Veel buitenlandse groepen bij openluchttheater Panorama Lisiduna LEZERSSERVICE TEL 945272 Nieuws uit de verenigingen Nieuws uit de verenigingen Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden. „Geboren Achtervelder" TEVENS OPGAVE NIEUWE ABONNEES. DONDERDAG 7 JUNI 1990 plaatselijk nieuws Woensdag 20 juni, 21.00 uur „Pyramide op de Punt" met „Het Zuilenveld" Wil men de titel „Zuilenveld" van deze performance vergezellen van een naam, dan zou Beckett - den kend aan zijn korte pantomimes - deze het dichtst benaderen. Vijf zuilen, of kokers - zacht glimmend zilver - vormen een zeer koel, troosteloos landschap; maar die kokers zijn bepaald met de vuilnis emmers uit Beckett's Endgame. Mentaal is „Het Zuilenveld" niet de constatering van een volledig men selijk failliet: de mens krijgt er kan sen. Deze produktie is hard, bondig en consequent. Ook 'n liefdesver houding is mogelijk, maar dan als zeer gestilleerde, korte haast acro batische sequentie: ieder keert naar zijn eenzaamheid terug. Choreografie: Jan Ruts. Zondag 24 juni, 14.00 uur Big Bands in the Open Air Onder de titel „Big bands in the Open Air" treden voor het tweede achtereenvolgende seizoen drie Big Bands op. In coöperatie met de Stichtmg Jazz en Geïmproviseerde Muziek m Amersfoort heeft de ACR een programma samenge steld dat het Openluchttheater vult met de prachtige Big Band Sound. De optredende bands zijn: „Big Band Utrecht", Utrecht o.l.v. Reijer Dorresteijn met vocaliste Astrid van Helden, „On the Move", Amersfoort o.l.v. Jos Pommer en „The Jos Moons Big Band", o.l.v. Jos Moons. Op het terras speelt de jazz-formatie „Buggy". Woensdag 27 juni, 19.30 uur Internationaal Folkloristisch Dansfestival Voor het derde achtereenvol gende jaar vindt een folkloristisch dansfestival plaats met een sterke internationale bezetting. Uit ver schillende delen van de wereld ko men groepen, die de avond tot een onvergetelijk en kleurrijk dansfes- tijn zullen maken. Het festival start op het terras met een folkcafé, waarin de groep Zanat optreedt. Polen Uit Poznan komt de bekendste Poolse dansgroep „Wielkolpolska" met 32 dansers/danseressen en 6 muzikanten. Mexico De groep „Conjunto Folclonco Magisterial" vertegenwoordigt Mexico op bijzondere festivals in het buitenland. De uit Mexico City afkomstrige groep bestaat uit 44 personen, waaronder 6 muzikan ten. Hongarije Uit Budapest komt de 37 perso nen tellende groep „Bern Folklor Ensemble". Hun dansen zijn rit misch, kleurrijk en van hoog artis tiek mveau. Vrijdag 29 juni, 21.00 uur „Momo en de Tijdspaarders" door 't Hooghe Landt College ..Momo en de Tijdspaarders" is een grote schooltheaterproduktie waar zo'n 40 jonge acteurs en actri ces aan deelnemen. Het verhaal gaat over Momo, die in een amfi theater buiten de stad leeft. De snelle groei van de stad waar het leven verkild en gejaagd wordt, komt in de greep van de tijdspaar ders. Zij kennen de waarde van de tijd precies en krijgen iedereen in hun macht behalve Momo. jllVlERSFOORT - Voor het vierde achtereenvolgende jaar engt de Amersfoortse Culturele Raad een cultureel program- in het Openluchttheater in Birkhoven. zijn diverse groepen uit het buitenland te zien. Uit Antwer- n komt de performance groep Pyramide op de Punt met de oduktie „Het Zuilenveld"; de Spaanse groep Artristras, een ,talaanse theatergroep speelt „Homoterm", een voorstelling een kleurrijke Zuideuropese melange van beweging, beel- nd theater en sensationele effecten en het