De illegale pers in Amersfoort ,Er verandert veel in het postkantoor anno 1990' Pakjes en blouses in De Kleine Kunst Litho's van Armando in Bergkerk ^TT-directeur Beumer: De oorlog in Amersfoort Volleybal Nieuwe kaart Utrecht Oost DONDERDAG 3 MEI 1990 AMERSFOORT - „Draagbare kleding maken waarmee je je on derscheidt van je omgeving" dat is het uitgangspunt van Carla van Spijker. In de expositie bij Kleine Kunst-2 toont zij pakjes en blouses voor vrouwen die willen opvallen zonder extreem gekleed te willen zijn. De pakjes bestaan uit jasjes gecombineerd met rok ken of broeken van linnen, zijde of wol. AMERSFOORT - Van 29 april tot en met 27 mei worden 6 krijtli- tho's van Armando in de Berg kerk tentoongesteld. De litho's zijn eigendom van het Centraal Museum (Utrecht) en zijn uitge leend aan de Bergkerk. Armando werd aangezocht vanwege zijn bijzondere band met Amersfoort. Veertien jeugdjaren waaronder de oorlogsjaren 1940-1945 woon- De kleding krijgt allure door de coupe en de details, maar blijft als geheel eenvoudig en is nooit ex treem. De details zijn geen versie ring maar dragen altijd consequent bij aan het beeld dat Carla van Spij ker wil neerzetten. Opvallend zijn vooral de mouwen waarin Carla van Spijker vaak ronde vormen verwerkt die een soort ballon-ef fect geven. Details zijn ook de door haar zelf beschilderde knopen. De de hij in Amersioort, dichtbij het kamp. Zodoende werd hij regelmatig geconfronteerd met de ellende en het leed van voorbijtrekkende ge vangenen. Deze ervaringen zijn niet uit zijn geheugen verdwenen. Zijn werk getuigt van leed en schuld. Er zijn schilderijen die „schuldig landschap" worden ge noemd. De bomen, struiken en pa- collectie bestaat zowel uit jasjes met een grote kraag als kraagloze jasjes. De kleuren zijn vooral wit, gebroken wit en zand met daar naast wat rood/bruin. De veelal ef fen blouses van zijde en dunne lin nen zijn afgestemd op de pakjes. De kleding van Carla van Spijker is ontworpen voor vrouwen van zeer diverse leeftijden. De prachtige vormgeving, de pasvorm en het draagcomfort in combinatie met de mooie materialen maakt de kleding geschikt om langer dan één sei zoen te dragen. den werden schuldig door datgene wat zich in het kamp afspeelde. Van de Steendrukkerij Brantinga te Amsterdam zijn 5 litho's in bruikleen ontvangen. Vanwege de oorlogsherden- kingsperiode in mei 1990 zijn deze litho's aangezocht. Zij dragen de naam „Gefechtsfeld". Openingstij den: dLi. t/m do. 11-13 uur, za. 11- 12.30 uur, zo. rond de kerkdLiensten. AMERSFOORT - In het filiaal van de bibliotheek in het Soesterkwar- her is in de maand mei een tentoon- AMERSFOORT - Bij volleybalver eniging Wilhelmina is het in de Vers van de pers; de nieuwe kaart voor vakantie en vrije tijd van Utrecht-Oost. De kaart omvat de Heuvelrug en Eemland en heeft een schaal van 1 50.000. Deze kaart is een uitgave van de VW Zeist in samenwerking met de VW Amersfoort. U kimt de kaart erg goed gebruiken als fietskaart. In het noorden loopt de kaart tot Spa kenburg, in het oosten tot Barne- veld, in het zuiden tot Wijk bij Duur stede en in het westen tot De Bilt. stelling te zien over 5 jaar Duitse bezetting. Het thema is Amersfoort tijdens de oorlogsjaren. De ten toonstelling bestaat uit boeken over het verzet, foto's, bonkaarten en ondergrondse kranten. Aaan de tentoonstelling heeft de heer J. Bloemhof van het gemeentelijke Archief Amersfoort meegewerkt. maand mei mogelijk om gratis mee te trainen. De trainingsavonden zijn op maandag in sporthal Schuilen- burg. Inlichtingen: 725770. Amersfoort ligt in het centrum en daarom is de kaart heel geschikt voor het uitstippelen van uw fiets route vanuit Amersfoort. Op de kaart staan alle vrijliggende fietspaden