Woudenberg terug zou komen op zijn besluit om als raadslid te stoppen, maar zijn besluit bleek defintief," vertelt Berg. Daarmee werd de varkens houder, die zijn bednjf aan de [,angesteeg heeft, de verte genwoordiger van de Leus- dense boeren. „Ik had eigen- ijk niet verwacht dat ik geko zen zou worden, want op de verkiezingsavond werd mij pas verteld dat ik aan de halve kiesdeler al genoeg had. Ik ging ervan uit dat ik 700 stem men nodig had om in de raad te komen." Kennelijk had den zijn partijgenoten er ook geen rekening meegehouden, want al snel na de verkiezings uitslag circuleerden er ge ruchten dat er druk op Berg zou zijn uitgeoefend om zijn plaats in de raad af te staan aan de nummer 7 op de lijst, Dick de Jong. Berg ontkent met dat dit aan hem gevraagd zou zijn, maar haalt er zijn schouders voor op. „Ik ben democratisch geko zen," zegt hij lacomek en ver wijst voor verder commentaar naar de leiding van zijn fractie. Waarom fractiegenoten moeite met hem zouden heb ben, wil of kan hij niet zeggen. sche gemeenschap, waar ie dereen iedereen kent. Als ik zonder geld bij de bakker kom, knjg ik toch gewoon brood mee. Dat kan in Leus- den-Centrum niet." Berg verwacht dat vooral veel autochtone mensen hem zullen benaderen. „Mensen kennen rruj en zullen mij eer der aanspreken," verwacht hij. „Daarmee wil ik niet zeggen dat de andere raadsleden moeilijker te benaderen zijn. Ik weet zeker dat elk raadslid open staat voor vragen van mensen, maar omdat zij mij kennen zullen ze gemakkelij ker met mij praten." Berg weet nog niet m welke commissies hij zitting zal ne men. „Daar hebben wij het m de fractie nog niet over ge had," zegt hij. Hij weet in ieder geval wel, welke onderdelen van de gemeentelijke politiek niet in zijn takenpakket thuis horen. „Onderwijs is een on derwerp, waar ik niet zoveel verstand van heb,"zegt hij. „Het zou ook onlogisch zijn als ik dat zou doen, want wij heb ben met Renting, die directeur is van de Valleischool een uit stekend onderwijsspecialist." Gezien zijn achtergrond zou het voor de hand liggen dat Berg zich met de milieuzaken zal gaan bemoeien. Maar dan komt hij m de commissie te recht, waar ook de onderwijs zaken behandeld worden. „Mijn belangstelling gaat uit naar ruimtelijke ordening," zegt Berg zelf. Hij heeft daar uitgesproken ideeen over, die voor wie de autochtone Leusdenaar ken nen, met zullen verbazen. „Dat Leusden de afgelopen jaren gegroeid is, was een ontwik keling die met was tegen te houden," zegt hij. „De groot schalige woningbouw die de provincie Utrecht hier echter wil realiseren, zou niet mogen doorgaan. Laat Leusden maar bouwen voor eigen behoefte," is zijn mening. Of het zou moeten zijn dat hij een nieuwkomer is met wiens komst memand rekening heeft gehouden. Onbekend met de Leusden- se politiek en dus onervaren is hij overigens niet. „Ik ken alle mensen van de fractie, omdat ik ze regelmatig tegenkom," zegt hij. Milieu-wethouder Corri Verduin kreeg vong jaar met hem te maken bij de dis cussies over de ecologische richtlijn. Zij moest alle zeilen bijzetten om de boeren ervan te overtui gen, dat het vanwege het mi lieu nodig was om de agrari sche bedrijvigheid rond Leus den te beperken. De land- bouworgansaties accepteer den uiteindelijk, na de nodige concessies van Verduin, de richtlijn. Toch is Berg er niet hele maal op gerust dat de toepas sing van de maatregel vlekke loos zal verlopen. „Ik heb geen moeite met Corri Verduin," haast hij zich uit te leggen. „Zij zit nu eenmaal op een ander stoel dan ik en dat leidt nu eenmaal tot meningsverschil len tussen ons. Er zijn 12 a 13 probleemgevallen," zegt Berg bezorgd. „Het gaat om bedrijven die geen hinderwetvergunning hebben. Bij stricte toepassmg van de wet zouden deze be drijven moeten sluiten. De vraag is of de miheu-inspec- teur naar de rechter zal stap pen. Dat zal het komende jaar moeten blijken." Het is om dit soort zaken dat de landbouworganisaties tij dens de verkiezingen cam pagne voor Berg hebben ge voerd, omdat zij waarschijnlijk verwachten dat hun belangen bij hem in goede handen zijn. Berg is een geboren en ge togen Leusdenaar. Hij is ook boer m hart en meren. Hoewel hij begrijpt dat de veranderin gen in Leusden, zoals die zich de afgelopen 20 jaar hebben voltrokken, onvermijdelijk wa ren, doet het soms pijn dat de oorspronkelijke bevolking steeds meer verdrongen werd door mensen van buitenaf. „Als je aan Tolboom vraagt welk deel van zijn omzet van de