Belgen winnen Rodatoernooi Buiten 't spel „Ik heb van mijn hobby mijn werk gemaakt" Schoonheid van techniek bij installaties ACCU Badmeester Aart Kraaikamp: In de lappenmand DONDERDAG 7 JUNI 1990 fellgglei* ICBMllÜS Sport 15 flSDEN - Het derde Internationale Jeugdtoernooi van da'46 is bij de A-junioren gewonnen door het Belgische farte Leeuw. In de finale werd FC Lugano uit Zwitserland via [afschoppen verslagen. Roda eindigde op een verdienstelijke tide plaats. Bij de B-junioren werd Zwarte Leeuw in de finale {t maar liefst 9-0 verslagen door het Italiaanse NAC Manto- Roda kwam hier niet verder dan een vijfde plaats. Het lag in de bedoeling dat para chutisten de wedstrijdbal aan wet houder Vroon zouden aanbieden, maar doordat er teveel wind was kon dit niet doorgaan. Dus zat er voor de wethouder niets anders op om het toernooi op eigen wijze te openen. In zijn openmgswoord sprak Vroon de wens uit dat er binnen het veld sportief gestreden zou worden en buiten het veld de internationale contacten nauw aan getrokken zouden worden. Met een ferme trap gaf hij daarna het startsein voor het toernooi. De A-junioren van Roda behaal de een goed resultaat door als vier de te eindigen. Na een matige be gin (4-0 nederlaag tegen de later toernooiwinnaar Zwarte Leeuw) kwamen de Leusdenaren goed te rug. In een boeiende wedstrijd werd het Italiaanse Gonzaga met 3-2 verslagen. Ook Saestum uit Zeist werd verslagen (2-0), waarna Nunspeet in de strijd om de derde en vierde plaats toch te sterk bleek (4-1). De finale tussen Zwarte en Luga no was een zeer spannende wed strijd met een spectaculair slot. De Zwitsers nam voor rust met een schitterend doelpunt de leiding. Twee minuten voor tijd maakten de Belgen koppend gelijk. Een verle ning was dus noodzakelijk, maar bracht geen verandering in de stand. Zwarte Leeuw bleek bij het nemen van strafschoppen de sterk ste. ITALIANEN De B-junioren van Roda speelde een wisselvallige toernooi. Zij be gonnen, net als de A-junioren, met een nederlaag tegen Zwarte Leeuw (3-1). Tegen Seastum werd 1-1 ge speeld en van Zuidvogels uit Hui zen werd met 2-0 gewonnen. In de strijd om vijfde en zesde plaats klopte Roda IJsselmeervogels met 2-1. De finale bij de B-junioren tussen opmeuw Zwarte Leeuw en het Ita liaanse NAC Mantova werd een spectaculaire wedstrijd. De Italia nen lieten de Belgen alle hoeken van het veld zien en wonnen uitein delijk met 9-0. De wedstrijden trokken veel toe schouwers en die kregen waar voor hun geld. Mede door de uit stekende leiding van de scheids rechters had het toernooi een sportief verloop. Naast het voetbal was er voor de buitenlandse gasten voldoende te doen. Zij werden ondergebracht bij gastgezinnen m Leusden en dat kwam de sfeer van het toernooi bijzonder ten goede. Op zondag werd er met gevoetbald. Roda ging met hun gasten op bezoek in Am sterdam alwaar een rondvaart door de grachten gemaakt. Daarna re den drie bussen door naar Scheve- ningen, waar een bezoek werd ge bracht aan 'De Pier', 's Avonds was er een disco in het clubgebouw van Roda op het sportpark. Deze avond droeg ook mede bij tot een sfeer volle tweede dag. Na afloop van het toernooi was er een barbecue. Rond 20.00 uur werd er afscheid genomen van de bui tenlandse gasten en konden de or ganisatoren van het toernooi terug kijken op een succesvol voetbal- weekeinde. Uitslagen Roda-toernooi Eindstand A-junioren 1. Zwarte Leeuw (België) 2. FC Lugano (Zwitserland) 3. Nunspeet 4 Roda'46 5. IJsselmeervogels (Bunschoten) 6. Seastum (Zeist) 7. Gonzaga (Italië) 8. Zuid vogels (Huizen) Einstand