„Het constante gevoel van bevrijding" Nader onderzoek naar haalbaarheid omroep oedseldroppers keren irug naar De Moespot Schade bij aanrijdingen leusderkrant Opbrengst 'Gereedschap voor Ghana' ruim 8.000 gulden Skateboardbaan bij 't zwembad Jan Schreuder met zijn Dodge uit W. O. II: LEZERSSERVICE TEL 945272 J De oorlog kwam voor hem |p de dag dat de vliegtuigen tii het oosten overkwamen. Keten dat er oorlog is, is iets hders dan beseffen. Zelfs jen het gezm Schroeder naar (Vest Graaftdijk moest evacue- n, had kleine Jan geen idee n wat oorlog was. Het drong ingzaam maar zeker in de vol lende vijf jaren tot hem door i maakte een onuitwisbare fcdruk. iClae verenblad Auto vernield Insluiping Fietsen gestolen tijdens de kermis Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden Herdenkingen De dievegge bestolen KIJKKRANT plaatselijk nieuws OENSDAG 9 MEI 1990 ;USDEN - Vijfenveertig jaar de bevrijding werkt Jan •hroeder met zijn Dodge uit I42 een druk programma af. is de trotse bezitter van een [ge stammend uit de Twee- Wereldoorlog. Hij is als em- Leusdenaar, lid van de Ne- •rlandse Vereniging tot In- idhouding van Historische itaire voertuigen, beter be- ,nd als Keep Them Rolling, lezig zijn met deze oude «tuigen heeft op zich mets iet militarisme te maken" zegt i Schroeder. „Wanneer ik m deze fantas ie wagen njd, denk ik met iepe dankbaarheid terug aan wij in 1945 werden bevrijd r mensen, die in deze «tuigen reden. Ik be lhouw het als een eerbewijs hen om deze voertuigen in land te houden en daarmee H historisch besef te stimule- o." I Jan Schroeder was acht jaar bud jen de oorlog uitbrak. Zijn va- r bezat een houtzagerij in sschat. In huis waren Neder- jndse soldaten ingekwar tierd. „Vooral de benauwenis die e opge - legd kreeg. Ineens jcht je van alles met meer geitellen. Je moest mensen bij men noemen waarvan je st dat het met hun ware naam Grinnikend vertelt hij een van zijn vader's tim mannen Ome Piet was, tot Jan Schreuder m zijn gerestaureerde Dodge op een plaats, die in de oorlogsdagen van '40 en later in '45 precies in de vuurlinie lag. na de oorlog bleek dat de man hoogleraar m Utrecht was die beslist niet meer zo mocht wor den aangesproken. „Dolle Dinsdag heeft op mij de mees te indruk gemaakt. Het gevoel vrij te zijn en daarna de dom per en de angstZowel bij het begin als aan het einde van de oorlog lag het huis van zijn ou ders m de frontlinie. „De eerste Amerikaanse of Canadeze voertuigen die we zagen, reden op de weg van Achter- veld naar Barneveld, op 23 en 24 april 1945. Nee, niet waar. Ik heb ze eerder gezien, maar die tellen eigenlijk met mee Dat waren Amerikaanse voertuigen die door de Duit sers buit waren gemaakt na de slag bij Arnhem. Naar Duitse voer- tuigen is mijn belang stelling nooit uitgegaan. Daar voor is de wrok te groot voor wat ze hier hebben uit- ge spookt. Achter ons huis zijn twee buren en twee evacues gedood." In 1952 ging Jan Schroeder in dienst. Hij kwam als dienst plichtig soldaat bij de infante rie. Daar kwam zijn liefde voor militaire voertuigen tot volle bloei. Maar liefde is nog iets anders dan de mogelijkheid om een 'orginele' te kopen. In 1985 kocht hij zijn eerste jeep.„Een Willeys van 1942. Een machtig voertuig maar ik wilde wat groters." Een vracht wagen leek hem aanvankelijk wel wat, maar al snel viel zijn keus op de Dodge. Door op het goede moment te luisteren naar een verkoop- voornemen en op het passende moment de koop-wens in daden om te zetten, werd de aanschaf mo gelijk. „Samen met de vorige eige naar heb ik een half jaar ge werkt om de wagen te restau reren. Een meuwe laag verf in de goede kleur en de motor is volledig gereviseerd." In het stuur bleven de dne gekerfde initialen staan; „Waarschijnlijk zijn die er in gezet door de chauffeurs. Echte verzame laars doen zoiets met". Het interesseert Schroeder met zo waar deze wagen gere den heeft. Het gaat mij meer om het materiaal. Om het ge voel dat onze vnjheid mede aan deze voertuigen te danken is." Schroeder onderhoudt zijn wagen zorgvuldig. „Onderde len zijn nu nog goed te krijgen. Pas nog een kop- lamp ge kocht in de orginele