Greet je Kauffeld: een klasse apart Aktie Taxi leeft niet in Leusden TH Panorama Lisiduna ILr I IL Leerzame tentoonstelling over Tweede Wereldoorlog Ijazz-diva treedt op in De Hakhorst „De oprijlaan van Leusden" I II DONDERDAG 3 MEI 1990 Kauffeld bij Jazz Sociëteit bracht zondag een deel uit haar nog immer imposant repertoire. Westduitse amusementswereld, ja ren achtereen om vervolgens in de jaren zeventig te schitteren in grote Amerikaanse televisieshows. Greetje Kauffeld weet het zich nog te herinneren in het jaar 1957, toen het allemaal begon. „Dat was bij het toenmalige AVRO-radio- en TV-orkest The Skymasters, waarbij ik drie jaar heb gezongen en ik bovendien een aantal toernees heb gemaakt." „Maar de start van dat alles was het Festival de la Canzone in Vene tië in 1957, waar ik met de Neder landse equipe (Willy Alberti, Christine Spierenburg en Mieke Telkamp de eerste prijs won". LEUSDEN - Als er al iets veranderd mocht zijn na meer dan dertig jaar hard werken aan de top van de nationale showbusi- iess dan is dat alleen in positieve zin: de nog altijd populaire rocaliste Greetje Kauffeld blijkt nog altijd goed te zijn voor rolle zalen, maar heeft dat in de eerste plaats te danken aan het eit, dat zij op tijd de bakens weet te verzetten en daarnaast lezegend is met een stemgeluid, dat zich in de loop der jaren teeds verder heeft kunnen ontwikkelen: in kracht, volume en ioibre. Een rijpe, volle, in alle toonaarden aangepaste stem, vaarmee zij afgelopen zondag in de Hakhorst de geboeide oisteraars naar haar hand wist te zetten. Greetje Kauffeld: jong van hart n een vrouw met de ongekende irtuositeit, die de groten in de na- onale en internationale wereld an het amusementsbedrijf ken merkt. Greetje mag zich er toe re kenen. Aan het slot van de vijftiger jaren mocht zij zich de populairste zangeres van ons land noemen. Daarna maakte zij furore in de jEUSDEN - De 'Aktie Taxi' heeft afgelopen vrijdagavond in «usden slechts tweehonderdtachtig gulden opgeleverd. Deze Mie is opgezet door de Stichting Terugkeer Chileense Ballin gen met als doel met Chileense echtpaar Oliveros te helpen bij inn streven een taxibedrijf in Chili te beginnen. WO U in het gemeentehuis. emardita Michaud Oliveros en Wfonso Oliveros Anguilo wonen idertien jaar in Amersfoort als «Hingen. Hun aktie, die in Amers- ooit succesvol was, werd nu ver- )!aatst naar Leusden, naar de Mar- wskerk De avond moest nog r<eer geld binnen brengen, de ipkomst was echter zeer genng te icemen. De avond werd geopend door ten folkloristische Chileense laitsgroep van vier personen, die ten afwisselend repertoire brach- fen. Vervolgens werd een diasene jetoond, die twee jaar gelden Soor het Dienstencentrum in Leus- den gemaakt werd. De dia's lieten kt leven van de minst bedeelden it Chili zien. Tot slot hield domi nee Gilhuis, werkzaam bij het Dienstencentrum, een lezing over de kerk in Chili. Stichting De Stichting Terugkeer Chileense Ballingen, die alleen in deze regio kipt, heeft in Amersfoort de afge lopen vier maanden 12.000 op- Sehaald. „Ons streven is om het Sezm Oliveros 35.000 mee te ge- jen naar hun vaderland," zegt Foppe de Jong, secretaris van de Stichting ,,De regenng betaaldt de terugreis en 1200 in de drie eerste maanden van hun verblijf Dat lijkt veel, maar er is in Chili grote werkloosheid en er is daar geen sociale dienst. Wij willen deze mensen dus gereedschap mee geven." Foppe de Jong ver telt: „De auto's zijn in Chili veel duurder dan in Nederland. Voor een busje, waar zeven tot acht per sonen in vervoerd kunnen wor den, is 25.000 uitgetrokken. De overige 10.000 is voor de bijko mende kosten en om de eerste tijd te kunnen overbruggen." In deze regio wonen nog vijf Chileense gezinnen. De Jong weet met of er nog meer van dit soort akties ko men voor de gezinnen. Hij: „Als er meer geld binnen komt, dan kun nen zij er misschien ook gebruik van maken." Marktonderzoek