ouw tennishal an doorgaan 'Leusden heeft eigen ecosysteem nodig' Horst moet fraai edrijvenpark worden Midlandstudent wint reis naar New York leusJer hrant ihorsingsverzoek afgewezen Graphic Engineering Tilma wil milieustation op nieuwe vuilnisstortplaats Aanvaardbare huurkosten iCondor moet op zijn beurt wachten plaatselijk nieuws Volgens de gemeente is er overi gens geen sprake van het meten met twee maten. Gemeente voor lichter Jan-Jaap André: „In beide gevallen, zowel voor de bouw van de hal op het Valleipark, als voor de uitbreiding van de Groene Zoom, was een artikel 19-procedu- re nodig (via dat artikel kan in af wijking van het geldende bestem mingsplan gehandeld worden - red.). Die procedure is voor beiden gunstig verlopen. Het emge ver schil is dat de onderbouwing van de vergunningaanvraag in het ge val van Ruis met voldoende was. Er ontbraken technische gegevens. Zodra dat geregeld is, kan Ruis ook zijn vergunning krijgen." „In het verleden is het zo gegaan, dat toen Ruis met het eerste ver zoek kwam, wij hebben geëist dat er een onderzoek gedaan zou wor den, waaruit zou blijken dat de be hoefte er ook werkelijk was. Dat is gebeurd en het onderzoek wees uit dat er inderdaad behoefte was aan uitbreiding. Alleen kwam toen het moment dat de squashclub uit de hal vertrok en er een duidelijk nieuwe situatie ontstond. Dat was aanleiding om nieuwe cijfers te vragen van Ruis. Ook dat is ge beurd en Ruis heeft opnieuw aan nemelijk kunnen maken dat er be hoefte is aan uitbreiding. Toen kon den de plannen wat ons betreft ge maakt worden." Hoewel de werkzaamheden aan de tenrushal nu gewoon kunnen doorgaan, is de bezwaar-kwestie nog met van tafel Volgens de ge meente staat de behandeling van het bezwaar in een hoorzitting op de rol voor volgende maand. Of Ruis daar nu nog gebruik van wil maken, weet hij nog niet. Ruis: „Daar wil ik nog niet op vooruit lopen. We zullen eerst de balans moeten opmaken." den voor een bedrijvenverzamel- gebouw. Daar zouden dan kleine ondernemingen een gezamelijk onderdak kunnen vinden. Volgens Kool en een aantal andere commis sieleden geen overbodige luxe, omdat er in Leusden nog maar wei nig accomodatie is voor kleine be drijven. vervolg van pagina 1 aantoonbaar fittex Daarmee blijven mensen dus ook langer buiten het circuit van de traditionele bejaar denzorg, wat op den duur bespa rend werkt. Overigens streven we met nadruk geen commune-achti- ge doelstellingen na. Iedereen blijft volledig zelfstandig. Wel wil len we gemeenschappelijke ruim ten creëren, die het sociale contact bevorderenaldus initiatiefnemer Van der Heide. „In een wijk met jonge gezinnen kun je als oudere toch vereenzamen, zeker in wijken, waar het verloop erg groot is. Bo vendien worden de huizen waar je vaak eerst met een volledig gezin hebt gewoond, te groot", draagt Van der Heide nog wat argumen ten voor het project aan. ENTHOUSIAST Het idee van de initiatiefgroep, om in navolging van een aantal suc cesvolle projecten elders in den lande ook een groep in Leusden te starten, werd enthousiast ontvan gen. Niet alleen bij potentiele deel nemers (na een advertentie m de krant en een open dag telt de groep inmiddels een kleine veertig serieuze gegadigden), maar ook de politiek zag wel iets in de plan nen. Zozeer zelfs, dat een aantal partijen het groepswonen van ou deren onderdeel maakte van het verkiezingsprogramma. Na een moeizaam proces leek ook op het gebied van het vinden van een bouwlokatie een door braak te zijn bereikt. Een ambte naar op het gemeentehuis wees de initiatiefgroep op de lokatie bij 't Hamersveld, waar op dat moment nog geen concrete plannen voor lagen. Nadat lokaties m Achter