VEilieu krijgt in Leusden een plaats achteraf leusder krant |talenpraktikum amersfoort| ipmaipp krant [ilieuorganisaties organiseren actiedag Grote bonte specht Biljart- toernooi Koninginnerit Nieuws uit de verenigingen WOENSDAG 25 APRIL 1990 plaatselijk nieuws START DIREKT! JOH. WAGENAARSTRAAT 12A, TEL. 033-729097 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13.30, halfjaar 26,10, jaar 49,50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. C.RCTÉ1 13 OM TEL ^PECHr Het verenpak van de grote bonte specht, die bij ons veel vuldig voorkomt, heeft al lerlei kleuren: wit, zwart, rood en dofgeel. De bovenzij de is zwartachtig, witte schoudervlekken en vuurro de buikveren. Ook het vrouwtje is bont, maar heeft achter het zwarte mutsje niet de rode vlek die het kenmerk is van het mannetje. Bij de jonge vogels is het mutsje rood. De volwassen vogels wegen ongeveer tachtig gram, zoveel als een merel, maar door hun forse kop lij ken ze robuuster. Zijn ze aan hun pakjes dus goed herkenbaar, ook als ze door het bos vliegen zijn ze meteen te herkennen aan hun vreemde manier van vliegen, een vlucht die een golvende beweging vertoont. Even een paar snelle vleu gelslagen waardoor ze om hoog gaan, dan leggen ze de vleugels tegen het lichaam zodat de vlucht dan volgens een neergaande lijn verloopt om dan weer te stijgen als gevolg van een paar driftige vleugelslagen. De grote bonte specht stoot een scherp en luid „tsik" uit en bij opwinding „kie-kie- kie". Tijdens de balts roffelen de mannetjes en de wijfjes onvermoeid op een speciaal daarvoor uitgezochte dode tak, welk geluid op honder den meters afstand is te ho ren. Ook de zwarte specht roffelt op dezelfde manier. Toch is er duidelijk verschil in te horen. De roffel van de zwarte specht is dieper van toon en iets langzamer. Zo'n roffel begint met langzame slagen die steeds sneller worden en altijd precies het zelfde aantal slagen heeft. Door het wijfje wordt, net als door het mannetje, een slaaphol uitgebeiteld in een niet al te harde boom. Als ze in het voorjaar plannen ma ken om een gezin te gaan stichten, beschikken ze dus beiden over een hol wat ge schikt is om tot gezinswoning omgebouwd te worden. Na een vergelijkend warenon derzoek wordt dan één van de beschikbare ruimten uit gediept en vergroot. Soms ook wordt een compleet nieuwe nestholte uitgebei teld. Het hol krijgt een diepte van ongeveer vijfentwintig centimeter en als het meer dere malen wordt gebruikt, wat ook voorkomt, wordt het elke keer iets uitgediept waardoor het tot vijftig centi meter diep kan worden. De doorsnede is ongeveer vijf tien centimeter. De ingang loopt schuin omhoog waar door het regenwater, dat langs de stam druipt, niet naar binnen kan lopen. Of schoon beide even vaardig zijn in het beitelen, is het toch in hoofdzaak de man die dit karwei voor zijn rekening neemt. Het wijfje beperkt zich meestal alleen tot het verwijderen van de spanen. Nestmateriaal wordt niet aangebracht, maar er blijven wat spanen achter die als zo danig dienst doen. Als we de tekenfilmpjes kunnen geloven zou een specht kans zien om in enke le seconden een boom door midden te hakken. In werke lijkheid duurt het uithakken van een nestholte, afhanke lijk van de houtkwaliteit, minstens een week maar va ker twee of drie weken. