8B Uitbreiding winkelcentrum half jaar uitgesteld ij willen geen sigaar meer uit eigen doos' 'achten op Vierdaagse wandelaars OOK VOOR U mm Br LJU Schade bij aanrijdingen >meente wil rekening houden met nieuwe ontwikkelingen [ersoneel en directie Lisidunahof gaan actie voeren Goldewijk KEISTAD B.V. LIESHOUT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Oudste inwoner wordt 100 jaar Deze week in de Leusder Krant eraden itolen Brandje Een huis van Goldewijk Gratis leren WK-bal als u voor ons scoort. Zie opgave bon elders in dit blad. Konijntje in De Wetering j HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant DONDERDAG 7 JUNI 1990 - 22e JAARGANG NO. 6 TERVELD - „Waar blijven ze nou?"... Zij lijkt zich daar r zorgen over te maken dan hij, die meer berust in de jen die komen gaan. Onze fotograaf signaleerde het wach- tweetal tijdens de slotdag van de 13e Avondvierdaagse [Achterveld, dat mede door de uitstekende weersomstandig- i een groot succes werd. De organisatie noteerde een [ord-aantal deelnemers (964). De routes van 5, 10 en 15 meter, die de wandelaar door de landelijke omgeving van Achterveld voerde, werden onder meer afgelegd door verte genwoordigingen van acht basisscholen uit Leusden, drie uit Achterveld en één uit De Glind. Donderdag vond onder enorme publieke belangstelling het défilé plaats, onder begeleiding van muziekeverenigig DWS uit Achterveld en St-Caecilia uit Scherpenzeel. De vierdaagse is nauwelijks meer van de Ach- terveldse kalender weg te denken. LEUSDEN - De oudste inwo ner van Leusden, mevrouw Hasina van Diggele, heeft gisteren haar 100ste verjaar dag gevierd. Mevrouw Van Diggele woont momenteel in de Lisidunahof. Mevrouw Van Diggele werd op 6 juni 1890 geboren in Amersfoort, waar zij werk zaam was als coupeuse. Daarna is zij ondermeer woonachtig geweest in Ne- derlands-lndië, Amersfoort, Den Haag, Amsterdam en Baarn. Sinds mei 1981 woont de eeuwelinge in Leusden. Mevrouw Van Diggele is nooit getrouwd geweest en heeft geen kinderen. Loco burgemeester Vroon heeft mevrouw van Diggele na mens het gemeente-bestuur gefeliciteerd. Mevrouw Van Diggele is de oudste Leusdenaar, sinds december vorig jaar, toen Andreas Bronsing overleed. Bronsing was toen, op een kleine maand na, 101 jaar. LEUSDEN/ACHTERVELD - Ma teriele schade was het gevolg van diverse aanrijdingen, die zich in het Pinksterweekeinde in de gemeente voordeden. Er was geen lichamelijk letsel. Twee auto's raakten beschadigd bij een kop-staartbotsing op de kruising Hessenweg/Horsterweg Een Leusdense automobilist wilde vanaf de Hessenweg de Horster- weg oprijden. Een automobilist, ook uit Leusden, die daarachter stond, trok te snel op een raakte de auto van de voorganger. Het onge val vond vrijdag plaats omstreeks 21.00 uur. Een bromfietser en een automo bilist raakten zaterdag betrokken bij een botsing m Achterveld. De bromfietser wilde vanaf de Konin gin Julianaweg de Hessenweg op rijden, maar merkte daarbij een auto met op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee automobilisten kwamen zaterdagmorgen, omstreeks kwart voor zeven, op de Dafplaats met elkaar m botsing. De auto's kwa men elkaar tegemoet en hielden kennelijk niet voldoende rechts. Op de Schutterhoeflaan kwam zaterdag een automobilist in aanra king met een geparkeerde auto. De man, een Leusdenaar, moest uitwij ken voor een overstekende kat en raakte daarbij de auto van een in woner van Hoevelaken. Twee automobilisten, die op de Postweg tegelijkertijd een inrit in wilden, kwamen zaterdag tot de ontdekking