Bas van de Moolen wint alles bij zeepkistenrace! iacht aan een zaal vol zieke kinderen!" )ie neemt Cindy te grazen mtttmrnmrnim je's wens vervuld: een bezoek aan een ziekenhuis krant IBDAG 3 MEI 1990 plaatselijk nieuws het ziekenhuis doordat ze een been braken. Met een gebroken been moet je in bed blijven. Vaak met je been hoog hangend in een takel. Veel andere kinderen blijven maar een paar nachten in het ziekenhuis. De dag voor de dag van - en de dag na de operatie. Wie geope reerd gaat worden of net is, mag met uit bed. Veel ondersteken zijn dus nodig. Ze gaan allemaal in de 'afwasmachine'. Geen gewone af wasmachine maar een speciale, waarin alles met alleeen schoon maar ook gedesinfecteerd wordt. Dat betekent dat alle mogelijke ziektekiemen die in de po zaten, daarin doodgemaakt worden. In het slob wordt ook de vuile was bewaard voordat deze naar de grote wasserij gaat. Naast het SLOB is de keuken. Hier staat het drin ken, dat vaak door bezoekers voor de zieken wordt meegenomen m de koelkast. Hier wordt koffie ge zet, fruit klaargemaakt en de 'klei ne' afwas gedaan. De 'grote' afwas van het warme eten gaat naar de 'grote' keuken die ergens anders in het ziekenhuis is. OPNAME Sjoukje kreeg precies te horen wat er gebeurt wanneer je in het ziekenhuis komt. Zelfs als je op straat een ongeluk hebt gehad, kom je niet onverwachts. Vanuit de ambulance is naar het ziekenhuis gebeld. Daardoor weet de zieken auto in welk ziekenhuis een bed vrij is en in het ziekenhuis weten ze wie er komt en wat er ongeveer aan de hand is. Wanneer iemand op de kinderafdeling binnekomt wordt hem eerst een heleboel gevraagd. Bijvoorbeeld hoeveel boterham men hij wil eten. Anita, de team leidster, vertelde; „Al wil je er zes, dan krijg je ze hier". Daarna wordt je gewogen en gemeten. Sjoukje dacht dat dit gebeurde om te weten of je in het bed past en er niet door heen zal zakken. Dat was niet zo. Lengte en gewicht zijn belangrijk voor de hoeveelheid medicijnen en, bij een operatie, narcose die iemand moet hebben. Onder nar cose slaap je heel, heel diep. Zo diep dat je niets voelt en niet wak ker kunt schrikken. Vaak wordt ook een beetje bloed gepnkt. Anita „In bloed kun je al zien of iemand griep krijgt, voordat iemand zich ziek voelt. En wie griep heeft of krijgt kan niet geopereerd wor den." Direkt na de opname gaan de kinderen die niet ziek zijn en geen ongeluk gehad hebben, niet direkt naar bed. Ze gaan naar de speelka mer. De speelkamer is een grote gezellige ruimte met kasten vol speelgoed. De eerste ochtend mo gen vaders of moeders daar ook komen. Later niet meer. Hedwig, de spelleidster, legde uit waarom; „Hier spelen alle kinderen die geen besmettelijke ziekte hebben. Veel kinderen, die een gebroken been hebben of zo, komen hier met bed en al. Wanneer alle moeders hier zouden komen werd het veel te vol. Bovendien is het niet leuk voor de kinderen waarvan de moe ders niet de hele dag kunnen ko men. Want vaders en moeders mo gen hier de hele dag komen. Zelfs 's nachts blijven als een kind echt niet wil gaan slapen zonder. Maar als ze komen moet het patiëntje in zijn kamertje blijven." In die ka mertjes is het een stuk minder ge zellig wanneer de mede-patientjes allemaal in de speelkamer zijn. Met als gevolg dat heel wat kinderen hun moeder vragen alsjeblieft niet de hele dag op bezoek te komen, want anders kunnen ze nooit leuk meespelen. Bij mooi weer mogen LETJSDEN-ZU1D- Bas van de Moolen (12) won niet alleen, omdat hij de mooiste zeepkistenkar had. Hij reed er ook het verste mee. Bovendien maakte zijn kar het meeste lawaai. Kortom Bas van de Moolen won alles wat er maar te winnen viel tijdens de zeepkistenrace, op Koninginnedag in Leusden-Zuid. Zijn zusje Karen van tien, werd op alle fronten, goede tweede. Nou was dat eerlijk gezegd, niet zo heel moeilijk. In tegenstel ling tot vorige jaren, was Bas de enige die met een zelfgebouw de racekist aan de start kwam. Vonge jaren stonden er soms mooie karren aan de start. Het en thousiasme van een paar goede bouwers nam waarschijnlijk af door de leeftijd en misschien ook wel doordat een paar modellen om