e Drieduizend kilometer tussen El Alamein en Achterveld 1 eusd p k pnfit Canadezen bevrijden Nederland Gedenksteen <5R IET HAK ACHTERVELD - Achter veld 28-30 april 1945. In de school zijn er de besprekin gen over de voedselvoorzie ning aan de bewoners van hongerend West Nederland. Reeds op 29 april 1945 stijgen tientallen vl?«Hjtvigen in En geland op en droppen vele duizenden kilogrammen voedsel boven de provincies Noord- en Zuid-Holland. Na enkele jaren in de strijd te zijn geweest om Europa te bevrijden van het Duitse juk zijn er nu duizenden soldaten ingezet voor de voedselaan- voer. Vijf en veertig jaar la ter komen de 'voedsel solda ten veteranen' over in Neder land. Vrijdag 4 mei 1990 vertrek ken 10 Canadezen, 5 Austra liërs, 4 Nieuw Zeelanders, 84 Amerikanen, 10 Polen en 91 Engelsen vanaf het ont vangstkwartier Crailo bij La ren NH naar Achterveld. Deze internationale groep zal in Achterveld arriveren om 9 uur en mede onder leiding van Luchtveldmaarschalk Sir David Berry Evans, chef van de Britse Luchtmacht Straf een bezoek brengen aan het schoollokaal waar de Voedselconferenties werden gehouden. Er is door het 'Archief Ach terveld Toen-Nu' een kleine fototentoonstelling in ericht over deze conferenties' de teksten zijn in het Engels en Nederlands gesteld. Burge meester Panis zal de gasten verwelkomen. Omstreeks kwart voor elf gaan de 204 gasten naar Paleis Soestdijk alwaar zij worden ontvangen door Prins Bernhard die op 30 april 1945 op de Conferentie in Achterveld aanwezig was en hierdoor nauw was be trokken met de voedselvoor ziening voor hongerend West-Nederland. De dagen van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog naderen weer. Voor Leusden en Achterveld, waar een deel van de Valleistelling was, zijn dat bijzondere dagen. Ach terveld was in de nadagen zelfs het toneel van internatio nale voedselconferenties. De komende weken zal er een serie verhalen van de hand van J.M. Schouten in deze krant verschijnen. Zij gaan over de vijf oorlogsjaren in Leusden en Achterveld. De verhalen gaan met name over het begin en het einde van de oorlog. Deze week gaat het over de geallieerden, die aan het einde van de oorlog hebben meegevochten voor de bevrij ding. Schouten hield in die dagen een dagboek bij, waaruit in deze aflevering enkele gedeeltes zijn opgenomen. De oorlogslachtoffers komen op 9 mei aan de orde. De serie wordt afgesloten met een verhaal over de verwoestingen in 1940 en de grote stroom vluchtelingen die daarvan het gevolg was. ACHTERVELD - September 1942-Mei 1945 - Tussen deze twee tijdstippen liggen ruim drie duizend kilomter, de afstand tus sen het Egyptische dorp El Ala- mein en de valleistelling bij Ach terveld. De strijdende partijen, zijn Duitsland en Italië enerzijds en de geallieerde legers van on dermeer Amerika, Canada en En geland anderzijds. Op 17 april 1945 is Barneveld bevrijd van de Duitse overheersing. De vol gende dagen is Achterveld om de andere dag bezet door de Cana dezen en de Duitsers: Niemands land. Het einde van de oorlog in Europa is op 5 mei 1945. Het is op 28 april 1945 bar slecht weer, het regent en het is win derig en koud. Maar toch wil ik even gaan kijken naar de begrafe nis van Aaltje Pruum. Van de BS- ers Lauw Baaiman en Cor Bokkers mag ik niet door naar de Dode- weg. Dan ga ik wel bij ons over het distelland Militaire politie, want er is een belangrijke verga dering in de school. Vier mannen dragen de houten latten en karton- kist van Aaltje. Maar plotseling zakt op het einde van de kist het sterke karton iets naar beneden en nog snel weten de dragers de kist op de Dodeweg neer te zetten en te voorkomen dat de beide beentjes er onderuit zullen ko men. Er