choolvakanties dampen in Leusden Balletdanser Stefan Elastieken V Draken zoeken onderdak Sanne-Marije besteedt haar zakgeld aan dieren j MM Tips voor Vaderdag Schoorsteen in de brand r J O R o: oo Brink plei i,ta WOENSDAG 13 JUNI 1990 ce leerlingen van de Rossenberg het voor zich, als er in Leusden een skateboardbaan komt. zodra het bekend is. Voorlopig zullen de skateboarders het met deze baan moeten doen. Best iets om blij mee te zijn want het voorstel om ook een skateboardbaan in Amersfoort te bouwen is door de gemeente daar afgewezen. In Bar- neveld is er wel pas een geopend. Wanneer de skateboardbaan in Leusden goed gebruikt wordt, is het mogelijk dat de gemeente Leusden wil overwegen om in de wijken kleine skateboard-voorzie ningen te maken. Bijvoorbeeld in jSDEN - Leerlingen van de Rossenbergschool wilden wet ter Bram Vroon helpen. Zij bedachten wat voor skateboard en zij zouden willen hebben. De tekeningen die zij maakten, icbten ze bij de vrouw van de wethouder met het verzoek ze jhaar man te geven. „Dan weet hij tenminste wat WIJ willen ,t>en in Leusden," zeiden ze. Op het gemeentehuis zijn de eningen bestudeerd. halve meter breed. Deze ramp is besteld door de gemeente Leus den. Naar verwachting zal hij nog voor de grote vakantie geplaatst kunnen worden. Wanneer hij klaar zal zijn, komt in deze krant te staan an de ramp die in Leusden, «nover het zwembad, komt, ui al eens een tekening in deze iek. Hij wordt twaalf meter lang twee oplopende bochten van meter twintig hoog en twee en JK- lig* efe i k Al 5|in IO.0( rk. ïste 0 kg SDEN - Geen Paasvakantie meer maar wel een extra voor svakantie volgend jaar!? De burgemeester en wethouders iken er over om de vakanties, volgend jaar anders te regelen tot nu toe het geval is. De direkteuren van de openbare jolen in Leusden vinden de vele korte 'vakanties' maar ig. Dag vrij met Koninginnendag, Hemelvaartsdag, drie en voor carnaval, twee dagen rond Pinksteren. Wanneer klas net weer lekker bezig is, komt er weer minstens één vrij aan. Daardoor wordt het programma van onderwijzer eibroken, vergeten de kinderen weer wat ze vorige week 3 do erd hebben en zit iedereen weer te niksen omdat het toch p.kg r bijna vakantie(dag) is. scha mui ailer 929! wethouder van onderwijs i Verduin is volgens de wet, de ran het openbare onderwijs in imeente Leusden. Bij haar en de directeuren van de bare scholen een plan neer- jd. Daarin stellen ze voor de ïes in Leusden te regelen dit in Amsterdam gaat. Niet raf en toe een vnj dagje maar zeven tot negen weken elkaar doorwerken en dan paar dagen vrij. Het grootste lui met zoals het dit jaar gere- iras, zit in de voorjaarsvakan tie. De directeuren willen deze vol gend jaar maar liefst twee weken laten duren. Van 30 april, Koningin nedag, tot en met 10 mei. Een beetje eigenaardig is wel dat deze vakantie dan zal beginnen onge veer twee weken nadat de vonge is afgelopen. Van 17 tot en met 20 april stellen de directeuren voor om Paasvakantie te houden. Dat komt natuurlijk door de Pasen. Pa sen wordt ieder jaar op een andere (zon)dag gevierd als gevolg van een ingewikkelde berekening met volle manen sinds Kerstmis. Vol gend jaar valt Pasen eind april. Wanneer de vakanties volgend jaar volgens het plan van de direc teuren geregeld kunnen worden, kunnen de mensen ook eens op vakantie buiten het dure seizoen om. Kinderen die naar school moe ten, kunnen alleen met hun ouders naar een vakantiehuisje als alle Ion- deren vrij hebben. Met als gevolg dat die huisjes juist dan extra duur zijn en veel kinderen dus niet gaan "Bijzondere scholen', dat zijn niet- openbare scholen zoals christelijk, katholiek, of Montesson, kunnen hun eigen vakanties vaststellen. Bij die scholen stelt een bestuur de vakanties vast. Natuurlijk wel na overleg met de directeur en ande re scholen. Uit één gezin kunnen kinderen op verschillende scholen zitten, zo wel in Leusden als m Amersfoort. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de ene school in juli grote vakantie heeft en de andere school pas in augustus. Heel veel gezinnen zou den dan niet op vakantie kunnen gaan. Een beetje verschillend kun nen de vakanties wel zijn. Daar- 8 fitei ZUSDEN - Zondag, 17 juni, is *t vaderdag. Misschien is ït, nog meer als moederdag, ten door de winkeliers be lichte feestdag. Onzin, maar xh. Het feit dat er geen lied «kend is waarmee vader in iet zonnetje is te zetten, geeft fc denken. Vaders hebben, W op zekere hoogte, toch re- Hlmatig enige verdienste. Als waardering daarvoor een beetje andacht, één- üal per jaar, geen kwaad, hndaax hierbij een aantal fpe die deze dag tot een be reiden feestdag kunnen uken. De raad die in deze rubriek fteven werd bij moederdag hoewel niet helemaal, tok voor vaderdag gelden. Rteraard moet de tekst van ht lied veranderen in „Wie feat er altijd voor mij klaar, lit Is toch mijn vadertje...." «wvoorts. Uiteraard alleen togen wanneer het klopt, Qdere tekst aanpassen, kudt bij het zingen ruime totand tot het bed. Vaders, 10 leert de ervaring, kunnen morgens om zes uur wel kas heel anders op een on- krwachte serenade met ftanedekselmuziek, reage- •fe dan moeders. Vaders hoeven uiteraard, kt als moeders, op vaderdag tots te doen. In tegenstelling kt moeders zijn vaders zich jtoter niet altijd bewust van *tgeen ze nog zouden kun- kn doen. Een idee voor een 'tdeau is daarom misschien fe als geheugensteuntje een gemaakte klussenlijst te token. J®t daarbij de mededeling kt hij vandaag niet hoeft te finnen en dat het slechts *doeld is als geheugen steuntje, zo mooi mogelijk gemaakt om vaak naar te kij ken. Geef er een bleekstift bij. Wegstrepen wordt daar mee spannend. Zorg wel voor een pen die daar weer over heen kan schrijven wanneer de klus zich herhaalt. Probeer eens één dag be langstelling te tonen voor je vaders interesses. Je hoeft er geen verstand van te hebben. Wanneer je vragen stelt die beginnen met wie, wat, waar, hoe, wanneer en waarom, ge volgd door de interesse zit je altijd goed. Interesses kun nen zijn voetbal(haat), poli- tiek(haat), werk (haat), fa- miliefhaat) of het zacht door sudderende leven van een in woner in de gemeente Leus den. Vergis je niet. Stel geen vragen over voortplanting, vrouwen, de tuin, de klussen of de belasting. Vermijdt oververhitting. Probeer er een fijne dag voor hem van te maken. Stel geen gezelschapsspelletjes, het drinken van Rivella of eigen verlanglijstjes voor, tenzij hij daar een uitgespro ken voorkeur voor heeft. Ga bij de keuze van After shave zorgvuldig te werk. De reclames bij sommige mer ken doen soms het ergste vermoeden. Van de een lucht schijnen mannen wild te wor den, van een andere lucht juist mild, ondernemend, bruut en zelfs behulpzaam schijnt mogelijk te zijn. An dere luchten schijnen voor vrouwen zo aantrekkelijk te zijn dat zo'n man geen rust meer heeft en in een boom moet gaan zitten op een tro pisch eiland. Enig overleg met je moeder is daarom aan te raden. LEUSDEN - Twee weken geleden werd in deze rubriek gemeld dat Stefan Pickee (12) balletdanser wil worden. Hij is de enige danser bij de balletschool van Ilonka Bakker. Dan hjkt het eenvoudig om de beste te zijn. Maar Stefan Pickee is echt erg goed. Daarom mag hij in september balletlessen bij het Scapinoballet nemen. Tot twee keer toe ging het plaatsen van een foto van Stefan niet door. Hij is echter zo'n bijzondere Leusdenaar dat zijn portret in deze rubriek niet mag ontbreken. Vandaar: hier is Stefan. LEUSDEN - Sanne-Manje is zeven en heeft zeven dieren. Het is best mogehjk dat ze