mbtenaar krijgt acht maanden alaris na vrijwillig ontslag 'Ik zou hem voor 25.000 gulden niet kwijt willen' lewonden bij anrij dingen ■eusder krant Nieuw pand Bomit Onthulling monument burgerslachtoffers jze burgemeester geeft uitleg aan raadsleden 1 mbtenaren werken teveel Winnaars puzzel Winnaars kleurplaat Dokter Lantink bedankt Vergunning voor taxibedrijf Graphic Engineering Ingezonden Leusdenaar heeft zeer oude verzekeringspolis plaatselijk nieuws WOENSDAG 16 MEI 1990 fSDEN - „Wij wilden voorkomen dat wij een vacature niet jen kunnen opvullen. Ook speelden er menselijke overwe gen mee bij de beslissing hem salaris tot januari volgend ruit te betalen," gaf burgemeester Panis als verklaring voor Bitbetaling van een bedrag van 50.000,-- aan een ambte die zelf ontslag heeft genomen. is nogal wat consternatie f ontstaan, omdat de gemeente de man geen enkele verplich- heeft. Hij heeft namelijk zelf jag genomen, nadat hij was geplaatst naar een andere af- eze overplaatsing was hem zo iet verkeerde keelgat gescho- dat hij zich zelfs ziek had ge- „Ik heb hem geprobeerd van lag af te houden, maar hij was verstuur, dat hij met meer op beslissing terug wilde komen," elde Panis vorige week in de commissie Algemene Bestuursza ken. „We hebben hem toen de kans willen geven elders een baan te zoeken en om te voorkomen dat wij maanden zouden moeten wachten voor hij die zou hebben gevonden, hebben wij deze regeling getrof fen. Hij liep namelijk een financieel nsico door zijn beslissing, die ook consequenties had voor zijn gezin." Dat de man echt ziek was van de dreigende overplaatsing was vol gens de burgemeester ook door een arts geconstateerd. De ambtenaar was betrokken bij de invoering van de Kompomix, een apparaat dat tuinvuil verkleint. Hij had deze machine op een mid dag in zijn tuin laten draaien. Ver der bleek kortgeleden dat het ge bruik van de machine, die op ad vies van de ambtenaar van de firma De Ridder uit Soesterberg wordt gehuurd, duurder uitvalt dan oor spronkelijk was geraamd. In een lokaal dagblad werd er direct verband gelegd tussen deze zaken en het ontslag van de ambte naar. De burgemeester ontkende echter elk verband tussen deze za ken. Ook werd er in het artikel gesuggereerd dat het verleden in Leusden weer leek te herleven. Oud gemeentesecretris Van Gooi die was ontslagen, nadat hij onder meer zijn huis door gemeenteamb tenaren had laten afbouwen, was m het artikel ten tonele gevoerd. Panis was over dit artikel bijzon der boos geworden. „Onverant woord, insinuerend en beledi gend," waren zijn opmerkingen. Ook maakte hij zich kwaad over degene die de informatie over de vertrekkende ambtenaar naar bui ten had gebracht. „Ik heb vertrouwelijk informatie gegeven over deze zaak aan een aantal mensen. Ik vermoed dat uit dit gesprek informatie is gegaan naar de pers. Ik vmd dit misbruik van vertrouwelijke gegevens. Ik voel nu me als een coach van een sportploeg die de betrokken per soon voor een tijd zou moeten schorsen." Bewijzen kon Panis echter niets en dus bleef het bij het uitspreken van zijn vermoedens zonder een naam te noemen. Wie de 'veroorzaker' van dit lek was, bleef echter niet lang onbe kend. Op de publieke tribune zat raadslid Joop Kool van Leusden '90. Ook volgens hem dreigde het ver leden weer te herleven. Hij wilde zich daarom met de vergadering bemoeien, hoewel hij geen lid is van de commissie ABZ en zich dus moest gedragen als een 'gewone' toeschouwer. Hij beken de degene te zijn geweest die de pers had mgelicht over de details van de vertrekkende ambtenaar. Dat deze bij zijn ontslag een be drag van 50.000,-- meekreeg, zonder dat de gemeente daartoe verplicht was, kwam ovengens bij de discussie nauwelijks aan de orde Vóór de vergadering had burgemeester Panis tegenover de pers verklaard dat hij de betaling van dit bedrag geen vreemde zaak vindt, gezien de omstandigheden, waaronder het