SB Kompomix valt duurder uit Sinterklaas te gast bij afscheid juf Arja Herinneringen aan een donkere tijd, BDU Neeskens signeert boek Afdelingen oneens over gebruik tuinvuilverkleiner KEISTAD B.V. Te hard ponterhuis Konijntje in De Wetering Deze week in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV SCHOENMODE ooo SUPERIOR SHOES. LEUSDEN/ACHTERVELD - 4 en 5 mei. Een moment van bezinning en eén van feestvreugde liggen vlak bij elkaar. Op tal van plaatsen in de gemeente werden de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In Achterveld, waar 45 jaar geleden vlak voor het einde van de oorlog, een voedselconferentie werd gehouden, bezocht een groep Geallieerde oudstrijders, waaronder Canadezen, het dorp. In Leusden werd 5 mei gevierd met een braderie en een Zeskamp rond De Til. I jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw LEUSDEN - Johan Neeskens, een van de succesvolste voet ballers uit de vaderlandse ge schiedenis (dne Europacups gewonnen met Ajax, een keer met Barcelona, twee WK-fina les), komt zaterdag zijn auto biografie signeren in boekhan del Hamershof. Zaterdag van 14.30-16 uur zal Johan voor eenieder die dat wenst zijn handtekening zetten. Nees kens woont alweer enkele ja ren in Zwitserland, waar hij de rust en tijd heeft gevonden het verloop van zijn carrière op schnft te stellen. Het eerste ex emplaar is wordt morgen door Rinus Michels aan de schrijver uitgereikt. Volgende week m de Leusder Krant een exclusief interview met Johan Neeskens. Het boek 'Neeskens' is ge schreven in een prettig leesba re stijl en geeft een beeld van het leven van een voetbalster. Uiteraard begint het met zijn jeugdjaren in zijn geboorte plaats Heemstede. Al snel wordt duidelijk dat in het leven van de van sport bezeten Johan geen plaats was voor een school. In die tijd was hij lid van een voetbalvereniging, een gymnastiekvereniging en hij honkbalde ook nog. Daar tussendoor voetbalde hij op straat. Neeskens laat m zijn boek de lezer kennismaken met het professionele milieu van een profclub. Uiteraard passeren er ook nogal wat anecdotes. Zo was een voor hem onverwacht hoogtepunt de WK '74. 'Nees' beschrijft de weg naar de fma- le en staat uitvoerig stil bij het gevoelig verhes tegen West Duitsland. Dat er factoren wa ren die niets met voetbal had den te maken, wordt duidehjk als hij schrijft over het Hil- trup-incident. Na Ajax en het WK volgde er een aantal jaren bij Barcelona er. New York Cosmos. Het confhct tussen do trainer van de laatste club en Neeskens komt openhartig aan bod. Tot zijn spijt koos hij na Ameri ka voor een afbouwperiode bij FC Groningen. Al na korte tijd vertrok hij beschinpt en ge hoond, definitief naar Zwitser land. Uiteraard komen in het boek allerlei andere voetbalsterren, die Neeskens gedurende zijn loopbaan heeft ontmoet, ter sprake. In het laatste hoofd stuk schrijft hij over de toe komst van het voetbal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin LEUSDEN - Het gebruik van de tuinvuilvergruizer, ook wel Kompomix genoemd, dreigt duurder te worden dan aanvanke lijk was geraamd. De machine, die gehuurd wordt van de firma J. de Ridder uit Soesterberg, zou moeten zorgen voor een bespa ring bij het verwerken van tuin vuil. Die bezuiniging is volgens de gemeentelijke afdeling Financieel Beheer (FIBE) niet ge realiseerd. Het blijkt zelfs dat er een verhoging nodig is van het aantal uren huur dat oorspronkelijk geraamd was. Het gaat om bijna 300 uur extra. Het uurtarief bedraagt 183,--. Dat heeft