basisschool de Vallei wint gereld Natuur Fonds Prijs awaai maken moet van de meester Mickey draagt een beugel ;<v -X r' V - „Een dwarsfluit heeft iets sterachtigs" 61 eusder krant 3alet maakt herrie lode bosmier -x- XX-XX Maaike fluit dwars VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT SSü. WOENSDAG 16 MEI 1990 plaatselijk nieuws 15 JSDEN - Het is nog nooit gebeurd dat een school twee maal pandaprijs wint. De Valleischool heeft het voor elkaar degen. Vorige week, op maandag 7 mei, kreeg de directeur de jury van het Wereld Natuur Fonds te horen, dat zijn ooi opnieuw de Panda prijs kreeg. In 1987 had de school eli ie P"js °°k gehad maar toen alleen voor het werk van de penbouwgroepen. Dit maal is de prijs gewonnen door de hele l0ol. De prijs zal worden uitgereikt door niet minder dan Alders, Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or bing en Milieubeheer. Dit gaat gebeuren op 4 juli. De Minis- komt daarvoor naar de Valleischool in Leusden. >e Pandaprijs wordt jaarlijks uit- eikt door de nederlandse afde- van het Wereld Natuur Fonds een basisschool waarop veel natuur- en milieu educatie dt gedaan. De eerste pnjs be- dit jaar uit acht klassekisten. >r elke groep van de school één. elke kist zitten spelletjes, puz- r pluchen beesten, en informa- foor allerlei lessen over natuur milieu Bovendien geeft de Mi- een oorkonde aan de school rijl ook alle leerlingen die heb- meegedaan een herinnering roa na* ark: Ier, ssm 11 \:m il sch gen (m voor deze belangrijke prijs anmerking te komen moet de ooi werken aan een milieu-pro- en daar nauwkeurig verslag doen. Valleischool heeft de Panda- gewonnen met door een heie projecten die allemaal vorig begonnen en nog steeds door- De school won in 1987 de dapnjs doordat drie groepen Jen gewerkt aan een project afvalverwerking. Het grootste van de winnaars zit niet meer Valleischool maar hun pro- bestaat nog steeds. In en uit de enweide en de schooltuin komt 1 afval dat op een goede manier serkt kan worden. De dieren appelschillen en oud brood en nest van de dieren wordt ge in de schooltuin. Om in aan- rking te kunnen komen voor de dapnjs 1990 werden maar liefst mappen ingezonden. In een staat beschreven hoe het met :ojecten gaat die al eerder zijn Zoals de dierenvallei schapen, geiten, kippen, dui- konijnen en cavia's waarvoor leerlingen zorgen en bezig zijn. In 1989 kwam er een stuk dieren weide bij zodat de schapen dan weer eens op het ene stuk en dan weer op een ander stuk kunnen grazen. Bovendien werd er een vij ver aangelegd als zomerverblijf voor alle 'geadopteerde' roodwang schildpadden die al jaren in de school wonen. In de schooltuin werd vorig jaar een tuinkastje ge plaatst. Leerlingen kunnen hienn zaden voortrekken. Naast de 'fruit hoek' is een 'vlindertuin' gekomen, terwijl in een nieuw stukje hun nest kasten een plaatsje krijgen. Het vijftienjarige bestaan van de school werd vong jaar gevierd met allerlei aktiviteiten die met het milieu te maken hadden. Zoals een pro gramma samengesteld door de mi lieu-organisatie Greenpeace. In de tweede map stond, voor zien van veel foto's en krantenarti kelen, de actie rond de zeehondjes beschreven, de Vallei school heeft twee zeehondjes 'geadopteerd'. Dat betekent dat zij aan de zeehon dencrèche in Pieterbuuren geld hebben gegeven waarmee twee zieke zeehonden konden worden genezen. Zodra de hondjes gezond en sterk genoeg waren, werden ze vrijgelaten m de Waddenzee. Het geld voor dit project werd voor een groot deel bij elkaar gelopen door Cees Kooyman, een van de onder wijzers. Hij hep over het Pieterpad. Dit pad begint bij de Pietersberg m Limburg en eindigt bij Pieterbuu ren. Ieder stukje dat hij hep werd 'gesponsord' door de kinderen. Van iedere tocht maakt Kees Kooy man een verslag. Daarin stond niet alleen van alles over moeie voeten maar ook wat hij onderweg m de natuur zag. Toen Kees Kooyman een poosje ziek was nam Wim