is niet eens goed hout meer om een kist te maken, de oorlog volgt de mens tot de dood toe. Het is drager Kees Wouters die zag dat een been te zien was. Tim merman Theus werd gewaar schuwd en die kwam met een oude deur, ze werd onder de kist geplaatst en zo kwam Aaltje toch op het RK Kerkhof. De mannen waren nat geregend en goed koud geworden en hebben een paar eigen gebrouwde sneveltjes gedronken bij Aart Bosman, ach terom in "De Roskam". Het is onbegrijpelijk maar kenne lijk zijn niet alle soldaten op de hoogte van een tijdelijke wapen stilstand. In de buurtschap "Ee- melaar" is er een kort gevecht tus sen de Duitsers en Canadezen. De 31-jarige burger Roel Tijmensen geraakt hierbij door kogels zwaar gewond. Hij wordt overgebracht naar Apeldoorn en is daar de zelfde dag overleden. Dagrapport Seaforth. Achteveld. The weather was turning bad. Rain, storms and wind make us grateful for our billets, temperatu res were low also. Visibility. The truce was stille force. We heard that among the other notables at the conference at Achteveld. In het kantoor van de Coöperatie, DONDERDAG 3 MEI 1990 10 Canadese soldaten in buurtschap ,,De Fliert" i Gerarda v.d. Hengel-v. DijkJohanna Aleida v.d. Hengel; Lies v. Aalten; Diet v. Aalten; Wim v. Aalten. de tegenpartij een Canadese groep is. Een Duitse soldaat raakt zwaar gewond en wordt binnen gebracht in het huis van dokter Braun. Diens vrouw verleent eer ste hulp en haar wordt zwijgplicht opgelegd door de Duitsers die ge zegd hebben: "We komen hem (de zwaar gewonde) morgen op halen." De volgende dag gaan de Cana dezen, waaronder Bolton op on derzoek uit. Ze vinden er de zwaar gewonde Duitser en maken hem krijgsgevangen. De witte villa van de dokter is vanuit de Duitse linie onder Amersfoort goed te zien. Als tegenmaatregel wordt hierop vuur gericht. Echter de kanonslo pen zijn zodanig uitgesleten dat de projectielen teveel afwijken en daardoor weirug schade aanrich ten. Bolton is uitkijker op de Achter- veldse toren. Op zondag 22 april 1945 is er Duits granaatvuur vanaf de stad Amersfoort op Achter veld. Het is omtrent 18.00 uur. Bol ton zoekt dekking achter het huis van de bovenmeesterswoning. Enkele granaten ontploffen vlak bij. Hij ziet de bakkersvrouw Ma ria van Ommen hevig bloedend met een afgerukt been liggen en vlakbij ligt er de 15-jange Griet- van Arie Hak, zij is dood. Adres van Wilbert Bolton: RR 4, Picton, Ontario, Kok TO, Canada. Brouwn Hunter. Ik moet een rog gebrood brengen bij boer Moes bergen in Sibenë, te voet, want de moffen pikken je fiets zo af. In de Postweg, bij de Lorum, lopen on geveer 20 Duitse soldaten. Plotse ling hoor ik het geratel van car- riërs en zie daarvoor Canadese soldaten lopen. Het wordt een vuurgevecht. Ik ga voorover lig gen in een droge sloot. De kogels fluiten over en weer. Ik hoor het enorme gesis van een vlammen werper en voel de warmte. Ein delijk dan is het stil en kruip ik de sloot uit. Er staan zwaar gewapende Cana dezen bij twee gesneuvelde ka meraden waaronder de soldaat Hunter Brown. Die naam hoor ik en heb dat direct opgeschreven in mijn klantenboekje. Het bos bij het huis O ra et Labora van de Ge zusters van Voorthuizen is zwart gebrand. Vooraan liggen twee zwart geblakerde lijken en aan de helmen kun je nog net zien dat het Duitse soldaten zijn. Maar voor de rest zijn ze onherkenbaar. Ze wor den in groene lakens gelegd en per carriër weg gereden naar de richting De Glind en verder, hoor ACHTERVELD - Op 4 mei zal omstreeks 18.25 uur een gedenk steen worden onthuld in Achter veld ter nagedachtenis aan de bur gerslachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Daarbij zullen en kele nabestaanden aanwezig zijn. De