en cavia in een koelbox Ik zou nog uren door unnen lopen...morgen" Leusden niet tevreden over openbaar vervoer I uisdierenkeurmg op de Hamershof 11 avondvierdaagse helemaal uitgelopen Verloting boeken Enquête verkeersgroep wijst uit: DONDERDAG 7 JUNI plaatselijk nieuws ^Bu)EN - Eén goudvis, dne schildpadjes, één hamster en cavia's, poezen en vooral veel heel veel honden werden ^Mopen zaterdag gekeurd door de dierenarts. Het bijzonder der dat op 't Erf rondliep was ongetwijfeld een Pandabeer. werd ook goedgekeurd. Volgens de dierenarts had zij, het leen meisje, schone oren, ogen, tanden, was de neus goed tög, zaten er geen vlooien in de haren en waren haar ill niet te lang. Ze was bovendien het enige dier dat niet !was voor het muziekkorps. Maar kon dan ook als enige haar kop afzetten. ïgens was het al lekker druk stelden dan meestal 'iets' vast. Ko- ie dierenarts Feld. Twee en nijnen kunnen als ze bang zijn hun huisdieren werden voor ieuring aangeboden, 's Mid- i stond er een hele nj voor die t's Werkman te wachten. Som- honden mochten elkaar niet, kt werd zenuwachtig en een h raakte ervan aan de diaree 'allemaal werden ze uiteinde- ï*dgekeurd. Allebei de die gaven veel goede raad. ken niet alleen op de verzor- Jmaar vooral ook op de opvoe- y Konijnen bijvoorbeeld moes wat vaker over stenen 8. zodat hun nagels afslijten. 50 cavia pak je niet op, maar je ze op met je beide handen. *aterschildpadjes eten zov/el als vlees. Schildpadden minstens zo kieskeurig zijn ►°ezen. Vaak lusten ze het -enklaar gekochte voer niet of kn ze er niet genoeg aan. ze dan ook wat kattevoer," dokter Werkman aan. „Zo- kokjes als uit blik. Daar zit 5 in wat ze nodig hebben. Gar den wormpjes kan ook." meest gehoorde vraag was ■Js dit een mannetje of een Vooral bij hamsters, ca- 1?n konijnen is dat met makke ren. De dierenartsen druk ker en daar (een cavia keuwde moord en brand) en balletjes intrekken en dan is het lastig zoeken. Bij waterschildpad jes kun je het vaak zien aan de buik. Bij mannetjes is deze enigszins hol, bij vrouwtjes plat. De dierenartsen wezen er op dat iedereen altijd de handen moet wassen nadat een waterschildpadje is vastgepakt. „Schildpadden kunnen ziektes met zich mee dragen die ook gevaarlijk kunnen zijn voor mensen. Om be smetting te voorkomen is altijd han den wassen héél belangrijk." De meeste dieren bleken uitste kend en met veel liefde verzorgd. Soms te goed en met te veel liefde. Sommige dieren waren beslist een beetje te dik. Een mevrouw gaf daar een hele logische maar niet kloppende verklaring voor. „Op een pak dierenvoer staat altijd wat een dier met een bepaald gewicht moet eten. Dat heb ik altijd gedaan. Als hij zwaarder werd kreeg hij meer, precies zoals op de verpak king stond." Dokter Feld leerde hoe je kunt voelen of een dier te dik is. Wanneer je een hand achter de schouderbladen, tegen de buik, van het dier aanlegt moet de ribben zonder drukken kunnen voelen. De ribben mag je niet zien, dan is het dier te mager. Veel kinderen brachten hun hond naar de keuring op 't Erf. zee. Ons teken is een vikrng, wie vaart er met ons mee. Temidden van rivieren ligt onze mooie school, van hout en echt natuurlijk van vlakbij de noordpool" Zoals de Holm het gebouw bezong, zo zon gen de leerlingen over 't Ronde met kennis over zichzelf; „Komt vrien den van 't Ronde, wij vieren samen feest. Wij zijn hier al vier dagen, met de school op pad geweest. Voor Dick (hoofd van de school) en Dun (Enk van Dun), voor groot en klein, zal deze dag een feestdag zijn. O Montessona (Nu komt het) Wij zijn perfect ja, ja enzovoorts.." Aan het einde van de Kerkdijk stonden de leerlingen te wachten tot ze aan hun triomftocht door het dorp mochten beginnen. Vooraf gegaan door het muziekkorps van Achterveld DWS en tussen door nog begeleid door het muziek korps St Ceacilia uit Scherpenzeel. Het zingen kon daar nog moeilijk bovenuit