een extra uitgave van 50.000,-- tot gevolg. De afdeling adviseert daarom negatief over een voorstel van het college om de gemeentewerf in de toekomst langer open te stellen. Door de overschrijding van de Kompomix is daar volgens de afdeling geen geld voor. Het afval wordt door het apparaat tot gruis gemalen en later tot verwerkt. - -> De Kompomix verkleint het tuin- vuil ter plekke, dat wil zeggen op de tuin vuilstortplaatsen, waar het door de omwonenden gebracht is. Het voordeel van deze methode is dat er per nt meer vuil vervoerd kan worden, dat met meer naar de centrale stortplaats in Maarsber- gen gebracht hoeft te worden, maar dat op het terrein bij 't Sluisje tot compost verwerkt kan worden. Er was bij de invoering van de methode van uitgegaan, dat de ma chine door een man bediend kon worden. Al gauw bleek echter dat niet al het vuil door de machine verwerkt kon worden, omdat het te grof was. Een tweede man werd ingezet om de ruet te verwerken stukken eruit te halen. Ook zorgde deze man ervoor dat de stortplaatsen schoon werden achtergelaten. Ondertussen is met De Ridder afgesproken dat de tweede man alleen incidenteel wordt ingezet, omdat deze te duur is. De Ridder bracht voor zijn werk nemer een bedrag van 34,25 per uur m rekening. Een ander probleem is dat het aanbod van tuin vuil groter is dan aanvankelijk werd verwacht. Er werd uitgegaan van een aanbod van 12.000 m3 per jaar Het blijkt nu dat dit veel meer is. In een ambtelij ke rapportage over het gebruik van de Kompomix wordt daarom geadviseerd, uit te zoeken waarom het aanbod groter is dan gedacht. In het rapport wordt veronder steld gedaan dat er afval van de houtwallen uit de buitengebieden wordt gestort en dat er hoveniers bedrijven zijn, soms zelfs van bui ten de gemeente, die grote partijen deponeren op de stortplaatsen. Verder was het de bedoelmg dat de Kompomix ook het afval van de plantsoenendienst zou verwerken. Omdat de machine meer uren moest maken dan verwacht was, kwam dit er echter met altijd van. Daardoor bleef het snoeihout uit de plantsoenen op sommige plaatsen te lang liggen. Dat leidde tot klach ten in de buurt. Het hout werd daar om verschillende malen door een gemeentelijke vrachtauto opge haald. Het blijkt nu dat de vroe gere methode om het snoeihout uit de plantsoenen ter plekke te ver snipperen en als bodemverbete raar te gebruiken, sneller werkt en minder kosten met zich mee brengt. Opvallend is dat de invoering van de Kompomix tot een con troverse heeft geleid tussen de ge meentelijke afdelingen Civiel Bouwtechnische Werken (CBW) en Gemeetewerken. Deze laatste afdeling, die belast is met de uit voering van het project, stond over de komst van de KomDomix met te juichen. De afdeling wilde liever volgens de oude methode blijven werken. De afdeling CBW die het project heeft voorbereid, be schouwt de methode echter als de ideale oplossing om het groenafval op een goede en goedkope manier te verwerken. Volgens wethouder Com Ver duin (PvdA) is er geen sprake van een financiële tegenvaller. „Er is meer afval aangeboden dan wij oorspronkelijk gedacht hadden. Dat kost nu eenmaal meer. Als wij het tuinvuil moeten laten verbran den bij de AVR (verbrandingsoven Rijnmond) kost dat meer, temeer daar deze instelling binnenkort zijn taneven zal verhogen, omdat zij in verband met de dioxine-uitstoot extra naverbranders moet plaatsen in haar ovens." Verduin laat cijfers zien, waaruit volgens haar blijkt dat Leusden met haar aanpak van het verkleinen van tuinvuil