Ve hebben gevoel dat gemeente onze ouders gaat verkopen' Jubileumloterij Achterveldse EHBO-ers vijfde bij Nationale kampioenschap rust over komende privatisering van begraafplaats Een zonnebril op sterkte voor maar f84,-. Gun uw ogen Groeneveld ïningen 'k Heb mooie rooie, paarse, gele en witte geraniums' sen Ambtenaar Schillen Rode Bosmier (vervolg) WOENSDAG 23 MEI 1990 plaatselijk nieuws als één geheel te worden geëx ploiteerd. Het crematorium dient daarom te worden gevestigd op de algemene begraafplaats Rusthof nabij de huidige hoofdingang van de begraafplaats". In de advertentie worden be langstellende ondernemers voorts opgeroepen hun belangstelling kenbaar te maken, waarbij wordt verwacht dat dezen reeds thans een zelfstandig bedrijf leiden dat zich in hoofdzaak toelegt op de lijkbezorging. Verder wordt als voorwaarde gesteld dat de nieuwe exploitant het thans op de begraaf plaats werkzame personeel in dienst neemt GESLOTEN DEUREN Behalve van de zijde van particu lieren zoals eigenaren van een fa miliegraf is ook verzet gerezen bij een landelijke stichtmg, die zich bezig houdt met de zorg rond be graafplaatsen, De Terebmth gehe ten. De naam is ontleend aan de bijbel en is de Latijnse vertaling van de terpentij nboom, die in landen met een warm klimaat pleegt te worden geplant bij graven. Deze stichting acht het nauwelijks aan vaardbaar dat de gemeente Amersfoort de verkoop van de be graafplaats achter gesloten deuren tracht te effectueren. Bestuurslid Gert-Jan Korte van De Terebinth: „Toen we de adver tentie m het vakblad De Uitvaart lazen zijn we onmiddellijk m aktie gekomen. Het blijkt dat de Rusthof een jaarlijks begrotingtekort van dne ton vertoont en dat is naar onze mening het belangrijkste argument van de gemeente om van de be graafplaats af te komen. Het is puur een commerciële zaak, waarbij wordt voorbijgegaan aan alle emo ties. Bovendien gaat het om een terrein met cultuurhistorische waarde; denk alleen maar eens aan het Russische erekerkhof. Ik heb geprobeerd met de gemeente tot een gesprek te komen, maar kreeg nul op het request. Een verzoek om inzage in de stukken om een volledig inzicht in de situatie te krijgen werd afgewe zen. Niemand krijgt enige informa tie, een vreemde zaak dus". Emo ties, daarvan getuigt ook het schrij ven, dat de heer Van Vulpen heeft opgesteld, waarmee hij zich ncht tot degenen, die op Rusthof een graf hebben of belanghebbend zijn. Hij zegt daarin: „Wat voor ver anderingen de verkoop van Rust hof in de praktijk zal veroorzaken is niet te overzien. Wél kan thans reeds als vaststaand worden aan genomen dat de mensen die een graf op Rusthof hebben of daarbij belanghebbend zijn na de verkoop met een meuwe eigenaar te maken krijgen en voorts dat de verzorging van de begraafplaats zal gaan af hangen van de toewijdmg en winst verwachtingen van de nieuwe ei genaar. Op dit moment is de be graafplaats nog van de burgerlijke gemeente, dus een gemeenschap pelijk bezit van alle ingezetenen van Amersfoort. Wij zijn van me ning dat dit zo moet blijven", aldus de heer van Vulpen in zijn oproep. TWIJFEL „De verkoop aan een particulie re ondernemer is riskant", meent de heer Korte van de Terebinth, die zijn twijfel over de zaak onder bouwt met een voorbeeld. In Ca- pelle aan de IJssel heeft zich een soortgelijk geval afgespeeld Daar is de plaatselijke begraafplaats in handen gekomen van een onder nemer, die al spoedig in grote fi nanciële moeilijkheden kwam met als gevolg dat het onderhoud schrikbarend achteruit kwam. „Daarom moet het feitelijke beheer absoluut bij de gemeente Amers foort blijven, zeker over een be graafplaats met elfhonderd oor logsgraven van slachtoffers met vijftien verschillende nationalitei ten", aldus bestuurslid Korte Ook over de plannen voor de bouw van een crematorium binnen het terrein van Rusthof is men riiet al te