ontslag tot stand was gekomen. Dat hij met deze handelswijze een precedent zou hebben gescha pen, waarbij elke zieke ambtenaar die ontslag wil, geld van de ge meente knjgt, stoorde hem niet. „Als ik weer met een identiek ge val te maken zou hebben, zou ik hetzelfde doen," zei hij. De suggestie van Harm Offereins om het gewraakte dagblad een maand lang gemeentelijke infor matie te onthouden, kreeg oven gens geen bijval van de andere commissieleden. LEUSDEN - De Leusdense ambtenaren maken volgens burge meester Panis teveel overuren. „Daardoor wordt een uitbrei ding van het personeel ge blokkeerd," maakte hij tijdens de commissievergadering Al gemene Bestuurszaken be kend. Het overwerk op het ge meentehuis is zo groot, dat er voor het zelfde aantal uren dne nieuwe ambtenaren aangeno men zouden kunnen worden. „In sommige gevallen maakt het overwerk deel uit van het gezinsinkomen," zei Panis. Er zijn daarom strenge regels vastgesteld. Werk buiten de normale kantooruren mag al leen als de chef van de afde ling het goed vindt en als het budget van de afdeling er niet door wordt overschreden. De helft van het budget gaat recht streeks naar de afdeling en de rest wordt centraal over de verschillende werkzaamhe den verdeeld. Een andere maatregel om de kosten te drukken is, dat de overuren niet meer betaald zullen wor den, maar in vrije tijd zal wor den 'uitgekeerd'. SDEN - Drie mensen moesten lagavond gewond naar het enhuis worden afgevoerd, na aanrijding op de kruising ene Zoom/Heiligenberger- |.Een automobilist uit Hoeve- in stak de kruising over, irbij waarschijnlijk een rood genegeerd werd. Op de I aising werd de man uit Hoeve- I bn aangereden door een Leus- I saai. De Leusdenaar maakte I gevolg van de aanrijding een I onette en kwam op de ver- «de weghelft terecht. Daar ■deen andere Leusdenaar, die aanrijding eveneens niet kon vermijden. De mate- ie schade was aanzienlijk. De êo's moesten worden afge- *pt. Een proefrit met een bromfiets «ram een 13-jange Leusdenaar tdag duur te staan. De jongen 1EUSDEN - De oplossing van ie vooijaars-kruiswoordpuz- tel die in week 15 in de Leus ier Krant heeft gestaan, is als wlgt: 'Een open lucht als een lentegedicht, komt inplaats Rn het sombere winterge- ccht!' tö de vele goede oplossmgen 2jn de onderstaande winnaars Et de bus gekomen: I Aanstoot, Brinkhorst 4, [Schreuder, Grienden 41, W. Schouten, Vlasland 12 en Mevrouw Haag, Zwa nenburghof uit Leusden en J.C. de Jong, Veij. Rui- terweg 20 uit Achterveld. 0® prijs wordt zo spoedig mogelijk toegezonden. LEUSDEN - In dezelfde krant (week 15) stond ook een kleur plaat voor de jeugd. Enkele tenderden kmderen hebben de plaat ingestuurd. Onder lei- dmg van een deskundige jury de onderstaande winnaars ei de bus gekomen: Marleen Vrijhoef, Marco 'en Hoven, Bianca Striese- Ba0i Frederique Moes, Riana Vrijhoef en Mans ki van 't Klooster, allen ®lt Leusden en Denise Hendrikse uit Apeldoorn. Prijzen worden zo snel mogelijk naar jullie opge stuurd. reed met de brommer op het Co- henpad, maar slaagde er niet m te remmen voor een auto, die op de Landjonker reed. De brommer boorde zich m het rechterportier De brommer bleek niet over deug delijke voorremmen te beschik ken. Bovendien droeg de jongen geen helm. Een licht beschadigde motorfiets en twee zwaar beschadigde auto's vormden de balans van een aanrij ding op de Asschatterweg. Een Leusdenaar verleende bij het af slaan geen voorrang aan een tege moetkomende auto, waarna een aanrijding onvermijdelijk was. Een van de auto's stuiterde terug en raakte daarbij een motorfiets. De auto's moesten worden afgesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vier auto's raakten betrokken bij een kop-staartbotsing op de Arn- hemseweg. Een automobilist stond voorgesorteerd ter hoogte van de Schutterhoeflaan. Drie auto's be merkten dat, een vierde niet. De auto's schoven daarna tegen el