Politie en 'rolstoelers samen in avondvierdaagse Buiten 'tspel ;ed Caps niet opgewassen gen Knickerbokkers Gastgezinnen voor Tour de Junior „Er is goed voetbal te zien en de entree is gratis" I Ronde van Leusden C Amersfoort wint moeizaam et 'Tikkie terug'toernooi Zaalvoetbal voor wijken Linksbinnen Oranje Sport AMERSFOORT - Wat is er eigenlijk typischer Nederlands dan de optocht van landgenoten in de Avondvierdaagse? Als een bonte stoet ongeregelde wandelaars in allerlei verschij ningsvormen trekken ze door de straten: de gedreven indivi dualisten, als het ware op weg naar de brand, de clubs van jongens en meisjes in eigen kleuren, de sjokkers en de sjou wers, de ernstigen, die alleen de horizon zien, en de vrolijke figuren, die wuiven en zingen. Waar elders ziet men zo iets? Tussen al die figuren in passeert op een gegeven moment een wel heel bijzondere groep: mensen in rolstoelen, voortgeduwd door politieagenten. In enkele wijken applaudisseert men voor deze groep, in een andere buurt laat men soms duidelijk horen dat men niet sympathiseert met ,,het uniform". Ook dat is typisch Nederlands. Het doet er allemaal met zoveel toe. De ca. veertig rolstoelers, die deze week door de Amersfoortse straten worden gereden, beleven „de week van het jaar". Vier avon den zijn zij weg uit het geïsoleerde bestaan van de verpleeginrichting of van het beperkte en vaak verstil de leven in de eigen omgeving. Vier avonden lang horen zij de toe juichingen van levenslustige om standers, genieten zij van de feestelijke muziek en het vrolijke gezang en ondergaan zij de glone van de bloemrijke intocht op de laatste avond. Vier avonden feest m het leven van mensen, dankzij het initiatief van stadgenoten, die voor dit werk het hart op de juiste plaats hebben zitten. Twintig jaar geleden kwam de heer Riggeling van de toenmalige Ontmoetingskerk in samenwer king met de Jeugdraad van de wijk- gemeente 7 van de N.H. Kerk met het plan om zich in te zetten voor de gehandicapten in de samenleving. De heer Riggeling klopte aan bij de militairen, maar al na twee jaar ging men in zee met de politieschool De Boskamp nabij het voormalige con centratiekamp. Toen werd de ge dachte geopperd cursisten van ge noemde school mee te laten doen aan de Avondvierdaagse. „Ter loops" zouden deze cursisten dan kunnen assisteren bij het werk met de rolstoelgebruikers. In de loop van de jaren is die assistentie uitge groeid tot een vast patroon van hulpverlening. Cees Biezeveld, al vijftien jaar verbonden aan de Politieschool De Boskamp, en gedurende al die ja ren in deze tijd van het jaar met hart en ziel bezig met het werk ten be hoeve van rolstoelgebruikers in de Amersfoortse Avondvierdaagse, staat volkomen achter het idee van de assistentie van de politie. „Ik vind dat wij als politiemensen een dienend beroep hebben m de sa menleving en dat het leren omgaan met mensen, die gehandicapt zijn, een facet van onze opleiding moet zijn." Onze tweede gesprekspartner. Jan Langbroek, die als diaken ver bonden is aan de Hervormde Kerk aan de Leusderweg, zegt het niet zo met veelheid van woorden. Lang broek is de man die op zijn eigen wat introverte manier aan de nodi ge centjes weet te komen. Ook hij is al vijftien jaar met dit werk in stilte bezig. Dat werk is geen sine cure. Al vroeg in het jaar dienen de besprekingen plaats te vinden en moet het nodige worden voorbe reid. Het vervoer van de gehandi capten vanaf de inrichtingen en particuliere woningen moet van te voren goed worden georgani seerd, het parcours moet goed worden bekeken, de inschrijvin gen dienen m samenwerking met instanties op de juiste manier te worden geregeld, er moet worden gezorgd voor muzikale begelei ding van de groep na afloop van de intocht op de laatste avond, het teamwork van de cursisten van de pobtieschool moet kloppen, enz. enz. Er is de laatste jaren het nodige veranderd in de benadering van politie en publiek onderling