I 'an bejaardenhuis naar zorgcentrum l Afscheid van een dorpsdokter Bazar't Hamersveld ioete van gent zonder iniform leusder krent [Hamersveld presenteert nieuw beleidsprogramma cteren UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT hbraak Buienkans WOENSDAG 9 MEI 1990 plaatselijk nieuws .JSDEN - Waar ooit het postkantoor stond aan de Torenak- "rweg, hoopt het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg !ttsden, ongeveer dertig aanleunwoningen te realiseren. He iaal zeker is de komst van deze woningen niet. Het gemeen- lestuur moet nog beslissen of zij de voorkeur geeft aan dit roject of aan een project groepswonen voor ouderen. Het door voormalig wethouder Evelien Blom vurig bepleitte zorg- nis, gaat in ieder geval niet door. Direkteur J.W.G. de Bruijn en icretaris S.K.Fokkema van het bestuur van de Stichting Be- aidenzorg Leusden (SBL) willen er graag vanuit gaan dat an' verzorgingstehuis 't Hamersveld, volgend jaar zal kunnen ginnen met de bouw van de aanleunwoningen. Deze en andere uwen staan in de vorig week schenen beleidsnota waarmee 15-jange huis haar toekomst enen presenteerde, it bestuur van de SBL streeft naar n centrale zorgfunctie waarbij e ouderen in Leusden terecht nnen. Momenteel draagt de chting zorg voor het verzor- jgstehuis 't Hamersveld, met ann 92 bewoners die niet meer Kstandig kunnen wonen. Daarnaast staan 56 aanleunwo- tigen voor alleenstaanden en htparen, die gebruik kunnen ma li van de diensten van 't Hamers- d terwijl in de 151 huur-flats m oenhouten', de zelfstandig wo nden ouderen wanneer nodig n beroep kunnen doen op 't Ha- jrsveld. [)e behoefte aan aanieunwonin- stijgt snel. Enerzijds doordat ilpverleningsprogramma's waar door mensen langer in hun eigen huis konden blijven wonen, na vijf jaar tot gevolg heeft dat een groep mensen nu niet zonder meer di- rekte hulp kan. Anderzijds omdat mensen hun grote eigen huis graag bijtijds inruilen voor een aanleun woning. Met als gevolg een wacht lijst voor aanleunwoningen waarop 185 gegadigden staan. Volgens direkteur De Bruijn is de lengte van de lijst mede een gevolg van de trage ontwikkeling in Leusden van gemeentelijke beleidsprogram ma's voor ouderen. „In vergelijking tot andere delen van het land, heeft men zich hier veel later gereali seerd dat een steeds groter deel van de bevolking tot de ouderen zal gaan horen. Leusden was met haar vele nieuwbouw een gemeente waar veel jonge mensen kwamen wo nen. Nu nog is de bevolking van Leusden m vergelijking tot het lan delijke gemiddelde jong. Behoort landelijk en zeker in de provincie Utrecht ruim 14 procent van de in woners tot de categone ouderen boven de 65, in Leusden is dit slechts 8 procent. Maar de ou ders van deze jonge mensen willen nu graag in de buurt van hun kinde ren en klemkinderen komen wo nen. Bovendien gaan, in toenemen de mate, de nieuwe bewoners van ruim twintig jaar geleden zelf horen tot de oudere inwoners van Leus den. Daarvoor moeten voorzienin gen gecreeërd worden." Mo menteel komt het grootste deel van de 92 inwoners van 't Hamersveld niet uit Leusden. „De oude, meest katholieke inwo ners trekken meestal naar Sint Jo zef m Achterveld," zegt de direk teur. ,,'t Hamersveld is algemeen. De verhouding tussen mensen die wel en die met oorspronkelijk uit Leusden komen zal in de komende tien jaar zeker veranderen." Met die vooruitziende blik ont wikkelde het bestuur van de SBL plannen voor de bouw van onge veer dertig aanleunwoningen op het terrein aan de Torenakkerweg en mogelijk aan de Asschatterweg waar nu nog de oude 'Spring plank-school' staat. Het SBL mag met zelf bouwen. Het is geen zoge noemde toegelaten instelling. Voor het oprichten van een eigen wo ningstichting, zoals in Achterveld gebeurde, voelt men niet. Met de ervaring die het SBL be stuur met de flats in Groenhouten heeft opgedaan, durft zij een soort gelijke overeenkomst met de Wo ningstichting WSL aan voor een deel van het beoogde aanleunwo ningen. „In deze woningwetwonin gen zullen de zwaar verzorgings- behoeftigen