kaar Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Materiële schade was zaterdag het gevolg van een aanrijding op de kruising Hamersveldseweg/ Burgemeester Van der Postlaan. Een 40-jange Amersfoorter, die op Bij het afscheid van dokter Lantink waren honderden oud-pa tiënten van hem aanwezig, zowel in de kerk als bij de receptie. Ondanks het warme weer wilden vele Leusdenaren van de gelegenheid gebruik maken om van 'hun' dokter afscheid te nemen. De mensen stonden soms urenlang in de rij om hem persoonlijk de hand te schudden. Voor de dokter en zijn vrouw is dit aanleiding om alle belangstellenden te bedanken. de Hamersveldseweg reed, kreeg geen voorrang van een Leusde naar. Een aanrijding was het ge volg. Materiële schade was zondag het gevolg van een aanrijding op de kruising Olmenlaan/Zwarteweg. Een inwoner van Soest verleende op de kruising geen voorrang aan een Leusdenaar. Een aanrijding was het gevolg van het feit dat een Leusdense auto mobilist op de kruising Hamers- veldseweg/Noorderinslag een rood verkeerslicht over het hoofd zag. De Leusdenaar kwam op de kruising m aanrijding met een plaatsgenoot. Flinke materiële schade was het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Fietstocht LEUSDEN - De Blijhof houdt zondag 20 mei een fietstocht voor de hele familie. Kinderen kunnen alleen onder begeleiding van ouderen meedoen. Er wordt gestart tussen 10.00 uur en 10.30 uur vanaf de peuterspeel zalen van de Blijhof aan de Agrue- tenhove 51 Daar zijn routebeschrij vingen verkrijgbaar. De tocht is ruim tien kilometer lang en deelne mers kunnen daar tot 13.00 uur mee bezig zijn. Voor de jeugdige deelnemer is er na afloop een herinnering. Deel nemers betalen een gulden (leden van de Blijhof), met-leden betalen eén gulden vijftig. Belangstellen den kunnen voor meer informatie bellen met: 946593 of 945844. VEEL BELANGSTELLING AFSCHEID BIJ Na de overweldigende belang stelling bij mijn afscheid ben ik nu in de gelegenheid gesteld om op deze manier onze dank uit te druk ken. Na de sombere en angstige tijd van mijn ziekte kan ik u allen niet zeggen hoe onuitsprekelijk veel goed dit alles ons heeft gedaan. Alle liefde en toewijding die hieruit spreekt, van al degenen die lang m de rij stonden om afscheid te ne men en van de vele attenties in de vorm van bloemen, geschenken en bonnen, dit alles heeft ons diep ontroerd. Onze dank aan het comité en aan allen die deze dag mogelijk heb ben gemaakt. Familie Lantink. Klein Hamersveld. LEUSDEN - Verzekeraar Bernhard Jansen uit Leusden heeft waarschijnlijk de oudste Nederlandse verzekerings polis in zijn bezit: „Van alle nu bekende polissen is dit de oudste. Deze polis is van 1694. De eerste verzekerings maatschappij van de Stad Rotterdam en deze werd pas in 1720 opgericht. Wie daarvoor een polis wilde afsluiten moest naar de beurs. De polis die ik heb is een beurs-trans- port polis." Jansen kocht de polis op de valreep, voordat deze op een veiling in Duitsland waarschijnlijk in buiten landse handen zou zijn gevallen. De aandacht van Jansen werd getrokken door een ar tikeltje over oude effecten in het blad Beleggers Belangen. „Het artikeltje verwees naar „het eerste Nederlandse oude effecten antiquariaat". Omdat mijn interesse gewekt was ben ik daar uit pure nieuwsgierigheid een keer langs gegaan. Ik kreeg alle maal oude effecten te zien. Ze zagen er wel mooi uit, maar het probleem dat ik met die effecten had was, dat je vandaag denkt als enige een oud effect te hebben en dat morgen blijkt dat er nog hon derd zijn. Dan is jouw effect bijna niets meer waard. Toen ik dit verhaal vertelde tegen antiquair Rietveld, zei hij: „Maar dan heb ik nog wel iets speciaals voor u." Hij liet mij een copie van de verze keringspolis zien, waarvan het origineel op dat moment bij een veiling in Duitsland lag. Het aanbod van Rietveld om de polis uit Duitsland te rug te halen heb ik aangegre pen