Bijna vrede Vrijmarkt voor de kermis üen Ramp in Leusden! Hond met een paardestaart Wegwijzer kreeg kookles lEusder krant jen beeldje voor de hoop Ier krant Moederdag ;HTERVELD - Merel (10) was uitgeloot. Zij mocht, namens de it Jozefschool, het bloemstuk aan de voet van het nieuwe eldje in Achterveld neerleggen. De Sint Jozefschool heeft dit euwe beeldje in Achterveld geadopteerd. Het is een bijzonder eldje. Want terwijl overal in Nederland afgelopen vrijdag de jien die gevallen zijn in de tweede wereld oorlog herdacht •iden, dacht men in Achterveld op diezelfde dag aan iets trierigs uit die tijd. WOENSDAG 9 MEI 1990 plaatselijk nieuws 15 het einde van de tweede jlog leden veel mensen in Ne- rland honger. Iedere dag gingen grote mensen en kinderen dood idat ze onvoldoende goed eten dnnken kregen. In Achterveld >rd toen besloten dat Engelse, ienkaanse en Canadese piloten en mochten gooien, vanuit bom- mwerpers, boven de gebieden 0 honger heerste. Ter herinne- g daaraan werd een beeldje ge ilet Merel leek sprekend op het «ldje dat een meisje met een ardestaart voorstelt die bijna een •{loslaat. Een duif is het symbool de vrede. Dit beeldje in de van de Sint Jozefkerk is een leldje van de hoop. 3e oorlog was bijna afgelopen. Duitsers vochten nog heel hard de geallieerden tegen te hou- rdie al bijna bij de Duitse hoofd- id Berlijn waren. De Duitsers >rden verslagen door Engelse, merikaanse, Russische legers, ugevuld met militairen die had- 1 kunnen vluchten uit de landen door de Duitsers bezet waren. [heel Europa werd nog gevoch- ln Nederland ook. Toen de Etsers nog in Amersfoort zaten, en de Engelsen al in Achterveld, ar nissen in was een soort nie- indsland waann hier en daar ka- pjien stonden opgesteld en do- n vielen. De Duitsers zorgden voor dat niemand naar het wes- ikon. In Noord- en Zuid-Holland Utrecht werd honger geleden. Schouten, een meneer die heel gl van de geschiedenis van Ach- rveld weet, vertelde de kinderen de plechtigheid wat er vijf en •ertig jaar geleden gebeurde. 5p zaterdag 28 apnl 1945 hoefden kinderen in Achterveld niet ar school. De school was toen >3 te vinden m het gebouw waar ide Moespot in zit. De school had lokalen. Op die dag kwam er nhele rij jeeps aan. In die jeeps Canadezen achter het stuur, a de jeeps zaten witte vlaggen. 3 betekende dat niemand op die ps mocht schieten. Als passa is reden in die jeep Duitse offi- ïn mee. Ze droegen allemaal d blinddoek want ze mochten op paar Achterveld met zien waar kanonnen van de Canadezen inden, die richting Duitsers kon- n schieten." Jan Schouten noem de geallieerde militairen steeds <ie vrienden'. „De Duitsers wer- tn de school in geleid. In het eer lokaal mochten ze gaan zitten houten keukenstoelen." In het eede lokaal kwamen heel veel hoge militairen die allemaal bij 'on ze vnenden' hoorden. Buiten waren grote tenten neergezet waann voor de geallieerden heerlijke dingen werden klaargemaakt. De Duitsers kregen mets. Net als al die neder- landers die het iedere dag weer moesten doen met anderhalve snee brood en een klontje boter. Nadat de geallieerden lekker gegeten hadden, begonnen de be sprekingen met de Duitsers. Na een paar uur werden de Duitsers weer geblinddoekt weggebracht. Ze werden op maandag 3o apnl weer opgehaald met de jeeps. Prins Bernard, de man van Prinses Juliana, kwam ook. Hij kwam niet meteen jeep maar met de auto die hij had afgepakt van een Dmtser die in Nederland tijdens de oorlog de baas was geweest: Seyss-In- quart. Binnen werd weer gesproken en buiten stonden onder andere twee De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Russen te wachten. Zij hadden ap paratuur bij zich waarmee ze in verbinding stonden met de Russen die al bijna in Berlijn waren. Na de besprekingen op 30 april mochten de geallieerden eten, brood en chocolade, boven wet-Nederland gooien. Vijf dagen later gaven de Door Marianne do Valck Landjonker 23 