„Ik denk dat ik één van de weinige mensen ben die het oude loodmixen nog helemaal kunnen" Panorama Lisiduna /ilex Luigjes (76) ambachtelijk glazenier en kunstschilder: „Om het weidse uitzicht" WOENSDAG 13 JUNI 1990 interview Naam: Joke Snijder Beroep: Administratief medewerker bij Scouting Nederland, voorzitter van de Katholieke Plattelandsvrouwenorganisatie (KPO). Favoriete plek: „Het terras bij mijn woning" Bij mijn tekenwerk spelen de con touren juist geen rol van betekenis, ze zijn nauwelijks te zien." Hij heeft gelijk....met als gevolg die transparantie die aan glas doet denken... De liefde voor glas be gon niet, die was er altijd. Als klei ne jongen uit een gezin van veer tien kinderen struinde hij 'de Beek', waar nu het Elisabeth ziekenhuis is, af op zoek naar flesjes. „Ik hield van de vorm, van de kleur. Nog altijd trouwens." Hij was de zesde van de zeven jongens in een gezin van veertien kinderen en de enige 'artistieke'. Hoewel dat niet direct duidelijk was. „Mijn vader was het ook een beetje. Dat wil zeggen hij schilderde ansichtkaarten na." Op school werd wel duidelijk dat Ale xander, die wisselend Alex, Sander of voluit werd en wordt genoemd, graag tekende maar dat sprak niet in zijn voordeel. „Ik weet nog dat ik straf kreeg omdat ik 'moppies' op mijn nagels tekende. Ik herinner mij hoe ik een man die aangereden was door een auto en waarvan de hoed verkreukeld naast hem lag, op mijn nagel wist te krijgen." Bijna verbaasd kijkt hij naar zijn enorme grote, sterke handen waarop de nagels nu erg klein lijken voor zo'n huzarenstukje. VIOOLMUZIEK Op de lagere Lange Beekschool deed hij wel een andere liefde op. Zijn liefde voor vioolmuziek is vol gens hem te danken aan meester Piet Kortland waarbij hij van de vierde tot en met de zesde klas zat en die af en toe voor de klas viool speelde. „En viool in die tijd, voor kinderen zoals wij waren, dat was iets onvoorstelbaars uit een andere wereld. Ik ben het altijd prachtig blijven vinden." Zijn vader zag ook al niets in zijn tekentalenten. Hij kon ze niet gebruiken. Hij was huis schilder en kleine aannemer. „Toen ik met twaalf jaar van school kwam mocht ik niet bij mijn vader komen werken als schilder. Mijn vriend Wouter Rommers wel. Dat vond ik erg. Mijn vader zei bang te zijn dat ik de kozijnen zou vol schil deren met bloemetjes. Ik zat altijd te tekenen." Vader zocht voor zijn zoon een passende betrekking waaruit bleek dat de man misschien wel meer in zijn zoon zag dan toen dui delijk was. Alex kreeg op twaalf jarige leeftijd een baantje bij een van zijn vaders leveranciers. „Ie mand die glas in lood ruitjes maak te met 'vierkante' rozen. Ruitjes aan de lopende band gesneden in de voorkamer, in lood gezet in het achterkamertje." Hij bleef er twee jaar als knechtje. In het begin om de vloer aan te vegen en de ruitjes te poetsen al snel ook om „in de brandende zon, de kookpot op 420 graden te houden, waarin het lood gesmolten kan worden." Daarbij hoeven we ons geen teer, kunstzin nig gefrustreerd jongetje voor te stellen. „Ik was een sportieve knaap. Ik hep graag in een korte broek. Ik heb mezelf leren zwem men in de Beek toen deze nog ver boden terrein voor schooljongetjes was. Daarna deed ik wat nu body building genoemd wordt. Gewich theffen, gymnastiek, boksen. Ik heb altijd van beweging gehouden, nu nog." AMBACHT Terugkijkend op die begintijd weet hij nu dat je een geluksvogel was als je als leerling in een kunst zinnig ambacht terecht kwam. „Achteromkijkende was het on danks hard en sw,av werken, de moeite waard." Om daar, niet zon der trots, aan toe te voegen: „Ik denk dat ik één van de weinige mensen in Nederland ben die het oude ambacht van loodmixen nog helemaal kan." Daar zal later m het gesprek de oude