Dud-wethouder geridderd Saaiheid en onduidelijkheid bedreigen raad Amateurfoto's van hoog niveau Leusdenaren onderscheiden Nieuwe lezichten Landelijke fietsdag Leusdenaar mishandelt 'kakker': geldboete 3artijen hartgrondig eens over programma en wethouders plaatselijk nieuws (CDA) EtJSDEN - Oud-wethouder Gijs van Woudenberg heeft don- erdag uit handen van burgemeester Panis een ridderorde afvangen. Van Woudenberg werd Ridder in de orde van ranje-Nassau. Scheidend raadslid Henk Ossendrijver, die on- ings zijn zilveren jubileum vierde, kreeg dezelfde onderschei- ing. Van Woudenberg maakte deel ran het college, dat in 1987 door raad werd weggestuurd. Be- uurlijke problemen lagen ten rondslag aan een slepende con- overse tussen college en delen inde raad, die uiteindelijk tot het pstappen van het voltallige colle- e en vernieuwing van de ambtelij- top leidden. In zijn toespraak tot Van Wou- enberg noemde Panis die tijd «n tneste periode." „Maar als je es in de weegschaal legt, is de alans zeer positief', aldus Panis. doelde daarmee mede op het dat Van Woudenberg m zijn •jange carrière als raadslid voor En belangrijk deel verantwoor- ÊÜ]k was voor het gestalte geven L'.de groei van Leusden. „U was Etrokken bij het Structuurplan '69, blauwdruk voor de groei a Leusden was. Onder uw direc- verantwoordelijkheid is de uit dring van het bestemmingsplan reede fase' tot stand gekomen, fiendien zijn in uw tijd tal van wmenmgen gerealiseerd." Panis memoreerde tevens het dat de agrariër-van-huis-uit B Woudenberg op tal van maat- uappelijke en kerkelijke terrei- s actief was. Ep Oostra, die als nestor van de ïd ook het woord tot Van Wou denberg richtte, noemde de gerid derde 'onverstoorbaar*. „Teleur stelling of boosheid; het waren emoties, die niet van je af te lezen waren, terwijl het haast zeker is dat je die emoties wel gekend moet hebben." Oostra sprak zijn bewon dering uit over het feit dat Van Woudenberg na het heenzenden van het college, waar Van Wou denberg deel van uitmaakte, zijn raadsperiode wenste af te maken. „Die twee jaren in de raad zullen na de perikelen best moeilijke jaren geweest zijn. Toch moeten we bij alle kritiek, die er op de wethou ders is geweest niet vergeten dat de raad uiteindelijk de beslissin gen nam", schuwde Oostra bij het afscheid van Van Woudenberg een stukje zelfkritiek niet. Vna Woudenberg noemde in zij dankwoord de vijftiende oktober 1987 (de dag waarop het college werd weggestuurd) 'een zwarte bladzijde'. Hij toonde zich beduusd van het feit dat hij met een ridderor de was bedacht en bedankte Hare Majesteit en al degenen die de be slissing bevorderd hadden. „Een schaduwzijde is het feit dat een aantal collega's dit niet meer mee mag maken", aldus Van Wouden berg, die daarmee mede doelde op oud-wethouder Jan Wagenaar, die vong jaar overleed. Ossendrijver brak in zijn dank woord een lans voor de verguisde wethouder Jan Wagenaar. Wijzend op de verdiensten van de overle den WD-er, pleitte Ossendrijver voor het oprichten van een monu ment voor de man, die als één van de architecten voor de groei van Leusden geldt. BEELDENDE KUNST De raad nam donderdag af scheid van nog meer raadsleden. Het WD-raadslid Lily van Ame- rom-Bach pleitte met een ludieke afscheidstoespraak voor invoering van de 1%-regeling in de gemeen te, op basis waarvan meer beel dende kunst kan worden aange schaft. „De inrichting van een huis is ook pas compleet als er kunst of andere versieringen zijn aange bracht. De gemeente zou dat ook moeten doen." Ze richtte zich spe ciaal tot de verantwoordelijke wet houder (Vroon), die van CD A-huize is. Fijntjes wreef ze hem het CDA- uitgangspunt 'Niet bij brood