Panorama Lisiduna ibliotheek vraagt meer egrip voor de vrijwilligers leusderkrcanl: Uitslag prijsvraag Autoradio's gestolen „De Hamershof hoort een beetje bij me" Koeler WOENSDAG 25 APRIL 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op de Dafplaats heb ben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag een autora dio ontvreemd. De dieven sloe gen een scheerraampje in om de auto te openen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbekenden gelijks valt er de nodige neerslag, die gepaard gaat met nogal wat gerommel in de vorm van onweersklap- pen. De temperaturen zijn er een stuk lager dan bij ons. Wij liggen dus net aan de goede kant van de weerme- daille. Vanaf morgen komt er in de bestaande verhoudingen op de weerkaart enige ver andering. Het depressiege- bied verwijdert zich gelei delijk wat in oostelijke rich ting. Daarnaast handhaaft het hogedruksysteem op de oceaan een uitloper in onze richting. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de wind gaandeweg naar de noord en later de noordwesthoek ver huist. Dat gaat gevolgen heb ben voor de temperatuur. Die moet vanaf vandaag terrein inleveren, ook gedurende de nachten. Het kwik tuimelt dan naar een meer normaal niveau voor de tijd van het jaar. De hogedrukuitloper bo ven Scandinavië gaat van het toneel verdwijnen en daar van maken de op de loer lig gende depressies op het noordelijk deel van de Oce aan gretig gebruik. Ter hoog te van IJsland ontstaat een diep lagedrukgebied, dat pogingen gedaan een autoradio weg te nemen. De inbrekers for ceerden een portier, maar slaag den er niet in de radio los te krij gen. De schade aan het voertuig is aanzienlijk. In het weekeinde hebben onbe kenden zes auto's opengebroken. In vijf gevallen, op de Vogelwikke, Wienckewijk, Ruige Velddreef, op het Burgemeester Buirungpark en op de Dafplaats verdween de auto radio. In één geval, op de Wederik, bleef het bij een poging. Slechts de auto werd beschadigd. koers zet naar Noorwegen. Aan de achterzijde van dat systeem stroomt koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden in de richting van Schotland, maar die zal ons niet kunnen bereiken. Wel kan een front van de genoem de depressie morgen dichter bij komen, wat regen is daar bij mogelijk. Maar grote hoe veelheden worden daarvan niet verwacht. Daarna gaat een nieuw hogedrukgebied het weer opfleuren. De zon keert terug, maar tot het weekeinde zal het aan de frisse kant zijn. Of het daarna opnieuw warmer wordt is nog onzeker. Een verregende Koninginnedag lijkt niet waarschijnlijk. De tweede tien-daagse pe riode van april gaf grote ver schillen te zien met de eerste decade, die thermisch nor maal, zeer droog en zonnig verliep. De afgelopen perio de was ruim 1 graad warmer en een stuk natter, maar ook duidelijk somberder. In Leusden noteerde medewer ker Kielstra een gemiddelde temperatuur van 8.0 graden. Er viel bij hem 33.4 mm neer slag. De hoogste tempera tuur werd afgelopen zondag geboekt. Toen werd het bij ons 19.0 graden. LEUSDEN - Vele tientallen in zendingen kwamen er binnen op door De Stad Amersfoort uitgeschreven prijsvraag over filmtitels met het woordje 'ba by" m de naam. Zelfs heeft een ijverige lezer de betreffende kolommen opgestuurd naar de redactie van Vrij Nederland voor de rubnek 'Geknipt voor u'. Inderdaad was er sprake van een typefout, waardoor de nieuwe -en inderdaad onbe staande- filmtitel 'Rosemray's baby' is ontstaan. De inzen ders, die deze titel als oplos sing gebruikten zijn gewoon meegedraaid in de trekking van de prijswinnaars. Het is met eenvoudig geble ken vijf titels op een nj te zet ten, gezien de vele gelijklui dende inzendingen. "Baby boom' en 'Three men and a baby' waren echter de absolu te uitblinkers. Deze titels wer den het vaakst genoemd. Ge zien het groot aantal