_otest tegen hoge werkdruk lieuwbouw bibliotheek :an na bouwvak starten aan het werk Seniorenraad gaat BDU KEISTAD B.V. Herinrichting Leusderhei wellicht op de lange baan Deze week in de Leusder Krant MOLENAAR CITROEN Gratis leren WK-bai als u voor ons scoort. Zie opgave bon elders in dit blad. Dodelijk ongeval Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Jongetje mishandeld Konijntje in De Wetering SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Teleloon 033-941495 Uitgave 8DU BV MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond doen staat. Hoewel alle leden „er varingsdeskundigen" zijn, willen zij de komende maanden gebruiken om zich in te werken in het oude renbeleid en alles wat daarmee sa menhangt. Een „kerngroep" bin nen de Seniorenraad zal, in samen werking met de gemeentelijke contactpersoon, voor de noodza kelijke informatie zorgen. De Seniorenraad bestaat uit: J. J. Sluijmers, A. Bless-Koopmans, A. Kruyswijk, H. Kraan, C. Janson-Wil- son (2e secretaris) en L. v.d. Hei- de-v. Doorn. Zittend van links naar rechts: H. Eradus (vice-voorzitter), J. Kramer (le secretaris), A. Linde (voorzitter) en C. Donia-Brugman. Het secretariaat is gevestigd op Aragon 13, 3831 ET Leusden, tele foon 033-942965. LEUSDEN - Op de tankwerk plaats aan de Kolonel van Royenweg is vrijdagmiddag omstreeks half twee een per soneelslid bij een testrit met een gepantserd amfibievoer tuig dodelijk verongelukt. Door nog onbekende oorzaak raakte de bestuurder met het rupsvoertuig van de weg, waarna het omsloeg. Een passagier bleef ongedeerd. Het slachtoffer is een der tigjarige Amersfoorter, die als burgerambtenaar werk zaam was op de tankwerk plaats. De oorzaak van het ongeval wordt voorlopig toe geschreven aan een tech nisch mankement aan het voertuig. De marechaussee heeft het ongeval in onder zoek. rkrant WOENSDAG 13 JUNI 1990 - 22e JAARGANG NO. 7 LEUSDEN/UTRECHT - Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht steunt de standpunten van onder meer de gemeente Leusden en een aantal statenleden om de uitbrei dingsplannen voor het militaire oefenterrein op de Leusderhei voorlopig even in de koelkast te zetten. Dat blijkt uit antwoor den van het college op vragen van statenleden. In een gesprek dat een delegatie van GS binnenkort heeft met de minister van defensie, zal er dan ook op worden aangedrongen dat er geen on-omkeerbare situaties zullen worden geschapen zolang er geen definitieve duidelijkheid is. Ambachtelijke glazenier Alex Luigjes (76) vertelt over zijn vak pag. De bermen moeten weer bloeien pag. O Sport: Jubilerend Antilopen zet zinnen op de hoofdklasse pag. 0 Leusdenaar Dick Leunis reed Luik-Bastenaken-Luik - WEEKEINDDIENST 03425-1222 pag. 10 een twaalfjarig jongetje zon der enige aanleiding op een pak slaag getracteerd. Het jongetje, A.S. uit Leusden, werd door een dertienjarige plaatsgenoot van zijn fiets geslagen. De dader, J.E. uit Leusden, verklaarde later zin te hebben gehad om ie mand een pak rammel te ge ven. Het slachtoffer was de eerste die de dader passeer de. SDEN - De directie van verpleeghuis Lisidunahof protes tvan daag tegen de te hoge werkdruk. Samen met de onder- nende diensten zoals de administratie, secretariaat en de houdelijke dienst leggen ze hun eigen werk stil om te ten op de verpleegafdeling. Een directielid van de Lisidu- of zegt: „Onderzoek wijst uit dat de werkdruk 20% te hoog aarom g?:an wij het verplegend personeel helpen bij de n waar zij anders niet aan toe komen. Dat begint 's ochtend 5.00 uur al met het ontbijt. De hele verder dag helpen wij met de verzorging en voeding van de bewoners." Daarnaast worden stickers en strooifolders uitgedeeld tijdens de braderie op winkelcentrum De Biezenkamp. Verzorgingstehuis 't Ha- mersveld in Leusden en Huize