O* Rugnummer dertien keert in trainingspak terug Neeskens heeft geleerd wat knokken is Korfballers kampioen yanti-judo de prijzen door Han van de Wiel han Neeskens is voor een paar dagen terug in Nederland, jubliciteit te maken rond zijn onlangs verschenen autobio- ie. Met Johan Cruyff, Ruud Gullit en Marco van Basten kan 0t de beroemdste Nederlandse voetballers aller tijden wor- gerekend. Drie keer won hij met Ajax de Europa Cup I, ïkeer speelde hij een WK-finale, jarenlang was hij een van terren bij Barcelona en New York Cosmos. Sinds een paar is hij speler/trainer van de Zwitserse derde-divisieclub FC eskens praat over voetbal- tnjden van twintig jaar gele hij ze gisteren heeft ge ld. Hij herinnert zich nog pre vee waar stond, hoe de bal links of rechts kwam en hoe genstander met gestrekte be- op hem inkwam. „Als je mij jbanden laat zien van wedstrij- waann ik heb gespeeld, weet een paar minuten welke wed- het was en hoe het vervolg is." komt het dat voetballers dat jrafische geheugen hebben? oordat we de hele dag met jal bezig zijn. Je praat er over collega's, analyseert gespeel- redstnjden. Het is ons vak", iveert Neeskens. VS MICHELS 1970, op 18-jarige leeftijd, de erde Johan Neeskens tot zijn n verbazing in het eerste van Ajax. Verbaasd, omdat hij na de overname van RCH Heemstede had verwacht misschien wel met het eerste elftal te mogen meetrai- nen, maar voorlopig geparkeerd te worden in het tweede. Via inval beurten zou hij dan een plaats in het eerste moeten veroveren. Ajax was een club waar hij met gepaste eerbied tegenop zag. Daar speelden mensen als Swart, Vaso- vic („Vasco"), Keizer, Van Dijk en zijn idool Johan Cruyff. Niet de ge- ringsten dus. En Ajax telde mee m Europa, al was het elftal in de Euro pacupfinale afgedroogd door AC Milan, In die tijd zwaaide Rinus Michels de scepter bij Ajax. Een meedo genloze trainer. Tijdens het trai ningskamp in de aanloop voor het nieuwe seizoen, knijpt hij de spe lers flink af. Neeskens krijgt condi tietraining zoals hij nog nooit heeft meegemaakt. In zijn boek schrijft hij: „Ik dacht dat ik heel wat aankon, maar na deze afmattingsslag kon ik geen pap meer zeggen. De anderen gin gen dan na het middageten een kaartje leggen, maar ik zocht meestal uit pure noodzaak mijn bed op. Om vier uur moesten we dan weer aantreden voor een conditie training met bal. En als je dan dacht dat je het na de maaltijd van half zeven gehad had, had je het mis want 's avonds was er dan altijd ook nog even de competitie voetbalten- rus, bedoeld als ontspanning maar in de praktijk de genadeslag voor het getergde lichaam." De marteling van het lichaam gaat heel ver. Tijdens een van de trainingen treft de jonge Neeskens de beroemde vedette Vasovic overgevend aan in de berm, ker mend dat hij dood gaat. Op dat moment neemt Neeskens zich voor nooit op te geven en altijd door te gaan. Een voornemen dat hem later nog van pas zal komen. Neeskens' eerste optreden in Ajax tijdens een oefenwedstrijd te gen Chelsea, verloopt boven ver wachting. Hij geeft een beslissende voorzet aan Cruyff die een doel punt maakt. Neeskens in de wol ken, waar Michels hem tijdens de eerste daarop volgende training ruw uit haalt: „Je hebt nou wel lek ker gespeeld Neessie, maar begin vandaag nu eerst maar eens even al die spullen naar het veld te bren- P Neeskens was gewild bij de Leusdense jeugd, ITER VELD - Op zaterdag 12 ram een aantal judoka's van hereniging 'Avanti' deel aan 'judotoernooi in Hoevelaken. :*-9 deelnemers streden in chillende categorieën om de w. Onder coaching van trai- forel van Oven, werden de resultaten jjehaald. jongens van 10 jaar haalde iü van de Hoven de derde Sebastiaan Blom (12 jaar) le