Het is noodzakelijk plannen op elkaar af te stemmen' ——oud Sfe )Rjai_ Ouderen zijn steeds meer op elkaar aangewezen Feestelijke vergadering PCOB Lekker puzzelen Vooruitzichten zijn uitstekend lei Zaalvoetbal voor wijken Nieuwe voorzitter Kamer van Koophandel Jac. Heiligers DONDERDAG 7 JUNI 1990 „Velen weten eigenlijk nog altijd niet wat er allemaal aan kennis bij de Kamer voorhanden is." Dat zegt de heer Jac. Heilijgers, die op 17 mei de voorzittershamer van de Kamer van Koophandel voor Eemland heeft overgenomen van de heer Chr. Karelse en hij voegt eraan toe: „Kennelijk is er nog altijd een drempel en we zullen in de komende jaren moeten pogen de baliefunkties nog opener en beter toegankelijk te maken, moe ten laten zien wat we als produkt aan de achterban leveren en kunnen leveren." Met name bij het midden- en kleinbedrijf is het gaan naar de Kamer van Koophandel vaak nog beperkt tot het strikt noodzakelijke, terwijl men - al was het alleen maar voor verwijzing - veel meer gebruik zou kunnen maken van de dienstverlening en de aanwezige kennis. „Op het ogenblik staat landelijk stevig ter discussie wat de vorm en inhoud gaat worden van het onder nemershuis, de clubkring van acti viteiten en diensten rond en in het Kamergebouw. Ik denk dat de Ka mers door die vorm van clustering een versterkte positie kunnen gaan innemen, in het belang overigens van hun achterban". Het is niet te verwachten, dat met de komst van een meuwe voorzitter de lijn die de KvK voor Eemland in de achterlig gende jaren heeft uitgezet, zal wor den gewijzigd, mede omdat die lijn door het bestuur, waarvan de heer Heilijgers al geruime tijd deel uit maakte, is vastgesteld. „Het kan anderzijds zijn, dat omstandighe den van buitenaf in de komende tijd aanleiding zouden zijn om mis schien hier en daar nog eens wat nuances aan te brengen. Die zullen echter eerder door de buitenwe reld dan vanuit de interne situatie aangegeven worden." EEMLAND: ECNOMISCHE SAMENHANG Daarmee komt het gesprek op de economische ontwikkelingen, vooral in Oost-Europa. Die ontwik kelingen zouden kunnen gaan in de richting van die in de vijftiger en zestiger jaren, weieens een veran dering in de tot voor kort en in bijvoorbeeld de vierde nota ruim telijke ordening tot uiting komende gedachte ontwikkeling in zuidelij ke richting, kunnen brengen. „We moeten enerzijds uitkijken dat Ne derland met in een soort Fnes- land-positie komt te liggen ten op zichte van Europa, maar er ander zijds rekening mee houden, dat wat Oost Europa betreft het perspectief een beduidend andere is, dat wel licht daar - en dan gerekend over een periode van bijv. tien jaar - een gigantisch volume aan de orde zal komen." Eemland ligt ten oosten van meerdere van de Oosteurope- se landen gunstig, hoewel die lig ging met moet worden overschat. „Mijn voorkeur heeft de laatste ja ren al wat zwaarder het accent ge legd naar Eemland en dat wil ik extra benaderen. Ik vind dat het om een reeks van redenen buitenge woon belangrijk is - wetende dat je zorgvuldig met de ruimte en de economische functies zult moeten omgaan - om in de komende jaren tot een veel intensievere afstem ming te komen. Gelukkig ls daar langzamerhand al een wat bredere basis voor gelegd en begint men daar politiek en bestuurlijk ook meer van overtuigd te raken, maar dat wil nog niet zeggen, dat men er ook operationeel invulling aan zal geven. Daar ligt nog een heleboel werk te doen." De economische samenhang van Eemland - en daar bij dient het aangrenzende deel van de Veluwe met vergeten te worden, hoeveel bedrijven hebben zich niet in Nijkerk en Barneveld gevestigd? - zal uit een eenduidig beleid en een eenduidige visie naar het provinciaal bestuur en de rijksoverheid moeten blijken. „Ik hoop dat de nieuwe wethouders zich zullen realiseren welke