terecht moeten kun nen. Dit deel zal daarom verbon den moeten worden met een gang naar 't Hamersveld." Het resterende deel zal ge bouwd moeten worden in de pre mie- of vrijesector. De Bruijn bear gumenteerde deze keuze met: „De bevolking in Leusden is met de normale doorsnede van de Neder landse bevolking. Veel in Leusden wonende ouderen beschikken nu over een ruim huis en voldoende financiële middelen. Zij willen wel kleiner gaan wo nen maar met behoud van het ver worven comfort en voldoende ruimte. Deze mensen willen bij voorbeeld graag minstens een ka mer meer dan het gebruikelijke huis- en slaapkamertje in de aan leunwoningen. Zij willen een werk- hobby- of logeerkamer. Daarom denken we aan woningen ge bouwd in de duurdere premieklas se, 2 1/2 of 3 en vrije sectorwonin gen die een makelaar verhuurd. Uiteraard claimen we zowel bij de tot standkoming van de plannen als bij de exploitatie een behoorlij ke vinger in de pap. Wij willen onze kennis van wat ouderen willen, aandragen ter bate van de bouw en indeling van de woningen. En wij willen mee kunnen bepalen wie wel en wie niet voor zo'n woning in aanmerking komt. De locatie aan de Torenakkerweg is bij voorbaat geliefd. Dicht bij de winkels en bij het huis waarin alle basisvoorzie ningen aanwezig zijn." Hoewel het SBL al overleg met de mede-participanten van het project begonnen is en de architect al is aangetrokken, is de beslissing nog niet gevallen. De hoop op het bouwen van aanleunwoningen te genover 't Hamersveld aan de As schatterweg lijkt te wijken. Uit in formele besprekingen op het ge meentehuis is het de bestuursleden duidelijk geworden dat daar ande re plannen leven. De leegstaande kleuterschool de Springplank zou goed te gebruiken zijn voor allerlei sociaal-culturele aktiviteiten die nodig een permanent onderkomen zouden moeten hebben. Het SBL doet nog een poging dit tij te keren door de benedenver dieping van 't Hamersveld voor soortgelijke doeleinden beschik baar te stellen. „Ouderen wonen niet graag op de benedenverdie ping. Zij voelen zich vaak onveilig met de grote schuifpuien. Vandaar dat we de gemeente hebben aan geboden om door de overheid ge- subsidiëerde non-profit organisa tie welke werkzaam zijn op het ter rein van de ouderenzorg of aanver wante sektoren ruimte te bieden." De Bruijn denkt daarbij aan ruimtes voor de ouderen-organisa ties en maatschappelijk werk. De plannen om op het terrein waar tot twee jaar terug het postkantoortje stond, een zorghuis te bouwen zijn definitief van de baan. De enthou siaste plannen om een 'zorghuis' te bouwen waarin (jonge) mensen met lichamelijke handicaps zouden kunnen wonen, bleken niet reali seerbaar. Het idee om bij een verzorgings tehuis een soort verpleegafdeling te realiseren waar de noodzakelij ke vakkennis en begeleiding door de Lisidunahof zou worden inge bracht, bleek in de huidige con structies niet te passen Spoedig bleek dat men met kon rekenen op een rijksexperimenteer-premie, waardoor de financiële haalbaar heid werd ondergraven. Boven dien wilde de Lisidunahof niet het nsico lopen door de 'dependance' het zorghuis, bedden te moeten in leveren voor psycho-geriatrische patiënten in eigen huis. Door 'de dependance' zou men boven het provinciaal vastgestelde gemid delde komen. Daarmee was het plan van de baan. Op zaterdag 12 mei houdt verzorgingstehuis ,,'t Ha mersveld" een „moederdag- bazar". Van 10.00 tot 15.00 uur kunnen in verschillende stands door de bewoners ver vaardigde handwerken ge kocht worden. Traditioneel is er een grote rommelmarkt. Diverse attrakties, waaron der spellen voor oud en jong, een tombola en het rad van avontuur, zorgen ervoor dat niemand zich hoeft te verve len. Voor medewerkenden en familieleden van bewoners is een bakwedstrijd georga niseerd. De resultaten wor den beoordeeld door een des kundige jury onder leiding van de kok van ,,'t Hamers veld", de heer A. Brugmans. Leveranciers, middenstan ders uit Leusden en bedrij ven hebben gezorgd voor fraaie prijzen. De loterij met 3000 