Ivacués 'soort bij soort' in De Rijp [estienhonderd mensen op de vlucht voor het oorlogsgeweld De katholieke kerk kreeeg ook enkele voltreffers. flTERVELD-STOUTENBURG 10 mei 1940 breekt de oorlog l Duitse vliegtuigen komen op ringe hoogte over de dorpen ihterveld, Musschendorp en jntenburg en vliegen naar est Nederland. Meer dan 1600 aezetenen van de gemeente Batenburg moeten evacueren ar veiliger oorden. 2600 runde- n moeten twintig kilometer de reis is beschikbaar het treinstel B35 hetwelk te goed 19.00 uur zwaar puffend optrekt naar Am sterdam. Daar is een vnj langdu rige stop om de mensen even lucht en water te geven. De aan komst in Purmerend is een uur la ter dan was aangekondigd. 22.21 uur Er is een extra bericht uitge komen: "Niet bij normale gezin nen mogen ingekwartierd wor- In het buurtschap Lapeers werd het achterhuis, een schuur en de hooiberg van de fanulie De Ridder verwoest. dorpje Oost-grafdijk met links het Noordhollands kanaal. Een deel van de Achterveldse evacues wen daar onderdak. tot achter Nijkerk. Van teterzaterdag op zondagnacht sen de Stoutenburgers in het erdhollandse De Rij aan. tornt oorlog, want de dreiging het Oosten wordt steeds Xer De Duiters hebben meer- e gebieden al onder hun heer- uppij gebracht. Nederland zal Igauw volgen. De autoriteiten 'en voorbereidingen omtrent evacuatie van die woongebie- idie voor de Valleistelling lig- Gebieden waar directe oor- (Sstnjd kan komen tussen de derlandse verdedigers en de Se aanvallers. De burgemees- van de Rij dhr. van Staverden wjt het volgende bericht uit: eemgszins mogelijk ligt het k ijn bedoeling om tijdig de ïn- mienngsbiljetten voor de bur- alhier gereed te maken. In belang zoowel van Uw bur- s(gem. Stoutenburg) als in dat x nujnen ingezetenen zou ik aa vooraf de tenaamstelling Eemen. waardoor ik dan "soort soort" kan brengen." i vluchtoorden worden ge- ad de gemeenten De Rijp en ii Ingeval er geen spoor kan 5 dan moeten de vluchtelin- ongeveer negentig kilometer fan. eveer 800 mensen -njwiel en 800 mensen te voet. rS februari waren er 1656 inge- h Bagage mag worden «genomen tot hoogstens 30 ;per persoon (zo mogelijk ook saskers) De open vrachtau- paarden en wagens en te voet de lange stoet van evacuees het station Amersfoort. Voor den misdadige elementen, prosti tuee's, vervuilde personen en an dere a sociale elementen BEZET le Pinksterdag 12 mei 1940. Onge veer 1400 goed bewapende Duitse soldaten bezetten Achter veld en Musschendorp. De Ne derlandse sterkte in de voorpos ten van De Schans, de Asschatter- keerkade en Stoutenburg is onge veer 300 man. Achter de voorpos ten is de hoofdweerstandslijn langs het Valleikanaal. Tussen Leusden en Amersfoort staan de Nederlandse kanonnen die bij herhaling granaten afvuren op Achterveld. In dit dorp wordt ge vochten man tegen man. Er sneu velen dertien Huzaren en min stens zoveel Duitse aanvallers. Door kanonvuur en de rondvlie gende granaatschermen worden de Duitsers zwaar getroffen, meer dan tweehonderdtien zullen er sneuvelen. Bijna twee kilometer Westelijk van Oud Leusden staat opgesteld het Nederlandse geschut van III-15e Regiment Artillene. Ze bestaat uit twee batterijen van elk vier stuk ken van vijftien centimeter houwit sers. De houwitsers van het fabri kaat Vickers zijn ingevoerd in 1920. Het kaliber is 15.24 cm., het gewicht van de vuurmond is 3693 kg., de vuursnelheid tot vijf minu ten is twee schoten per minuut, ie der