npaartjes |jn weer welkom knusse toren BDU wordt hoofdsponsor Amersfoortse profronde Zelf tappen Sponsorloop Lisiduna Tuin Ros Beyaart vernieuwd Zestig jaar lief en leed leusder krant Fietsen Oplichting Radio gestolen Valse sleutel Lasapparaat gestolen Geen voorrang Kapot glas plaatselijk nieuws Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26.10. jaar 49.50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. WOENSDAG 30 MEI 1990 Ia een kortlopende serie artikelen zal de Leusdense mi- lieuboer Fokke Tilma enige voorlichting geven over za ken, die de burger zelf aan kan pakken om de milieuver vuiling en belasting te verminderen. Onderwerpen, die aan de orde zullen komen, zijn onder andere 'plastics', compostering' en 'vuilverbranding'. LEUSDEN - Wat heeft de beugelfles van Grolsch en de nieuwe anderhalf literfles Fanta (met een gulden statiegeld) nu met het voorkomen van afvalbergen te maken? Alles, de beugelfles gaat net als vroeger het petroleumkannetje nog steeds zonder verspilling van dopjes open. Afsluiters bestaande uit een samengesteld produkt van metaal en coatmg. De nieuwe PET-fles is klantvriendehjk en geschikt voor hergebruik tot mzo'n dertig navullingen. Tevens zorgt deze ontwikkeling voor een trend in de nchting van de sap- en zuivelindustrie. Over enkele jaren zien we mogelijk een scala aan dertig-liter automaten waaruit de klant in de supermarkt zelf kan tappen. De winkels voor levens middelen worden dan nog meer en meer doe-het-zelfzaken. En waarom ook ruetDe militairen tappen al tijden zelf hun vla en melk uit grote vaten, die veelal van Westduitse fabrikaat zijn. Elke burger is er bij gebaat dat er zo weinig mogelijk onbruikbaar spul op de openbare weg en ruimte wordt gedeponeerd. De ver- brandwgskosten zullen de komende vier jaar van vier cent naarzo'n veertien cent per kilo stijgen. Daarbij komen dan nog de kosten voor inzameling en transport, ook zo'n tien tot twaalf cent. Elke kilo minder m 1994 scheelt dus bijna een kwartje. Dit kwartje keer gemiddeld duizend kilo per huishouden betekent een bedrag van tweehonderdvijftig gulden. De grootste winst ligt echter bij een eventuele mentaliteitsverande ring: daar waar de burger zelf wegen vindt om van afval geen probleem te maken. Sorteren dus en afzet zoeken via bijvoorbeeld particuliere kanalen. Bewust inkopen is het devies, want waardevol le spullen of het te verbranden vuil transporteren over verre afstan den (naar AVR-Rotterdam of VAM-Wijster) kost (teveel) energie Fokko Tilma Milieuboer DEN - Precies een jaaj geleden is de restauratie van de rentoren achter het Zwanenwater bij Heiligenberg gereed men en feestelijk 'ingevlogen'. Deze restauratie kwam tot d door de inspanning van de Historische Kring Leusden. I speciale werkgroep uit deze vereniging heeft twee en een ■jaar veel werk verzet om verschillende instanties te bewe- Ihun medewerking te verlenen. Er was veel geld nodig jtde toren verkeerde in een vergevorderd stadium van ver- De torenspits was geheel verdwenen. Van de gemtselde pwas de bovenkant reeds zover afgekalfd dat ook het me- jel van de vlieggaten was verdwenen. Het pleisterwerk bijna geheel zowel van binnen als van buiten. Van het Iwerk van de tussenvloer, de broedhokken en de deuren en n in de buitenmuur, was niets overgebleven. hand van oude foto's en [gvenngen kon de oorspron- e vorm van de toren worden :onstrueerd. Daaraan ont- werden bouwtekeningen |*n begroting gemaakt Ver- Bende instellingen zegden |bijdragen toe, maar het totaal- lag kon maar niet bijeen ge- |cht worden. Totdat de ver- png de Conservation Award- 18 won in de categorie res- projecten, beschikbaar bid door de Conservation Iridation en Ford Nederland EELSE TUIN I duiventoren werd gebouwd peeks 1840 op het landgoed e familie van Hardenbroek, onderdeel van een zo- mde Engelse Tuin. Door zijn ^oekige vorm en het pleister- li is deze toren