gelukkig. De heer Korte hier over: „Ook m dit geval wordt geen enkel overleg gepleegd. Op zich kan er tegen de bouw van een cre matorium voor Amersfoort en om geving geen bezwaar bestaan, maar men houdt geen rekening met bestaande religieuze opvattin gen met betrekking tot lijkverbran ding. Waarom bijvoorbeeld niet op enige afstand van Rusthof een cre matorium, zodat principiële tegen standers onder de bezoekers van de begraafplaats er niet recht streeks mee behoeven te worden geconfronteerd?" Men kan zich af vragen waarom de gemeente Amersfoort het beheer voert over een begraafplaats, die gelegen is binnen de gemeentegrenzen van Leusden. Navraag leen dat Amersfoort ei genaresse is van een aantal stuk ken grond m het gebied Den Treek en dat geldt eveneens voor het ter- rem van Rusthof De gemeente Leusden heeft sinds emge jaren via aankoop een eigen openbare be graafplaats, namelijk die van Oud- Leusden. Dit is een van de oudste kerkhoven van ons land; volgens overleveringen moeten daar reeds duizend jaar geleden doden zijn begraven. BEZWAARSCHRIFT Met betrekking tot de aktie te gen de verkoopplannen van de ge meente Amersfoort worden thans de aktiviteiten gebundeld. Er blijkt ook van de zijde van de raad van kerken bezwaar te bestaan tegen de gang van zaken. Men is nu van plan een gemeenschappelijk be zwaarschrift op te stellen aan het adres van de gemeenteraad. De stichting De Terebinth zal daarbij als adviserende instantie optreden. Verder heeft de heer Van Vulpen een groep „Vrienden van begraaf plaats Rusthof' geformeerd. Be langhebbenden en belangstellen den kunnen zich met hem in ver binding stellen. Het adres luidt: N.A.van Vulpen, Frankliristraat 82, 3817 VH Amersfoort, telefoon 615458. van deze dienst heeft bij herhaling m het vaktijdschrift „De Uitvaart" een advertentie geplaatst, waann wordt medegedeeld, dat men plan nen heeft om de totale taak van de lijkbezorging te privatiseren. Let terlijk wordt gezegd: „De gemeen te streeft ter aanvulling van de dienstverlening met betrkkemg tot de lijkbezorging naar de vestiging van een crematorium. Naar verwachting zullen er op termijn ruim achthonderd crema ties per jaar plaatsvmden. Uit over wegingen van dienstverlening en financiën dienen de algemene be graafplaats van de gemeente en het te vestigen crematorium, met behoud van het specifieke karak ter van de begraafplaats, als één complex te worden ontworpen en SDEN/AMERSFOORT - In de afgelopen maanden is on- onzekerheid ontstaan omtrent de toekomst van de en begraafplaats Rusthof aan de Dodeweg. De gemeen- ersfoort, die het beheer voert over de in de gemeente gelegen dodenakker, is van plan deze te privatiseren, zeggen de totale gemeentelijke taak van de lijkbezor- te stoten, waartoe bij herhaling een oproep is gedaan langstellende ondernemers, die zich dan tevens zouden bezighouden met de bouw en exploitatie van een cre- Tegen deze plannen is groeiend verzet gerezen van eigenaren van met name familiegraven. Tot hen het echtpaar Van Vulpen-Nijhof uit de Franklinstraat dat zijn bezorgdheid over de toekomst van de toont via een oproep. „We hebben het gevoel dat bezig is onze ouders te verkopen", aldus een mevrouw Van Vulpen. werd in 1933 aange- de loop der jaren gevoerd door de dus een betrekkelijk jon- dienst gemeentewerken van de ni<®raafDlaats. Het beheer is in gemeente Amersfoort. De direktie Een zonnebril met geslepen glazen (sterkte -4 tol +4, cylinder 2) voor maar f 84.-!* Zo'n kans mag u gewoon niet aan uw neus voorbij laten gaan. En ter gelegenheid van ons 55-jarig jubileum geven we u er ook nog een gratis CD met Evergreens bij. Maar, u gelooft uw ogen niet. 't kan nóg voordeliger. Als u uit onze kollektie een bril (inclusief glazen) van f 250.- of meer aanschaft, krijgt u de zonnebril op uw eigen sterkte, voor slechts f 55.