Cou- wenberg het eerst van hem over om later gezellig met zijn tweeén verder te gaan. Toen het eindelijk zover was dat de zeehondjes kon den worden vrijgelaten mochten een paar kinderen met Kees Kooy man mee. Tot drie keer toe lukte het om de een of andere reden niet om de zeehondjes vrij te laten. Daarvan werd uitgebreid verslag gedaan, zodat het spannend bleef tot 6 december vorig jaar. Toen lukte het. De derde map gaat over hetgeen de groepen deden bij een Flora en Fauna project. Daarbij werden ruim 1500 foto's gemaakt van die ren en planten m de omgeving van de school. Werd een maquette ge maakt van de schuur en de weide, werden bodemonderzoeken ge daan, bomen nader bekeken en plantjes gekweekt. Daarbij was veel aandacht voor de verschillen de insecten en in het bijzonder voor de vlinders die m de 'vlindertuin' op de struiken te zien waren. Groep 7 en 8 hielden zich bezig met het water uit de Hamersveldse Wetering waann ze werkehjk van alles ontdekten over helderheid, temperaturen, diertjes en de sloot kant. En of dat nog niet genoeg was staat er in de vierde map een op somming van wat ze op de Vallei school vorig jaar verder nog aan milieu-en natuur deden. Zoals het dier van de maand, de zorg voor de padden, het adoptie bomenplan en de goednieuws-aktie. Bij deze laat ste aktie schreven leerlingen brie ven naar heel veel organisaties en bestuurders. Ze vroegen daarin om goed nieuws over het milieu. De brieven en de antwoorden staan in de map. De jury was het helemaal met elkaar eens. Deze deskundigen van het Ministerie van VROM, het Landelijk steunpunt Natuur- en Mi- LEUSDEN/ACHTERVELD- Bijna op alle basisscholen barsten de themaweken weer los. Ergens op deze pa gina staat te lezen dat 't Palet zich deze week met geluid bezighoudt. Vorige week hield de Rossenbergschool zich met muziek bezig. Daar voor was zelfs een complete muziektuin ingericht waarin iedere beweging genoeg was om geluid te veroorzaken. De Klimrakker onderneemt op dinsdag 15 mei een milieus peurtocht. Andere scholen hebben weer andere plan nen. Aan de meeste thema's doen op een school alleen de kinderen van die school mee. Wie daarover leest in deze krant kan hooguit denken: hé, dat zou ook wel leuk zijn voor onze school. Meedoen kan niet. Vandaar dat we heel graag willen weten wat op welke school gebeurd. Het is alleen onmogelijk om van alle projecten en thema's verslag te doen. Aleen als het héél, héél bijzonder is of wanneer heel veel mensen en kinderen die niet op die school zitten er iets van mer ken. Hetzelfde geldt voor de musicals. Afgesproken! De rubriek met Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Dooi Marianne de Vale* Landjonker 23 Leusden Tel 033-946821 lieu-educatie en van het Wereld Natuur Fonds vonden dat de Vallei school verreweg de beste inzen ding had verzorgd. Zij hebben er vooral op gelet of de prijs naar school ging waar de kinderen echt meededen. Nou dat is op de Vallei school een duidelijke zaak. De school puilt werkehjk uit van de natuur. Alle leerlingen vinden het heel normaal om alles wat maar met natuur te maken heeft te verza melen, voor de dieren te zorgen, te schoffelen en goed te kijken naar ieder nieuw blaadje. Ze rekenen en schrijven gewoon, tussendoor. Het grappige is daarbij dat de leerlin gen helemaal niet gewerkt hebben om die Panda pnjs in de wacht te slepen Ze hebben gewoon gedaan wat altijd gedaan moet worden op die school. Nou blijkt dat ineens iets bijzonders en nog wel bijzon der goed te zijn. Dat maakt het extra leuk. Als de Minister op 4 juli de prijs komt uitreiken, zit daar ongetwij feld een feestje aan vast, waar heel Leusden en tot ver daarbuiten van zal horen. 