loten, heeft als hoofd prijs en portable kleuren-TV met afstandsbediening. De bazar die voor jong en oud een leuke mogelijkheid biedt iets origineels voor moederdag te kopen: hand werken, taarten, curiosa en tal van andere leuke ge schenken, wordt bij mooi weer buiten gehouden op het terrein voor de rekreatiezaal en bij minder mooi weer vin den alle aktiviteiten binnen plaats. De politie verzoekt bezoe kers him auto te parkeren op het terrein aan de Torenak kerweg (voormalig postkan toor) en de Torenakkerweg zelf. De opbrengst van de bazar komt ten goede aan de Stich ting Vrienden van ,,'t Ha mersveld" en zal worden ge bruikt om de te verbouwen ruimte van het huiskamer- projekt opnieuw in te richten. ilERSFOORT - Theater De Lieve ouw organiseert een cursus kort el/acteren. De cursus wordt ge- ïen door Nina Smits. Aan de komen: basis spelprincipes, improvisatie-oefeningen, bewe ging- en stemtrainingm en ver schillende manieren om met een tekst te werken. De dagen waarop de lessen gegeven worden zijn: 24 mei, 7 juni, 14 juni, 21 juni, 28 juni en 5 juli. De tijden zijn van 19.30 uur tot 22.30 uur Informatie en inschrijven bij Nina Smits: 035 - 838153. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al ie zien op de de beeldbniskrant van Leasden! Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice 'egen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag toten met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. AMERSFOORT - Een automobi- ïtou op de N227 in de gemeente ■sden een doorgetrokken :e«P hebben overschreden. „Het ftet waar en bovendien loopt u in leren broek en T-shirt en 'luach niet legitimeren", had hij Sen de agent gezegd, die daar v van onder de indruk was en 31 proces-verbaal opmaakte. Een uniform is met essentieel", Weelde de officier. „Discussies even niet aangegaan te worden een ambts-edig proces-verbaal voldoende bewijskracht." Hij 80,-. Ook de kantonrechter, ^uboer, vond dat verdachte ;rs °ntkenning met met aanneme- hn'lr bewijzen kon staven en ver beelde conform de eis. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. SDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste fotofs) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - De patiënten van dokter Lantink, de dorpsdokter van het oude Hamersveld, hebben zaterdag massaal afscheid genomen van de arts. Lantink, die een zware ziekte overwon, zette dit weekeinde officieel een punt achter een lange carriere. door Jan Versteegt Dat ons kleine land weerkun dig gezien bijster interessant kan zijn, bleek maandag weer eens overduidelijk. Die dag verdient het om even bij stil te staan. Terwijl in onze regio, vooral in de ochtend, de zon voluit scheen en de temperatuur tot bij de 20 gra den opliep, werden de kust gebieden geteisterd door in vallende zeemist. Daar was zeker een trui nodig en na het warme weekeinde onder ging men in die gebieden een flinke kille douche. Stond de thermometer zondag in Den Helder nog op 26.5 graden, maandag bleef het kwik bij slechts 11 graden steken. Vrijwel de gehele westkant van Nederland was gehuld in een grijze grauwe deken van laaghangende bewolking. Als schril contrast kon in Twente nog een zomerse dag worden genoteerd. De oorzaak van deze tegen stellingen was een wijziging in de machtsverhoudingen op het vasteland van Europa. Het sterke hogedrukbastion verwijderde zich naar de oceaan en in onze omgeving ontstond een vore van lage- druk. De warme lucht in dit sys teem kwam in aanraking met een opdringend zwak kou front. Dit werd merkbaar aan de passage van een soort convergentielijntje. Dit is het samenkomen van twee lucht soorten, die elkaar proberen op te ruimen. De tot opstijgen gedwongen warme lucht veroorzaakt bij toenemende onstabiliteit in de atmosfeer bewolking. Die was al bij zonsopkomst waarneembaar in de vorm van kanteelachti ge wolken. Vanaf de Veluwe werd in de vroege ochtend melding gemaakt van wat gedruppel. Achter de ge noemde lijn draaide de wind naar het zuidwesten, waar door de nevels op zee