'ark wordt weer tot feesttuin omgebouwd V I Panorama Lisiduna Bejaarde lerares wil zelfstandig zijn in 'Driving miss Daisy' eningen ?vende Pinksterfestival in park Randenbroek Equity Law -> „Roots in Leusden" doedelzak. Ralph Prins tekent por tretten. MIDWINTERHOORN De heer Beunk uit Bathmen Overijssel zal op de midwinter hoorn blazen. Oorspronkelijk werd door de boeren in de donkere de- cembernachten op de midwinter hoorn geblazen om de boze gees ten, die jacht maakten op mens, dier en gewas, te verdrijven. Het maken van een midwinterhoorn is slechts voor enkele vaklieden weggelegd. Afgebast berken- of elzenhout wordt ervoor gebruikt. Aan het dunne emd boort men een gat, waar later de van vüer ge maakte „happe" in past. Daarna wordt het hout overlangs midden door gekloofd. Met een guts wor den beide kanten uitgehold. De twee holle stukken worden voor een droge hoorn weer aan elkaar gelijmd, en met een bies afge werkt. Bij een natte hoorn worden de twee helften niet gelijmd, maar slechts door een bies bij elkaar gehouden. Om 14.00 uur brengt Amnesty International het straattheater „Landje Pik". Om 12.30 en 15.30 uur kan er Joegoslavisch worden ge danst onder leiding van Paja Milic. Om 13.30, 14.00, 15.30 en 16.00 uur kunnen kinderen dansen onder lei ding van Marlies Juffermans. De terreinen worden omzoomd door kramen met hapjes, dranken, volksmuziek, instrumenten, ijs, poppen, kleine kunst, schminken voor de kinderen. KE RAMIE KMARKT Op de dit jaar georganiseerde keramiekmarkt kunnen liefheb bers van fïjn-keramiek volop aan hun trekken komen. Professionali teit staat voorop. Achttien kera misten nemen deel aan de mani festatie, waar een breed gamma van gebruiksgoed, abstracties en sculpturen zal worden gebracht. Bij de selectie van de deelnemers is gestreefd naar een zo groot moge lijke variëteit aan potterie, sculptu rale keramiek en andere expres sievormen van de hedendaagse keramische kunstuitingen. Roelie Welle uit Deventer laat objekten met een steenachtige uit drukking zien, beschilderd met en- gobe, huisobjekten, schalen, doos jes. Bert Mens uit Almelo werkt met Raku-techniek, die ontstaan is van uit de theeceremonie der Japanse Zen Cultuur. De werkstukken wor den bij 1100 Celsius roodgloeiend uit de oven gehaald. Door de zeer snelle afkoeling gaat het glazuur craqueleren. Hanny van Velthoven uit Overasselt maakt gebruikskera- miek, waarbij ze op de natuur geïn spireerde kleuren toepast Bibi Kriek uit Spaarndam is gefasci neerd door het primitief stoken, en zoekt in haar nieuwste objekten naar een combinatie van keramiek en papier. Ook Ton Rath uit Vianen werkt met veld- en zaagselovens. Eline Janssens uit Utrecht laat zich bij haar grillige vormen inspireren door fantastische vertellingen. Lut- garde Herder uit Eindhoven toont handgevormd werk, waarbij ze niet van een vooropgezette vorm uit gaat, maar deze al werkend door de verbondenheid met de klei laat ontstaan. Tosca van Diest uit Nijme gen beperkt zich tot gebruiksgoed. Onder de overige keramisten bevinden zich: Anna Spaan uit Dor drecht, Wil Smit uit Deventer, Lucie Laan uit Nijmegen, Antoinette van der Steen uit Best, Lea Wijnhoven uit Nieuwegein, Kanna dompel man uit Sprang Cappelle, Dorothé van den Berg uit Rhenen. Het Pink sterfestival Amersfoort: een bont spektakel van gebonden en onge bonden kunsten uit velerlei disci plines. RSFOORT - Op zondag 3 juni is weer de traditionele dag het Amersfoortse Pinksterfestival aangebroken. Voor de .nde maal in successie vindt in Park Randenbroek het rlijks zomerfestijn plaats, dat in voorgaande jaren door ruim 0 mensen werd bezocht. Het aantal bezoekers wordt elk groter. Het