I Reformation treedt )p met Adrian Snell SMONE CLEINSMA Panorama Lisiduna iroots spektakel in de Koppel tóven Kopieerbedrijf Ontwerpbureau Sweet Charity Peuterspeelzaal Zielhorst „Een gezellig pilsje in De Swartesteegh" Look-zonder-look plaatselijk nieuws WOENSDAG 9 MEI 1990 IUSDEN - Binnenkort is het twintig jaar geleden dat gospel- oep 'Reformation' werd opgericht: reden genoeg om stil te aan bij dit koor. Op zich zelf is het al bijzonder, wanneer een Iturele vereniging in Leusden het zo lang weet vol te houden. Van huis uit is Reformation ker- jjjk gebonden. Maar met een ze- re regelmaat vinden er uitvoe ren plaats die niet direkt in enst staan van de Leusdense Her- mide en Gereformeerde ge- enten. Het koor is opgericht m /O. De eerste repetities vonden iats in de Dorpskerk in Leus- Zuid. Tegenwoordig vinden wekelijkse koorrepetities plaats Jeugdhonk aan de Hamers- Idseweg 100. Vooizittter Jaap Reineking over repetities van Reformation: „De- repetitie-avonden staan onder bruisende en bezielende lei- g van dirigent Gert Mannée en iden plaats op de woensdag end. De gospelgroep beschikt een eigen combo. Zowel de orafdelmg als de combogroep uitbreiding gebruiken: met ine is Reformation op zoek naar npianist(e), terwijl nieuwe zan- rs en zangeressen eveneens Jlcom zijn." Voor een relatief ring bedrag van vijfentwintig gulden per jaar kan men lid wor den van de gospelgroep. Tijdens de repetities heerst er een plezieri ge sfeer, terwijl regelmatig aparte stemrepetities plaats vinden. Vlak vóór uitvoeringen gebeurt het nog wel eens, dat er aparte repetities worden ingelast. Gezellige avon den vinden regelmatig plaats om de sociale contacten te verbeteren en te bestendigen. UITVOERINGEN Regelmatig geeft het koor uit voeringen op scholen en in tehui zen, terwijl de medewerking regel matig gevraagd wordt voor de mu zikale omlijsting van kerkdiensten. Reineking: „Hoewel de leeftijdsop bouw van het koor tussen de zes tien en dertig jaar is, zijn oudere mensen beslist ook van harte wel kom. De soort muziek dat uitge voerd wordt, moet nieuwe leden natuurlijk wel aanspreken. Immers het koor kiest zijn repertoire voor een jong ledenbestand." Het repertoire is ruim te noemen en strekt zich uit over een scala van gospelsongs. negro-spirituals, werken van bijvoorbeeld Handel en Simon and Garfunkel. Ook veel werken van de hand van dirigent Mannée worden ten gehore ge bracht. Het koor zingt zowel a ca- pella als instrumentaal begeleid. PASSION Hoewel men druk bezig is met de voorbereiding van het 20-jarig jubileum, wil het koorbestuur op dit moment nog niet veel kwijt over de uiteindelijke vormgeving van dit feest. Immers alles verkeert nog te veel in een grondverflaag. Maar één ding is zeker: een voorproefje op het 20-jarig bestaan vormt het gospelprojekt „The Passion' van de Engelse gospelartiest Adnan Snell, één van de bekendste gospelar- tiesten van Europa. Zijn versie van „The Passion' is op vele punten anders dan liefheb bers zullen verwachten. De mu ziek, een mix van balladen, pop en klassiek, zal hetzelfde zijn; de uit voering wordt wel bijzonder nieuw en spectaculair. Adnan Snell zingt de hoofdrol; een live-band onder leiding van Dave Bainbridge; een meereizend ondersteuningskoor van 25 mensen onder leiding van Kees Schrijver; een koor van ruim honderd mensen waar Reformation deel van zal uitmaken; een meerei zende groep dansers; zes solisten en een groep acteurs; de tournee wordt