Het respect voor de geuniforeerde functionaris is weliswaar niet hele maal verdwenen, maar ligt nu in een andere verhouding. Cees Bie zeveld denkt nog terug aan de be ginjaren met de gehandicapten m de Avondvierdaagse. Men liep toen in een peloton, dat door de straten marcheerde. Bij toerbeurt hadden de politiecursisten dan de taak om de rolstoelers voort te du wen. Na verloop van tijd gaven zij die taak over aan collega's en mar cheerden zij af. Die tijd is voorbij. Cees Bieze veld: ..Het publiek aanvaardt dat De Avondvierdaagse vraagt deze week weer alle aandacht van het publiek. Grote groe pen wandelaars trekken vier avonden door de wijken van onze stad. Eén van die groe pen is die van mensen in rol stoelen, voortgeduwd door politieagenten van De Bos kamp en andere vrijwilligers. De buitenwacht beseft waar schijnlijk met of maar nauwe lijks welke voorbereidingen er voor de „wandeltocht" van deze gehandicapten elk jaar weer noodzakelijk zijn. Deze week is het de 20ste keer dat de rolstoelers deel uitmaken van het grote legioen van wandelaars. De organisa tie is al vanaf het begin in han den van mensen van de Her vormde Kerk en de Oplei dingsschool De Boskamp. Dankzij hun samenwerking kunnen ieder jaar de aan hun rolstoel gebonden gehandic- paten uit Amersfoort en omlig gende plaatsen meedoen aan de traditionele Avondvier daagse. met meer. De gehandicapten sto ren zich er zelf ook aan. Op een gegeven moment heb ik gezegd: nu gaan we het op een informele manier doen. Ik durfde de verant woordelijkheid daarvoor wel aan. Het is goed gegaan!" Het is een misverstand te denken dat de gehandicapte mens alom in de samenleving wordt geaccep teerd. De begeleiders van de rol stoelers weten daarover mee te praten. Bepaalde wandelaars, m het bijzonder de scholen, die altijd haastig en ongeduldig voortwan- delen, hebben het met zo begrepen op de groep gehandicapten, die om begrijpelijke redenen (ook lek ke banden!) weieens even moeten stilstaan. Kees Biezeveld: „Henk Riggeling heeft het nog meege maakt, dat onderwijzers, die zich met een groep wilden mvoegen, tegen de groep rolstoelers botweg zeiden: rot op met dat zooitje, dat hoort hier niet thuis!" De mensen van de organisatie (er is geen be stuur, maar alleen een soort comi té) hebben daaruit leergeld ge trokken. Op bepaalde knelpunten loopt de groep een stukje om, waardoor men even de andere wandelgroepen kan ontwijken Jan Langbroek wijst nog op een andere element m de benadering van gehandicapten. Zijn eigen zoon, die al drie jaar als vrijwilliger het „duwwerk" heeft verricht, doet het nu niet meer. „Hij werd uitge lachten door zijn vrienden, om- dat-ie een karretje liep te duwen Dat vonden ze kinderachtig werk." Toch zijn er ook heel bemoedigen de reacties. De spontaniteit van het publiek is vele groter geworden en vooral in een wijk als het Soester- kwartier zijn er leuke reacties „Daarom is de woensdagavond qua publiek de meest levendige avond," aldus Biezeveld, die als politieman wel weet dat het Soes- terkwartier weliswaar met de ge makkelijkste buurt is voor de man nen van Hermandad, maar in we zen wel de gezelligste. „Daar heerst nog de mentaliteit van van daag op de vuist en morgen gezel lig een bakkie koffie met elkaar dnnken." De vraag zou kunnen luiden wie er als rolstoelers elk jaar meedoen. Dit jaar zijn er wat minder deelne mers dan vorig jaar. De reden is wat tnest. Er zijn intussen opval lend veel mensen gestorven. Bieze- WOENSDAG 30 MEI 1990 Jgelopen donderdag speelde honkbalteam van The Red u een thuiswedstrijd tegen gnickerbockers 1 uit Soest. Knickerbockers waren vorig oen gepromoveerd naar de le jse en zijn dit jaar behoorlijk sterkt. wedstrijd ging aanvankelijk op De beide werpers waren elkaar gewaagd. De stand na 1 ■q was 2-2. Knickerbockers echter door en scoorde ook in 2e inning 2 punten. The Red Caps-slagmensen hadden echter wemig antwoord op de snelle wor pen van de werper