Proefproces' kan leiden ot sluiting bedrijf De Jongh wil geen vergoeding WSL Jaar gevangenis voor incestpleger ledeputeerde verzet zich tegen litbreiding kleine plaatsen „Met rugklachten moet je leren omgaan" leusder kranb Kunsstof-plas emeente negeert advies milieuinspectie provincie Utrecht presenteert nota over woningbouw I Woningstichting vraagt 48 duizend gulden Achterveldse school voor mensen met rugproblemen LIESHOUT DONDERDAG 7 JUNI 1990 [USDEN - De gemeente Leus- in zal tegen de wil van de regio- je milieuinspectie in, een hin- irwetvergunning geven aan de |er de Vries voor diens melk- lehouderij aan de Moorster- jg. De gemeente riskeert daar- eeeen 'proefproces', waarbij de gunning door de Raad van ie nietig kan worden ver- ard en het bedrijf van de heer Vries met sluiting kan worden ïigd. Vorige week kondigde cteur Van Oostenbruggen een dergelijk proces aan, om dat hij vindt dat het vergunnin genbeleid van de gemeente Leus den te soepel is. Als de inspecteur in het gelijk wordt gesteld betekent dit dat er nog 12 andere agrarische bedrij ven m de problemen kunnen ko men, omdat hun situatie voor een belangrijk deel te vergelijken is met die van De Vnes. Vorig jaar stelde de gemeenteraad, mede op aandrang van de Leusdense land bouworganisaties, een overgangs regeling vast, die bedoeld is voor bedrijven die nog geen hinderwet vergunning hebben, maar deze wel nodig hebben. In 1981 werd een nieuwe Hinder wet van kracht, waarbij ook reke ning gehouden werd met de belan gen van het milieu. De rijksover heid was toen echter nog niet in staat om deze milieunormen con creet vast te leggen. Dat gebeurde pas m 1987. De gemeente beloofde daarom vorig jaar de Leusdense boeren om uit te gaan van de situa tie, zoals die was voor november 1981. Bedrijven zonder vergunning moesten dan wel een aanvraag in dienen vóór het begin van dit jaai. Een van de aanvragers was de heer De Vnes Hij heeft voor zijn bedrijf nog geen vergunning. De inspecteur beschouwt daarom zijn melkveehouderij als niet bestaand, hoewel het bednjf al generaties van vader op zoon is overgegaan. Er is sinds de jaren '50 met meer uitgebreid, maar de boerdenj ligt in de onmideelijke nabijheid van een zuurgevoelig natuurgebied. De uitstoot van ammoniak, dat de ver zuring mede veroorzaakt, is m dat gebied zo hoog dat de verzunngs- norm door de aanwezigheid van het bednjf (en dat van andere) wordt overschreden. Omdat de milieu-inspectie ervan uitgaat dat het bednjf formeel niet bestaat, kan er dus geen vergun ning worden verleend en zou het bedrijf dienen te verdwijnen. De gemeente is echter niet van plan van het vastgestelde beleid af te wijken en heeft deze week aan gekondigd dat de vergunning zal worden verstrekt aan de heer De Vries. ERSFOORT/UTRECHT - In jenstelling tot het grote stads vest Utrecht, dat volgens GS Kt starten met uitbreidings- inen in Vleuten-de Meern, Kt Amersfoort eerst binnen de dige gemeentegrenzen alle literende bouwlocaties benut- l Daarna mag men pas een >ep doen op de daarvoor in merking komende aangren- regiogemeenten binnen Lt stadsgewest. Na het jaar 2000 l! Amersfoort ook buiten de re- jsop zoek moeten gaan, omdat f na afloop van de opgehoogde Kistadtaakstelling, onvol- tnde ruimte beschikbaar zal pom volledig in de behoefte te fcorzien. Gedeputeerde Staten a Utrecht denken in dat ver- I aan Flevoland, maar ook iade gebieden op de Stedenring Straal Nederland. Plaatsen als Bunschoten en Wouden- g mogen alleen voor de eigen >efte bouwen. ILeusden-Zuid wordt door GS al r.oemd als geschikte bouwloca- voor Amersfoort, waarbij oven- as de Schoolsteegbosjes moeten ïden ontzien. Naast beide stads vesten knjgt o.a. Veenendaal •perkte ontwikkelingsmogelijk- ;n, om natuur en landschap van !5 V.int-teojKvtssc^ UtfKAIIKim WIJ ma vmw'iKv.oji, "»»ootvt»0'«(i£»jg»l,UMUJ O-C- 8.V. TEL: OM-C2JDW-OMCOJ [sCHOEMAN MAKELAARS B.V TEL. OJJ-C11S41 STTCHT1NO CENTRALE WOKIHGZOfiG TEL: ^INTER^VIEUBEL Hamersveldseweg 22 3833 GP Leusden tel 033-941331 ILLES VOOR UW WONING: TAPIJT-GORDIJNEN- MEUBELEN-SLAAPKAMERS In de regio Amersfoort moeten in de toekomst nog de nodige