onthulling wordt voorafgegaan door een middagprogramma met onder meer een diaprojectie en een broodmaaltijd. De muziekver eniging DWS zal tijdens de herden king spelen. De gedenksteen is betaald uit vrijwillige bijdragen. Het is moge lijk om geld te storten op de rke- ning van de 'Groep Achteveld 1939-1945' rekeningnummer 300753373 van de Rabobank. De 15-jarige Griet Hak, die bij een granaataanval dodelijk werd getroffen. achter de zaal van Zandbrink, is het onderkomen gevestigd van de Binnenlandse Strijdkrachten. Het zijn jongemannen van Achterveld of directe omgeving. Eén van hen Kees Bouthoorn is doende de stengun te ontgrendelen. Dat ge beurt niet goed. Plotseling gaat een schot af en een kogel vliegt door het rechterbeen van Mees Bunt. Hij bloedt hevig en wordt verbonden. Daarna snel naar Bar neveld. Men acht het noodzakelijk dat hij naar een ziekenhuis gaat. Apeldoorn zit vol met gewonden, Amersfoort is nog bezet, Arnhem vernield. De reis in een legerwa gen gaat heel ver weg, naar een ziekenhuis in Gent - België. Daar wordt hij geholpen, de genezing duurt vrij lang Want het is pas eind juni 1945 als Mees m zijn ou derlijk huis m de buurtschap Mus- schendorp terug keert. Eieren Op het moment van de wapenstil stand in Achterveld en bezetting door de Canadese soldaten was Hamersveld nog bezet door Duitse soldaten. De nederlaag van Duitsland was in direct zicht. Maar toch was het de Ortskommandant van het dorp Hamersveld die da gelijkse vijftig eieren vorderde. Canadezen Ook al is de Engelse taal voor mij niet zo eenvoudig, ik kan het toch wel iets volgen en heb met meer dere soldaten kunnen praten. Alley Cyril Jack. Hij behoort bij de 15e Batterij, 56e Heavy Regiment. Royal Artillerie. Hij begon de stnjd in Tunesië, invasie bij Salerno, al vechtend naar Napels en Rome, dan in Frankrijk en tenslotte in Achterveld. Hij draagt en bedient een 7.5 houwitser 200 lb. en die is ongeveer 85 kg zwaar. In Achter veld is hij gelegerd bij de familie G. Kok-Koller NW scuin tegen over de kerk. Hij is uitkijker op de toren. Veel later schrijft hij een boekje van 75 bladzijden in de En gelse taal: "The story of 56 Heavy Regiment 1940-19462. Woonadres: 46 Sea View Estate. Nearly Abbey. Southampton. Engeland. Bolton Wilbert. Luitenant Princess Patricia Canadian Light Infantry. Kwartier bij een arts in Barneveld en daama in de bovenmeesters woning te Achterveld. Op vrijdag 20 april 1945, in de nachtelijke uren raken twee Duitse soldaten- groepen met elkaar in vuurge vecht, in de veronderstelling dat ik later, naar de buurt Oldenbar- neveld Cochrane Murray. Hij is een paar denfokker. Ik zie hem bij De Kleine Riet met nog een paar sol daten. Ze gaan daar het bos in om Duitsers krijgsgevangen te ma ken. Een paar uur later zie ik hem en zijn kameraden met vier Duitse soldaten in een jeep bij de zaal van Zandbririk-Coöperatie, daar zijn ze aan het koffiedrinken. Ver der gaat de reis naar richting Bar neveld. De Duitse soldaten zijn niet meer gewapend. Davis John. Dunedin. 70 Fawkham Avenue. Ned.Bam. Longfield. Kent. Van hem mag ik - in het zandgat van de boerderij "Groot Achterveld" van Mardelis Rutte - schieten met een geweer. Zes schoten. Dat is leuk werk. Deutsch Rudy. Hij is 21 jaar en Rode Kruis soldaat. Zijn kwartier is - tijdens Duits granaatvuur in de kelder - op de kelderkamer, schuin tegenover ons, van de eier boer Hein van den Hengel. Enkele keren zie ik hem met gewonden wegrijden in de richting van Bar neveld. Hij woont RRI, Red Deer. Alta,T4N5El, Canada Donald Neil. Hij is met vechten be gonnen in Italië. Zijn kwartier is bij boer Lagerwey op de hoek Scher- penzeelseweg/Postweg, buurt schap De Glind. Op een benzine brander zie