Voordat de 'Aktie Taxi' van start ging, is er eerst in Chili markton derzoek verricht door het vicariaat van Solidandad in Santiago. Ook Alfonse Oliveros Anguilo zelf is twee jaar geleden naar Chili ge gaan om de situatie te bekijken De Jong: „Het onderzoek wees uit dat een gezin wel van een taxibe drijf kan leven. Met het eigenlijke beroep van Alfonso, steenhouwer, kan met genoeg geld verdiend worden. Zo'n taxi volgt een vaste route zoals een busdienst bij ons." De Jong vindt deze aktie eigenlijk de taak van de regering. „Zij zor gen wel voor scholing en huisves ting van politieke vluchtelingen. Ook zorgen ze voor de betaling van de reiskosten voor een gezin met wat huisraad, maar daar kan een gezin met van leven. Er is in zulke landen geen werk en velen besluiten dan maar om tegen hun zin in hier te blijven." Dit keer wilde de Stichting Terug keer Chileense Ballingen het kerkpulbiek proberen te berei ken met de aktie. Volgens De Jong kunnen de Rotary, de Lions en de Gemeente m de komende maan den ook de vraag verwachten of ze willen helpen. Terugkeer Het gezin Oliveros begon de aktie omdat zij graag naar hun land te rugkeren nu de kinderen nog jong zijn. Hun kinderen zijn negen en zes jaar oud. Bemardita Michaud Oliveros vertelt: „Wij kunnen niet zomaar met vier personen terug gaan, dat wordt veel te duur. Via vrienden uit Zwolle hoorden wij van zo'n soort hulpaktie." Na ge sprekken met een vroegere do cent van het Centrum voor Be roepsoefening en Beroepsoriënta- Een eerste prijs won Greetje ook m 1965 in Knokke, waar zij ook al deel uitmaakte van de vaderlandse ploeg. In die dagen lag haar werk terrein al grotendeels in West- Duitsland. Stuttgart was haar thuis haven in die dagen. De zeventiger jaren brachten Greetje Kauffeld naar de Verenig de Staten, waar zij triomfen vierde in de grote amusementscentra van Los Angelos en natuurlijk Las Ve gas met coast-to-coast TV-shows. Maar Greetje kreeg heimwee: wil de terug naar haar eigen land én naar een privé-leven. Ze verruilde de glans en glitter van de VS voor een rustiger artiestenloopbaan en huwde de aimabele en vakbekwa me radioproducer, later hoofd van de afdeling amusement van de AVRO Joop de Roo, thans adviseur Vein het Hilversumse conservato rium. JAZZVOCALISTE Deze zonnige middag in de Hak horst - Greetje tussen de sessies door: „Wat een verrukkelijke am biance, wat een goed publiek, hier wil ik best nog eens terugkomen" - vormt het levende, onaantastbare bewijs van wat een groot talent ver mag. Ze geeft zich in haar repertoi re tot op de bodem van haar artis tieke kunnen met de verve en de grandeur van een artieste van het internationale concertpodium, die de kleinschaligheid niet blijkt te schuwen. Zij blijkt er zich thuis te voelen, zoals zij op de haar eigen charmante wijze na afloop van haar optreden wist te verwoorden. Maar er was meer. Deze middag legde Greetje getuigenis af van haar volledig tot rijpheid en gedre ven artistisciteit gevormde per soonlijkheid: de complete jazzvo- caliste, nu eens romantisch, poë tisch haast, dan weer uitbundig in tie besloot het gezin dat terug keert alleen met een aktie en de daaraan verbonden publiciteit mogelijk was. Bernardita vond het een moeilijke periode in Nederland. Zij hebben dertien jaar in een heel andere cultuur moeten leven. Toch heeft zij ook wel goede herinneringen aan Nederland, bijvoorbeeld aan de gastvrijheid. Zij: „Het is nooit een vrijwillige keuze geweest om naar Nederland te komen. Wij zijn alleen maar vernlaatst. Wij wisten Dixieland in Bos Heide LEUSDEN - Het voorseizoen bij jazzclub Jazz-sen wordt dinsdag 8 mei afgesloten met een optreden van de Riverside Dixieland Jazz Band. Het uit Wijk bij Duurstede afkomstige orkest is m 1987 onder- Elizabeth Bode LEUSDEN - De afdeling Leusden- Zuid van de Nederlandse Christen vrouwenbond besluit dinsdag 8 mei het seizoen met een lezing over het evangelische blad de Elizabeth