volgend jaar acht dieren heeft, want Sanne-Marije koopt regelmatig dieren van haar zakgeld. Sanne-Manje kocht vis Bilhe (en eerdere goudvissen en guppen die zijn doodgegaan) en hamster Fred. Bovendien woont ze met de dieren die door haar ouders in huis zijn gehaald. Zoals hond Tim van net een jaar, poes Mies met een blind oog, kater Jopie, konijn Liesje en de eendjes die welliswaar niet meer 'thuis' wonen maar nog regel matig te zien zijn. Sanne- Manje is er maar druk mee. Terwijl ze de belevenissen met haar dieren zit te vertellen zit ze voortdurend te spe len met Fred. Fred is haar laatste aanwinst. Zelf gekocht. Iedere week knjgt ze een gulden zakgeld, daarvan spaart ze twee kwartjes. Zodra ze flink wat kwartjes heeft gaat het kriebelen. De laatste keer wilde ze zo graag 'een eigen dier op haar kamer'. Want dat had ze nog niet. Zodra ze Fred zag. wist ze dat ze hem wilde hebben. Fred is een Russische hamster Die zijn heel klein, heel druk en heel gezel lig. Fred heeft een 'knaagdierge zwel' aan zijn pootje. Daardoor loopt hij wat vreemd, hij lijkt het LEUSDEN - In de gemeente Leusden heerst de rage van het elastieken. Op pleinen en straten wordt ieder paaltje, als het even kan, benut. Anders staan kinderen letterlijk voor paal met een elastiek om hun benen. Elastieken doe je uiteraard met elastiek. Wie zuinig is gebruikt gewoon onderbroeken-elas tiek, uitsluitend verkrijgbaar in verschillende tinten wit. Wie zich helemaal over wil geven aan de rage kan bij de speelgoed winkel een neonkleurig elastiek kopen in de opvallende kleu ren rose, blauw, geel en groen. Duurder dan het witte elastiek maar wel zo mooi. Elastieken is waarschijnlijk al zo oud als elastiek. Dat wil zeggen, sinds ongeveer 1950 hebben de mensen in Nederland elastiek en geld genoeg om dit noodzakelijke hulpmiddel als speelgoed te ge bruiken. Het is een soort luxe va riatie van touwtjespringen. Aan trekkelijk voor meisjes en jongens. Nodig is natuurlijk een elastiek van minstens drie meter, langer is beter. De uiteinden zijn stevig aan elkaar geknoopt. Twee kinderen, of twee paaltjes, staan tegenover elkaar met allebei hun voeten in het elastiek dat daardoor strak komt te staan. De hoogte waarop het elas tiek om de benen, of het paaltje, zit, bepaalt hoe moeilijk het wordt. Het kind dat spingt moet of over het elastiek heen- erop- of eronder springen, daarmee het elastiek met haar voeten meenemen of juist los laten. Een verkeerde beweging en je bent af. Meenemen, draaien, op het elastiek terrecht komen, weer draaien en alles loslaten terwijl je goed terecht komt, is een van de allermoeilijkste sprongen. De zo genaamde disco. Elastieken heeft verder ook wel lastig te vinden maar ziek is hij er niet van. „Het komt bij hamsters veel voor,ver klaart Sanne-Marije laconiek. „Het is niet zo erg.Fred duikelt over haar handen, rent over haar schoot, terwijl hij geaaid, gepakt en ge kriebeld wordt. Sanne-Marije vertelde ondertus sen vol enthousiasme het verhaal van HAAR eendjes. Hoe ze de eie ren vonden onder een struik die weg moest. Hoe de eieren uitkwa men onder een broedlamp en de kuikens werden drooggefohnd. De vier eendjes werden Kwik, Kwak, Kwek en Schnabbeltje genoemd. Ze groeide uitstekend alleen- ...Kwak kon niet zwemmen. Dus bleef hij bij Sanne Marije op haar kamer. Daar waren de katten het met mee eens en aangezien die ooit de kanarie hadden opgegeten, zocht Sanne een veiliger tehuis voor Kwak. Kwak ging bij Ilse, het buurmeisje wonen. Daar groeide Kwak voorspoedig op en leerde uiteindelijk toch zwemmen en zelf standigzijn. We zien hem nog wei eens," vertelde Sanne-Marije. „On ze Kwak valt namelijk op.Ze keek daarna even op haar lijstje en be gon over Tim. Tim is een zwarte Labrador. Hij is gek op gerookte