vaardigheid van brandverven bij komen. Twee jaar later vond zijn vader een betere leverancier voor glas-in-lood- raampjes in Utrecht en Alex moest daar maar gaan werken. „Dat was een verbetering. Niet alleen omdat die baas in Utrecht meer werk zelf deed en ik er dus meer kon leren, maar ook omdat ik via hem met de echte kunstenaars m aanraking kwam." Die echte kunstenaars wa ren te vinden in „het grote huis met de prachtige blauwe stoep, tegen over het station." Daar woonde de familie Mendelsohn. Zij ontwierpen glas-in-loodramen en brandden de ontwerpen en kleuren m. Zodra Alex de kans zag, stond hij er met zijn neus bovenop. Hij ging er zelfs op zijn vnje zaterdagmiddag werken. Zonder dat zijn baas dit wist. Alex Luigjes was toen tussen de veertien en achttien jaar en pikte de kennis op waar deze te knjgen was. iedere avond reisde hij met de trein terug naar Amersfoort om daar de avond vak-tekenschool te volgen. Een soort ambachtsschool voor jongens die overdag werkten. „Daar leerde ik veel over kleuren. Ik kreeg er voor het eerst een pen seel in handen. Maar vooral veel technische dingen. Voor het eerst kreeg ik rekenen, algebra, meet kunde. Het maken van technische tekeningen met penseel en trek pen. Op de lagere school had ik deze dingen nooit gehad. Het was voor mij echt een lift naar een ho ger niveau." INDIRECTE CONTACTEN Minstens zo belangrijk waren vanaf die tijd de indirecte contac ten: „Ik had altijd behoefte om te praten...over mijn vak of een an dermans vak. Dat interesseerde mij." Daardoor waren de wandelin gen naar en van het station en de treinreizen geen verloren tijd. „Vroeger liep iedereen. Wanneer er een auto kwam, ging je opzij en keek je hem na. Onderweg hep je op met edelsmeden, kleermakers en andere ambachtsmensen. Dan sprak je over je vak." De overgang van Amersfoort naar Utrecht was m meer dan een opzicht een grote verandering „Ik had toen al wat ik nu nog heb. Ik kan wegdromen gaan dwalen. Dan let ik niet op de tijd of de weg die ik moet volgen maar heb ik alleen oog voor kleding, vogels, bloemen en vooral tegeltableau's en glas-in- loodramen." Jugendstil was de mode. Mondriaan brak door. „Als kleine jongen al was ik gefasci neerd door Mondriaan. Wat die man met vlakken kan doen! Hij is volgens mij de grootste uitvinder van beeldende, monumentale kunst. Als kind heb ik veel volgens zijn ideeen gewerkt. Hoeveel WC en bovenraampjes zijn niet als imi tatie van zijn spelen met vlakken gemaakt. Door de Jugendstil werd het glas en lood meer figuratief. Kunststijlen werden in toenemende mate toegepast bij het maken van gebruiksvoorwerpen. Ook in het glas-in-lood van serre deuren, bo venlichten en theemeubels. Bij de Mendelsohns werd ik aangemoe digd om te tekenen en te schilde ren. Ik verdiende daar niets maar kreeg stukjes glas en lood, ook de dunne stripjes, waarmee ik zelf kon experimenteren." EIGEN BAAS Zijn eigen baas liet hem toen al werktekeningen maken, boven dien nam hij m Amersfoort teken en schilderlessen. Door een oud collega uit Utrecht kwam hij in Hil versum terecht. Zijn loopbaan in andermans dienst werd afgebro ken door de oproep voor militaire dienst. Na twee weken werd hij wegens platvoeten ontslagen. Zijn baan was hij, in de crisistijd, kwijt hetgeen een mooie aanleiding was om voor zichzelf te beginnen. In het nieuwe huis van zijn vader vond hij op zolder alle ruimte. Al heel snel kreeg hij zoveel opdrachten dat zijn vader hem vriendelijk maar be slist verzocht eigen werkruimte te zoeken. „Mijn opdrachtgevers wa ren aannemers zoals mijn vader. Zijn concurrenten dus. Hij vond het niet prettig dat ze konden zien wel ke verf er bij wijze van spreken bij hem op de plank stond." Werk was er genoeg. De eerste import bereikte