leusder krant eusdens Zwanenmeer in Barneveld oerderij de Hamershof De kinderjury heeft gesproken itftOTU mke 'stinkend trots' op haar geurtjes Thom Bas heeft ze zien vliegen eusder krant Stefan; de enige ballet danser van Leusden DE UITSLAG Golfbreker zoekt mensen Martm us zomermarkt jUfEVELD - Het Zwanenmeer e naam van een beroemd en ■ilijk ballet. Een gedeelte van ballet zal op 2 juni gedanst rden door de Leusdense leer- van Honka Bakker. Zij dit in de Veluwehal in Bar- >ld, 's avonds om 8 uur. jtaal doen 130 leerlingen van Bakker mee. Negen en ne- meisjes en één jongen uit sden, de overige meisjes uit udenberg. De jongste balleri- zijn zes jaar oud. Zij brengen elkaar een circusvoorstelling, een gewoon circus maar zoals jn opera iedereen in een to- Istuk zingt, zo wordt bij een ituitvoering het hele toneelstuk anst. Alles danst. De gooche- de clowns, de direkteur en de wilde dieren. Bijna negen- inderen uit Leusden doen hier- iee. Idnderen vanaf elf tot en met ISDEN - Femke Kok stond op 7 uari in de kinderkrant met verzameling parfumflesjes, ging en gaat Femke niet zo om de inhoud van die flesjes, spaart ze meer om de vorm ,om de bijbehorende reclame, ilijft h verbazen over ie- nieuwe vorm. Het is ongelo- volgens haar, hoe de ont- rs van piepkleine of wat parfumflesjes steeds een andere vorm, kleur of iering kunnen verzinnen. had ze ongeveer tachtig chillende flesjes. ft ze er minstens honderd- bg. De meeste meuwe aanwin- lcreeg ze nadat half Leusden zen had dat Femke parfum- spaart. Mensen kwamen al vandaan om haar lege, half- en zelfs hele volle flessen te dl g< lieve oude mevrouw uit Leus- Zuid kwam met een tas vol en boekjes. Deze mevrouw wel twintig exemplaren die iuet had. Dne maanden na- m de krant stond krijgt Fem- steeds regelmatig parfum zowel volle als lege. apenootjes nemen exempla- un thuis voor haar mee. Wan- ea !emke dubbele krijgt, vindt ze meer vriendinnen waarmee og s WOENSDAG 30 MEI 1990 plaatselijk nieuws 15 dertien jaar dansen een heel stuk uit het Zwanenmeer. Het verhaal gaat over een pnns die wanneer hij gaat jagen een prachtige zwaan vindt. De rol van de Prins wordt gespeeld door de enige jongen in het gezelschap; Stefan Pickee (12). Hij redt de zwaan en deze blijkt, zoals het hoort in een sprookje, een betoverde prachtige prinses te zijn. Dat wordt een liefdescene Doodeng voor Stefan natuurlijk. Hij moet zijn prinses omhelzen op het toneel en dan nog sierlijk ook. Het eind van het liedje, m dit geval het ballet, is riiet ....en ze leefde nog lang en gelukkig. Het Zwanenmeer is een sprookje met een slecht ein de. De betoverde prinses, vliegt als zwaan mee met de andere zwanen en de Prins gaat dood- In het verhaal verdrinkt de prins in het zwanenmeer maar dat is wat lastio on bpt toneel Daarom ver dwijnt hij in een wolk rook. Ook eng, maar minder nat en makkelij ker om m te dansen. Leusden telt zestien dansende zwanen die we kelijks les krijgen. Deze kmderen zijn al vanaf de herfstvakantie bezig met zwaan te worden. Ze zitten al vier of vijf jaar op ballet. Tijdens de uitvoering in de Veluwhal dragen ze allemaal van die echte klassieke balletpakjes met 'tutu's'. Behalve de prins uiteraard. De oudste leerlingen dansen een ballet van Brahm op spitzen! Alle meiden die op ballet zitten dromen ervan eens, ooit op hun tenen m spitsen te mogen dansen. Spitsen zijn balletschoentjes met iets hards in de neus. Dat doet zeer aan je tenen, maar daarmee kim je dan sen zoals alle prima ballerina's, vooral de hele goede, het doen. De oudste leerlingen van Ilonka Bakker dansen een romantisch ballet. Daarbij dragen de danseres sen baljurken, compleet met wijde rokken. Het Idapstuk van de voor stelling zal te zien zijn aan het