veiligheidsredenen werden afge keurd. Want de organisatoren van de race en de helling, blijven aan de veiligheid denken. De jongeren van de jongeren vereniging Juid, bouwen al jaren lang met veel plezier een twee me ter hoge helling. Wie daar van af durft moet een helm dragen en een kar hebben die stevig is en voor zien is van goede remmen. Bas van de Moolen zijn kar voldeed aan alle eisen. Hijzelf had alles aan de skel ter gedaan behalve het lassen.De skelter was langer geworden, de zitting had venng gekregen. De meest doordachte toevoeging kwam van Bas zelf. Dat was de beer, vastgebonden als mascotte voor het stuur. „Daardoor kan ik niet naar bene den en dus zo hard mogelijk gaan", verklapte hij zijn strategie. Achter in zat ook een geheim wapen. Dat bestond uit een accu waarmee door een simpel drukje op een knop aan het stuur een enorme si rene ging loeien. Het leek asof al leen daardoor de snelheid al toe nam. De skelter was op snelheid gebouwd. Met kennersoog bekeek Bas de skelter van de Juid-jonge- ren. Daarom mochten kinderen on der de acht jaar onder begeleiding en oudere kinderen in hun eentje naar beneden. Tot hoever ze kwa men werd nauwkeurig gemeten door een 'baancommissaris' waar na de behaalde afstand met behulp van een walkie-talkie werd door gegeven Voordat Bas aan de beurt was, was 74 meter het record. Bas dacht wel verder te komen. „Ik heb gro tere voorwielen, die stuiteren beter als die kleine wieltjes van de Juid- car. Bovendien rollen mijn grote smalle achterbanden beter." Voor- Sjouke ziet hoe po's worden gereinigd. zien. De allereerste vraag van Sjoukje was hoe oud je moest zijn om op de kinderafdeling te komen. Het antwoord was: „Alle kinderen vanaf vier weken oud tot ongeveer dertien jaar. Kinderen groter dan één meter zestig, passen niet in de bedjes die hier staan. En grotere bedden mogen hier niet staan van de brandweer. Bij brand zouden we die grote bedden niet snel ge noeg uit de kleine kamertjes kun nen rijden." De kinderafdeling bleek niet uit zalen te bestaan, zoals Sjoukje gedacht had, maar uit ka mertjes en zaaltjes. Vier hele kleine kamertjes „Die kamertjes zijn voor kinderen die heel veel rust moeten hebben omdat ze erg klein of ziek zijn, en voor de kinderen die een besmettelijke ziekte hebben",leg de Anita uit. De kleinste kamertjes vormden een kant van de kinderaf deling. De kant die uitkijkt op de kinderboerderij. Wie naar buiten kijkt kan uit zijn bed geitjes, kippen en konijnen zien. Aan de tweede kant zijn de ne gen grotere baby kamertjes te vin den. Weer een hoek om en je komt bij het ene kleine kamertje waar een groter kind dat rust moet heb ben of besmetterlijk is, kan liggen en de vier kamertjes waar drie bedden in passen. Deze kamers kijken uit op de weide van de pony. In de laatste hoek ligt de speelka mer die grenst aan de speelweide. Alle kamertjes hebben glazen wan den. Daardoor kun je vanuit je bed veel zien; de gang zodat je de dok ter kunt zien aankomen of de zuster of de bezoekers. Je kunt in de an- staan de medicijnen, telefoons en liggen de gegevens van alle pa tiëntjes. Iedere patiënt heeft een eigen 'status'. Een sta nis is een map waarin alles staat wat de dokter heeft gezegd, gedaan en voorge schreven. Ook de zusters schrijven in een map, bijvoorbeeld of de pa tiënt goed of slecht geslapen heeft. SLOB Achter het kantoortje ligt 'het SLOB'. Wat SLOB betekent kon nie mand ons vertellen in het Elisabeth ziekenhuis. Wat het was, wisten ze allemaal. Slob doet een beetje den ken aan slobberen en dat weer aan vies. Dat klopt. In het SLOB wordt schoongemaakt. Sjoukje kwam er al snel achter dat alles in een zie kenhuis schoon, heel schoon moest zijn. Van vies kun je ziek worden en daarvoor is een ziekenhuis met de plaats. In het SLOB staat een grote af wasmachine. Daar gaan geen bor den en kopjes in maarpo's en urinaals. Een urinaal is een soort fles waar jongens in kunnen plas sen. Meisjes moeten altijd op de po of 'ondersteek'. Vervelend maar lieve zusters willen de rand van het metalen ding eerst wel even warm wnjven. Sjoukje was verbaasd over het aantal ondersteken. Ze had zich