belan gen er op het spel staan, dat het noodzakelijk is de plannen op el kaar af te stemmen. Daar hangt mede een stuk dynamiek van de regie van af en daar hoop ik wat versterkt vorm en inhoud aan te kunnen geven." BUITENLANDSE BEDRIJVEN In dat opzicht moet men zich de les, die Amersfoort in de zestiger en zeventiger jaren - toen alle dy namiek eruit was, wat een stuk ver arming van de stad gegeven heeft - gekregen heeft en die nog steeds doorwerkt, aantrekken. „De in breng van mensen, die in de recent gevestigde bedrijven, die naar de soort van activiteiten, die ze heb ben prima aanvullend m het totaal pakket van de stad passen, kan verfrissing en vernieuwing beteke nen. Zij moeten ook een maat schappelijke rol in de Amersfoort- se gemeenschap gaan vervullen. Wij en zij hebben daar belang bij en het zou een buitengewoon slechte zaak zijn als dat niet ge beurde. Hun affiniteit met Amers foort kan de sfeer in de stad niet alleen behouden, maar ook bevor deren." Tijdens de bijzondere Ka merzitting ter gelegenheid van de voorzitterswijziging zei commissa ris der koningin dhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland o.m. dat de provincie Utrecht open blijft voor de vestiging van bedrijven van el ders, terwijl de Utrechtse Kamers van Koophandel vinden, dat te veel buitenlandse ondernemingen naar binnen worden gehaald. De heer Heilijgers over die problematiek: „Heel duidelijk is dat nooit meer moet gebeuren wat er met name in de zestiger jaren geweest is, na melijk dat het eigen bedrijfsleven geen enkele mogelijkheid meer had om te kunnen uitbreiden. Ons bednjf heeft dat zelf ervaren en is met z'n werfactiviteiten uiteindelijk ook naar Barneveld verdwenen. Wat ik er zelf niet aan gedaan heb om alsjeblieft aan de Nijverheids- weg een stukje grond aan de over zijde van ons complex te krijgen, zodat we daar in ieder geval een stukje uitbreiding konden vinden. Maar dat was onmogelijk. Dat mag nooit meer gebeuren. Het is desa streus en heeft een ongelooflijk na-ijlingseffect. Daartegen zal ik me ook heel sterk verzetten. Daar naast vind ik dat je voor een gezon de bedrijfsstructuur - we komen in een steeds sterker internationaal netwerk te functioneren - er groot belang bij hebt om te zorgen, dat onze dynamiek mede bepaald en ingevuld wordt door, waar dat mo gelijk is, ook interessante interna tionale bedrijven. Dat moet je heel Jac. Heiligers, de nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel. voorzichtig en selectief doen. Maar ik vind wel dat we moeten blijven kijken naar - misschien in een aan tal situaties ook wel bewust moeten werven - bedrijven, die onze be drijfsstructuur kunnen versterken, waarbij we ons moeten realiseren, dat er nog altijd sprake is van een behoorlijke werkloosheid. De dy namiek van het bestaande be drijfsleven is niet helemaal in staat geweest die op te vangen. Wat echter nooit meer mag ge beuren is het afknellen van het be drijfsleven, zoals dat in de zeventi ger jaren is gebeurd. Dat betekent dat het bestaande bedrijfsleven zijn potenties en kwaliteiten hier in de regio moet kunnen blijven uitnut- ten. Daarnaast zullen we bewust open moeten blijven staan voor vestiging van internationaal opere rende bedrijven. Daarbij moet ze ker niet alleen aan bedrijven in de dienstverlenende sector gedacht worden, maar ook aan die met be paalde hoogwaardige productiear- beid, omdat daarmee een stuk werkgelegenheid kan worden ge creëerd voor het arbeidspoten tieel, dat op dat moment aanwezig is." HET CENTRUMPLAN De heer Heilijgers is directeur van Amershold BV, die zich bezig houdt met het ontwikkelen en bou wen van vastgoed, het beheren en beleggen daarvan, ook eigenaar is van de Nederlandse Hotel Maat schappij, die zes hotels e.d. bezit, o.a. het Berghotel en de Eenhoorn. Als het Amersfoortse