tfil mirler, □en ïepjonge Seniorenraad in de startblokken denken voor ouderen in Driebergen leusder krnnt SPONTAAN voor de eerste keer spontaan op de planken koffieconcert emengd Koor Spelden voor bloeddonors agenaa Lantink Avondfiets- vierdaagse ft* Jaap Kramer Vlammenwerper WOENSDAG 16 MEI 1990 LEUSDEN - De toneel- en cabaretvereniging spon taan kroop vrijdagavond voor de eerste keer offi cieel op de planken met het blijspel 'Je zal je zuster bedoelen'. Ruim vierhon derd belangstellenden waren getuige van de eer ste voorstelling van deze kersverse bedrijfstoneel- groep. Het blijspel kende drie bedrijven. waarin de verwikkelingen van ene Jenny voor de nodige opschudding zorgen. Jenny krijgt namelijk be zoek van haar broer Peter, die op zijn beurt een oude vriendin, Linda, ontmoet. Linda wordt door broer lief meegenomen naar Jenny en dan beginnen de moeilijkheden pas...! In de pauze en na afloop van de voorstelling zorgde combo Eighty Four voor de muzikale om lijsting. Piethein Boeschoten is de opnchter van de Pos-toneelgroep. De offi ciële startdatum is 23 november 1989. Achttien mensen studeerden onder leiding van de van buitenaf aangetrokken regisseur Nic Pie- ters het blijspel in. Elke donder dagavond vonden de repetities plaats. Ed Vermij tekende voor het decor, de techniek was in handen van ruud de Jong en de grime werd verzorgd door Peter van der Graaf. De spelersgroep bestaat uit mede werkers van Pon. Een rubriek voor en door de lezers van deze krant. Eenieder, die op -of aanmerkingen heeft over artikelen in de Leusder Krant kan door mid del van een ingezonden brief de overige lezers hiervan op de hoog te stellen. De redactie behoudt zich het recht voor brieven, zonder op gaaf van reden, te weigeren. Reac ties moeten betrekking hebben op actuele artikelen uit deze krant. De inhoud van het geschrevene valt buiten verantwoordehjkheid van de redactie. USDEN - Het Gemengd Koor tosden, dat zich inmiddels via tredens met Lee Towers, Vicki 065 own en Robert Long landelijke kendheid verwierf, treedt zon- g 20 mei met een koffieconcert linde aula van de SBBO-school, Sf.fr jontaan Clarenburg 1. Het concert bete kent tevens het officiële debuut van de nieuwe dirigent Bert Eer den, die sinds kort de scepter over het koor zwaait. Onder lei ding van Eerden is het koor bezig zich muzikaal te vernieuwen. Liederen uit allerlei perioden, maar ook uit musical en film, zijn op het repertoire gezet. Uitgevoerd worden werken van Thomas Morley, John Dowland, Hans Leo Hassler, Anton Bruckner, Von Gluck, Franz Schubert, Be- drich Smetana, Richard Rogers en Irving Berlin. Het concert begmt om 12.30 uur, terwijl de zaal een half uur eerder open zal gaan. De toe gang bedraagt vijf gulden, waar voor de toeschouwer in ieder geval een kopje koffie krijgt aangebo den. LEUSDEN - Voor de achtste maal in successie organiseert de Trim- en Toerclub Leus den een avondfïetsvier- daagse. Deze zal dit jaar van 28 mei t/m 1 juni worden ge houden. Van deze 5 avonden kan men één avond vrijaf ne men. Er kan naar keuze 15 of 30 km worden gereden, zodat vrijwel iedereen mee kan doen. De routes die zijn uitge zet voeren naar alle windstre ken, zodat de ene avond ge heel verschilt van de andere. Onderweg zal zoals gebruike lijk een versnapering worden aangeboden door de plaatse lijke middenstand. De beide rijwielhandelaren in Leusden, Blom en Meerveld, zorgen ook nu weer voor materiaal wagens, om bij pech hulp te kunnen verlenen. De prijs voor deelname aan dit evenement bedragt 5,- en voor kinderen tot 12 jaar 2,50, inclusief de bekende medaille. Kaarten kunnen