Bode. Mevrouw Verdelman uit Lo- het breedst bereikbare repertoire, slechts voorbehouden aan de grootsten. Voor velen, die daar in die volge pakte Hakhorst dit jazzfeest van de eerste orde mochten bijwonen, was het een belevenis. Greetje Kauffeld wist zich deze zondagmid dag gesteund door de tenorsaxofo nist Jan Menu, waarover m deze kolommen reeds eerder met de grootste lof(naar wederom bleek) terecht kon worden gerapporteerd en de onvolprezen good old Peter Nieuwerf op de gitaar. De laatste blijkt in toenemende mate de ver gelijking met de wereldtoppers te gaan benaderen (Jim Hall van Paul Desmonds friends?). Greetje Kauffeld stond de avond tevoren nog in Den Haag op de bühne rond middernacht - ak koord,dat is het vak, zal men kun nen zeggen - maar het betekent wel, dat zij deze zondagmiddag haar Leusdense jazzvnenden geen onsje te weinig heeft toebedeeld. Geen wonder dat zij zowel in de pauze van het memorabele concert als na afloop tientallen handteke ningen kon uitdelen voor de royaal verkochte CD's „On my way to you" met uitsluitend songs van het be roemde Amerikaanse echtpaar Alan en Marilyn Bergman, dat werkt met Frank Sinatra, Quincy Jones, Barbara Streisand, Stevie Wonder en Michel Legrand (BMCD 268). Joop de Roo, trotse echtgenoot van de terecht in Leusden geinviteerde Greetje: ,Ja, dit is op het ogenblik één van de best verkochte jazz- CD's. En wat ik eigenlijk ook zo fantastisch vind: in Amenka gaan ze ook al als broodjes over de toon bank" Wie er deze middag in De Hak horst bij was zal zich er met echt over verbazen. altijd dat wij terug zouden gaan zo dra het fascisme uit Chili weg zou zijn." Als 'Aktie Taxi' slaagt, dan kan het gezin Oliveros in februari 1991 naar San Bernardo verhuizen, een plaatsje 25 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Santiago. Bemar dita: „Wij hebben daar veel fami lie, die op ons wachten. Het is veel beter voor de kinderen om met de familie op te groeien. Maar er is in San Bernardo ook een heel goede school voor de kinderen. De school is onder leiding van Neder landse paters." Bemardita is blij dat de aktie zo goed loopt. Zii' „Wij moeten nog even volhouden tot het zover is." scheiden op een concours in Heus- den. Het orkest bestaat uit: Peter Verhoef (klarinet), Dick Oly (trom pet en bugel), Nick Snoek (trombo ne), Gert Stam (banjo), Hans Wijn- stroot (contrabas) en Wim de Haan (drums). De avond begint om 20.30 uur en zal tot ongeveer middernacht du ren. De toeslag bedraagt 2,50 per persoon. chem, die werkzaam is voor het blad, zal de avond opluisteren met haar aanwezigheid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 't Tref punt aan de Arnhemseweg 75 in Leusden-Zuid. Belangstellenden zijn welkom. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met: 940681 of 940733. LEUSDEN - 45 jaar bevrijding is voor de Historische Kring Leas den aanleiding geweest om in de kelder van het gemeentehuis een tentoonstelling te organiseren over de oorlogsjaren. Een ten toonstelling, die met name bij hen, die de oorlogsjaren bewust hebben meegemaakt, herinnerin gen zal oproepen, maar die zeker ook voor de jongeren interessant en leerzaam is. En dan denken we niet alleen als afschrikking van oorlog, maar ook als in ge sprekken met ouderen de oor logsjaren ter sprake komen. 'De Tweede Wereldoorlog', zoals de titel van de tentoonstelling luidt, geeft een overzicht van be gin tot eind, laat kranten zien uit september 1939, toen Engeland en Frankrijk, Duitsland, dat Polen was binnengevallen, de oorlog verklaarden, maar ook foto's uit het eind van de oorlog Alles wat daar tussen ligt komt in kort be stek aan de orde, zoals de mobili satie en de bouw van versterkin gen langs het Valleikanaal, de meidagen van 1940 met de eva cuatie. Uit de bezettingstijd zijn wat voorwerpen te zien, waarbij de vrij grote hoeveelheid surro gaatproducten uit de oorlog op valt, liggen er exemplaren van door