Centrumplan ter sprake komt zegt hij: „In het begin van de planvorming heb ik een hele intensieve betrokkenheid bij de OCA (Ontwikkelingsmaat schappij Centrumplan Amersfoort) gehad. Vorig jaar zomer heb ik - voorzitter van de KvK wordend - gezegd er geen enkele directe re latie meer mee te willen hebben. Eén van onze bedrijven is er part ner en aandeelhouder in, maar de directie opereert zelfstandig. Ik krijg geen stuk en ik wil geen stuk hebben ook, wil van een afstand en objectief, weliswaar vanuit een stuk achtergrondkennis, trachten de visie en de toetsmg, zoals die ook in de traditionele rol bij de KvK behoort te liggen, op een behoorlij ke manier invullen. Die afstand wil ik behouden en dat wil ik niet al leen, maar die zal ik behouden ook." Met die restrictie wil de KvK voorzitter toch wel iets over het Centrumplan zeggen. Hij ziet het als het formuleren van een planont wikkeling over een lange periode, als een integraal plan, dat voor komt, dat er ad hoe beslissingen worden genomen. „Datgene dat in de achterliggende jaren een volu me rond en in het gebied toege voegd is en ook in de periferie er omheen, wijkt helemaal niet af van het voluwe, dat in de komende ja ren in het centraal stedelijk gebied gepland is." Het mag dan een gi gantisch plan genoemd worden en dat is waar, maar het heeft een looptijd van zeg maar rustig, 15 jaar. „Dat het totale plan in discussie is gebracht, waardoor de gelden en de volumes, die ermee gemoeid zijn, zo bedreigend overkomen, dat iedereen zich er een ongeluk van schrikt, is een gevolg van het feit, dat de beleidsmakers proberea een hele lange periode vooruit t( denken." Als voordeel van de integrale planaanpak noemt de heer Hei]^ gers dat daarmede de econorni- sche onderlegger beter kan wor den gemaakt. „Dat wil niet zegge^ dat daarmee alle zekerheden kun' nen worden ingebouwd, want er zijn altijd nog ontwikkelingen in de markt, maar dan niet de markt sec van een plekje, maar landelijk ge- zien, die de voortgang kunnen beïnvloeden. Wanneer dat zou ge. beuren betekent het dat geen ad hoe projectontwikkeling wordt ge. pleegd, waarbij de projectontwik, keiaar een dictaat kan opleggen, omdat hij er op dat moment anders financieel niet kan uitkomen. Die economische factoren zijn nu voor een groot deel van tevoren be paald, wat met wil zeggen tot op de letter en ook met tot achter de kom ma, maar wel zodanig, dat een heel behoorlijk kader is vastgelegd." De Kamer van Koophandel voor Eemland gaat de negentiger jaren onder een meuwe voorzitter in, een voorzitter, die een echte keietrek ker is, affiniteit met de stad heeft, maar ook met Eemland, dat als re gio op eigen kracht voor belangrq- ke opgaven staat. Henk Poob LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sport Deelname houdt voor ha derde achtereenvolgende jaar e wijkenzaalvoetbaltoernooi voer jongens en meisjes van 10 tot e met 14 jaar. Het toernooi zal plaats vinden op vnjdag 8 juni m sportzaj Groenhouten (De Meent). De kosten bedragen vijftien gul den per team. Voor het opgeva van het voetbalteam kan men te recht op het gemeentehuis bij d afdeling sportzaken (kamer 130j tel. 961691. Opgave en betalin moet voor woensdag 6 juni binnes zijn. Vrouwenoverschot en aftakeling LEUSDEN - Als men moet praten of schrijven over de positieve kanten van het ou der worden dan zijn er ken nelijk veel mensen die bij „ouder-worden" het eerst aan iets negatiefs denken. Dat benadrukken van het po sitieve heeft vaak een bij smaak. Professor Michels stelt: „Het oud worden is niet zo somber als sommigen het voorstellen. Ik vind dat het reuze meevalt." De positieve kanten kunnen echter alleen beleefd worden wanneer de ouderen zelf zich realiseren dat er uiterst belangrijke veranderingen in de maat schappij hebben plaats ge vonden en nog plaats