en zo heb ik voor 2.000 gulden de polis gekocht", al dus Jansen. De polis verzekerde een scheepslading goederen van Cornelis Bles en compagnie uit Amsterdam. De polistekst meldt daarover: „Wij onder geschreven versekeren aen U d'Heeren Cornelis Bles en de compie of die het anders, in 't geheel of deel soude mo gen aengaen, Vriend of Vyant, te weten elck een van de somme bij ons hier onder- getekent van Altenaa en Cir- cumjaciente vandien naar Cadix. En dat op Goederen, Waren, en Koopmanschap pen, van wat soort of soorten de selve souden mogen wee- sen, bederffelyck of onbe- derffelyck, niets uytgeson- dert, geladen of noch te laden in 't Schip, 't welck God be ware genaemt St. Francis- cus." In de polis wordt dus niet vermeld waaruit de lading precies bestond. Volgens an- tiqair Rietveld, die de polis in 1987 in handen kreeg, gaat het vermoedelijk om een la ding linnen. In 1694 bestond er namelijk een levendige handel van goederen, waar onder linnen op de Amster damse stapelmarkt. De goe deren werden aangevoerd vanuit diverse landen. Riet veld vermoedt dat de partij linnen werd vervoerd vanuit Altenaa (nu Altona, Oost- Friesland) naar Cadix (toen de belangrijkste invoerha ven van Spanje). Rietveld wordt in zijn mening ge sterkt, doordat blijkt dat om streeks het midden van de 17e eeuw in Manchester zich een onderneming, genaamd „Bles sons" bezig hield met het bedrukken van weefsels. Waarschijnlijk heeft de op de polis genoemde Cornelis Bles en compagnie daar mee te maken gehad. PARTIJ LINNEN Er is in Nederland heel weinig interesse voor oude effecten en polissen. „De verzekeringsmaatschappij AMEV heeft een klein mu seum met wat polissen uit 1700 en 1800, maar verder is er nauwelijks belangstelling. Antiquair Rietveld heeft in 1987 de polis bij verschillen de maatschappijen aangebo den. Het verwondert me echt dat toen niemand die polis gekocht heeft. In de Verenig de Staten bijvoorbeeld, beta len verzamelaars zich blauw aan oude effecten. Ik denk dat die interesse ook nog wel over zal waaien naar Neder land, maar de vraag is wan neer? Ook in Duitsland is die interesse er al. De Duitsers hebben een soort verzamel woede, ze verzamelen alles wat los en vast zit. In Neder land is die mentaliteit er nog niet. Hier heerst nog te veel een houding van: „Niet doen, het kost geld!", aldus Jansen. BRANCHE Het bezit van de polis is voor Jansen iets speciaals: „De polis is dus hoogstwaar schijnlijk de oudste Neder landse polis. Ik ben daar echt wel trots op. Iets dat het oud ste in zijn soort is, heeft altijd waarde. Voor anderen is de polis misschien gewoon een stuk oud papier, maar voor mij heeft het een meerwaar de omdat ik in die branche werkzaam ben." Jansen betaalde 2.000 gul den voor de polis, maar zou hem nu voor 25.000 gulden niet kwijt willen. „Wel zou ik de polis uitlenen als me dat gevraagd wordt. Bijvoor beeld als een verzekerings maatschappij een tentoon stelling organiseert. De polis leent zich natuurlijk uitste kend voor dat soort gebeur tenissen." De Leusdenaar kocht de polis deels als curiositeit maar ook omdat de kans groot zou zijn dat de Neder landse polis in buitenlandse handen zou vallen bij de vei ling in Duitsland. „Ik zou het echt zonde vinden, als de oudste Nederlandse verze keringspolis, niet in Neder land zou blijven", aldus Jan sen. Uit de Beursbengel, een vak blad voor het verzekerings bedrijf, van mei bleek dat er een verzekeringspolis be staat die nog ouder is dan die van de heer Jansen, namelijk uit 1592. Het gaat hier om een zeeverzekering afgesloten bij de beurs van Rotterdam. Deze verzekering bevat een clausule waarin onder ande re verwezen wordt naar de Antwerpse beurs. Hiermee week men af van de wil van landvoogd Alva. De polis van verzekeraar B. Jansen is er een van de Amsterdamse beurs. „Ik heb voor zover nu bekend nog wel de oudste Amsterdamse beurspolis," legt Jansen enigszins teleur