inzenders is besloten extra vrijkaarten beschikbaar te stellen. De prijswinnaars zijn: S. de Nooyer Tolick 2 Hoog land, Monica Briesum Arubalaan 46 c Amers foort, Pamela Kok Miere- veldstraat 18 Amersfoort, B. Miedema Soesterweg 232 Amersfoort, Silvia Dappers Geallieerden straat 5 Amersfoort, L. Bullock Ariaplein 116 Amersfoort, M. Dijkstra Isseltseveld 64 Amers foort, M. Hessels De Bye- straat 7 Achterveld-Leus den, A. Peperkamp Schim- melpennickstraat 30-a Amersfoort, Priscilla Kok Miereveldstraat 18 Amersfoort, Angelique Woudenberg Eline Vere- straat 9 Amersfoort en W. Hessels-Hubers De Bye- straat 7 Achterveld-Leus den. Alle pnjswinnaars van harte gefeliciteerd! De filmkaartjes kunnen -tot dinsdag 1 mei -op vertoon van een legitimatiebe wijs- worden afgehaald bij de kassa van het Grand Theatre te Amersfoort. Men kan bijvoor beeld een keuze maken uit de volgende films: 'Look who's talking (met John Travolta) en 'Romeo' (met Monique van de Ven). Dat ik mijn eigen zaak als m'n favoriete plek in de Leusden heb gekozen is natuurlijk niet zo verwonderhjk. Ik verdien hier per slot van rekening m'n brood en breng hier een groot deel van m'n tijd door. Maar ik doe dat ook met veel plezier Hoewel het waarschijnlijk wat afgezaagd klinkt, durf ik rustig te zeggen dat m'n werk m'n hobby is. Ik ga nog elke dag met veel plezier naar mijn werk." „We zitten hier met een ploeg jonge ondernemers. En dan bedoel ik met persé de leeftijd, maar met name het aantal dienstjaren. Veel collega's zijn hier begonnen. De collegialiteit is mede daardoor pnma. Eigenlijk is het een soort vriendenclub. „Maar ook in ruimere zin ben ik meer dan gemiddeld bij dit winkelcentrum betrokken. Zo ben ik vanaf het slaan van de eerste paal voor De Hamershof bestuurshd geweest van de winkehersvereniging, waai ik nu voorzitter van ben. Ook al weer een hele tijd, overigens. En zoiets doe je alleen maar als je het ergens naar je zin hebt en het de moeite waard vindt. Dan is het met erg om wat extra inspanningen te verrichten, helemaal niet als dat ook nog vruchten afwerpt. „Wat het centrum zelf betreft hebben we nog wel wat wensen. We hopen dat die met de komst van de uitbreiding en de toegezegde face-hft gehonoreerd zullen worden. De aanwezigheid van de lift en de foppen in de promenades zijn het grootste struikelblok. Die doorbreken de vsuele hjn in de lengte van het centrum. En zo ervaart de consument dat ook. Dat is een misser gebleken in het ontwerp. „Op het moment dat ik hoorde dat hier in Leusden een meuw winkelcentrum zou komen, heb ik me als gegadigde gemeld. Op dat moment zat ik in Amersfoort op de Leusderweg, dat toen een beetje het verlengstuk van Leusden was. In 1982 heb ik m'n zaak daar, die ik m 1974 van m'n moeder had °vergenomen, afgestoten. Van die beslissing heb ik nooit spijt gehad. Ik ben ook in Leusden gaan wonen en hoewel ik een geboren en getogen Amersfoorter ben, wil ik hier nooit meer weg. Naam: Pim Berghuizen Beroep: Winkelier, voorzitter van de winkeliersvereniging De Hamershof. Favoriete plek: Winkelcentrum De Hamershof - De openbare bibliotheken in Nederland hielden elopen zaterdag hun jaarlijkse bibliotheekdag. Door middel bijzondere activiteiten werd de aandacht van de lezers okken. Een van de landelijke acties was de inzameling van kenkoffers voor vier Derde Wereldlanden, ter gelegenheid het internationale jaar van de alfabetisering. Botswana, Zaïre, Brazilië en het Indonesische Oost-Timor geen bibliotheken. De boekenkoffers zijn draagbare lees- tjes, uitgevoerd in staal of hout, die elk tussen de 60 en 100 .ken bevatten. Er kunnen veel mensen mee bereikt worden, [ordat ze verplaatsbaar zijn. Men kan de strijd tegen de anal- letisering helpen door een bijdrage te storten op postgiro [87, ten name van NBLC, Den Haag, onder vermelding van