ik hem eieren bakken. De Canadezen hebben een paar jaar blikvlees en blikgroenten moeten eten. Daarom zijn ze nu zo gek op vers gebakken eieren en op vers vlees braden en op verse groenten uit de tuin. Fairfield Maq. Hij is Medicinal Ma jor. Is de strijd begonnen op het eiland Sicilië, oversteek Italië, Frankrijk, België naar Achterveld. Het is 3 mei 1945 als ik hem zie rijden op het witte paard van Karei van de Munt dat op stal staat bij café De Roskam van Aart Bosman. Freeman Godfrey. Hij staat op wacht bij het Baarhuis bij het Ge sticht. Daar is een opslagplaats van munitie. French Corporal. Als ik rogge brood moet wegbrengen naar Moesbergen m Siberië zie ik bij de Siberische beek een paar sol daten staan bij een gesneuvelde. Ik mag het oorlogsidentiteits- plaatje zien en daar staat de naam van French op. De gesneuvelde is van de D-compagnie Seeforth Highlander. Verderop ligt nog een gesneuvelde Canadees. Frost C S. Colonel. Adres 50 Bay- view Wood, Toronto, Ontario, M4N 1 R7. Hij schreef het boek in de Engelse taal: "Once a Patria2", 564 bladzijden. Contactadres NL: H.W. Hanruvoort, Molleruslaan 14 te Apeldoorn. In dit boek be schrijft hij onder meer de bezoe ken aan nuj. Gelfand Robert. 546 Aikins St. Winnipeg, Manitoba. Canada. In de buurtschappen Eemelaar en De Kieftkamp spoorde hij meer dere verborgen landmijnen met het blote oog op. Geachin Walter Q.Mc. 78 Dean St. W 4. Melbourne. Australië. Trok soms in zijn eentje naar voren, korte tijd later hoorde je dan bren- schoten en was hij kennelijk in ge vecht geweest met Duitse solda ten. Een keer heb ik hem gezien met twee krijgsgevangenen, jonge Duitse gnjs geüniformeerde soldaten. Harper David. Hij is ingekwartierd bij boer Leenstra op De Glind. Met enkele soldaten gaat hij het bos van landgoed De Boom in om er Duitse soldaten krijgsgevangen te maken of als het op een gevecht aankomt ze voor te zijn. Hij is een scherpschutter en zou al enkele Duitse soldaten hebben neerge schoten. Imbery boer in Canada. Is in vuur gevecht geweest met de in het Jannendorp en bij de boer derij De Fliert. Mahony P.J. Sergeant. 66 Con- naught B. Margate Kent. Hij legde bij ons in de hoek van de kamer zo maar vijf handgranaten neer. Na het koffiedrinken, pakte hij de gra naten op en ging gewoon weer het huis uit. Richting Duitse linie. Perett Fr. Lt. Op 24 april 1945 ge sneuveld bij de Siberische beek. Colonel Sydney Frost vocht onder meer in de buurt van Achterveld. Op mei zal hij aanwezig zijn bij de onthulling van het monument vooi burgerslachtoffers. ACHTERVELD - C. Sydney Frost uit Toronto Canada was in 1942 Colonel van de 'Prin cess Patricia's Canadian Light Infantry'. Hij streed daadwer kelijk mede voor de bevrij ding van Europa en geraakte twee keer vrij ernstig ge wond. De laatste oorlogswe- ken maakte hij mee in Gelder land en als eindplaats Achter veld. Na de oorlog vestigde hij zich als advocaat en procu reur en is hoofdzaakgelas- tigde voor Canada voor de import van een bekend auto merk. Hij schreef het 564 bladzijden tellende boek 'Once a Patria', 'The memoirs of a Juior Infantry Officer in World War II'. Hij bracht eerder bezoeken aan Achterveld. Colonel b d. Frost zal op vrijdag 4 mei om streeks 18.30 uur tijdens de onthulling van de Gedenk steen voor 25 burgerslacht offers aanwezig zijn. De laatste foto in Nederland van twee Canadese soldaten. Zij hoorden tot de Seaforth Highlanders en waren gelegerd in de buurtschap De Glind. Zij hebben hun brengun opgesteld in de buurt van boerderij De Knip. Het huis van de familie Van den Hengel-van Laar. De Canadezen hadden dit huis bezet en ingericht als Rode Kruispost.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 10