komen, waardoor het laat ste stuk door Achterveld een stuk rustiger werd afgelegd dan de ove rige kilometers. Druk was het wel. Langs de route stonden de ouders rijen dik opgesteld. Grootouders hingen ongeveer een halve meter over de weg terwijl ze op de uitkijk stonden. Iedereen' droeg minstens één bloem maar er waren ook mensen met nauwelijks te tillen bossen en manden vol boeketten. De boterbloemen die Corinne plukte voor broer Steven waren misschien wel het allerliefst. Bovenaan de trap, op het border bij huize Smt Joseph stond de amb tenaar sport, tegevens secretaris van de Sportstichting een 'beetje de burgemeester te vervangen.' Alle avonden was het mooi weer geweest. Volgens ervaren lopers, waren vooral de tweede en derde route erg mooi en de laatste route 'zoals altijd' veruit het gezelligste. Volgend jaar weer. rom ie: 1 [fERVELD - Blaren op de tong, kwamen het meeste voor bij |0 lopers van de avondvierdaagse in Achterveld en omge- Dat waren er 90 meer dan vorig jaar. En dat terwijl een 01 op het laatste moment had afgezegd wegens organisa- oblemen. Er lipen 825 kinderen en grote mensen in school- tcL Daarbij kwamen nog 40 tot 50 lopers die in ander ObKand meededen, zoals de Achterveldse voetbalclub. De rest md uit loslopende mensen'. De eerste die de tocht vol- hten waren Anne (9), Reier (10), Marco (13) van Harten en rader. Zij kwamen om 10 over half acht binnen na de ie tien kilometer gelopen te hebben. Volgens Reier was avondvierdaagse „een makkie". Over twee weken lopen ait en zeker de avondvierdaagse van Woudenberg. Ze ien er geen genoeg van krijgen. POSTEN Onderweg was van alles te zien. Annegien, Regi, Heieen, Anna en Barbara van 't Ronde vertelden vol enthousiasme over „twee koeien die op elkaar stonden, terwijl een koe een netje om zijn uiers had alsof het een BH was." Een groep van de Klimrakker liet de armen vol zetten met handtekeningen door 'onbekende Nederlanders' die ze tegen kwamen. Daartoe be hoorden vooral de 'posters' zoals Anja, Jolanda, Kristel en Ellis. Hun vlag voorop. taak was het kruisjes op de deelne merskaarten te zetten zodat duide lijk was dat niemand een korter weggetje binnendoor gevonden had. Zij vertelden: „Wanneer kinde ren onze controlepost zagen, be gonnen ze te rennen. Soms met hele kuddes tegelijk." De meest gehoorde vraag die aan hen ge steld werd was: „Hoever zijn we." Anja stond op de eerste post en moest dus antwoorden „Twee kilo meter onderweg." Met veel ge zucht als gevolg. Steeds meer scholen laten weten èn horen dat ZIJ er aan komen. Ze dragen vooraan een eigen vlag ter wijl alle leerlingen gekleed zijn in dezelfde t-shirts of dezelfde pet op hebben. Wat betreft dit laatste moet een grote supermarkt m Leusden, heel wat petten kwijtge raakt zijn. Behalve door de vlaggen en kleding verschilden de scholen zich door gezang. Het grootste ver schil zat daarbij in de keuze. Op de ene school waren vooraf een aantal lekkere maar beschaafde wandel liederen ingestudeerd, bij andere scholen zegevierden de ondeu gende liedjes. Die van de Klimr akker „Daar staat een stier, die drinkt geen melk maar Amstelbier", was nog heel netjes. „Maar die van Irene zingen we nu niet," zei de groep die het eerste aan kwam. In iedere ge val eindigde dit lied met 'Alle jon gens zijn gek* of alle meisjes zodat in een groep zelfs niet hetzelfde werd gezongen. Bij de Brink was het welbekende potje met vet po pulair en „De wandluis uit Surina me". Leerlingen van de Holm zeiden „geen rare maar mooie liedjes te zingen." Zoals het schoollied „De Holm is een eiland, een eiland in de LEUSDEN - Kelly is een ondeugd. Het is de Ierse Terrier van Erik (6) en Linda (4) Bos. Hij is nog „0 jaar" volgens Erik en dne maanden vol gens zijn moeder. Kelly moet nog veel, heel veel leren Zindelijk wor den bijvoorbeeld. Overdag gaat het al bijna altijd goed, maar 's nachts maakt Kelly er nog regel