woningen gebouwd worden. het Binnenveld te sparen zal bin nenkort een bestuursovereen komst worden gesloten tussen de Colleges van GS van Gelderland en Utrecht en de Colleges van B en W van Ede, Wageningen, Rhenen en Veenendaal. Dit toekomstbeeld wordt beschreven in de perspec- tievenschets Ruimtelijke Ordening tot 2015: „De toekomst getekend" Deze ontwerpnota is bestemd voor de inspraak, het is een vervolg op de nota „Sporen naar de toekomst", die veel stof deed opwaaien m Amersfoort en omgeving, zoals in Stoutenburg. Woensdagmiddag 30 mei werd de nota op het Utrechtse Provinciehuis gepresenteerd. Van de 135.000 woningen die tot het jaar 2015 m de provincie Utrecht kunnen worden gebouwd, moeten er 75.000 verrijzen voor de eeuwwisseling. Verder moet 650 ha van de in totaal 1040 ha netto bednjfs- en kantoorterrein dan al gerealiseerd zijn. „De Toekomst getekend" geeft in grote lijnen aan, waar volgens GS gebouwd zal moeten worden. Stadsgewest Utrecht zal 40.000 woningen moe ten bouwen, Amersfoort 15.000. In Fase I „Sporen naar de toe komst" moest Amersfoort nog 30.000 woningen bouwen, maar ook de helft vmdt men te veel. Na afronding van de groeistadtaak wil de politieke meerderheid alleen voor eigen behoefte bouwen. De gemeenten Amersfoort en Leus den wachten echter eerst op de uitslag van het onderzoek dat mo menteel wordt vemcht door prof. M de Smidt, hoogleraar in Utrecht. Daarna wil men pas officieel reage ren, ook gedeputeerde A. G. W. Schapenk was benieuwd naar de resultaten van het onderzoek. Desondanks was hij van mening dat GS zich systematisch moesten verzetten tegen het uitbreiden van al die kleine plaatsen. Het gaat om wonen, werken en de gehele infra structuur, in het belang van land schap en natuur. Amersfoort kan nog beperkt bouwen in Nieuw- land-Noord, ten westen van het station, ook in (noord)-oostelijke richting is op het eigen grondge bied nog emge woningbouw en be drijfsvestiging denkbaar. Aldus de nota van GS. Of Amersfoort over de provin ciegrens heen moet stappen is nog niet gebleken, dat is volgens de gedeputeerde ook afhankelijk van wat de NS gaat doen. Hoevelaken is echter wel in het stadsgewest ge situeerd. GS hebben gekozen voor een lange inspraakperiode van 11 juni tot 21 september 1990 ligt „de Toekomst getekend" ter inzage. Als de reacties verwerkt zijn, volgt dit najaar nog een staten voorstel. Dat voorstel wordt m december of januan behandeld, de definitieve vorm zal de leidraad vormen voor het meuwe Streekplan. „De toekomst getekend" is echter ook een antwoord op de vierde Nota RO van het njk, verder is het een belangrijke bouwsteen voor de Interprovinciale Visie op de verstedelijking in de Randstad (IPVR). Deze visie werd opgesteld door de drie randstadprovincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, samen met de provincie Flevoland De IPVR zal op 13 juni a.s. aangebo den worden aan minister Alders. ^iiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ LEUSDEN - WD-wethouder Joost de Jongh blijft van me ning dat de gemeente de Wo ning Stichting Leusden (WSL) niet tegemoet hoeft te komen in de kosten, die de stichting heeft gemaakt voor de wijziging van de bouw plannen op het middenter rein van het Ruige Veld. Deze zijn in totaal ruim 48.000 gulden. De wethouder kwam vorig jaar door deze wijziging in politieke problemen, omdat de veranderde plannen voor het publiek ter inzage waren gelegd, zonder dat de ge meenteraad van de wijziging op de hoogte was. De raad blies de wethouder en de Wethouder Joost de Jongh (WD). WSL terug en uiteindelijk werd besloten om de drie woontorens die oorspronke lijk waren gepland, te bou wen. De stichting kreeg wel de toezegging van de raad dat zij de voorbereidingskos- ten voor de wijziging ver goed zou krijgen. De redenering is dat WSL toestemming van De Jongh had om met andere plannnen te komen. Die waren volgens de stichting nodig omdat vol gens haar de woningen in de torentjes moeilijk te verhu ren zouden zijn. Om een fias co te voorkomen, werd beslo ten tot laagbouw, maar dat leidde weer tot protesten van de omwonenden, die bang waren dat hun uitzicht