verde de beste prestatie door al zijn vier partijen te winnen en ont ving dan ook de eerste prijs m zijn categorie. Willem Koch, even eens 12 jaar, kwam in een zwaar dere klasse uit en wist vier partijen met een ïppon (vol punt waarbij de wedstrijd beslist is) naar zijn hand te zetten. Een partij leverde verlies op en hiermee won Willem de tweede prijs. Karen Schipper, 11 jaar, die het in haar poule tegen de jongens op moest nemen, wist ook de tweede prijs te bemachti gen. Remco Verseveld tot slot viel buiten de medailles, hij werd vierde. e'pupillen Ql-team van Antilopen is afgelopen zaterdag onge in kampioen geworden. In de beslissende wedstrijd werd ®KQ1 met maarliefst 12-0 verslagen. De stromende regen m de s8fe helft kon daar mets aan veranderen. Het doelsaldo van 25-2 -ft duidehjk aan dat deze kombinatie op alle fronten al iets van 1 afweet ■*"eam bestaat uit de volgende meisjes: Lonneke van Woerkom; K^i)e Wieten; Silvia Ott; Bianca Buurman; Daphne van Brugge en *nen van Loenen. De jongens: Joost Berkel; Cert-Jan Vos; Vin- k'Off en Job Vnjhoef. Niet op de foto Erik Woltinge. succesvolle team wordt getramd en gecoacht door Maaike en Petra van Dongen. gen en dan kun je na de training mooi nog even alle schoenen poet sen" - het voorrecht van de jongste speler die zijn plaats moet leren kennen. PRESSIEVOETBAL In die tijd maakt Ajax furore met pressievoetbal, waar tegenwoor dig vooral AC Milan om bekend staat. Als de tegenpartij in balbezit is wordt hij opgejaagd, waardoor de bal in paniek wordt verspeeld. Neeskens was een belangrijke schakel in dat spel. Hij kon het team opzwepen en voorgaan in de strijd. Een vergelijking met Jan Wouters dringt zich op, vindt Neeskens zelf ook. „Wouters speelt meer van achteruit, dat ligt aan het spelsys teem. In mijn tijd trok Cruyff gaten door zich te laten vallen uit de spits, die ik dan opvulde." „Michels was in 1966 al begon nen met dat jagen, maar het is pas m de jaren zeventig doorgebroken. Het is ook heel moeilijk om te spe len, we hebben er tot uit den treure op getraind. Op een klein speel vlak werd drie tegen drie gevoet bald, met ieder een eigen man. Liet je op zo'n klem veldje je man los, dan was het een goal. Zodra jouw tegenstander de bal had. joeg je hem op. Hij deed hetzelfde bij jou. In die partijen leerde je geconcen treerd spelen. Eén fout betekende een goal." „Bij het goed uitvoeren van het jagen moest één man op het goede moment het sein geven. Dat deed Cruyff. Als de situatie daar was riep hij „nu". Dan zochten we allemaal onze dichstbijzijnde man op en be gonnen we te jagen". „Het jagen was vooral succesvol bij een klein speelveld, met de ver dedigers van het eigen elftal rond de middenlijn. Het moment was daar als een verdediger de bal breed wilde leggen. Dan werd het sein gegeven. En natuurlijk moest het hele team meedoen." „Het succes hangt natuurlijk ook af van de spelers. Er zijn spelers die eerst een bal aannemen en dan pas gaan kijken. Als we gingen jagen moest je het overzicht al heb ben en direct kunnen afspelen." Hij vindt zichzelf een typische balaf- pakker, die het mooier vindt de bal te veroveren via een sliding of een spectaculaire actie dan via een mislukte pass van de tegenpartij. De sliding beheerste hij als geen ander. In een interview met Vrij Neder land in 1985 zegt hij zijn perfecte sliding te danken aan zijn honkbal- tijd. „In de jeugdopleiding bij het honkbal werd er veel getramd op de sliding, bijvoorbeeld bij het ste len van een honk. Bij honkbal gooi de ik mijn rechterbeen gestrekt vooruit, maakte met mijn linker been een hoek van negentig gra den, zette de linkerenkel m de hol te van mijn rechterknie en dan gleed ik met mijn