vrij uniek. De je waarop de leien waren ge- isvoor ons land ook heel uit erlijk. De in het metselwerk aatste wijzerplaat heeft alleen Idecoratieve functie, te vorige eeuw werden in Ne- and ruim 1900 zogenaamde pilzen genoteerd in de vorm n, torens, poortgebouwen I Hoewel er in die eeuw nog pillende zijn bijgebouwd, r heden nog geen 100 van fcgebleven. Benplaats Itebben van zo'n duifhuis was voor iedereen weggelegd, f moest men wel vergunning hebben. Die vergunmng s 'Het Heerlijk Recht van Dui- fcg' en was bij de wet be rt en dateert uit de Middel den. Daarvoor moest men mi- 1 een zekere grootte aan bezitten, adel zowel als gelijkheid. Het bezit van een was een teken van aan- nt hoe groter de toren of til, f fleer grond men bezat, f duifhuis was echter met al leen een statussymbool maar de hoofdzaak was dat de duiven ge houden werden voor consumptie van vlees en eieren. In de keuken van de buitenplaats waren ze een deel van het menu. De jonge die ren waren uitermate geschikt voor het maken van duivenpastei, lek ker mals en vet Aangezien duiven bijna het gehele jaar door broe den was er m het duifhuis nooit gebrek aan eieren en jonge vo gels. De duiven waren holenduiven, in de volksmond en bij de jager be kend als Blauwtjes. Mochten an dere duivensoorten geschoten worden; het afschieten van een Blauwtje stond gelijk met een mis daad. BLAUWTJE De vele honderden vogels die zo'n huis bevolkten produceer den ook een enorme hoeveelheid mest. Die mest was erg gewild voor hennep- en tabaksteelt. Ertige leden van de Historische Knng waren toch nog niet hele maal tevreden met het succes van de restauratie van de duiventoren bij Heiligenberg. Ze waren van mening dat een duiventoren zon der duiven gelijk stond met een molen zonder wieken. Er moesten weer duiven in de toren komen. Dadelijk werd een begin gemaakt met het uitwerken van dat idee en er werd een drie man sterke werk groep gevormd. Allereerst moest de eigenaar van de toren, 'Land goed de Boom', toestemming en medewerking verlenen, wat spon taan werd gedaan Vervolgens moesten er nog de nodige voor zieningen in de toren worden aan gebracht. Het moeilijkste was ech ter om aan de juiste duiven te ko men. Gewone post- of sierduiven kwamen niet in aanmerking, het moesten wilde of verwilderde die ren zijn. De werkgroep is nu ge slaagd en de toren wordt weer be volkt door een tiental duiven. Bin nenkort, als ze zijn 'uitgewend' zullen er weer duiven rond de to ren vliegen. LEUSDEN - Een 48-jarige inwoner van Lelystad is vrijdag wegens op lichting van verschillende winke liers in onder meer Amersfoort en Huizen door het Amsterdams Ge rechtshof veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Tegen hem was twaalf maanden geëist. Hij werd vorig jaar door de Amster damse rechtbank tot die straf ver oordeeld. Het hof besloot twee weken gele den de man te ontslaan van rechts vervolging voor verschillende op lichtingszaken, die hij begin jaren tachtig in onder meer Leusden heeft gepleegd. De periode tussen het plegen van de misdrijven en de mogelijke bestraffing had onrede lijk lang geduurd. De man wist zowel begin jaren tachtig als in 1987 en 1988 door het vertellen van verzonnen verhalen van plaatselijke middenstanders geld los te krijgen. Zo vertelde hij zijn slachtoffers bij voorbeeld dat hij geld nodig had om krukken te kopen voor zijn 11- jarig dochtertje. Haar benen zou den door een ongeval zijn verbrij zeld. Hij beloofde het geld zo spoe dig mogelijk terug te brengen, maar liet niets meer van zich horen. De bedragen liepenop tot tweedui zend gulden per keer LEUSDEN - Het Ros Beyaart heeft een belangrijke vermeuwmg ondergaan. Aan het restaurant aan de Hamers- veldseweg is een fraaie tum toegevoegd met een terras, waar maaltijden en dranken kunnen worden geser veerd. De heer Van Holst Pellekaan heeft tot de aanleg besloten omdat m toenemende mate bij de