en fietspaden langs de weg duidelijk aangegeven. Tevens staan de ANWB-paddestoelnum- mers, bezienswaardigheden, re creatiemogelijkheden en verblijfs- accommodaties op de kaart. Kortom de juiste kaart voor de fietsliefhebber uit Amersfoort of omgeving. De kaart is voor 7,50 verkrijgbaar op het VW-kantooi in Amersfoort (tegenover het NS- Station). AMERSFOORT/LEUSDEN - De in 1989 geprivatiseerde PTT POST BV heeft grote plannen voor de 90-er jaren. In het kader van het project Tostkantoor '90' wordt landelijk hard gewerkt aan een herinrichting van het postkantorennet, waarbij na drukkelijk met de wensen van de klanten rekening wordt gehouden. Daarin speelt een speciale scholing en training van de mede werkers een belangrijke rol. Tegelijkertijd wordt ook hard gewerkt aan het realiseren van een volstrekt nieuwe omgeving waarin de klant ontvangen wordt. postzegels of een strippenkaart no dig hebben kunnen weer elders terecht, waar geen langdurige za ken aan bod komen. Wil men nog sneller klaar zijn, dan kan men naar de zelfbedieningsap- paratuur.Het kantoor wordt uitge rust met gevarieerde zelfbedie- rungsapparatuur zoals geldauto maten, geldafstortingsapparatuur, frankeerautomaten, weegappara- kantoor-nieuwe-stijl in Nederland mag starten. 'Dan krijgen we veel meer mogelijkheden om de bezet ting van de ongeveer 20 mensen flexibel af te stemmen op het aantal klanten.' Ook daar komt overigens een nieuw fenomeen voor, de 'floor-manager'. Hij bekijkt de si tuatie constant, is het druk, dan kan hij meteen aktie ondernemen. Voor de 20 voormalige loket mensen verandert er ook veel, niet alleen wat betreft hun werkomge ving en de nieuwe werkzijze .rnaar ook wat betreft het uiterlijk. Per 21 mei krijgen ze bedrijfskleding, zo dat ze goed herkenbaar zullen zijn. Na veel modeshows werd de kle ding door de medewerkers zelf uitgezocht. Momenteel doet men al ervaring op met het werken aan de open balie, in het nood postkantoor, is nl. ook een open balie. Er werden 10 postkantoren voor dit landelijk experiment uitgezocht, ook Amersfoort behoorde daarbij. Op 21 mei as. wordt het vernieuw de hoofdpostkantoor aan de Stads- ring -als eerste boven de grote ri vieren- voor het pubhek geopend. De algemeen directeur van de PTT Post de heer H.J. Scheepbouwer zal deze opening verrichten. Den Bosch had in mei 1989 de landelijke primeur. PTT-Postdirecteur A.J. Beumer uit Leusden is één van de grotere werkgevers in het Centraal Stads gebied van Amersfoort, er werken in totaal 270 mensen, inclusief de vervoersdienst. Voor de PTT zijn Amersfoort en Leusden één. Naast het hoofdkantoor zijn er nog 10 postagentschappen. Voor de gro tere zaken en de speciale produk- ten moet men naar het hoofdpost kantoor, midden in de binnenstad. Binnenkort kan men daar voor nog veel meer zaken terecht, maar eerst moet de ingrijpende verbou wing afgerond zijn. Het slopen begon in februan, de gehele ruimte is kaal geweest, mo menteel is men druk doende met de herinrichting. De zakelijke inrichting, daterend uit begin jaren '60, verdween hele maal, het lange lokettenfront met daarachter de administratie komt zeker niet terug. Hoe het er alle maal uit zal gaan zien wil de direc teur nog niet verklappen, zeker is dat de PTT-kleuren rood en blauw niet zullen ontbreken. De werkzaamheden rond de ingrij pende vernieuwing verlopen voor spoedig, inmiddels is een begin gemaakt met het aanbrengen van een luifel boven de toekomstige hoofdingang in het front van het kantoor, de zijingangen komen daardoor te vervallen. Het hoofdkantoor aan de Stads- ring is één van de grotere loketten- kantoren, ook wat de betreft de ruimte, daarom kon men op dezelf de plaats blijven. 