I Opnieuw groot succes voor elfde Leos internationaal jeugdvolleybaltoernooi portdag tnische groepen leusderk |e gastvrijheid van de Leusdenaren ook dit jaar weer erg groot Gasten bridge bij de BC'80 Meisjes onder elkaar: ,,komop, jongens; nog even, jongens" Iets warmer Nieuws uit de verenigingen Ronde van Leusden plaatselijk nieuws WOENSDAG 30 MEI 1990 mee wij die ieder jaar weer bijeen krijgen"). REGELS De volleybalsport is aan strenge regels gebonden en is misschien daardoor wel zo fijn om naar te kijken. Er heerst duidelijkheid tij dens het het spelen. Het warmlopen gaat toch wel vrij chaotisch, omdat het moet gebeu ren op het kleine speelveld. Dan zie je dus een achtal spelers hele kleine en korte rondjes lopen. Het oprekken van de spieren gebeurt meestal tegen een muur. Vijf jon gens staan met twee handen tegen een muur en lijken hem om te wil len duwen. De strenge regels zijn er al bij het inspelen. De scheidrechters geven aan wat er moet gebeuren en hoe lang. Het eerste balcontact bestaat voor de spelers meestal uit het overgooien van de bal. Daarna wordt de bal getest. Dit gebeurt door de bal zo krachtig mogelijk op de grond te smijten, zodat hij recht omhoog stuitert. Daarna wordt de bal bovenhands overgespeeld, af gewisseld met een smash voor het oefenen van het verdedigen. Ie dere ploeg doet deze oefeningen aan him kant van het net. De scheidsrechters geven aan dat de teams kunnen beginnen met het oefenen van de set-ups en de daaruitvolgende smashes. Ten slotte mogen alle spelers nog even de opslag oefenen. HANDJEKLAP Bij het begin van de wedstrijd staan de spelers m een rij opge steld op de servicelijn. Op het fluit signaal van de scheidsrechter mo gen de spelers het speelveld betre den. Dat gaat veelal gepaard met het eikaars handen klappen, on derhands of bovenhands, en het uiten van bemoedigende kreten. De kreten en handjeklap komen ook terug tijdens de wedstrijd. Bij een goede smash, waardoor een punt wordt gescoord of de service wordt teruggehaald, wordt er veel tegen de handen getikt. Het zijn voor de volleybalsport bekende gebaren en maken onderdeel uit van het spel. Het is het oppeppen van elkaar tijdens het spel. De lore- ten 'jahoppaaaaaa' en 'hossaaaaa' zijn dan ook heel bekend. Daarbij worden de handen als een kluitje bijeen gebracht. Het doet mij altijd denken aan 'olleke-bolleke...', waar aan het eind van de rebus de berg vuisten in elkaar stort. De nieuwste toepassing van een kratje bier werd tijdens het toer nooi gedemonstreerd De draag bare gele krat, waar twaalf flesjes in kunnen, werd gebruikt om er twaalf bidons met water in te ver voeren. Misschien kunnen ze de volgende keer een een grijs kratje nemen, want daar zit geen cad mium in. De meisjes vam Leos in actie. Zij behaalden een tweede plaats in het Moving Sound Toernooi. AMERSFOORT - In de ge- Knte Amersfoort vindt op ündag 4 juni a.s. (2e pinkster- J) een sportontmoeting plaats fei etnische groeperingen uit provincie Utrecht op sport- fk Zielhorst. De organisatie van dit jaarlijks Rgkerend evenement is in tden van de ASLOS, de SWEG, KT WBV, Swagtam, de KNVB het Provinciaal Steunpunt •it Utrecht (PSSU). 5 hoofdmoot vormt het voetbal pool, waaraan 24 teams deelne- «i Naast voetbal staan volleybal tafeltennis op het programma, wr de kinderen zijn er spel- en ürtactiviteiten opgezet. Ook zijn demonstraties karate en zelfver ering. Eenieder is welkom van- ll uur, de officiële opening zal flrden verricht door bokser Ar- c'd Vanderleyde (om 10.15 uur) De aktiviteiten bestaan uit vier Oerdelen: Een voetbaltoernooi voor man- ïl waaraan 32 teams kunnen ^oen; het inschrijfgeld be- fcgt 100,- per team. viertal nevenaktiviteiten w niet-voetballers en voetbal- pdie na de poulewedstnjden zijn gespeeld, t.w. de coopertest, ta- kwus, volleybal en een presta- *^op (alles gratis). 