Eerste paal voor nieuwe tennishal 2000 leusden Avanti gepromoveerd 1 Winst in extra wedstrijd LEZERSSERVICE TEL 945272 if*" TRAINEN, LEKKER ETEN EN TOCH AFSLANKEN. CALLANETICS 60.- 265.- Oplichter raad en daad Wandeltocht Onderduiker op bezoek Callanetics Onder invloed Autoradio's gestolen Inbraak Stabieler Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden plaatselijk nieuws WOENSDAG 16 MEI 1990 Jan-Willem van Dijk, Heskia Dü, Hennie Hol en Charlotte van Marissmg verrichten de officiële handeling, waarmee het startsein werd gegeven tot de bouw van de tennisbal op het complex van de LTV Leusden. LEUSDEN - De eerste paal van de tennis- en squashhal op het Sportpark Valleikanaal is afgelopen vrijdag de grond inge gaan. Wethouder van financiën en welzijn Bram Vroon be diende de heimachine en startte zo de bouw van een nieuwe sporthal voor de Lawntennisvereniging (LTV) en het Squash Racket Genootschap Leusden (SRGL). ,,De gemeente verleent een subsi die van 72.500." aldus Bram Vroon. De Stichting De Wetering zorgt door middel van sponsors en een lening voor de overige 752.500 De stichting werd twee jaar geleden in het leven geroe pen met het realiseren van een ac commodatie als oogmerk. Bram Vroon: „Dit is een schoolvoor beeld van particulier initiatief. Hierdoor kon in de korte periode van twee jaar zo'n goed resultaat geboekt worden. Voordat de wethouder de eerste paal kon slaan, moest eerst een lint doorgeknipt worden. Dit werd gedaan door Nederlands kam pioen rolstoeltennis Hennie Hol, door squashkampioene Heskia Dil en door twee LTV-leden Char- lottte van Manssing en Jan Willem van Dijk. Hennie Hol uit Veenendaal werd twee jaar geleden kampioen rol stoeltennis. Hol: „Ik ben nu niet meer nummer een, omdat ik er een tijd uit ben geweest door een blessure. Maar ik ga weer mee doen met de wereldspelen in As sen Het is nog onbekend wie daar allemaal aan mee doen." Heslaa Dil is vier jaar lid bij de Leusdense squashclub. Zij is kam pioen in de leeftijdcategorie tot en met achttien jaar. Zij: „Ik hoop bij de wedstrijden van november Ne derlands kampioen tot en met twintig jaar te worden. Daar ben ik nu tweede." Voorzitter van het Squash Racket Genootschap Vincent Lucas is ver heugd dat zijn vereniging binnen kort een hal kan huren van de Stichting de Wetering. Hij: „Bij de Inslag waren geen goede condi ties. Op het moment spelen we door de hele regio, in verschil lende zalen." Hij denkt dat het technisch mogelijk is om dertig september het complex te ope- Er is nu een nuttige samenwer king tussen LTV en SGRL. Vincent Lucas vindt wel dat de identiteit van beide verenigingen behou den moet blijven. „De squashclub is in een opbouwperiode en heeft tijd nodig om een stevige club te worden. Als het goed loopt dan kunnen we eens kijken of we één vereniging worden. Maar squash heeft andere belangen dan tennis. Wij moeten zeker geen aanhang sel van het tennis worden. Het streven is om beide even sterk te worden. Wethouder Vroon slaat de eerste paal voor de sporthal, waarin de squash- en de tennisvereniging onderdak moeten krijgen. Modeshow en jaarvergadering Op de deel in „Groot Krak- horst" Bolderikhof 18 in Leusden vindt op dinsdag 22 mei een mo deshow plaats, van kleding ge maakt door textielwerkplaats SARI. Voorafgegaan door de jaar vergadering van de Solidariteits- winkel Leusden. Sari maakt kleding van stoffen die zijn ingekocht bij de SOS-We- reldhandel. Het textiel komt uit In dia, alwaar veel handwevers onder moeilijke omstandigheden wer ken. De SOS-Wereldhandel im porteert uitsluitend van een organi satie die zich inzet voor de handwe vers in Zuid-India. Zij betaalt een goede pnjs voor de textiel. De Eu ropese markt is anders dan de Indiase en stelt bijzondere eisen. Zoiets vraagt