veld, op het Ruige Veld en nabij de uitbreiding van De Hamershof om verschillende redenen gewogen en te licht bevonden werden, leek de lege plek aan de Torenakker- weg een perfect alternatief. Van der Heide: „We kunnen als oudere mensen natuurlijk niet overal neer- geplant worden. Een project als het onze zal bij voorkeur toch een beetje centraal moeten liggen, m de buurt van voorzieningen. Wat Wethouder Bram Vroon neemt de resultaten van het haalbaarheidsonder zoek in ontvangst. Mevrouw Van der Heide, die zich zorgen maakt over de lokatie van het woonproject voor ouderen, bood het aan. dat betreft was de Torenakkerweg ideaal." PROBLEMEN Directeur De Bruijn van 't Ha mersveld voorziet inderdaad pro blemen als de initiatiefgroep voor de lokatie Torenakkerweg vast houdt aan een minimumomvang van 20 a 25 woningen. De Bruijn: „Onze plannen zijn weliswaar van later datum dan die van Groepswo nen voor ouderen, maar er ligt van 't Hamersveld uit al veel langer een claim op die grond. Onze gedach ten gingen in eerste instantie uit naar de bouw van 2 x 16 aanleun woningen, die gedeeltelijk aan de Torenakkerweg en gedeeltelijk op de plaats van de 'Springplank' aan de overkant van de Asschatterweg gebouwd zouden moeten gaan worden. Nu het er naar uitziet dat de gemeente de Springplank toch liever wil handhaven, hebben we naar alternatieven uitgekeken om de hoeveelheid van 32 a 33 wonin gen dan maar aan de Torenakker weg te bouwen." „Wij staan overigens zeer sym pathiek tegenover het idee van de het 'Groepswonen voor ouderen'. We vinden de opzet grandioos en de groep moet ook zeker ergens aan de bak. Alleen vraag ik me af of dat hier moet gebeuren. De claim die men legt is te groot voor het contingent van 32 woningen. Ik wil deze grond toch graag reserveren voor ouderen met problemen, het zij fysiek, hetzij psychisch. We heb ben momenteel een wachtlijst en daarop staan 20 mensen die zeer urgent zijn en 30 urgente gevallen. Zeker 50% daarvan is afkomstig uit Leusden of wil in het kader van gezinshereniging naar Leusden. Voor die mensen heb ik een be paalde verantwoordelijkheid. We hebben de groep ook voorgesteld te participeren in de nieuwbouw Ik heb gezegd dat het werk van de groep binnen onze doelstelling valt en dat we daarom binnen het bouwplan acht woningen wilden reserveren voor de groep." „Het feit dat wij nu pas met deze plannen komen, heeft ook te ma ken met de ideeen die wethouder Evelien Blom indertijd lanceerde voor een zorghuis, dat ook eventu eel op deze plaats zou moeten ko men. Daar hebben wij aan mee willen werken, maar op het mo- LEUSDEN - In het onderzoek van de haalbaarheid van een groepswoonproject voor ou deren, waarvan de resulta ten gisteren werden over handigd aan wethouder Vroon, wordt geconstateerd dat er in Leusden grote be hoefte aan een dergelijke nieuwe woonvorm voor ou deren bestaat. Bovendien constateert het onderzoek dat de lokatie aan de Tore nakkerweg, nabij verzor gingshuis 't Hamersveld, pri ma voldoet aan de eisen die daaraan mogen worden ge- ment dat duidelijk werd dat dat niet door zou gaan, hebben we onze eigen plannen weer opgepakt." BESLUITVORMING De verantwoordelijke wethou der, Vroon, weet nog niet hoe het conflict opgelost moet worden. Vroon: „Er liggen nu nadere plan nen voor de Torenakkerweg, maar die hebben voor ons geen officiële status. We zullen nu een afweging moeten gaan maken, en hoe dat uit zal pakken, daar wil ik nu nog niet op vooruit lopen. Wel wil ik voor beide instellingen een soepel be leid voeren." „Wel is het zo dat het Groepswo nen wat ons betreft speciale aan dacht heeft. We staan achter de ideeën. Dat mag ook wel blijken uit het