projectiel weegt 44.84 kg., maximum reikdracht is 8600 me ter. De bediening bestaat uit de commandant Res. Majoor C.L.H. de Winter met acht kannoniers Zaterdag 11 mei 1940 zwaar mitrail leur en geweer en artillerie storm- vuur. Zondag 12 mei 16.00 uur voorpos ten in gevecht met Duitse aanval lers. Om 20.00 uur aldus kapitein C.J. Kooreman artillerievuur, de gehele nacht aanhoudend. Om 22.00 uur storend artillerievuur al dus kapitein M. van Zalingen, Rechtstreeks op het dorp Achter veld werden van 12 op 13 mei af gevuurd 144 Nederlandse grana ten waardoor tientallen Duitse sol daten sneuvelden. Veel later zegt de kommandeur van I 412, Div 227 Günther von Einem genannt von Rothmaler, Frillendorfer Höhe 61 te 43 Essen; „Het was een echte vuurdoop voor onze mannen die nog maar kort in dienst waren. Het waren merendeels studenten, zakenlui en boeren uit de plaatsen Duis burg, Essen, Krefeld en Mulheim. Geen elitetroepen. Ik vocht met mijn groep in Renswoude en maakte een omtrekkende bewe ging tot de Walderveense Molen toe." De Duitse gevechtsgroep bij Ach terveld was (handvuurwapens met meegerekend) bewapend met 58 lichte en 12 zware mitrailleurs, 12 antitank vuurmonden 3.7 cm en 10,5 cm artillene vuurmonden. Met de bewapening der Neder landse soldaten was het met zo sterk gesteld. De soldaat G.A. de Wit van het 16e Regiment Infante rie, 16e Compagme Pantser Af weer Geschut gaf de volgende getekende verklaring: "Het Pant ser Afweer Geschut was bewa pend met F.N. pistolen M 25. Op 10 mei 1940 waren er nog zes kara bijnen in reparatie, wegens gebro ken slagpinnen. Met speciale opdracht door mij werden er zes karabijnen gehaald bij de artillerie in Austerlitz. De munitietoevoer voor het P.A.G geschiedde met open vrachtwa gens vanaf de Dodeweg onder Amersfoort-Leusden. De mumtie was verpakt in blanke houten kis ten, dus geen camouDagekleur Toen we voor de twee keer gin- dop gingen bleek er geen munitie meer te zijn... Kennelijk was er ge noeg mumtie tijdens de strijd want alle huizen in Achterveld waren min of meer beschadigd door gra naatinslagen. Meerdere huizen to taal verwoest en enkele afge brand. De buurtschap Mussen- dorp werd zwaar getroffen. De Barneveldsche Courant schrijft Ook de Achterveld zoo wel het Geldersche als het Utrechtsche gedeelte heeft aan merkelijk te lijden gehad van den oorlog. Vooral het St. Joseph Ge sticht en de R.K. Kerk hebben het moeten ontgelden. Het Gesticht is nog onbewoonbaar. De verschei dene gaten in de tuin voor het ge bouw bewijzen wel hoe gevaarlijk het in deze omgeving is geweest. De R K. Kerk is aan de zijde van de toren deerlijk gehavend door drie voltreffers die dwars door de dikke muren zijn heen geslagen. De R.K School is aanmerkelijk ge havend. Daarentegen staat dat De Hessenkar op het bekende café nog onbeschadigd op het dak staat. Verscheidene andere wo ningen zijn gedeeltelijk verwoest. Een 2 tal bruggen die opgeblazen zijn zijn inmiddels vervangen door houten noodbruggen. Maar eerst naar ons eigen huis toe. Daar is het een enorme ravage. Alle ruiten zijn stuk, gaten in de plafonds, de gehele Westzijgevel eruit. De winkel is leeggeplun derd. zeshonderd pond koffie en zesduizend repen chocolade in gepikt door de Duitsche soldaten. Een grote partij biskwie die op de eerste oorlogsdag was aangeko men van 180,- ook weg, zo ook de sigaretten, eau de colgone en wijn. Ze waren kennelijk zo bezopen de soldaten dat ze zelfs