water dichte verpakking voor f50,--" Behalve bij allerlei manifes taties waar Keer Them Rolling bij aanwezig is, is hij een vaste gast bij de reünies van oud strijders. „Het Koninklijk Huis heeft een warme belangstel ling bij ons. Vooral Prins Ber nard natuurlijk, maar ook zijn oudste dochter en schoonzoon heb ik mogen begroeten sa men met hun zoon. Willem Ale xander is al eens met mij mee gereden." Net als vele honderden kin deren en volwassenen die ook even wilden voelen hoe zo'n auto van de geallieerden rijdt. Uit- stekend dus, hoewel wat wiebelend. Op de Rijksweg haalt Schroeders met gemak de 45 mijl, ongeveer 70 kilo meter en sinds kort tankt hij tot tevredenheid loodvrij. Waar hij komt kan hij op belangstel ling rekenen. Die aandacht ziet hij als zijn taak; „Het gaat er om de mensen te herinneren aan dat gevoel van bevrijding. De opluchting die verbonden is aan de komst van die kerels in deze voertuigen. Toen zij vertrokken lieten ze veel materiaal achter." De vereniging is op verzoek uit Amerika opgericht, juist om de herinnering levend te hou den. Op zijn beurt geniet Schroeder van de belangstel ling die hij knjgt. Plakboeken vol getuigen daarvan. „Het is waar. Ik voel me de trotse be zitter Hiermee ben ik dik te vreden." LEUSDEN - Het college van B&W gaat de haalbaarheid van lokale omroep in Lensden opnieuw bekijken. Daartoe zal een onderzoek worden ingesteld. De bevindingen van dat onder zoek zullen bij het vaststellen van de meerjarenbegroting tot een inhoudelijke discussie over lokale omroep in Leusden moeten leiden. Het college kreeg steun van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs, die dinsdag voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen was. De zaak van de lokale omroep werd door de LOL (lokale omroep Leusden) zelf aangezwengeld. Mede naar aanleiding van een aantal uitzendingen rond de ver kiezingen, werd een herhaald sub sidieverzoek mgediend. De om roep vraagt een bedrag van 228.000,- voor een penode van twee jaar. Extra actueel werd de kwestie, toen vonge week minister d'Anco- na van WVC aankondigde zo snel mogelijk de reclame-mogelijkhe den voor lokale omroepen te willen verruimen. Daarmee zouden de lo kale omroepen meer mogelijkhe den krijgen zelf inkomsten te ver werven. De leden van de commissie ga ven wethouder Vroon de ruimte om een haalbaarheidsonderzoek te starten. Alle fracties vonden ver gaande sarnenwerKing van ae 10- kale omroep met de Stadsomroep in Amersfoort een absolute voor waarde. Die samenwerking zou dan verder moeten gaan, dan al leen samenwerking op het gebied van technsiche faciliteiten. Ook programmatisch zou er aansluiting bij de grotere broer in Amersfoort moeten worden gezocht. Alleen Jan Schouten (GPV/SGP) zette op voor hand grote vraagtekens bij de be hoefte aan een dergelijk medium. Hij wilde eerst wel eens aan de hand van een onderzoek zien hoe groot de behoefte aan lokale om roep nu eigenlijk wel was in Leus den. Bovendien het Schouten door schemeren dat de lokale omroep bij een integrale afweging ten op zichte van andere wensen, met di rect op de hoogste prioriteit hoefde te rekenen Schouten: „Het bedrag waarover we hier praten is derma te groot, dat een intergrale afwe ging met andere wensen, en dat zijn er nogal wat, noodzakelijk is." Het CDA vond het bedrag nog steeds aan de hoge kant en drong er bij de wethouder op aan vooral te kijken naar mogelijkheden om de kosten te drukken. Bovendien stelde ook Rikus Renting vraagte kens bij de omvang van het draag vlak en vroeg zich af of er elders m Nederland gemeenten van verge lijkbare omvang waren met een eigen lokale omroep. Alrich Parson vain de WD vond dat de discussie met meer moest gaan over of het voor een dubbeltje meer of minder zou kunnen. Par son: „Wij moeten ons gewoon af vragen: Zijn we bereid dat geld ervoor uit te geven of niet?" De liberaal gaf tevens aan nog met zoveel te verwachten van de voor stehen van minister d'Ancona. „On ze steun heeft ze, maar ik moet het eerst nog zien", aldus Parson. PvdA, Leusden'90 en D66 von den het voorstel van B&W om de principiële vraag over wel of geen loklae omroep in Leusden bij het vaststellen van de meegarenplan nen te behandelen akkoord. 