St. Joseph in Achterveld voeren geen aktie omdat hun bonden nog niet uitonderhandeld zijn; het personeel zit in een andere CAO, namelijk die voor bejaarden zorg. Het is vandaag in het hele land actiedag in de verpleging. Wethouder Vroon schetste de plaats van de ouderen in de loop van de geschiedenis. Eeuwenlang hadden de ouderen m alle culturen een adviesfunctie welke door ie dereen als belangrijk en waarde vol werd gezien. Dat gold zowel in De antwoorden van het college lijken een belangrijke steun in de rug voor de gemeenten rond het militaire oefenterrein van de Leus- derheide, die zich bepaald niet ge rust tonen op de plannen van het ministerie van defensie om van het oefenterrein een zogenaamd com pagnie oefenterrein (COT) te ma ken. Die status is ontleend aan het structuurschema militaire oefenter reinen, waarin nieuwe normen voor dergelijke terreinen werden ontwikkeld. Na het nodige gedim- dam kreeg de Leusderheide uitein delijk de status COT-, omdat het terrein niet groot genoeg was (vol gens het structuurschema moest een COT minstens 1.000 hectare beslaan; in Leusden was na zware onderhandelingen niet meer dan ruim 850 hectare beschikbaar). Desondanks vreesden de omlig gende gemeenten dat met name de geluids- en stofoverlast zouden toe nemen en waren natuurbescher mingsorganisaties ook bepaald niet gelukkig met de voorgenomen intensivering van het gebruik van de Leusderheide. Desalniettemin legde men zich mokkend neer bij het onderhandelingsresultaat, dat er onder meer toe leidde dat een belangrijk waardevol natuurge bied in het terrein gespaard bleef. De recente onverwachte ontwik- •ingen in het Oostblok en het aantreden van een nieuw kabinet I waren voor de betrokken ge- I meenten echter aanleiding om de van de pannesetjes moeten ze vol gend jaar wel aan kunnen schaf fen." Wethouder Vroon verklaarde dat voor één van de pijnlijkste af gewezen aanvragen, subsidie voor het huren van extra accommodatie, gezocht wordt naar een oplossing, zodat een voorstel te verwachten is. Bij de rondvraag kwam Ton Geijsberts van D66 met de voor Vroon nieuwe mededeling dat de kunst gestreept was voor de bouw van de brandweerkazerne. De dertienduizend gulden die daar voor begroot stond, zou onderdeel zijn van de 52.000 gulden bezuini ging die de bouw van de kazerne mogelijk moet maken. Hij had dit gelezen uit stukken die door wet houder De Jongh aan hem beschik baar waren gesteld. Vroon wist van mets maar kon na het slmten van de vergadering opgelucht het ver moeden uiten dat dit een voorstel van de aannemer was en geen col- legebesluit. uitvoering van de inrichting van het oefenterrein-nieuwe-stijl opnieuw ter discussie te stellen. De vrucht bare onderhandelingen m Wenen russen Oost en West over beper king van de conventionele bewa pening en de verminderde drei ging van het Warschau-pact zou den m de visie van de gemeenten rond de Leusderhei ook moeten leiden tot het aanpassen van het defensiebeleid in Nederland. Ook de voortschrijdende stand van de techniek, die het steeds beter mo gelijk maakt om via simulatietech nieken te oefenen, was een argu ment om vraagtekens te zetten bij de herinrichting van de Leusder hei. De aangekondigde bezuinigin gen op defensie vormden even eens een belangrijke reden om aan de bel te trekken. De betrokken gemeenten stel den zich op het standpunt dat de Leusderhei bij eventuele bezuini gingen op militaire oefenterreinen als één van de eerste projecten zou sneuvelen. Dat standpunt werd la ter overgenomen door de progres sieve fracties m de provinciale sta ten. Die fracties stelden vragen aan het college van gedeputeerde sta ten, waarin erop werd aangedron gen de visie van de gemeenten rond de Leusderhei te steunen. GS hebben in een brief laten weten het daar mee eens te zijn