bij de start worden gekocht, maar ook bij de voorverkoop adressen, te weten de rijwiel handelaren Blom, Zwarte weg 27 of Fiets Inn, winkelcentrum Hamershof te Leusden Er kan iedere avond gestart worden tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf het clubhuis van de voetbal vereniging Roda, Burg Bui- ningsportpark. Mevrouw Jonkers -Reddingius reageert op de twee artikelen over dorpsdokter Lantink. (LK 3 mei en 9 mei 1990). Bij de een teveel, bij de ander te weinig aan dacht. Na het sympathieke artikel over dokter Lantink in de Leusder Krant van 3 mei, verwachtte ik na het indrukwekkende afscheid dat af gelopen zaterdag voor dokter Lan tink m de St. Jozefkerk was georga niseerd, iets meer hierover in de editie van 9 mei dan zegge en schrijve één foto met een kort on derschrift. Waarvoor dient een plaatselijke krant als je een reportage over een dergelijk specifiek Leusder 'hap pening' moet missen? E.M. Jonkers-Reddingius Leusden Naschrift redactie: Over vorm en inhoud is altijd discussie mogelijk. De redactie heeft zich op het stand punt gesteld, dat de persoon Lan tink centraal diende te staan. Van daar *en uitgebreid interview met een terugblik, een foto van het echtpaar Lantink tijdens het af scheid en een bedankje van de dokter in deze krant. Voorwaar geen gennge aandacht! GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 ROUND MIDNIGHT Aanvang: vr. 18.45, za. 24.00, zo. 16.30 uur. LOOK WHO'S TALKING vr. t/m di. 13.45-18.45-21.30 uur. zo. tevens 16.30 uur. JOHNNY HANDSOM vr. t/m di. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. tevens 16.15 uur. INTERNAL AFFAIRS vr. t/m di. 13.45-19.00-21.30 uur. zo. tevens 16.00 uur. THE WAR OF THE ROSES vr. ma. di. 13.45-19.00-21.30 uur. za. zo. 19.00-21.30 uur. SHIRLEY VALENTINE vr. t/m di. 14.00-19.15-21.45 uur. zo. tevens 16.30 uur. TANGO CASH vr. t/m di. 14.00-19.15-21.45 uur. zo. tevens 16.15 uur. ROMEO vr. 13.45-21.30 uur. za zo. ma. di. 13.45-18.45-21.30 uur. OLIVER CO. za. 13.45 uur. zo. 13.45-16.00 uur. Balken zie vorige week. LEUSDEN - De afdeling Leusden van het Nederlands Rode Kruis heeft 126 inwoners van de ge meente uitgenodigd om een onder scheiding in ontvangst te nemen ter gelegenheid van het feit dat zij resp. 25 en 50 maal bloed hebben afgestaan. Naast een oorkonde ontvingen de donoren hiervoor een zilveren of een gouden speld of brochette De eerste uitreiking vond plaats op dinsdag 8 mei en de tweede op dinsdag 15 mei, in beide gevallen in Groot Krakhorst. Een zilveren speld of brochette was er voor 89 heren en 22 dames en een gouden onderscheiding voor 13 heren en 2 dames. De on derscheidingen werden uitgereikt door de heere Bresters, de onlangs benoemde nieuwe voorzitter van de afdeling. Jaarlijks zijn er vele nieuwe do noren nodig. Men kan zich opge ven bij de secretaris van de afde ling Leusden, de heer M. S. Bremer, telefoon 942805 of bij de bloedbank Gooi en Eemland te Hilversum, te lefoon 035-45027. WÊ (Foto: Jan W. Wmgerder.) ver sis J1 LEUSDEN - In oktober 1988 erd de term „Seniorenraad" m het eerst genoemd in de oncept-nota over het gemeen- lijk ouderenbeleid. Pas op 26 pril 1990 werd de Seniorenraad Rnrealiteit; op die datum nam de ameenteraad de „Verordening eniorenraad-Leusden" aan. De diezelfde datum voor de ge meenteraad benoemde leden ebben hun eerste bijeenkomst tchter de rug en zijn het eens leworden over de voordracht tan de kandidaat-voorzitter. Op de gemeenteraads vergade - tig van 26 april zagen de Leusden- se Ouderenbonden hun inspannin gen beloond: de raadsleden stem den unaniem voor een Senioren raad welke gaat werken