1CHTERVELD - Ruim 200 |ten waaronder Geallieer- voedseldroppers waren lag aanwezig om een ptje te nemen in het dorp ir 45 jaar geleden de Voed- eonferentie inzake de iselvoorziening voor hon- Jtend West-Nederland werd fiouden. Hans Onderwater 8 de Stichting Manna gaf [or de oude Sint Jozefschool Buiteenzetting omtrent de beurtenissen van 28 en 30 a 1945. rgemeester Panis sprak het bende „In het bijzonder heet ik pom de veteranen mt Groot- me, de Veremgde Staten van Amenka, Canada, Polen, Australië en Nieuw-Zeeland. Veertig jaar geleden kwam u ook naar Neder land. Leeggeplunderd en uitge hongerd door de Duitse bezetter, leefden toen miljoenen Nederlan ders, vooral in het westelijk deel van Nederland, op de rand van de dood. Het voedsel dat u bracht was voor hen - letterlijk en figuurlijk - een geschenk mt de hemel. Daarop slaat ook de naam waaronder uw voedseldroppings bekend zijn ge worden, namelijk „Operatie Man na". (Overigens stond deze opera tie bij de Amerikanen bekend on der de naam „Operation Chow- hound"). „De „Operatie Manna" was het resultaat van onderhandelingen tussen de geallieerden en de Duit I LEUSDEN - Ton Geysberts, I het kerverse raadslid voor I D66, heeft tijdens zijn eerste I officiële optreden als lid van I een raadscommissie een lans I gebroken voor boerderij 't I Claeverenblad. Naar aanlei- I ding van recente ontwikke lingen rond de kapitale boer- I derij, waarin eigenaar Cees Vial een cultureel centrum exploiteerde, drong Geys berts er bij de wethouder op aan naar mogelijkheden te toeken om de boerderij ook in de toekomst als cultureel I centrum te behouden. Vial doet momenteel po- I gingen de boerderij van de hand te doen. 't Claeveren blad dreigt daarmee de sta tus van particulier cultureel centrum te verliezen. De ver koop gaat echter nog niet van een leien dakje. Onlangs kreeg een aspirant-koper geen toestemming in de boer derij een bedrijf te starten, waarmee de verkoop niet doorging. Geysberts wil dat de ge meente gaat zoeken naar mo gelijkheden om 't Claeveren blad als culturele accommo datie te behouden, zonder er daarbij overigens op aan te dringen dat de gemeente het gebouw zelf koopt. Die ge dachte is eerder in Leusden al onhaalbaar gebleken. Wethouder Vroon zegde toe een dergelijk onderzoek te zullen starten en zei inmid dels in gesprek te zijn met een initiatiefgroep. LEUSDEN - Het voorstel van B&W om op de Bavoortse- We9. ter hoogte van het zwembad, een voorziening voor skateboarders te bou- wen, is met instemming van de commissie van welzijn en onderwijs ontvangen. Dat be tekent dat het zo goed als zeker is dat nog voor de zo mervakantie een zogenaam de 'mini-ramp' zal worden neergezet. De kosten van de voorziening worden ge damd op 19.000,-. Het nagelnieuwe raadslid BHcus Renting van het CDA liet zich tijdens de behande ling van het onderwerp nog een interessante gedachte ontvallen. Hij gaf het college ter overweging het in on bruik geraakte Jan Bannink- park (de fietscrossbaan) te verharden. „Volgens mij heb je dan een prachtige skate boardbaan!", aldus Renting. Om begrotingstechnische- en veiligheids redenen bleek dat voorstel echter niet rea listisch. Zie voor een uitgebreid verslag de Kinderkrant, el ders in dit nummer. se bezetter, die hier in Achterveld, in dit gebouw op 28 en 30 april 1945 zijn gevoerd. Tegenwoordig doet dit gebouw dienst als jongeren centrum, toen was het in gebruik als school. Nog kort voor de onder handelingen had het m de vuurlinie gelegen bij de bevrijding van Ach terveld door eenheden van het Ca nadese leger." Enkele kilometers westwaarts hielden de Duitsers nog hardnek kig stand. Zij gingen daarbij door met het begaan van wreedheden tegenover de burgerbevolking. Zo werden op 27 apnl 1945, de dag voor de onderhandelingen over de voedseldroppings begonnen, even buiten Achterveld vier onschuldi ge, willekeurig gekozen burgers geëxecuteerd bij de ontruiming van een boerderij. Voor hen kwam de capitulatie van de Duitsers op 5 mei 1945 te laat. Juist vandaag vindt er een bijzon dere plechtigheid