5Pel- en sportaktiviteiten voor ^deren onder deskundige lei- AUe kinderen kunnen gratis ^doen aan een spelenkermis o.a. een luchtmatras, bal- en ^afettespelen. - Een culturele manifestatie met optredens van zang- en dansgroe pen (amateurgroepen uit de pro vincie Utrecht kunnen zich hier voor aanmelden). Verder is het mogebjk een kraampje te huren van waaruit men exclusieve hapjes en drankjes van de eigen cultuur kan verkopen (huurprijs van een kraam bedraagt 150,-). De koppeling sporttoer nooi/culturele manifestatie is ge maakt om van de dag een familie gebeuren te maken, waarin zowel een sportieve als culturele uitwis seling plaatsvindt. LEUSDEN - Tijdens de zomer maanden organiseert BC'80 het zogenaamde Gastenbrid ge, waarbij iedereen die graag bridge speelt, wordt uitgenodigd op maandag avond naar de BC'80 speel avond te komen in zaal Groot Krakhorst. De aanvang is 20.00 uur en het inleggeld be- draag vijf gulden per paar. Het zomer evenement start op maandag 11 juni. door Jan Verst eegt 'Het is een wenk, reeds lang verjaard, het vriest even vaak in mei als het vriest in maart', zegt de volksweerkunde. Dit jaar ging het gezegde voor maart niet op, maar voor mei zeker wel. Dinsdagochtend wees de thermometer op de Veluwe lage waarden aan. Vanuit Bameveld werd op 1.50 cm hoogte -1.1 graden gemeld. Aan de grond werd het nog kouder. In het weekeinde was al de nodige schade aan gericht aan de aardappel planten, vooral in Drente. Hoewel onze barometer de laatste dagen een hoge stand aangaf, bleek maar weer eens overduidelijk dat dit geen garantie biedt voor stralend zomerweer. Gerui me tijd werden we geteisterd door wolkenvelden, die de zon van tijd tot tijd schuil deed gaan. De oorzaak van deze pla gerij was de positie van het bepalende hogedrukgebied. Het lag al geruime tijd voor anker boven het westelijk deel van de Noordzee. De stroming was bij ons daar door noordwest tot noord en die richting is in deze tijd van het jaar niet gunstig voor vakantiegangers, die lekker willen luieren in een tuin stoel. Voor wandelingen en fietstochten was het weer echter een stuk beter. De temperatuur bleef aam de magere kant. Begin deze week wees de thermometer in een groot deel van ons land geen hogere waarden aan dan 15 graden en dat is duidelijk beneden de maat. Normaal moet de gemiddel de maximumtemperatuur nu ongeveer 19 graden aanwij zen. In de noordelijke helft van Nederland vielen zelfs enkele lichte buitjes. De aan gevoerde lucht volgde een lang traject over de Noord zee naar het zuiden. Er kon zodoende veel waterdamp worden opgenomen. Door de vrij koude bovenlucht con denseerde die snel, zodat op uitgebreide schaal wolken ontstonden. De komende dagen gaat het eerder genoemde hoge drukgebied geleidelijk wat aan de wandel in de richting van Midden Europa. Een oceaanfront, gekoppeld aan een depressie nabij IJsland trok naar het vasteland. De snelheid ging er dinsdag een beetje uit en mede daardoor ook de aktiviteit. Het zag er dan ook naar uit dat het front geleidelijk zou gaan oplos sen, waardoor de regenkan sen in onze regio vrij klein blijven. Wel kan er gisteren een lokale bui zijn gevallen. Op wat langere termijn verandert er niet bijster veel. De blokkade op de Oceaan blijft in takt, zodat de aanloop naar de Pinksterdagen rede lijk bruikbaar weer zal ople veren. Wel kan tegen het weekeinde een regen of on weersbui ontstaan. De ther mometer kan langzaam met ruim 20 graden wat beter in vorm komen. De kans op nachtvorst is na vandaag erg klein. Het is al geruime tijd erg droog. Sedert 14 mei is er nauwelijks meer enige neer slag van betekenis gevallen. De meimaand zal landelijk gezien dan ook wel droog de geschiedenis ingaan. In Leusden is ruim 30 nun regen in de meter beland. Normaal moet de bloeimaand onge veer 50 mm opleveren. Door de lage temperaturen van van de laatste tien dagen zal mei thermisch geen ere plaats kunnen veroveren. Een plaats bij de eerste tien lijkt haalbaar. Oud papier DWS LEUSDEN - Op het Groot Achte- veldplein staat op zaterdag 2 juni een container voor de inzameling van oud papier. De opbrengst is voor muziekvereniging DWS. In woners van Stoutenburg kunnen hun oud paier brengen bij W. Wouters, Hessenweg 95 in Stouten burg Mensen die met zelf het pa pier kunnen brengen, kunnen bel len naar E. Tolboom voor vrijdag 19.00 uur. Het papier zal dan wor den opgehaald Beestenboel op de Hamershof LEUSDEN - Het is m winkelcentrum De hamershof op zaterdag 2 juni Pinksterdierendag. Vanaf 11.00 uur staan er op 't Erf kramen van die