bijzondere van dit zang-, dans- en muziekfesti- is, dat het voor iedereen gratis toegankelijk is, en dat het happening is voor iedereen. Leeftijd speelt geen rol. Jong id kunnen er genieten van een keur aan speelse, muzikale iviteiten. jc jaar werkt het stralende sterv/eer mee om op een gran- e manier Park Randenbroek in feesttuin om te toveren. De en- rage van het park wordt door festivalganger enorm geap- cieerd, en als verkwikkend er- »n. Rond de grote vijver is het d toeven. De gevarieerdheid het terrein spreekt de bezoe- j zeer aan. De verrukkelijke nekjes en het uitbundig dansen Je open lucht beschikken over weelderig natuurlijk kader, et aantrekkelijke van het ersfoortse Pinksterfestival is er andere, dat de organisato- er elk jaar weer in slagen nieu- andere muziek- en dans- Bpen te engageren, waar men imt de regio en elders in het land af komt. Is elk jaar bestaat ook dit Pink- festival uit enkele hoofdclus- Een van die clusters is de dan- iviteit, waaraan diverse groe- meedoen, terwijl de liefheb- i worden uitgenodigd om mee ansen. Vooral Annie Kroon van jsichore is er de drijvende fac- achter. Zij ook coördineert de schillende dansmanifestaties. ander belangrijk evenement is het podiumoptreden van diverse muziek- en dansgroepen. Voor het eerst dit jaar wordt als prikkelende aandachtstrekker ook een kera miekmarkt georganiseerd, daar de organisatoren van mening zijn, dat naast het aanbod van muziek en dans de beeldende kunst present dient te zijn, en de plaatselijke kun stenaarsvereniging De Dne Ringen dit jaar niet kon meedoen. GROEPEN Een der groepen, Narua, zingt meerstemmige liederen uit allerlei landen en tijden. Hun keuze wordt bepaald door wat ze toevallig op hun weg tegenkomen en wat hen aanspreekt, zoals volksliederen uit Joegoslavië, Spanje, Frankrijk, Zuid-Amerika, Hongarije. Narua zingt deels a capella, deels met begeleiding van instrumenten als draailier, gitaar, Franse doedelzak, harp, bodhran, darbouka. Het pro gramma vermeldt ook enige instru mentale nummers. De groep be staat uit vier muzikanten: Tonny Holsbergen, Inge Siezenga, Ed Knoop en Willem Bedijn. Narua Waarschuwing voor de Scheepvaart. Te zien en te horen op het Pinksterfestival. treedt op om 12.00 uur en om 14.10 uur. De dansgroep Sama bestaat uit Nederlandse dansers, die Poolse dansen uitbrengen uit de verschil lende streken van Polen en in de klederdrachten die in die streken thuishoren. Sama treedt op om 12.40, 14.40 en 16.00 uur. Wie en thousiast geworden is kan aktief Pools gaan meedansen onder lei ding van Rob de Vriend om 13.30 en 16.30 uur. Heel bijzonder is een dansgroep uit de Pundjaab (India), die om 13.00 en 16.20 uur zal optreden. De groep is momenteel in Engeland gevestigd, en laat authentieke In diase dansen zien. Attractief is ook de groep „Waarschuwing voor de Scheepvaart", een groep van zes mannen op blaasinstrumenten, die vong jaar het Gouden Petfestival in Leiden heeft gewonnen. Zij spelen om 13.40 en 17.30 uur. Uit Vlaanderen komt de groep Klakkebusse, bestaande uit vijf mu zikanten uit Brugge. De muziek, die zij brengen is hoofdzakelijk Vlaam se traditionele muziek of recent ge schreven muziek in de traditionele stijl. Het repertoire omvat liederen en vooral instrumentale dansmu ziek van de 16de tot en met de 20ste eeuw. Hoewel m het gebruikte in strumentarium de Vlaamse doedel zak, de draailier en de trekzak centraal staan is er een grote ver scheidenheid aan andere instru menten uit de Vlaamse traditie te horen: vedel, trompet, kleppers, hansjeknap, buitkarkas, hommel en fijfer. STRAATTHEATER In dit Pinksterfestival is het straattheater een niet weg te den ken