einde van de voorstelling. De leerlingen laten dan een paar stukken zien uit de musical Cats. Deze musical gaat over een aantal katten die met el kaar een feestje bouwen. Want een kat mag aan een nieuwe leven be ginnen. Een kat heeft negen levens, volgens de verhalen. Daarom gaat een kat niet snel defitief dood. Het nieuwe begin wordt gevierd met alle lenigheid, springen en kat achtige dansen die katten op een heet zinken dak kunnen maken. De leerlingen van Ilonka zullen laten zien hoe kattig ze kunnen zijn. Ze doen dit maar eens in de drie jaar en dan nog alleen in Barneveld. Volgens Ilonka Bakker omdat in Leusden daartoe weinig gelegen heid is. ze kan ruilen. Want een paar kinde ren zijn met een soortgelijke verza meling begonnen. Volgens Fem- ke's moeder moet het smds Femke met haar verzameling m de krant stond, in de buurt beslist lekkerder zijn gaan ruiken. Zoveel buurman nen en vrouwen kwamen flesjes brengen dat deze haast wel zeker versneld moeten zijn leeg gemaakt. Femke kreeg zelfs een lekker luchtje van de pastor. Omdat Pastor Overbeek m de zelfde krant als Femke stond, van wege zijn vertrek uit Leusden, gaf hij haar, in de klas, een van zijn lekkere luchten als herinnering. Alweer volgens Femke's moeder was Femke daar 'stinkend trots' op Het lekker luchtje van de pastor neemt een ereplaatsje in op de in middels volle planken m haar ka mertje. Femke Kok blijft lekkere luchten sparen. Haar vader moet er nodig een paar planken bijmaken. d ÖSDEN - Een winkelcentrum vol makke schapen, kakelende pen, spinnende poezen, blaffende honden en nuchtere kal- aH en. Dat is waar de winkeliers van winkelcentrum de Ha- me rshof op hopen. In ieder geval voor aanstaande zaterdag 2 r; LZe hebben daarvoor van alles georganiseerd, want anders >en die makke schapen, kakelende kippen, spinnende poe- en blaffende honden, laat staan een nuchter kalf, niet zo iw. De kippen, schapen en het kalf zijn door de winkeliers soonlijk uitgenodigd. Alle andere dieren zijn welkom wan- ze een kind meenemen. telcentrum de Hamershof be dil jaar tien jaar. De winkeliers :en daarom tien feestjes te Ongeveer iedere maand Daar tussendoor vieren ook eens de winkeliers die m hun tien jaar bestaan en die een feestje houden. Met als ge- dal het wel iedere zaterdag Hjkt in de Hamershof. Iedere ten ander feestje, dat wel. Dit hebben de heren en dames de winkels bedacht dat het te plein van het winkelcen- raet voor niets 't Erf mag he- ilaa een erf lopen vaak dieren maar makke schapen noch ;ch unde kippen zie je met zo a het winkelcentrum, moeten tdacht hebben. Wanneer die komen er vast een hoop :en kijken. Met een beetje worden ze gebracht door sders Eenmaal m het winkel centrum aangekomen kan men niet alleen ponyrijden maar ook bood schappen doen. Dat is pas echt feest, volgens de winkeliers en zo is het gekomen. Tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags is daarom een klei ne kindereboerderij te vinden op 't Erf. Inclusief een pony. Wie wil kan daar tussen één uur en drie uur 's middags op rijden. Dat kost niks omdat het feest is. Behalve rijden, aaien en ruiken kun je aanstaande zaterdag ook nog een heleboel lezen, leren en zien. Want rondom de kinderboer derij komen allemaal kraampjes te staan vol informatie. Mensen van de dierentuin m Amersfoort zullen laten weten wat je allemaal kunt zien en doen in hun dierentuin. Ze hebben vanwege de feestvreugde zelfs een verrassing bedacht. Wat precies blijft nog even geheim. Er is wel minstens een abonnement met te winnen. Daarmee kun je heel vaak aapjes gaan kijken zon der daarvoor meer te moeten be talen als thuis voor de televisie. (De aapjes 'van' André van Duin wonen namelijk m de dierentuin van Amersfoort.) Behalve