hadden ge dronken uit een fles zoggendrank. De schuur getroffen door een gra naat en het dikke varken was dood. Alle tonnen olie en groene zeep doorzeeft met granaatscher ven. De fazantenloop in elkaar ge- Na de oorlog kwamen er noodwonmgen m de plaats van de verwoeste huizen. stort. De houtmijt was weggehaald en de takkenbossen ter beschut ting van de aanvallers geplaatst achter ons huis, in het land van Gard Kok. De vele diep granatengaten rondom het huis kwamen goed van pas voor het wegruimen van puin, glas enz De grote pere boom, elk jaar goed voor dne mud peren was dwars doormidden. Het huurhuis waarde vierduizend gulden aan de overkant van ons was totaal afgebrand. De bewo ners ervan stonden te huilen op de puinhopen en de volgende dag is de familie Taling vertrokken naar Haarlem. GESTOLEN Een lijst van de gestolen goede ren: Biskwie wat er al was 56,-; Zojuist binnengekomen biskwie 180,-; Goede koffie (een zak al tijd bewaarde koffie van 1918 lie ten de Duitschers liggen, zeker te slecht) 120,-; Chocolade waar onder zesduizend repen 165,-; Gasolie voor de oliestook-oven 26,-; Een vet varken, gemest door mijn Moeder 75,-; Twee bijna nieuwe fietsen (veel later is er één achterhaald in Axel-Zee land, door framenummer) 105,-; Rookvlees 12,-; Eau de Cologne 58,-; Wijn, een goede voorraad in de diepe kelder 65,-; Tabak en sigaretten (geen pruimtabak) 70,-; Ondergoed van vader 25,-; Petroleum 10,-; Maggi enz. 13,-; Roomboter en marga- rina 18,-; Verhuurhuis aan de overkant van ons huis 4000,-; Schuur 100,-; Groene zeep en klokzeep 45,-; Kippen gedood, ook twee mooie hanen 10,-. Overal lagen er de puntige grana- tenscherven. Veel van die scher ven opgeraapt en verkocht aan de voddenjood, voor ruim twaalf gul den, das heel veel, want een dag gelder met een gezin verdiende toen 12,-per week. Kees v d. Berg is een gezellige stamgast van café "De Hessen- kar". Op de eerste oorlogsdag 10 Mei 1940 is het de kastelein Gard Schouten die het jammer vindt dat zijn voorraad van dertig liter jene ver verloren kan gaan, als de Duit sers komen Kees weet er wel raad op en be graaft het geestrijke vocht tussen de spinazienjen in, en dan een laag zand er overheen De kaste lein moet evacueren. Bij terug komst ziet de timmerman-aanne mer m zijn fantasie-gedachten: de Jop, Wim en Jan Schouten uit Achterveld werden ondergebracht bij de familie Jongens. Bij Teus Kerkhof-Klemveld in de buurt "t Veld" zijn de bok en geit ook zolang opgesloten geweest in de slaapkamer. Er zijn Duitse soldaten ontdekt die in de afgelopen nacht zich heb ben ingegraven op de Oostzijde van de laan naar de boerderij Gasthuis Daatselaar van Willem v.d. Hengel. De kanonnen kunnen het vuur met direct op deze aan vallers krijgen Tegelijkertijd heb ben de Nederlandse verdedigers geen voldoende zicht achter langs de boerderij, 't Kwade Gat en ook de drie boerdenjen op Strijdhorst belemmeren het uitzicht. Een kleine groep Nederlandse soldaten verlaat de stelling en gaat over het houten noodbruggetje over de Doelense Gracht, en komt dan op de Hessenweg. Het huis De Doelen wordt om strategische redenen nog niet geruimd. Onder beschutting van het struikgewas op de Emelaarseweg wordt de boerderij van Klaas van Doornik bereikt die in brand wordt ge stoken. Door het weiland heen naar het woonhuis van Henk van Dijk hetwelk ook door brand wordt geruimd. De groep moet dezelfde weg terug want schuin tegenover het brandende