de geallieerde vliegtuigen uitgeworpen, (Vliegende Hollan ders en Wervelwinden). Aandacht krijgen verder met alleen het kamp Amersfoort, maar ook de NSB, Winterhulp en de Arbeids dienst, terwijl via door de Anne Franckstichting beschikbaar ge stelde panelen de opkomst van het Derde Rijk tot de ondergang ervan te volgen is. Tentoonstellingen als deze zijn vooral ook interessant door be paalde voorwerpen, waar het oog op valt en aanspreken. We den ken daarbij bijvoorbeeld aan het schotschrift 'De Doodskolk' van 24 augustus 1940 met de kop „Geen distributiebonnen voor joden", waarin staat: geen koffie en geen thee voor joden; laat ze water drin ken Of aan een tekst bij de surrogaten „Het papiertje is wat klein Het vleesch had vetter kunnen zijn Eén troost is er: de tijd gaat vlug En wat goed was, keert terug." Dat overigens soms dat 'goede' niet altijd óf juist wel - terugkeert is ook te zien: een folder „Hoe te bezuinigen op uw stroomver bruik." Gelet op de nu te voeren campagne van de elctriciteitsbe- drijven - zij het om andere rede nen - om het energieverbruik te beperken roept die folder wel licht een glimlach op. Dat zullen de andere uitgestalde voorwerpen veelal niet doen, want daarvoor is de tentoonstel ling te beladen, maar wellicht zal bij velen - na het zien ervan - toch de dankbaarheid overheer sen, dat in 1945, althans in Europa, de langste periode zonder oorlog is begonnen die ons werelddeel gekend heeft. En hoewel er ook nu nog wolken aan de horizon zijn, zoals Litouwen, lijkt het er door de recente ontwikkelingen in Oost- Europa op, dat de ontspanning zal voortduren Een bezoek aan de tentoonstelling 'De Tweede Wereldoorlog' is een goede gelegenheid om zich daarop te bezinnen, te zien wat mensen elkaar kunnen aandoen, niet alleen als collectiviteit maar ook als individu. Misschien zo de titel daarom beter kunnen luiden: „de les van de Tweede Wereld oorlog." Relikwieën uit een zwarte periode in de recente geschiedenis. I Naam: Henk van Hoorn Beroep: Journalist, eindredacteur van het radioprogramma 'Het Gebouw' van de VPRO Favoriete plek: „Het bruggetje in de Lockhorsterweg" „De Lockhorsterweg is een prachtige weg. Ik noem het de oprijlaan van Leusden. En het mooie is dat er nog niets aan verprutst is. Als je de lokale krant opslaat, zie je bijvoorbeeld regelmatig dat er een auto tegen de brugleuning is geklapt. Er gebeuren daar nogal wat ongelukken. Het is mede daardoor een soort monument voor Leusden geworden. Toch is men gelukkig nog nooit op de onzalige gedachte gekomen dat te veranderen. Om de brug te verbreden, of de bocht aan te passen. En straks, als de aansluiting op de snelweg klaar is, wordt het hier natuurlijk rustig. Dan zullen alleen de krassen op de leuningen nog herinneren aan de roemrijke, beruchte histone van deze plek...." •.De woon hier nu een jaar of zeven en om te wonen zit je in Leusden goed. De wijken, zeker de oudere, ojn goed gepland Niet alleen maar volgestampt met huizen, er is ook aandacht geweest voor de inrichting en de aankleding van de wijken. Ook de huizen zelf zijn met aandacht ontworpen en gebouwd. De Eurowoningen bijvoorbeeld, waar ik zelf woon, zijn heel aardige huizen geworden. Maar de gemeente Leusden is ook saai. Voor je vertier moet je hier niet zijn. Als ik de plaats zou moeten omschrijven, denk ik een woorden als 'rustig'en 'groen'. Verder is het ontbreken van welke activiteit dan ook zeer typerend. Leusden zou wat mij betreft best wat actiever mogen." -De gemeente heeft daarom behoefte aan een soort ontmoetingsplek. En dan denk ik niet aan 't Erf in De Hamershof, maar aan een soort nieuwe brink, met bankjes en veel bomen. Oude Linden of zo. Bij het Hamershuis, dat lijkt me wel een geschikte lokatie. En dan moeten er maar een paar huizen tegen de Qtond. Een café zit er al, dus dat is dé plek. Dan ga at Leusden misschien léven.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7