niet gerealiseerd dat heel veel van de kinderen die in het ziekenhuis moeten blijven, niet uit bed kun nen. Heel veel kinderen komen in Herbie is een n. Het staat in Soest. p^y Punt. Cindy is 11 Herbie wordt op 1 ftbie heeft zijn naam te |tef kleine eigenwijze p een paar films dwaze Eigenwijs is krbie ook, klein niet |i" de wei lijkt hij haast paard waar hij bij IdeJials en de benen is [jog heel jong is. Te J fi fe worden maar lom de baas over de staaf te spelen. Cin- I kar vader te danken ['■aar paard mag noe- >der houdt veel van [8springruiter en heeft in die sport ge- |Paard van haar vader ®?kon Cindy's vader Kemmy dat Bamora zijn blijdschap een veulentje. loonlcerbruine hengst 1 «ein kopje" volgens I Herbie kreeg was "iden oud. De eer- l stond hij nog met Ne wei Maar kleine snel groot. Toen IJJJ half jaar oud was v°or zijn moeder, zelfs een stuk uit ging terug naar de ■:bie kreeg gezel- jPonjr en een ander pony was het &ns. Die duwde Herbie eens zo hard tegen het prik keldraad dat het veulen gewond raakte. Dat was eens maar nooit weer. Herbie staat sindsdsien zijn mannetje en is de pony nu volledig de baas. Zodra Cindy de wei in loopt, komen alle drie de paarden naar haar toe. Ha lekkere hapjes, denken ze duidehjk. De fotograaf en Cindy's moeder hebben grote moeite om de snoeperds uit elkaar te houden zodat Cindy met Herbie op de foto kan. Dat kost appels. Mensen denken vaak dat paarden suikerklontjes mogen, maar suiker is helemaal niet goed voor deze paarden. „Ik hoop dat Herbie een goed spring paard wordt en die mogen niet dik zijn. Paarden die zwaar werk moe ten doen wel, maar deze niet. Ik geef hem gras en paardenbrokjes, platgemaakte haver, wortels en ap pels. Dat is beter. Cindy mag niet op Herbie njden. Dat mag pas als hij vier jaar oud is. Cindy kan wel rijden maar ze geeft er niet zo om. „Ik kijk graag naar paarden en knuffel of borstel ze. Paarden zijn toch onze huisdieren dus ik hou heel veel van ze. Je kunt gewoon tegen ze aan gaan staan en ze hjken alles te begrijpen wat je zegt of denkt. Cindy houdt van Herbie en Her bie geeft Cmdy 'een neusje'. „Her bie is een deugniet hoor" zegt Cin dy best een beetje trots op haar lieveling. „Hij houdt bijvoorbeeld van voetballen. Wanneer in zijn wei een tennisbal terecht komt (er is een tennisbaan in de buurt) of een oude voetbal, neemt Herbie de bal in zijn mond, gooit hem omhoog en gaat er weer achteraan. "Dat is heel bijzonder, vooral omdat niemand het hem geleerd heeft. Bas van de Moolen in z'n zeepkist. Sjoukje Del Rijcke wilde de kinderafdeling van een zien. Ze was nog nooit in een ziekenhuis geweest. Ja >er. Maar toen was ze zo klein dat ze zich er niets lerinneren kan. Sjoukjes wens werd vervuld. Ze zien en kreeg een complete uitleg alsof ze de jg geopereerd moest worden. Sjoukje dacht voordat ien kreeg, dat alle kinderen in een grote zaal zouden rtig tegelijk of zo, allemaal in pyama en in bed en x konden spelen met speelgoed dat ze zelf hadden it." Het bleek heel anders te zijn. Alleen de zusters ('waren precies zo als Sjoukje zich had voorgesteld. met bed en al op weg kon gaan. „Hoe kom je dan de trap op als je naar boven moet?" vroeg ze. Met de lift natuurlijk. We gingen kijken of in de liften wel een bed paste. Dat bleek makkelijk te gaan, er konden zelfs nog mensen bij! Op de kinderafdeling werden we ontvangen door Anita. Anita is daar teamleidster. Zij zorgt dat ie dereen weet wat hij of zij moet we ten, krijgt wat hij of zij moet krijgen en doet wat gedaan moet worden. Anita liet Sjoukje de kinderafdeling dere kamertjes precies in de gaten houden wie daar is en wat die daar aan het doen is. Terwijl buiten de dieren staan. In het midden van dit vierkant van kamertjes, zijn de ruimtes voor de mensen die hier werken. Vooraan bij de babyka mers is het kantoortje. Daarin zit dag en nacht minstens één zuster. Niet altijd dezelfde natuurlijk. Zus ters werken in wisseldiensten, de ene keer 's nachts, de volgende week overdag. In het kantoortje wordt het schrijfwerk gedaan, I bedacht dat bij zie- bloemetjes horen. e twee vazen vol zelf- »men bij zich, toen ze nhuis ging. Maar