feit dat we het onderzoek naar de haalbaarheid van het project hebben gesubsidieerd. Maar éen en ander zal nu eerst ambtelijk moeten worden bestudeerd. We zullen ons moeten afvragen wat de ene keus voor gevolgen heeft voor de ander. Maar een besluit daar over verwacht ik eerlijk gezegd met op korte termijn." De initiatiefgroep is er ondertus sen niet direct optimistischer van geworden. Mevrouw Van der Hei de: „Wij zien eerlijk gezegd de eerstkomende jaren geen ge schikte plek vrijkomen, als we hier niet terecht kunnen. En dan zijn wij zo langzamerhand te oud voor dit project. De goodwill is er wel aan veel kanten, maar daar hebben wij natuurlijk niet genoeg aan. Wij wil len nu dat de politiek zich maar eens duidelijk uitspreekt. Dan mag men laten zien hoe belangrijk dit initiatief nu werkelijk gevonden wordt. De SBL redeneert nog steeds vanuit de traditionele op vattingen over bejaardenzorg, wij willen een meer alternatieve invul ling proberen te geven." steld. In de voorgestelde vorm kan het project voor aanvaardbare huur worden gerealiseerd, aldus de onder zoekers in het rapport. Het rapport becijfert voorlopig dat een woning aangeboden kan worden voor ruim zeven honderd gulden per maand (exclusief energie- en servi cekosten). Dan dienen echter wel subsidies gevonden te worden voor de bouw van de gemeenschappelijke ruim ten, waarin het programma van eisen voorziet. De bouw kosten worden voorlopig ge raamd op een kleine 3 mil joen gulden, waarbij uitge gaan wordt van 22 woningen. Het onderzoek is uitge voerd door architektenburo Bakker uit Amersfoort. loENSDAG 23 MEI 1990 pEN - Naar eerst nu bekend is geworden, heeft eigenaar Rois van het tennis- en squashcentrum aan de Groene bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State een Jsingsverzoek ingediend, om de bouw van een tennis- en ihhal op het Valleisportpark stil te leggen. Via de spoed- idure wilde Ruis, in afwachting van de behandeling van tzwaarschrift, voorkomen dat de bouw van de tennishal Ie tennisvereniging Leusden en de squashclub SRGL be- eiing van het bezwaar zou bemoeilijken. De rechter heeft agmorgen het schorsingsverzoek overigens naast zich gelegd, waarmee de bouw gewoon kan doorgaan. yak is een nieuw hoofdstuk ,lcwestie die al langer speelt, genaar van de tennishal aan oene Zoom raakte in onmin i squashvereniging, toen het ontract verlengd moest wor- Ipaarover kon geen overeen- BÉ^ng worden bereikt, waarna uashclub op straat kwam te De squashvereniging sloot a aan bij plannen van tennis- liging Leusden om op het ark een overdekte accom- ie te bouwen. Met de bouw ie hal is deze maand een be- emaakt. l lijkt erop dat Cor Ruis met de ïooral aandacht wilde vragen het feit dat hij zich door de ente aan het lijntje gehouden Ruis is al ruim anderhalf jaar toestemming te krijgen de ^faciliteiten van zijn eigen hal uit te breiden. Tot nu toe is de ver gunning daarvoor nog steeds niet afgegeven en Ruis vermoedt dat de gemeente met opzet de zaken ver traagt. Ruis: „Wij vinden het niet in de haak, dat wij al sinds 1985 met plan nen rondlopen om de accommo datie hier uit te breiden, dat we al twintig maanden bezig zijn een ver gunning daarvoor te krijgen en dat elders m Leusden een gelijksoorti ge procedure binnen vijf maanden wordt afgerond." Ruis ontkent dat mogelijke con currentie van de nieuwe hal de re den is van zij pogingen de bouw van de hal op het Valleisportpark stil te leggen. Ruis: „Ik ben niet bang voor concurrentie. Concur rentie is gezond. En in Nederland is het nu eenmaal zo dat je soms zelfs moet concurreren met gesubsi dieerde instellingen. Daar heb ik me bij neergelegd. Wat mij dwars zit is dat de gemeente