uit Soest. In de derde inning kwam nog wel wat vuurwerk uit Leusden. Gerard Mennen en Nick v. Vulpen sloegen beide een honkslag, waarop Eddie de Lely en Edwin Verdonk konden scoren. Dit waren overigens de laatste punten die The Red Caps scoorden. The Knickerbockers bleken elke inning 1 punt te scoren, zodat de uiteindelijke uitslag 4-8 is ge worden. Duidelijk mag zijn dat The Red Caps nog wat slagtraining no dig hebben. In totaal waren er slechts vier honkslagen. Knickerbockers blijven door dit resultaat ongeslagen aan kop staan. The Red Caps staat in de middenmoot met 6 punten uit 6 ge speelde wedstnjden. Werpcijfers Eli Blom 5 (x 3 slag), 1 (x 4 wijd), 9 (honkslagen) en 2 (veldfouten). Slaggemiddelden: Nick v. Vul pen, 0,667 (2 uit 3) en Gerard Men nen 0,667 (2 uit 3). LEUSDEN - Zaterdag zullen parachutisten de wedstrijdbal aanbieden aan de wethouder Vroon. Deze zal daarna het derde Internationale Jeugd- toernooi, georganiseerd door voetbalvereniging Roda'46, op het Burgemeester Buinings- portpark rond 10.00 uur offi cieel openen. Tijdens het toernooi zullen eftallen van A- en B-junioren uit binnen- en buitenland strijden om een wisselbeker. Cees Leijenaar is hulptrai ner en begeleider van de Al- jumoren en is voor dit toernooi belast met de public-relations. ,Ja, wij spelen hier nog ge woon om een beker. Afgelo pen weekeinde zijn we in Zwit serland bij Lugano geweest en daar zijn wel degelijk geldprij zen te winnen. Verder hebben wij vier dagen vol pension ge noten dat door Lugano werd betaald." Deelnemersveld De Al-junioren van Roda hadden een uitnodiging ge kregen om in het toernooi van Lugano te acteren, waar bijna alleen ploegen meedoen die in de eredivisie spelen. Daaron der zijn onder andere Ein- tracht Frankfurt, Atalanta Bergamo, Aalborg en Bohe mians Praag. „De uitnodiging is een re sultaat van ons toernooi en de contacten die we daardoor hebben gekregen. We willen met ons toernooi ook naar een bepaald niveau groeien, qua deelnemersveld. Het moet een traditie worden. De opleiding van de jeugd van Roda is er ook op gencht de club hoger op te brengen, want dat is voor zo'n grote club noodzakeiijk. Daarom is de gang naar de KNVB van groot belang." De voorbereidingen voor het komende teornooi zijn al tijdens het tweede toernooi vo- ng jaar begonnen, terwijl de voorbereidingen voor 1991 ook al aan de gang zijn. In ja nuari van dit jaar was de komst van de clubs al zeker. „Zwarte Leeuw uit Belgié speelt in de tweede klasse, vergelijkbaar met hier tweede divisie De club is eerst komen kijken, toen zij de uitnodiging kreeg. Ze wilde eerst wel eens weten wat voor club Roda nu eigenlijk is." „Vorig jaar kwam FC Luga no met een complete staf met trainers, verzorgers en bege leiders naar Leusden. Zij kon den het sportpark m Leusden eerst ook niet vinden, want zij waren op zoek naar een sta dion." De spelers van de buiten landse clubs zullen op zondag een rondrit door Nederland maken. Zij zullen in Amster dam een rondvaart maken. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan Scheveningen. „Die Italianen en Zwitsers wil len natuurlijk de zee zien. 's Avonds is er voor de jongelui natuurlijk een disco in de kan tine." Tweede pinksterdag wor den de finales gespeeld. De spelers uit Zwitserland, Italië en Belgie worden bij gastgezinnen onderbracht. Toen ik vorig week met Leije naar sprak, waren er nog steeds gezinnen nodig. „We moeten er nog zo'n twintig hebben. Nee, ik maak me daar geen zorgen over, want het is nog ieder jaar gelukt. Maar mensen die dit lezen kunnen zich nog altijd opgeven. (Cees Leijenaar of Perry Wendel, tel.941367) Het moet gewoon lukken," zegt Leijenaar reso luut. Via de gastgezinnen zijn er ook verschillende contacten gegroeid tussen Leusdenaren en spelers van buitenlandse clubs. De Italiaanse clubs zul len worden begeleid door een aantal Leusdenaren, die de Italiaanse taal machtig zijn. Gastgezinnen vormen dan ook