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen LEUSDEN - De biljartvereni ging BVL houdt 15, 16 en 17 juni een open driebandentoernooi. De organisatie hoopt daarvoor sterke spelers te kunnen strik ken. Daarnaast zijn er ook klassen, waarvoor mindere goden zich op kunnen geven. Spelers met een moyenne van 0.55 en lager kunnen zich op geven bij de vereniging. Con tactpersoon is H. Jansen, Azu- riet 21. zijn ai milieubewust en ais ze een auto hebben, gebruiken ze deze vaak al selectief. Ik ben dus meer over het openbaar vervoer dan over het selectief autogebruik aan het voorlichten." Corry Verduin was als wethouder van onder an dere milieu en volkshuisvesting aanwezig. Ook zij betreurde het dat de actie op zo'n afgelegen lo- caue plaats vond. ,,Er is een alge mene richtlijn, dat er geen acties op het Erf mogen plaatsvinden, maar daar worden weieens uitzon deringen op gemaakt Zo'n uitzon dering had hier ook gemaakt moe ten worden. Deze actie had op het Erf gehoord." Aan het eind van de actiedag werd er in de VAD-bus een rond rit langs de knooppunten in Leus den en langs de Wetering en Alandsbeek gemaakt. Buschauf feur Erik Vrucht merkte op ,,Ik dacht dat ik met m'n bus naar een rrulieudag moest, maar dit was voor mij meer een openbaar ver- voerdinfodag Ik heb vragen van mensen beantwoord en naar hun kntiek geluisterd Zo'n dag als vandaag is best nuttig, je hoort dan waar mensen zich aan ergeren bij het openbaar vervoer. Opbrengst collecte LEUSDEN - De ZOA-collecte voor de vluchtelingenzorg in Malawi, die m de tweede week van april in de gemeente werd gehouden, heeft een kleine negenduizend gul den opgebracht. Leusden en Ach terveld waren goed voor 8.899.30 Met dit geld wordt medische hulp, voedselhulp en hulp in de vorm van langdurige projecten, zoals een kleding- en groenteproject moge lijk gemaakt. ACHTERVELD - De Achterveldse auto-, motor- en fietsclub (AMBC) houdt zondag 29 apnl een Konin ginnerit over circa 35 kilometer. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.30 uur in café-restaurant De Roskam, Hessenweg 212 in Achterveld (te genover de kerk). Meer informatie is verkrijgbaar onder nummer: 03425-1223. Greet] e Kaufeld LEUSDEN - De internationaal ver maarde jazz-zangeres Greetje Kaufeld treedt zondag 29 april op bij de Jazz-socièteit Leusden. De jazz-diva, die inmiddels kan bogen op een lange, succesvolle camere, zal worden begeleid door tenorsa xofonist Jan Menu en gitarist Peter Nieuwerf. Het optreden van Kaufeld begint om 14.30 uur in De Hakhorst. Sympatia LEUSDEN - In de penode van 1 april tot 14 mei gaan vrijwilligers m de gemeente van deur tot deur om het Sympatia-magazine te verko pen. Het bald kost twee gulden en de opbrengst komt ten goede aan medische zorg en onderwijsdoel einden voor mensen in de derde wereld. Buurtpreventie ACHTERVELD - In het kader van de actie Buurtpreventie wordt in Achterveld op dinsdag 8 mei een informatie-avond gehouden voor bewoners van de Kerkdijk, Van Geijnstraat, N. Wijntjesstraat, Ren- tinckstraat en de Ruurd Visser straat. Op de avond zal aan de hand van een videofilm uitleg worden gegeven over het doel, de midde len en de werking van het buurt preventieproject. De politiemen sen Goosman en Dooyewaard zul len de avond met hun aanwezig heid opluisteren om toelichting te geven. Meer informatie is verkrijgbaar bij buurtcoördinator N.A.J. Schou ten, telefoon: 03425-2407. Schaeffer (zittend, links) en The Bloopers treden zaterdag op i e Ine Wish. [advertentie) De actie vond plaats op het afgele gen parkeerterrein achter de Ha mershof. De organisatie was ver ontwaardigd over deze plaats. Betty Dirks: „We staan veel te ach teraf, dat nemen we de gemeente wel kwalijk De gemeente wil mee werken aan een beter openbaar vervoer en een betere bewust wording van het milieuprobleem. We hadden dan wel op het Erf moeten staan, want op deze ma nier bereiken we heel weinig mensen. We zijn erg teleurgesteld