wei- zullen zo blij geweest indelijk' naar het zie- k iten als Sjoukje, vori- m nsdag. Logisch wan- m ft dat ze niet ziek was n zieken kende. Ze 1/ het Elisabeth zieken- IH in' op de kinderafde- R ie kwam. Sjoukje was M ig vast en zeker het it binnen kwam alsof uwacht uitje naar een oren die automatisch keek ze niet zo erg kende ze. Natuurlijk oren makkelijk voor net knikken lopen of, met handen vol bloe- naüsch open-en slui- zijn echter vooral zieken die met bed andere afdeling wor- ïn kijk., daar had ir niet aan gedacht, verbaasd naar de de bedden en kon voorstellen hoe je ze zelfs buiten spelen! Sjouke's oren leken te klapperen! Tussen de middag wordt in de speelkamer warm gegeten. Daarna gaan alle kinderen, ziek of niet ziek, een uur tje rusten en dan is het al weer bezoekuur. Kinderen onder de twaalf mogen niet komen. De kans dat ze een kinderziekte meebren gen, is daarvoor te groot. Daarna weer spelen tot de avond-boter ham en dan verder spelen in het eigen kamertje. In het kamertje zit een televisie-aansluiting. De televi sies van het ziekenhuis zijn echter zo oud dat het beter is er zelf voor een te zorgen. De volgende ochtend om half ze ven worden de patiënten wakker gemaakt. Iedereen krijgt een ther mometer in zijn mond. Tegenwoor dig zijn dit een soort kunststof stripjes waarop balletjes verkleu ren. Sjoukje kreeg er een in haar mond, mocht een minuut niets zeg gen en bleek gelukkig precies goed 37 graden te hebben. Kinde ren die geopereerd worden krij gen geen ontbijt. Stel je voor dat iemand tijdens de operatie begint over te geven of te plassen. Vieze boel, dus dat kan niet. Net als een operatie-patiëntje krijgt Sjoukje van Hedwig de spel leidster precies uitgelegd wat er bij ten eerst alle kinderen onder de acht, een keertje naar beneden. Bas keek nauwkeurig toe wat de anderen fout deden. Voor het zijn beurt was wist hij hoe hij rijden moest „zo min moge lijk sturen, met door de put en om de bolling in het asfalt heen." Het werkte. Toen Bas de helling af ge toeter luid aan, leek er geen eind aan zijn afdaling te komen. Het meetlint van de baancommissaris was te kort. Bas zijn kar reed 104 meter. Zijn zus Karen poogde zijn prestatie nog te verbeteren maar kwam net zes meter te kort. Zij werd een goede tweede. Nog altijd 24 meter verder dan de eerste een operatie gebeurd. Daarvoor heeft Hedwig een pop. De pop heeft een blauwe jurk en witte kou sen aan en een groene muts op. Iedereen die geopereerd wordt krijgt net zo's uitrusting. Witte sok ken niet alleen om vieze voeten van de tafel te houden,ook tegen koude tenen. Een blauwe jurk zonder las tige knopen, elastieken of boorden en een groene muts ook al voor de hygiëne. Daarbij hoort een bandje om de nekel, waarop de naam van de patiënt staat. De chirurg moet voor hij begint wel zeker weten of hij de blindedarm bij de goede pa tiënt weghaalt en wie slaapt kan zijn naam niet meer zeggen. Nog op de kinderafdeling krijg een kind voor de operatie een prikje of pil letje om rustig te worden Daarna moet de patiënt m bed blijven an ders zou hij om kunnen vallen Een uurtje later gaat het echt beginnen. Met bed en al wordt de patiënt naar boven gereden. Bij de lift moeten de ouders af scheid nemen. Boven wordt de pa tiënt van het bed, op een tafel getild door mensen in groene jassen en mutsen. Dan weer een prikje of even door een kapje op je neus ademen en voor je het weet, slaapt a de patiënt. Om na de operatie wak ker te worden in de uitslaapkamer en daarna weer terug naar de kin derafdeling te gaan. Sjoukje heeft aandacht geluisterd en het speciale boek bekeken waarin alles wat er gebeuren kan voor een operatie, precies te zien is. Extra leuk blijkt het dat Sjoukje het meisje dat voor patiënt op de foto's speelt, kent. Susan; het fotomodel uit Leusden. Vol van alles wat ze gehoord en gezien heeft, verlaat Sjoukje het ziekenhuis. Nog even van buitenaf naar de couveuse babietjes geke ken. Sjoukje weet het zeker. Naar een ziekenhuis moeten is niet leuk, maar eenmaal er in is het een stuk leuker dan zij altijd gedacht had.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17