het kraampje van de dierentuin staan er mensen van het Dierentehuis, het Wereld Natuur Fonds en van Greenpeace. Wat die ook allemaal voor informatie mee zullen nemen, duidelijk is dat daar bij stickers, folders en posters zit ten. En dat iedereen volop m de gelegenheid gesteld zal worden om donateur te worden. Voor wie het laatste nieuws wil weten over de te redden zeehondjes, de dichtsbijzijnde milieuverontreini ging en alle prachtbeesten in de dierenasyls die wachten op een nieuw baasje, een niet te missen kans. Het allerleukste zal ongetwijfeld de huisdierenkeuring zijn. Deze zal gehouden worden tussen 11 en 12 uur 's morgens en tussen één en drie uur 's middags, ook aanstaan de zaterdag 2 juru. De dierenarts die aan de dierentuin verbonden is. is bereid gevonden om alle huis dieren waarmee kinderen komen, te keuren. Hij zal bekijken of de dieren goed verzorgd zijn, met te dik of te mager, met schone tanden en oren, geknipte nagels, gebor stelde haren en of ze komen met of zonder springende vriendjes ach ter hun oren...vlooien dus. Voor goedgekeurde huisdieren en (goedgekeurde) kmderen zal er een verrassing zijn. Alle huisdieren zijn toegestaan. Iedereen die het aandurft heeft nog drie dagen de tijd zijn of haar wan delende takken, cavia's, muizen, katten, honden te poetsen, bij te knippen of/en m conditie te bren gen. De dierenarts schijnt, volgens welingelichte bronnen, een des kundig man te zijn. Hij weet bij wijze van spreken precies hoe een aap er uit behoort te zijn. Met ande re woorden; wie aan de verrassing denkt te kunnen komen door een kattige zus, een aap van een broer of een hondse moeder ter keuring aan te bieden, maakt weinig kans. Ook al zijn ze goed verzorgd, niet te dik of te mager, met schone tanden en oren, geknipte nagels, gebor stelde haren en zonder vlooien. Een kind dat van zijn huisdier houdt, verzorgt het goed en kan daar iets over vertellen. Heel veel kinderen hebben dat al ge daan in het rubriek dat altijd op deze pagina staat. Om iedereen een kans te geven te laten weten hoe bijzonder lief, grappig, ei genaardig of knap zijn of haar beest is, zal Marianne de Valck zaterdag af en toe in de buurt van de dierenarts te vinden zijn. Aan haar kun je je verhaal kwijt. Mis schien kom je er wel mee in de krant. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Dooi Mananne de Valck Land|Onkcr 23 Lcusdcn Tol 033-946824 Stefan Pickee wil dansen. Waar zijn wens vandaan komt, weet hij met. Zijn vader danst niet, zijn broer 'denkt er niet aan' om te willen dansen en zelfs zijn moeder heeft Stefan nooit iets vertelt waardoor hij zo enthousiast voor ballet ge worden is. Stefan zegt zelf; „Ik wilde gewoon naar ballet. Dat heb ik altijd gewild. Volgens mijn moeder al toen ik vier jaar of zo was. Toen mocht ik nog niet maar toen ik zes jaar was en mocht, ging ik direkt." Hij heeft daar nooit spijt van ge had. „Achteraf is het mis schien maar goed geweest dat ik niet met vier jaar al ging. Dan ga je toch uitsluitend voor de lol en met zes jaar wist ik dat ik er werkelijk moeite voor wil doen." Want het lijkt wel of balletdansers en danseressen over het toneel zweven zo licht en luchtig als een veertje. Het is niet zo. In werkelijkheid is het hard werken. Daarvoor is niet alleen lenigheid nodig maar ook kracht. Iedere spier m je lichaam moet worden ge traind. Je moet je hoofd bij ie dere beweging houden, dus lang geconcentreerd blijven. Stefan vmdt die inspanning prachtig. Hoewel hij na zijn balletlessen vaak thuis kwam en komt met spierpijn, heeft hij nooit overwogen om het op te geven. Van alle kinderen waarmee hij begon, is hij de enige van zijn groepje die nu, zes jaar later, nog steeds op ballet zit. Hij is bovendien de