haar afspra ken niet nakomt en met twee maten lijkt te meten. Toen ik deze hal kocht, was de gemeente daar wat blij mee. Ze zaten met een failliete tent in hun maag. We hebben toen afgesproken dat er tien jaar lang geen concurrent zou worden toe gestaan in de gemeente. In die af spraken zijn later bewust gaatjes gemaakt. De eerste keer was het geval van de sportzaal in Achter veld, waar ruimte in is gemaakt voor tennissers. En nu speelt die hal bij 'Leusden' weer." „Maar ik wordt gewoon dwars gezeten. Om een voorbeeld te noe men: Toen de plannen voor de ten nishal bekend werden, heb ik be zwaar gemaakt, op een correcte wijze. Toch gaat met gewoon door met het slaan van de eerste paal, terwijl er bezwaar gemaakt is. En zaterdag was ik bij de Groene Zoom bezig een gaatje te graven en toen hing er meteen een ambtenaar aan de lijn, die me erop wees dat ik daar mee moest stoppen." „Wat mij betreft heeft dit verhaal heel weirug met zakelijke argu menten te maken en veel met emo tionele. Ik speel het liever niet zo. Daar is toch niemand mee gebaat." SDEN - „De gemeenteraad beslist over het bestemmings van De Horst en daarna kunnen wij met belanghebbenden over gaan praten," verwoordde wethouder Joost de Jongh lening van de meerderheid van de commissie Openbare ken, Ruimtelijke Ordening, Economische zaken en Ver- (OREV). 03 ongh reageerde daarmee op de opmerkingen die vanaf de ieke tribune werden gemaakt door een vertegenwoordiger leLeidse boowonderneming IBB Condor. Het bedrijf heeft belangrijk stuk grond in eigendom op het toekomstige ijventerrein bij de bijna voltooide aansluiting op de A 28 en ht met de gemeente ruilen voor een ander stuk grond op elfde terrein. Daar wil de onderneming dan een hotelacco- atie bouwen. willen meewerken om het be- Tingsplap te realiseren," zei wr Lambool van IBB Condor, betreuren het dat wij als ^eigenaar nog niet door de eente hierover benaderd zijn. njzo'n uitnodiging krijgen, ho- wij dat onze relatie met de ante beter wordt." Zijn betoog maakte geen indruk op de raadsleden, die vonden dat er eesrst maar eens over het plan zelf gepraat moet worden, voor er beslist kan worden wie waar komt. Alleen Joop Kool (Leusden '90) vond dat er met IBB Condor ge praat moet worden, om te voorko men dat de ontwikkeling van De Horst vertraagd zou worden. Toch had hij er vertrouwen in dat de wethouder er met de bouwonder neming uit zou komen. De commissieleden zijn tevre den over de inhoud van het plan. Vooral de manier waarop de Lini- dijk is ingepast in het bedrijventer rein oogste lof. „Dat de Liniedijk gedeeltelijk afgegraven moet wor den, betreur ik, maar er is een re delijk compromis gevonden," vond PvdA-raadslid Gert de Weerdt. Dat compromis bestaat hieruit dat het deel van de dijk dat blijft bestaan, zorgt voor verfraaing van het be drijventerrein en aan de oostkant uitmondt in een parkje, waar werk nemers kunnen wandelen tijdens hun lunchpauzes. Het fraaie uiterlijk van De Horst is overigens een van de uitgangs punten van het plan. „Voor het ver keer dat van de A 28 komt, is het de entree van Leusden," vond een van de raadsleden. Daarom is gekozen voor een opzet, waarbij gebouwen met een verzorgde architectuur de buitenring van De Horst vormen. Bedrijven met rommelige activitei ten, zoals opslag en lichte indus triële activiteiten knjgen een plek op het middenterrein. Volgens Joop Kool zou daar dan ook ruimte gecreëerd kunnen wor- ering van het toekomstige bedrijventerrein De Horst. Het gearceerde deel is het stuk Liruedijk dat mtact Rechts komt de aansluiting op de A 28. Rechtsboven is de Beco. LEUSDEN - Corstiaan Khjn (22), student aan het Midland College, stapt