'Een uiterst ge schikte plaats', aldus de directeur, "Vorig jaar hebben we deze stap gezet, we wilden hier blijven, de centrumligging is voor ons pnma. Dat de komst van de 100.000-ste inwoonster in Groeistad Amers foort samenvalt met onze verbou wing, is ook aardig.' De heer Beu mer had de indruk dat de gemeen te Amersfoort wel oog had voor de blijvende bereikbaarheid van het postkantoor, behorend tot het con cern van PTT Post BV. 'We zijn niet de Postbank, dat is een veelvoor komend misverstand, de Postbank is wel onze grootste klant, maar het is een zelfstandig bedrijf,' zo ver duidelijkt de directeur. DIENSTENMARKETING Het 'postkantoor '90' betekent niet alleen een grote verandering voor de klanten maar ook voor de medewerkers van het postkantoor. Een meuw concept 'Dienstenmar- keting* deed inmiddels zijn intrede. Alle medewerkers kregen een speciale training. Beumer; 'Dienst verlening is iets anders dan tastba re produkten verkopen. We willen de mensen die naar het hoofdpost kantoor komen voortaan meer be trekken bij 'wat hij/zij koopt'. Er komt meer ruimte voor informatie en advies. Een pakket naar Nieuw Zeeland kan bijvoorbeeld op ver schillende manieren worden ver zonden. Voortaan kan de mede werker dan samen met de klant rustig de beste en/of voordeligste manier uitzoeken.' Uiteraard moeten er ongeveer 3 transactiebalies beveiligd blijven, maar het gepantserde glas was er vroeger praktisch altijd, ook als het niet nodig was, daar komt nu veran dering in. Het postkantoor voor de 90-er jaren kenmerkt zich door een grotere openheid en een klant vriendelijke inrichting. De hele op zet van het nieuw in te richten post kantoor is daarop gericht, de lo ketten knjgen een opstelling, die de privacy van de klanten sterk bevordert. Men staat na 21 mei niet meer in 7 rijen naast elkaar, maar in 1 rij. Er komen open balies voor zaken die met rechtstreeks in ver band staan met geldhandelingen. Mensen die alleen bijvoorbeeld tuur en zelfs interactieve video-ap- paratuur. Denkt men bijvoorbeeld over een hypotheek, dan kan men eerst de videoband daarover be kijken. Maar men kan ook meteen in de spreekkamers cq. spreek- hoeken de individuele wensen en vragen met de medewerkers be spreken. PAKKETUITBREIDING Beumer: 'Alles is erop gericht om een optimale conditie te scheppen om met de klanten om te gaan. Zo willen we ook nieuwe opdrachtge vers mteresseren, de 2600 PTT- postkantoren met bv. 4000 termi nals bieden nog vele mogelijkhe den. Eigenlijk hebben we een win- kelfunktie, zowel voor de zakelijke als de particuliere markt.' Hij is blij dat Amersfoort als tweede post- Het pubhek zal na 21 mei voor nog meer zaken op het hoofdpostkan toor terecht kunnen. Er komt een Postwinkel, waar produkten te koop zullen zijn in de sfeer van informatie en communicatie en overige postverwante artikelen. Verder zal het hoofdpostkantoor aan de Stadsring in het najaar rei zen gaan verkopen, in samenwer king met Budget Air Reizen/NBBS. Er waren al een aantal raakvlakken zoals de reisverzekeringen en het buitenlandse geld. Voor de rij wachtenden 'op de trap' voor de giromaat, zijn er nog een tweetal positieve berichten. Voor het eerste bericht hoeft men zelfs niet tot 21 mei te wachten. Er komt rond 10 mei as. een tweede giro maat bij. Het tweede bericht is dat men in de nabije toekomst zelfs droog zal kunnen staan, terwijl men wacht om contant geld op te nemen van de girorekening. zich voor het eerst horen. Het blaadje verscheen vanaf dat mo ment dagelijks, ook op zondag. Want, „je moest de mensen op de hoogte houden". De oplage be droeg al spoedig 1000 stuks per dag. Tot in de nacht duurde de vervaardiging ervan. De volgende ochtend bracht Nel, soms ook an deren, de blaadjes weg. Het groot ste deel gmg naar Amersfoort, de