op de goede weg zit. „Elke inwoner veroorzaakt per jaar 350 kilo afval. Dat zou betekenen dat er m Leusden 9500 ton afval bij de reiniging wordt aangeboden. Uit onderzoek blijkt dat dit in werke lijkheid 6500 ton is. Het verschil is vervolg op pagina 3 Herdenken van de gevallenen WEEKENDDIENST: VR.: 952239 ZA.: 943300 ZO.: 944223 LEUSDEN - De politie hield woens dag tussen 11.00 uur en 13.00 uur op twee punten in Leusden snelheids controles. Op de Asschatterweg ter hoogte van de oversteekplaats kregen 4 automobilisten een be keuring wegens te hard rijden. Van 4 snelheidsovertreders werd een foto gemaakt. De hoogst gemeten snelheid was 67 kilometer per uur. Toegestaan is 50 kilometer. Ook op de Maanweg werd gecon troleerd. Daar kregen 7 mensen een proces-verbaal en werden 5 auto's gefotografeerd. De hoogste snelheid was 92 kilometer per uur. LEUSDEN - „O' wat zijn we treurig. O' wat een verdriet. Juf Arja die neemt afscheid, leuk is dat niet. Toch is ze wel te felicite ren. Dat zal ons de toekomst nog wel leren. Daarom niet getreurd. Daarom geen verdriet en zingen wij voor u dit afscheidslied. Zo begon het afscheidsfeest voor kleuterjuf Arja Sebens van de ge reformeerde basisschool op de Rozengaarde. Afgelopen vrijdag werd door alle leerlingen af scheid genomen van juf Arja, die met zwangerschapsverlof gaat." In het afscheidslied bezongen de kinderen allerlei situaties die be trekking hebben op juf Arja. Zo werd haar netheid benadruk met de tekst: ,,o' wat ben je netjes, o' wat een fatsoen Zie jij maar eens kans haar na te doen. Meester moest een keer z'n broek gaan rui len. Van patatlucht gaat ze ook al pruilen'. Lachend legde Arja Se bens na afloop uit: „Er kwam een keer een meester met een vale vieze spijkerbroek vol met verf- vlekken naar school. Toen heb ik daar een opmerking over ge maakt en de volgende dag kwam hij in driedelig grijs." Na het afscheidsbed sprak mees ter Kok, de juf en kinderen toe: „We maken hier een berucht feest van. We hebben een hele spe ciale gast uitgenodigd. Hij is zo bij zonder dat jullie vreselijk zullen schrikken als jullie hem zien. Als we nou allemaal het laatste couplet van het lied nog een keer zingen zal onze gast tevoorschijn komen." Alle kinderen moesten tot dne keer toe het couplet zin gen voordat de mysterieuze gast in de gedaante van Sinterklaas zich liet zien. Sommige kleuters vonden het een beetje eng en en kele leerlingen uit groep acht rie pen: „Dat is meester Spekken hoor! Hee, bekende schoenen heeft u aan meneer." Sinterklaas sprak een beetje wee moedig over Juf Arja: „Hier op school huppelde ze door de gan gen, controleerde ze het speel goed en het materiaal en gaf ze leerlingen opdrachten. Nu wordt ze huisvrouw en moeder. Ja, wij weten niet wat we daar mee aan moeten." Verder had de Sint zoals zijn eer betaamt een kado bij zich. „Dit is een kado uit de nieuwe Sin terklaascollectie van 1990." In het in sinterklaaspapier verpakte pak ket, zat een kleutertafeltje en een stoeltje. Op die manier kan de juf nog eens aan school terug den ken. UW VOETEN VERDIENEN HET BESTE BROGUESIN MEERDERE WIJDTES Winheicenirum Mamc srioi Komemi4 - LEUSDEN Tel 033-944119 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 KOMPOMIX De Dodge centraal in het leven vein Schreuder Pag. 3 Nader onderzoek naar lokale omroep Pag. 3 Van bejaardenhuis naar zorgcentrum Pag. 5 Panorama Lisiduna van Henk Post Pag. 7 p krant WOENSDAG 9 MEI 1990 - 22e JAARGANG NO. 2

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1