bovenlichaam zo plat mogelijk over de grond. Je ar men lagen ook helemaal naar ach teren, net als je lioofcl, anders werd je uitgetikt. Bij een sliding moet je je lang maken. Ga je in een hoek en met een klap naar de grond, dan rem je te veel af. Hoe gestrekter je gaat, hoe minder weerstand je hebt. In het voetballen maak je pas een sliding als je zeker weet dat je de bal hebt of de tegenstander uit balans kimt brengen, anders ben je uitgeschakeld." „Je hebt dne slidings. Je kunt de bal wegtikken, je kunt met de sli ding de bal blokken en je kunt de bal via een sliding naar je toe trek ken. Cruyff beheerste de sliding ook, die had eveneens gehonk bald." Het spelsysteem van Ajax was in de eerste helft van de jaren zeven tig uiterst succesvol. Drie m 1 achtereen veroverde de club i meest begeerde Europacup, die der landskampioenen. Drie maal was Neeskens erbij. CRUYFF In 1974 treedt Nederland aan tij dens het WK in West-Duitsland. Ook daar is Neeskens, de Benjamin van de ploeg, van de partij. Net als nu speelt er een probleem met de bonsdcoach. De veel te aardige en emotionele „doctor" Fahdronc knjgt Rinus Michels, toen trainer bij Barcelona, als supervisor boven zich. De directe voorbereidmg verloopt m een typisch Nederland se rellerige sfeer. De PSV-ers Van Beveren - een topdoelman m die tijd - en Van der Kuylen worden door Cruyff uit het Nederlands elftal gewerkt. De oe fenwedstrijden verlopen, met een enkele uitzondering, slecht. Het thuisfront geeft nog geen cent voor de kansen van Oranje en gaat er van uit dat het Nederlands elftal de eerste ronde niet zal overleven. Tegen ieders verwachting m - ook die van de spelers, blijkt uit Neeskens' autobiografie - wint het Nederlands elftal de eerste wed strijd tegen Urugay. Miljoenen mensen maken via de televisie kennis met het zogenaamde „to taalvoetbal" van Nederland, waar nu nóg over wordt gesproken: een aanvallend concept waarbij de bal wordt rondgespeeld en de „mee- voetballende" doelman de gaten m de defensie dicht met gewaagde uitlopen. Bij balverlies wordt de tegenstander opgejaagd. Een allesoverheersende rol is weggelegd voor de over het hele veld zwervende Cruyff. Ballen wor den bij hem mgeleverd of hij haalt ze zelf op. Na de met 4-1 gewonnen wedstrijd tegen Bulgarije begmt het elftal pas echt te draaien en komt na een reeks overwinningen in de finale. In de dagen die daaraan vooraf gaan breekt de hel pas goed los. In de Westduitse boulevardpers wor den foto's gepubliceerd waann spelers van het Nederlands elftal staan afgebeeld in het zwembad van het hotel met bijna geheel ont klede vrouwen. Doorgeslagen feestpret (na de overwinning op Brazilië) of boze opzet van de me dia? Wat er precies is gebeurd, wordt ook uit Neeskens' autobiografie niet duidelijk: Neeskens lag al te slapen en vertelt het verhaal uit de tweede hand. Volgens hem was het doorgestoken kaart om de spelers m een kwaad daglicht te stellen. Het effect is er met minder om: „Op zaterdag stond alles in geuren en kleuren in alle kranten. Het Neder lands Elftal werd afgeschilderd als een stelletje dronkaards, dat de nachten feestend doorbracht in ge zelschap van dames van plezier. Je kunt je voorstellen dat op die zater dag alle spelersvrouwen, zonder éen uitzondering, in meerdere of mindere mate woedend naar Duitsland hebben getelefoneerd om opheldering te vragen." De eer ste slag was was gewonnen door WestDuitsland, het Nederlands elftal was erugzins uit balans. 