samen met zijn vader Hans tussen zijn schriftelijk en monde ling eindexamen in het vliegtuig naar New York voor een lang weekend tussen de wolkenkrab bers. Hij is de gelukkige winnaar van de pnjs in de originele loterij, die werd georganiseerd ter gele genheid van de opening van de nieuwe herenmodezaak van Wim Hoogeveen in de Hamershof. Elke koper ontving een genummerd flesje champagne en een van de nummers was goed voor een ver zorgd lang weekend m Amerika. Corstiaan las zijn geluksnummer m deze krant, slaakte een vreugde kreet en ontkurkte het flesje. Wie zou hij meenemen op deze reis voor twee personen, een van zijn beide broers, zijn zus, zijn moe der of vader? Het werd de laatste en deze kwam glunderend met zoon Corstiaan,die voor deze gele genheid de geluksbroek, die hem de reis plus nog eens een bedrag van vijfhonderd dollar aan zakgeld opleverde had aangetrokken, de vlieg- en hoteltickets in ontvangst nemen uit handen van direkteur Kuipers van het reisbureau Holiday Feeling. Op de foto voorts het echt paar Lia en Wim Hoogeveen en de bedrijfsleidster Janet Braas en haar assistente. LEUSDEN - Binnenkort start De Mol een tweede bednjf waar kettingfor- muherenpersen geproduceerd gaan worden. Ook dit bednjf wordt onder gebracht in het nieuwe pand op industrieterrein De Paardenmaat aan de Klokhoek 12. Graphis Field Services, het betrekkelijke jonge bedrijf van het echtpaar De Mol, was gebaseerd op het verlenen van service aan offset-rotatieper sen. Tegenwoordig wordt een groot stuk van de omzet behaald door de verkoop van grafische machines en alle toebehoren. Peter de Mol is gestart als onderhoudsmonteur en bouwde in ruim twintig jaar een enorme vakmanschap op. In 1982 startte hij samen met zijn vrouw een eigen bedrijf. Momenteel zijn in totaal negen mensen werkzaam bij Graphic Field Services. Om een ieder in de gelegenheid te stellen het bedrijf te leren kennen, houdt De Mol vnjdag een open huis van 15-18 uur. Ook zal dan het nieuwe pand officieel worden geopend. 1EUSDEN - De kleine ergenis- Knvan een milieuboer. „Gis- ïrenavond zag ik dat iemand 4e dozen van net aangeschafte Metrische apparatuur op siaat zette voor Spitman. Dat Ja eigenlijk niet meer mo- ?aiT zegt Fokko Tilma. „Als ik ie mogelijkheden krijg van de «meente, wil ik dat soort din- 9in best ophalen." Tilma is al vanaf 1985 actief milieuboer, wat vooral in- fcudt dat hij met zijn tractor "ei aanhanger groente- en 'Jiafval ophaalt en dit bij een antal boeren aanbiedt als "cevoer. In die jaren is het hem ■uk opgevallen dat mensen ï'Jllen op straat zetten, die ttg bruikbaar zijn of afval aan ie vuilnisman meegeven dat ichadelijk is voor het milieu. Hij heeft zich inmiddels ont- rikeld tot 'afvaldeskundige' hij zelf zegt en is een :»jelmatig bezoeker van com- S-ssievergaderingen op het jemeentehuis. Daar bestookt k de raadsleden met allerlei deeèn en denkt hij mee om Leusdense milieu en klkhmaat te verbeteren. Zo is het idee om de tuin- ?oenplaatsen af te schermen ret paaltjes die van wegge- 5°°id landbouwplastic zijn ge taakt uit zijn brein ontsproten. *kze maand stelde hij voor om 1^ die tuinvuilstortplaatsen containers te zetten, waar ®ensen het materiaal, waarin ?j het tuin vuil 'verpakken' m JjNten gooien. Een plan dat j"°°r de raadsleden welwil- *ad werd ontvangen. Tilma stuurt nota's en plan- naar gemeente, provincie en rijk. Een gedreven persoon dus, die iedereen die het maar horen wil, wijst op het belang van een goede afvalverwer king. Dat wil vooral zeggen een gescheiden afvalverwer king. Zijn laatste 'geesteskind' is de inrichting van een Milieu- station op de nieuwe vuilstort- laats, die aan de Randweg komt. Tilma