varkensoren. „Die haal je bij de dierenwinkel. Ze stinken maar Tim vindt ze lekker.Hij wel. Vroeger hield Tim zoveel van water dat hij mee onder de douche ging. Maar sinds hij een sloot vol kroos voor een weiland aanzag, houdt hij wel van water maar niet van zwemmen. Tim is op 29 april één jaar gewor den en is dus nog echt 'een klein kind'. Wanneer hij aandacht wil pakt hij schoenen of spullen uit San- ne-Marije's verkleedkist. Hij is hal verwege om een goede speurhond te worden want toen Sanne een keer in het bos verdwaald was, vond hij haar. Het vervelende was alleen dat ze toen haar vader kwijt waren. Die heeft ook een speur neus gelukkig, zodat alles goed af liep. Sanne-Marije vertelde nog veel meer. Over de kat Jopie die als hij de kans krijgt Tim zijn tranen weglikt, van boerenkool, wortels, pindakaas, stroop, hagelslag en koffie houdt. Van Mies die de 'snotteritus' heeft en die je dus altijd hoort aankomen. Van vis Bilhe die zo'n prachtige sluierstaart heeft. Sanne-Manje zou nog veel meer dieren willen hebben. Vissen vindt ze mooi: Vooral Cuppen waar je allerlei kleuren in kunt zien.Haar hevelmgsdieren zijn panters, tij gers en vooral poema's. „Die zijn zo prachtig," zucht Sanne. „Ze moet maar trouwen met de directeur van een dierentum,zegt haar moeder. Misschien wordt Sanne Marije zelf wel zo'n directeur. met breakdancen de overeen komst dat er in ongeveer hetzelfde ritme bij gezongen wordt. Op ieder (school)plein worden nieuwe va riaties gevonden. Vandaar hierbij het volgende verzoek:Schrijf eens op hoe jij 'elastiekt', welk lied je erbij zingt en wat de moeilijkste springen zijn. Stuur je brief naar de Leusder krant, Postbus 11, 3830 AA Leusden. LEUSDEN - Op de Schutterhoeflaan brak vrijdag omstreeks 21.00 urn- brand uit m de schoorsteen van een woning. Toen de brandweer arri veerde, bleek de bewoner van het huis de brand zelf al te hebben bedwongen. plaatselijk nieuws 13 de buurt van tennisvelden of aan het einde van de Middenweg op het grasveld achter het informatie bord. Zover is het nog lang met. Maar voor als het zover is hebben de mensen in het gemeentehuis in ieder geval de werktekeningen ge maakt door de leerlingen van de Rossenbergschool. Daar zitten hele mooie exemplaren tussen. 1 De rubriek met Leusdens nieuws voor. over en met kinderen van 6 t m 14 |aar door had de ene school voor de Pinksteren vakantie en een andere school na de Pinksteren. Of het plannetje van de directeuren van de openbare scholen doorgaat, is nog met zeker. Het college, dat is de burgemeester met de wethou ders, vindt het goed maar dat is niet genoeg. De wethouder, Corn Ver duin, moet eerst nog eens gaan praten met de wethouder van bij voorbeeld Amersfoort Wanneer 'de Amsterdamse regeling' ook in Amersfoort zou gaan gelden zou den ook de gezinnen met kinderen in het voortgezet onderwijs mis schien eens lekker tussendoor op vakantie kunnen. Hoe denken jullie over vakantieregeling? Zou het bij voorbeeld een (nog) beter idee zijn om de vakanties te regelen zoals het op de meeste kantoren geregeld is. Iedereen neemt ge woon ergens in het jaar twaalf weken vakantie, maximaal zes weken achter elkaar. Wanneer de leerkracht vakantie neemt, komt er een invaller. Het school jaar loopt dan 'eindeloos' door. De school bepaald wanneer je naar een nieuwe groep gaat. Voor die tijd moet je alle boeken uit heb ben die bij de groep horen waar je in zit. Waarom zou het zo niet kunnen? Of kan het volgens jou nog anders? Laat het eens weten. Schrijf naar de Leusder Kinder Krant, postbus 11, 3830 AA Leus den. Het jacht van de Koningin heet de Groene Draak. De meidenclub de Groene Draak zit daarom misschien m de boot. Alleen..wie goed kijkt ziet dat de boot vol waterstaat. De meiden zoeken dringend een beter