en de zaak in een gesprek met de minister te zullen bepleiten. De betrokken gemeenten heb ben hiermee zekere winst geboekt. De grote zorg van bijvoorbeeld Leusden was dat, ondanks de ge wijzigde omstandigheden, de in richtingscommissie gewoon met het werk door zou gaan, zodat het point-of-no-return bereikt zou kun nen zijn voor dat iemand er erg in had. GS zeggen in de brief aan de statenleden toe dat de mening van de gemeente over het voorkomen van het ontstaan van on-omkeerba re situaties nadrukkelijk meegeno men zal worden. Het wachten is nu op de bezuinigingsnota van minis ter Ter Beek, waarin hij zal moeten aangeven waar de ruim één miljard gulden bij de landmacht bezuinigd zal moeten worden. Die nota wordt dit najaar verwacht. LEUSDEN - Bij een fietstun- neltje op de Groene Zoom is vrijdag omstreeks 18.00 uur (advertenties) 5DEN - De gedeeltelijke ver- en nieuwbouw van de biblio- k Nieuw Langenbeek kan naar alle waarschijnlijk na de wakvakantie beginnen. Met de voorstellen van het colle- on de commissie Welzijn, Onderwijs en Cultuur met alge- e stemmen, instemmen. De twee tot voor kort dwarsliggen- racties, WD en D66, met de uiteindelijke versie akkoord, kr Alrich Parson vroeg en kreeg nog wel de verzekering wethouder Vroon, die de commissie voorzat, dat de com- ies door middel van tussentijdse rapportages van de voort bijtijds op de hoogte zullen worden gehouden. Parson net als de andere commissieleden, bovendien blij te horen iet lokale bibliotheekbestuur als 'bouwheer' ondersteuning nijgen van hun op dit gebied zeer deskundige Provinciale tiale. Ineke Jansen van de PvdA kreeg de toezegging dat de iotheek tijdens de bouwwerkzaamheden open zal blijven, aitend kon voorzitter Bram Vroon de verwachting uitspre- dat direct na de bouwvakvakantie, eind juli, met de werk lieden zal kunnen worden begonnen, lens de vergadering van de dat voor een voorstel van het colle ge, ambtelijke ondersteuning no dig is en wilde de sombere toe komstvisie vooralsnog met delen. Hij zegde de commissie toe dat de ambtelijke werkgroep in septem ber met haar bevindingen zal moe ten komen omdat voor het emde van dit jaar de knelpunten die er kend worden, moeten zijn opge lost. Commissieleden wezen de voor zitter van de Sportstichting er fijn tjes op dat wantrouwen geen goe de investering in de toekomst was omdat hij de ambtenaren nog hard nodig zal hebben. Waarna men over kon gaan op een volgend agendapunt. ^ssie Welzijn, Onderwijs en Br werden de agendapunten voortvarendheid behandeld, als resultaat dat het Neder- e elftal nog geen vijf minuten kop van de vergadering haar doelpunt kon maken. Overi- begon de vergadering ook levisiekijken. Wel naar sport, niet naar voetbal. De commis- len kregen de videofilm te ie door de commissie Stimu- Sport Deelname was ge- ter promotie van haar activi- Activiteiten die ondanks de kosten voor de deelnemers, Stoeiende winst voor de ge- opleveren. Vuurwerk tij de commissievergadering huwelijks vast te stellen. Een Senwoordiger van de Sport- frg probeerde het nog met gd verbaal geweld waarbij to duidelijkheid mets te wen- Storliet. Hij deed dit ter toe 's van het door de Sportstich- JPgestelde rapport „De Sport- tog; snel en bedrijfsmatig" 31 de toekomstvisie van het su verwoord staat. Zoals de ^chting nu functioneert kan fcals de Sportstichting denkt volgens de gemeente moe- Ston functioneren (als advies- to)wil het huidige bestuur met de door de gemeente ïnge- ainbtehjke werkgroep die ■elpunten moet gaan ïnventa- to met daarbij het aandragen mogelijke oplossingen, ver- 2 bet bestuur van de Sport- tog niets goeds. Wethouder -bleef op het standpunt staan SCHOOLZWEMMEN De voorzitter van de Medezeg genschapsraad van de openbare basisschool de Bongerd was het niet eens met de gevolgde