Amersfoort. De aannemers ontdekten dat de per soonlijke toets gegeven door mooi tegelwerk en glas m lood de huizen beter deden verkopen. Alex Luig jes verzorgde het glas m loodwerk voor de huizen aan de Snouckaert- laan, de Bergstraat, de serres aan de Smgel. Nog steeds was het voor hem vooral serie-werk. Maar toch: „Ik wilde altijd iets maken wat nog niet bestond." Daarvoor kwamen zijn tekenvaardigheden goed van pas maar nog niet als uitgangspunt. Zijn eerste eigen atelier was ge vestigd Achter de Heilige Geest. Vijf jaar later in 1939 trok hij in het grachtenhuis aan de Korte Gracht. Zijn verlangen naar eigen huis met een blauwe stoep was gereali seerd. Zijn artistieke aspiraties groeiden. RESTAURATIE Naast zijn groeiende zaak bleef hij een verenigingsmens. „Soms Kwam ik bezweet aan op gymnas tiek omdat ik net naar boksen was geweest." De lichamelijke inspan ning gaf hem dezelfde kick als het creatief bezig zijn. Op de gymnas tiekvereniging vond hij zijn vrouw. „Ze was heel mooi met prachtige haren. Ze kon prachtig borduren en ik mocht mee om de kleurtjes uit te zoeken." Ze trouwden op 13 juni 1940. Artistiek was zij van huis uit niet maar ze bleek geen moeite te hebben zich aan te passen. Alex was zich als ambachtsman aan het ontplooien in meer dan een op zicht. Sinds 1939 was kwam de te- ken- en schildersclub 't Spectrum' in zijn huis bijeen. „Ik was bezeten van de vrije schilderskunst. De aandacht voor nieuwe eigentijdse vormgeving werd hierdoor ver sterkt. In mijn atelier, glas aan de kant, tekenden wij naar levend mo del. Ik leerde andere kunstenaars kennen en raakte steeds breder geïnspireerd." Hij laat zijn eerste portret zien. Opvallend zijn de don kere tinten. Licht voor die tijd maar bijna het negatief van wat hij tegen woordig maakt. Maar ook Piet Smet met de hoge hoed, is neergezet tegen een transparante achter grond. Na de oorlog kreeg zijn werk een andere inhoud. „Er moest veel gerestaureerd worden. Tot dan had ik gerepareerd. Een stukje glas vervangen is wat anders dan het opnieuw maken in de stijl en met de tekening die het gehad heeft. Nu kwam mijn tekenvaardig heid goed van pas. Ik leerde werken m de stijl van van Eyck. Glas is door de eeuwen heen steeds op andere manier bewerkt en gekleurd. Al restaurend, leerde ik." Hij restaureerde vooral kerkra men. „Voor de oorlog kwam je daar als niet-katholiek niet aan." Restaureren was in de eerste plaats eindeloos puzzelen. Van restaureren naar opdrachten tot nieuw, groots, werk leek daarna met meer zo'n grote stap. CONTOUREN Langzaam maar zeker groeide de behoefte om zonder decoraties een mooi glas-in-lood raam te ma ken. Daarvoor dienden de stukken glas zo te worden gesneden dat het door de loodcontouren figuratief wordt. In zijn werkplaats 'droomde hij weg' zoals hij zijn experimenten met glas en vorm omschrijft. Ik fantaseerde, zocht een richting als kunstenaar." Via het schilderen ontdekte hij de lichtbak waarop hij met glas kon componeren. Zijn eerste doorbraak van de stan daard vierkante ruitjes paste hij toe m de sacristie in Hoogland. „Ik heb een stuk kippengaas genomen waaraan ik ben gaan trekken. Daarna heb ik het oog het werk laten doen." Sindsdien zijn de mo gelijkheden haast onbeperkt. De ene keer zijn de grillige lijnen van het lood aandachtspunt, de volgen de keer volgen zij haast onopval lend de vormen van het glas. Zijn gevoel voor stijl, kleur en bewe ging combineerden zich met zijn beeldend vermogen. Van am- Alex Luigjes en zijn vrouw Sophie. bachtsman werd hij kunstenaar. Langzaam maar zeker werd de ui- houd, de vormgeving, belangrijker dan de opbrengst, kwamen de in dividuele opdrachten voor het se riewerk. De jongen die ooit zijn vader in verlegenheid bracht door een paar dubbeltjes