1SDEN-ZUID - Maandagmorgen, tien uur. De meeste men- in Leusden-Zuid keken een beetje slaperig. Heel even i. Toen werden ze wakker door een enorm lawaai. Alle lingen van basisschool 't Palet kwamen langs. Dat was lelijk hoorbaar. Aan de fietsen zaten toeters, bellen, blik- i,ratels. Op deze manier begon de school aan een werkweek lawaai. Alles wat met geluid en stilte te maken heeft, komt tweek aan bod. wrop bij de lawaai-optocht IMickael Buitenhuis (10 jaar). *as de grootste herriemaker, a hij had gehoord wat de be- '~<3 was, was hij aan de slag an. In zijn vaders garage vond spullen genoeg. Hij bouwde op fels een complete accu waar- acht toeters tegelijk konden fcen. Dat wil zeggen één vijfto- 1 toeter en twee losse. Plus nog een toeter die werkte op een fietspomp. Mickael is han dig genoeg om zulke ideeën uit te voeren. Zijn vriend Ralph („volgens mij is hij ergens in de twintig jaar oud") had hem alleen met de be drading een beetje geholpen. De toeters werkten allemaal op maan dagmorgen. Ze gaven een lawaai van jewelste. Ze klonken keihard boven alle blikjes, ratels, fluiten en bellen uit. Dat zegt iets over Mic- kaels muziekorkest want de ande re leerlingen maakten ook herrie. Voorop ging een politieauto. 'He laas' alleen met zwaailicht aan en zonder sirene. Daarna Mickael ge volgd door de kleintjes van de on derbouw. Dan twee spandoeken. Op de een stond „Geluid daar wordt je stil van". Deze tekst werd verzonnen door de leerkrachten. Op de ander „Geluid dat komt je keel uit", een vondst van Enk en Willem. Daarachter kwamen alle scholie ren opfietsen voorzien van toeters, bellen en blikken. Zoveel blikken dat er in Leusden-Zuid de afgelo pen weken wel heel veel bruine bonen en doperwten moeten zijn gegeten. En de was werd maandag vast niet opgehangen omdat de wasknijpers verdwenen waren. Die zaten allemaal op de fiets. Soms wel tien in een wiel. De optocht zorgde al snel voor een opstopping. De auto's die vast kwamen te zitten gingen jammer genoeg niet toeteren. Zij deden niet mee met de themaweek over ge luid. Men is op het idee gekomen om op 't Palet aandacht te geven aan geluid, door de overvliegende straaljagers. De nieuwe directeur John Mulder, ergerde zich ontzet tend aan die overvliegende heme. Hij was dat niet gewend maar merkte tot zijn verbazmg dat hij zo ongeveer de enige was. De kinderen lieten zich door het lawaai niet storen. Zij werkten rus tig door. Ze hoorden de straalja gers met eens. John Mulder be dacht daardoor een heel project waarin allerlei dingen die met ge luid te maken hebben, aan bod ko men. Zoals hoe je geluid kunt me ten, hoe geluidsoverlast kan ont staan en hoe je het kan voorkomen. Op school komt iemand in geba rentaal, zonder geluid te maken, praten. En de hele school knjgt op het vliegveld Soesterberg te horen hoe het komt dat die F 15 straalja gers boven Leusden zo'n herrie maken. Ze sluiten het project af met een zelfgemaakte tentoonstellen. Het begin bestond dus uit een la waai-optocht dwars door Leus- den-Zuid. Het klonk wel aardig har- dalleende kmderen waren wat stil. Ze schreeuwden niet. Ze waren eigenlijk heel rustig. Er zijn maar weinig men- die mieren aardige beestjes vinden. Toch wer den ze, in de oudheid, door een wijze koning al tot voor beeld gesteld om hun werk lust. We mogen ze niet omdat ze kriebelen, steken en bij ten. En zeker vinden we ze niet aardig als ze in marsco lonne over ons aanrecht mar cheren, op zoek naar zoete hapjes. Maar over die mie ren gaat het nu niet, we gaan op zoek naar hun familie: de Rode bosmier. Op droge, zonnige plaat sen kunnen we, hoofdzake lijk in naaldbossen, de mie renhopen aantreffen. De bo- Tr ii -' - - - t. o\.