vrij spel kregen en de kustpro vincies binnendrongen. In de avond betrok het ook bij ons, maar tot buien kwam het niet. Dit in tegenstelling tot de Achterhoek en Twente. Daar trokken enkele aktieve buien binnen. In Winterswijk viel in drie kwartier 30 mm neerslag. In Losser, vlak aan de Duitse grens, werd tijdens een onweersbui 400 bliksem- ontladingen geteld. Mogelijk dat wij gisteren of vandaag wel in de prijzen zijn gevallen. De natuur heeft het hard nodig. De komende dagen veran dert er bij ons niet erg veel. Naast perioden met zon kun nen er buien ontstaan, soms met onweer. De koelere lucht wint terrein en de tempera tuur zal vanaf vandaag tus sen 20 en 22 graden schom melen. De minder stabiele opbouw van de atmosfeer wordt mede veroorzaakt door een lastig koudeputje boven Schotland. Daar is de afkoe ling met recht dramatisch te noemen. In het winterspor toord Aviemore regende het maandag onafgebroken bij een temperatuur van slechts 5.4 graden! Vorige week lag men daar bij 27 graden nog volop in de zon. De koudebel verplaatst zich langzaam in onze richting, maar neemt wel in aktiviteit af. De eerste tien dagen van mei zullen records gaan opleve ren, dat staat wel vast. De gemiddelde temperatuur ligt al ruim 3 graden boven de absolute eeuwwaarde van 14.8, gemeten in de eerste de cade van mei 1976. Daar naast kan het zonnerecord sneuvelen, want de eerste dagen van mei scheen onze warmtebron vrijwel onafge broken. Het SBL hoopt in 1991 haajr aanleunwoningen te realiseren en verwijst daarbij op mondelinge toezeggingen door de gemeen te gedaan. Het SBL heeft meer plannen. De samenwerking met verpleeghuis de Lisidunahof en verzorgingstehuis Sint Jozef in Achterveld wil men verder uitbouwen. Daarbij hoopt 't Ha mersveld zich te kunnen richten op de somatisch gehandicapte ouderen. Tot nu toe moeten de ouderen die door lichamelijk onvermo gen niet meer zelfstandig kunnen functioneren, naar verpleeg huizen in de omgeving: Amersfoort, Nijkerk en verder, 't Ha mersveld hoopt dankzij de medewerking van de Lisidunahof waar men zich richt op demente patiënten, voor somatische patiënten in Leusden een plekje te creeren. Daarbij denkt men vooral aan 'de grensgevallen', mensen die veel verzorging nodig hebben maar nog niet 'slecht' genoeg voor een verpleeg huis. Door de samenwerking met de Lisidunahof zou men gebruik kunnen maken van de deskundigheid bijvoorbeeld op het gebied van ergo-en fysiotherapie. ZORGCENTRUM De beleidsplannen van het SBL richten zich niet alleen op nieuw bouw en interne reogaiusatie. Van bejaardenoord wil men zorgcen trum worden, waarbij men de zorg met alleen in het gebouw geeft maar ook aan de mensen daarbui ten. „Dit vereist een goede coördi natie met de werkers in de eerste en tweede lijn: huisartsen, kruis- en gezinsverzorgenden en maat schappelijk werk. Onlangs vond de eerste bijeenkomst plaats met alle bij ouderenzorg betrokken be sturen en direkties om te komen tot een gecoördineerd zorgnet. Het WOL vervult daarbij een be langrijke functie. Wij willen con currentie nadrukkelijk vermijden. Taakverdelingen die elkaar over lappen kosten onnodig geld en mankracht. Wij bieden onze facili teiten en kennis aan. We denken daarbij bijvoorbeeld aan het tot stand brengen van een dagopvang en dagverzorging voor ouderen uit Leusden. Ouderen zouden daar door bijvoorbeeld een dag m de week in 't Hamersveld kunnen ko men. Hier zouden zij eens lekker in bad kunnen, dankzij de faciliteiten die we speciaal voor ouderen heb ben, voorzien kunnen worden van een goede maaltijd, naar de kap per kunnen, fysio- ergo- of een an dere therapie krijgen en een ge zellig uurtje in de zaal kunnen door brengen. Daarbij zijn afspraken te maken over de begeleiding die hier kan worden ingehuurd of waar zelf voor gezorgd kan worden. Het gaat hierbij vooral om voorzienin gen voor vrouwen. Slechts 1 op de 9 van onze bewoners is man en die is vaak nog getrouwd." DEMOCRATISERING Het achtste punt uit het beleidspro gramma betreft de democratise ring. Als gevolg