vinden, zoals o.a. een gezinsverdun ning en een vrouwenover schot. Michels: „Vroeger leefden we als ouderen altijd van en op onze kinderen; dat is langza merhand afgelopen. Het lijkt nu meer dat de kinderen op ons leven." Wat zien we name lijk? Dat er een grote gezins verdunning heeft plaats ge vonden. Het aantal kinderen neemt geweldig af en daar naast zijn er veel meer echtpa ren zonder kinderen. Van de 35-jange vrouwen m Neder land heeft éénderde geen kin deren, terwijl in 1970 slechts 9 procent van deze vrouwen zonder kinderen leefde. Daar bij komt: het jongste kind wordt veel vroeger geboren namelijk vóór de moeder 35 is. Als vrouwen en mannen nu 52-53 jaar zijn hebben zij meestal geen kinderen meer thuis. Die zijn dan vaak al uitge vlogen. Dat was vroeger heel wat anders. Michels: „Ik ben nu 66 en bij ons is de jongste nog maar pas uitgevlogen en godzijdank heb ik er nu acht de deur uit en zeven de porte monnee uit en ik heb er zes met een wasmachine." Dus een vroege zelfstandigheid en vroege verspreiding van de kinderen. Dat betekent in feite, dat het kind - dat nu nog een essen- tiele rol speelt m de beleving van de ouderdom - een ver dwijnend gegeven is. Dat be tekent dus dat oudere mensen veel meer op elkaar aangewe zen worden en zelfstandig ko men te staan. En dat heeft gro te consequenties. VROUWENOVERSCHOT „Ik wil er ook nog op wijzen, dat de vrouw ons mannen fors overleeft." Bij de 65-jarigen zijn er 70 mannen op de 100 vrou wen. Bij de 75-jarigen zijn er 63 vrouwen op 100 mannen. En bij de echt ouderen, bij de 85-jan- gen, zijn er nog maar 56 man nen op de 100 vrouwen. En men heeft uitgerekend dat er in het jaar 2000 in de leeftijds groep boven de 85 nog maar 40 mannen op de 100 vrouwen zijn. Dat wil zeggen dat de ou deren m feite bestaan uit echt paren en alleenstaanden, vrij wel allemaal alleenstaande vrouwen. 50 procent van de vrouwen boven de 70 is alleenstaand. Dus de ouderen vallen uiteen in echtparen en alleenstaande vrouwen, want de meeste mannen leven korter dan hun vrouwen. En aangezien m Ne derland echtparen en alleen staanden zich niet mengen, moeten we er rekening mee houden dat er een belangrijke groep alleenstaande vrouwen is die eigenlijk een aparte ca tegorie vormt. Het is dan ook reëler wanneer men niet spreekt over mannen en vrou wen maar over echtparen en alleenstaanden. Als arts voeg de Michels daar aan toe: „Nu al valt te constateren: alleen staande vrouwen raadplegen veel meer een arts dan gehuw de vrouwen. Het alleen zijn speelt dus een belangrijke rol." We moeten er rekening mee houden dat er een maatschap pij komt met een grote groep alleenstaande vrouwen die het toch op de een of andere ma- Dne bewoners van verzorgingshuis 't Hamersveld: Met dit mooie weer vmden we het hier buiten beter dan binnen." nier met elkaar moeten zien te vinden. AFTAKELEN Het staat er goed voor met de mannen: de kans dat zij we duwnaar worden is klein en de kans dat zij dat blijven is nog kleiner. Maar er gebeurt ook iets bij die mannen. „Wij mannen takelen nogal wat eerder af, dus onze validi teit gaat omlaag maar de vali diteit van de vrouw gaat maar door." Wat heeft dat voor con sequentie? In de meeste hu welijken heeft nu de man toch altijd nog de leiding, „maar", zegt Michels, „doordat we af takelen zien we dat wij mannen de leiding zullen moeten over dragen aan onze vrouwen. En dat is heel merkwaardig. Kijk maar eens in een restaurant als daar wordt afgerekend. Bij een jong echtpaar ziet u altijd dat de man afrekent. Bij een mid delbaar echtpaar ziet u dat de man afrekent nadat hij de por temonnee onder tafel aange reikt kreeg van zijn vrouw. En bij een oud echtpaar ziet u dat de vrouw afrekent." En profes sor Michels voegde daaraan toe: „Dames mocht u nog met geëmancipeerd zijn: heb even geduld, het