ondersteund door een eigen technische groep van tien mensen voor de speciale licht- en geluid seffecten. Om alle theatermogelijkheden optimaal te benutten wordt het con cert gegeven m Sporthal „De Kop pel' in Amersfoort. Het concert is één van de velen die gegeven wor den tijdens een toernee door Ne derland. Voor deze bijzondere toernee bestaat overal een grote support van zangkoren, kerken en andere organisaties. Per concert verwacht men een kleine tweedui zend bezoekers. Toernee-organisator Continental Sound meldt, dat de eerste paar duizend kaarten al verkocht zijn (landelijk althans). De verwachting is hoog gespannen gezien het grote succes dat Adrian Snell en zijn me dewerkers oogstten tijdens vorige toernees. Het is trouwens met de eerste maal dat Reformation zijn mede werking geeft aan een projekt van Adrian Snell. In 1989 zong het ook mee in Amersfoort waar toen „Song of an Exile' werd mtgevoerd. TOEGANGSKAARTEN Het concert vindt plaats op vrij dag 11 mei in sporthal 'De Koppel' te Amersfoort; de aanvang is om 20.00 uur. Toegangsprijs bedraagt fl. 17,50, terwijl kaarten in de voor verkoop verkrijgbaar zijn bij de VW in Amersfoort op het Stations plein. Telefomsch kan gereser veerd worden onder de nummers 033 - 632296 en 724919. Men kan hier ook verdere informatie krij gen. rubriek voor en door de lezers mdeze krant. Eenieder, die op -of werkingen heeft over artikelen de Leusder Krant kan door mid- van een ingezonden brief de •erige lezers hiervan op de hoog stellen. De redactie behoudt zich recht voor bneven, zonder op- y/van reden, te weigeren. Reac- s moeten betrekking hebben op jmie artikelen uit deze krant. De boud van het geschrevene valt sten verantwoordehjkheid van redactie. heer Visser reageert op de übriek Panorama Lisiduna (LK 5-1990), waarin Henk van »m centraal stond. Visser on- erschrijft de kritiek van Van Mm op enkele bouwplannen inde gemeente. Hij vraagt meer ^et van het gemeentebestuur Leusden leefbaarder te ma- bemaal eens met de heer Henk na Hoorn, Leusder Krant 3-5-1990. Pde inrichting en aankleding van wijken na, is Leusden gewoon saai dorp. Neen, het vorige gemeentebestuurheeft er met veel van gemaakt. Met een lelijk ge meentehuis, dat op de verkeerde plek staat en een ongelukkig inge richt winkelcentrum met een stin kende gracht. Deze gracht, en dat was te voorzien, is men alweer van plan te dempen, al met al geen succes!! Het ergste is wel het gemeentehuis met het Erf. De liggmg en de afme ting laat te wensen over. En de straat om het gemeentehuis hee n-als je met je auto een vrachtwa gen tegenkomt moet deze, of jij, over de stoep njden om ongeluk ken te voorkomen.!! Van het oude gemeentehuis had men, met een beetje fantasie en gebruik makend van de liggmg, iets moois kunnen maken. Juist zo als de heer Van Hoorn bedoelt! Maar toen kon men met uitbreiden, omdat zoals werd beweerd, de naastgelegen vijver met gedempt mocht worden. Dat was natuurlijk eenfarce, want het nieuwe ge meentehuis was nog niet klaar of de vijver werd gedempt om de bouw van twintig woningen rond het oude gemeentehuis te realise ren. Als men nu vanuit het oosten over de Noordermslag Leusden binnen rijdt, dan ziet men links een kazer- ne-achtig geval boven een benzi nestation uitrijzen. Een verschrikk- kelijk gezicht. Juist op die plek waar het benzinestation staat hed men een prachtig complex kunnen realiseren; gemeentehuis, post kantoor en een dorpsplein met par keergelegenheid