alleen' onder de neus. Het pleidooi werd afgerond met het uitdelen van zlef- gebakken broodjes, in de vorm van de letter 'K*. Van Amerom zat ruim 12,5 jaar in de Leusdense raad. Ook Marius Boersen (CDA), Jan Jacobs (PvdA) en Ed ten Voorde (WD), die niet meer in de nieuwe raad zullen zitten, werden in af scheidstoespraken niet vergeten. Oud-wethouder Cijs van Woudenberg heeft uit handen van burgemeester Panis de versierselen, behorend bij het Ridderschap in de orde van Oranje-Nassau, opgespeld gekregen. OSSENDRIJVER Naast Van Woudenberg nam de raad ook afscheid van Henk Ossen drijver, die onlangs zijn zilveren jubileum als raadslid vierde. Ook Ossendrijver werd Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ossen drijver, die vanwege zijn binding met Stoutenburg en Achterveld ook wel gekscherend de burge meester van Achterveld werd ge noemd, startte zijn raadswerk m de laatste dagen van 1963. Met een onderbreking van een jaar (in de jaren '74-75) maakte Ossendrijver deel uit van de raad van Stouten burg en later (na de samenvoeging van Stoutenburg, Achterveld en Hamersveld) van de gemeenteraad van Leusden. Daarnaast was Os sendrijver 20 jaar voorzitter van het Feestcomité Achterveld, oprichter van de auto-, motor- en bromfiets club Achterveld, voorzitter van het Comité '300 jaar parochie', mede- initiatiefnemer van de herdenking '600 jaar Achterveld'. Ridder m de orde van Oranje-Nassau Henk Ossendrijver wordt gefehciteerd door burgemeester Panis. A Knoppien (WD) AJH OtUSBERTS Ceiisbens (D 66) gemeenteraad die dins- %avond geïnstalleerd werd, ^staat voor een groot deel uit ^-gedienden'. Toch waren debutanten. Vooral de jpA-fractie krijgt veel nieuw ■°ed. Van de 7 leden zijn er nieuw. Dat zijn H. Pekelha- de nieuwe fractievoorzit- p H. Renting en A. Berg. Of- erems (GPV/SGP) krijgt ver jong van J. Schouten. Ook van D 66 krijgt assis ts- A. Geijsberts treedt toe de fractie van de Democra- f3" laatste debutant is A. nfppien, die E. ten Voorde W») opvolgt. H. Pekelharmg (CDA) H. Renting (CDA) J. Schouten (GPV/SCP) AMERSFOORT - De Bond van Nederlandse Amateurfoto grafen Verenigingen, het tijdschrift Focus en Kodak Nederland hebben het topje van de Nederlandse amateurfotografen, zij die het predikaat Bondsmeesterklasse dragen, gevraagd nieuw fotomateriaal uit te testen. Na een zorgvuldige selectie van de vele ingezonden fotowerken zijn er zestig uitgekozen, waarvan er 46 bij de BAF studio aan de Amhemseweg 177A te zien zijn. Tot en met 13 mei. De galerie is open van vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het ging om het uittesten van een nieuwe kleurenfilm, waaraan ama teurs, aangesloten bij de kleme fo toclubs en -groepen waar dan ook in Nederland, mee konden doen. In zijn totaliteit geeft de expositie bij BAF een divers beeld van de mo gelijkheden van de fotografie. Fo tograferen is kijken, en dat moet je als fotograaf leren. Galenehouder Bernard heeft de foto's in blokjes bijeen gegroepeerd. Er is een serie geënsceneerde foto's. Bij geënsce neerde fotografie kan de fotograaf zijn verbeelding laten spreken. Af hankelijk van hoeveel de fotograaf daarvan in zijn mars heeft maakt hij het beeld. Twee foto's springen in deze sene eruit. Heel mooi geëns ceneerd is bijvoorbeeld de foto met de dode vogel en de doorge sneden beschimmelde citroen. Warm romantisch van intentie. Bij het werkelijkheidsblokje kan de fotograaf spelen met objectief en standpunt. Hij werpt zich op de dingen, die hem omringen. De vraag is: hoe kan hij met de techni sche mogelijkheden de werkelijk heid zo goed mogelijk naar zijn hand zetten. Deze materiële werkelijkheid vraagt om een goe de registratie. In het