Leusden Tel 033-946824 Duitsers zich over en was de oorlog afgelopen." De piloten en de mensen die vanuit de bommenwerpers de voedselpakketten naar beneden mochten gooien, waren er afgelo pen vrijdag ook bij. Vijf en veertig jaar na de oorlog waren het natuur lijk allemaal oude mensen. De meeste vonden het heel belangrijk om in Achterveld te komen en te zien hoe wat zij gedaan hadden niet vergeten was. „We vlogen in bom menwerpers", zei meneer Allen Rosenmann, een van de joodse Amerikanen die erbij was; „Overal waar we kwamen gingen mensen dood. Behalve toen we voedsel mochten gooien. Toen brachten we juist leven. Dat maakte veel van het verdriet dat wij hadden om het geen we doen moesten, een beetje goed. Voor ons is het heel belang rijk dat kinderen dit nooit vergeten. We hopen dat ze van de geschie denis leren dat je soms moet vech ten voor wat goed is maar zodra je kunt weer goed moet doen en moet voorkomen dat je anderen kwaad doet." Namens de bovenbouw leerlin gen van de Sint Jozefschool vertel de martha (11), Merel (10), Frank (12) en Jeroen (12) dat zij de laatste weken op school veel over de tweede wereld oorlog gesproken hadden. De kinderen wisten niet dat er m hun dorp, tot twee maal toe, zo hevig gevochten was. Jan Schouten vertelde bijvoorbeeld dat 'hun' school (De Moespot was ten slotte het oude gebouw van hun school) aan het begin van de oorlog kapot geschoten is door granate- n.„En Frank, daar waar jij woont, lagen landmijnen en daar zijn do den door gevallen." Zulke verhalen brengen de oorlog wel heel duide lijk dichtbij. Gert-Jan (10) las een indrukwek kend gedichtje voor bij de plech tigheid „Ze had een onvoldoende voor Aardrijkskunde, de laatste dag. Een week later wist ze precies waar Treblinka lag. Heel even maar." Dit gedichtje heeft te maken met de kinderen die in concentra tiekampen zoals Treblinka er een van was, werden doodgemaakt. Een beeldje van de hoop. In Achterveld was 's avonds de do denherdenking. 's Morgens was er vooral aandacht voor het einde van de oorlog toen iedereen uitkeek naar de vrede. De kinderen die gelukkig alleen maar vrede had den meegemaakt, konden daarom best vrolijk blijven. Ze boften extra toen Jan Schreuder met zijn oude, maar prachtig opgeknapte jeep, voorreed. Alle kinderen en leer krachten mochten daarmee een ntje maken. Even voelden zij zich een beetje de bevrijders van Ach terveld. IJSDEN - Straten vol koopwaar, op wijdingsdag. Speelgoed, kleding, its en pannen, platen en boeken, een noodzaak stond netjes uitge lid op kleden. Slimmerikken had ten stoel meegenomen en nog 'ere slimmerds een parasol. Want Tas warm. De meeste kinderen, du niet bijgestaan door moeders, u op de grond. Voorbijgangers sdtn smekend aangekeken. „Wilt W kopen, meneer, mevrouw. Het tegoed, ik heb er nauwelijks mee ipeeld, ik ben er uit gegroeid." Al leen de verkopers met goede waar verkochten veel. De verdiensten werden dezelfde avond omgezet op de kermis. Op de vrijmarkt rond de Til had den alle kmderen een plaatsje ge vonden. Een paar geluksvogels waren zelfs tussen de kraampjes van de braderie neer gestreken. Wie over de vrijmarkt liep kreeg genoeg te zien. Aan het einde van de bijna vier volgepakte straten leek iedereen te denken; „Wat hebben ze in Leusden veel over. Wat een troep maar ook wat een mooie spullen." Minstens een moe der had een dag lang alle te klem geworden kleertjes staan wassen en strijken, om ze een hele avond lang te prijzen. Mooie kleertjes, goede kleertjes, dure kleertjes. Ze verkocht bijna niets, er was ook zoveel om uit te kiezen. Minstens een jongetje liet zijn uitstalling re gelmatig in de steek om bij leeftijd genootjes te kijken wat die m de aanbieding hadden. Zodra hij iets van zijn gading vond, kocht hij het of probeerde het te ruilen met iets van zijn eigen waar. Een stripboek tegen een paar knikkers. Vrij markten zijn prachtige plaatsen voor mensen die iets