rentuin Amersfoort, het Wereldna- tuurfonds, Greenpeace, het Amersfoortse dierenasiel en van diverse dierenspecialisten. Boven dien zal dierenarts Feld tussen 11.00 uur en 12.00 uur en tussen 13.00 uur en 15.00 uur huisdieren keuren. Verder zorgt slager Scha kel dat er een schaap, lammetjes en een kalf rondlopen en er zijn 4 pony's van manege Den Treek. Ook speelt er een dixielandorkest. LEUSDEN - De 14e ronde van Leus den wordt woensdag 13 juni verre den. Het parcours is als vanouds op de Hamersveldseweg. Liefhebbers en veteranen kunnen om 18.30 uur starten om 50 km te rijden. De wed strijd voor amateurs (80 kilometer) begint om 19.45 uur. Ballonfiësta LEUSDEN/BARNEVELD - Het acht ste Internationale Ballonfiësta Bar- neveld wordt 5 tot en met 7 juli gehouden. Er zullen bijzondere heteluchtballons te zien zijn zoals een Donald Duck en een Harley Davidson. De Stichtmg Ballonsport heeft vijfentwintig ballonpiloten uit genodigd. Ze komen niet alleen vanuit ons eigen land naar Bame veld, maar ook vanuit Verenigde Staten en uit Europa. Naast de ballonopstijgingen zijn er attrakties als radiobestuurbare model-heteluchtballons, parachu tistenteams en een kinderballon- wedstrijd. De Ballonfiësta wordt gehouden op de 'Koeweide' m het Schaffelaarsebos te Bameveld. Het programma begint om 19.00 uur. De ballons stijgen waarschijlijk op tussen 19.30 en 20.30 uur. Toe gangsprijzen: volwassenen 2.50, kinderen ƒ1,- Pinksterdienst LEUSDEN - De Raad van Kerken Leusden organiseert voor zondag 3 juni een gezamelijke openlucht- dienst van de Leusdense kerken. Aan de pinksterdienst werken ver schillende koren mee. De dienst wordt gehouden bij het Diensten centrum, Burgemeester de Beau- fortweg 18. Aanvang 10.30 uur. Postzegelbeurs LEUSDEN - De Woudenbergse postzegelvereniging 'Onder de loep' organiseert voor maandag 25 juru een postzegelbeurs m De Til, Hamersveldseweg 30. de bijeen- 11 USDEN - Het elfde internationale jeugd Volleybal Toernooi, n ter bekend als het Leos Moving Sound Toernooi, werd afge- J pen vrijdag en zaterdag opnieuw een groot succes. Waarbij del dat de publieke belangstelling toch tegenviel. Bij de ^ewedstrijden was het spel op tweede rij van de tribune ms moeilijk te zien. Tien jongens- en tien meisjesteams bestreden elkaar twee gen om de felbegeerde wisselbeker. Bij de meisjes was rero OS de sterkste; de ploeg uit Sneek versloeg in de finale f ios. Bij de jongens werd Ichtus eerste, die in de finale Nor- p ^Orion versloeg. De jongens van Leos kwamen niet verder e n een tiende plaats. De inbreng van de gasten uit Frankrijk q minimaal. De beide teams van Stade Frangais Paris eindig- i* m op een teleurstellende negende plek. kens vrij zijn. Diezelfde avond was er in de Korfzaal een gezellige dis co. In die zaal bestond, gedurende het toernooi, ook de mogelijkheid om volleybalwedstrijden op video te bekijken. ACHTERGROND Een zo'n groots opgezet en lan delijk bekend toernooi als het 'Mo ving Sound Toernooi' wordt veelal mogelijk gemaakt door de mensen op de achtergrond. Een mooi voor beeld daarvan kwam duidelijk naar voren tijdens de prijsuitrei king. Terwijl voorzitter Van de Ven de winnaars feliciteerde, waren op de achtergrond Ank Kuh en Cees van der Jagt de rest van het ge bruikte materiaal in de zaal aan het opruimen. Beide mensen waren tij dens het toernooi respectievelijk als wedstrijdleider en als hoofd- scheidsrechter werkzaam. Voorzitter Van de Ven zei in zijn dankwoord dan ook terecht, toen hij twee namen had genoemd, dat hij verder geen namen zou noemen omdat hij het gevaar zou kunnen lopen dat hij mensen zou vergeten. Hij dankte de wedstrijdleiding, de scheidsrechters („ik weet zeker dat ze fair, sportief en streng heb ben gefloten") en de niet aanwezi ge gastouders („het gemak waar- inzet en op hoog niveau volleybal veld en tegen de tegenstander. Kortom de persoonlijke presenta tie van een team." Het team dat zich het beste pre senteerde was de winnaar van het meisjestoemooi Avero Olympus uit Sneek. Volgens de gezamelijk scheidsrechters, 19 in totaal over de twee toernooidagen, kwam deze ploeg het beste over. De belo ning was een sporttas. Er waren toch ook teams die vooral met de kledij