natuurblokje gaat het om fraaie composities: een vlinder op een blad, een modderpoeltje, een stuk verroest ijzer. Aantrekkelijk is de mens-serie, waarbij het om de mens gaat m zijn situatie. De kracht van de fotograaf ligt in het zien van het kind, dat door zijn moeder wordt gefotografeerd. De aandacht van het kind gaat naar de andere kant, waar de fotograaf staat. De middenpartij is met flitsen even uit gelicht: het land kijkt, en dét mo ment heeft de fotograaf gepakt. Bij het abstracte blokje gaat het om composities en enscenering. Er is gewerkt met gemengde technie ken, gemengd materiaal: glas, steen doek, touw. De fotograaf maakt een compositie, waarin hij zijn gevoel, zijn gedachtenwereld tot uitdrukking brengt. Ook m deze serie is de mate van verbeeldings mogelijkheid belangrijk. Hoe gro ter verbeelding, hoe sprekender het beeld. Voor de BAF studio is de huidige expositie een gelegenheid om amateurfotografen te laten zien wat er allemaal met fotografie mogelijk is. De meeste amateurfotografen schieten een plaatje, en doen ver der veel te weinig met hun fotogra fie. Hoewel de foto's van amateurs zijn is er weinig op de techniek aan te merken. De uitverkoren ama teurs scoren voldoende tot uiter mate goed. Alleen moet men nog wennen aan amateurs in de (foto- )kunst. Amateurs in de sport, daar valt niemand over, dat is vrijetijd- sinvulling, maar in de kunst, ho maar. Een zogenaamde thrillerfoto is bekroond. Een man houdt zich stil en mag met gezien worden door een man in een deuropening. Op zijn gezicht zit een vlieg, wat hem in een dubbel benarde positie brengt. Het is een enscenering, maar ik kan er de spanning met van af lezen. Veel spannender vind ik de foto van de brandweer bij een brand op het terrein van een petro chemische industrie. Duidelijk komt daar over met hoeveel ener gie en inspanning de brandweer lieden deze klus moeten gaan kla ren! LEUSDEN/UTRECHT - Een 19-jarige inwoner van Leusden die in zijn woonplaats een onbe kende fietser, een „kakker", mis handeld had, moet aan het slacht offer vierhonderd gulden beta len. Daarnaast legde de Utrecht se politierechter mr. R. Meertens de verdachte dinsdag twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf op. Officier van justitie mr. J. Spee had voor het „beestachtig gedrag" van de Leusdenaar vijfhonderd gulden boete en eveneens twee weken voorwaardelijk geëist. Mr. Meertens vond echter dat het slachtoffer meer gediend was met wat geld dan justitie. Op 5 maart vorig jaar had de verdachte in zijn woonplaats een fietser in zijn maag gestompt en tegen zijn benen ge schopt. De Leusdenaar had zo'n vijftien pilsje gedronken en was met een vriend op weg naar huis geweest. Het duo kwam een paar bekenden tegen die een lantaarnpaal aan het vermelen waren. Drie langs fiet sende jongens werden vervolgens het slachtoffer van de agressie van het groepje jongelui. „Die pakken we," zou de 19-jarige verdachte ge roepen hebben. „Het waren kak kers," verklaarde hij later tegen over de politie. Het clubje had niet veel aanmoediging nodig en stortte zich op twee van de dne fietsers. Eén jongen had nog net op tijd kunnen wegrijden. Twee andere verdachten zijn vo rige week door de Utrechtse poli tierechter berecht. Mr. Meertens hield er bij haar vonnis rekening mee dat „straatterreur grote angst veroorzaakt". De verdachte heeft alleen een kleine studiebeurs, maar moest in de zomervakantie maar wat gaan werken, adviseerde de politierechter. Vóór 1 septem ber moet hij het bedrag aan het slachtoffer hebben betaald. LEUSDEN - Leusdenaar M.S.J. de Boer is tijdens de jaarlijkse lintjesregen onderscheiden met het Ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. De