komt altijd." Maar die rolwisseling tussen man en vrouw geeft toch dikwijls een flinke spanning in het gezin. Michels: „Ik merk dat zelf thuis ook. Ik had vroeger nogal wat te zeggen maar dat is nu veel minder. Nou is dat niet zo erg, want ik ben veel weg o.a. om mijn leeftijdgenoten toe te spreken." LEUSDEN - Met een terug blik op het afgelopen seizoen en een kijken naar de toe komst heeft de Leusdense af deling van de Protestants Christelijke Ouderen Bond vorige week woensdag haar jaarvergadering gehouden. De aanwezige leden keken ook naar kleurendia's over een reis door Suriname. Verzorgingshuis 't Hamers veld verleende ook deze keer gastvrijheid aan de Leusdense PCOB. Het mooie weer bleek voor veel ouderen geen be lemmering te zijn toch naar de kantine van dit huis te ko men. Voorzitter Warmenhoven plaatste deze jaarvergadering in het teken van Pinksteren. „Dat neemt niet weg dat we op een heel menselijke en plezie rige manier deze jaarvergade ring vieren." Het bleef dan ook niet bij een kop thee of koffie, maar de leden konden ook ge nieten van frisdrank, sherry of port. Het feestelijk tintje vermin derde niet de aandacht voor de terugblik op het voorbije seizoen. Gememoreerd wer den de gehouden excursie en de informatieve inleidingen over het omgaan met de Bijbel, het belang van het CNV voor de (leden van) ouderenbond, de beleving van de Mattheüs Passion. Omdat niet eerder echte jaarvergaderingen wa ren gehouden, werd ook aan dacht besteed aan het drieja rig bestaan van de PCOB in Leusden en aan de soms boeiende bijeenkomsten in de eerste twee jaren, waarbij de voorzitter extra naar voren haalde de inleiding van profes sor Defares over „Hoe gaan wij ouderen om met stress?" waar van het verslag ook werd gepu bliceerd in Echoklanken, het landelijk blad van de PCOB. Duidelijk werd gemaakt wat het bestuur zoal doet. „We hebben als bestuursleden de taken van contact met het hoofdbestuur en het gewest, en ook de verspreiding van ons tijdschrijft Echoklanken onderling verdeeld." Be stuursleden besteden ook hun tijd aan contacten met de WOL, namen deel aan kader cursussen en de landelijke jaarvergadering. „De meeste tijd heeft wel de voorbereiding van de seniorenraad gekost. Dat begon al in 1988 en kreeg eerst onlangs zijn beslag. We hebben nogal wat nota's en brieven gewisseld en veel ver gaderd met de initiatiefgroep met KBO, ANBO, Bond van Ge pensioneerden en Probusle- den, maar ook met gemeente raadscommissies en in hoor zittingen met wethouders en gemeentepersoneel. Gelukkig heeft een en ander uiteindelijk tot een voorshands zeer bevre digend resultaat geleid." Mevrouw Janson, een door de PCOB voorgesteld lid van de Seniorenraad, gaf haar me ning over de relatie tot de PCOB: „Ik zal zeker de PCOB polsen hoe men daar denkt over punten welke aan de orde komen in de Seniorenraad. Ik moet immers weten wat de mening is van de ouderen. U kunt mij voeden, maar ik blijf daarnaast volledig vrij in mijn opstelling in de Seniorenraad." Een opvatting welke ook ge deeld werd door de aanwezi gen. Het bestuursvoorstel om het jaar telkens enigszins feeste lijk af te sluiten en het nieuwe seizoen met een excursie te openen kreeg grote bijval. De 81-jarige mevrouw Ockhuysen vertoonde na de pauze een aantal kleurendia's van haar vakantie in Suriname. Haar in teressante toelichting gaf een boeiende kijk op haar jungle- safari-tocht met een lang, smal bootje op de rivier de Lawa. De in de zaal aanwezige drankjes zorgden voor de no dige fnsheid in de verduister de zaal. Voorzitter Warmenhoven hoopt dat de „gestage" leden groei iets minder „traag" zal gaan: „Ons ledental is met hulp van u, leden, best boven de honderd te brengen." Infor matie over de PCOB en opgave als lid is mogelijk via mevrouw E. van Klinken-Venema, Berg- roos 5, tel. 