onderdeel. Een onafzienbare stoet vaganten, goochelaars, vuur- spuwers, acrobaten, kwakzalvers, piskijkers, wonderdokters, Moms dansers, Middeleeuwse straatmu zikanten en narren trekt door het park en vraagt om de gunsten van het volk. Jeanne van Midde is er met een levende poppenkast. Ook treedt de dolle Engelse groep The Ama zing Zolas op. Zij geven een magie show en spelen met parachuten en vuur. Zij transformeren zich tot reu zen, halveren lichamen en brengen aktiviteiten die de kinderen ver baasd zullen doen staan. Ze zijn in China, Hongkong, Covent Garden geweest. De Speellieden van Voorne brengen straatmuziek, een groep van vijf muzikanten die muziek en dansen uit vroeger tijden laten ho ren. Heel apart is ook een groep uit Oost-Duitsland, Rostock, „Emo tion", met improvisatie, muziek, be weging: vier musici en een namn. Ze brengen een sprookjespro gramma. Oscar Vermeulen speelt Fort LouderCQit- Y Frtmfindé Aocktorv ,r-, ncfiwiuc -vj-r - Estc Het routeschema van de E L. Aan boord van het zeilschip was ook Leusdenaar Dick Pasker. nibnek voor en door de lezers deze krant. Eenieder, die op -of rkingen heeft over artikelen Leusder Krant kan door mid- van een ingezonden brief de rige lezers hiervan op de hoog- lellen. De redactie behoudt zich recht voor brieven, zonder op- van reden, te weigeren. Reac- moeten betrekking hebben op iele artikelen uit deze krant. De oud van het geschrevene valt ten veréui (woordelijkheid van redactie. Anonieme brieven (den met geplaatst. Brieven die- i re worden gestuurd naar: iactie Leusder Krant i Gemt Jeuring tchatterweg 19 IIJT Leusden 3UW heer Zonneveld ergert zich in nemende mate aan over de g gespannen draden. 'Levens- ïaarlijk en beter dat iedereen et waar de jevaren liggen'. or Leusden fietsend is het mij Eds enkele keren overkomen, ik over het fietspad njdend, nog s tijdig kon afremmen voor een ra of plastic draad die erover s gespannen. i Hemelvaartsdag bijvoorbeeld a een tamelijk dikke oranje Stic draad over het fietspad ge- men langs de Noordennslag, üen de Middenweg en het Rei gerpad. Ik heb de draad verwij derd en meegenomen. Hierdoor wil ik aan alle ouders vra gen hun kinderen te wijzen op de grote gevaren die een dergelijke draad kan opleveren. Het zou niet de eerste keer zijn, dat iemand te gen zo'n draad rijdt en dodelijk verongelukt. Het leek mij goed dit onder ieders aandacht te brengen. H.C.J. Zonneveld Leusden Freddy Timmer junior droomt nog steeds van de Whitbread Race en zijn zeeheld Dick Pas ker. "Dick is voor mij een zeeheld waar heel Leusden trots op kan zijn." Dokter Pasker was een van de negen bemanningsleden van het zeilschip. Leusdense zeeheld keert terug. Negen maanden geleden begon de Whitbread Round The World Race on Engeland. Met negen beman ningsleden, waaronder de Leusde naar Dick Pasker en één reserve- bemanningslid. En die race om de wereld wilde ik volgen, omdat ik zelf van zeilen houd. De start en finish waren in Southhampton, in Engeland. Tijdens de laatste etappe van Flori da naar Engelandwas ik met mijn ouders op vakantie m florida, zodat ik mooi het zeilschip waar Dick Pasker mee op zeilde, kon zien in de haven van Fort Lauderdale. He laas was het schip een paar dagen voor onderhoudswerkzaamheden naar de werf toe, maar gelukkig konden wij de andere zeilschepen nog zien die mook meededen aan de grote zeilwedstrijd. Wel hebben wij nog even met Dick gepraat. Het was heel boeiend om te4 zien dat iedereen druk aan zijn boot aan het werk was om zijn schip het snelste te maken voor de race. Af gelopen zondag, 27 mei, zou de 'Equity Law' van Dick Pasker om half twee in de haven van Scheve- ningen aankomen, daarom