met een mini- parkje. Terwijl er langs de Noordermslag bunders grond betrekkelijk doel loos liggen, werd er bij de bouw van de Hamershof zuinig met de ruimte omgesprongen. Daarvan ondervindt men nu nog immer de lasten. Maar ja, de beste stuurlui staan aan wal!! Dus zal het voor het huidige gemeentebestuur een hele klus zijn om Leusden te laten leven zoals de heer Van Hoorn heeft gedacht. J.J. Visser Leusden Dat een bedrijf in een woonomge ving wel degelijk voor overlast kan zorgen bewijst de brief van bewoners van de Kuperssingel, de omwonenden van het bedrijf Druk en Kopie. "Wij kunnen niet accepteren, dat de buren een be staan opbouwen ten koste van onze nachtrust en woongenot'. Met deze bnef willen wij graag reageren op het artikel in de Leus der Krant van 11 apnl jl. over de gedwongen beëindiging van de bednjfsaktiviteiten van „Kopie en Druk". Belangrijkste reden om dit schrijven tot u te nchten is dat de heer ten Hove op een aantal punten een onjuiste voorstelling van zaken geeft. Wij willen hier onderstaand op m gaan. De heer ten Hove heeft, sedert de aanvang van zijn werkloosheid, de kopieeraktiviteiten m zijn huis sterk opgevoerd. De uitbreiding van het machinepark en de stijging van de geluidsoverlast hebben hiermee gelijke tred gehouden. Nu maakt dhr. ten Hove soms inder daad lange dagen: wij kunnen van uit ons bed goed horen hoe hij soms al om zes uur half zeven 's morgens aan het werk gaat. Daar naast hebben wij ons vaak ge stoord aan het feit dat hij, ook m de weekends, vanaf ca. 10 uur 's avonds begon te werken en dat tot een uur of half een volhield. Omdat wij er 's morgens om zeven uur uit moeten is het met kunnen inslapen, gedwongen lmsterend naar het na burige gebonk ons. na vele maan den van lijdzaam toezien, te veel geworden. Wij hebben getracht: a. om ons van het lawaai niets aan te trekken en b. er met de heer ten Hove over te overleggen. Onze inzet daarbij was dat het in elk geval na 10 uur 's avonds stil zou zijn. Wij vinden het jammer dat onze pogingen om met de familie ten Hove te praten niets hebben opgeleverd en dat van de zijde van de heer ten Hove verbaal geweld niet is uitgebleven, c. wij hebben tenslotte geen ander oplossmg gezien dan via (herhaal de) inschakeling van de politie een einde te maken aan het nachtelijk kabaal. Klem detail: na het vertrek van de dienaren der wet placht de heer ten Hove nog even flink te keer te gaan, vermoedelijk om zijn gram te halen. Dat u van deze geluidsoverlast weinig gemerkt heeft verbaast ons met zo: wij denken dat dhr. ten Hove bij uw bezoek de meest la waaierige apparaten zorgvuldig buiten de demonstratie heeft gela ten. PARKEEROVERLAST Een ander aspekt in het genoem de artikel behoeft ook korrektie: logischerwijze moeten alle 10.000 afdrukken die per dag gemaakt worden het pand van onze buren bereiken en verlaten. Wij hebben dan ook vaak moeten konstateren dat toeleveringsbedrijven dan wel afnemers van „Kopie en Druk" hun voertuigen voor het huis van de familie ten Hove parkeerden Hoe wel parkeren hier niet toegestaan is, zouden wij daar mets op tegen hebben ware het met dat wij er met de auto dan niet meer in- of uit kunnen. U zult uit dit schrijven en het ge sprek met dhr. ten Hove wel de indruk hebben gekregen dat onze verstandhouding erg slecht is, en dat is ook zo. Niettemin dragen wij de familie ten Hove geen kwaad hart toe. Wij hebben alle begrip voor het streven van dhr. ten Hove om zich een bestaan