'RECHTS VONDIR' Voetbalminnend Nederland houdt de adem in. Er zijn nog geen twee mmuten gespeeld in de finale tegen West-Duitsland, of de bal ligt al op de Duitse penaltystip, zonder door een Duitser te zijn geraakt Johan Neeskens neemt een aan loop en jaagt de bal dwars door het midden snoeihard in het doel. Ne derland leidt met 1-0! Typisch ..Siqnere 'igneren van zijn boek hoort bij de promotie". Neeskens, wie anders dan hij zou een strafschop zo durven nemen9 In zijn autobiografie geeft Nees kens zijn eigen versie van die on vergetelijke strafschop. Hij kiest voor de rechterhoek, maar hoort tijdens de aanloop Beckenbauer zijn keeper een aanwijzing geven: „Rechts von dir, Sepp" en in een fractie van een seconde kiest Neeskens voor de andere hoek. „Dat kostte ons bijna het doelpunt. Want wat ik wilde kon natuurlijk helemaal met meer. Ik kreeg de bal verkeerd op mijn schoen en hij ging recht door het midden op Maier af. Maar die had inmiddels wel de aanwijzing van Becken bauer opgevolgd. „Rechts von dir, Sepp". „Dat had je gedacht, Franz." Waf heb je nodig om uit een strafschop te kunnen scoren? ,Je moet lekker m de wedstrijd zitten, en een goed gevoel met de bal hebben. Dat was tijdens die finale wel anders, ik had nog geen bal geraakt. Verder moet je weten in welke hoek je gaat schieten en overtuigd zijn dat je 'm gaat maken. Een goed genomen strafschop zit altijd." Spelen er op zo'n moment geen zenuwen mee? „Je bent als voetballer zoveel met je vak bezig, je hebt zoveel geoefend, dat je weet wat je kunt. Bovendien had ik er tegen Bulgarije al drie ingeschoten. Alle drie onhoudbaar in de rechterhoek." Maar er zijn miljoenen ogen op je gericht. „Daardoor wordt het juist extra leuk." Zoals bekend verloor Nederland de finale met 2-1. NEW YORK COSMOS Na vijf roemruchte jaren bij Bar celona en een wederom verloren WK-finale (3-1 tegen Argentinië) verkast Neeskens naar de New York Cosmos, een club met vedet ten als Beckenbauer, Chianaglia, Carlos Alberto en Wim Rijsbergen. Maar de communicatie tussen trai ner Hennes Weisweüer en Nees kens verloopt met denderend. De twee kennen elkaar al uit Barcelo na. Daar moest Weisweiler na een conflict met Cruyff het veld ruimen. Neeskens stond toentertijd achter Cruyff en knjgt nu de rekening ge presenteerd. Na een botsmg met Weisweiler zweert de laatste dat zolang hij trainer is van Cosmos, Neeskens nooit meer m het Cos- mos-shirt het veld op komt. Wel is Neeskens verplicht zich elke dag te melden voor een training. Hij moet m zijn eentje trainen, want hij mag niet op het veld zolang er Cos- mosspelers aanwezig zijn. Na ie dere training hoort hij wanneer hij zich de volgende dag moet mel den. Het tijdstip hangt af van het programma van de groep. Soms zit Neeskens uren te wachten in zijn auto, omdat er bijvoorbeeld nog een speler wordt geïnterviewd in het stadion. Negen maanden duurt het con flict. Neeskens was van plan het desnoods drie jaar (zijn contract- duur) vol te houden. „Het hamerde steeds door mijn kop. ik zal dit winnen, ik zal dit winnen." Iedereen negeert hem. Zijn hu welijk loopt stuk. In die tijd leert hij de schaduwkanten van het be- roemd-zijn kennen. In de (Neder landse) pers verschijnen verhalen over een aan drank en drugs ver slaafde Neeskens die tot een notoi re vrouwenversierder zou zijn uit gegroeid en avond aan avond in discotheken wordt gesignaleerd. Henk van der Meyden van het roddelblad Privé biedt tienduizend dollar voor een exclusief interview. Neeskens weigert. Op een dag wordt zijn huis zelfs belegerd door een cameraploeg, waardoor hij ge dwongen is op handen en voeten over de grond te kruipen. Maar de tijd werkt in het voor deel van Neeskens. De resultaten van Cosmos lopen terug, het aantal toeschouwers daalt, het publiek mort Iedere week zit Neeskens op de tnbune, met om hem heen een „we want Neeskens back, Weis weiler go home" scanderend pu bliek Na negen maanden de