deskundigheid en daartoe is een textielontwerpster aangetrokken, die onder andere onderzoek doet in India. De advie zen moeten aansluiten bij het spe ciale karakter van het handweef werk, dat nu eenmaal andere ei genschappen heeft dan het gladde machineweefsel, dat wij gewend zijn. SARI is de naam van de textiel werkplaats die deze stoffen ver werkt tot kleding en die ook recht streeks verkoopt aan u. Werkelijk goed betaalde kleding; als klant levert u een bijdrage aan een rechtvaardige handel. Het is deze avond mogelijk om stoffen of kle ding te kopen of te bestellen. Vanaf 19.45 uur vindt de jaarvergadering plaats van de Solidariteitswinkel Leusden waarna vanaf 20.45 uur de modeshow plaatsvindt en de diase rie „Stof tot nadenken", waarin iets te zien is van de textielhandel m India. (advertentie) Natuurlijk weer SPORT 2000, die de nieuwste rage CALLANE- TICS uit de USA combineert met een fantastisch lekker dieet Veertien dagen lang krijgen onze cursisten „kant en klaar maal tijden" aangevuld met vezelrijk ochtend- en avond-eten mee naar huis. Natuurlijk onder deskundige begeleiding van onze diëtiste. En dat in combinatie met Met hulp van onze docentes ben je nog vóór de zomervakantie kilo's mooier en slanker. Bel dus op, of beter nog: kom langs en geef je op voor een twee-weekse-trainings-cursus. CALLANETICS 6 lessen voor slechts incl dieet en gratis advies, van onze diëtiste HAMERSVELDSEWEG 80 - TEL. 033-947229 LEUSDEN/LELYSTAD/HUIZEN - Een 48-jarige inwoner uit Lely stad is vrijdag door het Amster dams gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging voor verschil lende oplichtingszaken die hij in 1981 en 1982 in onder meer Leus den heeft gepleegd. Hij was hier voor in 1985 door de Amsterdam se rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Het hof liet weten te vinden dat de periode tussen het plegen van de misdrijven en de bestraffing on redelijk lang heeft geduurd. De man wist begin jaren tachtig in on der meer Leusden van verschillen de winkeliers geldbedragen tot ƒ900,- los te krijgen. Hij vertelde zijn slachtoffers dat hij het geld no dig had om knikken te kopen voor zijn 11-jarige dochtertje. Haar be nen zouden verbrijzeld zijn. Hij be loofde dat hij het geld snel terug zou brengen, maar liet mets meer van zich horen. De man kwam er overigens vrij dag er niet helemaal makkelijk vanaf. Hij hoorde naast het ontslag van rechtsvervolging twaalf maan den gevangenisstraf plus betaling van civiele vorderingen tegen zich eisen. Hij zou in 1987 en 1988 op dezelfde wijze verschillende mid denstanders, ditmaal voornamelijk in het Gooi, hebben opgelicht. Hiervoor was hij vong jaar door de Amsterdamse rechtbank tot een zelfde straf veroordeeld. De man liet het gerechtshof we ten tot zijn daden te zijn gekomen doordat hij schulden had. Het is niet de eerste keer dat hij met justitie in aanraking komt. Al sinds 1958 is hij regelmatig veroordeeld met name voor diefstallen, inbraken en op lichting. Volgens de man heeft hij inmid dels zijn leven gebeterd. Hij vertel de het hof dat hij een leeftijd heeft bereikt warop hij met meer durft m te breken. Ook andere misdrijven zou hij naar zijn zeggen niet meer begaan. Volgens de man heeft hij „er een punt achter gezet". Begin dit jaar moest hij echter nog voor de Alkmaarse rechtbank verschij nen in verband met twee in 1989 gepleegde oplichtingszaken. Uit spraak 25 mei. Raad en Daad Vragen voor deze rubriek uitsluitend schriftelijk naar Rubriek Raad en Daad, t.a.v. Teus van de Kuilen, Postbus 67, Barneveld. LEUSDEN - De Amersfoortse wandelsportvereniging WSK organiseert een boswandel- tocht, die zaterdag en zondag 19 en 20 mei in de bossen rond Don Bosco aan de Dodeweg in Leusden wordt gehouden. Er zijn per leeftjdscategorie