te verwerven. Ook hebben wij beslist niet de be doeling dit initiatief in de kiem te smoren. Wij kunnen echter niet ak- septeren dat onze buren een be staan opbouwen ten koste van onze (nacht)rust en ons woongenot. De huizen waarin wij wonen zijn met gebouwd om er bedrijven in te vestigen en dat blijkt dan ook niet te kunnen. Wij willen dat deze jarenlange overlast stopt en we laten ons daar bij niet intimideren door dhr ten Hove. Wij zijn er ook bepaald niet rouwig om dat per 1 juli een eind komt aan de drukaktiviteiten. Familie Van Turnhout Bewoners Kuperssingel De heer Vial, voormalig eigenaar van cultureel centrum Claeve- renblad, wijst voor de duidelijk heid op de enorme kosten die ge maakt zijn voor de restauratie van het gebouw. Een onderdeel uit uw artikel 'Geen ontwerpbureau m Claeverenblad' (LK, 25 april 1990) is naar mijn me ning voor verkeerde uitleg vatbaar. Althans word ik door enkelen nu als woekeraard bezien, door de zinssnede, waarin de tekst 'voor het symbolische bedrag van één gul den gekocht U weet wel, dat de restauratie het miljoen heeft belopen, maar mijn vraagprijs is nooit zo hoog ge weest. En het bedrag, dat in onder havige verkoop aan de orde was beliep nog geen 30% daarvan voor het achterhuis. Ik ben enkele da gen in het land en bos alsmaar op mensen, die dit stukje aanhalen. Dat doet me met goed. Overigens de krant wordt goed gelezen en dat is voor u een opsteker. Kees Vial Er reist op het ogenblik een veel bejubelde produktie door het land van de musical Sweet Chanty. Dinsdag en woensdag is ze in het Flint-theater te bewonderen. Cy Coleman (geb. 1929schreef Sweet Charity in 1966. Hoofdrolspeelster Simone Kleinsma 'zingt, danst, lacht AMERSFOORT - Aan de Paladij- nenweg is kortgeleden een peuter speelzaal voor de wijk Zielhorst ge opend. Er zijn nog enkele plaatsen open. Het ligt in de bedoeling dat de peuterspeelzaal medio 1991 naar Zielhorst verhuist. Belangstel lenden kunnen bellen, telefoon: 758258. en huilt zich door haar liefdes en verliefdheden heen'. Ze speelt de argeloze nachtclubdanseres Cha rity die steeds met de verkeerde mannen in zee gaat. Aan het slot vindt ze natuurlijk alsnog de ware Jacob. Dinsdag 15 mei en woensdag 16 mei in het Flint-theater. Beide voor stellingen beginnen om 20.15 uur. Duathlon AMERSFOORT - Leden van de Amersfoortse zwemclub De Amer houden zaterdag 12 mei een spon sor duathlon. De bedoeling is dat leden van de vereniging zich laten sponsoren door familie en kennis sen. Er wordt twintig minuten ge zwommen en twintig minuten gelo pen. De opbrengst van de activiteit wordt besteed aan spelmateriaal en dergelijke. isewK- Naam: Henk Post Beroep: Exploitant van sportzaal De Meent Favoriete plek: café De Swartesteegh „Ik ben nu eenmaal een echte horecajongen, dus was voor mij de keuze niet zo moeilijk. Ik heb gekozen voor cafe De Swartesteegh, omdat ik daar privé graag een pilsje kom drinken. Ik dnjf zelf een cafe in De Meent, maar daar komt toch voornamelijk jeugdig publiek. Om die sfeer een beetje te ontvluchten kom ik graag hier. Het is voor mij een punt waar je gezelhgheid en wat mensen van mijn eigen leeftijd vmdt „Ik zit nu zelf al een jaar of twmtig m de horeca, maar het werk verveeld met nog absoluut niet. Ik beschouw mezelf ook niet alleen als een kroegbaas, maar zeker ook als een sociaal-werker En die kant van het vak heeft me altijd geboeid. Toen ik in het leger zat en m Nato-verband m Duitsland gelegerd