Folkloristische uisfestival komt voor de derde keer met een internationale zetting, waarbij groepen uit Polen, Mexico en Hongarije rgen voor een feestelijk spektakel tijdens een zwoele zomer- fond. Traditiegetrouw bijt Teatro Ob- stinato de spits af met de nieuwste produktie „De smid en de dood", gespeeld in een spitse Commedia dell'Arte stijl. Uit Amersfoort komt de theater groep van 't Hooghe Landt College die met 40 jonge acteurs/actrices de voorstelling „Momo en de tijd- sapaarders" op de bühne brengt. Na het succes van vorig jaar staan voor de tweede keer drie Big Bands te popelen om aan te treden in het Openluchttheater, onder de Twee werelden botsen en voe ren met eigen wapens een strijd om te overleven. Een aanstekelijke voorstelling met muziek en dans. Regie: Rob Süter. Donderdag 5 en vrijdag 6 juli Venus Vidi Vici met „De weg van het water" (premiere) De voorstelling „De weg van het water" is geïnspireerd op het werk van de Spaanse schrijver Fedenco Garcia Lorca. Het is totaaltheater met de Spaanse sfeer van muziek, flamengo en zang. Het Spaanse be grip „Duende" staat centraal in de voorstelling: de voortdurende strijd tussen verstand en gevoel. Soms gaan ze harmonieus samen, maar veel vaker staan ze tegenover elkaar zodat spanningen, sterke emoties en confrontaties het ge volg zijn. Een Spaans spektakel op gebouwd uit beelden die gerang schikt zijn naar gevoel, emotie en thematiek. Regie: Rafael Schupp. Bmgoavond LEUSDEN - De Til organiseert voor vrijdagavond 8 juni een bingo avond. De aanvangstijd is 20.00 uur. Er wordt met lage irüeggelden ge werkt en er wordt gespeeld om luxe gebruiksvoorwerpen en le vensmiddelen. Vliegoefemng LEUSDEN/SOESTERBERG - Hel Amerikaanse en Nederlandse luchtmachtpersoneel van vliegba sis Soesterberg houdt op 19 en 20 juni tussen 7.00 uur en 24.00 uur vliegoefeningen. Hierbij kunnen ook andere dan de gebruikelijke aanvliegroutes gebruikt worden. en de Dood' is de titel van het stuk waarmee Teatro Obstinato optreedt in Birkhoven. enerdisco SDEN - In jongerencentrum De irdt vrijdag 8 juni een Tiener- :o gehouden. Jeugd tot en met Hitien jaar is vanaf 18.30 uur wel- De disco duurt tot 20.30 uur. entree bedraagt één gulden 5en pasje is niet nodig. Op de orolnd zai geen alcoholhoudende min uk worden gechonken. Voor informatie kunnen belang eenden bellen met: Nico Hor telefoon: 757231. 9.t< fa» M rSli erelddiakonaat DSCHENDAM/LEUSDEN sdenaar Ir. A. Hoelen is be- striI :nd tot voorzitter van de com- se werelddiakonaat van de Ge ile Diakonale Raad van de Ne- iands Hervormde Kerk. Hij drs. J. Bos op, die ambassa- in Ethiopië is geworden, kelen (52) is plaatsvervangend Ecteur-generaal van het ministe- van VROM. Vanaf 1986 is hij lid de commissie werelddiako- Hij heeft ook bestuurlijke cties bekleed bij Kairos (Chris ai tegen apartheid) en Solidari- de interkerkelijke actie voor js-Amerika. :ler Midzomernachtfeest ACHTERVELD - In samenwerking met de Stichting Vrienden van St- Joseph houdt de Achterveldse car navalsvereniging De Puupenkop- pen vrijdag 29 jurii een Midzomer- nachtsfeest in De Klaveet aan de Postweg. De opbrengst van de feestavond zal worden gebruikt voor goede doelen van de betrok ken organisaties. Het feest gaat om 18.00 uur van start voor de kinderen met een kin derdisco en een play-back show. Dat duurt tot 20.00 uur. Vanaf 20.00 uur is De Klaveet het domein van de ouderen, die bezig gehouden zul len met muziek (van dansorkest tot dweilorkest), lekkere