verzamelen. Een meisje bijvoorbeeld, verza melde blauwe flesjes en vaasjes. Ze vond er acht. Een ander meisje ging met succes op zoek naar stic kers en een jongen sloeg een su perslag. Hij kocht vijftien stripboe ken die hij nog niet had over Spi- derman. Maar weinig kinderen probeerden op een andere manier geld te verdienen. Een jongen stond met zijn 'gooi een gulden m het glas' kraam en een paar kmde ren speelden op een blokfluit, ac cordeon en viool. Slim natuurlijk maar weinig orgineel. Voor de eerst volgende vrijmarkt staan in deze rubnek een aantal gekke, goede, leuke voorstellen. Wie ideeën heeft kan ze kwijt door 946824 te bellen. "USDEN - Zo lang gewacht, soms bang gedacht, dat hij nooit «komen. Maar daar is hij dan, geheel volgens plan, een ramp •or alle zonen. Dit oude versje is een beetje aangepast aan 'het ®pen-plan' maar klopt verder helemaal. Want hij komt! De Deente is overstag. Volgende week moet er nog een keer M een groep mensen van alle politieke partijen vergaderd toden. Waarschijnlijk zal deze groep mensen kunnen instem- met het plan van burgemeester en wethouders. ■en plan om een ECHTE skate- aanleg begonnen worden. Wan- Bd baan te bouwen. Het oude fsiel om een klein baantje met 2its één hobbeltje aan te leggen kt Jan Banninkpark, beter be helsde ijsbaan, is in de prulle- verdwenen. De burgemeester zi|n wethouders hebben nu 'gesteld een mini-ramp te ^en vlakbij het zwembad. ■Meer de raadsleden (de men- die moeten vergaderen) het b mee eens zijn, kan met de neer alles volgens plan verloopt kunnen de eerste ollies op de offi ciële skateboardbaan nog voor het begin van de grote vakantie ge maakt worden. De ramp van Leusden zal naar verwachting komen in de buurt van het zwembad. De weg langs de parkeerplaatsen voor het zwem bad, loopt dood. Aan het emde zal links van deze weg de skateboard- baan waarschijnlijk komen. Ruimte genoeg. Voorlopig zal het skate- boardterrein twintig meter lang worden en zes meter breed. Op dit stuk grond komen precies in het midden een aantal betonnen platen van twee meter 44 breed en bij elkaar ruim tien en halve meter lang. Aan weerszijde is dus ruimte genoeg om om de baan heen te lopen. Wanneer de skateboard- baan een succes wordt zijn zelfs uitbreidingen mogelijk! Maar het mooiste komt nog. Op de betonnen platen komt een ramp. Welliswaar een mini-pipe, een kleintje maar wel een halve-pipe. Dat is nog altijd een kwart bocht meer dan de quarter-pipes die door de skate boarders in de wijk werden ge bouwd. Deze soort mini-pipe wordt ook wel Streetstyle-ramp ge noemd. Dit voor de kenners. Hij is 120 centimeter hoog, heeft een ron ding van 210 centimeter en een overloop van vier meter. De aanleg van deze mini-ramp kost de gemeente Leusden negen tienduizend gulden! Dat geld is vooral nodig voor het plaatsen van de mini-pipe op geschikt gemaak te grond. De mini-pipe zelf kost bijna elfduizend gulden. Heel veel skateboarders hebben bij de ge meente aangeboden om zelf een pipe of een halve-pipe te bouwen. De mensen die bij de gemeente werken hebben geen gebruik ge maakt van dit aanbod. Ze willen er zeker van zijn dat wat er komt goed gemaakt en van goede kwaliteit is. De nu gekozen ramp is niet echt gevaarlijk. Wanneer de skate boardbaan er komt is dit onder andere te danken aan de jongens die aktie hebben ondernomen. De lijst met handtekeningen en de aan vrage van Bas in het Veld zijn zeker met in een afgesloten la terecht gekomen. Het duurde allemaal lang voor de gemeente een plan kon laten zien maar dat kwam doordat er met direct geld is voor alles wat leuk is. Door de skate boardbaan niet te willen maken m het Jan Banninkpark, de oude fiets- crossbaan, kan al het beschikbare geld aan de baan worden besteed. Voor een baan in het park moest veel grond gelijk gemaakt worden en was een duur hek nodig wu Kan het zonder hek, terwijl de gekozen plaats minstens zo geschikt is. Ie