volgens artikel 61 van de Gemeentewet. Zo kwam een positief emde aan een lange, soms moeizame weg. Ge steund en geadviseerd door men sen van Probus-Leusden, door raadsleden en andere instanties is er een Verordening uit de bus ge komen welke een werkbare basis vormt voor een goede advisering aan de gemeenteraad over het ou derenbeleid in Leusden In deze Seniorenraad zitten geen raadsleden en ook is afgezien van een ambtenaar als secretaris. De gemeenteraad heeft als leden 7 se nioren benoemd, die waren voor gedragen door de Katholieke, de Protestants Christelijke en de Al gemene Ouderenbond en de Bond van Gepensioneerden. Dit zijn de volgende personen: de dames A.M.J.T.M. Bless-Koopmans, C.S. Jansen-Wüson, L.W. van der Hei- de-van Doorn, de heren J.J Kramer, J.J. Sluijmers, H. Kraan en H.J. Era dus. Op voordracht van het college van B&W is de heer A. Kruyswijk benoemd. In de gemeenteraads vergadering van 31 mei is de be noeming te verwachten van me vrouw C. Donia-Brugman (op voor dracht van B&W). In een eerste orienterende bij eenkomst hebben de reeds be noemde leden unaniem besloten de heer A. Linde voor te dragen voor het voorzitterschap van de Se niorenraad. Zodra zijn benoeming een feit is kan tot installatie worden overgegaan. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer Mesdag, die op de afdeling Welzijn van de gemeente zich spe ciaal bezig houdt met het ouderen beleid, al een grote portie informa tie aan de leden verstrekt, zodat deze zich kunnen gaan mwerken. Dat men zich in Leusden bewust is van het bestaan van de Senioren raad, nog voor deze raad het ad vieswerk echt ter hand kan gaan nemen, blijkt uit enige verzoeken. Zo deed de voorzitter van de Ka tholieke Bond van Ouderen tijdens de jaarvergadering eind april een beroep op de Seniorenraad om zich bezig te houden en in te zetten voor „een goed bereikbaar en be schikbaar openbaar vervoer, ook in het belang van de groeiende groep ouderen in onze gemeente." Ook Stichtmg Bejaardenzorg Leus den had al gezorgd voor tien exem plaren van de zojuist uitgebrachte Beleidsnota 1990 met daaraan ge koppeld een uitnodiging aan de Seniorenraad voor een werkbe zoek. De nog piepjonge Seniorenraad heeft dus niet te klagen over be langstelling. Een lid van de Senio renraad merkt echter op: „wij moeten uitkijken, dat wij ons niet laten verleiden tot vlugge en daar door oppervlakkige adviezen. Nie mand is gediend met een slecht doordacht advies van ons. Niet de kwantiteit van onze adviezen moet doorslaggevend zijn, maar de kwaliteit. Liever we uiig, maar goe de adviezen dan vele, slechte ad viezen." DRIEBERGEN/LEUSDEN feciaal voor ouderen worden ck dit jaar in Driebergen vier saerweken georganiseerd. Tij- zo'n week zijn de deelne- £is samen bezig met de nega te en positieve aspecten van ouder worden. Deskundige sding van MOS, Mens Ontwik- *ling Samenleving, zorgt er wt, dat eventueel inspannende «jeenkomsten worden afgewis- Jldmet de nodige ontspannings- agelijkheden. ■Waar deelnemers tevreden ïitzijn is voor herhaling vatbaar", ^een gespreksleider van de zo- Hweken van vorig jaar. Daarom raden in juli opmeuw zomerwe- Siaangeboden. Het blijkt dat veel Kieren het leuk vinden samen ^'leeftijdgenoten een week door te brengen. Een gevarieerd pro gramma zorgt ervoor dat inspan ning wordt afgewisseld met ont spanning. Van zaterdagmiddag 7 juli tot za terdagochtend 14 juli is er een zo merweek met als thema „Ouder worden, positief denken en han delen". Ter sprake komt: wat mag ik verwachten van mijn gezond heid bij het ouder worden? Welke rol kunnen de gewone, de alterna tieve