ver schillende wandelingen uitge zet, met verschillende lengte. De grootste afstand bedraagt 40 kilometer. Er kan de hele ochtend gestart worden bij Don Bosco. Het inschrijfgeld verschilt per leeftijdscategorie en hangt verder af van een eventueel lidmaatschap van een wandel sportorganisatie. Belangstel lenden kunnen een hennne- ringsmedaille krijgen. Voor meer informatie kun nen belangstellenden bellen met: H. Gewald, 728155 of T. Witteveen-Blok, 728186 of 722480. LEUSDEN - Josef Kósthak uit Tsjechoslowakije is voor een kortdurend bezoek m Leus den. De Tsjech heeft m de Tweede Wereld Oorlog meer dan één jaar ondergedoken gezeten op de boerderij van Van Loenen od de Bieshaar. Ook zal Josef hernieuwd ken nismaken met een 'collega-on derduiker' de heer Kortes, die om de Duitse arbeidsdienst te ontlopen eveneens was onder gedoken. Kortes kan zich nog herinneren dat bij Kósthak alle tanden en kiezen er door de Duitsers waren uitgeslagen. De Tsjech is nimmer in Ne derland geweest sinds de ja ren '40-'45. LEUSDEN - Sportschool 2000 start binnenkort met een cur sus 'Callanetics', aangevuld met een dieet, dat cursisten in twee weken tijd een beter fi guur moet garanderen. Calla netics is een trainingspro gramma dat is ontwikkeld door de voormalige Ameri kaanse balletdanseres Callan Pinckney, die daarmee haar eigen lichaam in conditie hield. Het programma bleek ook voor anderen geschikt. In combinatie met het trai ningsprogramma presenteert Sportschool 2000 een dieet, dat het afslanken moet bevorde ren. Eén en ander wordt pro fessioneel begeleid. Voor meer informatie kun nen belangstellenden terecht bij Sportschool 2000, Hamers- veldseweg 80 (telefoon: 947229). MOLMUIZENPLAAG - Wij hebben last van molmuizen in onze moestuin en hebben al gif ge- stiooid en vallen geplaatst, maar die beesten trappen er niet in. Hoe kunnen we die ratten 't beste be strijden? Antwoord: Als u last hebt van de molmuis of woelrat (Arvicola terre- stris L.) moet de bestrijding daar van zéér zorgvuldig gebeuren. Deze ratten, maar ook de muizen, zijn erg wantrouwend en als ze vreemde voorwerpen vinden of sporen van mensenlucht ruiken, houden zij zich op veilige afstand. Laat de zg. muizentarwe daarom voorafgaan door echt graan, dat u niet met de handen hebt aange raakt. Wen de dieren aan een vaste voederplaats en goed voer. Pas als ze daar een week van gegeten heb ben, kunt u giftige korrels op die plek strooien. Ook weer zonder er een mensengeur over te brengen. Is er in de buurt geen water te vinden, dan kunt u een oplossing van thalliumsulfaat (0.75 a 1%) in kleine dnnkbakjes uitzetten in hun route, nadat u ze daar eerst een tijdje zuiver water verstrekt hebt. Maar pas op voor uw en andermans huisdieren. Voor volkstuinen en open erven moeten we dat middel ontraden. Men verkoopt verder zg. rattenplankjes of „stappen" die loodrecht op de rattenpaden wor den gelegd, zodat de beesten over de trekker moeten lopen, waar door de beugel dichtslaat. Ook deze moet u eerst dagenlang van goed lokaas voorzien, alvorens u ze, pas als de ratten er geregeld- van eten, met dikke handschoenen aan op scherp mag stellen. Ten slotte kunnen langs greppels en slootkanten metaalgaren fuiken worden geplaatst. Overleg maar eens in een zaak waar men zaden en vallen verkoopt, wat in uw geval het beste kan zijn. DE HONDSDAGEN - Wanneer vallen de Hondsdagen en waarom heten die zo? Antwoord: In Nederland en België rekent men officieel met 30 dagen van 19 juli tot 18 augustus. In oude volkswijsheden wordt gesproken van half juli tot eind augustus. En ze zijn oud: de Romeinen kenden al hun „dies caruculans" (dus letterlijk „hondsdagen") tussen 24 juli en 23 augustus. Maar die hond is de „Hondsster" Sirius in het sterren beeld Grote Hond, die