\l j. V. '•~5 O COil rtiClLC-riMOOp vengrondse koepelbouw is gemaakt van dennenaalden, takjes en bladeren en zo kunstig en weloverwogen opgebouwd dat het regenwa ter geen kans krijgt er binnen te dringen maar er, als van een rieten dak, afloopt. Zo'n hoop kan wel anderhalve meter hoog zijn en aan de voet een doorsnede hebben van drie meter. Maar dat zijn uitzonderingen, meestal zijn ze wat kleiner. In het bouwwerk zijn ver schillende gangen uitge spaard die naar het inwendi ge van de hoop lopen. De in gangen daarvan kunnen naar behoefte groter en klei ner gemaakt worden, afhan kelijk van temperatuur en luchtvochtigheid. Onder de deklaag bevindt zich veel droger en grover materiaal. Takjes van wel tien centime ter, door de mieren zelf aan gesleept, zijn geen zeldzaam heid. In deze laag vinden we de broedkamers en gangen. Hier worden de eieren, lar ven en poppen verzorgd. Vaak bevindt zich in het hart van het bouwwerk een half- vermolmde boomstronk die als basis voor de vesting is gebruikt. Ook hierin zijn gan gen en kamers uitgeknaagd. Onder de hoop, tot diep in de grond, is eveneens een la byrint van gangen en kamers uitgegraven. Dat is het win terverblijf waarin het voor jaar wordt afgewacht. Deze vesting is de woning van de Rode bosmier, of be ter gezegd: de stad van een heel volk Rode bosmieren. Zo'n volk telt tussen de vijf tig- en vijfhonderdduizend leden. Vanuit de hoop lopen, straalsgewijs en alle kanten uit, brede dubbelbaanswe- gen, door het vele gebruik uitgesloten, die dienen voor het transport van voedsel en bouwmateriaal, naar het nest. Het is onvoorstelbaar wat ze kunnen dragen. Tak jes, dode insekten, dikke rup sen, vaak vele malen groter dan zijzelf, worden meege sleept en als ze het niet al leen afkunnen is er altijd wel hulp in de buurt. Vaak lijkt het of ze elkaar dan alleen maar tegenwerken, de een trekt de ene kant uit en de ander de andere, maar het uiteindelijke resultaat is toch altijd dat het doel, het nest, wordt bereikt. De Rode bosmier is zeer nuttig door het verdelen van grote aantallen schadelijke insekten en helpt zo het bio logische evenwicht te bewa ren. In de wijde omgeving van het nest wordt het bos van vraatzuchtige kevers, larven en rupsen gezuiverd. Hiervoor klimmen ze tot bo ven in de hoogste bomen. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen LEUSDEN - Vorige week zondag is er in Leusden een ongeluk ge beurd. Zover Mark (7) en Stefan (5) Kreupeling weten, heeft niemand iets gezien, gehoord of gedaan. Toch kwam Mickey thuis met een gebroken kaak. Dat was schrik ken, want Mickey is een rode kater van nog maar zeven maanden oud. Hij is in de plaats gekomen van de vorige Mickey, zodat Goofy weer gezelschap heeft. Goofy is ook een rode kater maar hij is al 12 jaar oud. Goofy heeft aan Mickey moeten wennen. Tenslotte is Goofy al een beetje oud en dan zo'n speelse klein katje in zijn buurt, dat valt met mee. Goofy houdt ervan om rustig op de vensterbank te zitten of in de grote stoel. Gelukkig vond Mickey snel een vriendinnetje. Een grijs poesje dat bij hem aan de overkant woont en ongeveer even oud is. Samen maken ze buiten pret en ondernemen avonturen. Of Mic key's vriendinnetje er vorige week zondag ook bij was, is met bekend. Feit is dat Mickey heel ziehg thuis kwam. Hij bloedde uit zijn bek en Mark en Stefan's moeders zag wel dat daar iets met mee in orde was. Ze ging naar de dierendokter. Die onderzocht Mickey en begreep toen dat het katje zijn kaak gebro ken had. Omdat je een mond nou eenmaal niet in het gips kunt zetten zoals een been, maakte de dieren dokter twee speciale beugels voor Mickey. Een ging er om zijn kaak. De ander om zijn tanden. Net zoals bij kinderen die een mooi recht gebit moeten krijgen. De eerste dagen voelde Mickey zich verve lend. Hij wilde niet spelen en kroop het liefst weg m een rustig hoekje. Maar na een poosje raakte hij aan zijn beugel gewend. Net als kinde ren. Alleen kun je bij Mickey niet horen of hij is gaan slissen bij het praten. Verder is hij weer als van ouds. Hij voetbalt weer met knik kers, zit weer achter de vhegen aan en probeert de staart van Goofy te pakken. Goofy kijkt als een oude wijze kater toe vanuit de vensterbank. Wanneer je hem daar zo rustig ziet zitten kun je bijna niet geloven dat deze zelfde oude slimmerik hele boterhammen van tafel weet weg te slepen en zelfs gevulden koeken kan kapen. Toch