meer te vra gen dan de concurrent omdat hij wat verdienen wilde, werd een man die liever voor de uiting dan voor de boterham werkte. En zich dit kon veroorloven. Zijn zoon Alexander kreeg het vak bijna letterlijk met de paplepel mgegoten. „Wanneer ik een lezing moet houden neem ik altijd een zuigflesje mee. Het bewijs dat we vanaf ons vroegste jeugd met glas te maken hadden." Alexander jr kreeg een box m het atelier waann hij zoet met glasscherven zat te spelen. „Gevaarlijk? Welnee, je moet met je handen leren omgaan." Verplichtten de restauratie-op- drachten Alex Luigjes tot oriëntatie op voorbije glastechnieken, voor de nieuwe opdrachten had hij bij belkennis en tact nodig. Als her vormde jongen kende hij de ver halen, hetgeen nog wat anders is als de betekenis in allegorische eigentijdse voorstellingen weten weer te geven. Om vervolgens zijn visie duidelijk te maken aan de ondeskundige opdrachtgevers die het glas en loodraam aan hun ge meente wilden aanbieden. Zijn werk kenmerkt zich in toenemen de mate door ruimte, gewaagde combinaties in heldere kleuren waarbij blauw vaak een hoofdkleur is en verrassende overgangen die 'het oog het werk laten doen'. De werkstukken gemaakt voor particulieren bevatten zijn allegori sche visie op wat belangrijk m het leven van de opdrachtgever is. Zijn laatste kleine glas en loodwerken zijn abstract. De lijnen zorgen in combinatie met de kleuren voor het leven. Daarnaast, daarbij, daardoor en daar tussendoor ontwikkelt hij zijn schilderkunst. Zijn eerste expositie vindt plaats in 1942 op 't Havik, samen met zijn vrienden van 't Spektrum, daarna volgen exposi ties al dan met in combinatie met zijn glas m loodwerken, in de Muur huizen, de Zonnehof. Hilversum, Dordrecht en Laren. De (voorlopig) laatste vond plaats in het gemeen tehuis van Woudenberg in 1988. „Misschien is vijftig jaar expose ren wel een goede kop voor Uw verslag." suggereerde Alex Luig jes. Nee, beter is het om te gaan kijken naar zijn glas in loodramen zoals te vinden in de Smt Jonskerk, de St. Aegtenkapel en 't Kapelhuis, museum Flehite en het Belgenmo nument en dat is alleen nog maar een deel van wat in Amersfoort, laat staan in Nederland, te vinden is. „De heb deze plek uiteindehjk gekozen omdat ik na tien jaar nog steeds ongelofelijk genieten kan van het uitzicht hier. Het weidse uitzicht over de Hamersveldseweg, de weilanden in naar de bosrand. Het is eigenlijk jammer dat de fotograaf hier met op een mooie zomeravond kon komen, want dat is helemaal uniek. We nodigen weieens vnenden uit om dat mee te beleven. De ondergaande zon, de opkomende maan, de reeén die zich losmaken uit de bosrand; dan is het hier helemaal idyllisch. Bovendien is het hier Qeen dag hetzelfde. Je kan prachtig de wisseling van de jaargetijden meebeleven. Je beleeft dat hier veel intenser dan in de stad. Het is hier trouwens toch een schitterend stukje Nederland. De structuur van het landschap is hier zo baai. Die weilanden, afgewisseld met bosjes en bomen. Heerlijk om te fietsen. We zijn net terug van vakantie op Kreta, maar toen ik hier weer kwam zei ik tegen m'n man: „die mensen op Kreta zouden hier eens moeten komen. Wat zouden ze dat groen mooi vinden!" .,Ik ben een echte stadse vrouw. Ik kom uit Amersfoort. Net als mijn man. Maar sinds ik hier woon, ben ik mezelf als een echte plattelander gaan beschouwen. Vooral na onze verhuizing naar dit huis aan de Hamersveldseweg. Ik begrijp nu ook veel meer van agrarische wereld. Voor ik hier kwam, woonden wem her toenmalige Hamersveld aan de Meidoornhof. Dat was net in de periode dat Leusden ging groeien. IVaar de Euroworungen nu staan, graasden toen nog koeien. Toen hadden we nog zoiets van 'Leusden hoeft met groterMaar dat was eigenlijk uit