zou worden ontnomen. Bij de verdediging van zijn handelswijze in de raad, vo rig jaar september, verklaar de De Jongh dat de claim van de WSL niet gehonoreerd diende te worden. „Hoe vaak komt het niet voor, en echt niet alleen in Leusden, maar vooral in den lande, dat ie mand, particulier of bedrijf, een plan voorlegt waarover wij ons als gemeente positief uitlaten, maar dat later strandt in de procedure, het zij door problemen met de welstandscommissie, hetzij door protesten van omwo nenden, hetzij anderszins. Dit leidt tot extra kosten voor de aanvrager. Deze kosten vergoeden wij ook nooit en het verschil vermag ik in dit geval in het geheel niet in te zien," zei De Jongh toen. Het blijkt nu dat de wet houder bij dit standpunt blijft en daarmee een mening heeft die afwijkt van de rest van het college. De gemeen teraad zal binnenkort beslis sen over een eventuele ver goeding aan de WSL. 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Oud-Leusdenaar ontkent beschuldigingen AMERSFOORT/LEUSDEN - Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 44-jarige man veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, wegens het plegen van incest met zijn dochter. Het hof deed uitspraak enkele uren nadat procureur-generaal mevr. mr. M. Koers-Van der Linden achttien maanden cel had geeist. In oktober van het vorig jaar werd de Amersfoorter door de rechtbank in Utrecht wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Utrechtse officier van justitie nam met dat vonnis geen genoegen en tekende beroep aan. Het hof hoorde woensdag een aantal getui gen, waaronder een gynaecologe die het slachtoffer na haar aangifte vorig jaar heeft onderzocht. Deze verklaringen moesten het „ver haal" van het thans 16-jarige meisje ondersteunen. Volgens het slachtoffer, dat ach ter gesloten deuren werd gehoord, heeft zij van haar zesde tot haar achtste levensjaar geslachtelijke gemeenschap met haar vader moeten hebben. Het kind, dat des tijds met haar ouders in Leusden woonde, sliep geregeld in het ou derlijk bed. omdat het last had van nachtmerries. Omdat haar moeder altijd vroeg moest opstaan, bleef zij daar achter met haar vader, die zijn lusten met m bedwang kon houden. Volgens het meisje heeft haar va der haar tot haar twaalfde betast. De man heeft de beschuldigingen altijd ontkend. Uit angst niet geloofd te worden heeft het meisje nooit iets over de meest aan de buitenwereld meege deeld. Mm of meer toevallig vond een lerares op school uit wat er met het kind aan de hand was. Zij scha kelde een vertrouwensarts in, waarna het slachtoffer bij het Riagg belandde. Pas een jaar later, m 1989, durfde het meisje aangifte te doen. Mevr. drs. E. van Seumeren, als gynaecologe verbonden aan het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht, onderzocht het meisje en constateerde beschadigingen aan de inwendige geslachtsdelen. Als getuige-deskundige verklaarde zij dat de resultaten van haar onder zoek en het algehele „klachtenpa troon" van het meisje de conclusie dat er sprake is geweest van seksu eel misbruik rechtvaardigen. Het hof liet weten veel waarde te hech ten aan de verklaring van mevr. Van Seumeren. In een kortlopende serie artikelen zal de Leusdense mi- lieuboer Fokke Tilma enige voorlichting geven over za ken, die de burger zelf aan kan pakken om de milieuver vuiling en belasting te verminderen. Onderwerpen, die aan de orde zullen komen, zijn onder andere 'plastics', 'compostering' en 'vuilverbranding'. LEUSDEN - Na de boterberg en een zee van auto's staan de verschil lende soorten plastics volop in de belangstelling. Vooral de chloor-houdendeplastics (PVC) vanwege de schadelijke effecten bij de verbranding. Ruw weg kan al het plastic en kunststof in twee groepen verdeeld worden, zacht en hard. Zachte kunststoffen worden vaak eenmahg gebruikt en de hardere kwaliteiten gaan wat langer mee. Sommige artikelen erg lang, zoals het merk Tupperware en de tuinmeubelen van Hartmann. Beide fabrikanten zorgen ook voor hergebruik van het afgedankte huisraad. Doordat plastic wordt vervaardigd uit een niet vernieuwbare grondstof (aardohej zoeken