gasten de behoefte bestaat om buiten te lunchen en te dineren Dezer dagen is het nieuwe openlucht-gedeelte van het restaurant in aanwezigheid van een aantal genodigden op informele wijze in gebruik genomen. Het geheel is een toonbeeld van fraaie tuinarchitectuur. LEUSDEN - De muziekverenigwg Lisiduna hield afgelopen zaterdag een sponsorloop voor haar uniformfonds. Het muzikale sportevenement vond plaats in de straten nabij het repetitiegebouw. Ongeveer dertig leden deden mee en werden ondersteund door de blaaskapel De Vatenkra- kers', die voor elk gespeelde nummer een geldbijdrage kregen. De afdeling Leusden van het Fonds Zomerzegels verraste Lisiduna met de overhandiging van een cheque van 215 gulden. Mevrouw De Ruiter (links op de foto) van het Fonds overhandigde voor de start van de loop de cheque aan penningmeester Maarseveen. 's Avonds maakte hij bekend dat de sponsorloop 3651 gulden had opgebracht. AMERSFOORT - De Bameveldse Drukkerij en Uitgeverij (BDU) is na enkele jaren van afwezigheid weer hoofdsponsor van de Ronde van Amersfoort. De voorzitter van het Stichtingsbestuur van de Amers foortse ronde, Roel den Daas en direkteur uitgeverij, Henk Bakkenes, ondertekenden onlangs het sponsorkontrakt. De BDU was eerder sponsor van de profronde, toen deze nog in Hoevelaken werd verre den. De profronde van Hoevelaken verhuisde in 1987 naar Amersfoort, met drukkerij Onnes als sponsor. De BDU, in deze regio onder meer uitgeefster van de Stad Amers foort, Leusder Krant, Stad Nijkerk en het Hoevelakens Nieuwsblad, bouwt ook op wielergebied aan een grote faam. Als belangrijkste informatieleverancier in Midden-Nederland (naast het dagblad de Bameveldse Krant geeft de BDU veertien nieuws- en huis-aan-huis- bladen uit) huisvest de uitgeverij talrijke promotionele aktiviteiten. Bij veel evenementen in Midden-Nederland is de BDU present. Dan weer als sponsor of (medeorganisator, spandoeken of erepodia, maar veelal ook met de speciale promotiebus. Als grootste informatieleveran cier m Midden-Nederland gros siert de BDU ook in wielerronden. PR-man Gert Ansink van de BDU is vrijwel bij elke wielerronde met zijn promotieteam aanwezig. Ach ter de schermen werkt Ansink sa men met de organiserende comi- té's en wielerverenigingen. Na enkele jaren van afwezigheid keert de Ronde van Amersfoort te rug onder BDU-vlag, waarmee het aantal wielerronden van de BDU op elf komt. De ronden die de BDU organi seert: Ronde van Barneveld, Ronde van Amersfoort, Ronde van Nij kerk, Ronde van Hoevelaken, Ron de van Leusden, Ronde van Putten, Ronde van Zeewolde, Ronde van Doorn, Ronde van Bunschoten/Spa kenburg, Ronde van Woudenberg en de Ronde van Scherpenzeel. Daarvan is de Ronde van Amers foort de emge profronde Daarnaast bouwt de BDU op wielergebied ook aan nationale en internationale faam als organisator van de BDU Tour de Force, die elk jaar in mei wordt verreden. Deel nemers uit heel Nederland en om ringende landen fietsten op bevrij dingsdag 5 mei j.l. op één van de prachtig uitgestippelde routes in Midden-Nederland. De rekreatie- ve fietstochten voert de deelne mers langs vele mooie plekjes op de Veluwe. Iedereen kan aan de Tour de Force deelnemen, want er zijn verschillende afstanden (40, 100, 160 en 230 kilometer). Dit jaar trok de Bameveldse wielerdag een overweldigende belangstelling. Bijna 7000 fietsers kwamen op één van de genoemde afstanden in ak- tie. Ook organiseerde de BDU vorig jaar voor het eerst het Nederlands Kampioenschap voor journalisten, met vele bekende namen uit de sportjournalistiek en een daaraan gekoppelde prominentenrace. Het ziet er voorlopig naar uit dat de BDU dat evenement ook dit jaar gaat organiseren. De Profronde van Amersfoort is, Direkteur Uitgeverij van de BDU, Henk Bakkenes en Roel den Daas, voorzitter van het Stichtingsbestuur van de Amersfoort se Profronde, tekenen het kontrakt ACHTERVELD - Het