B-junioren 1 NAC Mantova (Italië) 2. Zwarte Leeuw (België) 3. Verbroedering Geel (België) 4. Seastum (Zeist) 5 Roda'46 6. IJsselmeervogels 7 DEV (Doorn) 8. Zuidvogels (Huizen) Wethouder Vroon poseert voor camera bij het begin van het toernooi. houder Vroon verricht de aftrap van het Internationale Jeugdtoernooi van Roda'46. Badmeester Aart Kraaikamp. misschien ooit in de toe komst. Dat moet de politiek bepalen. Het is jammer omdat het buitenbad altijd goed ge lopen heeft, bovendien is hier in de buurt nergens open wa ter. Wat ik mis is een instruc- tiebad voor doelgroepen, om in te oefenen met kinderen of ouderen." Een van de leukste groepen vindt Kraaikamp de ouderen. Hij: ,,Ik ben tien jaar geleden begonnen met veertien men sen met het zogenaamde meer bewegen voor ouderen. Inmiddels zijn er honderdzes tig deelnemers, waarvan de oudste vierentachtig is. Sa men met de Unie Voor Vrijwil ligers zijn ze een half uurtje bezig in het water. Het hééft vooral een sociale functie.'' ,,Het mooiste is om het hele jonge grut hun diploma te la ten halen. Zij aanbidden de badmeester. Soms zijn ze wel eigenwijs, maar dan moet je even boos kijken. De jeugd daarentegen is een stuk bruta ler geworden. Het recreatie- bad geeft meer gelegenheid om te pesten en er komen meer jongeren, ook vanuit Amersfoort. Gekke dingen zien wij wel, dan mogen ze over vier weken pas weer te rug komen. Als ze erg tegen werken halen wij gewoon de politie erbij. Dat komt weinig voor, twee keer tot nu toe genlijk wel een mooie gele genheid om het eens goed aan te pakken. Bij een verbou wing was het nooit zo gewor den. De mensen zijn wel te vreden over het zwembad. Er komen duizend mensen per dag uit de hele regio. Mensen uit bijvoorbeeld Nieuwegein en Bameveld doen hun kinde ren hier op les Dat komt om dat wij meer te bieden heb ben met het recreatiebad, maar ook omdat wij kinderen op jongere leeftijd dan elders, vier jaar, les geven." Kraai kamp vindt dat de gezellig heid van het oude zwembad wel een beetje weg is, het aantal bezoekers wordt erg groot. „Wij proberen om klantvriendelijk te zijn. Maar soms moet je mensen op din gen wijzen en dat kan wel eens minder vriendelijk zijn." „Op de glijbaan zijn al heel wat tandjes gesneuveld. Dat was vooral in het begin. Je kon nog zo vaak zeggen dat ze afstand moesten houden, maar ze luisterden niet. Dat heeft heel wat voortanden ge kost. Het laatste jaar hebben wij daar geen problemen meer mee." Kraaikamp vindt het wel een gemis dat er geen gelegen heid is om buiten te zwem men. Hij: „Ik zou er best een buitenbad bij willen hebben Nu komt dat er zeker nog niet, Leusden - „Iedereen weet wie je bent. Aan de ene kant is dat heel leuk, aan de an dere kant ga ik niet naar de markt in Leusden," dat zegt Aart Kraaikamp, chef zwem- zaal bij zwembad de Octo pus. Hij is al zesendertig jaar badmeester, waarvan negen tien jaar in Leusden. Half Leusden en half Amersfoort heeft hij dan ook zwemles ge geven. Aart Kraaikamp is dagelijks druk met het water controle ren, zwemlessen geven, schoolzwemmen begeleiden en ouderen gymnastiek ge ven. Hij: „Ik heb van mijn hobby mijn werk gemaakt Het is leuk om met 'levend materiaal' te werken, ieder kind is tenslotte weer anders. Buiten de lessen om heeft een badmeester natuurlijk een be schermende functie. Dat is ook wel erg arbeidsintensief. Ik weet zeker als wij het bad om zes uur 's ochtends zou den openen, dat er dan al mensen zouden komen." Het nieuwe zwembad staat al weer zo'n twee jaar in Leus den. Kraaikamp vindt dat het recreatiebad beslist voorde len heeft. „Het