bij dit monument plaats. Leerlingen van de Rooms- Katholieke basisschool „St. Jozef' leggen er een krans. Zij doen dit omdat zij het monument hebben „geadopteerd" Adoptie betekent in dit verband dat de school de verplichting op zich neemt in de lessen regelmatig aandacht te be steden aan de geschiedenis die aan het monument verbonden is en voorts door een kranslegging op 4 mei uiting te geven aan de bijzon dere verbondenheid van de school met het monument. Aanwezig waren zoal de Militai re attaché van Groot Bnttannië Lui tenant-Kolonel Cook en de Air Chief Marshall Sir David Parry- Evans. De scholier Gertjan Boersen droeg een gedichtje voor. Na de plechtigheden trokken de 200 gas ten naar Paleis Soestdijk voor een ontvangst met Pnns Bemhard en 's avonds naar een grote bijeenkomst Gedenkavond in Dronten. LEUSDEN - Onbekenden hebben dit weekeinde een auto bescha digd. Een buitenspiegel en een ruitenwisser werden afgebroken. LEUSDEN - Een bewoner van een huis aan de Jonker Bolpoort ver miste donderdag een portemon nee, die op de keukentafel lag. LEUSDEN - Tijdens de kermis heb ben onbekenden een aantal fietsen ontvreemd. Vijf mensen kwamen bij de politie aangifte doen van ver missing van hun rijwiel. In winkelcentrum De Hamershof is tijdens de kermis een aantal lichtbakken van winkels vernield. Getuigen hebben een groepje jon geren gesignaleerd, die mogelijk met de vernielingen te maken heb ben. Bij de crossbaan op het Jan Ban- ninkpark is zondag een fiets gesto len. De eigenaar had zijn rijwiel daar geparkeerd, om een eindje te wandelen. Bij terugkomst was z'n voertuig weg. Uit een tuin is zaterdag 5 mei een fiets gestolen. De fiets was niet af gesloten. TEVENS OPGAVE J. NIEUWE ABONNEES. A ACHTERVELD - De maand mei blijft in het teken staan van de oor- losgsherdenkingen. Voor zaterdag 12 mei wordt er een fietstocht geor ganiseerd naar de Valleistelling- Asschat, waann loopgraven en ka zematten waren opgenomen. Deel name kost ƒ5,-- De opbrengst is bestemd voor de financiering van de gedenkstenen m Achterveld. De tocht begint om 19.00 uur. Het vertrk is vanaf het Groot Achte- veldplein. Op woensdag 16 mei is er een gedenkavond m Ons Gebouw Daar is ook een fototentoonstelling over verwoest Achterveld. Het is mogelijk gesprekken te hebben met inwoners die deze penode hebben meegemaakt. De toegang bedraagt 7,50. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 19 mei wordt er een wandeling georganiseerd met als thema 'Oorlog rondom de toren' Deelname kost 2,50. In Ons Gebouw is op zondag 20 mei een diavoorstelling over de oorlog Toegang bedraagt ƒ5,-. LEUSDEN - De opbrengst van de aktie „Gereedschap voor Gha na" is ruim 8.000 gulden. Voor dit geld zal de Rotary-afdeling Leus den timmermansgereedschap kopen voor de opleiding van dove kinderen aan de lagere technische school in Mampong Akwapim in Ghana. Joke Addo- tey-van Heeswijk, bestuurslid van de stichting „Help Ghana" was tevreden over deze goede opbrengst. In gezelschap van Ro- tary-voorzitter Rein Scheper maakte zij vorige week op de avond van de collecte een rond gang door Leusden. Volgens Joke Addotey vertegenwoordigt de opbrengst van de collecte in Gha na een vermogen dat naar Ne derlandse begrippen vergeleken moet worden met een bedrag bo ven een miljoen. Nog deze week zal contact op worden genomen met leveranciers van gereedschappen en zal uit de collectegelden het gereed schap worden aangeschaft dat op de school nodig is. Op 25 mei zullen deze gereedschappen worden ge laden die door de scheepvaart maatschappij van Ghana, Black Star, vervoerd zullen worden. In Ghana zal de zendmg in ontvangst genomen worden door Joop Knol. Deze Nederlander werkte vele jaren in Ghana als directeur van de Afri can Concrete Products en woont m Accra. Hij zorgt er voor dat de con tainers worden ingeklaard en wor den vervoerd naar de schooL Op die wijze is optimaal gewaar borgd dat alle goederen op de bestemde plaats komen en gebruikt worden voor de opleiding van de dove leerlmgen op de school in Ghana. Mensen die nog een gift zouden willen storten voor dit goe de doel kunnen dat doen op reke