enige jongen m Leusden. Hij wordt allang niet meer uitgelachen. O, in het begin wel. Een jongen op ballet, ha ha ha. Stefan vond het niet leuk wanneer hij dit te horen kreeg maar haalde zijn schouders op. „Ik heb recht op mijn eigen mening," zegt hij, „en ik vmd ballet machtig." De spotters die dachten dat Stefan een zachtgekookt eitje, een doetje was die 'voor meisje' speelde, hebben hun ongelijk al lang moeten bekennen. Stefan houdt behalve van ballet, van lezen, postzegels verzamelen en heel veel lezen. Hij zit op korfbal maar daar zal hij, on danks dat hij erg hoog kan springen, binnenkort af moe ten. Want Stefan heeft bin nenkort geen tijd meer voor korfbaL Hij mag straks met meer sporten, zelfs geen schoolgymnastiek doen. Want deze meneer gaat in septem ber naar de dansschool van het Scapinoballet in Amsterdam. Het Scapinoballet is een van de belangrijkste balletten in Ne derland. Stefan mag daar bij de leer lingen komen. Dat is een mooie uitverkiezing. Hij heeft eerst auditie gedaan bij het Nationaal Ballet. Daar is hij af gewezen volgens Stefan „om dat ik een sikkelvormige voet heb. Die kan ik daardoor met strekken zoals zou moeten. Het is maar een klein beetje maar net te veel voor de eerste au ditie. Bij Scapino ben ik wel direkt aangenomen." Met als gevolg dat Stefan volgend jaar zijn middelbare schoolopleiding moet zien te combineren met dne keer in de week, drie uur balletles. Daarvoor moet hij steeds naar Amsterdam. Iedere keer krijgt hij daar anderhalf uur les m klassiek ballet en vijf kwartier in Jazz ballet en folldore dan sen. Vooral de laatste twee vakken lijken hem nu leuk. „Ik denk dat ik daarin wel door zal gaan want ik wil van dansen mijn beroep maken." Daar zal hij veel voor over moeten hebben. „Het zal hard werken worden. Veel dmgen neem ik nu al niet omdat ze met goed voor me zijn. Boter op brood bijvoorbeeld. Straks ook geen schoolgym en patat meer. Maar ik wil het." Zater dag is Stefan, Pnns m het be roemde ballet Het Zwanen meer. Zonder hem te hebben zien dansen is nu al duidelijk dat het een jongen is die be wondering verdient. LEUSDEN - De kinderjury van Leusden heeft gesproken. De uit slag is bekend. Vanmiddag om half vijf krijgen de kinderen die mee gejureerd hebben te horen welke boeken door de Leusdense kinderen zijn uitgekozen als 'het beste boek van het jaar.' De uitspraak van de Leusdense kinderen gaat nu naar de Nationale jury. Bij deze jury komen de uitslagen binnen van de jury's uit heel veel Nederland se plaatsen. Door alles bij elkaar op te tellen en met elkaar te ver gelijken kan in september, even voor de kinderboekenweek, de uiteindelijke keuze van 'het beste kinderboek volgens de kinderju ry' bekend worden. In Leusden hebben 97 kinderen tussen zes en veertien jaar meege- akever meikever is een van de in- en die we de laatste jaren maar zelden aantreffen, tl enige tientallen jaren ge- kn nog heel gewoon was, "o een zeldzaamheid ge iden. Door het veelvuldig knik van kunstmest en be- "Jdingsmiddelen is de na- om ons heen steeds ar- geworden. De meikever kar een, inderdaad nog T6Dd, voorbeeld van. kever is een van onze *otste keversoorten en 1 ongeveer 2Vz tot 3 cm. achterlijf eindigt in een ■kin omlaaggerichte punt, 5*iflel, die bij het manne- iets groter is dan bij het 'Jje. De voor de familie ^kprietkevers, waarvan meikever deel uitmaakt, herkende >ladsprieten bij het mannetje even- 'iets groter met het wijfje zes, bij het mannetje zeven blaadjes. Hierin bevinden zich de reukzintuigen; het mannetje vindt hiermee zijn wijfje. De kleur van de kevers is lichtbruin met zwarte uit monstering. Het borststuk is zwaar behaard en ziet er uit of het met meel is bestoven. Vandaar dat de meikever vroeger