dorp Achter veld is zeer in trek bij de recrea tie-fietsers. Twee keer trok de His torische Knng Leusden met een groep door het natuurrijke As- schat. Een deskundige gids gaf uit leg over de verdedigingslinie. De geschiedenis van de Zandbnnker molen en Groot Zandbnnk kwam eveneens aan de orde. Na een kof- fiestop in De Hessenkar werd een beozek gebracht aan enkele ge denkstenen. Twintig dames van de Nederland se Plattelandsvrouwen Bond Zwar- tebroek brachten in Achterveld een bezoek aan de school en het gebied rond de Kerk. Ook het woongebied van de Stichting Sint Joseph, Sine Cura en Wagenberg werd bezocht. De gids deed de geschiedenis van de Hessenweg uit de doeken. Deze geschiedems werd overigens ook vertelt in een programma van Radio Stad Utrecht. Ook de andere Hessenwegen (Barneveld en Lun- teren) werden in het verhaal be trokken. LEUSDEN - Op het Roggeland en op de Landweg is zondagnacht bij twee auto's ingebroken. Op de Roggeland kwam de inbreker niet verder dan de knop van de radio. Een stuk verder, op de Landweg slaagde de dief er wel m om de radio mee te nemen. Er verdween ook een zonnebril uit de auto. LEUSDEN - Uit een woning m de Chnstinalaan werd zaterdagoch tend zilverwerk gestolen. De dief kwam vermoedelijk binnen,door het gebruik van een valse sleutel, waarmee hij via de achterdeur naar binnen kon. zoals gezegd, ooit begonnen in Hoevelaken. Daar werd al sinds 1977 een wielerronde georgani seerd, maar het voortvarende wie- lercomité, onder bezielende lei ding van Frans Boelen, wilde meer en besloot in 1981 een profronde te organiseren. Grote - vaderlandse - namen kwamen sindsdien aan de start: Jan Raas, Gerrie Knetemann en met te vergeten de verschrik kelijk populaire Joop Zoetemelk. Maar ook wereldkampioen Greg LeMond startte al eens in de prof ronde in Hoevelaken. In Amers foort kwamen sinds 1987, toen het rondecomité had besloten de prof ronde m Amersfoot voort te zetten, vele vedetten aan de start. De laat ste jaren konden enkele tiendui zenden wielerfans genieten van on der meer Steven Rooks, „maatje" Gert-Jan Theunisse en de sprintka nonnen Jean Paul van Poppel en Jelle Nijdam. De Ronde van Amersfoort wordt het weekend na de wereldkam pioenschappen verreden, waar door het mogelijk wordt de kers verse wereldkampioen aan de start te krijgen. De laatste jaren is dat met gelukt, maar het Stichtingsbe stuur zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om dat doel dit jaar toch te bereiken. De Amersfoortse profronde vindt dit jaar plaats op zaterdag 8 september. Uiteraard zal de BDU, als hoofdsponsor, er voor zorg dragen dat de profronde in Amersfoort en in de regio met veel publiciteit onder de aandacht wordt gebracht. En dat kunnen we gerust aan de belangrijkste infor matieleveranciers van Midden-Ne derland overlaten! LEUSDEN - Het echtpaar Emmer-Hartemink vierde maandag groot feest. Maria en Jan waien 28 mei precies zestig jaar getrouwd. Jan Emmer, geboren 7 februari 1908 te Arnhem, is als produktiechef werkzaam geweest bij de kabelfabnek Draka. Maria Hartemink werd geboren op 1 oktober 1907 te Arnhem. Het paar is getrouwd in Arnhem en woont sinds 1984 aan de Vrijhoef te Leusden. Jan en Maria hebben vier kinderen, twee zoons en twee dochters. Burgemeester Pams fehciteerde het bruidspaar vanmorgen persoonlijk LEUSDEN - Uit een met afgesloten schuur op de Dnftakkerweg is een lasapparaat gestolen. Het apparaat vertegenwoordigt een waarde van een kleme drieduizend gulden. LEUSDEN - Op de kruising van de Noordennslag met de Wiericke- wijk kwam een inwoonster uit Amersfoort in botsing met een vrouw uit Hoogland. Deze gaf kwam van de Wierickewijk en gaf geen voorrang. Beide auto's liepen schade op. LEUSDEN - Op de kruising van de Kolonel van Royenweg met de Doornseweg werden maandag de glazen van de verkeerslichten ver meld.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3