- 55 j/l/lfT En als u dan toch bij ons bent. meten we meteen uw oogdruk en oogsterkte even op. Want een keertje stunten is leuk, maar uw ogen nemen we even serieus als altijd. GROENEVELD LEUSDEN. WINKELCENTRUM HAMERSHOF GRUTTERIJ 3 LEUSDEN - Vrijdag zijn de hoofdprijzen van de jubileumloterij van de korfbalclub Antilopen uitgereikt De sponsors van de hoofdprijzen, E E Pim Berghuizen en Rien Osnabrugge, overhandigden de prijzen E persoonhjk aan de winnaars, het echtpaar Klemveld en mevrouw E Bakker. De nummers waarop prijzen zijn gevallen zijn: 563, 1281, 254, 1199, 1771, 717, 678, 564, 507, 489, 1122, 557, 887, 1317, 1791, 1291, 25, 861, 1284, 551, 1163, 1237, 329, 326, 1713, 337, 734, 1391, 426,196 en 24. De E winnaars knjgen hun prijs thuisgestuurd. Op de foto van links naar rechts: Pim Berghuizen, Wim Bakker (die E E de prijs namens zijn moeder in ontvangst nam), Rob Dirks van de E jubileumcommissie, het echtpaar Kleinveld en Rien Osnabrugge. ~n mi ii in in ui ii in i in mi mi urn in iiiii ii in n n ii minimin lm ii n m milium ii nu in nu i in in n in iiiiiiiir cr Jansen plaatst enige ieningen bij het verhaal rtrige week in deze krant, li zinsneden zouden ver- uitgelegd kunnen worden, de pastoor graag enkele idelijkingen wil geven. bnek voor en door de lezers sekrantEenieder, die op -of tingen heeft over artikelen eusder Krant kan door mid- een ingezonden brief de lezers hiervan op de hoog- tn. De redactie behoudt zich if voor brievenr zonder op- w reden, te weigeren. Reac- jefen betrekking hebben op artikelen uit deze krant. De van het geschrevene valt veiarïtwoordehjkheid van iregels in het interview in de s Krant (16 mei 1990) dienen 5 te worden weergegeven. 'Leegloop' staat Waar schijnlijk wel voor pastor zonder priesterwijding'. Dat moet echter zijn MET priesterwijding. Onder 'Part-time' staat 'met emge bezorgdheid'. Dat moet zijn: 'zon der enige bezorgdheid'. De zin 'zijn taak werd overgeno men door vier pastors' is jmster als men leest: 'Ik werk al ruim een jaar samen met de andere pastores en zij werkten -na mijn afscheid- ge woon verder'. W. Jansen pastoor Achterveld Leusden De heer Snoek plaatst enige kant tekeningen bij het relaas van bur gemeester inzake het ontslag van een ambtenaar. Met name de 'gouden handdruk' van vijftigdui zend gulden is Snoek een doorn in het oog. Met verbijstering las ik in de Leus der Krant het verslag over het ont slag van de ambtenaar, die een fors geldbedrag meekreeg na vrijwillig ontslag te hebben genomen. Eerst fraudeert een ambtenaar door duur materiaal ten eigen bate aan ten wenden, voor zo'n twee honderd gulden per uur. Ten twee de wordt hij overgeplaatst naar een andere afdeling, maar hij heeft daar geen zin in en krijgt dan als pleister op de wonde vijftigduizend gulden mee! Als zoiets m de openbaarheid wordt gebracht is burgemeester Parus boos. Waarom burgemees ter? We leven in Nederland en toch niet in Roemenië. Hier geldt toch het recht op vnje meningsuiting? Of vindt u het achteraf zelf toch ook een beetje van de gekke? Ik lees m het verslag, dat als het een tweede keer weer zou gebeu ren u dezelfde handelswijze zou volgen. Beste burgemeester, be taalt u het bedrag dan graag uit eigen zak! N.J.R. Snoek Leusden LEUSDEN - In verband met Hemel vaartsdag in de wijken Alands- beek, De Wetering en bij de Euro- woningen worden de schillen en het groente- en tuinafval zaterdag opgehaald. (advertentie) ACHTERVELD/VENRAY - De Achterveldse EHBO-ploeg is vijf de geworden op de Nationale J EHBO-kampioenschappen. Aan de wedstrijden deden in totaal 19 teams. De ploeg werd eerder dit jaar eerste bij de ray on wedstrij den en was daarom afgevaardigd naar de wedstrijden in het Lim burgse Venray. Het Achterveldse team was inge deeld bij vak 4 en deed mee aan twee wedstnjdrondes. 's Ochtends moesten Marjolein Wieman. Anita Menting en Henk Ravelli een rech- teronderbeenbreuk. een bloed neus en een bloedende wond aan de linkerpols behandelen. 