dereen kan er veilig komen door het tunneltje bij het zwembad en niemand heeft hinder van de herrie die de skateboarden maken. Kort om ...een prima oplossing en wie meer wil...moet eerst maar eens laten zien wat op een mini-pipe mogelijk is. ACHTERVELD - Shirley is een Yorkshire terner. Ze is zes jaar oud. Ze is overal en nergens. Het is een kleine druktemaker bewegelijk, vrohjk, vol praatjes en heel vrien delijk. Wie bij Shirley's baasje, dat is Natasja Blom (11 jaar), binnen komt, heeft even de neigmg zijn voeten heel voorzichtig neer te zetten. Zo van pas op de hond, trap er niet op. Dat is nergens voor no dig, volgens Natasja. Shirley is vol gens haar veel te slim en veel te snel om op zich te laten staan. Officieel is Shirley 'van het hele gezinIn de praktijk houdt ze voor al van Natasja. Geen wonder. Ze mag bij Natasja in bed slapen, Na tasja kamt iedere dag Shirley's lan ge haren en staat een van haar ei gen haarbandjes of stnkken af om Shirleys haren uit haar ogen te hou den. Shirley is een hond met een paardestaart op haar kop. Een staart zowel voor het handig als voor het mooi. Shirley schijnt er niet mee te zitten. Zij weet dat wanneer Natasja emdehjk klaar is met het kammen en frunniken aan haar haar, ze een flinke plak worst knjgt. Bij Natasja thuis is lang nagedacht voordat tot de aanschaf van een hond besloten werd. Natasja's moeder wilde geen grote hond. Zo dra Natasja het nest Yorkshire ter riers zag waar Shirley bij zat, wist ook zij dat ze zo'n hond wilde en geen andere. Deze hondjes bhj- ven altijd klein. Ze zijn niet alleen erg hef, ze zijn ook makkehjk om mee te nemen en zo. Je kunt ze heerhjk knuffelen en ze laten van alles met zich doen." De eerste keer dat Natasja Shirley zag was ze zo groot als haar eigen hand, net tien centimeter. „Het leek wel een flinke muis maar dan hever", herin nert Natasja zich. Een paar weken later was Shir ley oud genoeg om met Natasja mee te mogen. Ze was zeker twee keer zo groot geworden, dus onge veer twintig centimeter. Dat is nog met veel. Het is vooral aan kleine kinderen moeihjk uit te leggen waarom oude Yorkshire terriers toch klemer zijn dan jonge bou viers. Kleine en grote soorten heb je zo ongeveer alleen bij honden en vogels. Bij mensen en olifanten is het anders. In het begin zocht Shir ley vooral vriendschap met de par kiet. Zodra parkiet Bassie los was, vloog die achter Natasja's moeder aan en daarachter rende Shirley. Dast werd dus een hele optocht door het huis. Na een poosje raakte Shirley aan Bassie gewend en ging Bassie van Shirley houden. Tegen woordig vhegt Bassie achter Shir ley aan. „Bassie vind het leuk om haren uit Shirley te trekken.vertel de Natasja. Waarom? Dat weet ze met. Bassie bouwt geen nestjes dus ze zal die haren wel lekker vinden. Shirley is met bang, zelfs niet voor hele grote honden. Ze blaft dan gewoon met een zware stem om wat groter te hjken en ze weet dat ze sneller is. Waaks is ze ook. Pas nog betrapte ze een muis in huis. De muis vertrok geschrokken van het boze gegrom door deze waak hond. Voor kleine hondjes is ze, raar genoeg, wel bang. Dan kruipt ze snel achter Natasja's rug. Iedere avond om half negen moet Natasja naar bed. Shirley probeert, net als Natasja, tijd te rekken maar uitein- dehjk gaat ze toch mee. Ze kruip lekker bij Natasja onder de dekens en blijft daar tot de volgende och tend de wekker afgaat. Als het even kan gaat ze met Natasja mee. Als Natasja de boodschappen mand pakt, springt Shirley er in. Vaak mag ze mee. En kijk dat is nou een van de voordelen van zo klein te zijn. Met een herdershond lukt zo iets niet. Shirley is wel m voor een grapje. Twee jaar geleden heeft Natasja's moeder zelfs een clown spakje voor Shirley gemaakt. Toen hep ze met carnaval verkleed mee in de optocht. „Echt lekker vond ze het niet zitten maar ze vond het leuk om mee te lopen.volgens Natasja. Shirley is veel te druk in de weer om