ziet het al hele maal voor zich. „Mensen die grof vuil hebben, zoals afge dankte huisraad, koelkasten, wasmachines en dergelijke kunnen dat op het Milieusta tion kwijt, waar het verder ver werkt wordt. Bruikbare onderdelen worden er afgehaald en de rest wordt op een milieuvriendelijke wij ze weggewerkt." Volgens hem is er aan een dergelijk overlaadstation be hoefte in Leusden. „Als ik mijn ronde doe, krijg ik vaak din gen aangeboden van mensen, die ik niet kan meenemen, om dat ik alleen groente- en frui tafval meeneem. Leusdenaren kunnen voor dat soort zaken alleen op de gmeentewerf te recht, waar het op 'de grote hoop' komt of zij moeten naar Amersfoort naar de kringlooppwinkel aan de Njverheidsweg." Hoeveel het milieustation zou moeten gaan kosten, weet Tilma nog met. „Eerst moet er een plan zijn, dat goed is door gerekend." Dat 'huiswerk' is al gedeeltelijk door Tilma ge daan, want hij heeft een nota naar het ministerie van VROM gestuurd en naar de Bedrijfs voorlichting Kringloopbednj- Tilma en Van Dijk zijn op de plek waar de nieuwe vuilstortplaats zal komen, alvast begonnen met de verwerking van grof vuil. „De bereidheid om deze spullen uit het milieu te houden, is bij de Leusdenaren zeker aanwezig," denken zij. vigheid in Zwolle. Dit instituut heeft de deskundigheid in huis om projecten zoals Tilma die in Leusden op poten wil zetten, door te rekenen op technische en financiële haalbaarheid. Ook nulieuwethouder Corri Verduin kreeg vorige week een exemplaar aangeboden. „Zij stond welwillend tegen over het plan, maar zei wel dat zij op haar afdeling een ambte naar tekort komt om een en ander te kunnen begeleiden." Tilma wist ook andere men sen te interesseren. Hij is bezig om voor zijn plan een stichting op te richten en heeft al een voorlopig bestuur. Daarin heb ben zitting een bosbouwinge- nieur (D. van Dijk), een maat schappelijk werker (H. Ruyg- rok), een ingenieur van TNO (B. van de Ven) en een ex-wa genbouwer die op dit moment het huishouden bestiert (H. Sprang). Vertegenwoordigers uit alle lagen van de Leusdense bevolking dus. Van Dijk is bij het gesprek aanwezig „Door mijn werk (Grontmij) heb ik veel met het milieu te maken", verklaart hij zijn belangstelling voor het initiatief. „In Leusden is geen goede organisatie voor de verwerking van groot vuil, hoewel de bereidheid bij de mensen om deze dingen uit het milieu te houden er wel dege lijk is," zegt hij. Die bereidheid is volgens Tilma en Van Dijk eenvoudig tot concrete daden om te zet ten. „Wij zouden bijvoorbeeld met hulp van RADAR, het ge meentelijk bureau dat bemid delt bij de plaatsing van lang durig werklozen, mensen uit die groep aan een baan kun nen helpen. Die zouden dan ingezet kunnen worden bij de ontvangst van de aangeboden spullen. Er zou bijvoorbeeld ook een sloopstraat mgencht kunnen worden voor auto's, waar olie en zuur op een verantwoorde manier weggewerkt kan wor den. Ook zou 's morgens of 's middags iemand een voorlich tingsbalie kunnen bemannen, waar mensen voorlichting kun nen knjgen over afvalverwer king. En het Comité Milieuzorg Leusden zou in het kantoor van het Milieustation ruimte kun nen krijgen om te vergaderen en hun schooleducatiepro- gramma's voor te bereiden." Of dat allemaal op die ma nier van de grond zal komen, weet Tilma niet. Zijn initiatief moet volgens hem in ieder ge val een kans knjgen. „In Utrecht hebben ze al een der gelijk station en daar wordt overwogen om het systeem met drie punten uit te breiden. Ook m Doetmchem is een der gelijk initiatief een succes ge worden. Ook Leusden heeft zijn eigen 'ecosysteem' nodig," vindt Tilma.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3