's Middags konden zij hun vaar digheden tonen bij de behandeling van een gebroken linker sleutel been, een bloedende wond boven het linkeroog, twee bloedende vin gers en een doordringende borst wond. De slachtoffers waren leden van de plaatselijke LOTUS-vereniging. De ploeg, die onder leiding stond van Anita Menting en waarbij Trees Verhoef reserve was, deed in deze samenstelling voor het eerst mee aan een kampioenschap. LEUSDEN - De geraniummarkt trok m het weekend veel belangstellmg bij de groene vingers'. Onder auspiciën van de Korunklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Amersfoort en omgeving, werd de markt gehouden op winkelcentrum De Biezenkamp. Menig kweker uit Leusden presenteerde zaterdag de beste waar en over kopers viel dan ook met te klagen. De propagandacommissie van de KMTP was aanwezig met een informatiestand. De draaiorgel zorgde voor de vrohjke noot. Binnen in de hoop is de be drijvigheid minstens zo groot als buiten. Daar bevindt zich de koningin en vaak meer dan één, die dagelijks, gedu rende de zomermaanden, zo'n driehonderd eieren legt. Dat betekent jaarlijks onge veer veertig- tot vijftigdui zend nieuwe individuen. De als vogel- en vissevoer in de handel gebrachte 'miere-eie- ren' zijn niet de eieren maar mierepoppen. De eieren, lar ven en poppen worden door de werksters nauwgezet ge voederd en verzorgd. Afhan kelijk van het weer, de bui tentemperatuur en de lucht vochtigheid worden ze van het ene gedeelte van de hoop naar het andere gesleept. Als het hoogzomer is gewor den krijgen de larven van de toekomstige koninginnen en de mannetjes een aparte be handeling van de werksters. Ze worden rijkelijk van voed sel voorzien en na enige tijd worden uit de cocons gevleu gelde koninginnen en even eens gevleugelde mannetjes geboren. Ze zijn groter dan de werksters, ongeveer 11 mm lang, terwijl de werk sters 5 tot 8 mm groot zijn. In het nest wordt een mooie, zwoele dag afgewacht, zon der wind. Dan komen de ko ninginnen en de mannetjes massaal naar buiten. Hoog in de lucht vindt de paring plaats. De bruiloft van de mieren is ook voor de vogels een feest dag. Ze zwenken en draaien tussen de wolk van mieren door en pakken wat ze krij gen kunnen. Toch blijven er genoeg over om het voortbe staan te garanderen. De man netjes, die hun taak hebben volbracht en aan de vogels zijn ontsnapt, sterven vrij spoedig. De bevruchte konin ginnen verliezen na de pa ring hun vleugels, doordat de bloedtoevoer wordt afgeslo ten. Sommige koninginnen keren naar het nest terug om de bestaande koningin met het in stand houden van de populatie te helpen, anderen gaan op zoek naar een ge schikte plaats om de winter door te brengen en in het voorjaar een nieuw volk te stichten. Als verdediging, maar ook voor de aanval, gebruikt de mier de sterke kaken en in noodgevallen spuiten ze uit het achterlijf het bekende mierezuur. Ze houden onder ling contact met hun tasters en kennen elkaar aan de ei gen nestgeur. Verdwaalt een mier in het gebied van een ander volk dan is het met het diertje gedaan. Zonder enig pardon wordt het aangeval len en gedood. Door hun mas sale hoeveelheid en aanvals drift zijn er maar weinig die ren die zich durven meten met de mier. Alleen de Groene specht vreest de be ten en het zuur van de mier niet en ziet kans om een nest uit te graven en een grote slachting onder de mieren en de cocons aan te richten. Vele soorten mieren houden bladluizen als melkvee. Die leveren aan de mieren hun zoete afvalstoffen, de zo genaamde 'honingdauw'. Ook Rode bosmieren zijn in vele gevallen zulke veehou ders. Hele colonies bladlui zen kunnen dan op hun be scherming rekenen. Speciale bewakers houden vijanden van de bladluizen op een af stand. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5