egoïstische overwegingen. Zo van wij wonen hier nu en dat is Genoeg. Zo denk ik niet meer, maar ik begrijp veel meer van de standpunten van de boeren. De grond is familiebezit, waar men, zeker gevoelsmatig, niet gemakkehjk afstand van zal doen. „Ik voel me ook helemaal opgenomen in de plattelandsgemeenschap. Buurvrouwen zeiden op een Gegeven moment tegen me: 'Meid, je woont hier nu, dan ga je ook maar mee naar de KPO'. Dat heb ik Gedaan en daar heb ik geen moment spijt van gehad. Er zitten daar fantastische vrouwen waar ik grote bewondering voor heb gekregen. Ik ben één van de weinigen m die club die een betaalde baan heeft, maar ik vind het zalig om weer in deze omgevmg terug te komen. Ik vind hier een stukje rust. ilex Luigjes is vandaag, 13 juni, bg jaar getrouwd met 'zijn' Sop- Niet echt de meest voor de id liggende reden om een inter- over zijn leven en werk te den, maar de enige reden om te doen wat niet gelaten mag rden. Alexander Luigjes is m «rsfoort en wijde omgeving een lende naam. Zijn glasmozaïken I te vinden in het gemeentehuis, stationshal en kerken van ersfoort, kastelen in Veenen- ilen Vaassen, en nog vele ande- ildan niet in opdracht van Rijks- amentenzorg ter restauratie of ïgen ontwerp. Geboren en ge il in Amersfoort is hij smds vijf jaar Leusdenaar. Sinds 1979 ieit zijn zoon, Alexander Luig- jr als glazenier het grachten- aan de Kortegracht. De 'volks- jen' die begon met het maken vierkante bloemen' weet on- ssen van geen ophouden. De ae jaren tekent en schildert hij. jaar is, hij zegt het met enige Enoed, zijn lichtbak voor het fc raam weggedaan. Daarop gehikte hij de stukken ge- Edschilderd glas. „Mijn leven heb ik er naar verlangd om jeo vogels te kunnen observeren van uit mijn atelier. Dit kan nu." Waarna het enthousiaste verhaal over een reiger met een bevroren poot volgt, die tot Luigjes geluk tercht kwam m zijn achtertuin en drie da gen volop poseerde. Luigjes kan en wil vertellen. Hij heeft een gedetailleerd geheugen voor zowel vormen, kleuren als belevenissen van lang geleden. „Ik zou een boek kunnen vullen," zegt een tijdens het gesprek een paar maal. Niemand die daaraan hoeft te twijfelen. GLAS Alexander Luigjes en glas. Die twee horen bij elkaar net als Alex Luigjes en tekenen. De twee lief hebberijen konden niet zonder el kaar maar gingen toch ieder een eigen weg om elkaar waar nodig weer te vinden. „Tussen mijn te kenwerk en mijn glas en lood zitten grote verschillen," verklaart hij zelf. Bij glas en lood heb je te maken met contouren. De loodstrips spelen rond en door de afbeelding een rol. Soms ga ik uit van de kleuren en de afbeelding, dan weer van het lood. fljSDEN-ZUID - In het kleine atelier met precies de goede chtvaJ, staan zijn laatste werken; aquarellen en olieverfschil- injen met een opvallende transparantie. Het licht lijkt er oorheen te schemeren. De glazen flessen op het stilleven herkaatsen de zon inplaats van dat de flikkering er op ge- ihilderd is. Alex Luigjes werkt aan een serie childerijen die hij 'in het voorbij gaan' noemt. Landschappen eje voorbij schieten wanneer je in een auto op weg bent van A pr B. De twee van de serie die ik zag, vertonen beide een ndeloosheid vastgelegd op een dag waarop slechts de pas- pt beslommeringen heeft. Wie er langs gaat is zich bewust pzijn massa en beweging. Opnieuw de transparantie van de cbt waardoor het zonlicht lijkt te spelen. Geschilderd door i0glazenier. Alex Luigjes is zolang hij leeft gefascineerd door ,t licht met kleuren, met glas kan doen. Hij maakt van zijn scinatie zijn vak en verhief daarna zijn vakmanschap tot pst. Zowel in glas en lood als op papier en doek. newer Alex Luigjes tekent en schildert ook graag.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5