poot stijf te hebben gehouden haalt Cos- mos bakzeil; anderhalve week later maakt Neeskens zijn rentree. Het wordt de mooiste wedstrijd van zijn leven: „In Amerika is het de ge woonte dat spelers éen voor één worden afgeroepen en vervolgens op het veld komen. Ik was na de keeper aan de beurt. De speaker kondigt aan: „And here he is, back again, number thirteen is back: Jo han Neeskens." Wat er toen ge beurde bezorgde me rillingen, ik voelde me heel klem: vier minuten lang stonden de mensen op de ban ken om me een ovatie te geven. Elke bal die ik speelde werd met gejuich begroet. We wonnen met 2-1." HONDEVOER Hebben al die toppen en dalen uw leven beïnvloed? „Zeer zeker. Ik werd geleefd door andere mensen, ik was er ook afhankelijk van. Vrienden die hele maal geen vnenden bleken te zijn. Gelukkig heeft Cor Coster, de schoonvader van Cruyff, na twee jaar Ajax de financieel-zakelijke kanten voor zijn rekening geno men." Toen u op 18-jarige leeftijd bij Ajax kwam had u geen enkele er varing met de pers. „Ik had inderdaad geen enkele ervaring, ik was een gewone jon gen uit de provincie. Ik ben vaak te loslippig geweest." Vindt u, achteraf, dat het anders had gemoeten? „Dat denk ik met. Je moet je er doorheen zien te slaan. Ik heb ge leerd wat knokken is." In 1985 hebt u nog een tijdje bij FC Groningen gespeeld. „Achter die beslissing heb ik nooit voor honderd procent ge staan. Dat had ik niet moeten doen. Bovendien beviel de ambiance me met. Ik ben altijd een pubheksspe- ler geweest. Ik was gewend om voor 80.000 mensen te voetballen. Op een Nederlandse sub-topper komen toch met meer dan 3.000 toeschouwers af9 Bovendien heb ik in wereldsteden als Barcelona en New York gewoond en dan kom ik terecht in het Groningse Zuidhorn." In zijn boek beschrijft Neeskens de verstikkende sociale controle in Zuidhorn: „En waar ik ook hele maal ruet tegen kan, is als de men sen je zo in de gaten houden. Mis schien is het op een dorp wel heel gewoon, maar ik geloof toch ook wel dat het een beetje Nederlands is; hier (Zwitserland; hvdw) heb ik het tenminste nog nooit in die mate meegemaakt. Als m'n vrouw bij voorbeeld bij de kruidenier kwam - het was toen we er net woonden - en ze probeerde eens een ander merk hondevoer, dan kwam bij de kassa de bedrijfsleider r.aar haar toe en die zei dan: „U heeft zich vergist, mevrouw Neeskens, vori ge keer had u een ander merk." Dan voel je je toch wel erg in de gaten gehouden." Na een onaangename confronta tie met Sparta-aanhangers - „He Nees, vuile cocainehandelaar, ouwe lui" - keert hij Nederland de rug toe. Na nog een paar jaar te hebben gevoetbald m de Verenig de Staten verhuist Neeskens naar Zwitserland. Daar heeft hij bewust gas teruggenomen. „Ik wilde wachten totdat het weer ging kriebelen." De plaatse lijke amateurclub FC Baar wilde hem graag inlijven als trainer/spe ler. Voor Neeskens de ideale mo gelijkheid om zich, buiten het licht van de internationale schijnwer pers, te bekwamen in het trainers- vak. Zijn ambities gaan verder: „We spelen deze week de laatste wedstrijd van het seizoen. Daarna wil ik besluiten wat ik ga doen. Ik heb aanbiedingen binnen van een paar Zwitserse clubs." Een carrière als trainer? „Ja, maar ik wil niet zomaar bij een topclub beginnen. Ik wil mijn nieuwe carrière in fasen opbou wen. Daarom is het belangrijk dat ik bij FC Baar ben begonnen." On deraan dus. Wat vindt hij van het niveau van het huidige Nederlandse voetbal? „Het is natuurlijk tekenend dat een club als Vitesse zo hoog is ge komen en straks voor de Europa cup III gaat voetballen. In mijn tijd maakten Ajax, Feijenoord, PSV, Sparta en Twente de dienst uit Toen was de top veel sterker. Toch slaat hij