rest naar Hoogland. Telkens wer den tien exemplaren naar een adres gebracht; de ontvanger zorg de dan voor de verdere versprei ding. Alles ging goed tot eind sep tember 1944 de stroomleverantie aan particulieren werd beëindigd; de radio's werkten niet meer en ook het licht ontbrak. Maar een oplossmg werd gevon den: het vermoeden bestond na melijk dat de electriciteitsleidin- gen van de Duitsers zelf wel onder stroom stonden, en toen dat ver moeden waar bleek te zijn maakte men met veel kunst en vliegwerk een aftakking naar het boven grondse net. Gevaren waren er al tijd. Op een gegeven moment bij voorbeeld kwamen er een paar landwachters die om het huis wil den kijken. Ze stonden recht onder de antenne, waarvan de draad on der de dakpannen door naar de radiotoestellen liep. De antenne werd gelukkig niet opgemerkt." Een ander Amersfoorts illegaal blad is het getypte Weekoverzicht, waarmee de studenten Jan Boer winkel (C. Ruys) en Jan van Dam (Van der Grinten) m juni 1943 start ten. Het blad verscheen aanvanke lijk in 12 exemplaren, die op zon dagmiddag door tien meisjes bij minstens tien families werden voorgelezen en daarna verbrand. De aanvraag was al direct groter dan de produktie. De eerste uit breiding bestond uit de medewer king van een tweede typist: Rinus van 't Eind, die bijna een jaar lang elke zondagmorgen het typewerk deed. In apnl 1945 werd hij door de SD samen met zijn vader gearres teerd en direct daarna gefusil leerd. In oktober 1944 kregen de uitgevers de beschikking over een stencilmachine, waardoor de opla ge aanzienlijk kon worden uitge breid. Behoefte aan een uitgebrei dere berichtgeving noopte de redactie, mede ook om de geruch tenstroom in te dammen, tot uitgave van een tweede blad. De Notedop verscheen voor de eerste maal op 16 oktober 1944. Dit blad, dat ais ondertitel droeg „The war in a nuts hell", groeide uit tot een vijfmaal in de week verschijnend nieuwsblad met een oplage van 1250 exempla ren. Precies 100 keer is het ver schenen. Het aantal afnemers groeide en binnen een week draai den op vier verschillende plaatsen net zoveel stencilmachines. Een er van stond in het Amersfoortse gym nasium, waar concierge Schoeman zijn medewerking had verleend. Van midden 1943 tot februari 1945 verscheen in een oplaag, va riërend van 100 tot 400 exemplaren Goedenmorgen, hier is Londen, dat elke dag uitkwam, eerst getypt, la ter gestencild. Goedenmorgen is ontstaan als gevolg van het doorge- 7 ven op papier van de nieuwsbe- j richten aan een kenius (A. Bronk). De vraag groeide; spoedig wa ren dne typemachines nodig om aan de vraag te kunnen voldoen De berichten werden steeds lan. ger. Na de arrestatie van Bronk moesten de medewerkers snel hei huis uit, met medeneming van ma chines en papier. Maar toen na en kele dagen mets gebeurde gingen ze op de oude voet verder. Inmid dels had men een oude duplicator op de kop kunnen tikken en kon de oplage groeien naar 400 stuks per dag. Op de dag van de invasie slaagde de redactie er zelfs in da! grote nieuws een uur na het be kend worden daarvan m een ex tra-editie wereldkundig te maken 23 juni 1944 werd een van de twee medewerkers m de trein gearres teerd, niet lang daarna gevolgd door zijn collega. Beiden keerdei na de bevrijding terug. De hoofd- verspreider van het blad, Jacob Si monse, ambtenaar bij de belastin gen, die door de SD eveneeiy gearresteerd werd, werd in aprü 1945 tijdens een transport uit Sach- senhausen neergeschoten. „Goe denmorgen, hier is Londen" be hoorde tot de „opgerolde" Amers foortse kranten. In het verdere overzicht word! ook het nieuwsbulletin Geallieerd nieuws genoemd, evenals Commi- nicque, waarvan de herkomst met getraceerd kon worden. In sep tember 1944 stopte de