Boer (60) is sinds 1963 in dienst van Van Gend en Loos, waar hij sinds 1985 manager van de afdeling Euro Expres-Benelux is. Uit dien hoofde heeft hij contacten met grote bedrijven in heel Europa. Daarnaast maakt De Boer deel uit van het management-team van het transportbedrijf. Naast zijn werk, was en is De Boer op tal van maatschappelijke terreinen actief. LEUSDEN - Leusdenaar Klaas Spoelstra heeft van burgemeester Panis de Eremedaille m zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau opge speld gekregen. Spoelstra is ruim veertig jaar in dienst in een bedrijf, dat ondermeer landbouwwerktuigen en landbouwmachines verkoopt. De laatste jaren is Spoelstra vertegenwoordiger voor Midden-Nederland. Spoelstra kwam op 15-jarige leeftijd in dienst van de firma, waarbij hij nog steeds werkt. LEUSDEN - Leusdenaar A. W. Vrijhoef heeft uit handen van burgemeester Parus de Eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ontvangen. Vrijhoef, agrariër van beroep, is sinds 1955lid van de beheers- colleges van de plaastelijke Rabo-banken. Bij het bereiken van de 70-jari- ge leeftijd, zal Vrijhoef die functie neerleggen. Daarnaast was Vnjhoef mede-oprichter van de Stichting Geertrudishof, van welke stichting hij jarenlang penningmeester was. Ook was Vrijhoef bijna 40 jaar actief in het parochiële charitatieve werk als armmeester kerkmeester. Op zaterdag 12 mei organiseert de ANWB in samenwerking met de Tros en de VWs de 17e Landelijke Fietsdag. In de regio Amersfoort zijn dit jaar drie startpunten, nl. Restaurant 'Oud Leusden'. Vlooswijkseweg 1 m Leusden, Hotel Schimmel, Stationsweg 24 in Woudenberg en Gemeentehuis Maarn, Raadhuisplein 1 in Maarn. De route is ongeveer 35 kilometer lang en voert u (afhankelijk van uw startpunt) van Amersfoort via Woudenberg en Maarn weer terug naar Amersfoort. Op 12 mei kunt u tussen 9.00 en 13.00 uur starten. Tegen betaling van 3,- ontvangt u een routebeschrijving. U kunt deze routebeschrijving vanaf begin mei verkrijgen bij de VW Amersfoort, Stationsplein 27 in Amers foort of op de dag zelf bij de bovengenoemde startpunten. Aan het eind van de fietstocht ontvangt iedere deelnemer een zgn. jaarhanger en een medaille. Net als in voorgaande jaren gaat een deel van de opbrengst naar een goed doel. Dit jaar zal er gefietst worden voor de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Deze vereniging bestaat in 1990 25 jaar en zal gaan samen werken met de Stichting Noordzee en de Stichting Reinwater. Hierdoor ontstaat een vereniging waar iedere Nederlander mee te maken heeft, want alles wat er in Nederland geloosd wordt, komt uiteindelijk terecht in de Waddenzee. Naast het gemeten van een mooie route is dit doel zeker een goed motief om op 12 mei mee te fietsen met de Landelijke Fietsdag! Door het gehele land zijn in totaal meer dan 200 startplaatsen. Omdat op 12 mei ook de Nationale Molendag wordt georganiseerd zijn veel routes zo uitgezet, dat men langs een molen komt die, wanneer er een blauwe wimpel zichtbaar is, te bezichtigen is. Een aantal molens fungeert tevens als startplaats, evenals enkele jeugdherbergen van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale (NJHC), die dit jaar 60 jaar bestaat en op 12 mei open huis houdt. Voor nadere inlichtingen omtrent de Landelijke Fietsdag kunt u terecht bij de VW Amersfoort, Stationsplein 27 of u kimt ons bellen onder telefoon nummer: 033-63 51 51. DONDERDAG 3 MEI 1990 £USDEN - Positief en constructief. Dat waren de sleutelwoor- [en dinsdagavond bij de installatie van de nieuwe gemeente- aad. De partijen waren het zo hartgrondig met elkaar eens bij [e onderhandelingen over het programma voor de