gingen wij al vroeg naar de haven om hem welkom te heten m Nederland, er stonden veel mensen op de kade. Toen de familie Pasker ons echter zag, werden wij meege vraagd naar de officiële ontvangst in de Visafslag-hal. Alleen voor ge nodigden en de bemanning, dat vond ik een hele eer. We werden erg verwend met allerlei hapjes en drankjes. Ik heb alle handtekenin gen van de hele bemanning kun nen krijgen. Toen alles afgelopen was en Dick Paskerons vroeg of wij de boot nog wilden zioen in de haven, was dat het hoogtepunt van de dag voor mij. Ik mocht alles zien en Dick legde alles uit aan boord; over het kompas, de besturing en alles wat met zeilen te maken heeft. Voordat wij Dick 's avonds naar huis brachten, mocht ik nog even het grote roer vasthouden. Ik voel de me echt de nieuwe kapitein van de E L. Toen ik 's avonds in mijn bed lag, droomde ik na van de Whitbread Race en dacht met trots aan mijn dappere zeeheld Dick Pasker, waar héél Leusden trots op kan zijn. Freddy Timmer Leusden AMERSFOORT - Wanneer de 72-jarige Joodse ex-onderwijze- res Daisy (Jessica Tandy) op de een of andere manier haar gloednieuwe Packard bovenop de garage van de buren laat be landen, weet haar 40-jarige zoon Boelie (Dan Aykroyd) hoe laat het is. Om haar tegen zichzelf te beschermen neemt hij Hoke Col- burn (Morgan Freeman), zwart, recht-door-zee en met een sterk gevoel voor eigenwaarde, in dienst om haar als chauffeur rond te rijden. Maar de eigenwijze Daisy wil Boottocht Zonnebloem LEUSDEN/ACHTERVELD - In onderlinge samenwerking wordt op maandag 11 juni weer de jaar lijkse dagboottocht voor ouderen en gehandicapten georganiseerd. Zowel van Achterveld als van Leusden zullen 60 gasten mee gaan. Zij zullen per bus en perso nenauto's naar Rhenen worden gebracht, waar ze aan boord van de 'Maasvallei' gaan. Even na half tien vertrek richting Arnhem- koste wat het kost haar zelfstandig heid behouden en moet niks heb ben van de behulpzame Hoke. Ze moet echter toegeven dat het wel heel handig is om gebracht en ge haald te worden in plaats van wachten op taxi's en bussen. En dus zwicht ze met moeite. Toch blijft ze op gespannen voet met Hoke staan. Ómdat hij in dienst is van haar zoon kan ze hem ook niet ontslaan. In een poging om van hem af te komen controleert ze zelfs de voorraadkasten in de hoop hem te betrappen op stelen. Maar Doesburg en 's middags om 4 uur weer terug in Rhenen. Aan boord zal koffie of thee klaar staan, het bekende drankje en hapje en rond het middaguur een luxe broodmaaltijd. Hierna even een kleine pauze om daarna aan een bingo te beginnen. De kosten zijn 30,- per persoon. Aanmeldin gen bij mw. Visser op do. 30 mei tussen 9.00-9.30 in 't Hamersveld of op vr. 31 tussen 14.00-14.30 u. in de Wol of uiterlijk 31 mei op onder staande adressen: mw M. Visser, Toermalijn 11tel. 946744 of mw. B. Mentink, Croessrak 9, tel. 948088. Het bestuur. het levert niks op: Hoke is gewoon een man waar niks kwaads bij zit. De jaren gaan voorbij en alhoe wel Daisy Hoke langzamerhand toch steeds sympathieker begint te vinden, blijft ze zich gereserveerd opstellen. Als de jaren '60 zich aandienen blijkt de inmiddels behoorlijk oud geworden Daisy de veranderingen met meer te kunnen bijbenen. Ze is geschokt door een bomaanslag op haar liberale synagoge en door de pestenj waar agenten haar en Hoke aan blootstellen. Het lijkt alsof Jo- FILMAGENDA AMERSFOORT GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 LOOK WHO'S TALKING vr. t/m do. 13.45-18.45-21.30 uur. ma. ook 16.30 uur. SHE DEVIL vr. za zo ma. woe. do. 13.30-18.45- 21.15 uur. zo. en ma. ook 16.15 uur. INTERNAL AFFAIRS vr. t/m do. 13.45-19.00-21.30 uur