een belangrijk onderdeel van de organisatie, naast het regelen van de clubs, de scheidsrechters („allemaal eerste elftal niveau"), bar diensten en materiaal. Het jeugdbe stuur onder leiding van voorzitter De Haan is daar dan ook lange tijd mee bezig, zonder dat de andere zaken aangaande de jeugd in gevaar komen. Heeft het toernooi nog een doelstelling? „De bedoeling is dat de spe lers er iets van leren. Verder is het 'promoten' van de vereni ging van belang en daarmee natuurlijk ook het jeugdvoet bal." „Ik hoop dat er goed voetbal te zien zal zijn. Dat het mooi weer zal zijn en er veel mensen komen kijken. De entree is gratis. En nogmaals; ik hoop dat de jongens er iets van kun nen leren." Frits Schoenmaker Zaterdag start op het Bummgsportpark het derde Internationale Jeugdtoernooi voor de A- en B-juruoren. De Al-junioren van Roda'46 nemen deel aan hun eigen toernooi. LEUSDEN - De veertiende Ronde van Leusden wordt dit jaar verreden op zaterdag 13 juni. Om 18.30 uur starten de liefhebbers en veteranen en rijden een afstand van vijftig kilometer. De amateurs be ginnen om 19.45 uur aan hun tachtig kilometer. Er wordt gereden op een parcours met start en finish op de Hamers- veldseweg. De ronde wordt georganiseerd door de R en TC Amersfoort in samenwer king met de Leusdense mid denstand. Fiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; Hgelopen woensdag speelde Nederlands elftal in het ka- fa van de oefencampagne «n oefenpartijtje tegen AFC fcck 1890. De Amersfoortse behoort tot één van de viste voetbalverenigingen rifl ons land. Dit jaar vieren zij hun hon- fadjang bestaan en een wed- tijdje tegen het Nederlands is natuurlijk heel erg tak Waar een Nederlands elftal teder de drie van Milaan is stuk minder leuk. Wat ftrbhjft is een doodgewoon dat Quick met 0-8 oprolt. Den leuke vergehjkmg 'zikte NOS-verslaggever Mdy Poelman overigens over ta veld van Quick. Hij verge- talr Dorrestem met de zand de van het San Siro-stadion MilaanVoor de Amersfoort- *chib is dat een compliment, k heb me in de afgelopen **ken verbaasd over de rol de media en de absurde faflngen om een bijna kunst ig Oranje-sfeertje te kwe- rerL Iedere avond na een oe- fawedstnjd weer dezelfde *39en aan Don Leo. De ant- 'oorden waren dan ook voor- &lbaar. Daar wordt niemand iets wijzer van. De verwachtmgen zijn zo "°°9 gespannen, dat, als het tegenvalt alles en ïeder- *n over Don Leo en zijn man- *n heen zal vallen. Want we ïeIen met z'n allen allemaal het fout is gegaan. (Thijs in zijn vuistje lachen.) Fnts Schoenmaker veld en Langbroek gaan niet zelf op pad om gegadigden te vinden. Die dienen zich aan te melden bij de Politieschool (tel. 637400) en veelal zijn het de verpleeginrichtin gen en hulpverlenende instanties als De Zonnebloem, die mensen aanmelden. Uiteraard moet er wor den geselecteerd omdat men toch aan bepaalde eisen dient te vol doen. Er zijn ook wandelaars die niet in een rolstoel zitten maar in geval van „nood" kunnen terugvallen op de hulp die voor de groep gehandi capten beschikbaar is. Het Rode Kruis, personeel van de verpleeg huizen, de aanwezigheid van een ziekenauto, het zijn allemaal facto ren die als het ware in stilte de garantie bieden voor een vlot ver loop van de wandeltochten. Er zijn natuurlijk ook positieve reacties ten opzichte van het werk van de rolstoelers. Cees Biezeveld vindt dat een verheugende zaak. „Er zijn in het verleden een hele boel contacten tussen vrijwilligers en de gehandicapten tot stand ge komen Ik denk aan groepen jon geren die op verjaardagen van deelnemers een bloemetje kwa men brengen. Er zijn goede con tacten in de vorm van sportwed strijden met de GSVA gelegd. Jan Langbroek zou graag nog iets anders zien. Het is een be kend gegeven dat praktisch ieder een, die aan de Avondvierdaagse meedoet, een bloemetje krijgt aan gereikt. Jan zorgt er altijd voor dat enkele politiemensen (allemaal vrijwilligers, want niemand van de