en de natuurgeneeswijzen spelen? Dit alles vanuit het thema: de mvloed van een positieve in stelling op mijn gezondheid. De kosten bedragen 440 gulden per persoon. TOEKOMST Gedeeltelijk samenvallend met bovenstaande week kunnen oude ren ook terecht op een van de twee andere zomerweken welke wor den gehouden van maandagmor gen 9 juli tot vrijdagmiddag 13 juli. Deze iets kortere zomerweken hebben als thema „Ouder worden en de toekomst" en „Ouder wor den: winst en verlies". In de ene week wordt vooral met elkaar be sproken: wat verwachten wij ei genlijk van ons leven in de komen de jaren op weg naar het jaar 2000? Wat voor ontwikkelingen zijn er in het wonen? Hoe kunnen wij inspe len op de veranderingen die er al zijn en die nog komen m de toe komst? Men brengt tijdens deze week een bezoek aan enkele woongroepen in Amersfoort De deelnemers aan de week „Ouder worden: winst en verhes" willen Het centrum in Driebergen, waar ouderen in juli een week kunnen doorbrengen. onder ogen zien: wat verwacht ik van de misschien nog lange levens periode welke voor mij ligt? Wat zijn de minpunten, wat moet ik dur ven zien als „verlies" en hoe ga ik daar-mee om? Maar ook: hoe kan ik in deze periode terecht spreken van „tel uit je winst". De prijs van deze weken is 336 gulden per per soon. Dan is er nog een „Zomerweek voor actieve ouderen: Je neemt er wat van mee" van zaterdagmiddag 28 juli tot vrijdagmiddag 3 augustus. Op een actieve manier wil men omgaan met het ouder worden: hoe doe je dat? Hoe kan ik op een nieu we of andere manier samen of al leen (weer) inhoud geven aan mijn ouder worden en omgaan met mijn vrije tijd? De kosten bedragen 432 gulden per deelnemer. In al deze weken wordt niet door de leiding gezegd hoe men iets moet zien of moet doen, maar wor den de deelnemers met elkaar in gesprek gebracht. Inleidingen, films, excursies en creatieve acti viteiten zorgen voor de nodige af wisseling. Voor alle deelnemers van de drie samenvallende zomer weken treedt Fons Jansen op met „Het nieuwe van ouder worden" Ook is er gelegenheid om te wan delen of zomaar wat te luieren. Het zijn uiteindelijk zomerweken. De „cursussen" vinden plaats in Driebergen op het terrein van Kerk en Wereld, het voormalig land goed De Horst, in een bosrijke om geving. De accommodatie is com fortabel zonder overdreven luxe. De keuken verzorgt op verzoek vegetarische en dieetmaaltijden. Iedere deelnemer krijgt een eigen kamer. AANMELDING Ouderen vanaf 50-55 jaar, die re delijk goed ter been zijn en zichzelf geheel kunnen verzorgen, kunnen inschrijven. Men kan zich telefo nisch opgeven. Ook inlichtingen kan men telefomsch knjgen door te bellen naar 03438-12241 (vragen naar secretariaat MOS). Voor oude ren met een 65-plus Pas is een kor ting van 20 procent mogelijk op de prijs. Ik was niet van plan om een cursief te maken over de be vrijding 45 jaar geleden. Maar door alles wat ik gezien heb op televisie en wat leeftijdgeno ten aan herinneringen vertel den in de voorbije weken moet ik bij mezelf constateren, dat juist in de meimaand toch al lerlei flarden herinneringen bovenkomen en dat ik erover moet praten en, nu ook. schrij ven. Als ik 45 jaar terug denk, dan zie ik mij weer staan op de voorplecht van een 40tonsboot midden op de Wieringermeer. Dat was m april, door het laten spnngen van een buitendijk (de Oude Zeug) vol gelopen met water en dus opmeuw een echt meer geworden. Met een grote tang knipte ik de tele foon- en andere draden door die zo'n vijf meter boven de grond maar nu één meter bo ven het water ons de vaarweg versperden. We voeren rond het beeld