even rustig te bhjven. Terwijl Natasja geïnterviewd wordt rent Shirley rond, speurt de heg af, blaft indrukwekkend naar de oprit, opent slim de hordeur. springt op Natasja's schoot en is weer weg. Ach interviews zijn wel aardig, schijnt ze te denken, maar er zijn belangrijker dingen in het leven. LEUSDEN - 'Wie staat er altijd voor je klaar... dat is toch je moedertje. Wie is de hefste werkehjk waar... dat is toch je moeder tje...' Aanstaande zondag is deze tekst weer met overtui ging te brengen. Met opzet bij moeders die al die drukte over moederdag maar onzin vin den. Wanneer haar flinke jon gens en gerse meiden aan haar bed deze tekst vol liefde zingen, smelt haar hart. Dat is te zien doordat er vocht uit haar ogen loopt. Van het la chen of het huilen. Wie het met moederdag weet te maken, kan voorlopig weer een potje breken. Daarvoor zijn geen dure ca- deaux nodig. Alle moeders willen verwend worden op een heve manier. Wee degene die zijn moeder op die dag een koekepan geeft. Hij vraagt om ruzie. Kmderen geef je voor hun verjaardag ook geen huis werk! Natuurhjk hoort bij moe derdag een ontbijt op bed. Be denk dat hagelslag op brood m bed problemen geeft. Beschuit vaak ook. Thee- en koffiewa ter moet goed doorkoken voor het opgeschonken mag wor den. Moeders moeten eerst wakker gemaakt worden, voor ze het ontbijt op hun buik ge legd krijgen. Om moeders wakker te maken kan het eer der genoemde hed gebruikt worden, al dan niet met bege- leidwg van een orkest. In ie dere keuken zijn muziekinstru menten te vinden; pannen, deksels, pollepels en pakken waann macaroni zit. Veel moe ders wensen geen geschen ken. Voor wie ze gelooft, (moet je met te snel doen) kan het opruimen van je eigen kamer een goed gebaar zijn. Over drijf niet. Begm die dag bij voorbeeld niet met de schuur of de zolder. Een moederdag duurt gewoonlijk een hele dag. Daarna is alles weer normaal. LEUSDEN - Leerlingen van baisschool de Wegwijzer hielden zich een week lang met gezonde voeding bezig. Ze begonnen met een ontbijt op school en eindigde met een bezoek aan een kaasmaker, een bakker en zelfs met een kookles. De achtste groepers kregen dinsdagmorgen in de SBBO school kookles. Zij maakten macaroni met Italiaanse vleessaus. daarbij rauwkost salade en als toetje vla met fruit en slagroom. «fc*. Ml ,v, jph.: SU*-'* - Een tekenina van de skateboardbaan, zoals die binnenkort gebouwd gaat worden1. Voor de meeste kinderen was het de eerste keer dat ze een hele maaltijd zelf maakten. Alleen Wil- lemijn had ervanng met macaroni schotels. Mark kookte thuis hoog uit een ei. Lana kon ook nog panne koeken bakken en een tosti ma ken. De hele klas kreeg les van mevrouw L.I. de Graaf. Zij geeft op de S.B.B.O. school huishoudkunde. Waaruit wel blijkt dat huishouden een kunde is. Het bestaat uit de vakken verzorging, voeding, wo- ningonderhoud en kleding maken. Ze geeft altijd les aan mensen die werken als gezins- en bejaarden hulp-of verzorgster. Uit haar aan wijzingen werd snel duidelijk dat niet alleen het koken belangrijk was maar ook de hygiëne daarom heen. Wanneer iets niet meer ge bruikt hoefde te worden, moest het direkt worden afgewassen, iedere lepel, schaaltje, mesje. Iemand die zittend op de aanrecht lekker in de macaroni zat te roeren, het mocht niet aanbranden, kreeg een stand je. Op de aanrecht zitten is niet hygiënisch. En degene die een ver giet na de afwas op zijn hoofd zette, kon overnieuw beginnen. Gelukkig zag ze niet hoe Vincent van zijn rauwkost schotel snoepte. Philip bleef een beetje apart staan. „Ik heb rode ogen van het uien snijden." zie hij half huilend. Guido stond zingend in zijn groentemeng seltje te roeren en te hakken. De aanwijzingen werden nauwkeurig opgevolgd. Dat moest ook wel want ze moesten alles wat ze had den klaargemaakt zelf opeten. Het rook goed. Het zal wel gesmaakt hebben.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15