politieschool wordt daartoe ver plicht!) ook een bloemetje krijgen. Maar het zou nog veel leuker zijn als van de zijde van het publiek ook aan de politie wordt gedacht. Zijn oproep geven wij gaarne door. Langbroek vraagt ook aandacht voor de ouderenclub „Creatieve Ochtend" van de Nieuwe Kerk. Deze mensen zorgen er voor dat alle rolstoelers op de laatste dag een corsage krijgen opgespeld, die zij met elkaar hebben gemaakt Langbroek noemt als voorbeeld van een zeer positieve reactie ook het besluit van een 15-jarige scho lier, die zich als vrijwilliger (duwer) had aangemeld en later vernam dat zijn school een kamp had. De jon gen koos toch voor het werk voor de gehandicpaten. Een goed idee was ook, om de mensen, die vier avonden lang zo veel vertier hebben meegemaakt, niet ineens in een zwart gat te laten vallen. Daarom is er sinds een aan tal jaren voor gezorgd, dat de rol stoelers op de terugtocht op de laatste avond met muziek (een mi litaire band) terug naar De Bos kamp gaan. Daar kunnen zij nog even gezellig met elkaar napraten over de Avondvierdaagse. Het duwen van de rolstoelen is geen gemakkelijk werk. Vroeger, toen men ook nog door zandpartij- en en moddervelden moest sjou wen, was dat nog een graadje er ger. Niettemin moet men zich niet op de zwaarte van het duwen ver kijken. Vandaar dat er meestal twee begeleiders per wegen be schikbaar zijn. De enige moeilijk heid is nog weieens dat men geen afdoende kleding beschikbaar heeft m geval van regenval. Vanzelfsprekend kan men nu eenmaal niet voor vier avonden per jaar een collectie regenoutfits aan schaffen. Elk jaar komen de men sen, die deze unieke wandeltocht voor gehandicapten organiseren, weer snel bij elkaar om het het volgende jaar nog beter te doen. Biezeveld en Langbroek wijzen er met grote nadruk op dat zij beslist niet de enigen zijn die met dit werk bezig zijn. „Het is het werk van een heleboel mensen," aldus Cees Bie zeveld, die net als zijn partner in dit vrijwilligerswerk, pertinent niet m beeld wil komen. ACHTERVELD - Voor de 33e maal zal tussen 16 en 21 juh de 'Tour de Junior' in Achterveld worden verreden. Hieraan zullen dit jaar zo'n 125 renners uit binnen- en buitenland (Engeland, Belgie, Duitsland en Denemarken) deelnemen. De organisatie is nog op zoek naar een aantal gastgezinnen om de circa honderd renners onder te brengen. De gastgezinnen kunnen tijdens de Tourweek een kleine tegemoetkormng ontvangen in de vorm van een tegoedbon. Tevens kan men dan deelnemen aan de traditionele tourkoffie-ochtend op donderdag 19 juli m d'Oude Peerdestal. Men kan zich opgeven als gastgezm bij Hans en Kathy Versteeg, W. van Amers- foortseweg 10 in Achterveld, tel. 03425-2118. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii^ VU liji ir o e li ve; tede DÏ \'tr IJSDEN - Dit weekeinde werd het traditionele 'Tikkie terug'toernooi voor veteranen op het terrein van Roda peeld. Winnaar was dit jaar de club F.C Amersfoort. Zij streden om de eindoverwinning met de veteranen de zaterdagafdeling van Roda. De Amersfoorters kregen de overwirmmg ruet cadeau, want de wedstrijd ■dgde m een 1-1 gelijkspel. Pas na het nemen van strafschoppen mochten de Amersfoorters met de eer ij Q LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sport Deelname houdt voor het derde achtereenvolgende jaar een wijkenzaal voetbaltoernooi voor jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar. Het toernooi zal plaats vinden op vrijdag 8 juni m sportzaal Groenhouten (De Meent). De deel nemende wijkenteams van mini maal zes personen per team krij gen na afloop een aandenken. De winnaar mag de wisselbeker mee naar huis nemen. De kosten bedragen vijftien gul den per team. Voor het opgeven van het voetbalteam kan men te recht op het gemeentehuis bij de afdeling sportzaken (kamer 130), tel. 961691. Opgave en betaling moet voor woensdag 6 juni binnen zijn.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13