bad is inte ressanter, maar wij zijn er ook drukker mee De brand van het oude zwembad was ei- Het toegepaste materiaal bij In stallatie '89 behoudt de kleur die het van origine (of eventueel ter bescherming) heeft. De makers willen het materiaal niet verstop pen. De pannelatten blijven blank De pootjes van de watergoot zijn met loodmenie bewerkt om ze te beschermen tegen het water. Te gelijkertijd is oranje een mooie kleur. Bij de grijze betongroepen is dit tot grote onstabiliteit aanleiding zal geven. Toen viel in een enkel etmaal bijna de gehele maandhoeveel- heid aan neerslag. Het na deel van dergelijke sfeer- verknoeiers is, dat zij gewel dig traag zijn en toestaan, dat storingen als in een carrou sel om hen heendraaien. Ei genlijk kun je beter een aan tal dagen met depressies te doen hebben, die snel van west naar oost trekken. Dan weet je tenminste waar je aan toe bent. AMERSFOORT - De meubel designers Hans Overberg en To- nie Reichart tonen bij ACCU '88, Bekensteinselaan 10, (ingang om de hoek in de Beekstraat) hun installatie '89. In Utrecht aan de Dekenroesstraat 4 runnen zij hun Roesateliers Meubelkunst Over- art. Installatie '89 bestaat uit ver schillende onderdelen: een water- goot en drie betongroepen met draaiende lamp en dimmerinstal latie. De goot is een gesloten water systeem met pomp, staande op een houten staketsel. Door de water kolk in de schaal moet het water zoveel energie knjgen, dat het van zelf naar boven wordt gestuwd. Het is een mooi stuk handwerk, fijn afgestemd, en associaties oproe pend met irrigatiewerken. De ma teriaalkeuze van panlatten en rub- beroïd, die bij elkaar horen en met water en regen te maken hebben, bepaalt de sfeer van het werk. Wat de dimmerinstallatie met glazen stolp betreft: deze is geïnspireerd door de 19e eeuwse natuurkundige onderzoeksmaterialen m het Tey- lermuseum te Haarlem, en is dan ook vervaardigd uit de fraaie mate rialen koper, glas en donkerge kleurd hardhout. Installatie '89 draagt de sfeer met zich mee dat toegepaste techniek er niet alleen is om te werken, maar er tevens mooi uit kan zien. Dat is wat het duo Overberg-Reichart zo aantrekt in de 19e eeuwse tech niek: er werden goed werkende instrumenten vervaardigd, maar de poten van een macine werden wel nog even verfraaid met cannelures. Tegenwoordig kom je dat bijna niet meer tegen. Alles wordt ook weg gewerkt: de schoonheid van on derdelen is met meer te zien. Bij Installatie '89 zijn alle onder delen in hun eigen fraaiheid te zien. Het water stroomt, dnjft schoepra dertjes aan, die spiegeltjes laten omklappen, waardoor een door gaande lijn ontstaat van begin- tot eindpunt. Het visueel maken van datgene wat er gebeurt: daar gaat het om. Dat heeft een eigen beko ring, vooral wanneer het mooi is uitgevoerd. De dimmer met lichten heeft een heel speciale opbouw. In de onder ste cirkel met glazen stolpje is een gewone verbinding aangebracht. Daar zijn simpelweg twee draden aan elkaar gemaakt. Vervolgens loopt het circuit naar de stolp erbo ven, waarin een mechanische schakeling is bevestigd. Vanaf de mechanische schakeling loopt de verbinding naar een elektronische schakeling. Dat is een soort ni veau-opbouw, die ook door de tijd heen is te zien. Naar aanleiding van Installatie '89 heeft het duo Overberg-Rei chart een één procents-opdracht gekregen, waarin ook weer zeer veel technische dingen zijn ver werkt. Het is een kunstwerk voor een gemeenschapsruimte in een school voor kinderen met gehoor- en spraakmoeilijkheden. Heel veel onderdelen bewegen, en het hele systeem is te volgen