eruge moeite hadden. Zo hadden de meisjes van Martinus uit Amstelveen met veel moeite voor de zes spelers twee blauwe en vier rode shirts bij elkaar kunnen vin den. De jongens van de Amstelve- ners werkten het toernooi af zon der coach, maar behaalden daar mee toch nog een keurige derde plaats. Er werden ook nog enkele indi viduele spelers in het zonnetje ge zet. Erna Boonzaaijer werd door de gezamelijk coaches, voor de twee de keer, als beste spelverdeler bij het meisjestoemooi gekozen. Als beste aanvalster kwam Judith La- zonder uit de bus; zij speelt bij Stam/Sovoco uit Soest. Bij jongens waren twee spelers van kampioen Ichtus de gelukkigen. G. Dikken werd als beste aanvaller gekozen en zijn teamgenoot M. Fhij was als zijn aangever de beste spelverde ler. gespeeld. OP Z'N FRANS Voor de Fransen werd het toer nooi een teleurstelling. Ondanks veel enthousiasme konden zij de hoge verwachtingen niet waarma ken. Zij hadden nogal wat moeite met het fluiten van de Nederlandse scheidsrechters, die de Fransen regelmatig betrapte op technische fouten. De fouten werden met altijd begrepen. Een scheidsrechter: „Ze speelden ook wat rommelig en wa ren het niet altijd eens met mijn beslissingen. Maar op dit niveau moet je voor iedereen gelijk fluiten en misschien was het toernooi voor hen toch iets te hoog gegrepen." De Franse jongens en meisjes hadden hun tenten opgezet m de boomgaard van groenteboer Roest aan de Lapeerseweg. De overige ploegen, die van ver kwamen, wa ren ondergebracht bij gastgezin nen. Ook dit jaar was het vinden van gezinnen weer geen enkel pro bleem. Zaterdagmiddag was er voor al deze memsen, zo'n tweehonderd eters in de Korfzaal van de Korf, een maaltijd bereidt. De koks van het St. Elizabeth Ziekenhuis in Amersfoort hadden het warme eten klaargemaakt. Dat kon omdat m het ziekenhuis 's middags warm wordt gegeten en 's avonds de keu- rens van Leos staan hier nog riant voor 10-3), maar zij eindigden toch troosteloos op een negende plaats. Het toernooi was bestemd voor jlers en speelsters met een leef- sgrens van 19 jaar. Per team >chten twee dispensatiespelers tedoen, waarvoor een leeftijds ei van 21 jaar gold. Aan het ;nooi deden een twintigtal mee, die allemaal op een og niveau spelen. )e scheidende voorzitter Willem de Ven zei in zijn praatje bij de •suitreikmg dan ook, dat Leos en moeite had om het toernooi uld te krijgen. „Dat komt door reputatie van het toernooi. Het riet een beetje pedant, maar we dden een redelijke wachtlijst. De :esten teams waren al vroegtij- bekend; een enkel team moest gens omstandigheden afzeg- t, maar kon dan ook zo worden ryangen." lij wijdde ook nog emge woor- aan de toekomst van het Ne- rlandse volleybal. Volgens hem 3i het goed met het volleybal en uitgroeien naar misschien wel meest populaire sport. „Het gaat ed met het Nederlandse volley mede dankzij de het Neder- As team. En als je ook ziet wat or potentieel er op dit toernooi rdloopt, dan geldt hier ook nog steeds het gezegde: 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. We zijn blij dat we hier in Leusden daar een steentje aan kunnen bijdragen." SPONSORS Het wordt in de sport ook steeds moeilijker om een toernooi op te zetten zonder de hulp van spon sors. Leos mag zich gelukkig prij zen dat het in de grootste gloeilam penfabriek in het zuiden des lands een gulle sponsor heeft. Of de af gelopen ontwikkeling bij Philips, een sterke winstdaling en ontslag voor de 'verantwoordelijke' direc teur, van invloed zal zijn op de sponsering van komende teornooi- en, is niet duidelijk. „Zonder sponsors doe je tegen woordig mets meer. Voor alle spe lers hebben we een t-shirt, die aan geboden wordt door onze suike room uit Eindhoven." Volgens Van de Ven zijn we op weg naar een professioneel tijdperk en gaat het vooral om 'een stukje presentatie' en 'een stukje persoonlijkheid'. „Het is dan ook belangrijk hoe de volleybalsport zich naar buiten laat zien. Daarom hebben we ook Twee dagen lang werd er met veel een prijs voor het team dat zich het best presenteert. Daarbij wordt ge keken naar de sportiviteit, organi satie, presentatie en gedrag in 't

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9