vooral de makers van eenmalige plastic naar bruikbare alternatieven. Het zijn vooral de deskundigen in de verpakkingsindustne die de kunststof-plas kunnen laten smelten. Ook overheden en burgers kunnen een bijdrage leveren. De Komo-huisvuilzak zorgt voor een aandeel van 1096 in al het te verbranden kunststof. Alle draacpasjes zijn geschikt voor her gebruik evenals alle plastic broodzakjes. Deze zijn gemaakt van polyetheen (PE) en zijn welkom in de recychnghandel. Een van de huidige fabrikanten begon met het verzamelen van kleerhangers bij kledingzaken. Naast de glasbak een PE-bak? Wie als klant een winkel binnengaat, doet er goed aan om voor het passeren van de drempel over een drager te beschikken. Zo moge- hjk van linnen. Soms kan het met anders, maar vaak is het mogelijk om wegwerpverpakking te weigeren. Niet iedereen zal de Franse Bic-aansteker in de winkel laten staan. Wel zullen de Scandinavische lucifers aan marktaandeel winnen. Winkeliers, zet ze op de toonbank want zien doet kopen. De ondernemers m de consumenten-sector vormen de belangrijkste schakel m het voorkomen van afval. Het zijn wegwijzers, adviseurs en inkopers voor een steeds bewustere con sument met twee ogen voor de dagehjkse leefomgeving en miheu. Fokko Tilma Milieuboer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ACHTERVELD - In een rug- school leren mensen met rug problemen omgaan met hun klachten. Ze leren de klachten ■erug te brengen tot een mini mum en ze leren hoe ze een Uitval van rugpijn moeten op- tangen. Monique Koch, men- sendieckoefentherapeute teeft samen met een huisarts, een psycholoog en een fysio therapeute in Achterveld zo'n njgschool opgericht. Het fenomeen 'rugschool' is een aantal jaren geleden over gewaaid uit Amenka. In Ach terveld is het een initatief van verschillende hulpverleners in te gezondheidszorg, die te gen de grote hoeveelheid van rugklachten zijn aangelopen. 'Rugklachten vormen een groot deel van alle klachten. In Volkskrant van vnjdag las tk een artikeltje over een on derzoek van het Nederlands hstituut voor preventieve ge- rondheidszorg. Uit dat onder- ^k bleek dat een kwart van te werknemers regelmatig heeft van rugklachten", al dus Monique Koch. Op de rugschool krijgen Arisen hulpmiddelen aange reikt om te leren omgaan met J1® klacht. Ze leren de klacht hanteren en ergere klachten !°orkomen. Monique Koch: „We zeggen met: Kom naar de rugschool want we maken u beter, maar we zeggen wel: U kunt zelf meer aan uw klacht doen dan u zich realiseert. Mensen kunnen door zelf werkzaamheid heel veel in vloed uitoefenen op hun klacht. Mensen met rugklach ten hebben vaak al heel wat af gedokterd, maar het probleem wordt voortdurend bij een dokter of therapeut neerge legd. De rugschool wil de bal terug spelen met de vraag: Wat kan u er zelf aan doen. We geven mensen wat simpele leefregels mee, zodat ze beter met hun klacht om kunnen gaan. Hierbij moet je denken aan duigen als:op de goede manier bukken en tillen en op de goede manier achter je beeldscherm zitten. Monique Koch spreekt met over een cursus maar een scholing aan de rugschool „bij een cursus denk je aan iets eenmaligs. Bij een school denk je aan een instituut met een bepaalde vi sie." Monique Koch: „We leggen als rugschool de genezmg bij de patient zelf neer. Dat is een moeilijke opgave en een hoge eis die de school stelt. Zodra mensen ervaren dat het helpt wordt het makkelijker. Men sen met rugklachten zijn vaak angstig. Ze geven bijvoor beeld hun sport op omdat ze bang zijn dat het schadelijk is voor hun rug. Meestal is dat niet zo. We besteden daarom ook aandacht aan sport en rugklachten. Het is namelijk heel belangrijk dat mensen m beweging blijven en het be langrijkste daarbij is: luisteren naar je eigen lichaam. Ga iets zoeken waarbij je wel in bewe ging bent en waarvan je geen rugklachten overhoudt. Men sen met rugklachten moeten leren keuzes te maken. Bij voorbeeld iemand moet een stuk met de auto rijden en doet dat plankgas achter elkaar door om snel thuis te zijn. Als hij thuis is krijgt hij rugklach ten. Zo iemand moet naar z'n lichaam luisteren; dat geeft