vanaf het be gin tot aan waar het terechtkomt. Elke keer hebben elementen een bepaald effect op een machine, die zijn signaal dóórgeeft aan een an dere machine, die dan in werking wordt gesteld. Het mooie van deze installatie is, dat hij helemaal in zijn werking gevolgd kan worden, en dat elke beschouwer er zijn eigen fantasie bij kan laten werken en er zelfs een verhaal aan vast kan kno pen In het uit de zomer van 1982 daterende boekwerk 'Almanak van weer en kli- "toat', geschreven door Har- Geurts en versierd met Prachtige foto's van o.a. wee ramateur Peter-Paul Hattin- 5a Verschure, valt te lezen kt de eerste tien dagen van "tal vaak een verlengstuk 'ormen van mooi zomerweer ia mei. Halverwege de maand *ordt ons land soms getrof fen door een inzinking, ook *«1 de Europese Moesson Jenaamd. Er komt dan een factie op het warme weer in k vorm van een lagedrukge bied op het vasteland van Eu- r°Pa. Veel regen en koel *eer is dan het gevolg. De klimatologische gege vens, die in het boek staan vermeld zijn zo langzamer hand hard aan vervanging toe. Door het recordfestival, dat het jaar 1989 en nu in versterkte mate 1990 op de planken hebben gebracht, zijn de absolute waarden knap verouderd. Net als verleden jaar heeft juni de vaak optredende te rugval echter eerder ge pland. Je kunt gerust stellen dat de eerste zomermaand na de hoopvolle start lelijk in de lappenmand is geraakt. De natuur heeft uitgerekend de Pinksterdagen gebruikt om af te rekenen met een lang durige periode van stabiel en vooral ook droog weer. Voor het recreatief toerisme lie pen de feestdagen uit op een regelrecht fiasco. Fietsers en wandelaars werden getrak teerd op buien en veel wind, die zelfs de watersporters soms danig in de problemen bracht. Daarna volgde een licht herstel van het weer, maar dat was slechts een korte adempauze. De depressies gaan de ko mende dagen de macht op de weerkaarten volledig opei sen. Een tot op grote hoogte ontwikkeld lagedruksys- teem, gevuld met koude lucht en bekend als een kou- deput, daalt vanuit het zee gebied nabij Groenland af naar de Noordzee. De erva ring van half mei leert, dat Gisteren werd het depres- siegebied ter hoogte van Schotland in stelling ge bracht. Er volgt de komende dagen een periode met ui terst wisselvallig weer, dat in ieder geval tot en met het weekeinde zal aanhouden. Het kwik zal soms weer be neden de 15 graden komen. Weercollega Jan Pelleboer berichtte mij dinsdag, dat op Tweede Pinksterdag het ma ximum in Paterswolde bij 13 graden bleef steken. In de afgelopen winter waren er vijf dagen aldaar die warmer verliepen. Het kan raar gaan in ons klimaat. Medewerker Kielstra gaf mij de prestaties van de af gelopen meimaand door. In Leusden werd de gemiddel de temperatuur 14.2 graden, ruim 2 graden te warm. Er waren 4 dagen, waarop het kwik tot 25 graden of hoger steeg. Er viel 35 mm neer slag. Achterveld noteerde 40 mm. voor fraaie gele snoeren en rode stekkertjes gekozen. Installatie '89 is schitterend ge maakt, ziet er degelijk en mooi uit. Diverse onderdelen zijn zeer fraai Er is aandacht besteed aan het theatrale: met de elektriciteitsdra den zijn als het ware draperieën gevormd, die iets elegants hebben. Een hallogeen lampje in een car toonachtig autograpje belicht de foto's van de vier elementen, waar het allemaal om draait, en die alle maal met elkaar te maken hebben: lucht, water, vuur en aarde. Instal latie '89 brengt ze met elkaar in verbinding. De installatie is te zien tot en met zondag 10 juni tussen 13.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15