dat we met op het Erf mochten staan Ook de begeleiders van de pony's klaagden over de locaüe. ,,Er hebben nog niet zo heel veel kinderen op de pony's gereden. We zijn net met de pony's even door de Hamershof gaan lopen, toen waren er wel wat kinderen die mee kwamen. Het is jammer dat we op deze rotplek staan, de meeste winkelende mensen ko men hier niet Gerda Wiertz, vond de belangstelling nog wel meeval len. „Het grootste deel van de tijd ben ik toch wel in gesprek met mensen. Het is nu alleen wel zo dat er, om dat we zo achteraf staan alleen echt geïnteresseerde mensen op af komen. De meeste bezoekers 'Jinx' in De Geut LEUSDEN - De rythm blues band 'Jinx', dat vorig jaar tijdens Pud- dingproeven de Geut op z'n kop zette, zal zaterdag 28 aprü opnieuw een optreden verzorgen in het jon gerencentrum aan de Zwarteweg Jinx, dat zich laat inspireren door grootheden als Jimi Hendnx, Mud dy Waters, Freddie King en Johnny Winter, bestaat uit: Fred van Willi gen (gitaar/zang), Peter van Zon (mondharmonica), Bert Post (drums) en Ronald Bol (bas/zang). De zaal gaat open om 21.00 urn en de entree bedraagt vijf gulden. dit proces werkgroepjes opge richt. Wij proberen vanuit ons da gelijks bestaan, handelingen te verrichten die goed zijn voor het milieu Met deze actie 'selectief autogebruik' proberen we men sen bewust te maken van hun keu zes. Het is nog te vaak zo dat mensen, ook voor kleine stukjes, vanzelf sprekend de auto meenemen. We hebben deze actie in de kerk al geïntroduceerd. We hebben 1500 stencils verspreid en we kregen maar 24 reaches, dat is weinig maar het is een begin. Wat wel leuk was, is dat er de Zondag na dat we de stencils hadden uitge deeld. opeens opvallend weinig auto's bij de kerk stonden. De week daarna was het slecht weer en toen stond het parkeerterrein weer vol. Je kunt dus niet zeggen dat het een trend is geworden. De Leusdense schoon- kspecialiste met muzikale as- fcsTreesje Schaeffer zal zater- apnl met haar Rotterdamse ^ïdrngsgroep The Bloopers opwachting maken in het ver fde café The Wish (de voor malige Brouwenj) aan de Zwarte weg. Treesje The Bloopers tre den op met een uit rock roll, rythm blues en soul opgebouwd repertoire. Nummers als 'Knock on wood', 'Sweet nothings'. 'Stupid cu- pid' en andere worden door de Leusdense van een jasje voorzien. De acht man en vrouw sterke for matie start het optreden omstreeks 21.00 uur. witte zakdoek om de uitlaat, aan het eind van de weg was de zak doek nog wit. De busmaatschap pijen willen geleidelijk de oude bussen vervangen door milieu vriendelijker bussen." Voor de ldnderen was er een alter natieve manier van vervoer, een milieuvriendelijk ntje per pony. Terwijl de ouders met de actie voerders praatten werden de kin deren op deze wijze vermaakt Aan de bezoekers van de milieu dag werd een enquête en een test over het openbaar vervoersbeleid voorgelegd. De vragen varieer den van: Reist u weieens met het openbaar vervoer? Hoe vindt u de plaats van de bushaltes? en Hoe denkt u over het comfort in de bus? In de daarop volgende test werd gevraagd naar de kennis over de busdiensten van Leusden naar Amersfoort De vragen die hierin voorkwamen waren, voor mensen die niet dagelijks met de bus reizen moeilijk te beantwoor den. Bijvoorbeeld Hoelang doet een lijnbus over de nt van de ver ste halte in Leusden (Beekridder) naar het station van Amersfoort? en Hoeveel bussen njden er op een werkdag van Leusden-cen trum naar Amersfoort? De organi satoren van de actiedag zullen de uitkomst van de enquête aan de VAD aanbieden. MILIEU Het Comité Milieuzorg Leusden (CML) bestaat al ongeveer 15 