hapjes en koele midzomernachtdrankjes. Daarnaast zijn er diverse aparte attracties te verwachten, die echter nog geheim blijven. Wel staat als een paal boven water dat de Raad van Elf van de Puupenkoppen daarin een centrale rol zullen spe len. De toegangsprijzen zijn tijdsge bonden. De vroege vogels, die al voor achten komen, betalen vijf gulden. Bezoekers, die tussen 20.00 uur en 22.00 uur arriveren betalen 7,50 en de laat-komers (na 22.00 uur) een tientje. Het feest duurt tot 2.00 uur. titel: Big Bands in the Open Air. Speciaal voor enkele Open luchttheater heeft de Utrechtse theatergroep Venus-Vidi-Vici de voorstelling „De Weg van het wa ter" geproduceerd, geïnspireerd op het werk van de Spaanse schrij ver Federico Garcia Lorca. Een Spaans spektakel met zang, dans en flamengo. Last but not least komen de mu ziekliefhebbers dubbel en dwars aan hun trekken met een dyna misch Openluchtconcert van het Mathilde Santing Ensemble. Hieronder staat het programma overzicht. Vrijdag 8 juni, 21.00 uur Teatro Obstinato: „De Smid en de Dood" „De Smid en de Dood" is een legende van het platteland van Uru guay. Het stuk, in een spitse Com media dell'Arte speelstijl, vertelt het verhaal van de smid Misère, die het klaarspeelt de dood vast te hou den in de levensboom. De strijd van de mens om de dood te over winnen is al duizenden jaren het thema van vele legendes in bijna alle culturen. In deze moderne variant op het oude thema denkt de anti-held Mi sère de levenden gelukkig te ma ken door de dood buiten spel te zetten, maar ontdekt integendeel, dat het leven onmogelijk is zonder de dood. Door de karakters, die in het stuk voorkomen, en de vorm waarin het stuk nu wordt opge voerd, overheerst de glimlach. Regie: Juan Tajes. Vrijdag 13 juli, 21.00 uur Mathilde Santing Ensemble Zelden heeft een Nederlandse vocaliste zo vastberaden en trefze ker een eigen weg gevolgd als Mathilde Santing. Wars van hitlad ders en gedicteerde trends ver nieuwt Mathilde Santing zich let terlijk per produktie. Met een feil loze keuze van prachtige songs en een fijngevoelige neus voor nieuw materiaal is ook dit programma sa mengesteld. Al vaker is Mathilde Santing m Amersfoort geweest, waar ze volle zalen met een opgeto gen publiek aantrof. Daar bewees ze hoe getalenteerd ze is. Een re den om haar nogmaals naar Amersfoort te halen. Het Mathilde Santing Ensemble bestaat uit: Ma thilde Santing, Rolf Hermsen, Se- bastiaan Koolhoven, Peter Meuris en Simon Planting. Vrijdag 20 juli, 21.00 uur Artristras met „Homoterm" De Spaanse theatergroep Artri stras speelt de zeer bijzondere voorstelling „Homoterm". Het ver haal over een evolutie, de strijd om het bestaan, goed en kwaad en het De Spaanse groep Aristras treedt deze zomer op in het openluchttheater met de voorstelling 'Homoterm'. Mocht het weer niet meewerken, dan wordt er voor een alternatief programma gezorgd. De deelname aan deze middag kost 1.50. Amerikaanse F-15's LEUSDEN/SOESTERBERG- Er zul len vanaf donderdag 31 mei tot en met maandag 25 juni 12 Ameri kaanse F-15 Eagles op de vliegba sis Soesterberg aanwezig zijn. De F-15's van het zestigste Tactical Fighter Squardon worden tijdens hun vlucht over de atlantische oce aan bijgetankt door tankvliegtui gen van het Strategie Air Com mand. De F-15's zullen op 19 en 20 juru vliegoefeningen bij Soester berg uitvoeren. Kindermiddag LEUSDEN - Jongerencentrum De Til organiseert voor vrijdagmiddag 8 juni een kindermiddag. Er zal een speurtocht