boeren komt, zal hij waar schijnlijk zeggen dat dit nog maar tien procent is, terwijl hij toch vroeger een echte land- bouwsmid was," geeft hij als voorbeeld. Berg voelt zich eigenlijk ook meer thuis in Achterveld, waar hij emge tijd gewoond heeft. „Dat is nog een echte agrari- Anton Berg in zijn varkenstal: „Ik heb geen moeite met Com Verduin." (Foto: Jan W. Wingerder.) LEUSDEN - De gemeente Leus den wil een tunnel voor het lang zame verkeer onder de Arnhem seweg, als de Hertenkop gere- contrueerd wordt. De reconstruc tie is nodig, omdat de A 28 ver breed wordt van twee rijstroken naar vier. Bij de Hertenkop lig gen de op- en afritten voor de snelweg. De A 28 zal tussen de Paradijsweg en knooppunt Hoe velaken verbreed worden. Rijkswaterstaat, die het project zal financieren is echter tegen een tunnel onder de Arnhemseweg. Dat zou volgens een vertegenwoor diger van deze instelling ten koste gaan van het nabijgelegen bos. Dat effect wordt versterkt, omdat de Arnhemseweg in westelijke rich ting verplaatst zal worden. Daarbij gaat een strook bebossing verlo ren. Rijkswaterstaat heeft daarom voorgesteld om de Dodeweg en de Lockhorsterweg niet aan te sluiten op de Arnhemseweg. Leusden is hier echter tegen. Wethouder Joost de Jongh: „De Lockhorsterweg- Dodeweg is een belangrijke door verbinding voor Leusden. Er liggen een aantal instituten die belangrijk zijn voor Leusden, onder andere de enige school voor voortgezet on derwijs (Don Bosco)." Inmiddels zijn ook al de bewo ners, die langs het te verbreden stuk van de A 28, over de plannen geïnformeerd. Tijdens deze infor matiebijeenkomst vroegen deze zich af waarom de verbreding op Leusdens grondgebied moet wor den gerealiseerd. Uitbreiding aan de Amersfoortse kant is volgens Rijkswaterstaat echter niet mogelijk, omdat daar door het logisch verloop van de wegas verstoord wordt en er scherpe bochten in de weg komen. Ook maken het viaduct van de Heil- gerbergerweg en de flats aan de Verdiweg verbreding op Amers- foorts grondgebied onmogelijk. Daarbij komt dat de bosgebie den van Nimmerdor en Dorrestein door de verbreding aangetast zou den worden. De gemeente kondig de aan een begeleidingsgroep in te stellen voor de verbreding, waarbij de omwonenden ook betrokken zullen worden. Het is de bedoeling dat m 1994 met de werkzaamheden voor de verbreding wordt begonnen. Deze is nodig, omdat het verkeer op de A 28 is toegenomen, nadat de ver binding tussen Utrecht en Amers foort in 1986 tot stand kwam. Fietspad CCFlc 8'% Geldig voor deposito's met jaarrcntc voor bedragen van f 10.000,- t/m 300.000,- bij 4 en 5 jaar vast. Bij 1, 2 cn 3 jaar vast: 8'/2 (Rentewij ngingcn voorbehouden Bij OV bank groeit geld veel sneller. Omdat OV bank een hogere rente geeft, 20 eenvoudig is dat. En die aantrekkelijke rente hebben we gedu rende de maand april tijdelijk verhoogd. Een welkomstgeschenk dat deposito-spaarders zeker zullen waarderen. Als u ons belt of even bij ons binnenstapt (hoek Utrechtseweg Zonnehof), is een deposito rekening snel geopend. De bank met de extra hoge rente ZONNEHOF I (HOEK OTRECHTSEWEO). POSTBUS Z5. WW HB AMERSFOORT. TELEKX1N Oil M4140 IUSDEN - Biljarten is een sport, topsport zelfs in veel lallen. Maar daarnaast is het ook een vorm van sociaal «ven en nog een fase verder van entertainment, puur amu- aent dus. fan dit alles heeft de jubilerende Leusdense biljartvereni- 19 „BP '80", een weliswaar nog zeer jeugdige, maar bloeien- afdeling van de personeelsvereniging van Pon's Automo- Ihandel BV afgelopen zaterdag blijk gegeven tijdens een ankelende finale van de herdenking van haar tienjarig Daan. Aan een feestelijk samenzijn op basis van een punc- ilt organisatie werd extra glans gegeven door het spontane treden van twee matadoren uit de internationale büjartwe- d: het schier onafscheidelijke koppel Cees van Oosterhout Raymond Ceulemans, oud-wereldkampioenen op het groe- laken en tot op de dag van vandaag een tandem, die met (blaffende techniek en virtuositeit, maar bovenal door een umante presentatie het vaak ademloos toekijkende publiek ldelijk maakt, dat sport op topniveau en amusement hand in ad kunnen gaan. lei lijkt goed even stil te staan bij In 1969 werden de eerste plannen 'wieg van de biljartclub Pon '80, gesmeed om te komen tot een club; de vereniging officieel heet. initiatiefnemers Bitterling en De mnnd Ceulemans: In korte tijd voor de tweede keer in Leusden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3