door de Ro meinen „Canicula" (hondje) ge noemd werd en die zo'n 20 eeuwen geleden juist in de ochtend schemering waarneembaar werd als de warmste en ongezondste tijd van 't jaar aanbrak. Hun Hondsda gen golden als een zorgelijke tijd vol ziekten. Dat hield verband met het snellere bederf van voedsel, dat met goed gekoeld kon worden. Met dat euvel kampten ook onze voorouders nog. De melk werd snel zuur, brood beschimmelde, vlees kon voedselvergifting ver oorzaken, dus juist in die weken werden veel mensen „zo ziek als een hond"... MIJN ROZIJNEN ZINKEN - Als ik cake bak, zakken de gewassen ro zijnen en krenten allemaal naar de onderkant. Hoe krijg ik ze beter verdeeld? Antwoord: Het zakken van die vruchtjes is het gevolg van het soortelijk gewicht, dat groter is dan dat van 't cakemeel, en een te slap beslag. Verander de volgorde in uw recept. Begin met de boter en de suiker, roer deze luchtig glad en voeg daar voorzichtig éérst de eie ren en pas daarna de bloem aan toe. U kunt er dan zonodig wat extra bloem bij doen om een stevig beslag te krijgen, waarin de vruchtjes niet kunnen wegzakken. PLATTE GORDIJNEN - Ik heb zelf voorzichting mijn velours gor dijnen gewassen op 30 graden. Nu zijn ze erg geplet. Wat kan ik daar aan doen? Antwoord: Met velours gordijnen kunt u beter naar de stomerij gaan. Nu ze al geplet zijn, kunt u probe- LEUSDEN - Een 35-jarige Leo* denaar die op de R. van Aiders reltlaan in zijn woonplaats op fy den onder invloed was betrapi heeft woensdag van de Utrecht^ politierechter een boete van 254 gulden gekregen. Bij zijn aanhouding begin januari van vorig jaar bleek de Leusdenag net even boven het wettelijk toege- stane maximum van 220 microgram alcohol per liter mtgeademde lucij te zitten: met behulp van ademana. lyseapparatuur werd een alcohol, gehalte van 270 microgram geregj. streerd. De man was na een feestje waar hij gedronken had toch achig het stuur gaan zitten. Officier vt justitie mr. J. Schotman hield g geen rekening mee dat de polity pas na enig dubben besloten h de automobilist mee naar het bi- reau te nemen. Hij eiste dnehoa- derd gulden boete. De verdacht was nooit eerder voor iets derge. lijks veroordeeld. LEUSDEN - Op de Goudplevier es op de Clavereribladstraat vormdea dit weekeinde auto's het doehsj van inbrekers. In beide gevalles verdwenen de autoradio's. LEUSDEN - Bij een inbraak in ee woning aan de Doornseweg, de gisteren (woensdag) tussen 14.0c uur en 16.30 uur moet hebbes plaatsgevonden, is zilver, antieke: een klok weggenomen. De gescx len goederen vertegenwoordigt een onbekende waarde. ren ze met een vochtige borstel te gen dé vleug in op te borsteler. Helpt dat onvoldoende, dan moeit ze opnieuw nat maken en dan lar- guit tussen twee personen in how den en krachtig opkloppen, dLwr met slagen op en neer schudde: Herhaal dat tot de gordijnen drooo zijn. Kies een droge dag uit. Tusse de klopbeurten in mag u het ver lours even uithangen, maar beslis niet neerleggen. II door Jan Versteegl. De geniepige depressie, verantwoordelijk voor een kil intermezzo, trekt over Zweden naar het oosten weg. In het weekeinde bracht dit systeem ons de nodige buien, vooral op zaterdag. Toen viel in Leusden 16.8 mm neerslag. Hoewel de atmosfeer nog niet geheel op adem geko men is, wil de bloeimaand de mouwen opstropen om aan een herstel te gaan werken. Hoewel dit traag zal verlo pen en het wel tot het week einde zal duren eer er sprake zal kunnen zijn van een ope ning naar wat meer stabiele re omstandigheden, zal de natuur geleidelijk uit het dal omhoog kruipen. De temperatuur ging giste ren al iets omhoog. Verant woordelijk hiervoor was een depressie, die ten westen van Ierland voor anker is ge gaan. Aan de oostflank van dit systeem voeren zuidelij ke winden