matig een potje van „Hard aanpak ken," zegt de dierenarts. Zodra je ziet dat hij m de kamer geplast heeft, straffen. Dan moet hij maar een kwartiertje buiten zitten, ook al is het koud en regent het. Hondjes moeten ook opgevoed worden net als kinderen Zolang hij 's nachts plast krijgt hij 's middags om drie uur zijn avondeten en na vier uur niets meer te drinken. Daardoor blijft hij 's nachts eerder droog Kelly hoort het allemaal aan met een snuit waarmee hij lijkt te zeg gen: ,Ja, kan ik het helpen En net als kinderen! Nou moe, die krijgen een luier en mogen het minstens een jaar overal doen.Maar als hij iets stouts gedaan heeft weet hij het uitstekend,....achteraf. Kelly is niet altijd stout. Integendeel. Maar heel af en toe. Meestal speelt hij met Joris. Jons is de kat. Joris is ook jong. Hij is geboren op 1 januari Joris en Kelly zijn dikke vriendjes. Kelly sleept zijn vriendje overal mee naar toe. Wanneer hij vindt dat Joris be slist mee moet en de kat schijnt zijn hondengeblaf niet te begnjpoen dan grijpt Kelly Joris gewoon in zijn nekvel. Net zoals zijn moedr altijd bij hem deed toen hij nog een heel klein hondje was. Hij doet het heel voorzichtig. Het doet niet zeer. Joris is daar al aan gewend. Hij laat zich rustig vervoeren tot aan het andere eind van de keuken. Zon der protesten. Als Joris het aan de andere kant van de keuken niet leuk vindt, neemt hij gewoon de benen. Met Kelly achter zich aan. Dat is ook een leuk spelletje. Erik en Lmda moeten daar erg om lachen. Ze vinden het wel leuk dat Joris en Kelly bij hen is komen wonen....alleen Kelly's tandjes zijn nog erg scherp en als Joris zich vast wil houden door zijn nagels in een arm te zetten, vinden ze dat niet zo leuk. Maar het zal wel wennen...of niet. CAVIA Hoe neem je een dier naar het win kelcentrum? Dat probleem werd door veel mensen op orginele wij ze opgelost. Katten kwamen uit boodschappentassen, hondjes za ten rustig in de fietsmand en een cavia zat ...in een koeltas. „Daarin zit hij ook wel als hij even buiten moet blijven. Het is zijn volledig geisoleerde tweede huis," zei het baasje van KruimeL De dierenarts vond deze behuizing een goed idee, want cavia's kunnen slecht tegen tocht. In een koeltas blijft een cavia lang goed! „Cavia's hebben veel behoefde aan vitamine C. Je kunt ze dezelfde vitaminepilletjes als voor mensen geven." Niet alle dieren konden zaterdag komen. Het was een beetje fris. Daar stelde niemand zijn wande lende takken aan bloot. Minstens twee kinderen vertelden wel uitge breid hun belevenissen met gevon den eendjes, muizen en ontpopte vlinders. Niet alle honden lieten zich even graag onderzoeken. Dokter Werkman droeg een witte jas. Daardoor zag hij er echt als een dokter uit maar vooral sommige honden leken daar geen goede herinneringen aan te hebben. Ze dachten zeker aan de prikken die ze ooit hebben gehad. Daar stond tegenover dat het kleed dat over de marktkraam lag, wel steeds in teressanter begon te ruiken. Alle konijnen, poezen, cavia's en honden lieten hun sporen na. Niet alleen op het kleed trouwens. De plas van een pony baarde ook op zien op 't Erf. Wat een plas! Twee kinderen konden niet uit over de hoeveelheid. Vier pony's liepen twee uur lang braaf hun rondjes. AKTIE De 'kinderboerderij' op 't Erf stelde niet zo erg veel voor. Een schaap met twee lammeren in een piepklein hokje. Kleine kinderen woonplaats. Dit is gebleken bij een enquête die onlangs is gehou den bij een manifestatie op win kelcentrum De Hamershof. Ze ventig bezoekers van een op de internationale Dag van de Aarde, eind april, georganiseerde infor matiemarkt bij een door de VAD beschikbaar gestelde bus werk ten aan de enquête mee. Van de gebruikers van het busvervoer bleek 80 ontevreden te zijn. De ontevredenheid blijkt verschil lende oorzaken te hebben. De maakte aanplakbiljetten en besloot een brief naar de burgemeester te