komende rier jaar en over de verdeling van de wethoudersportefeuilles, [at ze dagen eerder klaar waren dan het tijdschema aangaf. [jok de eerste vergadering van de nieuwe ploeg van 21 raadsleden mg vlot en soepel. Het ging zo snel [at laatkomers bij het publiek nog de rondvraag konden meema- „j. Die harmonie was voor burge meester Panis een teken dat de aad en het college onder een goed lestemte geboren was. Bijna alle woordvoerders van de verschillen- fracties waren het met hem iens, hoewel er hier en daar ook ledenkingen te horen waren over leze eendrachtige samenwerking. ,We moeten oppassen voor het jevaar van saaiheid, vaagheid en nduidelijkheid," zei Ineke Janssen lamens de PvdA. Hoewel zij blij was met de eendracht onder de artijen, klonk m haar betoog ook >leurstellmg door. Niet alleen over verlies van een zetel van haar arti], maar ook over het gedwon- en afstaan van de portefeuille on- erwijs, die in het oude collge nog het takenpakket van wethouder jorri Verduin hoorde. Dat valt nu mder de verantwoordelijkheid CDA-wethouder Bram Vroon, mssen wees hem erop dat het ge- ieentebestuur ook bestuur is van openbaar onderwijs. De PvdA indt daarom dat deze portefeuille ieer thuis hoort bij de socialisten de liberalen en minder bij de hnsten-democraten, omdat deze zich meer betrokken voelen bij het bijzondere onderwijs. Ook Ep Oostra van D 66 uitte zijn teleurstelling over het verhes van de portefeuille. „Wethouder Ver duin was op een goede manier be zig om de achterstand die het openbaar onderwijs in Leusden op een aantal gebieden heeft, in te halen. Het is jammer dat dit nu in andere handen overgaat," vond hij. Volgens hem was dit te wijten aan de houding van partijen tijdens de onderhandelingen. Op het mo ment dat er over de verdeling van de portefeuilles gepraat moest worden, was de constructieve hou ding volgens Oostra verdwenen en ging de macht van de getalsterkte een rol spelen.„Het ging niet meer om de meest geschikte kandidaat voor de portefeuille, maar om de grootte van de partij en het aantal zetels in de raad." Een ander kritisch geluid kwam van Leusden '90. Deze partij was het met eens met de kandidatuur van Joost de Jongh als wethouder. De Jongh verdiende volgens Ben Stoelinga niet meer de steun van zijn partij vanwege de zogenaamde 'woontorenaffaire'. De Jongh had daarbij gewijzigde bouwplannen ter inzage voor het publiek gelegd, voordat de gemeenteraad van de veranderingen op de hoogte was. „Het was juist De Jongh, die wij als enige kandidaat gesteund heb ben bij de bestuurscrisis van 2,5 jaar geleden," zei Stoelinga. „Hij is nu de enige kandidaat die wij niet willen steunen. We zullen De Jongh extra kntisch volgen. We hopen dat hij in staat is ons ongelijk te geven, zoals hij ons na 1987 ook ongelijk gaf." Stoelinga vond het jammer dat het aanbod van zijn partij om een wethouder voor het college te leve ren niet door de andere partijen was overgenomen. „Wij zijn bij de verkiezingen stabiel gebleven en hebben onze dne zetels behouden. PvdA en WD hebben verloren," vond hij. De stemming over de wethou derskandidaten kreeg ovengens nog een onverwacht tintje. Er ble ken 19 raadsleden voor De Jongh gestemd te hebben en 2 onthielden zich van stemming. De Jongh was blijkbaar niet voor de hele fractie van Leusden '90 onaanvaardbaar. Alleen Bram Vroon kreeg de volle dige steun van de raad. Com Ver duin moest het doen met 18 stem men en 3 onthoudingen. De nieuwe raad vlak voor de installatie met in hun rrudden het college. Op de voorste rij derde van rechts Corri Verduin (PvdA), daarnaast Bram Vroon (CDA) en Joost de Jongh (VVD).

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9