onderkomen. Impressie van een 'ramp'. LEUSDEN - Vijf groene draken zoeken onderdak. De draken zijn meisjes. Regi (11), Anna (11), Sasja (12), Heieen (12) en Margreet (11) denken vriendinnen voor het leven te zijn gewor den. Ze zijn niet groen en niet altijd draak. Ze vormen samen een meidenclub die al bijna twee jaar wekelijks bij 7elkaar komt. De ene week bij de een, de andere week bij een ander. Ze organiseren van alles. Een muziekuitvoering, feestjes, maaltij den, een wekelijks verschijnend clubblad en uitstapjes. Wat ontbreekt is een clubhuis. Ze zoeken naar een eigen hutje, schuurtje, hokje of hoekje. Klein mag als ze het maar zelf mogen inrichten. Drie jaar geleden werd de club opgericht. Het idee kwam van Anna. Op een gegeven moment telde de club tien leden maar dat bleek te veel te zijn. Niet iedereen had dan een eigen taak en de kans op door elkaar praten was te groot. Zodra de clun, vijf leden telden bleek iedereen tevreden. Regi is tegenwoordig voorzitter nadat Margreet deze taak een jaar ver vuld had. Ze is democratisch geko zen. Margreet is tegenwoordig penningmeester en houdt de in komsten en uitgaven zorgvuldig bij. Daarvoor bekeerd ze een inte ressant uitziende kist waarin vakjes zitten en waarbij een kasboek hoort. Iedere bijeenkomst kost de leden een dubbeltje. Afwezig zijn zonder bencht of niet betalen kost vijf cent boete, te voldoen bij de eerstvolgende bijeenkomst. Het geld wordt gebruikt voor de on kosten verbonden aan de feestjes. „Met Pasen kochten we bijvoor beeld een zakje chocolade-eitjes die we samen hebben zitten op eten." Anna is de journaliste van de clubkrant. Zij verzamelt het meuws voor het clubblad „De groene Draak", Sasja verzorgt de eind- redaktie. Heieen is de secretaris van de club. Zij houdt de notulen bij en schrijft de verzonnen plannen op. De clubkrant bevat 'nieuwtjes' volgens de draken. Nieuwtjes over elkaar, over de plannen en over RAMS. RAMS is hun mascotte, een zelfgemaakte groene draak. Zijn naam is gemaakt uit de beginletters van de meidennamen. Hij beleeft in de clubkrant zijn eigen avonturen. CONCERT Op 19 mei gaven de Groene Dra ken een concert voor vrienden en ouders. Regi speelt dwarsfluit, Anna en Margreet piano, Sasja or gel en Heieen keybord. Op de wijs van Gemopper, gemekker, geza nik en gezeur, een liedje van Kin deren voor Kinderen, zongen zij hun eigen clublied: Gemopper, gemekker, gezanik en gezeur, be staat bij ons echt niet. Wij kennen de hele donderdagmiddag geen verdriet. We zitten op een club die is ontzettend gein. Het is daar zo gemoedelijk en ontzettend fijn." Het benodigde geld voor dit bijzon dere feest waarbij alle ouders en vnenden aanwezig waren, ver diende ze op een rommelmarkt. Een ander groot succes vormden de zelf klaar gemaakte hapjes. Ie der lid van de club voelde zich wel bijzonder verwant met een land. Voor Regi is dat India. Zij maakte daarom 'tikia's', een soort koekjes. Sasje maakte Finse pannekoekjes, Margreet Zwitserse "Birgenmuesh' en Anna Zweedse chocoladecake Heieen was toen net ziek zodat haar specialiteit geheim blijft tot het vol gende feest De meiden verzinnen iedere weer iets nieuws. „Ruzie hebben we niet meer. Daarvoor kennen we elkaar nu te goed. Als er iets is praten we het uit. We vinden elkaar allemaal aardig. Samen iets doen, al is het maar op de fiets een tochtje maken, is altijd leuk. Bij verjaardagen ma ken we lieve cadeautjes voor el kaar en met Sinterklaas gekke su- prises." De Groene Draken zijn en thousiast. Ze zouden graag een ei gen plekje willen inrichten. Zou iemand m Leusden of directe omgeving, een schuurtje overheb ben. Een hoekje waann ze zelf een hut kunnen bouwen mag ook. Wie wat heeft kan bellen naar 946814 of 941495.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13