van „de zaaier" en legden aan bij verscheidene slaapkamerramen, om de spullen die men ijlings naar boven had gebracht over te laden op onze boot. Ik zie me zelf nog staan met een kist vol weck en ingemaakte bessen nat. Heen en weer naar Wie- nngen-haven voeren we met het geredde huisraad. Er kwa men geen heve woorden op onze lippen over de moffen die die dijkbreuk hadden georga niseerd. En dan een paar dagen later. Ik nam de telefoon op (omdat m'n vader in de voedselvoor ziening zat hadden wij nog te lefoon) en een neef meldde zich: „Is het waar dat de mof fen hebben gecapituleerd? Hebben jullie wat gehoord?" Direct rende ik met mijn jonge re broer naar onze slaapka mer, waar onder bed een kristalontvanger (door mijn broer in elkaar geknutseld) in een sigarenkistje verborgen was. Tussen al het gepiep en gekraak hoorden wij duidehjk, dat de moffen hadden gecapi tuleerd en dat dat de volgende dag officieel zou worden on dertekend. Wij het bericht doorgege ven en de straat op. Omdat de bevrijding werd verwacht - we hadden al Zweeds witte brood gehad - was onze nieu we vlaggestok al een paar da gen tevoren naar de schilder gebracht. In optocht hebben we die halfdroge stok van de schilder naar huis gehaald. Daar hebben we de vlag gehe- zen en met een aantal mede- dorpbewoners het Wilhelmus en andere liederen gezongen. Tegen het donkerworden kwam een aantal „onder- grondsen" op de fiets waar schuwen, dat we naar binnen moesten, want een tiental mof fen die in ons dorp zaten wer den bang en zouden verster king krijgen uit Alkmaar. Bin nen hebben we verder feest gevierd. Wel met vragen rond een broer in Duitsland. Naar boven komt verder een verward gevoel: als ik weer voor mij zie hoe een paar vrouwen werden kaalgeknipt en met rooie menie een haken kruis op hun hoofd geschil derd kregen. We hebben een paar dagen moeten wachten voor we de eerste bevrijders zagen: in Alkmaar. Het duidehjkst op mijn netvhes heb ik een de monstratie van een soort tank die meters vlammen spuwde en een tankachtig voertuig dat kettingen over de grond sloeg om mijnen te laten spnngen. Ik wilde toen vast ook wat profijt hebben van onze bevnj- ding, want ik weet dat ik in die dagen enige tientallen stukjes hout heb beschilderd met de Canadese en Nederlandse vlaggen om die te verkopen. Gelukkig heb ik er onlangs bij het opruimen nog één gevon den. Een onbeschrijfhjk gevoel heb ik als ik denk aan het grote défilé in Amsterdam, dat ik zag terwijl ik stond op een groen tekistje voor de winkel van twee nichten aan de Rozen gracht zodat ik alles goed kon zien. Moeten de ouderen, die de oorlog hebben meegemaakt, nu maar eens zwijgen over die tijd? Ik denk dat zij daartoe niet m staat zijn: het heeft een te grote invloed op hen gehad. Mijn herinneringen, m flar den, zullen mij altijd blijven vergezellen en ik weet, dat veel ouderen veel mgnjpen- der herinneringen hebben, die bij hen diepe wonden hebben geslagen. SENIOR Mannenkoren LEUSDEN - Op 19 mei, te begin nen om 19.30 uur, zal er m Soest in het openluchttheater een concert worden gegeven door vier samen werkende mannenkoren uit Soest, Linschoten, Weesp en Leusden. Bij slecht weer wordt er uitgeweken naar de Julianakerk. De composities die ten gehore worden gebracht vanëren van klassiek tot Dylan Thomas, of van anoniem Oekraiens tot Jan v. d. Waart. Een van de koren is het Leusdens mannenkoor „De Vallei- zangers". Tot de oprichting van dit koor werd vijf jaar geleden beslo ten aan het Valleikanaal, maar de enthousiaste leden komen ook uit Maarn en Amersfoort.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9