mulder (molenaar) werd genoemd, een naam die in sommige streken van ons land nog wel voorkomt. Ze leven van loof en de jonge naalden van de lariks, maar eikeblad heeft wel hun voor keur wat vroeger, bij mas saal optreden, bepaald geen weldaad was. Kinderen kre gen dan vrij van school om meikevers te vangen. Vlie gen doen ze het liefst na zons ondergang. Het wijfje legt eind mei, be gin juni telkens tien tot dertig eitjes, tot een totaal van on geveer honderd in rulle, luchtige grond. Die worden met het spitse achterlijf in de grond geboord. Dan sterft ze. Het mannetje heeft na de pa ring het leven reeds gelaten. De larven komen na zes we ken uit het ei. Ze leven dan drie tot vier jaar onder de grond, afhankelijk van de weersomstandigheden. Van daar de periodieke 'meike verjaren', die ook om de drie of vier jaar plaatsvonden. De larven, de zogenaamde en gerlingen, groeien uit tot een lengte van ongeveer 5 cm. Op de meeste mensen maken de vuilwitte, blinkende lar ven met him dikke achterlij ven niet bepaald een gun stige indruk. Ze leven van halfvergane plantaardige resten in de grond, maar doen zich vaak ook tegoed aan wortels, zowel die van kruiden als van bomen. Dat was in de tijd dat de kever nog massaal kon optreden bepaald geen weldaad. Ze konden daardoor in de land en tuinbouw enorme schade toebrengen. De engerlingen overwinte ren diep (^nder de grond en komen tegen het voorjaar weer wat dichter naar de op pervlakte. Als ze het geluk hebben gehad in die drie a vier jaar ondergronds geen mol te hebben ontmoet, die ze als bijzondere lekkernij be schouwt en volwassen zijn geworden, vindt op een diepte tot 80 cm de verpop ping plaats. In de herfst komt de kever uit de pop maar blijft in de grond overwinte ren en komt, in het voorjaar daarop te voorschijn, waarna het hele proces zich herhaalt. G. van Leeuwen daan. Zij konden alle kinderboe ken lezen die in 1989 geschreven zijn. Dat waren er een kleine twee honderd. Wie in de jury wilde zitten hoefde alleen maar boeken bij de bibliotheek te lenen en na lezing een formulier in te vullen. Iedereen kon dus in de jury zit ten. Op het formulier moest een cijfer worden ingevuld. Zo moest het in Leusden. In andere bibliothe ken in Nederland ging het vaak op een andere manier. Daar deden veel minder kinderen mee De mensen van die andere bibliothe ken vonden het Leusdense idee erg goed. Volgend jaar zullen meer kinderen in Nederland het op de Leusdense manier mogen doen. De kinderen mochten ook aan andere lezers laten weten wat zij van de gelezen boeken vonden. LEUSDEN - Een poos geleden stond in deze Kinderkrant ru briek te lezen dat Thom-Bas Smoorenburg (14) straaljagers spaart. Toen had hij alleen nog maar heel veel affiches, boeken en tijdschriften. Het artikeltje maakte heel wat reakties los. Volgens Thom Bas wordt hij af en toe nog herkent en aangesproken over zijn straalja gers hobby. De mooiste reaktie kwam van ie mand die op het militaire vliegveld in Soesterberg had gewerkt. Deze meneer was niet alleen comman dant geweest maar bovendien de emge Nederlandse Phantom vlieger. Een Phantom is een super straaljager. Volgens Thom Bas de allerbeste. Zo een hebben ze er sindsdien nooit meer kunnen ma ken. Deze meneer nodigde Thom Bas uit. Dat het Thom Bas zich geen twee keer vragen. Weg was ie. De commandant gaf hem een berg spullen die hij had verzameld op de beroemde Franse lucht vaartsshow le Bourget. Daarna spraken ze nog uren over vliegtui gen. Thom Bas is nog steeds zo enthousiast dat hij denkt wel zes verhalen te kunnen schrijven. Dat feest gaat niet door. Dit is de Leus der Kinder krant, met de Lucht vaart Kinder krant. Thom Bas blijft overigens hopen op dat ene aan bod om één keer m de