huis zit ten de Duitse aanvallers. Dan wordt zo snel mogelijk bereikt de boerderij van Piet van den Hen gel. Ruim anderhalf jaar geleden was de boerderij door een gewone brand een ruine geworden. Er is een meuwe boerderij gebouwd en deze wordt nu vanwege de oorlog in brand gestoken. De Ne derlandse soldaten in de stelling van het Valleikanaal zijn op de hoogte gesteld van de komst bin nen hun vuurbereik van de groep die de opdracht heeft te ruimen wat het schootsveld bemoeilijkt. Deze groep bereikt de boerderij van Lambertus Voskuilen en na deze in brand te hebben achterge laten gaat het zo snel mogelijk naar de boerderij - die op enkele honderden meters afstand het dichtst is gelegen bij de Grebbe- Valleilinie - van Willem Voskui len die ook een prooi van het oor logsvuur zal worden. De weg terug is niet mogelijk want ze ligt nu onder Duitse vuur en daarom neemt de groep de rich ting naar de Oude Rijst dan de zandweg af en in Oostelijke rich ting naar het huis De Doelen Van Rijer Roethof. Het is de laatste opruiming. Rijer Roethof wordt op het einde van de oorlog nog eens getroffen. Want zijn echtgenote Jans Koller wordt door granaat scherven gewond en zal meer dan een maand na de bevrijding in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Amersfoort aan de verwondingen komen te overlijden. Verderop is de Kopermolenbrug geëxplodeerd en is dit werk in op dracht uitgevoerd door de Neder landse Genie. Het voorhuis van de boerderij De Kopermolen is hier door ingestort. Van de balken en deuren worden een noodbrug getje gemaakt over de Barneveld sche Beek. Het is onbegrijpelijk maar het inundatiegebied lopend van de Honthorstersteeg tot de Kopermolen is veel smaller ge worden. Hoe dat mogelijk is is me een raadsel gebleven. Het huis van de bereboer Kok wordt ter Oostzijde zwaar bescha digd door Duits aanvalsvuur. Zijn kleine kruidenierswinkel wordt geheel leeggeroofd door de Duitse soldaten. De bevolking van Musschendorp en Stoutenburg is al gevlucht naar de Noordholland- sche De Rijp en omgeving en ook het vee is al weggevoerd. Verwoeste winkels in Achterveld. Links de kruidenierswinkel van H. van den Hengel, rechts het café van opoe van den Hengel-Berendsen. jeneverbessen-struiken boven de grond uitkomen... De schop wordt gepakt en de jeneverschat wordt opgegraven. Maar net voor dit ge beuren moet eerst nog een drietal geiten uit de slaapkamer worden gehaald die de Duitse soldaten daar hadden opgesloten Ruim een week lang, geiten in de slaap kamer, wat een enorme ravage en smeerboel. ^iWse legerauto werd door een voltreffer van het 6 e Pantser Afweer gescnut geraakt. Daarbij 'etöen 6Duitse soldaten. I pe dagen van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog 1 bijna voorbij. Voor Leusden en Achterveld, waar een deel van de Valleistelling was, zijn dat bijzondere dagen. I Achterveld was in de nadagen zelfs het toneel van interna- jtionale voedselconferenties. De afgelopen weken ver- I scheen er in deze krant een serie verhalen van de hand I van J.M. Schouten in deze krant. Zij gingen over de vijf [oorlogsjaren in Leusden en Achterveld. De reeks wordt I deze week afgesloten. Het laatste verhaal gaat over de gevechten en de ver woestingen in 1940 en de grote stroom vluchtelingen die I daarvan het gevolg was. De Kopermolenbrug werd verwoest door Nederlandse soldaten om de Duitsers tegen te houden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13