iets warmere lucht aan. Die is echter ook enigszins vochtig en boven dien werd de lucht begrensd door een front. Dit kan voor een lokale re gen of onweersbui hebben zorggedragen. Vanaf morgen gaan een tweetal hogedruksystemen in de aanval. Het meest krachtvolle ligt bij IJsland en rukt op in de richting van de Noorse Zee. De andere trekt vanuit de Golf van Biscaije naar het noordoosten. Het ge volg van deze ontwikkeling is een meer noordoostelijke stroming. Het kwik zal dan weer enig terrein moeten prijsgeven en een kleine nachtvorstkans is niet on denkbeeldig. Wel zal de zon, ook in het komende weekein de, wat meer speelruimte krijgen. Later kan het weer wat warmer worden. De onweersfanaten zijn de afgelopen dagen, maar ook in april flink aan hun trekken gekomen. Er werd hier en daar zelfs melding gemaakt van het optreden van bol- bliksems. Op 8 augustus 1975 was een dergelijk natuurver schijnsel aktief in de Mid lands in Engeland. Boven het fornuis van een mevrouw verscheen, terwijl in de om liggende woonhuizen de bliksem insloeg, op een klei ne meter boven de vloer een lichtende bol van een centi meter of tien. Die was slechts een seconde zichtbaar. Toen de dame de vuurbol van haar afveegde, verdween hij ge woon. 'Waar ik hem weg veegde kwam er een rood heid en zwelling op mijn lin kerhand. Het leek, alsof mijn gouden trouwring in mijn vinger brandde', aldus de verklaring van de vrouw. Bo vendien zat in haar jurk op de desbetreffende plaats een gat en daarmee was dit een van de uiterst zeldzame bol- bliksems, waaraan achteraf in alle rust nog iets te meten viel. Een foto van de bescha digde jurk, verscheen in 1976 in het blad Nature. Zoals ik vorige week al aankondigde hebben de eer ste tien dagen van mei een recordhoge gemiddelde tem peratuur opgeleverd. In de Bilt werd 16.9 graden geme ten, terwijl 11.2 graden nor maal is. Daarnaast scheen de zon meer dan 100 uur en dat is gemiddeld 10 uur per dag. In Leusden werd een gemid delde temperatuur van 17.1 graden opgetekend. Daar naast was de eerste decade erg droog. Er viel bij ons slechts 3.4 mm, in Achter veld werd nauwelijks neer slag gemeten. In de heersen de droogte is sedert het weekeinde radicaal een ein de gekomen. ACHTERVELD - Het eerste mannenteam van de volleybalsec tie van het Achterveldse Avanti is de afgelopen week alsnog gepormoveerd. Nadat de Achtervelders, die in de cometitie tweede werden, een week eerder in de reguliere promotiewe- strijd ten onder ging tegen Doto, kreeg de ploeg onverwacht nog een tweede herkansing. Die werd met beide handen aange grepen en via dubbele setwinst op het Baamse Touche'86 komt Avanti volgend seizoen toch uit in de tweede klasse van het district. Met die prestatie heeft Avanti zich kunnen revancheren voor de teleurstellend verlopen promotiewedstrijd tegen Doto, een week eerder. Ondanks het feit dat de Achtervelders in die wedstrijd beduidend meer punten scoorden dan hun Nijkerker- veense tegenstander (71 om 60), trok Avanti aan het kortste dd eind: 15-3, 14-16, 12-15, 15-9 en 15-17. Groot was de verrassing dan ook, toen de Nevobo nóg een plaatsje te vergeven had in de tweede klasse. Avanti mocht nog een keer aan de bak en lootte het Baamse Touche'86. De wedstrijd werd vrijdag in de Leusdense Korf afgewerkt. In die ontmoeting liet Avanti over de promotie-aspiraties niets te raden. Touche vond een zeer gedreven tegenstander tegenover zich. Met duidelijke cijfers (15-7 en 15-8) beslisten de Achtervelders het duel dan ook in eigen voordeel. De winst heeft tot gevolg dat Avanti volgend seizoen in de tweede klasse uitkomt. !tiir iHni f»r, ijeei fcge .W ïstz !£IW fóde :-:ü Rder Eêile ten in de if" TEVENS OPGAVE 2 V NIEUWE ,C7v ABONNEES.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8