jaar. Het comité heeft op dit moment twee actieve werkgroepen: Milieu educatie en Milieu beheer. Het CML geeft al jaren op alle Leus dense basisscholen milieueduca tie Naar de gemeente toe heeft het CML een adviserende functie. Gerry Gijanto van het GM daar over: „We volgen onder andere het afvalbeleid, de hinderwetver gunningen en de milieuplannen van de gemeente. De gemeente stuurt ons haar be leidsplannen toe en vraagt onze mening." Sinds kort is er een on derdeel Milieu defensie bij het CML. „Vroeger zat deze tak in bij de werkgroep ruimtelijke orde ning De werkgroep is nu een sla pende werkgroep, omdat de ruimtelijke ordening op het mo ment vnj vast ligt We volgen de ruimtelijke ordening natuurlijk wel op de voet, om minder goede ontwikkelingen zo snel mogelijk te ontdekken", aldus Gerry Gijanto De werkgroep Verkeer heeft ook een adviserende functie naar de gemeente toe. „We bestuderen alle stukken met betrekking op het verkeer, en geven er onze me ning over. Zoals nu met het ver- keersstructuur plan", aldus Betty Dirks van de werkgroep Verkeer. Het verkeers-structuur plan was bij de bus tentoongesteld. Het plan bestaat uit enkele voor genomen structuur wijzigingen in het verkeer. Betty Dirks: „We zijn voor een gewijzigde structuur bij de Burgemeester van der Post- laan De meeste auto's njden er veel te hard. Een snelheidsbeper- kende maatregel zou dus wel op z'n plaats zijn. Ook zijn we voor een aangepaste structuur bij de Hamersveldseweg. Momenteel gebruiken veel auto mobilisten de Hamersveldseweg als doorkruising van Leusden, door een aangepaste structuur moeten we proberen de auto's om Leusden heen te leiden via de groene zoom. We zijn tegen de suggestie van de gemeente om een stukje van de Noordennslag 'autovrij' te maken, dit zou name lijk weer meer verkeer op de Bur gemeester van der Postlaan en de Middenweg betekenen." Voor de werkgroep Milieu van de Raad van kerken was de milieu- dag de eerste keer dat ze buiten de kerk actie voerden Gerda Wiertz, van de werkgroep Milieu. „Vong jaar vond in de kerken het zogenaamde consiliair proces plaats. Dit is een wereldwijd pro ces van bezinning op vrede, ge rechtigheid en milieu. In Leusden zijn aan de hand van Tentoonstelling LEUSDEN - Onder auspiciën van de Historische Kring Leusden is in de kelder van het gemeentehuis een expositie ingericht over de Tweede Wereldoorlog. De expo sitie is van 26 apnl tot 11 mei en wordt besloten met een lezmg over 'De Gelderse Vallei in de mobilisa tietijd en de meidagen van '40' door Kees Cramer. De expositie is te bezichtigen op donderdag en vrijdag van 19.00 uur tot 21.00 uur en op zaterdag 28 april, maandag 30 aprü en zaterdag 5 mei van 10.00 uur tot 17.00 uur. De lezing van Kees Cramer wordt gehouden op 11 mei en begint om 20.00 uur. De tentoonstelling en de lezmg zijn gratis te bezichtigen. SDEN - Een bus van de VAD spandoeken, een expositie de structuurverkeersplannen de gemeente, ponyritjes voor ldnderen en enquêtes over nbaar vervoer en selectief au- jbruik waren de ingrediënten een milieu en vervoer actie elopen zaterdag bij de Ha- ishof. Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Verkeer en de fcgroep Milieu van de Raad de Kerken organiseerden je actie, die gehouden werd in van de internationale Over het weer had de niet te klagen, de zon op 'earth day'. De locatie; parkeerterrein ach- vond de organi- verre van ideaal. Twintig jaar geleden vond in Amenka de eerste 'earth day' plaats. De boodschap achter deze dag was: Mensen let op je aarde; ga zo goed mogelijk om met het milieu. De milieugroeperingen in Nederland hebben dit jaar, deze actiedag aangegrepen om de fiets en het openbaar vervoer te pro moten en te pleiten voor selectief autogebruik Op de Leusdense actiedag waren vooral veel folders om de belang stellenden over te halen tot müieu- bewuster gedrag. Er waren onder andere een folder van de ENFB (de Echte Nederlandse Fietsers Bond) en een folder met de titel: 'Halveer het autoverkeer'. De fol ders speelden in op de landelijke situaue. Op de aanwezige demon stratiebus van de VAD waren spandoeken bevestigd die verwe zen naar locale situaties Zo hing er een spandoek van de actiegroep 'Buslus'. Dit is een groep bewoners van de Wetenng en Aldnsbeek-oost. Zij willen de busverbinding, die sinds kort met meer door hun wijk loopt, terug hebben De buschauffeur van de demon stratiebus, Erik Vrucht deelde stic kers uit, liet kinderen op de be stuurdersplaats chauffeur spelen en legde uit hoe de busmaat schappijen met het milieu om gaan „De busmaatschappijen zijn bezig steeds müieuvriendelijker bussen in gebruik te nemen. Zo zijn er nu al experimentele bussen met een zogenaamd roetfilter. Zo'n bus heeft als proef een hele dag door Zwolle gereden met een Kaarttoernooi ACHTERVELD - In De Roskam in Achterveld wordt maandag 30 april een kaarttoernooi gehouden, waar klaverjas en schutjas gespeeld kan worden. Belangstellenden kunnen inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelna me kost vijf gulden. Voor een drankje en een hapje wordt ge zorgd. Het toernooi begint om 20.00 uur. ema-bijeenkomst Speel-o-theek dicht ISDEN - In het Vrouwenont- itingscentrum, in de kelder van 0 gemeentehuis, wordt op •W insdag 2 mei een thema-bijeen- rvst gehouden over 'Geloven Ij uwen anders?' Mevrouw ndsma, emancipatie-mede- 'kster bij het Dienstencentrum eusden, zal het thema inleiden, de orde komen zaken als posi- Sie en negatieve ervaringen van cwen met geloof en kerk en de ■"ïtsongelijkheid tussen mannen nouwen in de kerk. leer inlichtingen zijn verknjg- i bij Mia van Vuure (telefoon 07) of Marja van Wijk (946329). neme Blok-kwintet tc EN - In restaurant Bos en aan de Doornseweg 29 dinsdag 1 mei, onder auspi- van club Jazz-Sen, een optre- georganiseerd van het topen- MeFrancine Blok. Het Franci- Blok kwintet, dat zich smds de ichting m 1985 op de belangrijk- Nederlandse podia een goede n verwierf, bestaat naast zan- s Francine Blok uit: Peter Klu- (ja2z-gitaar), Nick van den ch (piano), Jos Machtel (bas) en Vroomen (drums), fel repertoire omvat nummers m stijlen latin, swmg, bebop en Het optreden begint om SO uur en de toegang bedraagt 50. LEUSDEN - In verband met een tentoonstelling is Speel-o-theek 'Hamertje Tik' van 25 april tot en met 16 mei niet voor het publiek toegankelijk Postzegels LEUSDEN - Aan de hand van dia's van postzegels zal de heer Van Driel, hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Bond van Füatelisten Verenigingen, een lezmg houden over de Tweede Wereldoorlog. De lezing wordt georgansieerd door de nagelnieuwe Leusdense postze gelvereniging De Loupe en wordt gehouden op dinsdag 22 mei m De Tü aan de Hamersveldseweg. De avond begint om 19.00 uur. Tienerdisco LEUSDEN - Jongerencentrum De Tü organiseert een tienerdisco, die vrijdag 27 aprü zal worden gehou den. Jongeren in de leeftijd van 11 tot en met 14 jaar zijn vanaf 18.30 welkom in het jongerencentrum aan de Hamersveldseweg. De en tree bedraagt één gulden. Er wordt geen alcohol geschonken. Het toe- gansgkaartje doet tevens dienst als lotnummer, waarmee een CD te winnen is. Meer informatie is ver krijgbaar bij Marco Boersma, tele foon: 945291.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5