was, die interesse een beetje gewekt. Omdat er toen nogal wat vrije tijd was, ben ik binnen het leger op welzijnsgebied nogal actief geweest. Dingen organiseren en zo, artiesten uitnodigen, dat werk. Daar heb ik overigens ook mijn goede vriend Rob Verduin ontmoet, die nu De Hakhorst drijft. Daar hadden we deze foto ook kunnen laten maken, wat mij betreft. „Mijn carrière is in Amersfoort begonnen. Via Rob Geurts van de Grote Slok ben ik in het vak terecht gekomen. Maar ik heb ook gewerkt in café's als De Clemenshof, de Boekanier, de Petomaan en de Scaffold. M'n praktijkervarmg heb ik vooral opgedaan bij Chris van Beek en Sammy Richardson van Sammy's Bar. „In 1973, toen De Meent hier werd gebouwd, ben ik hier begonnen. In 1974 ben ik het cafe full-time gaan exploiteren. Sinds een jaar of vijf ben ik ook beheerder van de sportzaal. Ik kan wel zeggen dat ik hier al zestien jaar met heel veel plezier zit. LOOK iOliOCR. LCüK Zo op het eerste gehoor wel een vreemde naam: Look- zonder-look, maar als we het in hedendaags Nederlands vertalen betekent het zoveel als Ui-zonder-bol. De plant werd namelijk in de zes tiende een zeventiende eeuw gebruikt als toekruid bij de maaltijd en was een vervan ging voor knoflook, bieslook of uien. Nu mag de smaak en de geur, die men alleen maar ruikt als het blad wordt gekneusd, enige overeenkomst verto nen met look of uiten, de plant lijkt er in het geheel niet op. Ze zijn zelfs in de ver ste verte geen familie van el kaar. Looks oorten behoren tot de familie der lelieachti- gen en Look-zonder-look tot die der kruisbloemigen, twee heel verschillende soorten van planten. Ook in de ons omringende landen werd het kruid hoog lijk gewaardeerd en schijnt de toepassing veelvuldig te zijn geweest, gezien de volksnamen die ook daar voorkomen. Zo heet de plant in Engeland ook wel 'Poor- man's-mustard'waaruit blijkt dat de arme bevolking het kruid als vervanging voor mosterd gebruikte. In de apotheek was het bekend als Herba Allriae en werd aangeprezen als middel om zweren te doen doorbreken, als vochtafdrijvend middel en als geneesmiddel tegen te hoge bloeddruk. Look-zonder-look is een fris groene plant met klein, witte bloemen. Gedurende de zo mer komt er uit het zaad een wortelrozet tot ontwikkeling met langgesteelde, niervor- mige bladeren. Die wortelro zet is behoorlijk winterhard. In april groeit er uit die rozet een kaarsrechte stengel waaraan kortgesteelde, hart vormige bladeren en in mei komen de bloemen toe ont wikkeling. De plant is dus tweejarig. Na een overvloe dige hoeveelheid zwarte za den in de afstaande houwen te hebben geproduceerd, sterft de plant af. Men zal ze nooit in de volle zon aantref fen maar altijd langs randen van heggen en struikgewas, waar de grond rul is en waar de zaden ruimte hebben om te ontkiemen. Ze zijn voor hun voortbestaan uitsluitend aangewezen op verspreiding door zaad. Look-zonder-look is bij uit stek de voedselplant van de Oranjetip, een klein vlin dertje waarvan het mannetje gedeelteijk oranjegekleurde voorvleugels heeft. De vrouwtjes, die de oranjetip pen missen, leggen hun fel oranjegekleurde eitjes bij voorkeur op deze plant en een enkele keer op een fami lielid, de Pinksterbloem. De rupsen en de poppen hebben echter precies de groene bladkleur van de gastplant, met een gele of witte lijn langs de zijkanten, waardoor het een hele opgave is om er een te vinden. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7