proce dure die moet leiden tot het inkrim pen van het schoolzwemmen. Vol gens hem moeten de medezeggen schapsraden daarover gehoord zijn voordat een dergelijke beslis sing kan worden genomen. Dit om dat deze bezuiniging tot verande ringen in de schoolroosters leidt. Zowel bij het directeurenoverleg als de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad bleek men wel van het plan van het college op de hoogte, hetgeen iets anders is als inspraak op een voorstel. Het offi ciële voorstel wordt nog steeds af gewacht. Gezien de tijd die in spraak nu eenmaal kost, le^k het de maatschappij als in de gezinnen. Tot aan de 20e eeuw namen zij volledig deel aan de samenleving. In de penode, die nu bijna achter ons ligt, kwamen de ouderen ech ter steeds losser van de samenle ving te staan: zij werden verwijderd uit de besturen, de politieke partij en; men ging ze zien als objecten van zorg en de samenleving ging ze opbergen. Vroon: „Mede door de in de ouderenbonden georgani seerde ouderen bevinden we ons nu m een nieuwe fase en worden de ouderen steeds meer als een belangrijke groep mensen gezien, zoals onder meer tot uiting komen in het ontstaan van seniorenraden." Wethouder Vroon sprak de wens uit, dat de Seniorenraad een bijdrage zal leveren aan een goed ouderenbeleid in de gemeente door een constructieve samenwer king met B&W en de gemeente raad en de ambtelijke instanties. Daartoe verzekerde hij de Senio renraad van de loyale en royale medewerking van het college van burgemeester en wethouders. Voorzitter Linde benadrukte dat inderdaad een dergelijke samen werking wordt gezocht met allen die zich in Leusden bezig houden met het ouderenbeleid, waaronder zeker de instellingen gerekend worden die zich al jaren bewegen op het terrein van het ouderen werk. Daarna bezonnen de leden van de Seniorenraad zich, in een be sloten vergadering, op wat hen te genoemde voorzitter onmogelijk om de voorgestelde wijziging per 1 september aanstaande in te voe ren. Wethouder Vroon die smds 1 mei de portefeuille van Onderwijs van Com verduin heeft overgeno men zei verbaasd en verwonderd te zijn over dit late protest, de scholen waren volgens hem al sinds eind vorig jaar op de hoogte en het onderwerp is in verschillen de overlegsituaties aan de orde ge weest. Maar hij zegde desalniete- min toe de juiste procedure te wil len volgen om het Raadsbesluit als nog tot uitvoer te kunnen brengen. De ondersteuning door de ge meente van het flankerend oude renbeleid werd goedgekeurd. De commissieleden en mevrouw De Schepper als voorzitter van de WOL waren unaniem van mening dat lang samen praten tot een be vredigende oplossing had geleid. Ineke Jansen prees de slimheid van de ouderen die door een gefaseer de opvoering van een aantal wen sen binnen de beschikbare gelden had weten te blijven en daardoor tevens enige zekerheid over de toekomstige beslissingen had we ten te verwerven. „De andere helft LEUSDEN - Voorzitter A. Linde, in de vergadering van 31 mei door de gemeenteraad op voordracht van de reeds benoemde leden tot voorzitter van de Seniorenraad benoemd, kon maan dag 11 juni de eerste officiële vergadering van de Leusdense Seniorenraad openen. Naast de leden van de Seniorenraad waren wethouder A. Vroon en de contactpersoon van afdeling Welzijn, J. Mesdag, ook aanwezig. De Leusdense Seniorenraad ging deze week aan het werk. Op de foto de leden A Bless-Koopmans, A. Kruyswijk, H. Kraan, C. Janson-Wilson (tweede secretaris), L. van der Heide-Van Doom (staand van links naar rechts). H. Eradus (vice-voorzitter), J. Kramer (eerste secretaris), A. Linde (voorzitter) en C. Donia (zittend van links naar rechts). SENIORENRAAD: „Hou de VUT erinl". iiMiiiitiiiiiiiiwjiiiiiiiiiiiiim

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1