aanvoer va de grote landelijke illegale bladen Zo moest ook Je Maintiendrai hetm Dolle Dinsdag laten afweten. On der redactie van dr. B. S. A Al verschenen toen in Amersfoort eer drietal plaatselijke nummers van dit blad. Het gestencilde krantje bevatte beschouwingen en opinië rende artikelen. De uitgave werd echter spoedig gestopt toen Oranje Bulletin verscheen, waaraan Al zp medewerking ging verlenen. De plaatselijke versie van dat Oranje Bulletin, dat als ondertitel droeg „Gemeenschappelijk orgaan van de samenwerkende organisaties en de illegale pers", verscheen voor het eerst op 13 september 1944. Het werd gedrukt bij de druk kerij Fa. Wed. Van Wijngen, ge vestigd in 't Huis van Johan van Oldenbarnevelt in de Muurhuizen. In januari 1945 verschijnt hel Oranje Bulletin nieuwe sene. Hel blad was een samenwerkingsor gaan van verschillende illegale kranten. Heel af en toe maakte hel blad melding van plaatselijke ge beurtenissen. Zes pagina's telde de uitgave en het werd bij de Wed. Van Wijngen gedrukt in een opla ge van 3000 stuks. Na zes nummers werd de naam in De Vnje Amers- foorter veranderd en werd hel voortaan op gekleurd papier ge drukt. „Amersfoort '40-'45" geeft mei alleen informatie over de illegale pers, maar beschrijft het hele leven in Amersfoort tijdens mobilisatie, oorlog en bezetting. Het is tot en met 5 mei tegen een prijs var 39,50 (na die datum 49,50) ver krijgbaar. AMERSFOORT - Vanmiddag - 2 mei 1990 - is het eerste exemplaar van „Amersfoort '40-'45" in museum Flehite aan burgemeester A. Schreuder aangeboden. En daarmee is - 45 jaar na de bevrijding - een hiaat in de plaatselijke geschied schrijving opgevuld. Dankzij de medewerking van uitgeverij Bekking kunnen we samenvattingen publiceren uit het hoofd stuk over „De illegale pers". Hoe belangrijk die illegale pers voor het moreel van de bevolking is geweest en welke risico's door de makers en verspreiders gelopen werd, wordt niet altijd naar waarde geschat. Toch zijn er uit Nederland zo'n onder redactie van de 15-jarige 1200 illegale of ondergrondse scholier Henk Dubiez. Als onderti- krantjes bekend en circuleerden tel droeg het blad „Dagblad voor er behalve landelijke bladen - als Koningin en Vaderland, voor Vrij- De Waarheid en Het Parool - tus- heid, Waarheid, Recht". Het werd sen 1942 en 1945 ongeveer 20 ver- vanaf oktober 1942 tot 30 januari schillende illegale blaadjes in 1945 dagelijks met de hand ge- Amersfoort, waarvan er sommige schreven. De oplage bedroeg dan gedrukt werden, andere gesten- ook slechts vijf exemplaren; het cild of met de hand geschreven. ging hier evenwel niet zozeer om In „Amersfoort '40-'45" worden de omvang van de oplage als om onder andere Toch - dat m een het idee. Dubiez luisterde dag en oplage van 50 stuks verscheen - en nacht met behulp van een zelf ver- Veritas - ook in een oplage van 50 vaardigd radiotoestel naar de stuks - genoemd. In Veritas, dat nieuwsberichten van Londen. Hij werd vervaardigd door H. L. M. schreef ze aanvankelijk in enkel- Kerkhoffs op het bureau van de voud op, waarna hij ze dagelijks Gemeentelijke Geneeskundige doorgaf aan een ouder persoon in Dienst, stonden veel plaatselijke de veronderstelling dat die ze ver nieuwtjes en werd fel geageerd menigvuldigde. Pas na een jaar tegen de „foute" Amersfoortsche bleek dat deze de blaadjes uit Courant. angst telkens verbrand had. Diep Het communistische De Waar- teleurgesteld maakte Dubiez in het heid was het eerste grootschalige vervolg zelf meerdere doorslagen, blad dat in Amersfoort verspreid die door vier relaties, welke hij het werd. De copij voor de Amers- nodige materiaal verschafte, ver- foortse editie werd gebracht bij der werden vermenigvuldigd, on- Rinus van der Spaa