cockpit van een straaljager te mogen zitten. Heel even maar om te voelen hoe dat voelt. Echt opstijgen is niet no dig, alhoewel Thom Bas met zal weigeren. Thom Bas ziet ze toch wel vliegen. Daarvoor konden ze advertenties maken. Minstens vijftien kinderen maakten daar gebruik van. Daar zaten mooie bij. Bijvoorbeeld de volgende; „Kunstrijden, Het boek geschreven door Jan Terlouw; Goed boek joh! Moet je beslist lezen. Dus lezen!" volgens Sander van de Vlasakker (10). Of de advertentie over het boek Hoedjesdag geschreven door Lau ra Geringer „Het mooiste boek wat ik ooit gelezen heb. Een hele dikke tien. Heel erg leuk. Anoniem." Het kan ook anders. De advertentie over het boek Maja's vier seizoe nen is niet zo positief.„Stom Stom rot boek" staat er op een adverten tie te lezen. Met daaronder een tekening van een lezend meisje met een stripwolk waarin staat; „Hier snap ik niks van." Onderaan de advertentie staat met koeielet- ters de verklaring; „Want ik ben daar feel (met een 0 te jong voor, namelijk acht jaar." Titel de huilers, van Willy Schuyersmans „Het boek de huilers is het mooiste boek dat ik gelzen heb in mijn leven, daarom heb ik het gelezen. Ik ben er zelfs van gaan huilen. Lezen dus!" Hier volgt de uitslag van de Kinderboeken jury van Leusden. Tot het beste leesboek voor kinderen tot 9 jaar werd gekozen het boek De laatste 12 spoken. Het is geschreven door Annet van Battum. Heel veel kmderen jonger dan negen jaar hebben in de kinderjury gezeten. Veel meer kinderen dan in voorgaande jaren. Volgens de mevrouw van de bibliotheek, Els Steggerda, haalde dit boek de uitverkiezing met 78 en een halve punt. Bovendien lazen veel kinderen tot negen jaar informatieve boeken. Het beste boek volgens de Leusdense kinderen, is daarvan het boek met de titel Eet jouw dokter ook patat, geschreven door Ignace Schretten. Dit boek kreeg 52 punten. De kinderen tussen de 9 en 12 jaar kozen tot best boek, het boek met de titel Kind te huur, geschreven door Ted van Lieshout. Dit boek kreeg 80 punten. De kmderen van twaalf jaar en ouder verkozen uiteindelijk het boek de Kunstrijder, geschreven door Jan Terlouw. Een opmerkelijke uitslag, want bij de tussenstand van begin april stond dit boek nog met hoog genoteerd. Pas de laatste weken is dit boek veel gelezen en erg goed bevonden. Vanmiddag om half vijf maakt Els Steggerda tijdens een beetje feestelijke bijeenkomst in de bibliotheek de jury-uitslag bekend. Wie daarbij wil zijn, is welkom en kan op een verrassing rekenen. AMERSFOORT - Ziekenomroep De Golfbreker zoekt vrijwilligers om een nieuw programma-team voor zorgcentrum De Lichtenberg te vormen. Van de meuwe medewer kers wordt verwacht dat zij weke lijks tussen 16.00 uur en 18.00 uur tijd beschikbaar willen stellen voor de presentatie of de technische verzorging van de programma's. Inlichtingen bij De Golfbreker, Postbus 199, 3800 AD Amersfoort. AMERSFOORT - De Martmus Zo mermarkt is op zondag 10 juni. Het evenement is van 9.00 uur tot 20 00 uur en speelt zich af in en nabij de Martinuskerk aan de Kerklaan in Hoogland. De organisatie heeft een programmaboekje huis-aan-huis verspreid m Hoogland en in de wij ken Zielhorst en Schothorst. De Hooglandes middenstand sponsort de markt door het bescghikbaar stellen van pnjzen en diensten. De opbrengst van de markt is bestemd voor de renovatie van de kerk. Schaaktoernooi AMERSFOORT - Schaakgenoot schap Amersfoort heeft op vnjdag 8 en zaterdag 9 juni het Nationale Levob bekertoernooi op het pro gramma staan. De partijen worden gespeeld in het Euroase-hotel aan de Stichtse Rotonde. De eerste ron de begint vnjdag om 19.30 uur. To taal zijn er tien bekers te winnen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15