dat dat niet ging. Een botsing was het gevolg. Het voor val, waarbij een Woudenberger en een inwoner van Ederveen betrok ken waren, deed zich omstreeks 22.30 uur voor. iHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII lllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlr iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii Proefproces kan leiden tot sluiten van agrarisch 1 bedrijf pag. 3 „Iedere alcoholist is een genie in het verbergen van zijn probleem." Een openhartig intervieuw 1 pag. 7 Baby's genieten van het warme water. Een 1 reportage over moeder en kind zwemmen, pag. 9 Belgen winnen jeugdtoemooi van Rodo. 1 Servicepagina. pag. 15 pag. 18 Weekeinddienst vr. - za.: 944223 za. - zo.: 944330 zo. - ma.: 952239 tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hi minium hui mini illinium iiiiiiiiiinii~ SDEN - De uitvoering van de plannen voor H2, de uitbrei- Igvan winkelcentrum de Hamershof, wordt met een halfjaar raagd. Deze beslissing nam het college van burgemeester Iwethouders deze week in overleg met de projectontwikke- [iMBO, die de plannen zal uitvoeren. t uitstel is volgens het gemeentebestuur nodig, omdat er Idit moment wordt gewerkt aan het Volkshuisvestingsplan lian een structurschets, die iets duidelijk moet maken over Irichting waarin Leusden zich in de toekomst zal ontwikke- [We zijn nu nog op een punt, dat tfenng van de plannen mo- is. Als we door waren ge it had dat niet meer gekund," ^wethouder Joost de Jongh van are werken en Ruimtelijke ing. Aanleiding voor de vertraging is volgens De Jongh de afspraken die zijn gemaakt tijdens de onderhan delingen van het collegeprogram ma in april. „Daarin is gesproken over het begrip 'bouwen voor ei gen behoefte'," legt De Jongh uit. De gemeenteraad is er nog niet over uit wat daaronder moet wor den verstaan, maar de uitkomst van de discussie daarover kan conse quenties hebben voor de vorm en omvang van de uitbreiding van het winkelcentrum. Het begrip 'bouwen voor eigen behoefte' kwam begin dit jaar ter sprake, toen de provincie Utrecht een nota publiceerde over de wo ningbouw m de provmcie tot het jaar 2015. In deze nota 'Sporen naar de toekomst' werd gesproken over uitbreiding van het stadsgewest Amersfoort, waar Leusden deel van uit maakt, met 20 tot 30 duizend woningen. Deze aantallen, die in Stouten- burg tot grote opschudding heb ben geleid, omdat bewoners van de kern dachten dat de plannen in hun omgeving gerealiseerd zou den worden, zijn inmiddels aan zienlijk teruggeschroefd. Ook heeft de provincie in de vervolg- nota 'De toekomst getekend' die vorige week definitief werd vast gesteld, duidelijkheid verschaft over de richtmg waarin de uitbrei ding zou moeten plaatsvinden. Dat zou wat Leusden betreft in zuidelij ke richting moeten gebeuren. De Jongh ontkent overigens dat de provinciale nota's tot de vertra ging van de uitbreiding van het winkelcentrum hebben geleid, hoewel de provinciale nota's wel uitdrukkelijk worden genoemd in de toelichting van het college aan de gemeenteraad over de vertra ging. „Het gaat om de uitwerking van onze eigen visie op de ontwikke ling van Leusden," zegt hij. „Of dat betekent dat Leusden groter wordt dan wij nu denken, kan ik nog niet zeggen. Eerst moeten we weten hoeveel woningen wij voor eigen behoefte moeten gaan bouwen." Volgens De Jongh's eigen visie zou er rekening gehouden moeten worden met de komst van mensen naar Leusden vanwege economi sche (werk) of sociale (familierela ties en dergelijke) gebondenheid. Hij verwacht dat de structuurschets