94 44 40. Binnenkort hangen ze weer aan de vlaggestokken. De ja renlang gebruikte schooltas sen van de jongens en meisjes, die na enerverende examen werken, geslaagd zijn voor hun schooldiploma. Zo kan ie dereen zien, dat ze het „ge haald" hebben. Hier en daar is het m plaats van een oude leren tas een rugzak of een bundeltje schoolboeken. Maar in ieder geval is voor de voorbijganger duidelijk: daar woont een ui termate opgeluchte leerling van een lagere of middelbare beroepsopleiding of van mavo, havo of vwo. Als een van de prettige dw- gen van het ouder worden heb ik altijd gevonden, dat ik geen schoolexamens meer hoefde te doen. Met een zeker leed vermaak bekijk ik de reclame voor boekjes met titels als „Actief studeren" en „Con centreren bij het studeren". Dat hoef ik lekker niet meer. De jongelui van nu hebben echter heel andere examens als wij indertijd. Meerkeuze vragen kenden wij met en van „keuzevakken" hadden wij geen besef, want die beston den met. Je had maar examen te doen in alle vakken. Of je nu op de mulo, de hbs of het gym nasium zat maakte niet uit voor de talen: iedereen werd geëx amineerd in Nederlands, Frans, Duits en Engels. En als gymklant moest ik ook be kwaam zijn in Grieks en Latijn. Ik zie me nog zitten zweten op die rotte Griekse werkwoord vormen. Rot, want men heeft mij nooit horen zeggen, wat dit jaar een meisje na het examen Grieks zei: Heerlijkbij Grieks kan je zo lekker puzze len, analyseren.Aardrijks kunde en Geschiedenis hoor den niet bij een soort pret- pakket", nee, iedereen moest daar examen in doen. Wij had den niets te kiezen. Je moest in alle voorgeschreven vakken via een examen laten zien dat je die vakken voldoende on der de knie had. Examen Maatschappijleer en Russisch bestond ook met. En dat je, zoals vorige maand het geval was, op het geschie denisexamen vragen moest beantwoorden over „vrou wengeschiedenis" was onbe staanbaar. Men zou zich inder tijd afgevraagd hebben: wat is dat vrouwengeschiedenis Je mocht ook geen hulpmid delen gebruiken als woorden boeken en als die electroni- sche zakrekenmachientjes toen hadden bestaan, hadden we ze toch niet mogen gebrui ken. Je moest alles uit je hoofd zien te halen, daar moest je genoeg ingestampt hebben. Dat er indertijd ook gepro beerd werd om te spieken is misschien nog de grootste overeenkomst met tegenwoor dig. Het grootste verschil met nu is, dat wij met het door ons behaalde diploma een zeker heid op zak kregen waar je waf aan had. Dat papiertje had grote waarde: het gaf prak tisch altijd toegang tot de stu die of de baan die je éimbieer- de. Al ben ik blij dat ik geen schoolexamens meer hoef te doen en ze ook niet meer hoef af te nemen en na te kijken, ik kan wel goed meevoelen met al die jongens en meisjes die in deze maand met spanning op de uitslag zitten te wachten. Ik hoop dat er weer veel geslaag den zullen zijn en zij krijgen alle mogelijke gelukwensen voor hun toekomst van senior Zo kan men de inhoud sa menvatten van de spreek beurten welke professor J. J. M. Michels sinds een jaar houdt voor verschillende groe pen semoren in Nederland. Vanuit zijn beroep als huisarts, geneesheer-directeur van een verpleeghuis, hoogleraar ver- pleeghuiskunde aan de Nij meegse Universiteit, veel pu blicaties over ouderenzorg en uit eigen ervaring (hij is van 1924 en een jaar gepensio neerd) is hij een bij uitstek des kundige om zijn mening te ge ven over „De positieve kanten van het ouder worden". Uit de keuze van dit onderwerp blijkt dat hij een optimistische kijk heeft op het leven van de ou deren. Deze rubriek „Ouder Worden" publiceert in enige afleveringen over hetzelfde onderwerp, waarbij met toe stemming van professor J. M- Michels gebruik wordt ge maakt van zijn toespraken.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 12