zo. en ma. ook 16.00 uur den en „Zwarten" nu in hetzelfde schuitje zitten. Het bevalt haar alle maal niks. Op een ochtend in 1970 treft de inmiddels bejaarde Hoke Daisy aan in een toestand van grote ver warring. Ze verbeeldt zich dat ze weer onderwijzeres is. In deze toe stand geeft ze tenslotte, na 22 jaar, toe dat Hoke haar beste vriend is; en dat blijkt nog sterke wanneer Hoke haar vol tederheid helpt met eten tijdens het Thanksgiving-di- ner in haar laatste verblijfplaats, een verzorgingstehuis. SHIRLEY VALENTINE vr. t/m do. 13.45-19.00 uur. zo. en ma ook 16.15 uur. THE WAR OF THE ROSES vr. t/m do. 21.30 uur. ROMEO vr. t/m do. 14.00-19.15-21.45 uur. zo. en ma. ook 16.30 uur. TANGO CASH vr. t/m do. 18.45-21.30. vr. di. en do. ook 13.45 uur. OLIVER CO. za. zo. ma. wo. 14.00 uur. zo. en ma. ook 16.15 uur THE BEAR di. 13.30-18.45-21.15 uur. Naam: John Bernard Beroep: 'Weerman' bij RTL/Veronique Favoriete plek: „Het hockeycomplex op het Valleipark" „Ik ben nu zover dat ik niet meer uit Leusden weg zou willen. Ik ben hier echt geworteld. Roots in Leusden', zou je kunnen zeggen, als een variant op het programma over Rotterdam, dat onlangs op de televisie te zien was. Met Rotterdam voel ik me ook nog altijd zeer verwant. Ik kom daar vandaan. Ik heb dat bijvoorbeeld gemerkt tijdens de herdenking van het bombardement. Ik heb dat zelf meegemaakt. We hebben daarvoor moeten vluchten. Hoewel ik daar geen trauma 's aan heb overgehouden, emotioneert het me nog altijd wel. Maar hier in Leusden voel ik me nu ook echt thuis. Ik heb lange tijd getwijfeld of ik met iets dichter bij m'n werk zou moeten wonen, maar dat ben ik nu kwijt. Ik wil hier gewoon met meer weg. „Hef sportpark aan de Valleilaan neemt een hele bijzondere plaats in mijn Leusdense periode in. Ik heb daar een speciale binding mee. Ik ben één van de oprichters van de hockeyclub, die hier z'n thuis heeft. Toen we hier kwamen wonen, wilde ik eigenlijk bij 'Amersfoort' gaan spelen. Ik kende die vereniging uit de tijd dat ik in dienst op Soesterberg gelegerd was. Maar op de één of andere manier leek het me daar niet zo gezellig meer. Daar kwam bij dat ik jonge kinderen had en er eigenlijk met aan moest denken dat ze op de fiets dat hele eind naar Amersfoort zouden moeten. We hadden het geluk dat Nederland in 1973 in eigen land wereldkampioen werd en toen bleek er latente belangstelling te bestaan voor een Leusdense club. Via een oproep in de lokale pers en een huis-aan-huis actie hadden we binnen een week honderd leden of zoiets." „We zijn toen begonnen tegenover De Hakhorst, waar nu het cafetaria van Jacco is. Dat was toen weiland; ik heb er zelf nog koeien zien staan. Later verhuisden we naar een oud maïsveld aan de Middenweg. Ik ben zelf nog meegeweest om te kijken waar we defimtief terecht zouden kunnen. Het vzlleikanaal werd het definitieve eindstation. En ik vind het een verdomd mooi plekje. Je zit hier natuurlijk •deaal, in de overgangszone van bebouwing naar het buitengebied. Midden in het karakteristieke Valleilandschap en tegen de Liniedijk, die op sommige plaatsen nog zeer de moeite waard is. •Als oprichter van een vereniging ben je natuurhjk dag en nacht met je club bezig. En nog steeds kom ik her praktisch elk weekemde. Ik heb tot dit seizoen zelf nog gespeeld en ik fluit wedstrijden. En verder ik hier als toeschouwer." „Ik ben gek op sport, altijd geweest. Ik zit natuurlijk ook niet voor niets in het bestuur van de Sportstichting. Ik ben ook best trots op Leusden. We hebben hier voor een gemeente van onze omvang fantastische accommodaties. Het is hier goed geregeld."

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7