gesteld uit. Bernhard Jansen met het oude document. LEUSDEN - De firma Schalkwijk heeft van GS vergunning gekregen met drie taxi's in Leusden te njden. De vergunning was in eerste in stantie afgewezen, omdat de pro vincie vond dat er m de regio vol doende vervoersaanbod was. Zo zijn er taxibedrijven in Amersfoort en Achterveld. Na een besluit van de commissie voor het bedrijfsle ven kwamen GS echter terug op hun besluit. LEUSDEN - Wethouder J. Th. de Jongh heeft de officiële ope ning verricht van het nieuwe kantoorpand van AMCGT/BO- MIT. Het nieuwe onderkomen aan De Speelkamp heeft een kan tooroppervlak van 1.100 m AMCG/BOMIT is een adviesor ganisatie op het gebied van be drijfshuisvesting en geeft advies over ontwerp, beheer en gebruik van bedrijfsruimtes. „Of een orga nisatie haar pand nu opmeuw in richt of een ander pand betrekt, altijd moet bekeken worden op welke wijze zo efficiënt mogelijk van de ruimte gebruik kan worden gemaakt", vertelde ïr. M. J. L. B de Vhegher van AMCG/BOMIT bij de opening. Na een inleiding door de heer WiUemse legde wethouder de Jongh in zijn openingswoord de link tussen het nieuwe bedrijfs pand en de vorm van dienstverle ning van het nieuwe Leusder be drijf. LEUSDEN - Binnenkort start De Mol een tweede bednjf waar kettingfor- mulierenpersen geproduceerd gaan worden. Ook dit bedrijf wordt onder gebracht in het iueuwe pand op industrieterrein De Paardenmaat aan de Klokhoek 12. Craphis Field Services, het betrekkelijke jonge bednjf van het echtpaar De Mol, was gebaseerd op het verlenen van service aan offset-rotatieper sen. Tegenwoordig wordt een groot stuk van de omzet behaald door de verkoop van grafische machines en alle toebehoren. Peter de Mol is gestart als onderhoudsmonteur en bouwde in ruim twintig jaar een enorme vakmanschap op. In 1982 startte hij samen met zijn vrouw een eigen bednjf. Momenteel zijn in totaal negen mensen werkzaam bij Graphic Field Services Om een ieder m de gelegenheid te stellen het bedrijf te leren kennen, houdt De Mol vnjdag een open huis van 15-18 uur. Ook zal dan het meuwe pand officieel worden geopend. ACHTERVELD - Op het gazon van de kerk, waar in mei 1940 de gesneuvelde Nederlandse Huzaren werden begraven, is vanmiddag een Gedenksteen onthuld. Hierop staan de namen aangegeven van hen die toen vielen voor ons Vaderland in de strijd tegen de Duitse aanvallers. Het trompetterkorps der Cavalerie onder leiding van de kapel meester A. G. van Dun speelde twee coupletten van „O God mijn Hulp", „Wilt heden nu treden" en een trompetsolo met „The Last Post" en „Blijf mij nabij". De onthulling geschiedde door directe nabestaanden van de gevallenen: mevrouw G. v. Heumen-Hagen uit Kortenhoef, mevrouw Doedens-Vreeken uit Doetinchem, de heer Aantjes uit Rotterdam en de heer Janssen uit Eindhoven. De erewacht werd gevormd door de directe Huzarenmedestrijders J. Bakker uit Brummen. J. Muller uit Doetinchem, R. van Schaik uit Hollandsche Rading, W. Zweers uit Doesburg terwijl H. Vredeveld v/egens plotselinge ziekte helaas niet aanwezig kon zijn. De kranslegging geschiedde door nabestaanden van de gesneuvelde huzaren de Vries en Simon Thomas en voor de familie Rink door de heer Ketwich Verschuur. De huzaar C. Zaal die ernstig werd gewond en na ruim één jaar lijden is overleden, werd geëerd met het ontsteken van de Gedenkvlam door zijn vier broers en zijn zuster. De 95-jarige heer M. v. Zalingen zag als kapitein buiten dienst toe, hoe zijn soldaat Labne uit Amersfoort de vlag half stok hing. De mede-organisatoren droegen een gedicht voor en werden de namen van de gesneuvelden bekend gemaakt Een geschiedscrhijver droeg op „Het was de 10e Mei". Een minuut stilte ter herdenking werd voorafgegaan door het luiden van de zware klok. Het trompetterkorps en de aanwezigen sloten deze mooie indrukwekkende onthulling af.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3