aan de Coorn- der andere onder de titel OZO hertlaan, die deze uittypte. Het (Oranje Zal Overwinnen). Ook nu stencilen gebeurde in het oude bleven teleurstellingen hem niet kippenhok van de heer Durings- bespaard; zo bleek een gedeelte hof, een oud-planter uit Indië, in de van het papier in de zwarte handel Birkt. Toen er dicht in de buurt verkocht te worden als sigaretten- Duits geschut opgesteld werd ver- papier. Een ander probleem was huisde de redactie. Niet alleen De de constante huiszoekingen, aan- Waarheid werd in dat kippenhok gezien het Kamp Amersfoort op gedrukt, maar ook allerlei bedrijfs- slechts 800 meter van zijn huis af krantjes, onder andere voor de lag. Dubiez zette echter door, totdat spoorwegen. Al in 1941, tijdens de hij in februan 1945 ernstig ziek februaristaking, probeerde Van werd en, hoewelnog enige tijd ge- der Spaa, door middel van een ma- holpen door zijn broer F. Dubiez, nifest het personeel van Huiigen en moest stoppen met het werk. Wessel - het latere Bronswerk - Vanaf 3 mei 1943 verscheen een aan het staken te knjgen. Het be- gestencild blad, dat zich De Kleine drijf werkte uitsluitend voor de be- Stem noemde en werd uitgegeven zetter. Het personeel bleek bereid door een monteur van de PTT, tot staking, maar door de dreiging Bruun Jongh, de wachtmeester der van de directie dat alle stakers op marechaussee Jan Zetter en hun transport naar Duitsland gesteld echtgenoten, zouden worden verliep de sta kingszin. Nauw betrokken bij het vervaardigen van De Waarheid was de drukker Alex Steenbeek. G. van Kleef werd spoedig na de oprichting van Het Parool op 10 februari 1941 door een koerier van Frans Goedhardt, Arie Addicks, verzocht de verspreiding van het blad in Amersfoort op zich te ne men. Van Kleef ging akkoord en ging elke zondagmiddag naar Am sterdam, waar hij op de Kloveniers burgwal een partijtje Parools haal de. Van Kleef verzorgde de ver spreiding vanaf zijn huisadres op de Oude Soesterweg (nu de Noor- dewierweg) boven de meubelhan- del Gantevoort. De verschijning van Het Parool op zoveel verschil lende plaatsen was niet aan de aan dacht van de Duitsers ontsnapt. Ar restaties bleven niet uit; ook Ad dicks werd gearresteerd en 8 okto ber 1941 gefusilleerd. De voorzich tigheid nam derhalve steeds meer toe. Van Kleef haalde voortaan slechts één exemplaar van het blad in Amsterdam, dat hij, verstopt in zijn sokken, naar Amersfoort smokkelde. Met behulp van een typiste werd er een stencil ge maakt van dat exemplaar, waarna de stencils door enkele vrouwen verspreid werden. Van Kleef sten cilde ook nog een aantal andere bladen, onder andere De Oranje krant, Je Maintiendrai en De Waar heid, nadat dat blad uit het oude kippenhok had moeten wijken. Voor zover na te gaan is dateert het eerste in Amersfoort zelf ver vaardigde blaadje van 4 oktober 1942. Het luisterde naar de naam Ons Luister Orgaan (OLO) en stond Bruun kwam via-via tenslotte te recht bij papierhandel Ter Weel aan het Havik. Hier zette hij zijn plan uiteen en het antwoord van Ter Weel loog er niet om: „Papier zat, je kunt net zoveel krijgen als je hebben wilt, al duurt die oorlog tien jaar. Voor stencils en inkt geldt hetzelfdé." „Zulke mensen", zei Bruun later, met zijn duim omhoog. „Toen ik na de oorlog kwam om te vragen wat de kosten waren wil den ze daar niks over horen. Het papier had in de zwarte handel een vermogen kunnen opbrengen." In de slaapkamer werden twee ra diotoestellen geplaatst, een als re- serve-toestel. Later kwam er nog een kleine kortegolfzender bij, die door het verzet gebruikt werd om berichten te verzenden. Bruun ver sierde nog een stencilmachine en op 3 mei 1943 liet De Kleine Stem

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8