schrijven. Daarin staat heel deftig: „Geachte burgemeester Parus, wij hebben vernomen dat in Azië, Afri ka en Amerika erg veel hardhout wordt gekapt Zelfs wel zestien voetbalvelden per minuut. In die regenwouden wonen mensen en dieren en die worden steeds ver dreven van hun woonplaats. In Dor drecht heeft de gemeente een ver bod op het gebruik van tropisch hardhout uitgevaardigd. Wij zou den het zeer op pnjs stellen als de gemeente Leusden voor brug getjes, kozijnen, meubilair en der gelijke, niet langer tropisch hard hout gebruikt, maar bijvoorbeeld beton, metaal of kunststof. Daarom hebben wij handtekeningen opge haald die wij U hierbij aanbieden." Bij de brief komen de ruim honderd handtekeningen die vrijdag en za terdag verzameld werden. Nu maar afwachten wat de burge meester zegt. DIERENTUIN grootste ontevredenheid richt zich op de slechte aansluiting van de bus op ander openbaar ver voer, waarover 69% van de ge bruikers klaagt. Meer dan de helft toont zich ook niet tevreden over het aantal ritten; men zou vaker de gelegenheid willen hebben om op de bus te stappen. De plaats van de bushalte wordt door 55% van de gebruikers vol doende tot goed gevonden. Over de reistijd naar Amersfoort is 6 van de 10 reizigers tevreden. Een goed cijfer krijgt de bus voor com fort. Veel van de ondervraagden kla gen over het geringe aantal bus sen op de zondag (56%), in de avonduren (53%) en op zaterdag (41%). Maar zelfs in de spitsuren schiet voor 29 van de gebrui kers het openbaar vervoer tekort. Een veelheid van individuele klachten is bij de enquête naar vo ren gekomen. Zo is het vooral de ervaring van werknemers van be drijven in Amersfoort-Noord dat het woon-werkverkeer een tocht met hindernissen is. Maar vaste reizigers naar bestemmingen ver der weg, kan het ook overkomen dat zij dikwijls hun trein missen, hoewel het spoorboekje anders belooft. De resultaten van de enquête zijn inmiddels onder de aandacht ge bracht van de VAD, die de buslij nen in en om Leusden verzorgt. Aan de manifestatie in De Hamers hof werd destijds meegewerkt door het Comité Milieuzorg Leus den, de Werkgroep-Dirks voor het verkeer, de werkgroep Milieu van de Leusdense kerken en de bewonersgroep De Wetering/ Alandsbeek-Oost LEUSDEN - Veel inwoners van Leusden zijn niet tevreden over het openbaar vervoer in hun vonden het wel leuk om het schaap even met een vinger aan te halen. Minstens een boef klom er in, maar moeder schaap keek zo veront waardigd dat hij er nog veel sneller uit was. Behalve het standje waarin de dierenarts te vinden was, ston den er standjes van het Wereldna- tuur Fonds, het dieren asiel en de Dierentuin m Amersfoort. Bij het standje van het dierenasiel hadden kinderen van de Kinderlandschool een plekje gekregen om hun eigen aktie te voeren. Het was een spontane aktie. Op het weekjournaal hadden de ze vende groepers iets gezien over het tropisch regenwoud dat aan het verdwijnen is. Bijvoorbeeld in Zuid-Amenka worden grote ge deelten van het regenwoud omge hakt om plaats te maken voor wei landen. Op die weilanden grazen runderen die moeten zorgen voor onder andere het vlees voor ham burgers. Met koeien is meer te ver dienen dan niet bos. Maar bos is nodig om de wereld te kunnen voorzien van gezonde lucht. Zo langzamerhand verdwijnt er te veel bos en daarmee de dieren en plan ten die al zeldzaam waren. Het hout van de omgehakte bomen is erg sterk en kan goed tegen regen en wind. Bovendien is het mooi. Daar om wordt het ook in Nederland vaak gebruikt voor het maken van windschermen en raamkozijnen. Wanneer wij geen tropisch hard hout meer gebruiken en tegen het omhakken van de bomen zijn, zou dat goed zijn voor het milieu. De kinderen van de Kinderland- schoolo die dit afgelopen vrijdag te horen kregen, besloten spontaan tot het voeren van een aktie. Een aktiecommité werd ge vormd. Het bestaat uit Sander van de Vlasakker, Maartje