en het Volkhuisvestingsplan eind van dit jaar klaar zijn. „Het kan dan best zijn, dat de plannen voor H2 precies zo uitge voerd kunnen worden, zoals ze ont worpen zijn, maar we kunnen ook een heel andere nchtmg uitgaan. Daar valt nu nog niets van te zeg gen. Het plan dat nu ter tafel ligt is echter een eindplan. Als dat een maal is gerealiseerd, is er mets meer aan te veranderen. Ik denk dat als wij daarmee door zouden gaan, de gemeenteraad het mij zeer kwalijk zou nemen, als over bijvoorbeeld vijf jaar blijkt, dat we nu andere beslissingen hadden moeten nemen." Dat niet alle winkeliers hem de vertraging in dank zullen afnemen, neemt De Jongh voor hef. Sommi gen van hen rekenen op een plek in het nieuwe deel en zijn al druk met de verhuisplannen bezig. „Ze zullen iets langer geduld moeten hebben," vindt hij. „De win keliers zijn ook gebaat bij een be ter winkelcentrum. De uitbreiding van de Hamershof wordt beslist niet afgeblazen," zegt De Jongh. „Het basisprincipe van een uitbrei ding van het winkelcentrum met ruim 4000 m2 blijft gehandhaafd en ook de revitalisering (opknap beurt) van het bestaande deel gaat gewoon door. Maar het zou echter kunnen dat wij besluiten om meer oppervlakte voor winkels en wo ningen te bouwen dan nu gepland is." De voorzitter van de winkeliers vereniging, Pim Berghuizen, is het eens met de wethouder. „Wij staan positief tegenover de beslissing van de gmeente om de uitvoering van de plannen met een half jaar uit te stellen. Het zou niet verstandig zijn nu investeringen te doen, die later moeten worden terugge draaid. Als er in Leusden in zuide- lije richting wordt uitgebreid, zou dat betekenen dat De Hamershof meer in het centrum van Leusden om te liggen." Berghuizen zal daar om de leden van de winkeliersver eniging positief adviseren over het uitstel. Hij geeft wel toe dat de ver traging voor sommige winkeliers niet goed uitkomt. „Er zijn onder nemers, die met uitbreidingsplan nen bezig zijn. Die zullen nog een half jaar moeten wachten. Dat is jammer, maar het uitstel kan ook tot een uitbreiding van de originele plannen leiden." DEN - De patiënten van verpleeghuis Lisidunahof zullen inde week woensdag meer aandacht krijgen dan zij ge- l zijn. Personeelsleden van de afdeling civiele dienst ronder de adminstatie) en van de sector activiteiten zullen normale werkzaamheden op die dag staken en de ver- ndigen van de inrichting helpen met hun werk. |J)an krijgen de patiënten eindelijk eens de aandacht waar ht op hebben," zegt Kees Broekman, éen van de organisa- ftvan de actie en hoofd van de afdeling activiteiten. „Wij ft bijvoorbeeld de bewoners mee nemen om te gaan wan- en we zullen hen op allerlei manieren bezig houden en lacht geven." „Drie jaar geleden kwam de Uni versiteit van Twente met een rap port over de werkdruk bij de ver pleeghuizen in Nederland en daar uit bleek met name dat deze voor Lisidunahof 20 procent te hoog was," zegt directeur Patiëntenzorg Ineke Schoonewille. „Concreet it de actie sluiten directie en Weel van Lisidunahof aan bij die momenteel in het hele worden gevoerd en die be- 1 zijn om staatssecretaris Si- s ervan te overtuigen dat de ':inde gezondheidszorg betekent dit. dat we 35 mensen tekort komen. In geld uitgedrukt gaat het om een bedrag van 1,4 miljoen gulden. Dat was drie jaar geleden, maar inmiddels is de situatie alleen maar erger geworden." De toegenomen werkdruk blijkt volgens de actie voerders ook uit de toename van de wachtlijsten, omdat mensen lan ger thuis blijven. Daardoor heeft Lisidunahof volgens