is het zo. Hij kan Mickey nog wat leren. LEUSDEN - Maaike van Oostrom, elf jaar, heeft éen hele grote hobby: dwarsfluiten. Ze is vast van plan om Tater als ze groot is' naar het conservatorium te gaan en daarna soliste te worden. Liefst zoiets als Berdien Stenberg. „Toen ik Berdien voor het eerst op de radio of televisie hoorde, ik weet niet meer precies hoe het was maar wel wat ik voelde. Het leek me een wonder om zo te kunnen blazen. Toen koos ik gelijk voor dwarsfluit." zegt ze over hoe het begon. Maaike's vader speelt orgel. Een beetje muzikaal is haar familie, vol gens Maaike, wel. Zodra ze acht jaar was mocht ze naar de muziek school. Na het eerste jaar waarin ze op een klokkenspel leerde spelen, mocht ze 'eindelijk' voor 'haar' in strument kiezen. „Daarvoor moest eerst bekeken worden of ik mijn vingers wel wijd genoeg uit elkaar kon spreiden. Dat was spannend want als ik dat met zou kunnen kon ik geen dwarsfluit leren spelen. Dan moest ik op blokfluit, ook mooi maar ik wilde heel graag dwars fluiten." Haar vingers bleken lenig ge noeg. Daarna kreeg ze voor de eer ste keer zo'n prachtig zilveren in strument in handen en mocht ze proberen daar een toon uit te krij gen. „Ik weet het nog goed. Toen ik de eerste keer blies kwam er, heel hortend en stotend, een waaiende toon uit. Het klonk niet mooi maar mooi genoeg. Na de grote vakantie mocht ik beginnen maar in de vakantie moest ik oefenen op een bierflesje. Wanneer je daar op de goede manier overheen blaast, hoor je ook een fluittoon. Je begrijpt dat ik graag wilde oefenenen dus ik heb heel vaak gevraagd of mijn vader zijn bier al op had." Drie jaar later speelt Maaike al heel aardig dwarsfluit. Iedere dag oefent ze een half uur en iedere week gaat ze samen met een ander meisje naar les. Bij het afgelopen kerstfeest heeft ze bij een optreden met de Cantorij voor de eerste maal opgetreden voor een groot pu bliek. „Voor publiek optreden is natuurlijk wel een beetje eng. Ook wanneer ik moet voorspelen op les knjg ik het nog wel eens benauwd maar daar heb ik een goede mid deltje tegen gevonden. Ik stel me dan gewoon voor dat ik in mijn kamertje sta te oefenen, lekker rustig, niets aan de hand. Dat werkt prima." Andersom stelt zij zich in haar kamertje wel eens voor dat ze, net als Berdien Stenberg, optreedt voor een groot publiek. „Dan ga ik voor de spiegel staan en kondig ik mezelf aan. Daaarbij doe ik de lamp aan en is het alsof ik in de schijnwerpers sta. Wanneer ik dan speel knjg ik het heel warm. Niet alleen van de zenuwen natuurlijk, ook van die lamp." Oefenen is niet altijd leuk. Maar Maaike zet door. „Ik denk altijd maar zo wanneer ik het geleerd heb kost het me later minder moeite dus moet ik nu door de zure appel heenbijten." Vooral vinger- en buikoefenin gen vindt Maaike soms vervelend. Buikoefeningen? Jazeker, om goed te kunnen blokfluiten moet Maaike ademhalingsoefeningen doen. Ze doet het voor. De oefeningen lijken op wat mensen die een baby krij gen, doen. Ademhalen, diep uit de buik. Maaike is vast van plan iets te bereiken met haar dwarsfluit. Ze heeft goed nagedacht voor ze dit instrument koos. „Wanneer ik naar muziek, luister hoor ik altijd de dwarsfluit spelen. Dat vind ik mooi. Dwarsfluiten doen mij aan een con- sert denken waarbij ze solo spelen. Dwarsfluiten hebben een beetje, iets beroemdheidsachtigs. In een orkest kunnen wel twintig violen tegelijk spelen, maar zoveel fluiten zou niet klinken volgens mij. Dat zou te veel van het goede zijn. Een of twee dwarsfluiten in een orkest zijn voldoende om mooi te zijn. Dwarsfluitmuziek samen met ande re muziekinstrumenten klinkt heel mooi. Maaike droomt weg bij haar instrument. Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice 'egen redelijke prijzen. Asschatlerweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag toten met vrijdagvan9uurtot12uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15