van provinciale verordeningen zullen ook bij het SBL geledingen mede het bestuur lijk beleid kunnen gaan bepalen. Het huidige bestuur bestaande uit negen mensen, zal worden uitge breid met vertegenwoordigers na mens de bewoners, medewerkers en vrijwilligers. De bewoners kun nen zich in het bestuur laten verte genwoordigen via de ouderen or ganisaties. „Het bestuur zal daar voor wel een soort profielschets samenstellen. Wij wensen als bestuur wel een zekere garantie van deskundig heid. Dit geldt zeker voor de be- stuursvertegenwoordiging van de bewoners die zal bestaan uit dne personen. Op een bestuur dat straks zal bestaan uit waarschijnlijk vijftien mensen, kan dit aantal een belangrijke factor zijn." Opbrengst collecte LEUSDEN - De collecte ten behoe ve van het nationale fonds Sport Gehandicapten, die onlangs in de gemeente is gehouden, heeft in Leusden, Achterveld en Stouten- burg in totaal 10.105,- opge bracht. Dat is volgens de organisa tie 6% meer dan vong jaar. Vrouwen in Pakistan LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 15 mei een lezmg over 'Het leven van vrouwen in Pakistan'. Mevrouw Neve, die vele jaren in Pakistan heeft gewoond, zal het thema inlei den. Ook zal zij hapjes en drankjes op Pakistaanse wijze bereiden. De bijeenkomst wordt gehouden m 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2 (kelder van het ge meentehuis). De aanvang is 20.00 uur. Postzegel- beurs LEUSDEN - De Woudertbergse postzegel- en muntenvereruging 'Onder de loep' houdt maandag 28 mei een beurs in Leusden. De beurs wordt gehouden m De Til aan de Hamersveldseweg. De beurs wordt gehouden van 19.00 uur tot 22.00 uur. Lezmg over de oorlog LEUSDEN - Naar aanleiding van een tentoonstelling over de mobili satietijd, die in de expositieruimte van het gemeentehuis is gehouden, wordt vrijdag 11 mei onder auspi ciën van de Historische Kring en de bibliotheek een lezing gehouden over dat thema. Cees Cramer, au teur van een fotoboek over dat on derwerp, zal de lezing verzorgen. De lezing begint om 20.00 uur. In de pauze is er een laatste gelegen heid om de tentoonstelling te bekij ken. De toegang is gratis. 'Straight Up' in De Geut LEUSDEN - De Amersfoortse band 'Straight Up' treedt zaterdag 12 mei op m jongerencentrum De Geut. De negen man sterke groep speelt muziek, die varieert van soul, funk tot stevige popmuziek. De zaal gaat om 21.00 uur open. De toegang bedraagt 5,-. Jazz in de Swartesteegh LEUSDEN - In het kader van de maandelijkse jazz-sessies in café De Swartesteegh aan de Zwartes- teeg treedt donderdag 10 mei de Amerikaanse saxofonist Mo Rol land op. Rolland, die behalve sa xofoon ook wind-synthesizer speelt en daarnaast ook een uitste kend blues-zanger is, makt weer een toernee door Nederland. Rol land wordt begeleid door het trio van pianist Wiebe Haanstra. Het concert begint om 21.30 uur en de toegang is gratis. Jaarvergadering carnavalsvereniging LEUSDEN - Carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp houdt vnjdag 11 mei de jaarvergadering. Plaats van han deling is De Kit aan de Hamers veldseweg (achter Geertrudishof). Ook meuwe leden zijn op de bij eenkomst welkom. De vergade ring begint om 20.30 uur. Johan Neeskens LEUSDEN - Johan Neeskens, één van de cracks uit de glorietijden van Ajax en het Nederlands elftal, komt zaterdag 12 mei naar Boek handel Hamershof om zijn onlangs verschenen biografie 'Neeskens' te signeren. De strafschoppenspe- cialist bij uitstek is van 14.30 uur tot 16.00 uur in de boekenzaak aanwe zig. Dansavond voor alleenstaanden LEUSDEN - In café-restaurant De Mof aan de Arnhemseweg 95 in Leusden-Zuid wordt zaterdag 12 mei een dans-contactavond voor alleenstaanden gehouden. De avond wordt opgeluisterd met live-muziek van de 'Transit Four'. De avond begint om 20.00 uur. Astmafonds LEUSDEN - Het Nederlands Astma Fonds houdt in de week van 14 tot en met 20 mei haar jaarlijkse col lecte. Het motto van de actie is: „Astma is erger dan u denkt".

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5