hen te maken met patiënten die bij opname er slechter aan toe zijn, dan wanneer zij eerder een plek in het verpleeg huis zouden krijgen. Verder neemt de vergrijzing in Nederland toe, wat ook tot een toename van het aantal patiënten leidt. Schoonewille heeft zich geer- gerd aan uitlatingen van minister president Lubbers, die voorgesteld zou hebben om onderzoek te laten doen naar de knelpunten in de ge zondheidszorg. „Er liggen al sta pels nota's over die knelpunten. Wij willen dat men ons eindelijk eens serieus neemt en niet weer een sigaar uit eigen doos aan biedt." Zij doelt op de suggestie om financiële ruimte te creeren door een beroep te doen op de midde len die beschikbaar zouden zijn bij de pensioenfondsen. „De doos be gint zo onderhand leeg te raken," vult Broekman haar aan. Het gaat de werkgevers en werknemers om een vermeerde ring van de financiële middelen van 1 procent bovenop de salaris verbetering van 3 tot 3,5 procent, waarover de bonden op dit mo- TOUTENBURG - Uit jvg aan de Burgemeester fwaufortweg zijn in de nacht dinsdag op woensdag siera den weggenomen. Het is niet pre cies bekend hoeveel en welke waarde de sieraden vertegen woordigen. De diefstal moet ge pleegd zijn tussen 21.00 uur en 23.45 uur. Bij een inbraak in een woning aan de Horsterweg in Stoutenburg is in de nacht van dinsdag op woensdag een tussendeur com pleet vernield. De inbrekers kwa men burner, via de garagedeur en met gereedschap dat ze daar von den werd de tussendeur met ge weld opengebroken. Eenmaal bin nen vonden de dieven kennelijk niets van hun gading: hoewel kas ten werden doorzocht, wordt er niets vermist. De schade bedraagt tweehonderd gulden. LEUSDEN - Bij de Valleischool aan de Asschatterweg hebben onbe kenden een speeltoestel in de brand gestoken. De brandweer hoefde niet uit te rukken; het vuur doofde vanzelf. Over de schade is niets bekend. ment in onderhandeling zijn. De acties worden gecoördi neerd door de Nederlandse Zie kenhuisraad. Het bijzondere van de acties is dat deze gezamelijk door werkgevers en werknemers worden gehouden. „Het gaat ons woensdag met om de loononder handelingen die op dit moment door de vakbonden worden ge voerd," legt Schoonewille uit. „Het gaat ons vooral om de werkdruk die veel te hoog is. Wij willen dat met onze acties duidelijk maken." Die werkdruk zal de dag na de acties overigens weer toenemen voor degenen die er aan hebben deelgenomen. „Het werk moet ge woon af en de achterstand op bij voorbeeld de salarisadministratie moet ingehaald worden," zegt Broekman. Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel v a 102.850.- (incl. b t.w Nijverheidsweg 12. Postbus 320 7000 AH Doeünchem Tel 08340-34351 Bij Lisidunahof is gekozen voor patiëntvriendelijke acties. „Wij willen niet dat de bewoners de dupe worden," zegt Schoonewille. „Een tijdelijke opnamestop, zoals instellingen elders in het land heb ben ingesteld, hebben wij niet overwogen. Daar hebben wij ons op lange termijn overigens zelf mee, want dat betekent dat het aantal opnames aan het einde van het jaar minder is en dat kan tot kortingen door de overheid op het budget leiden." MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 óOe INTEIM/IEUBEL Hamersveldseweg 22 3833 GP Leusden tel. 033-941331 ALLES VOOR UW WONING: TAPIJT-GORDIJNEN MEUBELEN-SLAAPKAMERS UJ 111111111111111111111111111111111111111111111111 r 11111111 Lisidumahof: ,Dan liever een zware ËPiJP' miiiiiimiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiir:

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1