lekenkoffers'. Provinciale Bibliotheek Cen- (PBC) gaf ter gelegenheid de bibliotheekdag het boek roek van Abdij tot Natuur- >ied' uit. Het onderwerp van boek sluit aan bij de grote be- gstelling voor natuur en milieu: landschap van de provincie echt. De bedoeling is dat er op vele informatie die in de biblio- ek over milieu en natuur te krij- is, gewezen wordt. Het boek erknjgbaar voor 5,- in de bi- itheek EUW-LANGENBEEK van de 47 bibliotheken in de ivincie Utrecht, is Nieuw-Lan- ibeek in Leusden De dage- se leiding is in handen van Lies- li Ram. Samen met vier perso- ilsleden en 38 vrijwilligers yt zij ervoor dat de Leusdense hotheek zoveel mogelijk open Zij is er sinds de start van uw-Langenbeek in 1976 bij be- dcert ,,Ik weet nog dat er boe- werden uitgeleend vanuit de ochie. Daar stonden een paar ■ten, voornamelijk met romans, bouw van deze bibliotheek ik nog meegemaakt. In juli dat jaar ben ik begonnen om nen met een aantal vrijwilligers boekencollectie op te bou- i", aldus Liesbeth Ram jen wij begonnen met de bi- ütheek hadden wij voor Neder- dse begrippen niet zoveel boe- Binnen één week was dan bijna alles al uitgeleend. De ectie is m de loop van de tijd ■k uitgebreid en wat meer afge- md op het bevolkingsaantal zijn van 12 000 naar 40 000 ge it." uw-Langenbeek heeft ïnmid- 9000 leden Dat is zo'n 40% de Leusdense bevolking Lies- t Ram vindt dat een vnj hoog centaqe. ,,Het landelijke ge middelde van mensen, die lid zijn van een bibliotheek, ligt op 27%. Dat houdt in dat de bibliotheek in Leusden intensief gebruikt wordt In Leusden kent gewoon iedereen de bibliotheek." VERBOUWING De bibliotheek gaat voor twee mil joen gulden verbouwd worden. Liesbeth Ram vertelt: ,,De nieuw bouw gaat dit jaar nog beginnen, waarschijnlijk na de bouwvak. Er hoeft nog maar een raadsbesluit over genomen te worden." Het plan voor de verbouwing is door het bestuur, personeel en een ar- chitekt gemaakt. ,,De gang en de huidige jeugdafdeling, het schuurgedeelte, worden afgebro ken. Daar komt een gebouw, met een verdieping erop. te staan. Het is de bedoeling dat de studieboe ken. naslagwerken, tijdschriften, LP's en CD's beneden komen en dat de arthotheek en de romans naar boven gaan. De oude boer derij wordt gedeeltelijk voor de jeugd en gedeeltelijk personeels ruimte." De bouw neemt zeker negen maanden in beslag. Een tijd die met andere huisvesting over brugd moet worden. ,,Het is nog onbekend hoe dat opgelost wordt. Ik heb echt geen idee Mis schien moeten de jeugd- en vol wassenenafdelingen in verschil lende noodgebouwen onderge bracht worden Maar dat is erg vervelend Veel mensen zijn ge wend om samen met hun kinde ren naar de bibliotheek te gaan en met om eerst naar het ene gebouw en vervolgens naar het andere. Aan een verbouwing zitten vol gens Liesbeth Ram nog andere na delen. ,,Als de ruimte groter wordt, kan alles ook ruimer staan De mensen kunnen dan al gauw denken dat er weinig boeken zijn, terwijl het om hetzelfde aantal gaat. Daar komt bij dat een ver nieuwde bibliotheek altijd nieuw publiek trekt. Dat heeft conse quenties voor de keuze tussen de boeken: die wordt kleiner Liesbeth Ram wil nog eens bena drukken dat er veel vrijwilligers zijn om de uitleendiensten te draaien. „Onze bibliotheek is geautomatiseerd. Het is erg inten sief om nieuwe mensen daarmee te begeleiden Er is meer kans op fouten, dan met het vaste perso neel. Ik hoor weieens gemopper over de njen. die soms door nieuwe vrijwilligers veroorzaakt worden. Vaak hebben wij tien nieuwe krachten per jaar erbij, maar zij zijn het wel die ervoor zor gen dat de bibliotheek vaak open kan zijn Mensen moeten daar wat meer begrip voor opbrengen." TARRAFAL Leusen heeft in het kader van de landelijke actie het arme vissers dorp Tarrafal op de Kaapverdi- sche eilanden aan extra boeken willen