de kansen van het Nederlands elftal in Italië hoog aan. „Nederland is een van de kansheb bers, vanwege het grote aantal klassevoetballers. Er is veel indivi duele kwaliteit aanwezig. Maar je moet ook een dosis geluk hebben. Er spelen zoveel dingen een rol, bijvoorbeeld of het vanaf het begin meteen lekker loopt." JEUDEBOULE Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Jeu de Boules Club 'De Hakhorst' heeft de feestcommissie een speciaal jubileum 'Bouletin' uit gegeven. Het is een zeer lees bare en interessante uitgave geworden. Er is gekozen voor een korte beschrijving per jaar, ondersteund met enkele markante gebeurtenissen in de gemeente Leusden in het zelfde jaar. Eigenlijk is het ondoenlijk een greep te doen uit de jubi- leum-bouletin. Toch willen wij u een indruk geven van tien jaar 'De Hakhorst'. 1980 Op 1 januari heeft Leusden 20.126 inwoners. Het oprichtingsjaar van de Jeu de Bouleclub Leusden. Op 9 december wordt deze veran derd m Jeu de Bouleclub De Hakhorst. De naam gaf nog wel wat problemen, getuige een adreswijziging die gencht werd aan J de B-club 'De Hak- fort'. Op dat monent waren er zestig leden. 1981 Het krediet voor de verbou wing van de keet van De Roc kers is met tienduizend gulden overschreden. Het ledenaantal bedraagt dan 65, 'waaronder 17 char mante dames, die behoorlijk met hun handen uit de voeten komen', aldus het jaarverslag'. 1982 Wethouder Wagenaar gaat met het plan 'houten woningen' naar minister Van Dam. 'Van andere clubs is bekend dat zij wel eens in een manege spelen.' De Hakhorst vmdt on derdak bij de Leusdense ma nege 'De Klaveet'. Tevens wordt er met wee moed afscheid genomen van het huisdier het paard Pano- ma. 'Er is niemand meer om over de kop te aaien of tegen de flank te slaan. 1983 Lee Towers, Babe en John Spencer zijn op de jaarmarkt te zien en te horen. 'Het bestuur heeft bneven van omwonenden brieven ont vangen waarin deze klagen over lawaai en dus overlast. Aan de leden wordt gevraagd waar mogelijk lawaai te dem pen en bijvoorbeeld 'het ket sen met de ballen als applaus achterwege te laten'. 1984 Leusdense wethouder Wa genaar ontpopt zich tot kracht patser. Hij gaat, met behulp van het DHV-bureau, een wa renhuis uit de grond te trek ken. De destijds notulerende se cretaris schrijft m de notulen van een bestuursvergadering: „Rondvraag: wellicht hebben ook andere bestuursleden deze rondvraag gebruikt om iets naar voren te brengen, maar dat is mij ontgaan, sorry." 1985 Ongestraft spijbelen is in Leusden mogelijk, want de leerplichtambtenaar is ai ge ruime tf ziek 'De vereniging raakt in een diep dal.' Tot tweemaal toe treedt een volledig bestuur af. Er worden drie zeer emotio nele ledenvergaderingen ge houden. Tot twee keer toe wordt er een commissie van goede diensten opgericht. Aan het emd van het jaar is de tweede commissie er nog niet uit. 'De ernstige crisis bestaat nog steeds.' 1986 De Stichtmg 'Sport Overdag' vindt jeu de boulen overdag minder succesvol. Er zijn twee ledenvergade ring nodig om de problemen op te lossen. Op \2 april wordt het openingstoernooi gehou den. Die avond daarvoor vriest het maar liefst negen graden. 1987 De gemeente moet een sub sidie aan De Hakhorst terug betalen, De wethouder gaat nog met het ministerie praten. "Voor het eerst in haar be staan organiseert De Hakhorst een landelijk toernooi op 28 juni. Thieu Stienen ontpopt zich tot een pnma wedstrijdleider voor zo'n groot evenement 1988 Het zwembad Octopus wordt voor het publiek open gesteld. Aan de Nationale Competi tie doen nu al vier Hakhorst-tri- plettes mee. 1989 Het aantal inwoners van Leusden is gestegen naar 27.240.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11