aan waar de klacht vandaan komt!" „Mensen met rugklachten moeten hun rug als een winst en verliesrekening gaan zien. De persoon die dat stuk met de auto moest rijden moet gaan afwegen: ik kan in twee uur thuis zijn maar dan heb ik rugklachten en ik kan tussen door een keertje stoppen en wat rondlopen. Dan ben ik wel later thuis maar heb geen rug pijn. Als die persoon voor de eerste mogelijkheid kiest, komt dit aan de verlieskant. Op die manier heb je je rugpijn zelf in de hand." De visie van de rugschool heeft twee uitgangspunten: Het geven van informatie en het doen van oefemngen. „Bij die informatie moet je moet je aan hele simpele achtergrondin formatie denken zoals bijvoor beeld: Hoe zien een wervel en een wervelkolom er uit en waar kan rugpijn vandaan ko men. Dit soort informatie is heel belangrijk. Kijk, als je een vinger verstuikt doe je er een verbandje om. Je ontziet die vinger een paar dagen en het gaat over. Mensen met rugklachten denken bij pijn in hun rug meteen 't allerergste. Dit hoeft niet het geval te zijn. Door die onwetendheid gaan ze zich gespannen gedragen en daardoor kunnen er meer klachten ontstaan. We probe ren de mensen de mensen ook duidelijk te maken dat pijn niet altijd letsel hoeft te betekenen. De oefemngen zijn er om hele stevige rug- en buikspieren te ontwikkelen. Die stevige spie ren zorgen voor stabiliteit van de wervelkolom. Dit is essen tieel bij de bestnjdmg van rugklachten. De conditie van de spieren heeft namelijk een directe invloed op de rugklachten. Vroeger kregen mensen met rugklachten een corset om, om de rug te steu nen en te verstevigen. Het is nu de bedoeling om via die oefe mngen een corset van spieren te vormen. Je hoeft bij dat oefe nenen trouwens met aan uren training per dag te denken. Dagelijks tien minuten oefenen is genoeg",aldus Monique Koch. De Achterveldse rugschool richt zich nu nog op mensen met lage rugklachten (klach ten onder in de rug) Monique Koch: „We zijn pas net begon nen. Het is best denkbaar dat we ook nog avonden over nekklachten gaan geven, maar je kunt mensen met lage rugklachten en nekklachten met bij elkaar plaatsen. Er zijn heel verschillende oefemngen voor. We hebben voor lage rugklachten gekozen omdat die zo ontzettend vaak voorko men." De Achterveldse rug school werkt in eerste istantie met met mensen met acute rugklachten maar voor men sen die al langer rugklachten hebben. „Veel van hen heb ben te horen gekregen. Je moet er maar mee leren leven. Wij maken daarvan: je moet er mee leren omgaan", aldus Koch. De rugschool richt zich Momque Koch, bij het mformatiebord van de Achterveldse Rugschool: „Het geven van mformatie is één van de uitgangspunten van de rugschool. ook op mensen die al langer rugklachten hebben omdat mensen met acute rugklachten nog heel veel individuele be geleiding nodig hebben. De Achterveldse rugschool is ge vestigd in het gezondheids centrum de Heelkom. Mensen die bij de rugschool komen krijgen zes avonden les. Ze knjgen dan een oefenschema onder de knie en ze leren de filosofie van de rugschool - het energie steken in het zelf op lossen van rugproblemen - kennen. Na dne maanden is er dan nog een evaluatie-avond. Er doen tussen de twaalf en vijftien deelnemers mee. Naast Momque Koch zijn er nog en kele medewerkers aan de Achterveldse rugschool ver bonden. Paul Lof, klinisch psy choloog. Hij besteed vooral aandacht aan de psychische gevolgen van een rugklacht en aan rugklachten ten gevolge van psychische klachten. Huis arts Berend Schaeffner ver zorgt vooral de de informatie hoe de rug in elkaar zit en funktioneert. Fysiotherapeute Jaqueline van Lobenstein houdt zich voornamelijk met de adl-activiteiten (activiteiten dagelijks leven) bezig Hier mee wordt bedoeld: Hoe sta ik, hoe stap ik m en uit de auto en hoe haal ik m'n land uit de box met een minimale belasting en weinig pijn in m'n rug. De Achterveldse rugschool start in oktober met nieuwe bijeenkomsten. Voor meer in formatie kunt u contact op ne men met: De Achterveldse rugschool. Monique Koch te lefoon; 03425-1222. '''''HIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3