helpen. Tarrafal is de afge lopen jaren al door Leusden ge holpen met de opzet van een ei gen bibliotheek. Deze werd in ja nuari officieel geopend Dit jaar le verde de collectebus 10,- op Liesbeth Ram vertelt hoe het pro ject begon: Iemand uit Leusden werkt op de Kaapverdische eilan den. Die heeft Tarrafal op het idee gebracht om de Gemeente Leus den de vraag te sturen het dorp te helpen met onder andere een bi bliotheek. maar ook bijvoorbeeld met de kinderopvang De be stuursleden van Nieuw-Langen- beek zijn in 1986 begonnen om Tarrafal aan een bibliotheek te helpen. Wij hebben toen oude boeken verkocht, waarvan de op brengst voor Tarrafal was." .,Er is toen alleen geld gezonden Portugese boeken zijn hier moei lijk verkrijgbaar Wij hebben het wel geprobeerd, maar het moes ten ook een bepaald soort boeken zijn. Er is wel wat klein materiaal meegestuurd, zoals peuterboe- ken. Die hebben weinig tekst en dat hebben wij laten vertalen." Het gemeentebestuur in Tarrafal heeft zelf kasten getimmerd en de boeken gekocht Het is een klein zaaltje, en ook het aantal boeken is niet erg groot. ..De bibliotheek is dein wel geopend, er blijven nieuwe boeken nodig." Op het moment heeft het biblio- theekbestuur in Leusden niet zo veel meer te doen met Tarrafal. Er is nu een aparte werkgroep Tarra fal Deze knjgt een kleine subsidie van de gemeente. „Tot nu toe is het contact altijd via andere men sen gegaan. Die zijn er gaan kijken en zij kwamen het bestuur vertel len hoe het eraan toe ging. Ik hoop dat wij nog eens een uitnodi ging krijgen om er op bezoek te gaan." aldus Liesbeth Ram Een Kaapverdiaanse muziekgroep bracht 's middags zijn klanken ten gehore achter de bibliotheek. De Rotterdamse havenarbeiders speelden de muziek van hun ge boortegrond. De portugeestalige zangeres werd begeleid door een violist en vier gitaristen. Ondanks het mooie weer trokken zij met zo veel pubhek Voor geïnteresseerden was er een stand van de werkgroep 'Leus- den-para-Tarrafal' Daar kon veel informatie ingewonnen worden over de Kaapverdische eilanden. Naast documentatie waren foto's aanwezig. Ook werden er hapjes van de eilanden aangeboden Daarnaast was een verkoopstand van de solidanteitswinkel 'Leus- den-Achterveld' in Nieuw-Lan- genbeek te vinden. De meest uit eenlopende dingen, van sieraden tot boekjes, waren er te koop De bibliotheek zelf schonk koffie en limonade voor de grote en kleine bezoekers Kinderen kon den maskers, kleurplaten, ballon nen en zonnekleppen krijgen. Abonnementenhouders konden dit keer gratis LP's, CD's en kunst werken lenen. Eventuele boetes werden gehalveerd. Maar ook met-leden konden profiteren van deze bibliotheekdag; zij konden een gratis proefabonnement krij gen. geldig tot 1 juli 1990 Ook hiervoor was de belangstelling met overweldigend Tot nu toe hebben veertig mensen een proefabonnement genomen. Bij de huidige luchtdrukver deling profiteren wij, even als grote delen van de Britse Eilanden en Scandinavië, van de nodige zonneschijn. Afgezien van een enkel buitje in de middag en avond is het redelijk standvastig weer. Dat is goed merkbaar aan het geringe verloop van de barometer. Die heeft de afgelopen dagen vrijwel con stant rond de 1010 millibar geschommeld. Ten zuiden van de lijn Pa- rijs- Midden Duitsland-Al- pengebied echter geeft het weer nu niet direct aanlei ding om over naar huis te schrijven. Het hogedrukge bied op de Oceaan koestert meer belangstelling voor de regio Schotland-Scandina- vië, dan voor de landen in Centraal Europa en rond de Middellandse Zee. In plaats daarvan worden die gebie den in de wurggreep gehou den door een omvangrijke depressie, die ook op wat grotere hoogte stevig in het zadel zit. Het gevolg daarvan is een sterk wisselvallig weerbeeld in die streken. Da-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7