van Helvert, Amanda Rijder, Karen Verwey en Rick Hoksbergen. Zij besloten tot een handtekeningenaktie. De ene helft van het comité ging de wijk in met een lijst waarop iedereen die het met de aktie eens was, zijn naam mocht zetten. De andere helft Bij het standje van de dierentuin kregen de kinderen een poster en een kleurplaat. Deze kleurplaten moeten voor 18 juni mgeleverd worden bij de dierentuin. Wie nog geen plaat heeft kan er een halen bij de DA-drogist in winkelcentrum de Hamershof. Wie het mooist ge kleurd heeft kan een abonnement op de dierentuin winnen. Gratis abonnementen zijn er ook voor een paar kinderen die hun huisdier hebben laten keuren. Wie de ge lukkigen zijn, wordt op 20 juni be kendgemaakt. Postzegelbeurs LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereriiging 'Onder de loep' houdt maandag 25 juni een beurs in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg. Het is de laatste beurs van het sei zoen. Op de beurs kunnen allerhande soorten postzegels en munten wor den gekocht of geruild De beurs duurt van 19.00 uur tot 22.00 uur volgorde), zonder groep, naar huis of naar de auto liepen. Snoep en bloemen horen bij de Avondvier daagse. Liep vorig jaar nog min stens een onderwijzer met een bos wortelen op zijn hoedje, dit jaar was slecht gewoon lekker. Sa- bnë en Nadine waren twee van de kinderen die een paraplu kregen, die kunstig door hun moeder ver sierd was met snoepkettingen, lol- liebloemen en spekkies. Ze oog sten veel succes zodat het aantal paraplu's volgend jaar vast groter zal zijn. Onderweg werd ook het een en ander weggewerkt. Ouders die in de ouderraden van scholen zitten, stonden op strategische hoe ken opgesteld met auto's vol koel- tassen waarin ijs, drinken en snoep zat. Welke school waar en hoeveel kreeg werd door een aantal kinde ren goed in de peiling gehouden. „Een school kreeg wel zes keer drinken en twee keer ijs, wij maar twee keer," was een klacht na af loop Vein twee uur lopen. Toch lijkt twee keer verstandiger dan zes keer, zeker voor meisjes die langs de kant van de weg minder mak kelijk kunnen plassen. De meeste kinderen hepen met hun school mee. LEUSDEN - Aan het meedoen met de kinderjury van de bi bliotheek zat een verloting vast. Vonge week woensdag middag maakte Els Steggerda van de bibliotheek de uitslag van de jury en de verloting bekend. De kinderen die won nen mochten of mogen een boek komen uitzoeken bij de bibliotheek. Niet om te lenen maar om te hebben. Alle ver lote boeken behoren bij de ruim twintig boeken die vorig jaar nieuw verschenen en meededen bij de jurering. Slechts vijftien kinderen, waaronder één jongen, waren bij de verloting aanwezig. Eén van de aanwezigen won een boek en kon gelijk iets uitzoe ken. De andere kinderen kun nen tijdens de openingsuren in de bibliotheek terecht. De uitgelootte namen zijn: Thirsa Kraan (7jaar), Johan van de Pol (9 jaar), René Jansie (12). De mooiste advertentie werd gemaakt door Knsstie van de Broek (10 jaar). Achterveldse avondvier- echt een schoolvierdaag- alle onderlinge competitie dien. Behalve het wandelen het een sport wie het hardste te zingen kon en dan ook lekt een ander liedje als de pvoor en achter je. De klach- iafloop, op donderdagavond, en weinig te maken met zere n De meeste kinderen stel- gelukkig vast dat ze 'lekker waren. Eén van de kinderen op de laatste schooldag de Pinkstervakantie absoluut stem te hebben om zo niet ie hoeven doen met aardrijks- !e.(?!) De EHBO heeft alle vier ronden maar weinig te doen techts één blaar en twee ifwondjes," stelden Dick Bijl ïovenge helpers vast. En die zal onder een voet. Toch had- ttk nog heel wat kinderen hun 'i -n opengehaald aan het net ide weg. Dat bleek behoorlijk p te zijn. Bovendien schenen kinderen him voeten pas te voelen toen ze voorzien van sn, snoep en medaille (m die

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17