en een bmgo gehouden worden. De start van de speurtocht is om 13.45 uur en duurt tot 14.15 uur. Daarna wordt er tot 16.30 uur bmgo gespeeld. Bij beide onder delen zijn er prijsjes te winnen. Zomersport LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sport biedt deze zomer weer de mogelijkheid om kennis te ma ken met verschillende sporten. In de zomermaanden zijn er de vol gende sportactiviteiten: jeu de boules, midget-golf, tennis en zwemmen. Voor meer inlichtingen: afdeling sportzaken Leusden telefoon: 961691 of 961648. vechten om de macht. „Homoterm" is een schouwspel van een witte wereld gevolgd door kleurrijke ta ferelen en confrontaties. Een ab stracte voorstelling in een kleurrij ke Zuid-Europese melange van be weging, beeldend theater en sensa tionele effecten. „Homoterm" is een voorstelling in het kader van het Poppenfestival A lersfoort. de Naam: Cees Coenen Beroep: Voorzitter Sportstichting Leusden Favoriete plek: „De kerktoren in Achterveld" „Tot ongeveer mijn achtentwingste jaar heb ik in Achterveld gewoond. Nu woon ik in Leusden en werk Amsterdam als hoofd van de produktgroep onderzoek en dienstverlening gezondheidszorg van de Hogeschool Amsterdam. In mijn jeugd was Achterveld echt nog een dorp, m die tijd was het nog mogelijk lekker rond te zwerven. Als jongetje was het natuurlijk een genoegen samen met vriendjes de zaak te verkennen. Mijn grote voordeel was dat mijn vader als horlogemaker verantwoordehjk was voor het onderhoud van het uurwerk van de kerktoren. „Ik moest iedere zaterdag-ochtend de torenklok opwinden, dat was altijd groot feest. Samen met vriendjes beklom ik dan de toren en dit avontuur was elke keer anders. Het was hartstikke leuk om de toren te beklimmen en het doet mi) dan ook goed nu eens terug te keren. „Ergens op de weg naar boven zat een luik, waar je alleen als kleine jongen gebruik van kon maken. Het was namelijk zo, dat het luik afgesloten was, maar door het gaas te verbuigen kon je met je kleine hchaam erdoor kruipen. Ik ben dertig jaar geleden voor het laatst in en op de toren geweest, maar dat luik zit er log. Het heeft voor ons altijd een dankbare aftocht betekend.. „In de wintertijd stond de klok vaak stil, omdat door bevriezing het mechaniek helemaal onder het ijs zat. Mijn taak was dan de zaak los te wrikken en een flinke dot ohe erop te spuiten. In die tijd hadden weer en wind vrij spel op het uurwerk, inmiddels is het allemaal electnsch geworden. Ik heb wel begrepen dat het oude uurwerk naar een museum gaat en dat streelt mij toch wel. Het uitzicht op de toren is echt umek. Zelfs bij heug weer kun je Amersfoort zien liggen aan de ene kant en Barneveld aan de andere. Opvallend is. dat de kern van Achterveld eigenlijk nooit is veranderd. Wel de buitenrand natuurlijk. Vroeger keek je uit over de weilanden en bossages en ook zag je allemaal sloten. Nu is het vrijwel overal bebouwd. Het oude postkantoor is weg, daar staat nu Welcoop. „Ik weet ook nog goed, dat m de Tweede Wereldoorlog de kerktoren dienst deed als uitkijkpost. Je had van bovenaf een klasse plaats om de omgeving te bestuderen en eventueel onraad op te sporen. Toch liggen mijn mooiste herinneringen bij de jeugdtijd. Nog steeds heb ik door de vele beklimmmgen van vroeger het gevoel dat de kerktoren voor mij geen geheimen kent. Ik zou ook nu nog op de tast naar boven binnen gaan, zonder mij te stoten. Elke baksteen ken ik nog.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5