ningnummer 497910780 van de AMRO-bank t.n.v de Rotary Leus den, onder vermelding van „Ge reedschap voor Ghana". LEUSDEN - Een 68-jarige Amers- foortse ontsnapte vrijdag 4 mei op miraculeuze wijze aan ernstig letsel. De Amersfoortse reed met haar fiets op de Hessenweg, toen ze werd aangereden door een auto. De auto, die juist een andere inhaalde, moest uitwijken en kwam daarbij op het fietspad te recht. De fïetster werd daarop klem gereden tussen de auto en een boom. De Amersfoortse kwam met de schrik vrij. Bij een aanrijding op de hoek Schammersteeg/Dnftakkerweg, waar twee auto's bij betrokken wa ren. ontstond matenele schade Het voorval gebeurde vnjdag rond 12.15 uur. Zware materiele schade was het gevolg van een aanrijding op de kruising Maanweg/Arnhemseweg. Een Amersfoortse automobiliste stond op de Maanweg te wachten, om de Amhemseweg op te njden. In de veronderstelling dat de weg vnj was, deed ze dat ook. Ze be merkte echter niet dat er een mo torfiets met hoge snelheid nader de. Een aanrijding was het gevolg, warbij de motor vlam vatte. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Forse blikschade was het gevolg van een aanrijding op de kruising Klepelhoek/Zuiderinslag. Een au tomobilist wilde de Zuidennslag oversteken en keek daarbij niet goed uit. Een aanrijding met een andere auto was het gevolg. Zware blikschade was het ge volg van een aanrijding met een ree op de Amhemseweg, ter hoogte van de Schutterhoeflaan. Het dier raakte zwaar gewond en moest worden afgemaakt. LEUSDEN - Een 18-jange inwoon ster uit Amersfoort dacht woens dagmiddag bij de Hema haar slag te slaan, maar werd zelf het slacht offer van fietsdiefstal. Zij nam spul len uit de winkel mee ter waarde van 100,-. Het personeel wist haar te betrappen en waarschuwde de politie. Toen deze de dievegge mee wilde nemen naar het bureau, bleek haar fiets te zijn verdwenen. Zij kreeg een proces-verbaal voor de winkeldiefstal en deed daarna aangifte voor haar fiets. De Komponux werd in februari vong jaar uitgetest. De machine is hier m actie bij een van de tumvuilstortplaatsen m Leusden. de hoeveelheid tuinvuil die naar de stortplaatsen gaat." Ook de ambtenaar die het pro ject voorbereid heeft, maar inmid dels bij de gemeente vertrokken is, blijft er bij dat verwerking met de Kompomix de beste oplossmg is. Oud beleidsmedewerker A. van Kraaikamp „De Kompomix is een uitstekend apparaat, dat pnma werkt. De overschrijdingen zijn on der meer te wijten aan de storm, waardoor het aanbod van tuinvuil groter was dan verwacht. Verder was er voor het gebruik van de Kompomix geen inzicht in het totale aanbod. Er is onvoldoende reke ning gehouden met het afval dat afkomstig is van de plantsoenen dienst. Dit soort overschrijdingen zijn normaal bij een meuw project. De methode is altijd nog goedko per dan de traditionele manier van verwerken. Die hield in dat het afval eerst ingezameld moest wor den en dan naar de stortplaats m Maarsbergen werd gebracht. Dat bracht transportkosten met zich mee. Daarbij gaat het om afval met een groot volume, want het was niet verkleind, en met een genng ge wicht. Verder moesten er ook stor- tingskosten worden betaald. Dat er nu een overschrijding is van het budget van 100.000,-- is veiveieuu, maar dat moei m reiaue gebracht worden met het geld dat door de nieuwe methode bespaard wordt Dat de afdeling Gemeente Werken met stond te juichen bij de invoering van de Kompomix, is be grijpelijk Dat was ook bij de invoe ring van de vorige machine, de Wirubald, waarbij het afval achter af verkleind werd. De nieuwe methode betekent voor de chauffeurs een andere in deling van het werk, waarbij de werkdruk anders komt te liggen. Dat is een gevoelsmatige zaak, die je met mee kan tellen. Toen de computer werd ingevoerd, waren de mensen ook met meteen en thousiast." vooh MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,- elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek, zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto. 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info 03420-94888

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3